Zuid-Beveland Zeeuwsch-Vlaanderen ZWARTBONT FOKVEE IN ZUIDWEST-NEDERLAND Verkiezings-1 uitslagenj G.S. gaan lening aan voor PSD en .midden-Zeeland' V eehouderij ontwikkelt in Zeeland zich goed Titelstrijd bij „Middelkamp Dagblad De Stem io x io Landsteinerpenningen uitgereikt Voetbrug aan het strand NYLON DAMESKOUSEN Aan onze adverteerders Appels naar Frankrijk Raadsvergadering Ged. Staten vragen verlenging van kasgeldregeling VERZEKERINGEN A. P. A.v.d. Walle Zn. Adri de Jonge Goes miss Bril J. Delaruelle overleden C. Vercraeye te Aardenburg overleden Laatste eer voor mr. J. van Schaik HOOGWATER EXAMENS Vandaag Morgi en 2 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 28 MAART 1962 2 GOES Maar liefst 42 personen hebben giste renavond de Landsteinerpenning gekre gen omdat ze vijfmaal als donor gefun geerd hadden. De heren W. Sinke en P. Melse kregen zelfs de legpenning voor het 15 x geven van bloed. De heer van Heel heeft de penningen uitgereikt tenminste voor zo ver de rechthebbenden aanwezig waren in de Schuttershof, waar de Goc 3 afde ling van het Rode Kruis haar bijeen komst had. De heer Schuts van de bloedtransfu siedienst te Amsterdam veduidelijke met dia's een lezing over het thema „bloed-» transfusie". Borssele De gemeenteraad heeft vergaderd. Een verzoek van de gemeente Aar denburg om adhesiebetuiging aan het adres om de wet op vervreemding land bouwgronden na 1 januari 1963 te verlen gen, werd voor kennisgeving aangeno men. De vuilnisophaaldienst is gegund aan de firma A. van Papenhove voor f 1480 per jaar. Wegens bezwaren uit verkeersoogpunt zullen geen wachthokjes voor buspassa giers worden gebouwd aan de Monster- weg. De vlag van de gemeente Borssele werd vastgesteld. Deze bestaat uit drie verticale banen, zwart-wit-zwart. De straatverlichting zal worden ver nieuwd. Onbewoonbaar werden ver klaard de woningen Plein 35 en 36. met (Advertentie) 3 DAGEN I DONDERDAG I VRIJDAG EN I ZATERDAG GELDT DEZE SPECIALE AANBIEDING een partij, waaronder vele dure soorten 15 - 20 en 30 denier vervaardigd uit de beste garens zeer elastisch perfecte pasvorm in de nieuwste mode kleuren. Profiteer van deze aan bieding, want NU 2 PAAR een ontruimingstermijn van zes maan den. Deze woningen zullen door de ge meente worden aangekocht. Er zal in samenwerking met de ge meente 's-Heerenhoek een voetbrug wor den gelegd over het Geul aan het strand. Kapelle RIOLERINGSWERK BEGONNEN De fa. Wiskerke te Nieuwdorp is be gonnen met het eerste deel van de rio leringswerkzaamheden die in Kapelle uit gevoerd zullen worden. Dit eerste ge deelte omvat de Biezelingsestraat en de Ooststraat. Eerstgenoemde straat is thans reeds voor het verkeer afgesloten. Tijde lijk zullen deze werkzaamheden moei lijkheden voor het verkeer met zich meebrengen, maar daarna zal er een zeer belangrijke stap voorwaarts zijn gezet op de weg naar een goede afvoer van het rioolwater. AANRIJDING Op de hoek Goeessestraat-Hillewerve weg verleende de fietser A.E.K. uitYer- seke geen voorrang aan de auto xan J. W.H. uit Rotterdam. De fiets van K. werd zwaar en de auto licht beschadigd. TUINBOUWVERENIGING BIJEEN Onder voorzitterschap van de heerA. de Schipper hield de tuinbouwvereniging Kapelle haar algemene jaarvergadering. In zijn openingsrede haalde de voorzit ter o.m. aan, dat het voor de tuinbouw in Kapelle in 1961 een gunstig jaar is geweest. Bij de bestuursverkiezing wer den herkozen de heren A. de Schipper en B. de Jager, terwijl in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer J. van Overloop werd voorzien door de benoeming van de heer W. van Over loop. Er kwamen twee nieuwe leden bij, waardoor het aantal steeg tot 140. De proeftuin voor de kleinfruitcultuur in Kapelle zal een subsidie ontvangen van 25.Verder werd er onderling van gedachten gewisseld over verschillende dingen, die voor de tuinder in deze tijd belangrijk zijn. Tal van tips werden ge geven. Besloten werd weer voor geza menlijke rekening dubbele princessebo- nen aan te kopen. Kruiningen Jaarvergadering N.C.V.B. De afdeling Kruiningen van de NCVB hield haar 23ste jaarvergadering in het jeugdgebouw van de gereformeerde kerk onder leiding van de presidente mevr. KoolstraSteketee. Een gevarieerd programma werd met eigen krachten vlot afgewerkt. Er was een bijbelse inleiding door mevr. Lergner. Voorts allerlei gezellige dingen, zoals zang, declamatie en wedstrijden. Ook het koortje kwam goed voor de dag. EERSTE STEEN ULO Dinsdag werd de eerste steen gelegd voor de openbare ulo-school aan Het Eindje de Rondte. De plechtigheid ge schiedde door Annelies Schippers, de 15 jarige dochter van burgemeester A. Schippers, in tegenwoordigheid van ver scheidene raadsleden, onderwijzend per soneel van de school, architect, inge nieur J. D. Poley, de aannemer J. A. Po ley. Nadat de burgemeester enkele goe de woorden had gesproken oor de ver dere voortgang van de opbouw, bega ven de genodigden zich naar hotel De Uitkijk, waar namens het gemeentebe stuur thee werd aangeboden. Ovezande Drukbezochte vastenpreek vroom dreesmann BERGEN OP ZOOM OOSTIRHOUT in verband met de sterk gewijzig de omstandigheden, waarbij o.m. de geleidelijke invoering van de vrije zaterdag in ons bedrijf een rol speelt, verzoeken wij onze adverteerders hun advertentie opdrachten voor onze zaterdagnummers UITERLIJK DONDERDAGMIDDAGS OM 17.30 UUR en voor onze maandagnummers UITERLIJK VRIJDAG MIDDAGS OM 12 UUR in ons bezit te doen zijn. Later binnenkomende advertenties voor de zaterdag, en maandag nummers zullen als regel NIET op de gewenste datum kunnen worden opgenomen. 4* Uitzonderingen zullen alleen kunnen worden gemaakt voor familie-advertenties van dringende aard. DAGBLAD DE STEM Afdeling Verkoop Dagblad oom Zeeland layonkantooi vooi Zeeuwsch- Vlaan- ieren: Hulst. Steenstraat 14. telefoon 2377 Rayonredacteur: P.G. Kuypera, tel 3327 Rayonbeheerder. L K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, KJokstraat 1, tele foon 8252. RayonbeheerderJ Fait Prlj« voor losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland t 0.15 per mm 1 min Ingezonden mededeling 214 mm gewone advertenties BI) cod tract aanzienlijke reductie Kleintje*"' 3 regels ol minder t 0.00 elks regel meei t 0.15 Bi) plaatsing ook In Brabantse oplage resp t 1,50 en 0,40. BH 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. In tegenstelling tot de wat tanende belangstelling in voorgaande jaren trek ken de lijdensmeditaties in de Ovezandse parochiekerk, welke als vanouds op zon dagmiddag worden gehouden, dit jaar een groot aantal toehoorders. En van week op week neemt dit aantal nog toe. Deze steeds groeiende interesse kan voor het allergrootste deel worden toe geschreven aan de reputatie van de vastenpredikant, de welbekende kapelaan Sam uit Bergen op Zoom. Deze priester, die jarenlang kapelaan te Vlissingen is geweest, geniet in Zeeland en dan vooral onder de jeugd, een grote faam als inleider. Het is 's zondagsmiddag opvallend stil in het kleine Ovezandse parochiekerkje, waar kapelaan Sam zijn gehoor onafge broken weet te boeien. Uit alle omlig gende dorpen komt men naar Ovezande om getuige te zijn van de vastenpreek. „TURNLUST" ACTIVITEITEN Tijdens een algemene ledenvergadering welke door bijna alle leden werd bijge woond, heeft de jonge dames gymnas tiekvereniging „Turnlust" zichzelf een „grondwet" verschaft door het aanne- mijn van de reglementen, welke vooraf- door het bestuur waren samengesteld. Zonder veel commentaar werden deze reglementen door de dames aanvaard. Gedurende de oprichtingsvergadering enige maanden geleden was een voorlo pig bestuur gekozen, bestaande uit de da mes mevr. van Osselaar-v. d. Voorde als voorzitster, mej. M. de Jonge als secre taresse en mevr. S. de Meij-v. Steenber gen als penningmeesteres. Thans werd deze voorlopige status in een definitieve gewijzigd, terwijl het be stuur in de personen van mevr. G. Oost- dij k-Uitterhoeve en mevr. N. Huizen-Steen bakker, tot een vijfkoppig college werd uitgebreid. Na ampele discussies besloot het vrou welijk gezelschap t.a.v. de uniformering van de club tenslotte tot een formule, waarbij de voor Ovezande traditioneel geworden blauw-wit-combinatie tot club kleuren werden verheven. Tevens werd in het uitzicht gesteld de training voor figuurturnen, waarmee in de toekomst demonstraties zullen worden gegeven. De Franse autoriteiten hebben bekend gemaakt, dat zij gedurende de periode van 1 april tot en met 31 mei de invoer van appelen uit de EEG-landen, waar onder Nederland, onbeperkt zullen toe staan. Er zal gedurende deze periode ook geen minimumprijsregeling gelden. Aardenburg „Altijd zonneschijn" liad veel succes Als sluitstuk van het winterseizoen en in afwachting van de zomer voerde de r.-k. toneelvereniging „Rodenborch" het blijspel „Altijd Zonneschijn" van Michael Brett op in het r.-k. jeugdgebouw. Dit vrolijke stuk in drie bedrijven werd met veel enthousiasme voor een behoorlijk bezette zaal op twee avonden ten tonele gebracht. De medespelenden waren: Eugène Rijckaert, mevr. E. Sierens-van Pamelen, mej. Rita de Clerck, Gerard de Bruijne, Florent van Waes en de dames L .de Smet en H. de Clerck. De regie was in handen van B. Haaks- man de Koster. Tijdens de pauze was er een verloting en werd aan alle bezoekers een gratis kop koffie geserveerd. AXEL Het grootste gedeelte van de raadsver gadering was gewijd aan de uitbreidings- en bouwactiviteiten. Verkocht werden een tweetal percelen bouwgrond, waar van 676 m2 gelegen aan de van Middel- hovenstraat, waarop de heer A. Dumo- leyn uit Terneuzen zijn oog had laten vallen, en 16 m2 bouwgrond, gelegen op de hoek Kerkdreef - Wetstraat, waar voor G.J.A. de Jonge uit Axel gegadigde was. Aangekocht werden de panden Ooster straat 28 en 40 en Oude Wijk 19, zulks in verband met de sanering van de Oude Wijk. Door de gemeente werden aangekocht de panden Polenstraat 46 met een gedeelte tuingrond en 5000 m2 bouw grond, gelegen ten Westen van het Buth- straatje. Een drietal hypothecaire geldleningen werd gegarandeerd, n.l. die van J. Kruyt te Amsterdam voor de bouw van een woning aan de Waterstraat, van T.W. Bosch te Axel voor een woning aan de Ferdinandstraat en van A.H.J. Ducheine te Cadsand, voor een woning eveneens aan de Ferdinandstraat. De raad besloot unaniem adhesie te betuigen aan de motie van de gemeente raad van Aardenburg tot steun van de aktie voor verlenging van de „Wet Vervreemding Landbouwgronden. Het bestuur der r.-k. Kleuterschool zal mettertijd overgaan tot het stichten van een nieuwe r.-k. Kleuterschool. De raad besloot om op grond van het bepaalde in de Kleuteronderwijswet medewerking te verlenen aan het stichten van dit nieuwe gebouw. Ook het oude gedeelte der r.-k. Lagere School zal een nieuw aanzien krijgen. De raad was ook hier het verbeteren der ramen, vloeren, ver lichting, afrastering en vernieuwing der genegen medewerking te verlenen aan schoolmeubelen. Breskens V.V. BRESKENS VERGADERT De voetbalvereniging Breskens heeft haar jaarvergadering gehouden in hotel Roest. Voorzitter C. Erasmus sprak in zijn openingswoord zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst. Penningmees ter J. Jacobs kon een batig saldo laten horen in zijn verslag, hoewel de op brengst der entreegelden erg was te ruggelopen. Secretaris G. v. Heek kon slechts weinig muziek in de competitie constateren. De junioren hadden goed gespeeld en waren zelfs kampioen ge worden. De ballotagecommissie werd samenge steld uit de heren H. Feneyn, C. v. Op- durp en H. Lobel. De elftalcommissie werd uitgebreid met een lid, de heer H. Keymel. In het bestuur ontstond een vacature door het aftreden van de heer P. Faas. Een verzoek van een Duitse voetbalclub om met Pasen of Pinksteren vriendschappelijk te spelen, moest voor dit jaar worden afgewezen, daar Bres kens te ver achter staat met de compe titie. Hoewel het nog niet zeker is, hoopt men toch in het seizoen 1963-1964 het nieuwe oefenveld in gebruik te nemen. OOSTBURG BILJARTWEDSTRIJD In het lokaal van de heer U. de Windt had een onderlinge biljartwedstrijd plaats tussen de leden van de r.-k. jonge boe renbond, afdeling Oostburg. Na een hele avond strijd werd de uitslag: 1. H. Tas uit Waterlandkerkje en A. de Winter uit Groede. De 2e prijs kreeg S. Dusar- duyn uit Groede, en L. Bonte uit St.- Margriet. Drie werd H. Goethals van Waterlandkerkje en G. Buysse uit Groe de. Vierde werd H. Bonte uit Oostburg en U. Pieters uit Waterlandkerkje. Sluis Opbrengst 44 59 Van onze adverteerders HEROPENING BAKKERIJ TE OOSTNUBURG Dinsdagmorgen had de heropening plaats van de brood- en banketbakkerij aan de Markt te Oostburg, van A. W. Verplande-de Hullu. In zijn speech, die was gekruid met vele geestige opmerkingen, roemde bur gemeester J. F. van Leeuwen het geno men initiatief, en prees de prachtige voorgevel en het fraaie interieur, waar door het aanzien van de Markt weer veel aantrekkelijker was geworden. Ook P. v. d. Plas, voorzitter van de winke' ers- vereniging, bracht felicitaties, en was vooral verheugd omdat door het nieuwe pand de lichtbron van de Markt weer was vergroot. Enkele nieuwe snufjes, alsmede de verlichting, verzorgd door de firma Schippers en Nauta trokken de aan dacht. HULST Vorstelijke dankbetuiging De heer A. Eeckhout uit de Lange Nieuwstraat, onlangs tachtig jaar gewor den, heeft bij gelegenheid van het 25- jarig huwelijk van H.M. Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard een speciaal mu ziekstuk gecomponeerd, dat hij tevens van tekst voorzag en dat bedoeld is voor vocale uitvoering met piano- of orgel begeleiding. Van de particuliere secretaresse der koningin, jvr. C.E.B. Roëll, ontving hij inmiddels namens het koninklijk paar een erkentelijkheidsbetuiging, waarin met name ligt vastgelegd, dat deze vrien delijke attentie zeer op prijs gesteld wordt. De heer Eeckhout heeft destijd t.g.v. de verloving van het vorstelijk paar eveneens een muziekwerk gecomponeerd. De totale opbrengst van de lOxlO-actie was in Sluis f 2628,58. Dit fraaie bedrag komt neer op ongeveer een gulden per inwoner. KANARIEVERENIGING OPGERICHT Een nieuwe vereniging werd opgericht die zich ten doel stelde het houden en kweken van tropische vogels en kana ries. Het bestuur werd als volgt samen gesteld: O. Cocquit, voorzitter; J. van Winsberghe, secretaris, A. van Wins- berghe, penningmeester. De naam van de nieuwe vereniging is Tropika en er meldden zich reeds 15 leden aan. BESTUURSMUTATIES „RECHT VOOR ALLEN" De heer P. Smit werd voorzitter van de duivenhoudersvereniging Recht voor allen. Nieuw bestuurslid werd de heer A. Tas. St.-Jansteen SCHIETING Op de staande wip bij Roza Everaard vond een schieting plaats, waaraan door 83 schutters werd deelgenomen. A. v. d. Berghe uit Hulst wist reeds met zijn eerste schot de hoofdvogel af te schie ten. De zijvogels waren respectievelijk voor H. v. d. Wiele te Graauw en A. Jansen te Koewacht. VOORLICHTINGSBIJEENKOMSTEN Op een drietal voorlichtingsbijeenkom sten zal de heer W. I. Catsmap, hoofd van de Bescherming Bevolking, A- kring te Terneuzen een causerie houden welke met dia's zal worden toegelicht. Tevens zal er een demonstratie worden gegeven met meetinstrumenten, welke door het personeel van de ABC-dienst zullen worden gebruikt, indien kernwa pens zouden worden gebruikt en gevaar zou bestaan voor radio-actieve neerslag. AFSCHEIDSRECEPTIE Kapelaan v. d. Heyden die per 30 maart a.s. naar zijn nieuwe parochie te Rijsbergen zal vertrekken zal heden avond in de VGLO-school een afscheids receptie houden. Alhoewel deze receptie eerst gepland was in het Jongenspatro naat kon deze daar vanwege de verkie zingen voor de Provinciale Staten niet plaatsvinden. KONINGSCHIETING De schutterssociëteit „Bea" hield in het café van F. Saman te Heikant haar jaarlijkse koningschieting op de liggen de wip. Na een spannende strijd wist Cam. de Witte van de Trage] de prach tige koningsvogel na het derde schot te bemachtigen. Waterlandkerk je BILJARTWEDSTRIJD In het calé „In den Koning", alhier, werd een biljartwedstrijd gehouden. De uitslag hiervan was: le prijs M. Boer man, alhier en M. Ongenae, Biervliet; 2e prijs J. Vermeulen en B. Schansse- ma, beiden alhier; 3e prijs C. Bron en P. Timmerman, beiden alhier. De hoog ste serie werd gemaakt door J. C. van de Walle, alhier. IJsendijke Reisfilms bij Elmare Aan de hand van cineast A. v. Poecke en door middel van zijn ervaren camera oog hebben de leden van Elmare een interessante reis gemaakt ten noorden en ten zuiden van de Pyreneeën met Montserrat en Lourdes als hoogtepunten. De films muntten uit door juiste visie en natuurlijke kleur. Voor deze zaal had een iets groter beeld het effect kunnen opvoeren Eerste bewoners van Bejaardentehuis „Enimaus" De eerste bewoners van het overigens nog niet geheel afgewerkte bejaarden centrum hebben de bovenverdieping kun nen betrekken. De andere gegadigden zullen nog even geduld moeten hebben tot ook het gelijkvloers volledig zal zijn geïnstalleerd. Aanleg Ringriool Met zwaar materiaal is men sinds enkele weken bezig met het leggen van het toevoerriool naar de plaats waar de zuiveringsinstallatie zal worden ge bouwd, tegen de zuidelijke dijk van de Kleine Jonkvrouwpolder. Van hieruit worden dwars door het bouwland de bui zen in de grond gewerkt in de richting van het nieuwe bejaardencentrum waar t.z.t. aansluiting wordt gemaakt met het nieuw te leggen ringriool aan de west zijde van het dorp. Zuiddorpe Algemene vergadering Wit-Gele Kruis Ongeveer dertig personen bezochten de in het parochiehuis gehouden jaar lijkse algemene vergadering van het Wit-Gele Kruis, die geleid werd door de voorzitter, de heer M. Puylaert. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mejuffrouw A. Pieters, bleek dat het aantal leden door vertrek naar elders of overlijden met 10 was teruggelopen. In 1962 echter waren reeds meerdere jonge gezinnen bijgekomen. Het aantal leden bedraagt thans 320. Uit het jaaroverzicht van de penning meester, de heer R. Apers bleek dat er een batig slot was van ongeveer f 2000, hetgeen met het oog op de zware lasten van het nieuwe wijkgebouw goed van pas komt. Aangezien geen nieuwe kandidaten voor het bestuur waren opgegeven wer den de periodiek aftredende bestuurs leden de heren M, Puylaert en A. de Clerck en mevrouw de Munck bij accla matie herkozen. (Van onze verslaggeefster) In de afgelopen zittingsperiode hebben G.S. genoeg gehad aan de jaarlijkse kas geldlening van 10.000.000. Daarom ver zoeken zij de Provinciale Staten goed te keuren dat ook in de komende vier jaar, dus van 1963 tot en met 1966, ieder jaar weer 10.000.000 als kasgeld kan wor den opgenomen. Dit bedrag is nodig voor de financiering van de gewone dienst der provincie, de tekorten van de pro vinciale stoombootdiensten, voor de be taling van kapitaalswerken in uitvoering, of die waarvan de uitvoering op komst is. Hierbij merken G.S. op dat stortingen op afgesloten vaste geldleningen meestal niet parallel lopen met betalingen die moeten worden verricht. Van de 10.000.000 zal de rest worden gebruikt voor financiering van de reke ning courant-overeenkomsten. Vanavond, onmiddelijk na sluiting van de stembureaus, j zal de verkiezingsdienst van het Dagblad De Stem weer op volle toeren gaan draaien. Door j middel van bulletins zullen de voornaamste uitslagen en ther- mometerstanden direct worden bekendgemaakt. Dit zowel in Breda (op het Kasteelplein!) als in de plaatsen waar onze nevenkantoren zijn gevestigd. (Van onze verslaggeefster) G. S. hebben het voornemen een geld lening van ten hoogste 4i/i miljoen aan te gaan ten laste van de provincie. Deze lening dient om de Provinciale Stoombootdiensten en de n.v. Waterlei dingmij. Midden-Zeeland een kapitaal te verstrekken van resp. f 3.000.000 en f 1.500.000. Uifgifte van de lening zal gebeuren door middel van openbare inschrijving of door overdracht aan één of meer emitten ten. Of de lening ineens of in gedeelten zal worden uitgegeven hangt af van de behoefte. Wanneer het een obligatiele ning wordt zullen de obligaties f 1000 groot zijn en gesplitst kunnen worden in stukken van f 500. Ze zijn aan toon- coupons. De coupons verjaren 5 jaar na der en voorzien van halfjaarlijkse rente- de vervaldag en de obligaties 30 jaar na de dag van betaalbaarstelling. De Provinciale Stoombootdiensten heb ben dit geld nodig, omdat de niet door vaste geldleningen gedekte boekwaarden De veehouderij heeft zich in het vori ge jaar zo blijkt uit het jaarverslag van de Rijksveeteelt- en zuivelvoor- lichtingsdienst voor Zeeland niet slecht ontwikkeld. Zo nam de belang stelling voor de rundveehouderij in het Zeeuwse bedrijfsverband behoorlijk toe. Maar behalve een groeiende belang stelling valt er ook een structurele ver andering in de bedrijfsvoering te con stateren. Een verandering, die zich manifesteert in vier punten: 1) Vermindering van het aantal akker bouwbedrijven dat rundveehouderij toe past (volgens de december-inventarisa- ties van 1960 en 1961 werden er resp. 6051 en 5916 rundveebedrijven geregi streerd) 2) Bij een ongeveer gelijk blijvende rund veebezetting van ruim 92.000 stuks in 1961 betekent dit enige uitbreiding van de rundveehouderij per bedrijf; 3) Een zodanige toename van de melk veehouderij tekent zich op de gemengde bedrijven af dat de nog voortgaande vermindering van melkvee op de akker bouwbedrijven meer dan geheel wordt opgevangen. De totale melkveestapel in (Advertentie) Administratieen Assurantiekantoor TABAKSTRAAT 20 HULST Tel. 01140-2824 Adri de Jonge, typiste uit Goes, kan zich Miss Bril-Zeeland 1962 noemen. Zü zal met mevrouw van der Heyden uit Vlissingen en Francine Luteyn uit Yzen- dijke Zeeland vertegenwoordigen op de demi-finale te Rotterdam. Deze dames werden n.l. tweede en derde. Tot reserve werd gekozen Maria de Jonge uit Hein- kenszand. Deze demi-finale zal gehouden worden in Rotterdam op de Euromast op 16 april. Naast de ongeveer 2400 stieren die in aflevering 84 H van het „Nederlandsch Rundvee Stam boek" vermeld staan met hun af stamming en produktie-afstam- ming worden er meer dan 50.000 nieuw opgenomen koeien in be handeld. Als de meest elite-groep waren daar 159 nieuwepreferente stam moeders. Het preferentschap kan verkregen worden als de produktie zeer goed is en op grond van de kwaliteit der telgen minstens 10 punten worden toegekend. Twee dezer nieuwelingen, een Noord hollandse en een Drentse kregen 20 punten. Bij de 159 was één Zeeuwse: de in '45 geboren Brina 189267 KS v. Mina's Rudolf, fokk.- eig. J. P. Vercouteren van Strien te Retranchement en één Noord brabantse, de in 1940 geboren Ri ka 136182 R, f.e. G. Pulles te Els- hout. Ze kregen resp. 11 en 10 punten. De ongeveer 5000 nieuwe keur- stamboekkoeien leveren een rijke bron van gegevens; te veel om er al te diep op in te gaan. Om I<S te worden moet goed exterieur (de volle b) gepaard gaan aan min stens twee zeer goede produktie- jaarstaten. De zeer hoge waardering ab is ook hier zeer schaars; slechts in 5 pro mille der gevallen werd ze toegekend. Van die 5 pro mille of 25 ab koeien zijn 13 Noordholland se. Van de overige twaalf is er geen uit Zeeland, één is uit Noord brabant, nl. de uit Friese ouders geboren Rijpster Melkbron 13 no. 454269 KS. v. Adolf van A. Lod ders te Willemstad, welke KS koe 85 punten kreeg. Het hoogst was een Noordhollandse dochter van Jongema 37: deze kreeg 89 punten. Bij de 45 die b-f en 84 punten kregen, de ab dus naderend, was er één uit Zeeland (geen uit Noordbrabant) nl. Tini van 't Eikenboschje 41990 KS v. Rotter- da Smits 2b RP. van Gebr. Rijck- borst te St. Kruis. Van dezlefde werd Jennie v. 't Eikenboschje 386191 KS, v. Lena's Eduard 2 RP met b-f en 82 punten opgenomen. Een kleine 300 koeien werden her keurd op oudere leeftijd. Hiervan kregen 15 (5 pet.) ab en 81 kre gen b-f voor hun algemeen voor komen. Merkwaardigerwijs was bij deze 300 geen enkele Zeeuwse en slechts één Noordbrabantse, welke laatste bverwierf. Bij de b-f KS koeien zagen we er vier uit Noordbrabant, één met 83 punten: de Friese Tjerkje 112 no. 447648, v. Adema 315 RP, van A. M. B. Vermunt te Leur en drie met 82 punten: Anneke 443608, v. Hiltje's Adema A pref., van C. H. Geerts te Moergestel: Butenmoark Aaltje 21, no. 447650, v. Buten moark Holte, van A. B. M. Vermunt te Leur en Jeltje 488264, v. Edel steen RP, van A. Punt te Klundert, alle drie ook in Friesland gefokt. Zeeland leverde nog 7 b-f KS koeien, waarvan vier met 83 pun ten: Irene 2, no. 336661, v. Rotterda Sikkema 89 RP, f.e. A. Schille- mani te Graauw; de Friese Dokter Wijke 42, v. Roosje's Atleet pref., van Iz. de Buck te Oostkapelle; Helma 437610, v. Witzij's Adema, f.e. J. A. M. de Rijcke-de Deckere te Sluis en de Friese Jet 15 no. 446985, v. Rio, van J. M. Dalebout te F.Uemeet. Drie kregen 82 pnt.: Cata 33665, v. Dirk Adema, f.e. wed. M. de Regt te Hoek; Heintje 46 no. 353084, v. Heechhofster Ali's Ade ma, f.e. J. F. Dekker te Biervliet (uit een Friese moeder) en Norma van Hoofdplaat 401734. v. Witzij's Adema. f.e. J. F. C. Temmerman te Hoofdplaat. De laatste uit een melkrijke KS moeder. Nederland werden met b en 79 Vele KS koeien uit zuidwest- Nederland werden met b en 79 rmnten opgenomen. We hopen dat we geen b-f dieren hebben overgselagen. Wat echter gemakkelijk zou kunnen bij een 5000 dieren die in nummervolgorde in het boek voorkomen; provincie- gewjjs dus kriskras dooreen. Zeeland steeg over 1961 met ongeveer 750 koeien tot plm. 20.300 stuks. 4) De voor de mesterij bestemde rundveestapel lag in december 1961 met ruim 36.000 stuks nog meer dan 3000 bo ven die in 1960. De melkveehouderij blijkt bij een doelmatige bedrijfsuitrusting met een melkmachine voor een niet te kleine eenheid produktieve koeien het hoog ste rendement te verschaffen. De melkproduktie nam over het afgelopen jaar belangrijk toe, hetgeen vooral tot uiting komt in een grotere melkaan- voer aan de zuivelfabrieken (stijging tot 64.2 miljoen). In de varkenshouderij traden in de loop van 1961 belangrijke wijzigingen op. In het laatste halfjaar vermeerder de het aantal bedrijven met meer dan 500. Dit ging gepaard met een uitbrei ding van de varkensstapel van ongeveer 5000 stuks. De voortgaande motorisatie en me chanisatie van de landbouw had ook in 1961 een beduidende vermindering van het aantal landbouwpaarden tot gevolg: de teruggang bedroeg 939. Het aantal landbouwpaarden bedraagt thans 7401. van de investeringen bijna 2 3/4 milj. bedragen. Uit de begroting van deze dienst voor 1962 blijkt, dat de boekwaarde op 31 de cember 1962 f 19.342.149 bedraagt. Hierin ligt de investering v. f 850.000 voor de ver bouwing van de motorschepen Dordrecht en Prins Bernhard opgesloten. De leningschuld bleek na afloop f 16.639.680 te zijn. Er is geen enkel statenbesluit, waaruit nog blijkt, dat er een lening mogelijk is om dit verschil van bijna f 3.000.000 te overbruggen. De 15 miljoen die Provin ciale Staten in 1955 beschikbaar stelden, zijn volledig opgenomen. Zo is het ook met de n. v. W. M. Z. waarvoor in 1956 een plan voor een geldlening van ten hoogste anderhalf miljoen werd goedgekeurd. G. S. achten de tijd aangebroken om voor deze beide instellingen een nieuw geldleningsbesluit aan te gaan. Tengevolge van een hartaandoening is in zijn woonplaats te Sint-Niklaas (B.) plotseling overleden de heer J. Delaruel le, die de leeftijd van 68 jaar bereikte Delaruelle was gedurende 30 jaren voor zitter van de voetbalvereniging Sport kring Sint Niklaas. De overledene die in Hulst een breigoederenfabriek exploi teerde was ook in deze omgeving een bekende figuur. Na een langdurige ziekte overleed maandagmiddag in de ouderdom van 73 jaar te Aardenburg de heer C. F. Ver craeye, die jarenlang een vooraanstaan de plaats heeft ingenomen in het maat schappelijk leven te Aardenburg en om geving. Hij vervulde gedurende vele ja ren tal van bestuursfuncties, vooral op het gebied van landbouw en veeteelt. Zo was hij oprichter en jarenlang voor zitter van de coöperatieve roomboterfa briek te Aardenburg, voorzitter van het W.G.K. te Aardenburg, gezworene van het Vrije van Sluis, keurmeester van de provinciale commissie tot bevordering van rijkswege van de veefokkerij in Zeeland, bestuurslid van de boerenleen bank te Aardenburg, en had hij nog een bestuursfunctie in een tiental andere verenigingen en commissies. Voor zijn verdiensten werd hij bij zijn afscheid als voorzitter van de coöpera tieve roomboterfabriek te Aardenbrug in 1957 benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal plaatsvinden op donderdag 29 maart a.s. op de r.-k. begraafplaats te Aardenburg, na een plechtige uitvaartdienst in de pa rochiekerk om half elf. In aanwezigheid van vele kerkelijke en burgerlijke autoriteiten is in Den Haag op de r.-k. begraafplaats aan de Kerkhoflaan het stoffelijk overschot ter aarde besteld van mr. J. R. H. van Schaik, in leven minister van staat. Tevoren was in de kerk van „Sint Paschalis Baylon" een h. mis van requiem gecelebreerd. De regering werd vertegenwoordigd door de minister president, prof. dr. J. E. de Quay, de ministers van sociale zaken en volks gezondheid, van binnenlandse zaken en door enkele staatssecretarissen. H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard werden bij de uitvaart ver tegenwoordigd door jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck. kamerheer i.b.d. van H.M. de Koningin. Op de begraafplaats waren o.m. de minister van buitenlandse zaken en mevrouw Luns, de heer W. Lampe, gevolmachtigd minister van de Nederlandse Antillen en vertegenwoor digers van de kamerfracties. Een grote krans van witte seringen en witte tulpen, geschonken door Koningin Juliana en prins Bernhard, als mede een krans van de regering der Nederlandse Antillen waren op de baar geplaatst. De voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, heeft gistermiddag bij de aanvang van de vergadering de overledene herdacht. De minister van binnenlandse zaken mr. Toxopeus heeft na de voorzitter van de Tweede kamer namens de regering de overleden oud-minister mr. Van Schaik herdacht. 55 „Luctor et Emergo" uit Oostburg or ganiseerde de derde kampioensrit voor het clubkampioenschap RTC Theo Mid delkamp te Goes. Bij de aspiranten was het B. de Bois uit Zuidzande, die vanaf de start resoluut de leiding nam en deze niet meer prijs gaf. Tweede werd W. de Feber uit Sluiskil. Bij de nieuwelingen was er meer strijd. De winnaar van de eerste ritten, D. Kosten uit Kapelle, kreeg na vijf ronden pech. Hij wisselde van racefiets, maar moest na een val opgeven. Veel premies, geschonken door de middenstand, zorg den voor een hoog tempo, en streekfavo- riet F. d'Hondt werd door de supporters van Eede luid aangemoedigd. Jammer dat hij zijn krachten niet wist te ver delen. Hij nam teveel zwaar werk op zich, waardoor hij teveel van zijn krach ten vergde, en hem de zege ontging. Eerste werd W. de Wilde uit Oudelande, 2 H. v. d. Maas uit Ouderkerk, 3 I. Veer man uit Koewacht. 4 L. de Smet uit Hoofdplaat, 5 F d'Hondt uit Eede. Morgen, donderdag 29 maart, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoogwaterstanden: Hansweert 7.53 en 20.28 uur; Terneuzen 7.31 en 20.07 uur; Vlissingen 7.06 en 19.38 uur; Wemeldin* ge 8.40 en 21.12 uur. UNIVERSITEIT UTRECHT Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde E. Verstaeten uit St.-Jansteen voor het kandidaatsexamen .geschiedenis. GOES Grand 20 uur Obsessie, 18 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Rebecca, 18 j. Luxor 20 uur De worgers van Bombay MIDDELBURG City 20 uur A song is born, 14 J. Electro 19.30 uur De verleiding kwam 's nachts, 18 j. TERNEUZEN Luxor 20 uur Met voorbedachten rade, 18 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur De sheriff met de petti coat, 14 j. VLISSINGEN Alhambra 20 uur Rebecca, 18 j. Luxor 20 uur De worgers van Bombay MIDDELBURG City 20 uur A song is born. 14 j. Electro 19.30 uur De verleiding kwam 's nachts, 18 j. GENT KNS De fluitketel ANTWERPEN KVO 20 uur Het Driemeisjeshuis

de Stem | 1962 | | pagina 2