Bij opgravingen geoefende arbeiders onmisbaar Papierdunne grammofoonplaat —als „sprekend drukwerk"— Nog nr studie AjCC IE Zo NECCHI ADVERTENTIES J0 DE B00IJ MEISJES E. van Kerckhoven Heemkunde rond het Zwin Duizenden exemplaren per uur D' Goedkoop maar geen surrogaat ocjezecj Hengelconcours op „Eendracht Meerderjarige minder-validen ontvangen hulp Blad met geluid Mogelijkheden Weergave t t Ook vandaag weer nieuws Voorlopig bericht 10x10 10x10 kelderknecht eenhuurkoopwoning nette werkster Groot winkelpand in Breda TE KOOP BEKENDMAKING Depót Houderschap aangeboden DE 10 x 10 SL0T-DANSAV0ND 10x10 10x10 BREDA VOORLOPIGE AANKONDIGING Notaris F. A. M. Tierolff LEDIKANTEN EN MATRASSEN Als reclame 2 persoons BINNENVERINGS MATRAS Nieuw middel Huizen ssssst voor de laatste maal.... zie het nummer van morgen WOEKEREN HOE? WANNEER? VRAAG UW F1ETSENHANDEL/ DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MAART 1962 IN de zomer brak voor de Romeinen nabij onze kust het jachtseizoen aan op de „barbaren" van het moerasgebied, die zich daar zo veilig waanden als konijnen in hun holletje. Wat zijn barbaren? Moet men als barbaren niet diegenen zien die bij duizenden anderen doodslaan uit welk oogpunt ook, maar héle maal degenen die dat doen als vermaak? Waren de bewoners van deze gebieden wel zulks barbaren als door de Romeinse overheersers laatdunkend werd gezegd? Ons is in de geschiedenisboekjes ge leerd dat de mensen van die tijden halve wilden waren die gekleed gingen in die- renvellen of een eenvoudige omslag doek. Maar uit de opgravingen en labo ratoriumproeven is komen vast te staan, dat zij zeer stijlvol gekleed gingen. Dat zij kunstige weeftechnieken kenden en ook het verven van wollen stoffen. Dat zij bedreven waren in het vertinnen en verzilveren van ijzeren voorwerpen, dat zij inleg-emaille konden maken, het zo genaamde cloisonné-werk en dat zij in de landbouw zeer veel op de Romeinen vooruit waren. Terwijl de Romeinen slechts een ploeg hadden die alleen een vore sneed, had de autochtone bevolking toen een ploeg die niet alleen sneed, maar tevens ook de zode meteen omkeer de. Maaimachine Zelfs Plinius, die in 79 na Chr. bij de uitbarsting van de Vesuvius om het leven kwam, schreef, dat hij zeer verbaasd was geweest te zien hoe in enkele uren tijds een geheel graanveld werd geoogst waar de Romeinen dagen over deden, door een ingenieus geconstrueeerd voer tuig, voortgedreven door een os of ezel tussen de bomen, waarachter de voer man voor het mennen en het bepalen van de hoogte al naar belang de hoogte van het graan. Dit voertuig beschikte aan de voorkant over eep brede vork met zeer vele tanden, waartussen de aren grepen en afgebroken werden die dan in de bak van de kar vielen, terwijl de halmen op het veld bleven staan. De ze zogenaamde barbaren kenden ook het bemesten van het land, waarvoor zij de mergel uit Engeland haalden. Hierover zegt Plinius dat het land er wel tien jaar lang vruchtbaar door bleef. Of dat zo was, valt te betwijfelen, ma: in elk geval staat met al die mededelingen vast dat de landbouw van de barbaren, hun kennis en kundigheden, op aanmerkelijk hoger plan stond dan die van de koloni serende Romeinen. Vlasbouw Ook kenden de Romeinen niet de vlas bouw en het verwerken van linnen. De hemden van hun legioenen werden bij duizenden uit deze gebieden betrokken alsmede de lange wollen mantels, ge wonnen van de wol van de schapen op de schorren, waar nog geen landbouw mo gelijk was vanwege het zout in de bo dem. Daarop konden alleen schapen le ven, die overigens niet weinig hebben bijgedragen tot de grootheid van Vlaan deren. Het enige waarin de Romeinen de baas waren, was de krijgskunst en de vraag is dubieus of dit als een uiting van be schaving moet gelden. Bodemonderzoek De opgraving van 1955 te Aardenburg ging tot een diepte van meer dan drie meter vóór men op het dekzand kwam, het zogenaamde pleistoceen, in weke laag de sporen werden aangetroffen van de mens die hier zo'n 7 8000 jaar gele den (de mens uit het stenen tijdperk dus) leefde en welke werktuigen die mens gebruikte. Pijlpunten, mesjes, krab bertjes, alles van silex (vuursteen). Ook kreeg men een goed idee er dan hoe de archeologen de bodem lezen. Als een brandlaag wordt getroffen, kan men bijna zeker zijn dat dit afkomstig is van een of ander krijgsgeweld. De burgers- gedood. de schatten geroofd en dan in alles de rode haan. Dit is herhaaldelijk het lot van Aardenburg geweest. Ook de datering en het verleggen van rivierbeddingen en waterlopen laat zich uit de grond aflezen. Waar een waterloop geweest is, die moest wijken voor een gebouw, ziet men op het bodemprofiel van de opgraving de lichtkleurige kar telrand van de voormalige waterloop ver dwijnen in de scherp-afgesneden don kere rand van een afgebroken bouwwerk. Ook het wandprofiel werd net als het bodemprofiel volkomen glad en egaal „geschaafd", daarna wordt op millime terpapier nauwkeurig met al zijn kleuren, en verkleuringen het geheel op schaal in kaart gebracht. In de regel geschiedt dat met de bodemprofielen opnieuw na elke tien jaar of vijftien centimeter die verder werden uitgegraven. Arbeiders Alleen geoefende arbeiders zijn voor dit werk geschikt. De spade komt er wel bij te pas, maar het is uiterst voorzich tig werken en zulke arbeiders zijn in de loop der jaren bij de opgravingen in Aardenburg en nu ook in Sint Anna ter Muiden voor dit werk getraind gewor den en hun belangstelling en enthousias te medewerking is een bewijs te meer hoe ieder voor de kennis van de mens een aangeboren liefde heeft. Voor een niet gering deel, danken de opgravingen in Aardenburg en omgeving aan hun trouwe toewijding en oplettend heid het succes. 55 Bij het nieuws over de jongste J opgravingen onder Sluis, te Sint Anna ter Muiden, en de oplevende belangstelling in het land van Cadzand voor de oudheidkunde, paste in ons blad een verslag van de propaganda-avond door de heemkundige kring „West- Zeeuwsch-Vlaanderen" te Aarden burg gehouden. Van de oproep tot medewerking, daar tot alle bewoners van het gebied der Zwin-gemeenschap ge richt, vermeldden wij reeds de toespraak van de heer A. Hool- horst, oud-rector van het lyceum te Oostburg. Thans willen wij stilstaan bij de uiteenzetting van de heer J. van Hinte, oud-landmeter in Neder lands Indië en directeur van het Oudheidkundig Museum te Aar denburg. De hengelsportvereniging ,,De Zeester" organiseert op tweede paasdag 23 april op de Eendracht in Tholen een interna tionaal zeehengelconcours ten bate van de kankerbestrijding. Dit is de eerste keer dat deze vereni ging, die nu ongeveer een jaar bestaat, een concours organiseert. De leiding van de wedstrijd, waarvoor de inschrijving reeds geopend werd, is in handen van de heer A. Melisse uit Steenbergen. Voor hetzelfde doel houdt de Zeester die dag óók een verloting. (Van onze parlementaire redactie) Minister Klompé (maatschappelijk werk) wil per 1 juli a.s. een rijksgroep- regeling invoeren voor meerderjarige thuisverblijvende minder validen, die thans nog onder geen enkele andere re geling vallen. De regeling zal voorzien in een uitkering in kosten van levens onderhoud van circa 20.per week. De minister zal voorts bepaalde experi menten op het gebied van de zwakzin nigenzorg gaan subsidiëren. Dit deelde de bewindsvrouwe gisteren mede bij de behandeling van haar begro ting in de Eerste Kamer. De senaat heeft de minister lof gebracht voor het Ambon- nezenbeleid, zoals dat onder haar leiding wordt gevoerd. (Van onze redacteur) /EDERE ware grammofoon- platenliefhebber behandelt zijn kostbare schijven met de grootste zorg en het zou hem een gruwel zijn aan te maeten zien hoe iemand een plaat een voudigweg oprolt of opvouwt, De plaat zou het trouwens begeven. Toch bestaan er platen, waar mee men dat straffeloos kan doen. Men kan daar zelfs met de nagel een hardnekkig vuiltje afkrabben en dan komt er bij het spelen op die plaats géén nijdige tik. Zo'n plaatje is vlies-dun en het is bezig zich een belangrijke plaats te veroveren. Niet als concurrent voor de gewone grammofoonplaat overi gens. Maar de „soepele grammofoonplaatpast uitstekend in de dynamische ivereld van publiciteit, reclame, voorlichting en wat daar verder toe behoort. ie vervaardiging van het plaatje, dat 1/10 millimeter dun kan zijn, of nog wel dunner, berust op een Franse uitvinding die het mogelijk maakte duizen den exemplaren per uur te „drukken". Niet te persen dus, zoals met een normale grammo foonplaat gebeurt, maar inder daad te drukken. De machine waarmee de plaatjes ge maakt worden verschilt fundamenteel van een grammofoonplatenpers Daarin wordt namelijk een plastickoek op de matrijs gelegd en onder zeer hoge druk wordt dan de plaat geperst. De soepele plaatjes echter worden in snel tempo „geslagen" in 'n rol plasticfolie die door de machine wordt geleid en die ver warmd wordt. De matrijs slaat telkens met een stevige klap op het materiaal en dan is opnieuw een plaatje geboren. Zo maakt men er zeven- of wel acht duizend per uur, en dat is tegenover de nog geen honderd platen die een platen- pers per uur aflevert een indrukwek kende hoeveelheid Het behoeft geen betoog dat de prijs van zo'n plaatje daardoor heel wat lager komt te lig gen. De soepele grammofoonplaten heb ben het formaat van een normaal 45- toerenplaatje (17 of 18 cm doorsnee) en de kosten ervan vormen slechts een kwestie van dubbeltjes, terwijl de ge wone 45-toerenplaat toch altijd nog gul dens kost. Nu wil de soepele grammofoonplaat de gewone bepaald niet verdringen. Het normale grammofoonplatenreper- toire, licht en klassiek, blijft op de ge wone platen verschijnen. De soepele plaat heeft een heel ander doel! Tn Frankrijk, waar het procédé ont wikkeld is, is men al een uitgebreid toepassingsgebied aan het exploreren. Men heeft er een maandblad opgericht, Sonorama geheten, dat behalve zijn tekstbladen ook pagina's telt die uit zulke vliesdunne plaatjes bestaan. Ze vullen de tekst aan op een wijze die in vele gevallen met geschreven woor den eenvoudig onmogelijk is Zo is er ook een medisch tijdschrift opgericht, Medicophone, dat „sprekende pagina's" bevat. Het kan bijvoorbeeld hartslagafwij kingen laten horen en bekende chirur gen kunnen er „colleges" over uitzon derlijke ziektegevallen of operaties op houden. De uitvinders van het procédé hebben de firma Sonopresse opgericht, die thans over de gehele wereld vertakt is: be halve in Frankrijk maakt men de plaat jes nu in de V.S., Engeland, Japan, Spanje, Egypte, Zweden. Brazilië en in Nederland. In Rotterdam maakt Sono presse sinds enige tijd de plaatjes voor het Beneluxgebied en ook in de lage landen heeft de merkwaardige papier dunne „geluidsdrager" opgang gemaakt Een maand- of weekblad met spre kende pagina's hebben we weliswaar nog niet (behalve in Frankrijk zijn er wel al in Japan en Duitsland) maar de reclamewereld heeft de nieuwe methode al wel ontdekt. En niet alleen de reclamewereld. Er zijn onderwijsinstituten die be paalde gedeelten van hun schriftelijke cursussen in de vorm van dunne gram mofoonplaatjes uitgeven, men kan er, zoals ook al gebeurt, technische voor lichting op geven, huisvrouwen kunnen er speciale recepten op beluisteren (een gesproken uiteenzetting kan vaak neel wat duidelijker zijn dan in een beknopt bestek geschreven uitleg). Verenigingen laten er belangrijke gedeelten uit jaar vergadering en congressen op „druk ken", nieuwjaarswensen of ander bood schappen kan men via zo'n plaatje op aantrekkelijke wijze aanbieden, poli tieke redevoeringen kunnen op die ma nier snel en goedkoop verspreid wor den, reisbureaus maken met levend ge luid propaganda voor vakantielanden en -streken, toneelgezelschappen laten delen uit voorstellingen op een plaatje zetten, voor de jeugd kan men heel goedkoop sprookjes en andere ver haaltjes vermenigvuldigen, kortom, er zijn tientallen mogelijkheden. Hoe is nu de weergavekwaliteit van zo'n vliesdun plaatje? We hebben er gehoord waarover we niet zo bijzon der enthousiast konden zijn, als men tenminste dezelfde maatstaven aanlegt als bij de gewone grammofoonplaat, die Hiermede vervullen wij de treurige plicht UEd. kennis te geven van het vrij plotseling over lijden van onze inniggeliefde echtgenoot, vader, behuwd- en grootvader, broeder en zwager, de Heer CAMILLUS FRANCISCUS VERCRAEYE echtgenoot van Mevrouw Irma Col. M. de Munck geboren te Aardenburg, 20 oktober 1888, en al daar overleden 26 maart 1962. Ridder in de orde van Oranje Nassau. Aardenburg Mevrouw Irma Col. M. Vercraeye- de Munck St.-Kruis: C. UitdewilligenVercraeye C. Uitdewilligen en kinderen Ens (N.O.P.): H. Vercraeye E. VercraeyeMangnus en kinderen Aardenburg: W. Vercraeye G. Vercraeyevan Rie en kinderen Scharendijke: J. UitdewilligenVercraeye A. Uitdewilligen en kinderen Aardenburg: A. Vercraeye E. Vercraeyevan Rie en kinderen De families Vercraeye en de Munck. Aardenburg, 26 maart 1962. De plechtige lijkdienst en begrafenis, waarbij UEd. beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats heb ben op donderdag 29 maart a.s. om 10.30 uur in ie parochiekerk te Aardenburg. Woensdag om 7 uur wordt de rozenkrans in de kerk gebeden. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig, geduldig gedragen lijden, voorzien van de laatste H.H. Sacramenten, in de gezegende ouderdom van 81 jaar, onze geliefde en zorgzame Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, CORNELIA SMITS weduwe van Basliaan van den Drieg Haar kinderen, behuwd- en kleinkinderen Familie Smits Familie van den Dries Heinkenszand, 26 maart 1962. Plattendijk 3. De plechtige uitvaartdienst, gevolgd door de teraardebestelling, waarbij U beleefd wordt uitgenodigd, zal plaats hebben in de parochie kerk van de H. Blasius te Heinkenszand op don derdag 29 maart a.s. om 10 uur. Rozenkransgebed in de kerk op woensdag 28 maart om 7.30 uur. Wij bevelen de ziel van de dierbare overledene in uw godvruchtige gebeden aan. Ter algemene kennisgeving. voor u in onze JL, Tot onze diepe droef- I heid is heden overle- J den ons geliefd doch tertje en zusje ANITA in de ouderdom van bij na 2 jaar. A.W. Hibbeln M.O.C.Th. Hibbeln- van Mierlo Jaap Frank Olsterwük, 26 maart 1962 Wilhelminalaan 13 De plechtige H. Mis zal plaats hebben op donder dag 29 maart a.s. te 10 uur in de parochiekerk van St. Petrus Banden te Oisterwijk, waarna de begrafenis zal volgen op het kerkhof van genoem de parochie. Geen bezoek Geen bloemen Enige kennisgeving Familieberichten (uit andere bladen) Overleden: de heer A. de Bruijne, 81 jaar, Vlissingen. De heer J. Ravesteijn, 61 jaar, Maastricht. De heer J. G. Bremers, 54 jaar, Bunde. De heer J.H. van Wissen, 78 jaar. Klimmen. Geboren: Frank, zoon van de heer en mevrouw Hoh- mann-Verbeek, Hilversum. Roelof Pieter, zoon van de heer en mevrouw de Haan- Ydema, Goes. Alida Enge- lina, dochter van de heer en mevrouw Everts-Bosman, Goes. Vivian Barbara, doch ter van de heer en mevrouw Quast-Cole, Vlissingen. DANKBETUIGING Voor de vele blijken van belangstelling die wij bij de opening van onze cafetaria mochten ontvangen, betui gen wij gaarne onze harte lijke dank, ook namens Si- nalco Nederland. Fa. H. J. Schonwenaar Hulst, maart 1962. Cafetaria „Fabiola" Verkoping van de gehele stamboekveestapel w.o. 18 melk- en kalfkoeien. 2 beste paarden en landbouwinventaris ten verzoeke en op de hof stede van de heer A. Kluijf- hout te Amemuiden, we gens vertrek naar de Flevo- polder. op vrijdag 13 april 1962. Nader te adverteren. G. Heyboer Ondern. v. verk., 's Graven- p.weg 8 te Goes. Bij Ls. VAN WAESBERGHE- JANSSENS' WIJNHANDEL te HULST is plaatsing voor een Aanbieding: Lange Bellingstr. 4 - Hulst WONINGZOEKENDEN Ter overname aangeboden: te Terneuzen, Oranjekwar tier. Deze zomer vrij te aan vaarden. Adres: Margrietstraat 11 Terneuzen „DAGBLAD DE STEM" Steenstraat 14 - Hulst vraagt voor zo spoedig mo gelijk: voor onderhoud kantoor. met 2 grote boven. woningen Uitstekend geschikt J J voor kantoor of groot- J handel. Direct i baar. oplever- J Brieven onder no. 9326-oo i bureau van dit blad. J Het bestuur der Waterkering van de Calamiteuze Polders* Hoofdplaat en Thomaes te Hoofdplaat maakt bekend, dat een vergadering van de Dijkraad zal gehouden wor den VRIJDAG 6 APRIL '62 des namiddags twee uur in Hotel „Het Wapen van Zee land" te Hoofdplaat. Het bestuur voornoemd, A. P. Calon, voorzitter George Hendrikse, secr.-ontv. Wegens dubbele zaken waarin GEEN concurrentie zijnde. Brieven onder no. 5287 bijk. Hulst. Italiaans van vorm Prima kwaliteit 3 jaar garantie prijs vanaf 278,- Alleen verkoop: Bontehondstraat 5 Hulst Tel. 01140-3301 Ook uw adres voor reparatie. Inruilen van oude machines ZATERDAG 31 MAART begint om 8 uur in ,,HET SCHUTTERSHOF" te MIDDELBURG m.m.v. THE WOOLTOWN JAZZBAND o.l.v. Piet Vriens TOEGANG 3.—. Kaartverkoop: Vlissingen: Sig. mag. Ter Meulen, Walstraat 34. Souburg: Sig. mag. Speciaal, Kanaalstraat 44. Middelburg: Sig. mag. De Baar, Markt 29. Na afloop bussen naar Souburg en Vlissingen zal op dinsdag 3 april a.s., des voormiddags om 10 uur, in de zaal van hotel „Boschhek", Dr. Schaepmanlaan 1 te Breda (richting Ginneken Mastbos), uit diverse nalatenschappen en we gens vertrek, publiek a contant verkopen: Fraaie meubilaire goederen, antiquiteiten, kunstvoorwerpen, oude en moderne schilde rijen, blauw en gekleurd porselein en aarde werk, Perzische tapijten, juwelen, goud- en zilverwerken. KIJKDAGEN: op zaterdag 31 maart van 10 tot 5 uur, zondag 1 april van 12 tot 5 uur, maandag 2 april van 10 tot 3 uur. In de volgende advertentie van donderdag 29 maart breder omschreven. Alle inlichtingen aan bovengenoemd kantoor. Baronielaan No. 2 te Breda, Tel. 01600-3 55 84. en bij de Makelaar, Beëdigd Taxateur, Erkend Veilinghouder J. van Baak, Wilhelminasingel No. 38 te Nijmegen. Tel. 08800-22234. Vakantieoord van de Amsterdamse Bank te Domburg, tel. 01188 307 vraagt voor het a.s. seizoen voor eetzaal, kamer en keuken TEVENS HUISKNECHT GEVRAAGD J AANMELDEN: „AMSTERDA" DOMBURG. Voor de schoonmaak brengen wij een ruime collectie in 2 delig 7g,_ Steeds voorradig PULLMAN MATRASSEN De matras met de ongekende levensduur. FRANCO LEVERING MEUBEL- EN BEDDENHANDEL KLOOSTERZANDE Tel. 262 rn 'Jttttatmt y* /él Kinderjuffrouw gevraagd Frans gezin in noord-Frank rijk. Inlichtingen bij A. Tho maes, Leeuwenlaan, Terneu- zen, tel (01150) 2442. Een huishoudster of dienstbo de gevraagd voor familie in Eindhoven, voor dag en nacht. Hoog loon eigen kamer, cen traal verwarmd. Mevrouw Bui- se, Ulvenhoutselaan 40, Breda. Tel. 34282 50022 Twee deftige meisjes gevraagd zusters of vriendinnen, onge veer 16 jaar of ouder in dok tersgezin te Antwerpen. Sollici- laties aan mevr. v. d. Bulck, Gabriellelei 4, Brasschaet Meisje gevraagd te Antwerpen op nieuw appartement, inwo nend, tuss. 14 en 20 j. '23 Van Putlei, 4e verd. Tel. (030)- 387174 na 16 uur. Gevraagd te Rotterdam in r.- k. gezin met 4 schoolgaande kinderen zelfstandige hulp in de huishouding of huishoudster ter verzorging van de maaltij den en dagelijkse huishoudelij ke bezigheden. Loon f 150,- per maand netto. Weekends vrij. Brieven onder no X-60. Flinke dienstbode gevraagd voor dag en nacht. Goed loon meer hulp aanwezig. Mevr. Haverman. Baronielaan 135, Breda Tel. 30177. 50092 Een meisje, leeftijd 23 jaar, zoekt betrekking in een nette zaak. als serveerster. Hotel- café-restaurantbedrijf. Heeft al 7 jaar gewerkt in dit soort be drijf. Graag intern en 's zater dags en 's zondags vrij. Brie ven onder no 50025. Kledimgbedrijf Th. den Exter levert u suède damesjasjes in nieuwe kleuren voor f 5,- per week. Kijkt u eens vrijblijvend bij Kledingbedrijf Th. den Ex- ter, St. Janstraat 8, Breda Tel. 36476. 50017 I. pr. st. z. gr. zwarte Engel se kinderw. te koop. Bak en wielen afneemb. Prijs f 90,-. Dr. Struyckenstr. 19B, Breda. Tel. 31989. 49998 Old finish huisk. t. k., rook- faut., boekenk.. kroon, kloos- tert., haardst. (Koopje). Na 4 uur Edisonstr. 34b, Breda. Knittax breimachine met toe renteteller te k. z.g.a.n. f 150. J.W. Frisolaan 28b, Breda. Compl. huiskamer te koop: ta fel 6 stoelen, dressoir, thee meubel, tevens 4 fauteuils m. salontafel (oudholl handwerk). Te bevr. Westmaas. Veemarkt- str. 66a, Breda.50059 Mooie draaibare mahoniehou ten televisietafel op wielen hoogte 76 cm f 20,-. Tel. 01600- 35713. 50058 Witte lange comm.jurk met handsch. en kroontje te koop. Leuvenaarstr. 138, Breda. Horloges, uitsluitend gesteend anker. Bet. vanaf f 1,50 p. w. Ook gouden ringen, pendules. Vr. inl. W Schoutissen, Pol- derstr. 32 Breda. S.G.A. plastic broekjes nu sa nitized en lanolinehoudend. Witte exclusieve communie- jurk te koop, kort model met strookjes. Geheel van kant. Te bevragen: St. Ignatiusstraat 136 Breda. Na 6 uur. 50047 Kledingbedrijf Th. den Exter, levert de beste kamgaren herenkostuums voor f 5.- per week, colberts f 3,- p.w.; pan talons f 2,- p.w.; regenjassen f 3,- p.w. U vindt bij ons ook een ruime collectie kinderkle ding. Komt u eens kijken of bel ons even en wij komen u be zoeken. Kledingbedrijf Th. den Exter, St. Janstraat 8, Breda. Tel. 36476. 50016 Gitaren te koop f 25,-. Winkel waarde f 75,-. Schrijf briefkaart voor huisbezoek aan Rijswijk. Aalsterweg 49, Eindhoven. Enige volautomatische zigzag naaimachines waarmede u al les kunt doen, ook siersteken maken met bijna onzichtbare lakbeschadiging. nu f 299 Be kend merk waarvan alle on derdelen naleverbaar zijn uid voorraad Garantie en lessen van Bekkers. Naaim. import, Boschstr. 67 en Bar.laan 222, tel. 41725 en 40725 Breda. Dressoir, theemeubel, uit- schuiftafel, 4 stoelen, tafel kleed. tezamen f 75,- te koop Te bévr. Terh.weg 9, Breda. 2-Wielig open en gesloten aan- hangwagentje voor luxe auto te koop. Alle maten nieuwe, gebruikte en gecoverde auto banden Nieuwe accu's 6 volt 90 amp uur met 18 mnd gar. f 34,- met inlevering J.M Tijs, Tatmastraat 61, Breda Tel. 37670 49873 Een Juncker damesf. sportm. te koop, niet van nieuw te on derscheiden. Tevens een heren- sportfiets en een damessportf. Prijs f 20.-. Academiesingel 48a Breda. Tel 32686. 50037 5 Luxaflex aluminium jalouzle- en te koop, breedte 2.12 m Max hoogte 2.27 m, ook af zonderlijk, z.g.a.n. Hoolstr. 31, Teteringen.50026 Kledingbedrijf Th. den Exter, biedt u op gemakkelijke beta lingsvoorwaarden een geheel nieuwe collectie damesmantels, japonnen, rokken, blouses en regenmantels. U vindt bij ons exclusieve modellen en stoffen Mocht u geen tijd hebben om naar onze zaak te komen bel ons dan even en onze verte genwoordiger komt bij u aan huis. Kledingbedrijf Th. den Exter. St. Janstraat 8, Breda. Tel. 36476 50015 Jabo vloerbedekking in uw ka mer van 4x5 mtr. kost u ge legd f 165,- en u kunt dit be talen met f 5,- per week. Keu ze uit 15 kleuren Den Exter, St. Janstraat 8. Breda. Tel. 36476. 50014 Voor de a.s. communie leveren wij u leuke jongenspakjes in div. modellen en kleuren en wij maken het u gemakkelijk, want u kunt deze betalen met f 3,- per week. Komt u eens passen of bel ons even en wij komen u bezoeken. Kledingbe drijf Th den Exter, St. Janstr 8, Breda. Tel. 36476. 50018 Leer typen op juweeltjes van schrijfmachines. Begin direct. Scholieren 10 pet. korting. Di ploma-garantie. Ouders, er is verschil tussen laten typen en typeles geven. Wij geven les! Instituut St.-Jozef, Piet Avon- tuurstraat 45. Breda. Telefoon 40328. 48517 Hypotheken Instelling heeft gelden beschik baar voor hypotheken, zonder levensverzekering. Geen tus senpersonen Discrete en vlotte behandeling Brieven onder no. 15067. Vakantie-woningruil. Echtp. z.k 4 slpl. wil ruilen 2 a 3 weken in juni-juli-aug. Wasterval.Ber- gerweg 20, Alkmaar. 50024 vaak de werkelijkheid zo goed ale be nadert. Maar als de opdracht tot ver vaardiging van een plaatje vergezeld gaat van een bandopname die door de opdrachtgevers zelf is gemaakt en die niet helemaal perfect is. kan men er natuurlijk niets beters van maken. Vele van die dunne plaatjes be wijzen echter dat er goede resultaten zijn te bereiken met deze nieuwe techniek. Men heeft, in Frankrijk, zelfs al stereoplaatjes gemaakt die het uitstekend doen. Zonder deze nieuwigheid te willen vergelijken met de vaak kostbare platen met klas sieke muziekwerken, waaraan de ui terste zorg is besteed en die de meest kritische luisteraar volkomen kun nen bevredigen, mogen we zeggen dat het dunne grammofoonplaatje voor zijn uitgebreide toepassingsgebied in technisch opzicht uitstekend voldoet, óók als daar muziek bij te pas komt. Mogelijk betekent de soepele gram mofoonplaat een ommekeer op bepaalde gebieden. Het is bijvoorbeeld mogelijk op deze wjjze gesproken boeken voor blinden te vervaardigen die slechts wei nig duurder zouden zijn dan gewoon drukwerk! Men moet dus het, misschien eerst even wat grappig aandoende dun ne grammofoonplaatje niet zien als een aardigheidje, maar als een wezenlijk nieuw medium dat een belangrijke functie zal gaan vervullen in onze maat schappij die immers dringend behoefte heeft aan snelle, doeltreffende en goed kope communicatiemiddelen. Geen „surrogaat" dus voor de ge wone grammofoonplaat, geen middel om heel goedkoop een grote discotheek op te bouwen, maar een middel om snel, en economisch, informatie uit te wisselen. Autobanden-specialist Breda. De zaak met de beste service Grote voorraad nieuwe en ge- br. Monteren, coveren balan ceren. Oede v. Hoornëstr. Breda. Zijstraat van de Mar- kendaalseweg. Tel. 34297. Ruimte voor opslagplaats Te 1 Jansteen. dergelijke te huur."* Te bevr. agent De Stem, St.. Oud boerderijtje met wat grond te koop gevraagd. Alleen een perceeltje bosgrond komt °°k in aanmerking Inlichtingen on der no. 49558. Café op zeer goede stand te koop of te huur aangeboden. Br. onder no. 15112. Zie het glazen huis in onze etalage.Geriefelijke nieuwbouw op IJpelaar, van f 28.000 af, 3 of 5 slaapkamers. Makelaars van den Berg en Co., Nwe. Ginnekenstr. 43, Breda. Telef. 2442111772 Te koop aangeboden wegens dubbele zaken winkel in tex tiel, kleinvak, lingerie, stoffen enz. op prima stand nabij cen trum Breda. Goede broodwin ning. Winkel lage huur. Goede ren tegen factuurwaarde met extra korting. Zeer kleine ver goeding voor goodwill. Alleen zij. die over contant geld be schikken gelieven te schrijven. Brieven onder no. 50054. Huis te koop gevr., minstens 4 sl.kamers te Breda. Brieven onder no. 50051. In juni te aanvaarden nog een paar middenstandswoningen te Breda (vrije vestiging). Koop prijs f 23.500,-. Ruime hypo theek beschikbaar. Inlichtingen J. Broeke Hoofdstr. 64, Ter- heyden. Tel. 01690-274 50056 Aangeb. woning te Hellevoet- sluis bestaande uit kamer, woonkeuken. 3 slaapkamers, badcel, schuur en gevr. wo ning te Breda of omgeving Br. onder no. 50095. Heb nieuwe woning te Nijver- dal, huisk., eetk., keuken, voor- en achtertuin, berghok, 3 slp.- k.. douchecel, zolder, huur 12,- p w. Wil ruilen voor ongeveer zelfde woning te Breda. Huur tot f 17,- p.w. Brieven met ml. onder no. 50108. Deze week hebben wij ln voor raad o.a. Opel Kapitan 1960; Opel Caravan 1960; Opel Re- kord 1960; Opel Rekord 1959; Opel Rekord 1958; Opel Re kord 1957; Opel Rekord 1956; V.W. de Luxe 1957; V.W. be stel 1960; Mercedes 180. 1960; Mercedes 180 D 1960; Merce des 220. 1957; Mercedes 300. 1952; Fiat 600, 1958: Ford Con sul 1960; Ford Consul 1959; Simca Stationcar 1958; D.K.W. Junior 1960; Chevrolet de Luxe 1959; Opel Caravan 1959; Opel Caravan 1958; Opel Caravan 1957; Opel Caravan 1956; Opel Cabriolet 1956; DAF de Luxe 1960; DAF de Luxe 1959; Re nault Dauphine 1960; Simca Billaux 1958 en nog vele ande re betrouwbare auto's. Boven staande wagens zijn of worden in eigen werkplaats geheel na gezien. En met 3 maanden of 10.000 km garantie verkocht. Onze eigen financieringsdienst helpt u de betaling zeer soepel te regelen. Voor uw wagen ont vangt u bij ons de hoogste in- ruilwaarde Voor een betrouw bare auto naar een betrouwba re garage. De garage met de grootste voorraad en met de grootste service is Belcrum- Garage, Min. Kanstraat 1620, Breda, Tel. 01600-39900-39870 Vlakbij groenteveiling en sta tion. Zondags gehele dag ge opend!49864 In staat van nieuwe bromfiet sen Magneet, Sparta, D.K.W., Zundapp etc. Vespa. N.S.U., Lambretta en Bella' scooters. Willem Appels, Blauwehand- straat 2, Bergen op Zoom. Tel. 4380.3846 Als nieuwe B.M.W. R 25 mo toren f 500,-; Volkswagen-bus jes in prima staat f 1600,-; Lu xe Volkswagens v.a. f 1450,-: Opeis Olympia's, nieuw gespo ten f 950,- Willem Appels. Blauwehandstraat 2, Bergen op Zoom. Tel. 01640-4380. Te huur 4-, 5- en 6-pers. cara vans. Alle comfort, st. camping Valkenisse v.d. Peijl Spuistr 65, Vlissingen. Tel. 2697. Regelmatig schadevrije auto's te koop gevraagd. Belcrum-Ga- rage, Minister Kanstraat 16— 20 Breda Tele oon 01600-39900- 39870. Fiat 600. '59; V.W. de Luxe '58-'56-'54; Renault 4, '53; Con sul '55 te koop. Eikenlaan 12. Oudenbosch. Tel. 655.8904 Opel Rekord '54 te koop, in zeer goede staat. Te bevr. Loop schansstraat 72, Breda. Telef. 30032.50093 Borgward 1750 kg te koop, bj. 1959, le eigenaar. Bijltje 3a, tel. 40734, Breda.50110 Opel R. te k. i.z.g.st., type '56. Tempelierstr. 74, Ooster hout. 50070 Te huur gevraagd weekend verblijf van 1 april tot 1 sept. Kleine bungalow of zomerhuis je. Bosrijke omgeving. 4-6 per sonen. West- of Midden-Bra bant. Br no. 8556 Adv Bur, Harte, Bergweg 218, R'dam-ll. Volks-bestelwagen Pick-Up v.a. f 1200,- ;gesloten Volks-bestel- wagens v.a. f 1200,-; Opel Blitz 1.5 en 1.75 v.a. f 950,-; Ford Fairlane, als nieuw. Wil lem Appels, Blauwehandstr. 2, Bergen op Zoom. Tel. 4380 N.S.U. bromf. te k. I. pr. st. nw. banden bill. pr. Eindstr. 21, Breda 49980 Voor al uw gebruikte brom fietsonderdelen Sjef Heeren Kerkhofweg 18, Breda. Telef. 43624. 49912 Peugeot 203 te koop, nov. '54, in prima staat, wegens om- standigh t.ea.b. Tel. 34197 Breda 50046 Stierkalveren te koop gevraagd Liesdreef 10. Breda. Tel. 31626. N.L. premiezeug te koop aan telling 6 april, premielopers en I biggen voor de mesterij. De heer A. Verschuren, Willem v. °r_a.nt£i-J*i' Breda. Tel 31363- Shetland pony te koop, 1 J»*r M. v.d. Bliek Bredaseweg 45, Bavel. Na 3 'uur 50052 R.-k. jongeman, alleenwonend. 37 jaar, g.b zoekt voor huwe lijk ernstig meisje 30-40 Jaar oud. Liefst N. Ginneken. Brie ven onder no. 49971. Voor een betrouwbare, ge bruikte auto is het adres Toon Gijzen, Vestkant 125, Breda. Tel 33346 De volgende auto's staan bij ons echt in voorraad; Austin Sprite 1960; Chevrolet Impala 1959; V.W. de Luxe 1957 met roldak en radio, gro te ruit; Ford Taunus-bestel 1956, 1Ö00 kg, spotprijs; Re nault Fregate 1954, spotprijs; Mercedes Diesel 180 1957; V. W. de Luxe 1958; Chevrolet Belair 1958, met radio; cara van, merk Cosmopoliet als nieuw 7 mnd oud; Dauphine 1959 met sch.-dak en radio; Consul 1957; Austin bestelw. 1957, 1000 kg; Opel bestel 1959 Beaulieu V.W. bestel 1957. Al deze wagens zijn echt ln pri ma staat en worden onder ga rantie verkocht. Inruil, ver koop en financiering. 49923 Palingschieting bij P. v. Oü*- Hengstdijk zat. 31 maart. PC; g, 3.30 uur. I 17854 Nachtelijke tobberijen. Caima Dragées brengen overspannen zenuwen tot rust f 2,- bij ei* drogist.- Ouderwets maar radicaal. My hoogst geconcentreerde pinl^ verkoudheidszalf wrijft u kou weg f 2.- per pot bij "vfi apoth. en erk. drogist. 48^° Övergangsleeftijd? Migr**"®/ Ongezonde teint? JeugdpuWJ jes? Verstopping? Vetzucnu Nattermann's bloedzuiveren^ thee no. 8 helpt! Groot P2* f 1,85 bij elke drogist. Bromel. Een beslist hoestbonbon f 0,50 per pakJ®- (Van onze radio- en tv-r ^oals wij destijds reeds sch grote KRO-studio nog st gebruik, omdat men druk d( een tamelijk ingrijpende vei de oude studiozaal, waar o controlekamer straks op h gende balkon een nieuwe krijgen. Ook het grote col is volledig gesloopt en zal den vervangen door een l plateau, terwijl midden in i een instrumentenlift wordt waardoor men de zware 1 straks met een druk op de 1 de nieuwe kelder in de stu brengen. Dank zy het wi podium wordt de gerestau diozaal straks bruikbaar voo sie-camera's, omdat men nu j kan werken. jy[aar de KRO heeft het ni< ingrijpende verandering w Min of meer gedwongen doo groeiende televisie-sectie, w aan de overzijde van de Emi „villa Johanna" en een daai legen barak is ondergebra naast de KRO-studio nog 1 villa „Marksland" welke jan reeds door de KRO werd a in gebruik genomen. Op de bi ping worden thans enige omgebouwd tot filmprojecti wijl de kamers op de beg< welke thans nog huisvesting 1 het bouwbureau, zullen woi ruimd voor de afdeling film de hoek van de Koningstr; Emmastraat staan enige ouc panden, welke waarschijnlij plaats zullen moeten maken nieuw groot administratiegeb percelen, welke in zulk eei belc toestand verkeren, dat moesten worden gestut, biede teel onderdak aan de afdeling radio, vrouwen- en jeugdprc de afdeling van pater D. B en een oud-archief, terwijl f gedeeltelijk dichtgemetselde ten grote decors voor de KRC worden opgeslagen. In de villa Koningstraat 7 be momenteel de programmad muziek- en amusementsafdeli deel van de administratie. (Advertentie) mi Voor m We worden groter. De dachten het al een tijd, maar e?*, helemaal in Bolsward, achtergekomen, ons volk w langer hoe langer. Wij dijen ni uit in aantal, maar ook in een Groter worden is een algemee lijk ideaal en zo gezien zou dat we met elke generatie en meters winnen een reden tot Qenis zijn. Maar laat ons niet dat het economische const heeft waarover we niet lich mogen heenstappen. In eerdergemeld Bolsward er al mee. Daar had men lagere school banken aangesi 1953 nog maar, die nu al te k Ze zijn nog lang niet versleU men kan er niets meer mee moeten nieuwe, grotere banker De jongens en meisjes kunner meer in. Dat is naar. Het begint met schoolbanken in Bolsward, ma eindigt het? Als dat zo doorga ten we heel Nederland vergrot' tere huizen en grotere au\ (persoonlijk moet ik daarin te bukken en dat hoef ik nu nie te nemen), ook hogere lantai en hogere barkruks, alles moei "Oogte in. De stelselmatige ve van de Nederlanders kan ook hebben voor de ruimtewetgevit slotte kan een volk van e en lengte-gemiddelde ruimschoots een territoriaal luchtraam tot de stratosfeer of in die buur als wij alsmaar blijven groeie me daar een metertje of wat mekten hebben, eerlijk is eerliji Bovendien moeten we ook tieke consequenties niet uit verliezen. Als we steeds grot en> krijgen we ook een groter cn daarvan moeten we dan r hruïk maken. Want wie de mond heeft,krijgt ook weer de ap uit de wereldkoek. Neem ri ie man is al behoorlijk aan de hle. z°u in een Bolswarder scN, e emaal niet meer passen, mt mannetje als Soekarno, twee ctner, heeft een veel groten Uvengens heeft men in B geen antwoord gevonden op ee j verband opdril ,,,Jm nu wel steeds grotei rn ,we langzamerhand een beetje wijzer? PRAET-MA

de Stem | 1962 | | pagina 4