isvaart dopen agblaP Resultaat van vooroverleg (op lijkschouwing na reeds ter ziele) heviger wapengekletter Januskop Frondizi betaalt de generaals het gelag NVV zwijgt na beraad De tegel-zilvervl Franse soldaten vuren op landgenoten in Algiers Democratie in Argentinië Kabinet beraadde zichdoch Indonesië mag nog gissen Schijn redden Feijenoord voetbalrel Té goed? Daar zijn de bussen al! Broedermoord nu een feit E SCHOTEL lderij ontdekl Da Yinci? DAGBLAD VOOR ZEELAND Wachten op een aardig excuus „Matig' antwoord -vertroeteiaars Ook 21-jarigen naar stembus? Stroom goedkoper in 's-Gravenhage Zaak Bertha Hertogh WITTE KRUIS yr de echte Enkele buien 5 Maar wie voedt de hongerigen? Doll ars Januskop VALSE CHILEEN bleek evenmin Bormann NIEUWE MIJLPAAL IN RASSENKWESTIE Jou ha ud (leider van de OAS) is gearresteerd ze manier een hoogte van 5000 meter te be reiken. Het voertuig kan door twee piloten worden bestuurd. Bij eventueel gevaar maakt de stoel waarop de piloot zit zich van het toestel los. waarop dan automa tisch een parachute wordt geopend. „De vliegende scho tel" kan ook op water landen, zodat „drenke lingen makkelijk kun nen worden gered," al dus de Belgische gara gehouder. rkt goedkoper wordt aangebo- odien heeft men de handicap •opaganda tegen dierlijke vet- propaganda wordt gesteld dat slecht voor het hart zijn. deskundigen voorspellen, dat walvismaatschappijen zullen hun expedities volgend seizoen tiien wel voor altijd thuis te 102e JAARGANG No. 23938 ïilderijenhandelaar in de Fran- ■yon onderzoekt momenteel een dat hij voorlopig toeschrijft aan :anse genie Leonardo da Vin- 519). lilderij, „Leda" voorstellende, handen van de handelaar in ;n de verzameling van een 15 ;den overleden arts in veiling >racht. De handelaar, Dhikeos onderkende aan het doek, en r waarop het op het frame was akt, bepaalde karakteristieken Tinei. s riep experts te hulp, die het net behulp van de radiologie on- i. Een handtekening vertoont ierij niet, maar Leonardo heeft al zijn doeken gesigneerd. Op tronkelijke schilderij was de Le- naakt. Het schijnt, dat een ze- •-eeuwse bezitter van het doek g op heeft laten aanbrengen. ogussen van Cassiano del Poz- rriend van Poussin en Rubens, e latere Gabriel Seaailles, komt onder de naam „Leda" voor. ing in het kasteel van Fon- u. In catalogussen van later da- dt van het doek geen melding maakt. Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr, dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor Godj Koningin en Vaderland DINSDAG 27 MAART 1962. Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (lng Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTemeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601OOSTBURG Nieuwstraa Na een kabinetsberaad dat een uur duurde, heeft minister-presi dent De Quay voor vandaag de gecombineerde Kamercommissies voor Buitenlandse Zaken en Defensie bijeengeroepen om deze in te lichten over de jongste ontwikkelingen in de kwestie-Nieuw-Guinea. Onadnks scherpe en ook soms boze vragen van de pers, scheidde de regering niet méér af dan een vaag communiqué. Het ligt intussen voor de hand dat met „jongste ontwikkelingen" wordt gedoeld op de beschieting van een Nederlands marine vaartuig bij het eilandje Gag, op berichten over Indonesische infiltratiepogingen en op het langzamerhand duidelijke feit dat Soekarno genoeg heeft van het praten met de Nederlanders, onder de hoede van een Amerikaanse waarnemer, in Washington. Vast staat ook, dat de V.S. uiterst bezorgd zijn over de jongste ontwikke lingen. Hieruit valt af te leiden dat het geheime overleg in Washington beslist niet zo uitzichtloos was als de Indonesi sche minister van Buitenlandse Zaken, Soebandrio, de wereld wilde doen gelo ven. Stellig is er geen reden geweest tot terugroeping van de beide Indonesische onderhandelaars, Malik en Soedjarwo. In Djakarta werd gezegd dat Malik, die de Indonesische delegatie leidde, en die zondag rapport heeft uitgebracht aan president Soekarno. niet naar de V.S. zal terugkeren. Soedjarwo is met even veel woorden teruggeroepen. Dat Djakarta het verbreken van het contact nog niet formeel toegeeft berust waarschijnlijk hierop, dat men nog geen aanvaardbaar smoesje heeft kunnen vinden om de Nederlanders de verant woordelijkheid in de schoenen te schui ven. Men meende een excuus te hebben gevonden in de boodschap dat Nederland op 5 april de staat West-Papoea wilde laten uitroepen, doch na een onthutste ontkenning van Den Haag ging dit excuus de doofpot in. en stoplicht zien, toch is hij als het lampje dat erin zit even heeft. impj es hebben een levensduur ximaal 100 branduren. Speciaal loteurlampjes en de stoplicht zijn gauwer aan dit maximum u denkt. Zij kondigen hun 1 levenseinde aan door van bin- blauwzwartige neerslag te pro- Men kan natuurlijk zeggen: ven wat nog adem heeft," maar t u zich vooral dat een lampje trtige aanslag een sterk vermin - chtopbrengst heeft. Met name in licht en achterlichten zijn lampjes hun sterfbed liggen niet minder ensgevaarlijk voor uzelf. Zicht- n is immers uw zelfbehoud? lus eens hoe de trouwe peertjes on. U kunt de nieuwe lampjes nakkelijk monteren. Zij hebben jnaamde bajonetfitting. BAJONETTEN emontage eerst de lampjes een i de fitting naar binnen druk- achtste slag naar links draaien is de zaak. Het lampje springt ii vanzelf los. Sommige lampjes een dubbele gloeidraad, b.v. als en dienen als knipperlicht, tevens achterlicht. Let er bij het moIT an nieuwe exemplaren dan ook zij goed geplaatst worden. De impj es kunnen u als voorbeeld Montage: lampje naar binnem en daarna een kwart slag naar draaien. Controleer meteen de draden. Gammele draadeinden en, de kabels iets inkorten en 7 bevestigen al dan niet met .making van kabelschoentjes. i tóch met het licht in de weer, i meteen eens of uw koplampen hoog" staan. VUISTREGEL lichtbundel van uw koplampen dimd licht) te hoog gericht dan dt u permanent uw tegenliggers, niet alleen strafbaar, maar ook ijk. Een verblinde tegenligger 1 een haas die op de lichtbundel lichtbak van een stroper afkom 1 van verblinde tegenliggers mag llicht niet zozeer ter harte gaam toch niet leuk als men zelf ver- et als straf voor te hoog gericni -erpers. is een simpele vuistregel voo elling van de koplampen. Stel iten in werking. De grens tusse l en „donker" moet juist zoV n vóór de wagen op de weg "Sc hart van de koplampen in een bóven de weg ligt. verstellen orbeeld: het hart van de kop' ligt zestig centimeter boven De bovenst grens van de Ucn mag in dat geval niet meer da meter vóór de wagen op de gro' Alle koplampen hebben si ;en of zijn anderzins verstelbaa lor het mogelijk is, zelf de lie" s te richten. Wie veel des avon weg zit zal zelf wel hebben on ioe ontstellend veel autos m opzicht gevaarlijke verlicht! Zouden hun bestuurders (Van onze Haagse redacteur) Het dagelijks bestuur van het N.V.V. heeft zich gisteren bezonnen op haar positie in de Stichting van de Arbeid. Die positie is, zoals bekend, bijzonder moeilijk, omdat het N.V.V. als enige in de stichting weigert mee te werken aan een loyale uitvoering van de algemene regeringsaanwijzing inzake de loonvor ming. Het is niet duidelijk geworden of in die houding wijziging is gekomen. Ter stond na afloop van de vergadering kregen wij telefonisch contact met de heer Roemers, voorzitter van het N.V. V. De man die anders altijd zo gul is met commentaar als hij van loonbespre- kingen komt, was thans bijzonder kortaf. Op de vraag of er iets uit de bespreking geresulteerd was, antwoordde hij: ,,Ja, maar niet voor de pers". Waarna de heer Roemers zonder meer ophing. Ook de dagelijkse besturen van de K.A.B. en het C.N.V. hebben vergaderd. In de standpunten van deze twee vak- centrales die het met de algemene aanwijzing eens zijn is geen wijziging gekomen. Morgen vergaderen de drie vakcentra les gezamenlijk en op 4 april is er dan weer een bijeenkomst van de Stichting van de Arbeid. uit de Tweede Kamer nader vertrou welijk inlichten. Een openbaar debat zal eerst volgen „zodra het landsbelang" dit toelaat. In politieke kringen wordt intussen verwacht dat de regering als de si tuatie rond Nieuw-Guinea verder ver slechtert en een diplomatieke interven tie van de V.S. niets uithaalt een be roep op de V.N. zal doen. Om onrust te vermijden had men het overigens wel verstandiger gevonden als de regering op dit moment althans de richting van haar beleid zou hebben aan gegeven. Of zou de regering eerst de kamer willen inlichten en dan pas het Nederlandse volk en de dodelijk veront ruste Nederlanders op Nieuw-Guinea? eeuwig duren. De toestand rond Nieuw- Guinea is zeer explosief. Ieder moment kan er weer iets nieuws gebeuren. Dan zal de regering wel moeten spreken. In parlementaire kringen is men benieuwd of de oppositie nog proberen zal de re gering voor de verkiezingen van woens dag tot een uitspraak te brengen. Dat zou dan vandaag moeten gebeuren. De toedracht van het incident bij het eiland Gag is thans ook bekend. De In donesische „Mitchell" heeft op het stil liggende communicatieschip vier aan vallen met bommen en boordwapens uit gevoerd. De bommen misten hun doel, maar enkele kogels sloegen in. Gewond werden de matroos I, J. J. G. van den Beuken, marinier M. J. Spaans en mari nier II, A. de Waal. Van Beuken komt Het gangbare verhaal is nu, dat dej onderhandelingen van begin af aan al uit Wieringerwerf, de beide anderen uit Den Haag. De infiltraties waarover sprake is ge weest hadden niet veel te betekenen. Er werd met pamfletten gewerkt en enkele Indonesiërs werden gearresteerd, na te t zijn aangebracht door de Papoea's. Bij één gelegenheid werd voor de kust: van Nieuw-Guinea een Indonesische schoener onderschept, maar het is nog niet zeker of dit scheepje voor infiltratie doeleinden werd gebruikt. In elk geval zijn er geen mensen door de schoener aan wal gezet. Het incident bij Gag wordt door In donesië zo uitgelegd alsof het ging om een vuurduel, waarbij de rood-witte luchtmacht het pleit in haar voordeel had beslecht. Het m.s. Oranje heeft, op weg naar j Australië, zijn route verlegd om buiten Het stilzwijgen van Den Haag kan niet de Indonesische wateren te blijven. (Van onze parlementaire redactie) Het kabinet zal voorstellen de kies gerechtigde leeftijd te verlagen van 23 tot 21 jaar. Hiertoe zal het nodig zijn de grondwet te wijzigen. Naar minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) thans heeft medegedeeld zullen desbetreffen de wijzigingsvoorstellen op een zodanig tijdstip worden ingediend, dat de eerste lezing daarvan zal kunnen zijn voltooid voor de periodieke verkiezing van de leden der Tweede Kamer in 1963. Minister Toxopeus heeft dit medege deeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van Rijckevorsel (K.V.P.). Een en ander houdt in, dat de 21-jarigen in 1962 nog niet aan de kamerverkiezingen zullen kunnen deelnemen. Een grondwetswijzi ging moet namelijk bekrachtigd worden door het parlement, dat na de verkie zingen gekozen is. Zo zeer zijn wij gewend geraakt aan prijs- en tariefsverhogingen, dat een prijsverlaging uitzonderlijk nieuws bete kent. Den Haag belooft zo'n blij nieuwtje te zullen opleveren. Er zijn namelijk uit de raad voorstellen gedaan om het elek triciteitstarief te verlagen. Dit zal mo gelijk zijn doordat het gemeentelijke energiebedrijf van de hofstad zulke gun stige exploitatie-uitkomsten heeft. zinloos waren. De Indonesische pers, welke alleen de regering mag nakraaien, zegt dan ook openlijk dat Indonesië nooit positief resultaat van het overleg heeft verwacht. Dit wettigt de veronder stelling dat Indonesië alleen naar Washington is gegaan om de schijn te redden. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: In regeringskringen gelooft men, dat het geheime gesprek met Indonesië mis lukt is, al heeft men geen absolute ze kerheid op dit punt, zonder officieel be richt van Djakarta. De regering geeft er onder die om standigheden blijkbaar de voorkeur aan nog even een afwachtende houding aan te nemen. Zij hoopt wellicht, dat Ame rika nog iets in Djakarta kan bereiken. Er zijn er die menen, dat de agitatie- storm, die thans in Indonesië is opgesto ken, bedoeld is om de komende verkie zingen in Nederland te beïnvloeden. Misschien bedaart die storm na de ver kiezingen even onverwacht als zij is op gestoken. Een communicatievaartuig van de Nederlandse marine van het type zoals er een door Indonesische militaire vliegtuigen is aangevallen. Sensatie in de Nederlandse voetbalwe reld. De Feijenoordspelers Pieters Graafland, Veldhoen, Kreijermaat, Van der Gijp, Bergholtz en Bouwmeester heb ben besloten zondag niet te spelen tegen België. Onze sportredactie interviewde naar aanleiding van deze gebeurtenis K.N.V. B.-voorzitter A. Schroder, Feijenoord- linksbinnen Frans Bouwmeester, de nu geselecteerde Kees Kuijs en een be langrijke functionaris in het betaalde voetbal. Voor verslag hierover: zie sportpagina. In onze publikatie over het geval Ber tha Hertogh wordt gezegd, dat de foto van het gezin Wolkenfelt-Hertogh, welke Het Parool afdrukte, werd gemaakt door de heer J. G. Vermeulen. De redactie van Het Parool verzekert ons echter, dat deze foto is vervaardigd door een eigen fotograaf. Wij nemen daarvan ak te. Evenals we akte nemen van een her haalde verklaring van mevr. Wolken felt-Hertogh, dat ze dit ontkent. (Advertentie) PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn gripp. rvuinatisehc pijnen etc. Vrij algemeen ziet men in politieke kringen de situatie minder optimistisch De indruk bestaat, dat de gematigde elementen in Indonesië het onderspit ge dolven hebben. De eerste indrukken van het geheime Nederlands-Indonesische overleg waren tè bemoedigend voor de linkse en ultra-nationalistische elementen in de Indonesische regering en defensie- leiding. Alles wijst erop dat zij nu een situatie proberen te forceren, die op wa pengekletter moet uitlopen. Vandaag zal de regering de commis sies van Buitenlandse Zaken en Defensie Weersverwachting van het K.N.M.I. t If vanavond, opgemaakt gisteren- t t avond 23.15 uur: wrant*erHike bewolking met enkele t v. ;!!*!1, Matige tot vrij krachtige J t ruimend van west naar noord- i mlv_tot "oord. Ongeveer dezelfde Va?"temperaturen als gisteren. onder1o™ZOn 0nder 19 04 uur' Maan i itkZ 3"50 uur. t 1 ■36Su'1: Z°n °P 9,99 uur' I^aan °P Maandagochtend heeft een gezelschap bekende artiesten, verenigd in de Artiestenaetie tegel-zilvervloot" on der voorzitterschap van Cees de Lange, zich aan de Nassaukade in Amsterdam ingescheept bij het begin van een grootscheepse actie ter stimulering van de verkoop van de herdenkingstegel, voor het zilveren huwelijksfeest van het Nederlands koninklijk paar. De opbrengst van deze verkoop komt, zo als bekend, ten bate van het nationaal geschenk. De Wama's misten aanvan kelijk de boot, die naar een Amster damse bank en naar het stadhuis voer, maar haalden die per sloepje toch nog in. Een verslag van de doopplechtig heid vindt de lezer elders in dit Heeft de Argentijnse president Arturo Frondizi, een dreigende Peronistisch-communistische dicta tuur kunnen afwenden door de democratie om zeep te brengen? Op deze vraag is gisteren een voor lopig antwoord gekomen. Het luidt: misschien. In een wedloop met de tijd heeft Frondizi een nieuwe Argentijnse regering kun nen vormen, waarin de Peronisten en de communisten, alhoewel de eerstgenoemden een stevige ver kiezingsoverwinning hebben ge boekt, geen zitting zullen hebben. Men noemt dit in Argentinië een „ge zien de omstandigheden aanvaardbare oplossing". Er zit meer achter dan men op het eerste oog zou vermoeden. Het heeft hevig gespannen in Argentinië en het spant er nog, aangezien Frondizi slechts met zijn nieuwe kabinet voor de dag is gekomen omdat hij geen andere keus had, behalve: aftreden. Achter de gebeurtenissen stonden leidende Argen tijnse generaals, die zich op het stand punt stelden: „Alles liever dan de terug keer naar het Peronisme. hoe ondemo cratisch wij daarvoor ook te werk zouden moeten gaan". Er liepen trouwens al plannen om door middel van militaire muiterij de president tot aftreden te dwin_ gen en eenvoudig de militaire uitzonde- ringstoestand af te kondigen. Pas toen een aanzienlijke generaal. Aramburu geheten, de verplichting op zich nam een derde weg te zoeken, besloten degenen die met plannen voor muiterij rondliepen, het nog even aan te zien. Hopelijk bekoort Fron- dizi's oplossing hen. Deze oplossing bestaat hierin, dat de Peronisten alhoewel zij sterk in de meerderheid zijn gekomen, tegen alle democratische spelregels in, buiten de coalitieregering worden gehouden. In de vijf provincies waar Peronistische gou verneurs werden gekozen, zullen mili taire leiders het gezag uitoefenen. Alhoe wel met Peronisme doordrenkte vakver enigingen een proteststaking tegen deze gang van zaken hebben georganiseerd, heeft het duo Frondizi-Aramburu zijn plan toch doorgezet. De rust welke thans in het land heerst is echter slechts schijn. Had Frondizi tegen de wil der gene raliteit in. de Peronisten in de regering toegelaten, dan zou er een militaire staatsgreep zijn uitgevoerd en zulks te verhinderen. Dit zou echter betekend hebben dat Amerika Argentinië geen ont wikkelingshulp meer zou geven en de dollars zijn de Argentijnen dierbaar. Zonder deze is de economische chaos in Argentinië volledig. Daarom is de schijn van een burgerlijk Argentijns regime bewaard, alhoewel Frondizi braaf voor het karretje van de generaals draaft. De geduchte verkie zingszege van de Peronisten zal hem tot nadenken hebben gestemd. Er blijkt na melijk uit dat Frondizi's saneringspro gramma, waarmee hij begon nadat Peron in 1959 door ingrijpen van de militairen was weggewerkt, nog weinig resultaat heeft gehad. Het eenvoudige volk heeft in meerderheid op Peron gestemd, omdat het honger heeft Men ging geloven dat de dagen van Peron het paradijs op aarde brachten. Dit denkbeeld verbond zich met illusies over kippen met gouden eieren die de Argentijnen van het commu nisme, of zijn Zuidamerikaans e vorm ervan het Castroisme, te wachten hebben. Zo ontstond er een nieuw, naar links afgedwaald Pero nisme, dat een gevaarlijk proefterrein dreigt te worden voor allerlei volks menners. De democratie, waartoe in 1958 ook al bij wijze van noodoplossing werd beslo ten, heeft maar kort geleefd in Argen tinië. De militaire leiders van toen had den niet voorzien dat de liberaal Fron dizi daarbij aan de macht zou komen. Frondizi's opportunistische besluit om de Peronisten tot de onlangs gehouden ver kiezingen toe te laten, berustte dan ook alleen maar op zijn wens om de één (de Peronisten) tegen de ander (de gene raals) uit te spelen, waarbij hij hoopte zelf aan het langste eind te kunnen trek ken. Het besluit is (voorlopig althans), dat hij nu de sympathie van de Peronis ten verspeelt en nog meer onder de macht van de militaire machtsgroep komt. Het laatste hoofdstuk is nog niet ge schreven en juist daar ligt de kernvraag in besloten. Deze: hoe stilt men de hon ger van de ontevreden massa? Zolang de generaliteit deze kwestie niet kan oplos sen heeft Frondizi's rol van Januskop geen zin. De Westberlijnse politie heeft gisteren verklaard, dat een bericht volgens het welk een man, die twee weken geleden in Berlijn is gearresteerd op aanklacht van zwendel, Martin Bormann zou zijn, niet juist is. Overigens acht men het bij de politie niet erg waarschijnlijk dat de arrestant Bormann is. Het onderzoek werd noodzakelijk door dat twee weken geleden in Berlijn een man werd gearresteerd met twee Chi leense passen op de naam Juan Keiler. De passen bleken vals en het Chileense consulaat sprak tegen dat Keiler een Chileen was. Vervolgens schreef een Chileense krant dat Keiler Bormann was. Daarom ging de Berlijnse politie de zaak nog eens extra na. Het onder zoek naar de identiteit van de man werd bemoeilijkt door zijn weigering in lichtingen over zichzelf te verstrekken. Bormann is in 1946 door het interna tionaal militair tribunaal bij verstek ter dood veroordeeld. Hij is het laatst in leven gezien toen hij de schuilkelder van de kanselarij in Berlijn verliet kort nadat Hitier en Eva Braun zelfmoord hadden gepleegd. Op alle gemeentehuizen zijn de groene stembussen weer van zol der gehaald. Dik onder het stof hebben ze staan wachten op de volgende verkiezingen. Nu is het dan weer zover. Ze zullen weer naar de stemlokalen vervoerd wordenwaar ze een dag ïaif# het geheim van iedere stemge rechtigde Nederlander in hun binnenste zullen bewaren. Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft bepaald, dat onmiddellijk een ein de moet worden gemaakt aan de ras senscheiding, die in een restaurant in Memphis, in de staat Tennessee, wordt toegepast. Dit arrest kan van groot belang zijn voor alle zuidelijke staten van de Ver enigde Staten, voorzover daar plaatselij ke wetgeving de rassenscheiding in open bare etablissementen nog toestaat. Het hof vernietigde met zijn arrest een uitspraak van de federale rechtbank in Tennessee. Aan de O.A.S. in Algerië is gisteren een gevoelige slag toegebracht als ge volg van de arrestatie van één der top figuren, Edmond Jouhaud. Deze voor malige luchtmachtgcneraal, die wegens zyn aandeel in de Putsch van vorig jaar bij verstek ter dood is veroordeeld, had zich vermomd als burger. Tegelijk met hem werden een ex-kolonel van het vreemdelingenlegioen, Cameline en en kele leden van Jouhauds lijfwacht gear resteerd. Hun aanhouding vond plaats in het havenkwartier van Oran, waar zij juist een stafbespreking hielden. Jouhaud en zijn mede-samenzweerders zijn naar de Santé-gevangenis in Parijs overgebracht. Jouhaud zal opnieuw worden berecht nu ook voor zijn aandeel in de terreur- offensieven van de O.A.S. Onder de ge arresteerden was één vrouw. Er ont brandde een fel gevecht toen de O.A.S. probeerde Jouhaud te ontzetten. Algiers is gisteren het toneel geweest van afschuwelijke bloedbaden. De O.A. S. had de bevolking opgeroepen tot een demonstratie tegen de afsluiting van de wijk Bab-el-Oued, waar de O.A.S. een stevige kern heeft. De demonstratie, waarbij men stilzwijgend wilde opmar cheren naar het kordon rondom Bab-el- Oued, begon om drie uur. Honderden Europeanen gehoorzaamden aan de op roep. ondanks het betogingsverbod. In de Rue Charras, vlak bij Bab-el-Oued, stootte de kilometerslange proteststoet op de wachtposten van de Franse orde troepen. Het was het beslissende moment in de krachtmeting tussen het Franse leger en burgers van hetzelfde bloed. Men ver wachtte namelijk, dat Fransen nooit op Fransen zouden schieten, temeer niet als de laatsten ongewapend waren. Toch is het gebeurd. Met de Franse tricolore wapperend boven hun hoofden en zingend: „Nous les africains" naderden de betogers de afzetting een dunne haag militairen met mitrailleurs. Zij waren tot op tien meter genaderd, toen een officier som meerde: „Halte! N'avancez plus!(Halt, niet verder). De mitrailleurs gingen om hoog. De menigte aarzelde, maar opge duwd door schreeuwende betogers in de achterhoede, naderden degenen die vooropliepen de demarcatielijn. Toen knetterden de mitrailleurs. Er volgde een woeste stampede in omgekeerde richting. Terwijl de kogels door de stra ten huilden zochten de mensen gillend dekking in portieken, ouder auto's en De leider na Salan van de OAS in Algerië, Jouhaud. zelfs achter eikaars ruggen. Toen het vuren ophield lagen er ruim vijftig do den op straat. Het aantal gewonden be loopt circa 180. De meesten zijn in de benen getroffen. In de wijk Bab-el-Oued rekende het leger intussen af met verspreide aan hangers van de O.A.S., die vanaf bal kons en daken op de troepen vuurden. De huiszoekingen gingen onder de schiet partijen door alsof er niets aan de hand Paus bezorgd President De Gaulle heeft gisteren avond in een radiorede een hartstochte lijk beroep op de Fransen, speciaal die in Algerië gedaan, om toch de feiten zoals zij liggen te erkennen. Men ver wacht een overweldigend ,,ja" van de Flansen in het moederland, als zij op 8 april gaan stemmen over De Gaulle's Algerië-politiek. Algerië mag niet mee stemmen. De paus heeft in een telegram aan gedrongen op beëindiging van de broe dermoord in Algerië. De voorlopige Al gerijnse regering is intussen de jure er kend door Oost-Duitsland. Volgend jaar zal de dienstplicht in Frankrijk worden verkort tot 24 maan den en later tot 18 maanden. Het be stand in Algerië maakt deze maatregel mogelijk.

de Stem | 1962 | | pagina 1