en Wam GALERIJ DER BREDASE BISSCHOPPEN „HOE MOETEN WE ALS MODERNE CHRISTENEN LEVEN?" Breda's nieuwe bisschopvertrouwd tak van de zielzorg elke Familie van de bisschop verheugd en bezorgd Grote promotor van het Verheugde familie WELKOM Mgr. G. de Vet stamt uit sociaal voelend gezin BEHANG bedrijfsapostolaat voor igale vis >r zieken bejaarden higwater Vandaag RG Morgen doe het zélf! Bedrijfsapostolaat Vele taken Met is een eer die zeer doet Menselijke waarden Na inspannende arbeid 3 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 MAART 1962 3 BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT 1 55 onze correspondent) iluiting van de voormalige ïtstond vorig jaar automa- iige Veerse Meer, dat aan- sserij tot binnenwater werd n vanwege de afsluiting een tegen te gaan worden door e van Landbouw en Visserij eperkt aantal vergunningen Een enkeling poogde wel akte en vergunning zijn ge wen, doch meestal werd dit lesverhaal gehonoreerd. Zo le afgelopen nacht de visser emuiden. die met zijn vaar- verlichting, in het duister klandestiene wijze trachtte ?n. Iets wat hem uiteraard want toen de R.P. 18 van de [e water uit Wemedinge 1 konden zij een hoeveelheid r 150 kg vis in beslag ne- eslaggenomen vis werd ter gesteld van de beide zieken- es, alsmede van een bejaar- Goes en Wemeldinge. Voor ir zullen deze vissen zeker irtje hebben. (Advertentie) nzp adverteerder» •SHOW MIDDELBURG werkplaats van garage K. Blauwedijk 47, waar anders ne geluid van reparaties vas omgetoverd tot een uit- iwruimte waar gisteren de en drie dagen durende show en-, combinaties- en sport- begon. reidheid van diverse auto- >n en modellen geeft een u-zicht van de laatste nieu- dit gebied. larte sfeervolle ruimte kan rens overtuigen van een ver van modellen van scooters. saterdag 24 maart, gelden vincie Zeeland de volgende anden: Hansweert 4.53 en 'erneuzen 4.09 en 18.33 uur; 43 en 16.06 uur; Wemeldinge uur. en Gehoorzaal 20 uur Uit- liddelburgs mannenkoor ir Beat girl, vol', uur Vlammen over Kansas e 9.30 uur Ben Hur, a.l. TENT !0 uur De dolle generaal ebouw 20 uur Drift en be- huis 19.30 uur Openbare adering n uur Vergelding, 18 j. ;n 20 uur Van de brug af ge- uur Dreiging uit het heelal, uur Van de brug af gezien, E Dijck 19.30 uur Serenade ebouw 20 uur Zeven mannen oes, 14 j. •e Landb.school 15 uur Cult. RKJB en BJB ronaat 20 uur Culturele avond BJB. tpark 20 uur Oprichtingsverg. jem 15 uur Schieting rum 18.30 en 21 uur Wilde j. ;n uur Vergelding. 18 j. ;bouw 20 uur Jerry als picco- uur Spel in de nacht, 18 T teneire 19 uur Prijskamp op rt 14 uur Schieting TRG en gehoorzaal 10 uur Solis- rs bond v. harmonie- en fan- in girl, volw. lammen over Kansas IN bouw 14 uur Oranje-Nassau ■kvereniging ibaret Harry Buënne Van de brug af gezien, 18 reiging uit het heelal, 14 J- de brug af gezien, 18 5- uur Ben Hur, a.l. uur Terug uit de hel Moord op 45 toeren, 18 1- Het Driemeisjeshuis .30 GENT 20 uur EN uur A Is zevende bisschop van Breda treedt dan aan mgr. Gerardus de Vet. Na de aankondiging, dat mgr. Baeten zijn zware ambt aan een jongere kracht opgedragen wilde zien, is er veel en veelvul dig gegist naar de persoon van zijn opvolger. Naar goed Roomse trant is dat ook wel in humanis tisch dichterlijke stijl geschied. Doch onder al die gissingen keer de ook steeds weer de naam van bedrijfsaalmoezenier De Vet. Men kende hem in het gehele bisdom als een dynamische persoonlijk heid, die speciaal in de categorale zielzorg belangrijk, veelal experi menteel en baanbrekend werk verrichtte. Men wist, dat hij zich geheel en al had ingewerkt in de problemen van de moderne ziel zorg met open oog voor de noden en behoeften van de mens op de kentering der tijden. Bedrijf saal moezenier De Vet heeft altijd midden in de branding gestaan, waar het aloude geloof zich als het ware plechtanker moet blij ven handhaven onder mensen, zo onderhevig aan tegenstrijdige invloeden, zo tuk op veranderin gen, zo heen en weer getrokken door de stortvloeden van veelzij dige voorlichting- Hij heeft het katholicisme steeds uitgedragen als meer dan een antiek reliek, als een vluchthaven voor be angste zielen, hij heeft het ge leraard en beleefd als hedendaag se werkelijkheid, dat antwoord (Van onze redacteur) Mgr. De Vet, de nieuwbenoemde bisschop van Breda, heeft in zijn priesterleven tot nu toe bewezen een man te zijn die vele kwalitei ten in zich verenigt. Hij heeft de zielzorg in verschillende vormen bedreven. Niet alleen heeft hij de parochiële zielzorg leren kennen, maar daarna heeft hij zich vooral intensief bezig gehouden met het bedrijfsapostolaat, dat hij ziet als een moderne vorm van zielzorg, die een eis is van deze tijd. „Wij leven in het heden. Hoe moeten we er als christen in leven?" Het is de- ze vraag, die mgr. De Vet voortdurend boeit en die bewijst, dat hij vooruit kijkt. In zyn zielzorgwerk is hij er steeds op uit geweest om het christen-zijn van de moderne mens in harmonie te bren gen met de huidige tijdsverschijnselen. Een streven dat vooral tot uiting kon ko men in zijn opbouwwerk aan het be drijfsapostolaat. Mgr. De Vet is in Gilze geboren op 16 november 1917. Hij was het tweede kind de eerste zoon van het gezin Cornelis de Vet. Vader stamde uit een oud looiersgeslacht en was industrieel. Hij was directeur van de lederfabriek De Vet Verster. De moeder van mgr. De Vet, mevrouw Joanna de Vet-van den Broek is afkom stig uit Baarle-Nassau. Recht na de lagere school ging Gerrit de Vet naar het klein-seminarie Ypelaar vervolgens naar Hoeven en op 19 juni 1943 werd hij priester gewijd. Kort daar op droeg hij in de parochiekerk van St.- Petrus Banden te Gilze zijn plechtige eerste H. Mis op. Zijn eerste standplaats was Westdorpe in Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij bleef daar ongeveer vier jaar en werd toen over geplaatst naar de St.-Barbaraparochie in in Breda, de kathedrale kerk. Ook daar was hij vier jaar kapelaan. In die tijd groeide zijn belangstelling voor het Sa crament van de Niervaert, waarvan hij veel studie maakte. Zoals bekend wordt jaarlijks in Breda een Stille Omgang ge houden ter ere van het Sacrament van de Niervaert en kapelaan De Vet toonde zich daar een bezield ijveraar voor, voor al ook toen in 1949 op de Grote Markt in Breda het Spel van het Sacrament van de Niervaert werd opgevoerd. Op 8 oktober 1951 onttrok de bisschop kapelaan De Vet aan de parochiële ziel zorg en hij belastte hem met de taak van bijzondere zielzorg voor de arbeiden de bevolking van Breda als hulpdienst van de parochiële zielzorg in de stad. Hiermee was de basis gelegd voor het bedrijfsapostolaat in het Bredase bisdom, waarvan intussen de naam van aalmoe zenier De Vet niet meer los te denken is. Ook niet van het bedrijfsapostolaat in landelijk verband. Want terwijl het bedrijfsapostolaat in ons bisdom uit groeide en steeds meer behoefte kreeg aan bedrijfsaalmoezeniers, kwam er ook een landelijk contact tot stand. De be- drijfszielzorg, die zo'n belangrijke plaats ging innemen naast de parochiële ziel zorg nam in alle bisdommen in omvang en betekenis toe. Het landelijk contact tussen de leiders van ieder bisdom aalmoezenier De Vet was op 2 september 1953 diocesaan hoofdaalmoezenier ge worden kreeg de erkenning van de bisschoppen en hoofdaalmoezenier De Vet werd er voorzitter van. Het landelijk contact ging o.a. de voorlichting aan de bisschoppen op het terrein van het be drijfsapostolaat ter hand nemen. Hoewel dat bedrijfsapostolaat veel tijd vergde van aalmoezenier De Vet, kreeg hij daarnaast nog andere taken opgelegd door de bisschop. Zo was hij, eveneens sinds 2 september 1953, algemeen direc teur van de K.A. in het bisdom, bisschop pelijk commissaris van het diocesaan so ciaal charitatief centrum en in 1953 werd hij aalmoezenier van het Maatschappe lijk Werk in het bisdom. Voorts kreeg aalmoezenier De Vet een plaats in het curatorium van het dioce saan pastoraal centrum te Breda en in die stad werd hij ook voorzitter van het stedelijk pastoraal comité. Hij is lid van de raad van advies van de Nederlandse Kath. Stemmen, redacteur van het bisschoppelijk weekblad „Onder weg" en docent aan het Hoger Instituut voor sociale opleidingen „Markendaal" in Breda. Na deze opsomming van functies hoeft het geen betoog, dat juist de sociologische kant van de zielzorg de speciale aan dacht van mgr. De Vet heeft. En zonder uitspraken te willen doen over zijn toe komstig beleid, benadrukte hij toch gis teren, dat de zielzorg er bepalend voor zal zijn. Die ambitie heeft hem overi gens niet tot een studeerkamer-priester gemaakt, want weinig geestelijken in het Bredase bisdom zijn zó beweeglijk en komen op zoveel podia als mgr. De Vet dat in zijn tijd als aalmoezenier van het bedrijfsapostolaat heeft gedaan. En waar hij kwam om het woord te voeren, raakte ieder overtuigd van zijn scherpe geest, maar ook van zijn vermogen om een prettige menselijke sfeer te scheppen. Het naar voren laten komen van de men selijke waarden is trouwens steeds het streven van mgr. De Vet geweest, in welke tak van zielzorg hij zich ook heeft bewogen. Mgr. G. de Vet temidden van zijn familieleden: links de heer W. de Vet uit Gilze met op de voorgrond zijn echtgenote. Achter de nieuwe bisschop dokter J. M. de Vet uit Wouw en mevr. De Vet-Brummer, rechts de heer E. Kempermaan, veearts te Wouw, met voor hem mevr. Kemperman-de Vet. Rechts op de voorgrond mej. L. de Vet uit Gilze. Mgr. G. de Vet 1962- Mgr. P. Hopmans 1914-1951 Mgr„ J. Baeten 1951-1961 geeft op vragen van deze tijd, dat soelaas schenkt in de behoeften van dit uur. Hij heeft in woord en geschift steeds gepredikt de goedheid van Christus voor de mens zoals die uit het Evangelie spreekt. Wie gelooft, zo schreef hij eens, voelt zich klein tegenover God, hulpbehoevend, vragend om lief de. Wie gelooft, kent de propor ties. Daarom geloofd de mens Maar daarom rust ook op ons de plicht de medemens niet teleur te stellen in zijn vraag samen met hém te zoeken naar de Heer. (Van onze verslaggever) Er is één facet aan het bisschopsambt waaraan mgr. G. de Vet niet zal behoeven te wennen. Dat zyn de drukke werkzaamheden. Elders op deze pagina kan men lezen, welke functies de bisschop vervulde in de tijd dat hij hoofdaalmoezenier van het bedrijfsapostolaat was. Buiten al die functies vond hij nog tijd voor vele publikaties. Htf was redacteur van het bisschoppelijk weekblad „Onderweg", medewerker aan het tijdschrift „Te Elfder Ure", waaraan hy waardevolle bijdragen leverde. Een van zyn bekende publikaties is het boekje „Family of God", een boek je met meditaties bij foto's, dat handelt over het bedrijfsapostolaat, het zielzorgwerk dat is afgestemd op de kerstening van het bedrijfsleven. In „Family of God" benadrukte aalmoezenier De Vet, dat het bedrijfsaposto laat een werk is van priesters en leken samen. Niet zelden hebben zijn veie werkzaamheden het uiterste gevergd van aalmoezenier De Vet, waartoe zeker ook vele nachtelijke arbeidsuren gere kend moeten worden. Ontspanning van lichaam en geest zocht hij dan in de Oostenrijk se hergen, waar hij onder leiding van bekwame gidsen graag flinke tochten maakteBovenstaande foto toont de nieuwe bisschop (links) tijdens een van die tochtenEen andere vorm van ontspanningdie hem bij zijn publicistisch werk vaak te stade kwamis fotograferen, waarvoor mgr. De Vet ongetwijfeld veel aanleg bezit. - Nflr. J. v. Hooydonk 1853-1867 Mgr. J. van Genk 1868-1874 Mgr. P. Leyten 1885-1914 P\ie plicht rust nu duizend- voudig verzwaard op de schouders van de nieuwe bis schop. We verwachten, dat het gelovige volk hem in vertrouwen zal tegemoet treden en begroe ten. Voor alles zal nu de wens zijn een vurig gebed van allen, over wie hij in gezag is gesteld, maar die hij ook wil dienen en steunen op weg naar het Konink rijk Gods. Wij willen onze geluk wensen gaarne mede uitspreken en onze heilbeden toevoegen aan die van de grote menigte tussen Hollandsch Diep en Noordzee, die hij tot zijn diocesanen gaat re kenen: Welkom in uw hoge ambt, God zegene en sterke U tot in lengte van jaren. „Het is een eer die zeer doet". Dat was het commentaar van de jongste zus van mgr. G. de Vet, die, evenals zijn broer Wouter, nog in Gilze woonachtig is. Bij ons bezoek aan het ouderlijk huis van de nieuwe bisschop, was het nieuws, van zyn benoeming nog maar in zeer beperkte kring bekend. Kort tevoren had mgr. De Vet zyn familie telefonisch in kennis gesteld van de eer die hem te beurt gevallen was. En vanuit het ouder lijk huis had men alleen nog maar de pastorie ervan in kennis gesteld. Er heerste een verheugde, maar ook zenuwachtige sfeer in het grote, fraaie huis aan de Nieuwstraat. Ondanks het feit, dat ook door de speculaties van de laatste maanden, de gissingen omtrent de opvolging van mgr. Baeten, uiteraard wel waren doorgedrongen. Toch had het nieuws de familieleden nog verrast en het had uiteraard grote indruk gemaakt. Naast de blijdschap om de uitverkiezing was er duidelijk de zorg om de zware en verantwoordelijke taak, die hun broer op de schouders is gelegd. Daarvan getuigden overigens ook zijn Bij de foto's: Mevr. J. M. de Vet-van den Broek, de moeder van mgr. De Vet. De heer C. s. de Vet, de vader van de nieuwe bisschop. zuster, mevr. KempermanDe Vet. echtgenote van de dierenarts te Wou#/ en zijn broer dokter J. M. de Vet te Wouw. „We hebben het bericht, dat we van hemzelf hoorden, met gemengde ge voelens ontvangen", aldus mevr. Kern perman. „Het is bijzonder spijtig dat onze ouders dit niet meer beleven. Ik zie het als een grote eer, maar het is ook een enorme opdracht, die huivering wekkend aandoet". Modern Kapelaan J. A. Schoenmakers van de parochie St.-Petrus Banden te Gilze, een studiegenoot van de nieuwe bisschop, die hem in zijn woonplaats ook de laat ste tijd vaak ontmoet heeft, sprak onom wonden zijn blijdschap uit. „En ik denk, dat dit in het hele bisdom zo zal zijn", aldus de kapelaan, „want iedereen die hem kent waardeert hem en is op de hoogte van zijn capaciteiten. Hij zal on getwijfeld een moderne bisschop zijn, die het bisdom echt in de geest van deze tijd zal besturen". Het gezin De Vet, waaruit de nieuwe bisschop van Breda, mgr. G. de Vet, af komstig is, staat in Gilze in hoog aan zien. Het is een degelijk gezin, dat steeds blyk heeft gegeven van een groot soci aal gevoel. De vader van de nieuwe bischop, Cornelis Simon de Vet, genoot niet al leen aanzien als industrieel, maar tevens was hij lid van het parochieel kerkbe stuur. Ook in het bestuur van de har monie „St.-Cecilia" had hij zitting. De moeder van mgr. De Vet, mevr. Joanna M. de Vetvan den Broek, genoot vooral aanzien om het vele maatschap pelijke werk dat zij heeft verricht, al in de tijd toen dit nog niet georganiseerd was. Later betekende zij evenveel voor het organisatieleven. Zij was voorzitster van de Kath. Actie in de parochie, van de St.-Elisabethsvereniging en van de r.-k. huishoudschool. Zij was begiftigd met het pauselijk erekruis „Pro Ecclesia et Pontifice". Zij werd geroemd om haar wijsheid, haar goedheid en haar een voud. In 1958, acht jaar later dan haar man, is zij overleden. De nieuwe bisschop is de oudste zoon het tweede kind van het gezin. Zijn oudste zus, mevr. Kempermande Vet, woont te Wouw en is getrouwd met een dierenarts. In Wouw woont ook de jongste broer, de arts j. M. de Vet. De oudste broer van mgr. De Vet, de heer W. de Vet, is zijn vader opgevolgd in de lederfabriek „De Vet en Verster' te Gilze. Hij is tevens wethouder in zijn gemeente. Een derde broer is pater Guido, o.m.cap., die momenteel in de missie zit in Medan. De jongste zus van mgr. De Vet woont nog in Gilze en is daar maatschappelijk werkster. Mgr. P. Hopmans en mgr. J. Baeten, voorgangers van mgr. G. de Vet, tfydene «en in Breda gehouden vergadering. Het ouderlijk huis van mgr. G. de Vet aan de Nieuwstraat te Gilze.

de Stem | 1962 | | pagina 3