aabla?) Simpele climax in elf daagse crisis Treinramp Harmeien voor eilandje gevangen gezet Argentijnse president Qp spoorwegongevallenraad Zware impasse .Nieuw-Guinea Mr. Burger zondebok voor mager stembusresultaat STAKING IN OSS BREIDT ZICH UIT Prins Philip toeschouwer Weldra advies aan minister Weinig belangstelling voor de opengevallen plaats Het ga je goed, „Corrie Geen opvolger? Hel einde Den Haag niet zonder hoop Vrije Volk in de knoop DAGBLAD VOOR ZEELAND Verdovende middelen in beslag genomen Kees Kuij s weer in oranje shirt Vrij zacht 102e JAARGAf No. 23941 Voor God, Koningiv en Vaderland VRIJDAG 30 MAART 1962. Uitgave: N V. Uitg My Neerlandia Directeur E H B Brader. Hoofdredacteur: J J. H. A Bruna Redactieraad: J M A, C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr dr A J J. M Mes, mi H M L. de Rechter, P V. M Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda Heigerstraal 16 - Tel 22341 (4 üjnenl Postgiro 278841. Abonnementsprijs 1 7.30 per kwartaal. 8,60 per post, S 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Uosse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 40 per mm (Lng Med. t 1.1. By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voorde Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2803) bolivia .brazilië paraguay 'N ASUNCION TUCUMAN CORDOBA ROSA&O Buenos L A.res^ LA PLAT*= MENDOZA UONTE- VIDE O SANTIAGO BAHIA BLANCAl MAR DEL PLATA iRIVADAVlAj Chili SA CRUZ waar Corrie altijd gewerkt heeft, is verkocht, en de eigenaars van het dier konden het niet over hun hart ver krijgen het paard naar de slager te brengen. Op de foto zien we mevrouw Klein Nagelvoort met Corrie op het erf van de boerderij. ARGENTINIË 750 km „Ik voel mij op dit ogenblik volslagen eenzaam. Er is niets meer dat ik nog kan doen". Deze woorden sprak Arturo Frondizi, enkele uren voordat hij gisteren werd afgezet als president van de Argen tijnse republiek. Na elf dagen lang het hoofd boven water te hebben gehouden, in weerwil van sterke aandrang welke door de Argentijnse legerleiding op hem werd uitgeoefend om af te treden, is het conflict tenslotte in Frondizi's nadeel beslecht. Hoffelijk, maar op een niet mis te verstane manier, heeft de legerleiding hem verteld dat men hem niet langer wilde zien. Zijn ambtswoning werd bezet, zoals trou wens het gehele regeringskwartier in Buenos Aires. Frondizi wachtte in zijn buitenverblijf het verloop der dingen af. Het slot ervan was, dat hij per vliegtuig naar het eiland Martin Garcia werd gebracht hetzelfde plekje waar de vroegere president-dictator Peron gevan gen heeft gezeten voor hij de wijk nam naar Spanje. De woensdag bij Zwanenberg's fabrieken in Oss uitgebroken sta king heeft zich gisteren verder uitgebreid. Van de ongeveer 1600 arbeiders zijn gistermorgen slechts 300 aan het werk gegaan. Dit be tekent, dat het aantal stakers mei ongeveer 900 is toegenomen. De reden van de staking is nu de wei gering van de directie het loon te beta len over de uren die de arbeiders niet hebben gewerkt. De directie stelt zich echter op het standpunt dat de stakin gen het karakter hebben van een wilde staking, zodat betaling van het loon niet op haar plaats zou zijn. Evenals woensdag zijn de stakers wel op de fabriek verschenen maar zij ble ven in de kantine zitten. Agenten van de federale recherche hebben te Miami bekendgemaakt cocaï ne ter waarde van een half miljoen dollar in beslag genomen te hebben en vijf personen te hebben aangehouden. De buit. vier en een half pond cocaïne, is waarschijnlijk afkomstig uit Cuba. De vijf arrestanten, vier mannen en een vrouw, zijn allen Cubanen. Enige weken geleden hebben de Amerikaanse agen ten een zending opium in beslag geno men. die volgens hen de eerste zending was die tot dusverre vanuit communis tisch China via Cuba de V S. had be reikt. De climax van alle gebeurtenissen was bijna ontnuchterend simpel en gelukkig ook onbloedig. Woensdag avond waren eenheden van een infante- rieregiment naar de idyllische Casa Ro- sada. de ambtswoning van Frondizi, op gemarcheerd. Het gebouw wordt be waakt door keurtroepen, de zogenaamde ,,San Martin-grenadiers". Maar op het eerste bevel van de belegeraars pakte de lijfwacht zijn biezen, klaarblijkelijk in de veronderstelling dat er toch niets te halen viel, omdat Frondizi juist was weggegaan. Hij zat op dat moment in zijn buitenverblijf te Olivos. De belege raars verzochten de ambtenaren, die zich in het gebouw bevonden, heen te gaan. Zij verdwenen snel. Er zaten ook enkele journalisten, die opwindende ge-, beurtenissen hadden verwacht en alvast maar naar Casa Rosada waren gegaan. De overvallers wilden hen ook wegstu ren, maar de journalisten verkozen het, voor eigen risico, te blijven. Op het dak van Casa Rosada werd een mitrailleurstelling ingericht. Intus sen waren ook andere openbare gebou wen in de hoofdstad bezet. Het nationale radiozendstation behoorde daartoe, even als de gebouwen van de diverse minis teries. Tegen middernacht vertrok er een delegatie van generaals naar het buitenhuis van Frondizi en daar werd hem het ultimatum gesteld om binnen acht uren af te treden. Deed hij dit niet dan zou hij de gevolgen maar moeten dragen. In elk geval zou, zolang de acht uren nog niet verstreken waren, de persoon van de president geëerbiedigd worden. MONTY veldmaarschalk burggraaf Montgomery dus heeft in het (ont stelde) Lagerhuis verteld, dat hij des tijds aan de toenmalige minister van buitenlandse zaken, sir Anthony Eden, bet advies heeft gegeven op te passen biet de Suezinvasie, omdat hij bedrogen zou uitkomen als gevolg van het onze re beleid van de Britse leiders. Monty Zei, dat Eden hem had verteld dat hij be invasie in het Suezkanaal had gelast •om Nasser van zijn stoel te wippen". Het legeronderdeel, dat bij de staats greep betrokken was, zag dan ook af van een bezetting van Frondizi's villa. Het nieuws was echter uitgelekt en in Buenos Aires vertoonde zich een menig te van enkele honderden mensen op straat. ..Soldaten ga terug naar de ka zerne'.", riepen de betogers. ,,Leve Frondizi!" Traangasbommen en een wa terkanon dreven de betogers uiteen. De president was, zoals hij zei, „volslagen eenzaam". Desondanks weigerde hij ge hoor te geven aan het ultimatum van de militaire leiders. Zijn voornaamste hoop was, dat de leiders van de opstand geen politicus zouden kunnen vinden die bereid was om de post van president over te nemen. Voor de instelling van een militaire jun ta voelde de legerleiding niet veel, om dat daarmee het laatste restje van lega liteit aan het nieuwe bewind zou wor den ontnomen. Inderdaad polsten de opstandelingen de ene kandidaat na de andere, maar geen van hen was voorlopig bereid het presidentschap op zich te nemen. Het ultimatum liep af en nog steeds was er geen opvolger voor Frondizi gevonden. Gisterenmorgen was de termijn ver streken. Radio Argentina riep een bood schap om van generaal Paul Poggi, aartsvijand van Frondizi en voornaam ste inspirator van de opstand, welke luidde: ,,De president van de natie is afgezet. Deze toestand is definitief!" Er was op dat moment nog geen nieu we president gevonden, zodat men het althans tijdelijk met een militaire junta moet stellen, maar in feite is er een bestuursvacuüm ontstaan dat de natie nog voor onaangename verrassingen kan plaatsen. Schijnbaar vrijwillig: vertrok president Frondizi sristerenmor en in zijn eigen auto naar het vliegveld van Buenos Aires. Daar wachtten zijn tegenspelers hem op, teneinde hem naar de eiland gevangenis te vergezellen. Later werd gemeld dat José Maria Guido, president van de Argentijnse se naat, het presidentschap van de repu bliek op zich zal nemen. Hij zou naar het eiland Martin Garcia gaan om met dr. Frondizi te spreken. Andere legeronderdelen dan die de staatsgreep uitvoerden, deden gisteren avond een poging om Guido te beletten zijn bevoegdheden als de nieuwe presi dent van Argentinië uit te oefenen. De nieuwe president was inmiddels echter al beëdigd. Het leger meent ech ter dat Guido's ambtsaanvaarding on grondwettelijk is. Voorlopig is dit het einde van de po litieke carrière van Frondizi, het der tiende kind uit een Italiaanse immigran tenfamilie en de man die als advocaat blijk gaf te beschikken over een uitste kend stel hersens. Hij is jarenlang de enige oppositie-vertegenwoordiger ge weest die alhoewel hij openlijk voor vrijheid en democratie pleitte door dictator Peron in het parlement werd geduld. Na de staatsgreep hebben de V.S. laten weten dat zij hun diplomatieke be trekkingen met Argentinië hebben opge schort. Venezuela zal het nieuwe regime waarschijnlijk niet erkennen. De Argen tijnse V.N.-ambassadeur heeft zijn ont slag aangeboden uit protest tegen de arrestatie van Frondizi. De echtgenote van de Britse vorstin, prins Philip, heeft bij de gebeurtenissen in Argentinië een toeschouwersplaats op de eerste rij gehad. Het wordt echter veiliger gevonden dat de prins met eni ge spoed vertrekt. Vanmorgen is hij weg-, gegaan. Hij zou, als er geen staatsgreep zou zijn gepleegd, tot zondag zijn geble- President Frondizi van Argentinië is afgetreden. Op de foto: Begeleid door militairen arriveert Frondizi bij het regeringsgebouw in Buenos Aires. (Van onze parlementaire redacteur Ambtenaren van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse za ken hebben gisteren verklaard, dat de V.S. van mening blijven, dat een hervatting der besprekingen tussen Nederland en Indonesië de beste weg is naar een vreedzame oplos sing van het geschil om Nieuw- Guinea. Of het zover zal komen? In politieke kringen in Den Haag is men bepaald niet zonder hoop, dat het geheim vooroverleg met Indonesië bin nenkort toch weer hervat zou kunnen worden. Die hoop is gebaseerd op de druk, welke de Verenigde Staten thans op Djakarta uitoefenen. Of zij in vervulling zal gaan, zal mede afhangen van de tegendruk welke door linkse elementen in In donesië op Soekarno wordt uitge oefend. Die druk is zeer aanzienlijk. Anderzijds zijn er aanwijzingen, dat de versterking van de Nederlandse defensie op Nieuw-Guinea de Indone siërs tot nadenken heeft gestemd. Men zou ook nu nog het liefst naar de wapenen grijpen, -mits men maar de ze kerheid had op korte termijn de over winning te kunnen behalen. Die zeker heid is er echter niet. Autoriteiten en diplomaten in de Ver enigde Staten hebben echter, volgens een bericht van Reuter, verklaard, dat zy niet een spoedige hervatting voorzien van de voorbesprekingen. Het ministerie van buitenlandse zaken te Washington wilde zich niet uitlaten over bovenstaand bericht dat het overleg ,,zeer binnen kort" zou worden hervat. Wel is bekend geworden, dat Ellsworth Bunker, de Amerikaanse deelnemer aan het geheim vooroverleg tussen Indonesië en Nederland, een brief heeft geschre ven aan president Soekarno, waarin hij erop aandringt het vooroverleg te doen hervatten, aldus een bericht van ,,Pia". De brief werd aan president Soekarno overhandigd door de Amerikaanse am bassadeur in Djakarta, Howard P. Jo nes. De versterkingen Intussen echter heeft de Indonesische generaal Nasoetion zijn voldoening uit gesproken over de militaire voorberei dingen aan de grens met West-Irian, een en ander geheel conform de mening van de chef van de „staf voor de bevrijdings operaties", generaal-majoor Jani. „Er bestaat een toenemende kans op inciden ten", aldus deze generaal-majoor. Bij dat al kan Nederland onmogelijk stil blijven zitten. Een gedeelte van de aanvullende strijdkrachten waarvan wij eerder melding hebben gemaakt is reeds in Nieuw-Guinea aangekomen. De commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea, schout-bij-nacht L. Reeser, sprak er voorts zijn waardering over uit dat een gedeelte van het Pa poea-vrijwilligerskorps „onder mijn be vel, tezamen met andere onderdelen van de strijdkrachten, daadwerkelijk aan on ze taak deelneemt". Soekarno deelde mee, dat zijn re gering, „samen met het Indonesische volk, haar zware taak ter bevrijding van West-Irian, dit jaar zal uitvoe ren". In diezelfde verklaring moest Soekar no echter laten horen, dat Indonesië dit jaar een begrotingstekort zal hebben van bijna drie miljard gulden, om precies te zijn: 2.880 miljoen. Dat tekort zal ge deeltelijk worden gedekt door de Natio nale Ontwikkelingsbank, die ongeveer 12,2 miljard roepia 940 miljoen gulden zal bijdragen. De behandeling van de treinramp 1 Harmeien: Op de foto zien we hoe dc leden van de raad bij de aanvang van de zitting staande de slachtoffers van de ramp herdachten. Links ir. H. d< Vos, derde van links mr. A. F. Sche pelvierde van links mr. H. R. de Zaaijer (voorzitter) en vijfde van link: ir. F. Boomstra. De spoorwegongevallenraad heeft ziel gisteren uitvoerig met de oorzaken vai de treinramp te Harmeien bezig gehou den. Er werd een groot aantal getuigen gehoord. Er moet nog één rapport wor den bestudeerd en dan zal de raad ad vies aan de minister van Verkeer en Waterstaat uitbrengen. Uit de rapporten van N.S..-zijde is gebleken, dat de ramp- trein tot kort voor de botsing een snel heid van 125 km per uur had. Vlak voor dat de botsing plaatsvond zakte de snel heid tot 107 km. De remgrafiek toont aan dat de machinist een paniekstop teweeg heeft willen brengen, maar aan gezien de remweg bij de snelheid welke de trein op het moment van de botsing had, nog 320 meter zou hebben bedra gen, was er geen kans meer om een on geluk te vermijden. De machinist heel nog geprobeerd uit de cabine te komen. N.S.-deskundigen menen, dat de ma chinist een geel voorsein heeft gemis) De treindienstleider van Woerden heeft op zijn controletableau het ongeluk „zien" gebeuren. Hij sloeg alarm. De voorzitter van de raad sprak in een slotwoord zijn bezorgdheid uit over het feit dat in 1961 achttien machinisten door een onveilig sein zijn gereden. Twee machinisten moesten dit met de dood bekopen. N.S.-directeur ir. J. Koster verklaar de tijdens de zitting, dat de N.S. proe ven nemen met een Amerikaans systeem van automatische treinbeheer- sing, dat fatale fouten kan helpen voor komen. Elders in dit blad vindt de le zer een gedetailleerd relaas. OP 7 APRIL zal de, op die datum te nouden Wereldgczondheidsdag 1962, ge heid Z^n aan voork°m*n£ van blind- JjE MINISTERS van Justitie en van So- £lale Zaken en Volksgezondheid hebben en commissie ingesteld, die tot taak eelt een onderzoek in te stellen naar de raag of wettelijke voorzieningen beho- kui 4 Worcten getroffen omtrent de stmatige inseminatie bij de mens, en 20 3a, welke. {^""verwachting van het K.N.M.I. avor,VHanoaoV?enci °Pgemaakt gisteren- Vnr.l0 UUr: iftoa Jkc bewolking met af cn 4 7iii,ireficll -riVIat'8"e tot vrij krachtige i naarV Hke wind, later ruimend toinrv Wes* *ot noordwest. Dezelfde c»erat"re" a's gisteren, of iets la- t ondpr aio'iA0n onder 19-D9 uur. Maan M< -o 2 UUr- 4.15 uur Z°n °P uur' ^aan op Bondscoach Elek Schwartz heeft donderdag na afloop van de cen trale training in Den Bosch, het Nederlands Elftal, dat zondag in Antwerpen tegen België uitkomt, als volgt samengesteld: Doel: Lagarde (DIIC). Achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC). Midden: Muller (Ajax), Pronk (Ajax) en Brusselers (PSV). Voor: Swart (Ajax), Henk Groot (Ajax), v. d. Linden (DOS), Prins (Ajax), Petersen (Ajax). Reserves: Conrad (Blauw-Wit), Ouder- land (Ajax). Vilerius (ADO) en Hosse laar (Sparta). Op de sportpagina meer bijzonderhe den. DE NEDERLANDSE Vereniging tot Bescherming van Dieren heeft in een schrijven aan de regering de aandacht gevestigd op de toenemende handel in honden, katten en andere kleine dieren op openbare of minder openbare mark ten. Zijn tegen die handel geen maatre gelen te nemen?, aldus de vraag van deze vereniging. (Van onze parlementaire redacteur) Het socialistische partyor gaan ,,Het Vrye Volk" mag ons dan na een werkelyk unieke kronkelredenering pro beren wus te maken, dat het resultaat van de Statenver kiezingen voor de P.v.d.A. MR. BURGER .vlag uit? tenverkiezingen opnieuw de kritiek doen oplaaien, die aanleiding is de vlag uit te steken, het onafhankelijke so cialistische dagblad Het Pa rool weet wel beter. In een analyse van de stembusuit slag komt Het Parool tot de conclusie, dat de doorbraak gedachte ter ziele is. Met na me in Limburg en Brabant is de doorbraakwinst van 1956 vrywel geheel verloren ge gaan, constateert Het Parool. De nederlr.ag der P.v.d.A. ruiterlijk toegevend wijst het onafhankelijke socialistische dagblad als oorzaak daarvan aan, de falende leiding van oppositieleider mr. Burger. „Er lijkt veel voor te zeg gen", aldus Het Parool, „dat de P.v.d.A. thans de kritiek op de parlementaire leiding met de cijfers in de hand en los van emoties nog eens overweegt". Het Parool staat met dit advies bepaald niet alleen in het socialistische kamp. In brede kringen heeft daar de stembusnederlaag bij de Sta- reeds lang op het beleid van mr. Burger wordt uitge oefend. Het Parool is des tijds bij die kritiek voorop gegaan. Later sloot het socia listische Tweede-Kamerlid, de heer De Kadt, zich er bij aan in een nogal opzienba rend artikel in het socialisti sche kaderblad „Socialisme en democratie". Socialisten, die nog enigs zins onafhankelijk kunnen denken, verklaren nu zonder meer, dat de P.v.d.A. geen schijn van kans maakt bij de binnenkort volgende (ge- meenteraads- en kamer-) ver kiezingen als mr. Burger niet als fractieleider in de Tweede Kamer wordt vervangen. Mr. Burger wordt dus tot zonde bok gemaakt. Het Parool verwijt hem met name. dat hij geen bres heeft weten te slaan in wat genoemd wordt „het logge K.V.P.-blok". Om weer aanspraak te kunnen maken op regeringsverant woordelijkheid heeft de P.v.d. A. vóór alles versterking no dig ten koste van de K.V.P., betoogt Het Parool. Uit tal van uitlatingen en commentaren blijkt overigens duidelijk, dat de sterke con solidatie van de K.V.P. voor nagenoeg iedereen als een verrassing is gekomen, voor sommigen als een bepaald onaangename verrassing. Over de oorzaak van die stemmenwinst tast men met name in het socialistische en liberale kamp nog in het duister. Velen zijn geneigd de winst der K.V.P. te verklaren uit het vertrouwen van de ka tholieke volksgroep in prof. De Quay en minister Luns. Men spreekt van „de rijzende ster" van prof. De Quay. Er kend wordt dat hij ook buiten de katholieke bevolkings groep door zijn optreden en persoonlijkheid eenzelfde ver trouwen wekt als dr. Drees destijds als voorman der P.v. d.A. Het 33-jarige paard Corrie, dat meer dan een kwart eeuw zijn mees ter, de heer Klein Nagelvoort in Mar- kelo, heeft gediend, zal zijn laatste levensjaren kunnen slijten in het tehuis voor bejaarde paarden ,,De Paardenkamp" in Soest. De boerderij,

de Stem | 1962 | | pagina 1