Vele Belgen menen: Er is nog plaats voor blanke in Katanga VELPON Fossiel van tussen mens en dier Spaans arbeidsritme regelt zich naar stand van de zon Piano's Brutale moordenaar komt voor Antwerpse rechtbank 1# „U zult van mij geen bloedige verhalen horen Elizabethstad is zwaar geschonden Brits antropoloog vindt zó boeiend is nu PANORAMA E.G.K.S.-hulp bij Ned. woningbouw verkeerd gebruikt Vrouw hield haar man gevangen Politie overvalt speelhol in Amsterdam HERINNERINGSTEGEL ALLEN SAMEN Spanjaard wil geen wekkerklok RIJKENEDELANGE Amerikaans deskundige: Helft van Sovjet stadsbevolking kan in schuilkelders Natuur en leer Pakje boterhammen.... Enquête Verkoudheidsbacillen Cuba wil klacht indienen bij V.N. Honger oorzaak van opstand in China DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MAART 1962 Beschadigd, ontwricht en ver waarloosd ligt Elizabethstad on der de gloeiende Afrikaanse zon in Katanga. De vrede is er althans voor het ogenblik te ruggekeerd, maar voor de 6.500 Europeanen in de stad is het een tijd van bezorgde contemplatie. Sedert in december de strijd werd gestaakt, zijn de gemeentelijke autori teiten begonnen aan de noodzakelijke reparaties in de stad. Maar toch staan de gebouwen er nog met al hun oor logswonden. De straten zijn dikwijls onbegaanbaar door mortiertrechters en in het lange gras, dat sinds december niet werd gesnoeid, liggen tientallen onontplofte bommen en granaten. Maar de eigenaars van de raamloze en door kogelgaten ontsierde gebouwen prijzen zich gelukkig om het simpele feit dat zij nog eigenaar zijn. Honder den Europeanen werden in de afgelo pen maanden gedwongen hun huizen te' verlaten als gevolg van de opdringende penetratie van Baloeba's. Het is vooral bitter voor de Europe-1 anen dat de Baloeba's zich juist genes teld hebben in wijken die formeel on der bescherming van de V.N. staan. De blauwhelmen hebben enkele malen maatregelen genomen om de Baloeba's uit de onwettig bezette huizen te krij gen, maar naar de toestand van heden zijn de Baloeba's heer en meester in een groot deel van de stad. Bijna elke Belg in Elizabethstad heeft wel verhalen te doen over zijn lotgevallen. Sommigen hebben alles verloren, maar blijven werken en stre ven naar nieuwe kansen. Anderen zien Katanga als een verloren zaak en zijn van plan naar België terug te keren zo gauw zij sommige van hun bezit tingen kunnen terugkrijgen. Tot de blijvers behoort Joseph As- nong, die in 1922 uit België in Eliza bethstad kwam als werknemer voor een spoorwegmaatschappij. Hij heeft sinds dien in deze stad gewoond. Asnong woont in een gerieflijke villa op slechts een honderdtal meters van het hoofdkwartier van de V.N. Hij heeft er zijn in Rhodesië gefokte ren paarden, zijn Belgische politiehonden en zijn duiven. Hij is de enige Euro peaan in de wijk die zich niet heeft doen stellen onder bescherming van de V.N. „Waarom zou ik vertrekken. In juli 1960 zag ik iedereen weggaan, maar velen zijn weer teruggekeerd. Als ik moet sterven, sterf ik het liefst in mijn eigen huis". Maar Asnongs huis schijnt geen goe de plaats te zijn om dood te gaan. In de strijd van december lag de villa mid den in 't slagveld, 't. Lag lijnrecht in de vuurlijnen van de V.N. en van de Ka- Advertentie) Met zie je er geen barst van! De bekende Britse antropoloog dr. L. S. B. Leakey, heeft gezegd een belangrijke, tot nog toe onbe kende schakel gevonden te hebben in de evolutie van de mens. Het gaat om de fossiele over blijfselen van een wezen, dat 14 miljoen jaar geleden Afrika be volkte en het midden moet heb ben gehouden tussen mens en dier. (Advertentie) HET STAAT OEZE WEEK IN Over 39 sekonden telt U voor 21 Goud Reinet wint de Atonale Prijs van de Sandbergh-stichting voor een stilleven in zeeploos schuim en rode menie. Vergrijsde Blue Diamonds weige ren de automatische gitaar te ge bruiken en treden op voor bejaarden centra. Prins Bernhard Fonds financier de expeditie, die er in slaagde het monster van Loch Ness te vangen! Lord Snowdon maakt eerste foto! Kolonie van gelukzoekers, die meer dan dertig jaar geleden ver dween, teruggevonden op onbekend eiland in de Indische Oceaan. 100 meter ii 8.4 sekonde Janny Maashof loopt na psycholo gische conditietraining de honderd meter in 8,4 sekonden. Zij zal Ne derland vertegenwoordigen op de komende wereldspelen in Rio de Janeiro. Ruimtevaarders Sven en Olga op vlot nabij de Hebriden terug gevonden na geslaagde start van de bases Groenland en Baiconour. Smeedijzeren standbeeld voor Brigitte Bardot onthuld in Leo- poldstad als symbool der blan ke beschaving. Geheel uit kunststoffen gebouwd raadhuis te Etten-Leur nadert zijn voltooiing. Laatste zelfstandige kruidenier van Nederland is te oud voor om scholing. Amsterdamse „Joffer" verklaart dat experimentele kunst volledig ten einde is en keert terug tot rots schilderingen. Buiten deze opzienbarende be richtgeving in de sectie „2000" van nummer 13 van de 87e jaargang be vat Panorama deze week nog vele interessante en boeiende bijdra- 'oto's, kleurencartoons, de aste rubrieken, pagina's „heet van ?he,„"aald -toto's (o.a. Sjoukje's thuiskomst) enz. enz. noramJuU ®?n brie,kaart aan Pa- De m en abonneer u. ontvang lende twee nummers mers'fnsndan gratis- L°sse num- f 0.4o'pe; wMkf S'eChtS Dr. Leakey, die samen met zijn echt genote sinds 1959 opgravingen heeft ver richt op een sinaasappelplantage in de Olduvai Vallei bij fort Ernan in Tangan- jika, zei op grond van zijn vondsten tot de conclusie te zijn gekomen, dat een traal Afrika „het Hof van Eden" is ge weest van de vroegste mens. Zijn belangrijkste vondst vormden de twee helften van de boven- en onder kaak van een schepsel, uniek oor de kennis van de ontwikkeling van de mens. De fossiele resten waren volgens dr. Leakey „beslist niet" van een wezen, dat vergelijkbaar was met de moderne mens. „Het lijkt er op, dat het zich in de richting van de mens zou ontwikke len, maar het is geen mens". De Britse geleerde heeft in 1959 reeds de resten gevonden van de oudste mens, die gebruik maakte van werktuigen, de Zinjanthropus. Met behulp van de mo dernste chemische hulpmiddelen heeft men de leeftijd van de Zinjanthropus op 1.750.000 jaar kunnen vaststellen. Óp de zelfde plaats in de Olduvai Vallei is het skelet gevonden van een kind, dat zelfs van een nog vroegere datum schijnt te zyn. Volgens de antropoloog werd de oudste tot dusverre bekende voorloper van de mens vorig jaar juli gevonden temidden van de fossiele resten van prehistorische olifanten, die de grootte hadden van kleine paarden, en de oervaders van de giraffe, die in grootte de moderne ezel benaderden. Een voorlopige afgraving van een heuvel heeft reeds 1.200 fossielen aan het licht gebracht. Onderzoekingen aan de universiteit van Californië hebben uitgewezen, dat het wezen 14 miljoen jaar geleden heeft geleefd, dat het zeer kleine hoektanden had, terwijl de structuur van de kiezen in de onderkaak meer aan die van eeij mens dan aan die van een aap doen denken. Een uitholling in het jukbeen treft men bij de mens aan maar nooit bij de mensapen. Drs. G. M. Nederhorst, een der Neder landse socialistische afgevaardigden in het Europese parlement, heeft aan de hoge autoriteit van de E.G.K.S. een vraag gericht over de manier, waarop in Nederland de financiële hulp van de E.G.K.S. voor woningbouw is ge bruikt. Is het de hoge autoriteit bekend, zo vraagt hij, dat de financiële hulp, die aan Nederland is verstrekt voor de bouw van arbeiderswoningen in de kolen-, ijzer- en staalindustrie niet zoals aanvankelijk 't geval was tot de bouw van 'n extra aantal woningen heeft geleid, maar dat deze financiële facili teiten eenvoudigweg gebruikt zijn om de financiering van de bouw van het normale aantal in het bouwprogramma voorziene woningen te vergemakkelijken? Acht de hoge autoriteit dit in overeen stemming met het doel, dat zij met de financiering van de woningbouw na streeft aldus de heer Nederhorst. Hij vraagt ten slotte of de hoge auto riteit de Nederlandse regering wil wijzen op het feit, dat de bedoeling van de financiële hulp bij de woningbouw niet is de financiering van het in het nor male bouwprogram voorziene aantal woningen te vergemakkelijken, maar de bouw van een extra aantal woningen boven het bouwprogramma te stimu leren. Acht en veertig uur nadat de politie hem uit zijn gevangenschap in eigen huis had verlost, is de 78-jarige Antonio Gullo uit Catania op Sicilië in het ziekenhuis overleden. Volgens de .politie van Catania heeft Gullo's vrouw toegegeven dat ze haar echtgenoot gevangen hield, niet zelden door hem met een touw aan bed vast te binden. Ze deed het, zei ze, om hem ervan te weerhouden zich buitenshuis te gaan bedrinken. tangezen, maar het is vrijwel onbe schadigd gebleven, terwijl andere hui zen zwaar beschadigd werden door het vuur van mortieren, raketwerpers en terugstootloze vuurmonden. „Wreedheden?", aldus Asnong, „ik heb de verhalen van anderen gehoord, maar ik heb zelf niets te klagen. Toen de Gurkha's mijn huis bezetten gedroe gen zij zich als heren. Later kwam er zelfs een Ierse pantserauto om mij en mijn familie brood te brengen. U zult van mij geen bloedige verhalen horen" Evenals alle andere Belgen, die Ka- tanga tot hun tweede vaderland heb ben gemaakt gelooft Asnong dat er al tijd wel plaats zal zijn voor de blanke De Amsterdamse politie heeft een in val gedaan in een particulier huis, waar roulette werd gespeeld. Er werden tien arrestaties verricht. Vier personen be vinden zich nog in hechtenis, de overigen konden na een verhoor op het bureau Singel op vrije voeten worden gesteld. In het pand van de 45-jarige contro leur N. C. D. bevond zich een volledige speclzaalinventaris op de etage, die hij aan de 59-jarige meubelmaker F. W. H. had verhuurd. Beide mannen en hun echtgenoten bevinden zich nog onder arrest. H., die bij zijn aanhouding aan zienlijke bedragen bij zich droeg, zou als croupier bij het roulettespel hebben gefungeerd. In de speelzaal bevond zich onder meer een ijskast met verfrissende dranken. De politie hield het huis in de stille straat reeds geruime tijd in de gaten. Maandagavond belde een politieman aan. De vrouw van H., die als portier ster fungeerde, deed het luikje in de deur open. Met een praatje wist de politieman binnen te komen. De vrouw werd belet alarm te slaan en vijf politiemannen drongen de speelzaal op de eerste verdieping binnen, waar de roulette nog rolde. H. is reeds eerder wegens hazardspel met de politie in aanraking geweest. Tegen de wanden van de als speelzaal ingerichte voorkamer was zachtboard aangebracht. De speelsters en spelers, gegoede middenstanders van middel bare leeftijd, werden door de inval totaal verrast. De politie heeft het aangetroffen speelmateriaal, geld enkele duizen den guldens en een grote partij drank en sigaretten in beslag genomen. (Advertentie) (Advertentie) ZILVEREN HUWELIJKSFEEST VAN H.M. DE KONINGIN EN Z.K.H. PRINS BERNHARD Ter ere van het Zilveren Huwelijksfeest van Koningin en Prins werd onder auspiciën van het Nationaal Comité een herinneringstegel ontworpen door de kun stenaar Edmond Bellefroid. De opbrengst van de ver koop is bestemd voor het Nationaal geschenk dat Koningin en Prins op 30 april a.s. door het Nederlandse Volk zal worden aangeboden. Vraag morgen Uw leverancier naar deze bijzonder fraaie tegel: een sieraad voor Uw huis; een herinnering van blijvende waarde. Dank zij de medewerking van de levensmiddelen branche Is de tegel in meer dan 20.000 kruideniers zaken verkrijgbaar h 2.50 per stuk. Afmeting 10x 20 cm. m elk hu/s m Nederland hoort zon teqe,\ aan de wand... 3* publicatie aangeboden door de Nederlandse Dagblad Pert. DOEN KUNNEN WE ALLES MAAR DAM OOK ALLEEN (Eigen buitenlandse dienst) Een van de middelen, waarmee Franco in zijn streven naar ver hoogde produktiviteit de Spaanse arbeider beter in het werkgareel hoopte te krijgen was hem te doen leven bij de gratie van een West- europese wekkerklok. Bijtijds uit de veren, onmiddellijk flink aan pakken, 's middags een hevig maar kort middagslaapje en niet meer tot vijf uur, daarna weer aan de arbeid en de winkels open en dan niet meer dat openluchtleven tot 3 uur 's nachts, maar tijdig naar bed. Toen we van dit voornemen van Fran co indertijd hoorden, hebben we in een correspondentie gezegd, dat Franco het weliswaar bij het rechte eind had met zijn bewering, dat Spanje er anders eco- Voor het Antwerpse Hof van Assisen staat momenteel Jozef D. uit Tielen, een dorpje in de Turnhoutse Kempen terecht. De 37-jarige werkman moet zich verantwoorden wegens moord op zijn vriendin, het neerschieten van haar zuster en het plegen van een gewapen de overal. Het O. M. wenst de man veroordeeld te zien wegens moord met voorbedachten rade". Op een dergelijke misdaad staat in België de (niet vol trokken) doodstraf. De beschuldiging staaft de thesis der voorbedachtheid met het feit, dat Jozef D. een paar dagen voor de dramatische afrekening bij een vriend een long rifle- karabijn gestolen had. Eind oktober 1960 begaf hij zich naar zijn vriendin met het verzoek hun betrekkingen te her vatten. De 27-jarige Maria G., die in middels een herberg was gaan exploi- Advertentie) Overweegt U om Uw kinderen pianoles te laten nemen, maar hebt U nog geen instrument, vraagt U dan eens om toe zending van onze Muzikale Informatie: „Piano-Spelen". 16 52 KORTE LIJNBAAN 28.hoek Karei Doormanstraat ROTTERDAM Een Amerikaanse deskundige in Rus- rische aangelegenheden, dr. Goure, heeft dinsdag gezegd dat de Sovjet-Unie schuilkelders heeft voor de helft van de naar schatting honderd miljoen in woners van haar steden. Ondanks de Russische verklaring waarin het tegen deel wordt gezegd, werkt de Sovjet- Unie, aldus dr. Goure al twaalf jaar lang aan de bescherming bevolking. Een onderzoek van drie jaar heeft aangetoond dat vijftig miljoen mensen gedwongen zijn een opleiding in het kader van de bescherming bevolking te volgen. Hierbij is erop gewezen dat in een toekomstige oorlog naast atoom wapens waarschijnlijk ook bacteriolo gische en chemische strijdmiddelen zul len worden gebruikt. Dr. Goure had tijdens een bezoek aan de Sovjet-Unie in 1960 gezien dat er in vele openbare gebouwen en blokken woonhuizen schuilkelders waren. Naast deze schuilgelegenheden zijn er een be perkt aantal zeer diep gelegen kelders voor autoriteiten en de bevolking. Dr. Goure is lid van de Rand- foundation, een particuliere organisatie die onderzoek van strategisch belang voor de regering verricht. teren, had dit verzoek evenwel van de hand gewezen. Enige uren later, even na middernacht, verscheen hij plots in de deuropening van de herberg. Met één enkel schot trof hij Maria G. in het hart zij was op slag dood. Toen de twee zusters van het slachtoffer in paniek de straat op snelden vuurde Jozef D. een schot af, dat de 19-jarige Hilda G. in de borststreek trof. Daarop vlucht te hij met een fiets, doch vooraleer onder te duiken drong hij nog binnen in de woning van de juffrouwen Horemans te Herentals en legde er, onder bedreiging met zijn wapen, de hand op een gedeelte van hun spaargeld, zijnde 12.000 B. fr. De volgende dag reeds kwam men op het spoor van de moordenaar uit Turnhout werd gemeld, dat hij er een automatische karabijn met minutie had gekocht, evenals nieuwe kleren. Daar de gerechtelijke diensten vermoedden, dat hij zich verschool in het woeste natuur reservaat tussen Tielen en Lichtaart, werd het gebied zorgvuldig uitgekamd en uiteindelijk kon hij zonder verzet ge arresteerd worden. Tijdens langdurige ondervragingen heeft Jozef D. verklaard, dat hij Maria G. had neergeschoten „om haar te straf fen voor haar ontrouw", terwijl hij naar Hilda G. had gevuurd omwille van ,,de slechte invloed", die zij op haar zuster had uitgeoefend. De gewapende overval werd door hem gepleegd, omdat hij van plan was ondergedoken te leven in de moerassen en de bossen van het natuur reservaat. Pas later is Jozef D. op zijn bekente nissen teruggekomen en heeft hij ont kend, dat het zijn bedoeling zou zijn ge weest zijn gewezen vriendin te doden. Het proces voor het Antwerpse Hof van Assisen zal drie tot vier dagen duren. nomisch nooit zou komen, maar dat we wel eens wilden zien, wat de Spanjaar den ervan terecht zouden brengen. Want de Spanjaard is nu juist iemand, die niet alleen zonder klok, maar zelfs tegen de klok in leeft. De zon geeft zijn levens ritme aan en als die in de zomermaan den tot 's avonds vijf, zes uur hevig te branden staat, dan is geen Spaanse ar beider genegen, dit fenomeen in staan de houding te trotseren, dan legt hij zich neer, in bed, op een divan, maar meer nog ergens in de vrije lucht op een streep schaduw die net groot genoeg is. Als de zon ter kimme neigt, is hij niet te lui, om nog een uur of wat flink aan te pakken, maab daarna behoort de dag en de nacht aan hem, aan zijn dolce far niënte aan zijn politiek gepalaver temid den van zijn vrienden, of buurlui voor de huisdeur, aan zijn wijntje in zijn stam café. En als dan het eerste nachtelijke windzuchtje de hitte van de dag wat wegblaast, dan openen de theaters en bioscopen hun deurenom 10 of 11 uur op een moment, dat Franco thans reeds de taptoe wil blazen. De Spaanse regering heeft zeer wel begrepen, dat zij met deze ingreep in de eeuwenoude gewoonte van het Spaanse volk wel zeer omzichtig tewerk moest gaan. Toen zij de reeks maatregelen af kondigde waarmee de dagindeling geheel gewijzigd zou gaan worden, zoals afschaf fing van het nachtelijk bus- en tramver keer, instelling van een nachtklok voor openbare vertoningen, indeling van ar beidstijden, werd daarbij gezegd, dat dit nu niet allemaal op stel en sprong dien de doorgevoerd te worden. Er zou tijd genoeg geboden worden om het gehele leven langzaam op de nieuwe indeling in te stellen. We zijn nu een half jaar verder, sinds het buitengewoon impopu lair stel maatregelen werd doorgevoerd. Laten we maar direct constateren, dat ook hier weer de natuur sterker dan de leer is gebleven en dat er tot nog toe maar weinig van terecht gekomen is. Tot degenen, die de Spaanse regering krachtig in haar streven wilden onder steunen, waren de grote warenhuizen van Madrid en andere grote steden. In plaats van de lange middagpauze van half twee tot vijf uur, besloten zij de gehele dag open te blijven en 's avonds om zeven uur in plaats van om negen uur te slui ten. Maar wat gebeurde er in de prak tijk: tussen half twee en vijf uur kon men een kanonskogel door een warenhuis afvuren zonder ook maar één klant te raken en na zeven uur stormden de ko pers en koopsters naar de kleine volks winkels, die wel tot negen, zelfs tien uur open bleven en die daardoor een on gekende bloei beleefden. Daarop zijn de warenhuizen, de een na de ander, maar ijlings op de oude stijl teruggevallen. Zo ging het met de banken. Vroe ger sloten die om 1 uur en de bank bedienden kwamen na hun uitgebrei de middagslaap om 5 uur weer wel terug, maar alleen om wat administra tief werk af te doen. Thans blijven de banken tot 4 uur open maar ook hier behoeven de bedienden zich niet bang te maken in hun middagdutje achter hun bureaus te worden gewekt. Er komt toch nagenoeg niemand aan het loket. Toch zijn zij ongelukkig, vergramd. De nieuwe dagindeling geeft hem precies een half uur om een bo- Een zonnig straattafereeltje uit Madrid terhammetje te eten.... Maar welke caballero kan het toegeschreven wor den, een pakje boterhammen mee naar zijn kantoor te nemenStel u voor, hij, de grand seigneur want dat is elke Spanjaard, ook de bedelaar zelfs die gewoon is, het eerste deel van de dag af te sluiten met een uitgebreid maal en dat met een flink glas wijn te bespoelen, hij zal zich met een pakje boterhammen tevreden moeten stel len. Welk een ontluistering! En nij dig moppert hijdat dit goed is voor de afslovers uit de noordelijke landen. Toch hebben wij de indruk, dat het Spaanse leven er op de duur aan zal moeten geloven. Waar de Spaanse rege ring een vinger in de pap kan steken, drijft zij langzaam maar zeker haar zin door. De theaters en cinema's die vroe ger een laatste voorstelling hielden van circa half twaalf tot twee uur 's nachts moeten thans om half een gesloten zijn. Hetzelfde geldt voor bars en restaurants en het moet voor de vreemdeling thans wel een hele openbaring zijn te zien, dat in de Spaanse steden na 1 uur de rust en verlatenheid van een Noordeuropese stad heerst, daar waar een jaar geleden héél Spanje nog tot drie a vier uur op de openbare straat leefde in de ver- maakswijken, op de grote boulevards, zowel als in de volkswijken. Als men aandachtig wil luisteren, zou men wel licht het gemor kunnen horen, waarmee de Spanjaard de nieuwe toestand ver draagt, maar waarmee hij zich nooit zal verenigen. De regering weet dit en maakt zich daarover toch wel bezorgd. Met onwilli ge honden kan men geen hazen vangen. Zij heeft een nationale enquête laten in stellen en het resultaat van deze en quête is, dat ruim tachtig procent der Spaanse bevolking verklaart open oog te hebben voor de noodzaak van hogere produktiviteit, dat zij ook wel meer en harder wil werken, maar niet volgens de noord-west-Europese dagindeling. De ze enquête is zeer leerzaam. Zesentachtig procent der bevolking wil 's middags minstens twee uur vrij heb ben om tenminste thuis de gebruikelijke volle warme maaltijd te kunnen gebrui ken. Vijfenzeventig procent wil de arbeids dag om 8 uur beginnen, maar eist dan een flinke middagpauze. De bevolking in de grote steden is echter van voordeel, dat 9 uur vroeg genoeg is. Zij wil de vroegere uitge breide siësta terug en een afsluiting van de werkdag om 8 uur 's avonds. De amusementsondernemingen jammeren dat zij failliet gaan, als ze vóór 10 uur avonds moeten beginnen, daar dan geen mens komt Maar dit schrijvende, rillen we van de kou, want in de Moskouse flat, waarin wij onderdak gevon den hebben, is natuurlijk geen stookgelegenheid en het kan in Madrid soms lelijk blazen. Het is in de middag in de wintermaanden in Madrid heus niet te warm om te werken. Maar het levensritme van de Spanjaard is nu eenmaal door een paar duizend jaren le, vensgewoonten gevormd. Het is een ware Sisifus-arbeid om daarin verandering te brengen. GRAND SEIGNEUR FRANCO (Advertentie) zijn als de dood voor Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Cuba zou voornemens zijn een nieuwe bijeenkomst van de Veiligheidsraad aan te vragen ter behandeling van een klacht tegen „voorbereidingen voor agressie" op de Amerikaanse marine basis Guantanamo op Cubaans grond gebied. Deze klacht zou vergezeld gaan van de eis dat de Amerikaanse strijd krachten deze basis, die in 1901 bij ver drag aan de V.S. werd afgestaan, on middellijk ontruimen. De Cubaanse delegatie pleegt thans overleg in V.N.-kringen om uit te maken op hoeveel steun zij kan rekenen en welk ogenblik het meest geschikt is voor het indienen van een klacht. Chinese regeringsfunctionarissen heb ben begin deze maand de hulp van troepen moeten inroepen om een ern stige opstand neer te slaan in de provincie Kwangtoeng in zuid-China. Dit staat vermeld in een nieuwsbrief van de nationalistisch Chinese ambassade. Volgens deze nieuwsbrief had de op stand plaats gehad in het district Neihsien-Wehoea in o ostelijk Kwang toeng. Troepen zouden „met wreed ge weld" de volksopstand hebben neerge slagen. Het bericht liet doorschemeren, dat voedselgebrek de aanleiding was geweest van de opstand. Uit andere be richten was op te maken, dat het ge hele Chinese vasteland momenteel van ernstig voedselgebrek te lijden had.

de Stem | 1962 | | pagina 7