m Vliegtuigen en tanks tegen OAS ingezet Nieuw-Guinea is ongerust Student bekent: „Ja, ik heb diamantair gedood" Prins Philip beleeft opgewonden etentje Mr. J. R. H. overleed in van Schaik Den Haag Prinses bezoekt Hiswa J. A. Biesbroeck Op overhaaste reis naar Israël GISPEN Stalen Kasten en Bureaux 'ïm:* De Gaulle: opstand meedogenloos neerslaan Tabaksfondsen dalen scherp Versterking defensie nog onbeslist DACBLAD VOOR ZEELAND Anli-rookcampagne in Engeland STRATEN VOL KRUITDAMP Conflict Marga Klompé- Burger Katholiek staatsman van formaat BANANEN Dezelfde temperaturen Vuur uit fle luclit mr. GERUCHTEN KANNIBALEN STAAN KLAAR... V-Raad verwerpt Cubaanse eis Bommenwerper op boerderij twee doden ANTWERPS DRAMA NU OPGELOST ARGENTIJNSE CRISIS Generaals hollen af en aan voor betere kwaliteit met meer ruimte KANTOQRMACHINEHANDEL Of u bent, of ■müu etaleur exporteur 12 102e JAARGANG No. 23936 Voor God, Koningin en Vaderland W0.16 eOf«l«MT A Uitgave: N. V. Uitg MIJ Neerlandia Directeur: E H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr dr A J J. M. Mes, mr H M L. de Rechter, P V. M Vercauteren L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Keigerstraat 18 - Tel 22341 (4 InnenPostgiro 278841. ZATERDAG 24 MAART 19Gj Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprus vooi de gehele oplage f 0.40 per mm (lng Med. t 1.— Bi] contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HTJLST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 telefoon 2601 OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) ZWARE GEVECHTEN IN ALGIERS EN ORAN In Londen is gisteren de beurswaarde van grote tabaksfondsen met miljoenen ponden sterling gedaald, nadat lord Hailsham in het Hogerhuis erop had aan gedrongen, dat de fabrikanten van rook waar de bevinding van Britse doktoren onder ogen zouden zien, dat roken long kanker veroorzaakt. De redevoering die recht op het doel afging, kwam als een schok voor de beurs daar de regering per jaar ongeveer 850 miljoen pond aan belasting op tabak bin nen krijgt en men door de woorden van lord Hailsham meende te moeten con cluderen dat de regering er genoegen mee wil nemen dat deze bron van inkom, sten kleiner wordt. Er waren op de beurs al mensen die veronderstelden, dat de regering maatregelen tegen het roken van sigaretten zou nemen. British American liep 2 shilling 41/2 pence terug tot 53 shilling 3 pence, Im perial verloor 3 shilling 41/2 pence en kwam op 49 en Gallaher zakte tot iets onder de 30 shilling. Het subsidieplafond van het maat schappelijk werk zowel voor de organen van samenwerking (stedelijke centra) als voor de parochies is met ingang van 22 maart j.l. van 70 op 80 pet. gebracht. Tegelijkertijd zijn ook de salarisnormen iets omhoog getrokken. In Algerië met name in Algiers-en Oran, is gisteren een openlijke oorlog tussen de OAS en de Franse overheid losgebarsten. De gevech ten braken het eerst uit in een voorstad van de Algerijnse hoofdstad en er is de gehele dag in beide steden zwaar gevochten. De ministerraad was in Parijs juist bijeen toen het bericht van het OAS-offensief binnenkwam. De Gaulle liet onmiddellijk verklaren dat de regering de opstand met alle middelen waarover zij kan beschikken zal neerslaan, meedogenloos en hard. het drama van gisteren gevallen zyn is nog niet by benadering te zeggen. On getwijfeld zal het dodental hoog zijn. De O.A.S. heeft thans de grootste bankroof uit de Algerijnse geschiedenis op haar naam. 23,5 miljoen nieuwe francs zijn gisteren geroofd uit de Bank van Algerië. Een groep van 15 man, ge wapend met machinepistolen, kwam de bank binnen, hield het personeel met de wapens in bedwang en verdween met het geld, dat uit Algerijnse en Franse bankbiljetten bestond. Per auto ging de bende er vandoor. De gevechten begonnen na een aanval van de O.A.S. op een legerpatrouille, waarbij zes man sneuvelden en 20 wer den gewond. 's Middags openden de O.A.S.'ers het vuur op dienstplichtigen, die prikkel draadversperringen dwars over de stra ten van Bab-El-Oued aan het leggen wa ren. De soldaten zochten onmiddellijk dekking en beantwoordden het vuur. O.A.S.-burgers, gewapend met machi nepistolen, bazooka's en geweren met schiettap (voor het afvuren van grana ten), namen stellingen in op belangrijke kruispunten en begonnen een totale aan val op de soldaten. Andere O.A.S.-com- mando's deden een aanval op een Alge- Te zijnen huize in Den Haag- is vrijdag j.l. op tachtigjarige leeftijd overleden mr. J. R. H. van Schaik, minister van Rtaat. De heer Van Schaik was weer on- (Advertentie) DOORDAT een automobilist in Leiden moest uitwijken voor een wielrijdster die een onverwachte manoeuvre maakte, reed hij het water in en verdronk. Het slachtoffer was de 58-jarige verzeke ringsagent Van der Poel. JAPAN IS al enige tijd bezig met de bouw van ruimteraketten, heeft de Ja panse ambassadeur bij de V.N. onthuld. Tegen 1967 hopen de Japanners de eer ste satelliet in de ruimte te brengen. DE PAUS zal zijn paasboodschap op 21 april uitspreken. Radiostations in vele landen zullen de toespraak via Radio Vaticana overnemen. GISTEREN zijn twee groepen militai ren, resp. 50 en 80 man groot, per vlieg tuig naar de V.S. vertrokken om er ir de woestijn van Nieuw-Mexico te oefe nen met geleide projectielen. EEN UITBARSTING van een onderzee se vulkaan heeft gisteren onverwacht een al dagenlang in het ijs bij de zuid pool gevangen schip bevrijd. De uitbar sting deed het ijs scheuren. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Opklaringen maar aanvankelijk hier J of daar ook een bui. Zwakke tot ma- - "ge wind tussen oost en noord. O11- geveer dezelfde middagtcmpcraturcn als gisteren. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Geen grote veranderingen in de tem- Pei'atuur. Maximum voor vandaag van 1 tot 6 graden. Plaatselijk regen of sneeuwbuien. Hier en daar och- tendmist. ^an«$.a«a®: zon onder 18.59 uur. Maan •op 22.19 uur. feen: 2011 °P 6 33 uur, zon onder .19.00 uur. Maan onder 8.35 uur, JJaan °p 23.26 uur. Maandag: zon op 6.31 uur. Maan on- J aer 9.03 uur. geveer een maand thuis, nadat hy in het ziekenhuis aan het Westeinde verpleegd was geweest voor een beenbreuk. De begrafenis is voorlopig vastgesteld op dinsdag aanstaande op de r.-k. be graafplaats aan de Kerkhoflaan in Den Haag. Mr. J. van Schaik werd in 1882 te Breda geboren. Hij studeerde aan het gymnasium te 's-Hertogenbosch en pro moveerde in 1905 aan de universiteit in Utrecht. In 1917 kreeg hij zitting in de Tweede Kamer. Hij behoorde hier tot een meer progressieve groep in de r.-k. staatspartij. In 1929 werd hij voorzitter van de Tweede Kamer tot 1933. In het tweede en derde kabinet Colijn was hij minister van justitie. In 1937 werd hij weer Tweede-Kamerlid. Na de oorlog bleef hij in de volksvertegenwoordiging tot 1948. Dat jaar werd hij belast met de kabinetsformatie. In het team van dr. W. Drees was de heer Van Schaik vice-president. Hij had een belangrijk aandeel in de grote wijzigingen in de structuur van het Koninkrijk der Nederlanden. Na zijn aftreden in 1951 werd hij minister van staat en benoemd tot lid van de Raad van State. Mr. van Schaik speelde een grote rol in de voorbereiding van de Ronde Tafel conferentie met de west en met de tot standkoming van het Statuut. Hij was roorzitter van de Staatscommissie ter voorbereiding van de grondwetsherzie ning. Hij bekleedde bovendien nog tal van nevenfuncties. De overledene was com mandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw en was drager van het grootkruis van de orde van de H. Silvester. rijnse voorstad, grenzend aan Bab-El- Öued. In Relizane, dicht bij Oran, blijken al eerder honderd moslims te zijn gedood bij een botsing met Algerijnse hulptroe pen, de Harki's. Er waren geen details bekend van de slachting in deze plaats. Een gelijksoortige botsing tussen Alge rijnse burgers en Farki's vond plaats in St.-Dénis-du-Sig. 53 km ten zuidoosten van Oran. Daar werden meer dan hon derd moslims gedood door de Harki's, uit wraak voor de dood van 11 Harki's en gezinsleden van Harki's. Deze berichten wijzen erop dat er een rekening wordt vereffend" tussen Al gerijnse burgers en in het Franse leger dienstdiende Algerijnen. Sinds 1 januari zijn er in Algerië meer dan 2000 mensen omgekomen. Het schieten in Bab-El-Oued ging gis teren tot vier uur met onderbrekingen voort. Op een gegeven moment reed een pantserwagen van de gendarmerie door een straat en werd hij onmiddellijk met granaten bekogeld door Europeanen die op balkons stonden. De anti-tankkanonnen op de pantser wagens vuurden op de balkons. Een groep zwaarbewapende burgers (O.A.S.'ers) nam met machinepistolen twee laagvliegende helikopters onder vuur. Ambulances en brandweerwagens zochten zich voorzichtig een weg tussen de straatgevechten door om gewonden op te halen en branden te blussen. Tegen het eind van de middag stelden de gendarmen zware machinegeweren in de grootste verkeersader van Bab-El- Oued op. De gevels van gebouwen aan weerszijden van de straat werden om de vijf seconden bestookt. Later verschenen vliegtuigen van de Franse luchtmacht boven Bab-El-Oued. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen laag heen en weer boven de voorstad van Algiers. Nadat zij een half uur boven het strijd perk hadden gevlogen gingen zij over tot duikvluchten en het afvuren van waar schuwingsschoten, als een laatste waar schuwing aan de O.A.S. Van de balkons van hun woningen schoten de opstande lingen op de vliegtuigen. Deze richtten het vuur op het dak van een hoog gebouw nabij het Guillemin- plein. De O.A.S. had zich ir een stenen schuilkelder op het dak van het gebouw verschanst. Van daar uit bestookte men zowel de vliegtuigen als de pantserwa gens op het plein. De straten stonden blauw van de rook. De gevechten met de luchtmacht (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Maatschappelijk Werk, dr. Marga Klompé, en oppositie leider mr. Burger (P.v.d.A.), zullen het binnenkort wel flink met elkaar aan de stok krijgen. Mej. Klompé heeft name lijk op ietwat onduidelijke staatsrech telijke gronden geweigerd de socia listische fractieleider te antwoorden op schriftelijke (als kamerlid gestelde) vra gen zijnerzijds over haar rede op het onlangs gehouden Overijssels appèl der K.V.P., maar zij heeft dit antwoord wel gegeven op een vrijdagavond door de statenkring Leiden der K.V.P. belegde verkiezingsbijeenkomst. Dr. Marga Klompé hield toen onver kort vast aan haar, door mr. Burger aangevochten stelling, dat de kritiek der socialistische oppositie op het regerings beleid op enkele uitzonderingen na wei nig constructief is en dat de P.v.d.A. eisen stelt, die verder gaan dan in het landsbelang verantwoord is. gevechten met de maakten de stryd in het hart van Bab- El-Oued, het kwartier van de drie klokken", nog heviger. De straten van Algiers dreunden. Er werd geschoten met machinegeweren, 37-millimeter kanonnen en men wierp met granaten. Hoeveel slachtoffers by (Van onze parlementaire redacteur) „Geen enkel commentaar" was het antwoord van minister-presi dent prof. De Quay op vragen van journalisten na afloop van het kabinetsberaad van vrijdag. Tij dens dit kabinetsberaad is opnieuw gesproken over Nieuw-Guinea. Het stilzwijgen dat daarna van rege ringszijde in acht is genomen, wordt in politieke kringen uitge legd als een aanwijzing, dat de regering de beslissing over een versterking van de Nederlandse defensie op Nieuw-Guinea opnieuw heeft uitgesteld. Dit uitstel indien juist geïnterpre teerd betekent intussen geenszins dat de regering zal hebben afgezien van een versterking van de Nederlandse strijd krachten. Aangenomen kan worden dat alle nodige maatregelen getroffen zijn om op zo kort mogelijke termijn verster kingen naar Nieuw-Guinea te kunnen zenden. De gouverneur van Nieuw-Guinea, dr. Platteel, heeft de regering zeer onlangs dringend verzocht thans reeds de defen sie op Nieuw-Guinea te versterken. Dr. Platteel heeft dit verzoek gemotiveerd enerzijds met de mogelijkheid van een Indonesische invasie, anderzijds met de vrees onder de 20.000 Nederlandei's op Nieuw-Guinea, als de Papoea's tegen het Nederlandse gezag in opstand zullen ko men uit protest tegen het huidige be leid van Nederland. Dit beleid wordt, geprojecteerd tegen de verdeeldheid van het Nederlandse thuisfront, door de Pa poea's ervaren als een bereidheid van Nederlandse kant om Nieuw-Guinea uit eindelijk zonder meer aan Indonesië uit te leveren. Van onrust onder de Papoea's wordt ook gewag gemaakt in brieven, welke de zendingsraad der Nederlands-her vormde kerk aan prof. De Quay heeft gericht. De zendingsraad ziet de toe stand zó somber in, dat de raad besloten heeft medewerkers op Nieuw-Guinea fi nancieel in staat te stellen vervroegd te repatriëren. Het kabinet bevindt zich echter in een uiterst moeilijke positie. Op zich recht vaardigt de situatie rond Nieuw-Guinea alleszins een versterking van de defen sie. Indien daartoe evenwel op dit mo ment besloten zou worden, zou Indone sië een dergelijk besluit kunnen aangrij pen als motief om de geheime Neder-' lands-Indonesische besprekingen te doen mislukken. De regering heeft de hoop nog niet opgegeven, dat de besprekingen zullen leiden tot een vreedzame oplossing van het conflict met Indonesië. Groot is dit vertrouwen echter niet. Zal het geheime gesprek met Indone sië wanneer het straks weer wordt hervat echter niet op korte termijn leiden tot meer positieve aanwijzingen van de goede wil van Indonesië,' dan zal de regering, naar in politieke kringen wordt verwacht, niet aarzelen daaruit voor wat de defensie van Nieuw-Guinea betreft, de nodige conclusies te trekken. Dr. Soebandrio heeft vrijdag in Djakarta verklaard, dat de regering in Den Haag het plan zou hebben om op 5 april aanstaande een staat West-Papoea uit te roepen. Het mi nisterie van binnenlandse zaken ont kent echter ten stelligste dat derge lijke plannen door de regering wor den overwogen. Als de Indonesiërs een inval in het uiterste zuidoostelijke deel van wes telijk Nieuw-Guinea wagen, zullen zij door kannibalen worden opgegeten, zo heeft donderdag Herman Womsi- wor, een Papoealid van de Nieuw- Guinearaad, te Port Moresby in het Australische deel van Nieuw-Guinea verklaard. Vele Papoea's, zeide hij, hebben de Nederlanders gevraagd om wa pens. Dit had ook de Manoewestam in het gebied van Merauke gedaan. Volgens Womsiwor hadden leden van deze stam, die nog kannibalen zijn, laten weten dat zij ingeval de In donesiërs een landing zouden doen, zij de invallers niet alleen zullen doden maar ook opeten. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteravond te New York de cis van het pro-communistische Cubaanse regime Castro om zyn royement uit de organisatie van inter-Amerikaansc sta ten door het Internationale Hof te Den Haag te laten herzien, verworpen. Een Britse straalbommenwerper is gis teren tijdens een proefvlucht in de om geving van de stad Stubton in Notting hamshire op een boerderij neergestort. Twee vrouwen, die op de boerderij woon den werden gedood. Drie inzittenden van het toestel werden zwaar gewond Twee andere bemanningsleden zijn erin ge slaagd tijdig uit het toestel te springen. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. „Weel 11 waarom 11 hier bent?" vroeg gistermiddag de politiechef van het Parijse. vliegveld Orly aan de zojuist uit liet Brusselse vliegtuig ge stapte student Simon Luria. „Jawel", zei hij, „ik heb een man gedood'',. En daarmee was dan de gruwelijke moord op de Antwerpse dlamantmake- laar Armand Majteles, wiens stoffe lijke resten over drie pakken verdeeld aan het St.-Anna.strand waren gevon den, volkomen opgelost. In Luria's jaszak zat een pakje met 97 diamanten. Dat de misdaad zo snel kon worden opgelost is te danken aan de concierge van het Antwerpse flatgebouw waar de student in de chemie Luria (32) met zijn vrouw en baby van vier maanden woonde. Gisteren was het paar met hun kind onverwacht vertrokken. Naar Tel Aviv, waar een familielid ziek geworden was. zoals Luria in een briefje aan de concierge liet weten. Toen deze wat la- het slachtoffer, bekende zonder dralen. .,Ja, ik heb een man gedood", beves tigde hij, zijn baby in de armen hou dend. Hij voegde er met nadruk aan toe dat zijn vrouw volstrekt onschuldig en onwetend was en hij verzocht de politie haar toestemming te geven te mogen doorreizen naar Tel Aviv. Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Hiswa-water- sporttentoonstelling in het Amster damse RAI-gebouw. De prinses toonde zich vooral geïnteresseerd in de zeil en motorjachten. De verwarring in Argentinië rond de ongeldig verklaarde Peronistische ver kiezingsoverwinning, heeft geleid tot een nogal opgewonden situatie tijdens het diner dat de regering prins Philip van Engeland aanbood. Zoals men weet be zoekt de prins momenteel Argentinië. Tijdens het diner was Frondizi al over haast weggelopen, toen plotseling enkele officieren gejaagd en opgewonden de zaal kwamen inrennen om de minister van oorlog, generaal Fraga, een bericht te brengen. De generaal las het, werd lijkbleek en liep zonder zich te verontschuldigen van tafel weg. Even later stevenden enkele andere ministers hem geagiteerd na. Het bericht scheen te handelen over een opstand in militaire garnizoenen en marinebases, en over een gewapend in grijpen van Peronistische stoottroepen. Het bleek allemaal nogal mee te vallen. Een kolonel, die wel wat voor Peron voelde, had inderdaad op diens paard gewed, maar hij werd spoedig gearres- (Advertenties) teerd en het gevaar was toen weer be zworen. Prins Philip nam het allemaal nogal kalm op. Toen de minister van oorlog opstond vroeg de prins hem: hebt u al eens een oorlog meegemaakten toen de gene raal antwoordde dat er de laatste tijd opvallend weinig oorlogen ge- voerd loerden in Argentinië, zei de prins weer: „ga dan nu niet weg om er een te beginnen Bemiddelaar Wat de politieke situatie in het land betreft: Frondizi heeft gisteren een dringend beroep gedaan op generaal Aramburu, een van de grote mannen die Peron uit de macht ontzetten. Van hem verwacht men een succesvolle bemid delingspoging. De staking van gisteren, door het Pe- ronistisch vakverbond uitgeroepen, had niet veel succes. De spoorwegen onder vonden totaal geen hinder. resp. vanaf 198,- en 170,50 Levering: UIT VOORRAAD Gentsestraat 21 a-23, Hulst, tel. 01140-2080 b.g.g. 2591 ter in de appartementen van het ken nelijk overhaast vertrokken paar ging kijken, trof hij bebloede kleren aan. Hij waarschuwde de politie en slechts even later ging een politiebericht de lucht in waarin opsporing en aanhou ding gevraagd werd van het echtpaar Luria-Lishevski, in verband met de moord op Majteles. Op dat moment was het toestel naar Parijs, waarin de verdachten plaatsgenomen hadden, .juist van het Brusselse vliegveld vertrok ken. De Paryse politie werd ge waarschuwd en die ving het paar op te Orly, waar het wilde over stappen op een toestel voor Israël. Toen was meteen de zaak ,,rond". Luria, ook een jood en een vriend van Welk beroep u ook uitoefent... vooralle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen, van den N.C.B. EURINGE sinds 1898 Spoorfaan 50 - Tilburg. Tel.: 20086

de Stem | 1962 | | pagina 1