Waterbeheersing west - Zuid-Beveland wordt „doorspoel-systeem" Zwanen op zebra .gen n voor eland' Geen belangstelling voor zangersdag te Breda HET BOEKJE DAT U HELPT SPAREN... ANNELIES legt eerste (ulo-)steen MILJOENENPROJECT OP PAPIER KLAAR GEKOMEN WESTERSCHELDE WORDT Dé TOOSGTTTGTNHTID Afwatering moet gepaard gaan met ruilverkaveling strijd bij lelkamp slaap op EPEDA c^OSTSp^ rcraeye denburg rieden 1GWATER /andaag Morgen Zeeuwse Meer zo min mogelijk verontreinigen Proces-verbaal tegen P. v. d. A. Hansweert Gilze schenkt bisschopskruis aan mgr. de Vet Uitnodigingen niet beantwoord MGR. liAETEN Kruiningen verheugd OAS verliest het België naast Brabant H!t: Hoe onmiddelijk na le stembureaus, zingsdienst van e Stem weer op ian draaien. Door j illetins zullen de itslagen en ther- en direct worden :t. Dit zowel in Kasteelplein!) itsen waar onze i zijn gevestigd. P gen bijna 2 3/4 milj. van deze dienst voor boekwaarde op 31 de- (42.149 bedraagt. Hierin v. f 850.000 voor de ver totorschepen Dordrecht 1 opgesloten, ild bleek na afloop 1 statenbesluit, waaruit een lening mogelijk is an bijna f 3.000.000 te 15 miljoen die Provin- 55 beschikbaar stelden, nomen. net de n. v. W. M. Z. een plan voor een en hoogste anderhalf idgekeurd. e tijd aangebroken om instellingen een nieuw aan te gaan. 55 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MAART 1962 urige ziekte overleed in de ouderdom van 73 jrg de heer C. F. Ver- ïlang een vooraanstaan- Ingenomen in het maat- te Aardenburg en om- ilde gedurende vele ja- tuursfuncties, vooral op landbouw en veeteelt. :hter en jarenlang voor- öperatieve roomboterfa- >urg, voorzitter van het enburg, gezworene van uis, keurmeester van de missie tot bevordering zan de veefokkerij in •slid van de boerenleen- DUi'g, en had hij nog een in een tiental andere commissies, iensten werd hij bij zijn >rzitter van de coöpera- fabriek te Aardenbrug tot ridder in de Orde sau. De begrafenis zal donderdag 29 maart a.s. aafplaats te Aardenburg, uitvaartdienst in de pa»- talf elf. Tiergo" uit Oostburg or- derde kampioensrit voor enschap RTC Theo Mid- ;s. Bij de aspiranten was uit Zuidzande, die vanaf t de leiding nam en deze gaf. Tweede werd W. de ikil. lingen was er meer strijd, zan de eerste ritten. D. iclle, kreeg na vijf ronden 'elde van racefiets, maar al opgeven. Veel premies, >r de middenstand, zorg- oog tempo, en streekfavo- werd door de supporters aangemoedigd. Jammer achten niet wist te ver- i teveel zwaar werk op hij teveel van zijn krach- hem de zege ontging, de Wilde uit Oudelande, uit Ouderkerk, 3 I. Veer- acht. 4 L. de Smet uit T d'Hondt uit Eede. ierdag 29 maart, gelden cie Zeeland de volgende en: Hansweert 7.53 en leuzen 7.31 en 20.07 uur; en 19.38 uur; Wemeldin- 2 uur. Obsessie, 18 j. uur Rebecca, 18 j. r De worgers van Bombay A song is bom, 14 j. uur De verleiding kwam j. r Met voorbedachten rade, r De sheriff met de petti- uur Rebecca, 18 j. r De worgers van Bombay A song is bom. 14 J. uur De verleiding kwam litketel r Het Drie meisjeshuls (Van onze verslaggeefster) De Deltawet, die een dijkverzwaring voorschrijft, en de concentra tie van de 61 waterschappen tot „De Brede Watering van Zuid-Beve land" zijn de aanleiding geweest een gedegen onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden tot verbetering van de waterafvoer en water voorziening op Zuid-Beveland ten westen van het kanaal. De studie over de waterafvoer, die een voorbereiding is op het hoofdstuk water voorziening, heeft de werkgroep van de Commisic Waterbeheersing en Ontzilting beëindigd. Haar bevindingen en conclusies zijn in-een uitvoerig rapport en vele kaarten van dit gebied samengevat. Eenzelfde rapport zal worden samengesteld over de situatie in oostelijk Zuid-Beveland. Het Provinciaal Onderzoekcentrum voor de Landbouw in Zeeland heeft dit onderzoek in handen. Het is de bedoeling om langs deze weg te komen tot een logische afwate ring van de poldergebieden en hierbij de nadruk op de Westerschelde als lozings gelegenheid te leggen. Op het ogenblik is het zo, dat het water van 16.000 ha op de Oosterschelde wordt geloosd en 10.100 ha op de Wes terschelde. Nu heeft de Delta-dienst van Rijks- Waterstaat met name de afdeling Wa terhuishouding zeer veel belangstelling voor de afwatering op Zuid-Beveland. Deze afdeling streeft er namelijk naar het Zeeuwse Meer zo min mogelijk te verontreinigen. Vandaar het verzoek de waterlozing zoveel mogelijk op de Wes terschelde te laten plaatsvinden. Wan neer aan de hand van dit rapport dit verzoek wordt opgevolgd zal in de (ver re?) toekomst 17.160 ha op de Wester schelde en 9100 ha op de Oosterschelde lozen. Men zal hierbij de spoorlijn door Zuid-Beveland min of meer als scheids lijn gebruiken: het gebied er boven in de Oosterschelde, het gebied beneden de spoordijk in de Westerschelde, enkele uitzonderingen daargelaten. Hierdoor kunnen drie van de zeventien lozings- punten worden afgeschaft. Het aantal hoofdwateringsgebieden zestien mo menteel wordt op veertien terugge bracht. De Sluis in de Borsselepolder moet hiervoor vervangen worden door een ge maal. Dit afwateringsgebied wordt ver groot van 1595 tot 2900 ha. De overcapa citeit van het gemaal te Ellewoutsdijk maakt het mogelijk dit gebied zonder meer met 913 ha uit te breiden. Het gemaal te Kattendijke wordt van de helft van het gebied ontlast en krijgt 3140 ha te bewerken. In de Willem Annapolder aan de Wes terschelde zal een gemaal moeten wor den gebouwd dat 6115 ha zal bemalen. Dit is het gebied tussen Goes en Bieze- linge ten zuiden van de spoorbaan, de Poel met enkele randpolders onder Heinkenszand, de Goese polder en het gebied van de sluis in de Boonepolder. Al deze streken lozen nu grotendeels op de Oosterschelde. Dat er dus in het wa- terlopenstelsel zeer ingrijpende veran deringen moeten worden aangebracht is duidelijk. RUILVERKAVELING Deze wijzigingen zullen niet al leen in de ondergrond plaatsvinden maar en dit geldt vooral voor „de Poel" deze sanering zal ge paard moeten gaan met ruilver kaveling, en dan zal dus ook het wegennet weer aangepast moeten worden. Een miljoenenzaak dus die over jaren moet worden uitgestreken. Men kan nog niet bij benadering schatten hoeveel dit ontzaglijke werk gaat kosten en er wordt verwacht dat het twintig tot dertig jaar zal duren voor deze afwateringsgeschie denis gereed is. Er schijnt een hele eeuw voor nodig te zijn om ook nog de watervoorziening tot een min of meer ideale toestand te herscheppen. Bovendien zal er alvorens tot de concretisering van deze plannen wordt overgegaan nog heel wat gepraat moe ten worden, in verband met de nodige ruilverkaveling en zeker in verband met De maatregel, dat voetgangers op zebrapaden voorrang heb ben, betekent een verruiming van het gezichtsveld van de zwa nen, die in het Volkspark de scepter zwaaien. Zo nu en dan, en dan vooral wanneer ze honger hebben, wippen ze het water uit, waggelen omhoog naar de Bredase- st|aat, zoeken het zebrapad op en begeven zich dan waardig en °P hun gèmakje naar de overkant (foto l).Dan volgt een kort verblijf op het fietspad (foto 2) of een schooitochtje langs de tn ?011 ^ens^°^e trekken het water en de rust van het park c 1 weer voldoende om tot het besluit te komen de terugtocht aanvaarden (foto 3). Plakverbod genegeerd (Van onze verslaggeefster) Rijkswaterstaat te Hansweert heeft proces-verbaal laten opma ken wegens het plakken van PvdA biljetten op rijksobjecten. Na het verzoek aan deze partij de biljet ten te verwijderen, deelde men van die zijde mede, daartoe niet in staat te zijn voor donderdag. Ambtenaren van rijkswaterstaat heb ben daarom de biljetten, die op de meest onmogelijke en slechts met gevaar te bereiken plaatsen waren aangebracht, moeten verwijden. Rijkswaterstaat is ontstemd over het feit dat de PvdA het schrijven van deze dienst, waarin werd herinnerd aan het verbod reclame te maken op rijksobjec ten, volkomen genegeerd heeft. Op de Vlake Brug, op de sluisdeuren, op wacht- gebouwen, coupures in het kanaal, op woningen en lantaarnpalen waren alles bij elkaar zo'n vijftig biljetten aange bracht. De plakkers zijn ware fanatici geweest, gezien de plaatsen waar de biljetten hin gen. Nadat de rijkswaterstaatmensen de biljetten hebben verwijderd, zijn er geen nieuwe meer opgeplakt. de financiën, die ,,De brede watering van Zuid-Beveland" moet opbrengen. Op een persconferentie hebben de voorzitter van de werkgroep die het rap port samenstelde, ir. D. van der Zaken van de Cultuurtechnische dienst, en de heer G. Beenhakker ing. van de tech nische dienst van ,,De brede watering de problemen belicht waar het water schap voor komt te staan wanneer het tot uitvoering van de plannen overgaat. Men wil dus uiteindelijk zoet water van het Zeeuwse Meer in het noorden inlaten, dit distribueren over Zuid-Beve- land en het overtollige en zilte water weer in de Westerschelde uitlaten. Deze doorspoeling van z.oet water behelst een langzame ontzilting van de bodem. Op hei ogenblik is er echter geen sprake van enige waterbeheersing, m de zomer staat het water te laag en in de winter te hoog, waardoor dus belangrijke oogst- depressies kunnen optreden. In dit gebied komen hoogten voor tus sen 2,50 meter -t- N.A.P. tot 1,50 meter N.A.P. Wanneer nu in de ideale toestand de oogstdepressies tot een minimum wor den teruggebracht zijn er maar liefst dertig verschillende slootwaterpeilen nodig. Het Poelgebied, waar een op brengstdepressie van 20-30',is moet van het huidige slootwaterpeil van 1.61 - N.A.P. worden gebracht op 2.50 - N.A.P. De oogstdepressie zou daarmee geheel zijn verdwenen. Met de huidige midde len is het onmogelijk enige verbetering in deze toestand te brengen. PLAATGRONDEN Dan zijn er de plaatgronden die uit drogingsverschijnselen vertonen. Dit is grond die bestaat uit een laag klei van maximaal 50 centimeter en waaronder grofkorrelig zand ligt. Hier zal juist water moeten worden aangevoerd. Hoe is voorlopig nog een raadsel. Over de plaatgronden die ook in Zeeuwsch-Vlaanderen moeilijkheden veroorzaken wordt binnenkort een studierapport ver wacht. Dit zijn enkele van de talrijke proble men waarvan de oplossing nog vele hoofdbrekens zal kosten en waarover het laatste woord nog niet gesproken is. De werkgroep kan in ieder geval wel gemoed aan deel II van „het rapport inzake de verbetering van de waterbe heersing van Zuid-Beveland ten westen van het kanaal" beginnen: de water voorziening. Wat de uitwerking er van betreft: wie dan leeft wie dan zorgt. (Van onze verslaggever) In Gilze heeft men een parochieel co mité opgericht, dat aan de uit deze ge meente afkomstige nieuwe bisschop van Breda, mgr. G.H. de Vet, een gouden kruis met de daarby behorende ketting wil aanbieden. Door middel van een huis-aan-huis-collecte zullen alle inwo ners in staat gesteld worden hun bijdrage aan dit geschenk te leveren. Uiteraard zullen de giften uit de kerkdorpen Rijen, Molenschot en Huiten evenzeer welkom zijn. Inmiddels is bij het publiek een groot enthousiasme voor deze sympa thieke geste geconstateerd. Zowel bij de penningmeester, de heer Hoevenaars, Raadhuisstraat 10 te Gilze, als op de Boerenleenbank zijn inmiddels gelden binnengekomen. (Advertentie) (Advertentie) (Van een medewerker) Het Kon. Ned. Zangersverbond organiseert jaarlijks in ieder van zijn gewesten een Zangersdag, waarop de mannenkoren van Ne derland hun beste prestaties laten horen. Dat deze bijeenkomsten feestelijke gebeurtenissen zijn voor iedere mannenkoorzanger is dui delijk. In het gewest Brabant en Zeeland was de organisatie dit jaar opgedragen aan het r.-k. Prin- cenhaags Mannenkoor, dat in dit evenement een waardige afsluiting zag van zijn vijftigjarig jubileum. Alle voorbereidingen waren reeds getroffen. „Concordia" was reeds vastgelegd op 19 en 20 mei en nu blijkt dat de Zangersdag in dit ge west niet kan doorgaan door het groot gebrek aan medewerking van de Brabantse en Zeeuwse mannenkoren. Hoe groot de teleurstelling en de ver slagenheid bij de organisatoren is, is te begrijpen wanneer men weet dat het Princenhaags mannenkoor na de oorlog op iedere Zangersdag acte de présence gegeven heeft. Van de 23 koren die werden uitgeno digd hadden twee koren hun medewer king toegezegd op de zaterdagavond, vier koren op zondagmiddag, terwijl een groot Oostbrabants koor had laten weten niet te kunnen deelnemen door verplich tingen elders. Alle andere koorbesturen hebben zelfs de moeite niet genomen op de uitnodiging te antwoorden. Onder deze omstandigheden kon het organiserende koor het financiële risico van een dergelijke onderneming niet ne men, ondanks een spontaan aangeboden gemeentelijke waarborg. Wat nu de ach tergronden zijn voor deze houding is moeilijk te peilen. Zou het niet zo kun nen zijn dat vele koren er niets voor voelen beoordeeld te worden door ter zake kundige musici als Wouter Paap, Henk Badings en Marius Monnikendam Of zouden slecht repetitiebezoek, met als gevolg daling van het muzikale peil, en een onverantwoord repertoirebeleid de oorzaken zijn? Het is moeilijk te schat ten. Een ding staat vast: deze affaire heeft in onze gewesten „het mannen koor"' geen dienst bewezen. Wat het afscheid van mgr. Baeten op a.s. zondag betreft, moeten we ons bericht van gisteren enigszins rectificeren- De afscheidsreceptie zondagmiddag a.s. zal plaatsheb ben aansluitend aan de pontificale H. Mis van omstreeks half twee tot drie uur. (Van onze correspondent) Gisteren heeft de 15-jarige Annelies Schipper, dochter van de burgemeester van Kruiningen, de eerste steen voor de nieuwe openbare u.l.o. van Krui ningen gelegd. Ondanks het feit dat zijn dochter de handeling verrichtte, was burgemeester Schipper toch by de kleine plechtigheid aanwezig. Hij ver klaarde dat het de gemeenteraad ver heugde, dat het eindelijk zover geko men is dat er ook in Kruiningen een openbare uloschool gebouwd kon wor den. Niet alleen Kruiningen zelf zal hiervan profiteren, maar de school is van byzonder groot nut voor heel de streek. Het is beslist niet voortijdig dat de school gebouwd wordt, want sedert 1946 wordt het ulo-onderwijs in allerlei onderko mens her en der verspreid over het dorp gegeven. Vaak waren deze nood- lokalen volkomen ongeschikt voor dit doel. Dc 150 leerlingen van de openbare u.l.o, zullen nu binnenkort in een nieuwe zes lokalen tellende school hun onder richt ontvangen. De aanwezigheid van vele leerlingen bij de eerste steenleg ging toonde wel, dat zij het wat fijn vinden een eigen school te krijgen. T")e O.A.S. gaat het verliezen. Haar taktiek was duidelijk. Ze wilde na het afkondigen van de wapenstil stand de moslims zo lang tergen door moorden en aanslagen, dat ze in blinde woede tegen de Europeanen zouden losstormen. Dan moesten de Franse troepen optreden. De F N. zou dan constateren, dat het be- 1 geschon den was. En de politiek van De Gaulle was mislukt. Dat daarachter de chaos zou liggen, deerde de desperado's van het Geheime Leger niet. Alles liever dan een vrij Algerië. Deze lugubere speculatie is mislukt. Het ordewoord van de F.L.N., zich niet te laten provoceren, is over het al gemeen zeer goed opgevolgd. De grote botsing tussen moslims en Europea nen bleef uit. Toen heeft de O.A.S. aar bezinning verloren, door op Franse soldaten te schieten. Het leger, dat voor een deel misschien geaarzeld kan hebben, sloeg toen voorgoed om naar de kant van het wettig gezag. Generaal De Gaulle heeft ook alle reserves te genover zijn oude wapenmakkers, die zijn verbitterde tegenstanders wa ren geworden, van zich afgeschud. Hij heeft opgeroepen tot een krachtdadig neerslaan van de opstandige beweging. Dat heeft nu al tot opmerkelijke resul taten geleid, al zijn er waarschijnlijk ook weer tal van onschuldigen bij ge vallen. Dat is het droevige begelei dingsverschijnsel van zulke acties. De arrestatie van generaal Jouhaud is ze ker ook een zware slag voor de O.A.S. De hoop herleeft, dat bij veel melo- pers nu de bezinning zal weerkeren. Er is werkelijk geen andere uitweg voor Frankrijk èn voor Algerië als thans in de akkoorden van Evian is uitgestippeld. Hoe eerder dit besef al gemeen doordringt, hoe eerder een toe komst van vrede en broederlijke sa menwerking daagt. magere resultaat van de minis teriële conferentie, die de vorige week te Brussel is gehouden over de nieuwe Schelde-Rijn-verbinding is ook voor west-Brabant een teleurstelling, Even goed als in België was men daar gespitst op tenminste 'n versnelling in de voortgang van de onderhandelingen, omdat, hoe men het ook keert of wendt, een vlotte uitvoering van het Kreek- rakplan pas mogelijk is, wanneer ten aanzien van de nieuwe Schelde-Rijn- verbinding spijkers met koppen zijn geslagen. Er komt bij, dat juist het tracé van de nieuwe Schelde-Rijn-verbinding de voornaamste moeilijkheden blijkt op te leveren, en de vastlegging van het tracé zal onvermijdelijk de expansie mogelijkheden van west-Brabant bij het Kreekrak beïnvloeden. Er is al sprake geweest van een opschuiving van het tracé voor de nieuwe Schelde- Rijn-verbinding naar het westen in af wijking van de geprojecteerde ligging van het Benelux-kanaal uit het Kreek- rakplan. Deze afwijking zou de moge lijkheid van de aanleg van een zee haven voor west-Brabant hij het Kreekrak in gevaar kunnen brengen. Een lichtpunt is intussen de Belgi sche wens om nu al definitief vast te leggen, dat het kanaal van Zandvliet naar de Oosterschelde een voortzetting krijgt door de Eendracht en een door steek van of bij het gedempte Slaak, dus langs de Brabantse wal. Dit stemt overeen met een suggestie, van Noord brabantse zijde reeds gedaan bij het lanceren van het Kreekrakplan. Er bestaat in België ook wel geen bezwaar tegen gescheiden kanalen, zo als in het Kreekrakplan uitgestippeld, naast elkaar, één voor zeeschepen en één voor de Rijnvaart. Daarmee wordt immers het samenvaren van zee- en binnenvaartschepen vermeden, dat men od de Westerschelde als hinderlijk on dervond. Wanneer men tegen het dub- bel-kanaal enigszins opziet, is dat., om dat het méér onteigeningen vraagt in de polders ten noorden van Antwer pen. Bjj de keuze van het tracé van het kanaal behoeft men ook geen door kruising door België van het Brabantse zeehavenplan te vrezen. Men realiseert zich in Antwerpen wel, dat een Kreek- rakzeehaven, welke langs de Belgische sluis bij Zandvliet met de Wester schelde in verbinding zou staan, geen dreigende concurrent voor de eigen haven zal worden. Wanneer men verder in aanmerking neemt, dat de moeilijkheden bij de tracé-keuze vooral schuilt in de zorg voor het zoet houden van het latere Zeeuwse meer, lijkt een Belgische voorkeur voor het oostelijk tracé, over eenkomend met dat van'het Benelux- kanaal voor de hand te liggen. Het oostelijk binnenvaartkanaal zou nl. mede verzoet kunen worden met water van het Albertkanaal, terwijl de oplossing kan worden bevorderd met een minder diepe drempel van de kanaalsluis, die het zoute water tegen houdt. Deze lichtpunten kunnen echter de ongerustheid over de trage gang van zaken niet wegnemen, hoogstens af remmen. J-Jet. Amerikaanse blad Washing! Post. schrijft in verhand met. de kwestie-Nieuw-Guinea: ..Nederland vraagt werkelijk niets meer dan de waardigheid van een eervolle aftocht en het fatsoen van redelijke internatio nale waarborgen voor de rechten van de bevolking van West-Irian. De Ne derlanders hebben recht op deze voor waarden. Indien ze hun worden ont houden. hebben zij het recht verzet te bieden, voorzover hun militaire kracht dat toelaat en bij dat verzet zullen zij heel wat. steun vinden". Heel wat steun Hoe? Door welwillende persstemmen, diploma tieke verklaringen en papieren reso luties? Of daadwerkelijk? De Ameri kaanse regering kan alleen het ont- woord op die laatste vraag geven. HET r.-k. huisvestingscomité, herdoopt in ..stichting Mensen in Nood", heeft in 1961 circa zes ton uitgekeerd voor de hulp aan vluchtelingen, aan de vervolg- etc ^el"k en aan Priesteropleiding

de Stem | 1962 | | pagina 3