Brievenbus Alfabet Eekhoorntjes an een Cosmopolitische cultuur aan een diner POLYESTER In prijs omlaag Carnaval is voorbij Sneeuwpret Doeltreffend is dit deskundig advies tegen vet haar en haaruitval Door: JAC. LINDERS Boodschap van Jean Cocteau op wereldtheaterdag DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MAART 1962 Tevens ideaal voor Geachte heer Paardekooper. Ik heb uw artikel in de STEM van dinsdag 20 maart met aandacht gelezen. U schrijft: Achter deze „activiteiten" in Frans-Vlaanderen staat geen „organi satie". Het is een onderneming van „par ticulieren". Dat de meeste Vlamingen 'n soort dia lect spreken, ben ik met U geheel eens, maar vooraleer in het buitenland de les te lezen, geachte heer dr. Paardekooper, zou U niet even in uw eigen land willen kijken? Zonder te spreken van de Zeeuwse of Limburgse dialecten, het algemeen be schaafd en zo gezegd zuiver Nederlands bestaat uit een hele grote hoeveelheid vreemde woorden, die zo natuurlijk overal binnendringen in het dagelijkse leven, dat U het zelf niet meer ziet. Hierbij zend ik U 'n klein verhaal, uit „Nederlandse gesprekken, dagbladen of Televisie genomen woorden. Ook schrijft U: „Al zijn er helaas nog die tijdens de hoogmis een franse preek ten beste geven om hun handjevol Frans kiljonse parochianen te gerieven".... Waarom zouden de pastoors, in de grote stad Antwerpen in twee kerken voor de zielen van franssprekenden niet mogen zorgen, en aan een of twee van de 6 of 7 missen 'n franse preek niel mo gen geven? In Luik, in het franstalig gedeelte van België, geeft men wel vlaamse preken.. De Kerk die het zielenheil beoogt staat boven alle politiek. De Heilige Geest heeft zelf het voorbeeld gegeven: de apostelen lieten zich met Pinksteren in alle talen begrijpen. Ook bij deze franssprekende Belgen en niet „franskiljons" is het tradi'.i? ge weest de goede werken van de parochie te steunen. Men mag deze zielen toch wel hoger waarderen, dan alleen aan spraak te maken op hun portemonnaie, in het vlaams. Als Nederlander, vindt U het wel „fair" om met het radicalisme van de Volksunie bij te dragen tot splitsing van een koninkrijk, die de goede Vlamingen zeker niet wensen. Beide rassen kunnen zoals in Zwitserland de eenheid van België vormen. Koning Albert zeide: ..Flamands et Wallons sont nos prénoms. Beige est notre nom de familie". In een tijd van „Europese geest" is het niet al leen met vlaams dat men de wereld in kan gaan. De Nederlanders hebben het al lang begrepen, zij die zo goed de „in ternationale" talen spreken. Hopend dat uw franse cultuur verder zal mogen gaan, dan uw ..dol zijn op franse chansons vooral op Georges Bras- sens", teken ik. Hoogachtenr, G. C. Een A.B.N. en Frans sprekende Belgische. De sigaren geïmporteerd uit Havana waren van extra kwaliteit. De Assureur sprak over accidenten van de okkasie-auto's met deze moderne trafic; zijn experts en inspecteurs hadden kolos saal veel werk. Ook, met zijn adjunct, had hij veel dossiers op zijn bureau ge signeerd. Het wordt een lange procédure voor de juristen. De conversatie ging verder over het auto-salon, een expositie vol nouveautés. In de catalogus presenteerde Humber zijn succes modellen. Elegante en luxu- euse comfort van een royaal interieur. De constructie vol allure was zeer repre sentatief. De familiale Ford met 8 pas sagiers plus bagage was geconstrueerd voor functionele karacter. De Peugeot fabrieken hadden hun carosserie gemo derniseerd. De Idee Citroën was auto matisch, zonder embrayage pedal. De Austin had een solide motor. Maar de Jaguar met zijn accessoires, z'n détails, z'n tabletten, z'n ventilatie, z'n auto techniek, z'n harmonieuse linie met laag plafond was de auto van klasse. De Jesuiet sprak van de organisatie voor het oecumenisch concilie over de differente commissies bij de protestanten, orthodoxen en katholieken; de redactie van vele artikelen vroeg veel takt, maar de methode was fructueus. De auteur, die een fantastiese carrière gemaakt had, met een grote produktivi- teit van romans, sprak van de sensatie- press. Hij was president en vice-presi dent van veel sociëteiten en administra- tise. De Baron die landbouw-ingénieur was, sprak van de natuur-reservatcn die hélaas door de auto-strades zouden verdwijnen. Zijn domein was 'n magnifiek complex van vele hectaren cultuur, met 'n jacht van poul en kok fazanten. Z'n residentie was homely en cosy, de salon heel antiek gemeubileerd had charmante miniatuurs aan de muren en in de biblio theek bezat hij sensationele in-folio exemplaren, gravuren en documenten. De Kolonel was muzikaal, voor het klassieke, de majoor voor het moderne. De Kolonel sprak van het orchestre- promenade. De symphonie was über haupt, met exceptioneel talent gediri geerd. De Majoor had geassisteerd aan een fragment van „Boulevard solitude" door een expressionist van vibrerend sensibiliteit. Een sensationeel initiatief: na de exe cutie, kon men van een gratis tombola profiteren, een dozijn opéra platen wer den cadeau gegeven. Uniek systeem van reclame voor de kwaliteit te appreciëren. Na het diner, keek de Kardinaal op zijn horloge, hij moest naar een introni- satie; de Jezuïet, aan een groep scout masters, een retraite preken; de majoor had een training te dirigeren en moest vlug per taxi naar het station, de express proberen te halen. De andere invités gingen naar een film, in de Palace, ,,de historie van de geniale Pharaons", waarin een actrice vol sex-appeal de attractie was. De rela tie van de speaker over een tennis-match was sportief; de supporters van de foot- ballfinale waren fair-play. In de actualiteiten zag men de vice- premier per helicopter arriveren, en ook een enorme carnaval defile met estrade confettis, masques en pin-up girls. Een mode-show met chique make-up man nequins eindigde het programma. Na de film, gingen de invités langs het park. naar hun club, of hun hotel of in de officiers-mess Conclusie. In Holland en in België, kan ik niet supporteren en tolereren, frans en vlaams gemelangeerd; de Nederlandse taal is abondant genoeg in expressies van alle fa^ons. G. C. een bilingue, abonné van de STEM. ,,Ik kom met je moeder praten over Mieke." ,,Ha, wat fijn, dat u daarvoor komt." Mieke, die de bakker zag binnen komen, wilde weglopen. Maar de bakker was haar voor en pakte haar bij de arm. Jozefientje liep naar de trap en riep: ..Moekie, Moekie, de koekeman is er Moeder kwam haastig naar beneden. De bakker vertelde alles over Mieke. Moeder was boos, heel boos. Mieke moest direct naar bed. De bakker was niet zo boos. Hij was blij, dat mevrouw het wist. Jozefientje en Jantje mochten met de bakker mee en kregen ieder een zakje pinda's. Jantje holde naar boven. Vader en moeder waren bij Mieke. Hij gaf zijn builtje pinda's aan Mieke. Moeder en vader vonden dat lief van hem. En daarom kreeg hij wat voor zijn spaarpot. ELISABETH VAN GESTEL Slingerweg 30, Breda n 'n Andy- rant Andy teer lap of iw handen. SCHOON. KEESJE BUYS Steenweg 37, Moerdijk Lieve Tante Thea, Hier komt weer een briefje van uw Janny. Op de eerste plaats bedankt voor het plaat sen van mijn tekening en brief ik heb veel post ontvangen, waar ik heel blij mee was. Br waren er bij, die weten wilden wanneer ik jarig ben. Hier volgt het dan 22 mei word ik 12 jaar. Nu zal ik u nog eens wat schrijven tante. Ik heb mijn hondje terug, dat 5 weken kwijt was. Is dat niet fijn, mijn speelkameraadje Verder heb ik van mijn tante Cor een looppop gekregen waar ik al zo lang naar verlangde. Ik ben echt een beetje verwend hé Nu ga ik eindigen met mijn brief. En alle schrijfsters, har telijk dank Dag tante Thea en Oom Jan. Veel liefs van Janny Dufornee uit de Leeuwerikstraat 84 te Breda. Aan alle kinderen, die een brief je stuurden aan Janny (die al heel lang op een divan ligt) brengen Oom Jan en Tante Thea ook hartelijk dank Dat vinden wij nog eens aardig, dat onze lezers en lezeressen wat voor elkaar over hebben (Advertentie) P. E. GELUIDSBAND POLYESTER VOORGEREKT WIM VRINS St.-Jozefstraat, Zevenbergen Op een avond zaten vader en moeder eekhoorn en hun twee kindertjes Wipneus en Pluimstaart gezellig in de huiskamer, van het Hakebakebos, boom 53. Maar de stilte werd gauw verstoord, want moeder zei, dat het bedtijd was voor haar kinderen. ,.Och", zei Wipneus. ,,nog eventjes". En Pluimstaart hielp haar zus door vader eraan te herinneren, dat hij had beloofd iets te vertellen. En dus konden vader en moeder niet meer weigeren. Vader zei ,,Nou, dan zal ik vertellen hoe jullie grootvader uit het beukenbos is gestorven. Maar dan gaan jullie slapen, hoor kinderen ,,Ja vader." ,.Nou, luister. Op een dag was grootvader voedsel aan het zoeken. Juffrouw Egel, die net langs liep zei Meneer Eekhoorn ik heb het idee, dat er vandaag iets gebeuren gaat". ,,Had ze gelijk, papa ,.Ssst, stil nu. Och wel nee, Juffrouw Egel, zei grootvader". Maar Juffrouw Egel had wel gelijk hoor kinderen. Een kwartiertje daarna verscheen opeens meneer de Marter. Maar grootvader zag hem niet. En toen sprong meneer de Marter bovenop hem. En hoe grootvader ook smeek te, hij liet niet los. De Marter sleepte hem mee naar zijn hol en daar is hij toen overleden." ,,Och wat een akelig beest", zei Pluimstaart. ,,Maar nu moeten jullie naar bed hoor. Slaap lekker. TILLY JONGENELEN, Prof. van Ginnekenstraat 14, Oudenbosch Jongens, carnaval is een feest geweest Iedereen heeft gedanst en gesprongen om het meest. Stad en dorp stond op zijn kop. Ze hadden allemaal de feestmuts op. Bij de een stond ze recht, bij de ander scheef, Maar daar keken ze niet naar. De mensen hadden veel plezier. Ze waren allemaal aan de zwier. RINA VAN WANROOY Geraniumstraat 34, Made CARLO EN LUCIE BIJ DE GOUDVISSEN LUCIE DE WAAL Ossenisse Agfa is de enige die alle geluidsbanden uitsluitend van voorgerekt, soepel en toch sterk polyester maakt. Agfa Magnetoon is nu ook de goedkoopste polyesterband, Agfa Magnetoon geluidsband is geschikt voor elk soort bandrecorder. Vooral ook voor 4-spoors en portables. Mooie tekeningen, die voorlopig nog niet kunnen geplaatst worden, ontvingen wü van Corrie van Wanrooy te Oosterhout, Kees Kremers te Breda, Bertje Akkermans te Rijen, Arno Machielsen te Prinsenbeek, Thea van Ntfnatten te Breda, Kees en Martin Franken te Bergen op Zoom, Corrie van Alphen te Hooge Zwaluwe, Wies Verheyen te Strij- beek, Ludie Damen te Breda, Lian Barel te Zevenbergen, Magda Gras te Breda, Genius Czfjzewskl te Breda, Elisabeth van Gestel te Breda, Hermien v. d. Sluiszcr te Breda, Lyanne van Campenhout te Breda, Jan Jansen te Rijen, Mathi van Ginneken te Made, Henny Lambregts te Clinge, Leo Verpaalen te Ulvenhout, Annetje en Dré Ligtvoet, Robbie Vermeu len te Breda, Greetje en Clara Hilling te Breda, Brigitje, Eric en Marie-Louise Kint te Clinge, Janny Dufornee te Breda. Een Generaal, een Kolonel en een Majoor waren geïnviteerd aan een dé jeuner dinatoire bij een assureur. Ze werden door de piccolo per lift naar de eerste etage van een modern flat geac compagneerd. Andere personaliteiten waren ook present; een Kardinaal, een Jesuit, rector van een college, een katholieke auteur, een Baron, gentleman-farmer, een jour naliste, een echte sportsman, en een minister die met zijn chauffeur in een luxueuse limousine was gearriveerd. Na de presentaties, was de conversatie vol ambiance. Voor het diner, aan de port, sprak de Kardinaal over de gothique cathedraal, die zoveel door de touristen gevisiteerd werd en van de artiestieke kant van het ensemble. Aan tafel, sprak de minister vol talent over politieke problemen: plannen van Industrialisatie in de provincies, de in ternationale conferenties en de controle van Berlijn; dat bracht discussies tewege met de generaal die de kwestie analy seerde volgens militaire strategie en met de journalist die historiesche facette er van constateerde: 'n monstreuse chan tage, zei hij. Voor de radio-journaal had hij, in een speciale editie, een enquête, een resumé en een pessimistische repor tage gehouden. De concommé werd geserveerd, daar na de asperges met mousseline t>aucr. De Kolonel maakte z'n compliment over deze primeurs. Het menu: een tong a la mcu- nière en een tutti-frutti chantilly als dessert, was een delicatesse. De cristalen champagnecoupes brachten atmosfeer. ANNIE v. d. BERG, Banakkerstraat 1, Etten HET PALEIS VAN DE KONING GIUSEPPE KREKELBERG Karei Doormanstraat Goes (Advertentie) Op hun flegmatieke en voorzichtige manier hebben Amerikaanse natuur kundigen laten blijken van hun opwin ding over ontdekkingen van „vreemde dingen die daar buiten gebeuren". Dr. Homer E. Newell, directeur van het bu reau van ruimtewetenschappen van het Amerikaanse bureau voor de ruimte vaart (Nasa) formuleerde de opwinding aldus: „Het is zeer interessant een stu die te maken van de omstandigheden waarin dingen gebeuren die niet volgens de spelregels zijn en die ook niet op aarde gebeuren". De geleerde doelde hierbij op wat men zou kunnen noemen: het gluren dor r het venster van het heelal, de waarnemingen die men kan doen sinds kunstmanen de mens een duidelijker kijk geven op het onmetelijke gebied buiten onze damp kring. De ruimtegeleerden wisten niet wat zij te zien zouden krijgen. Zij wisten wel, dat zij meer zouden kunnen zien door middel van kunstmanen, dan zij eeuwenlang hadden kunnen zien met be hulp van hun op aarde gestationeerde sterrenwachten. Men kan op aarde niets waarnemen van de uitstraling van ultraviolette stralen door andere sterren en sterren stelsels omdat de dampkring om de aar de die stralen absorbeert. De kunstmanen die hoog boven de dampkring hun „baantjes trekken" ech ter, waren wel in staat die lichtgolven te meten. Dank zij die metingen heeft men ont dekt, dat hoewel alle zichtbare lichamen van het heelal zijn opgebouwd uit dezelf de grondelementen en men dus zou mo gen veronderstellen, dat die elementen zich overal volgens dezelfde wetten ge dragen, er dingen gebeuren „die niet in het boekje staan". Iedere scholier die enkele lessen schei kunde heeft genoten weet bijvoorbeeld, dat het edelgas helium, een bijzonder onkameraadschappelijk element is, dat zich in de op aarde bestaande omstan digheden niet wenst te binden aan an dere elementen. De Amerikaanse geleer den hebben aldus dr. Newell rede nen om te veronderstellen dat helium in het heelal zich niet zo ,,uit-de-hoogte" gedraagt. Meetinstrumenten die per raket wer den afgevuurd van Wallops Eiland, Vir ginia, en van de Woomerawoestijn in Australië hebben vastgesteld dat de uitstraling van ultraviolet licht van enkele „hete" sterrein, grote incongru entie vertoont met hetgeen volgens de op aarde geldende natuurwetten zouden moeten worden uitgestraald. De enige verklaring die men hiervoor heeft kunnen vinden, aldus Newell, is dat op deze sterren een verbinding tot stand is gekomen tussen helium en waterstof, helium-hydride. Onder aardse omstan digheden zou deze verbinding nooit tot stand kunnen komen, wil helium zich met geen enkel element associëren. Annie Verheyen, 12 jaar Vinkenstraat 1, Zundert zou graag willen corresponderen met een meisje van haar leeftijd. Wie schrijft Nicolet Poppeller, 9 jaar, leerling van de 4e klas, zoekt een schrijfvriendinnetje. Ze houdt erg van de natuur. Adres: Kastanjelaan 45 Oosterhout Ik wil graag corresponderen met een vriendje of vriendinnetje. Wilt u het In de Kleine Stem zetten Margriet van de Loo, 11 jaar Groenstraat 99a, Prinsenbeek LOOPT HET IN 'T OOG? Wees daarvan overtuigd. Anderen zien het opperbest ais u „kaal bovenop" wordt, uw haar niet fris is en er schilfer tjes doorschemeren. Hand in hand liepen Marijke en Hansje kris-kras door de straten van de stad. Waar was het orgel nu? Het was woensdagmiddag, dus de orgelman zou komen. En dat was voor die twee rakkers altijd een feest. Ja, dat was het orgel. Ze liepen wat ze lopen konden. En toen ze de hoek om waren, jawel, daar stond het prachtige orgel. Ook de orgelman was er. „Baas, mogen we mee rijden vroeg Marijke. De orgel man knikte, want hij had wel iets anders aan zijn hoofd. Ze klommen op het bankje, achter het orgel, en wachtten geduldig af, of het orgel ging rijden. Ze voelden een schok en het was zover. Toen ze zo een minuut of tien gereden hadden, onder luid gejubel van het orgel, verwonderde Marijke zich, dat ze deze buurt helemaal niet kende. Ze werd onge rust, maar daar zei ze niets van tegen Hans, die rustig rond zat te kijken. Net of zij geroepen was, kwam de orgelman achter langs het bankje. „Hoe laat is het vroeg Marijke. „Tien minuten over vijf", antwoordde hij. „Maar zitten jullie nog hier. Ik had niet meer aan jullie gedacht. Maar stap maar af, en volg deze weg maar. Dan kom je er wel". Ze stapten af en liepen vlug door want het begon al te schemeren. Na een minuut of tien klaagde Hansje steen en been, dat hij zo moe was. De twee zetten zich neer op de stoep rand, waar ze keken naar de auto's die hun voorbij flitsten. „We zijn ver dwaald", zuchtte Marijke. Dat maak te Hans zo van streek, dat hij begon te huilen. Maar daar had hij niet zo veel tijd voor, want er stopte een zwarte auto voor hen. Een politie agent stapte uit. Hij vroeg „Hoe heet jij Marijke deed het woord. Ze moesten instappen. „Wat heer lijk", zei Hans, die zijn moeheid vergeten was. „Nog fijner dan het orgel". Binnen 5 minuten waren ze thuis. Wat een hartelijke ontvangst. Hans en Marijke moesten beloven nooit meer weg te lopen. Ook de agent werd niet vergeten. En toen het 7 uur was kropen de twee avon turiers onder de wol, en droomden zij van hun belevenissen. (Advertentie) LIA WAGEMAKERS, Doelen 27, Breda U bespaart f. 1000.op elke 10000 KM autoge- TV. bruik, met de nieuwste 1962 Messerschmitt Cou- fcjf/ pé! Pr. va. f. 2795.— Belasting 60 ets W. A Verz. 85 ets p. week, kruis snelheid 80 KM. p. U.i verbruik 23-33 KM. p-L- >nder rijbewijs. Ook invalide uit- rruimte, ook ideaal als 2e wagen, iger dan contant betalingschema [esserschmittt Import N.V. MOTIM 52/01899. Showroom bij station ;rdags geopend. Levering via de U bespeurt al verbetering na enkele be handelingen met Traital shampoo. De zon breekt weer door op uw gezicht als u in de spiegel kijkt: DAT LOOPT IN T OOG! Ondervind het! Een produkt van L'OREAL de Parit „Ik wil wedden om tien gulden, dat u niet hebt, wat ik zoek", zegt boer Sander. „Ik maak er twintig van", zegt meneer Lammers. „Ook goed", zegt Sander. „Ziet uhet gaat om mijn biggetje. Ze lopen de hele dag op hun blote pootjes. Ik ben bang dat ze kou zullen vatten. Hebt u mis schien bigge-schoentjesl" De winkelier wordt wit van kwaadheid. Dat had hij niet verwacht I „Wat roept hij boos. „Leugenaar I Je zou toch om paardelaarzen komen En nu „Oh, oh", zegt Sander. „Ik heb helemaal niet over paardelaarzen met u gesproken, meneer. Hebt u nu bigge-schoentjes of hebt u ze niet?" „Nee, die heb ik niet", roept de winkelier. „En nu mijn winkel uit of ik zal Eerst mijn twintig gulden", zegt Sander. „Ik heb de weddenschap eerlijk gewonnen". Enook de vriend van de eerste winkelier moest bekennen, dat Sander gelijk heeft. Wat moet Sander lachen als hij terug gaat naar Molkenbroek. Hij is dertig gulden rijker geworden en heeft twee stadse heren bij de neus genomen. In de stad is het verhaal al gauw bekend. Niemand denkt er nog aan, om boer Sander voor de mal te houden. Ze weten nu voortaan Pas op voor de boer uit Molkenbroek, want hij laat niet met zich lachen I". In de theaters van alle ruim 40 landen, die bij het Internationaal Theater Insti tuut zijn aangesloten, is een boodschap van Jean Cocteau voorgelezen. Dit is een gebeurtenis, die zich aan beide zijden van het IJzeren Gordijn afspeel de ook in communistische landen als de Sovjet-Unie, Polen, Hongarije en Roemenië is de boodschap voorgelezen. In de Nederlandse theaters werd de boodschap door acteurs voorgelezen. In de Koninklijke Schouwburg in Den Haag, waar gisteren het Nationaal Ballet op trad, heeft de directeur van de Schouw burg, Bob van Leersum, de rede voor gelezen in de Amsterdamse Stads schouwburg werd een operette opgevoerd en hier had men niemand bij de hand om dit te doen het publiek heeft de boodschap daarom in gedrukte vorm ontvangen. De boodschap van Cocteau is in Pulchri Studio in Den Haag in een bij eenkomst van de sectie Nederland van het Internationaal Theater Instituut van de band beluisterd. VELE VOORDELEN Vfo&na sublieme wollen jersey kwaliteit. 3Je6uu, ideaalvooronskllmaat. Q Ij wy n »p etjew benen WunntH .taan "e» jam«n 4e maan 3J*&nta haakt niet. QMhna volkomen kleurecht, ook na vele malen wassen. ijzer8terk - voor school TT én spel blijft goed in model. moderne kleuren - niet gauw vuil. voor alle leeftijden „Wat wilt ge.." herhaal Aram nog eens, toen zu rand bereikten. Het an|jn0r joeg een koude angst hem heen ot. „Uw dood," sprak de jij ste krijger dreigend. «-1 meerdere wapens op hem e richt werden. voordelig in prijs: vanaf 6.95 bijpassende sterke jongensbroek vanaf 8.95 MARLEEN DUERIENK Rapenburg 95, Stoppeldijk 8

de Stem | 1962 | | pagina 9