Bisschop in de genade Gods Schouderklopjes en prikjes voor Cals mammoetbeest Vrees voor „nieuw Kongo'5 in Kenia OVERLEG (tijdelijk) verdaagd Minister wenst grootst mogelijke meerderheid De wedloop in de ruimte Ik film voor mijn plezier n Ontploffing in Engelse mijn A.R. WIL WEL MEEDOEN AMERIKA RUSLAND Onverzoenbare rivalen Frondizi heeft ergste achter de rug GENEVE ZIT MUURVAST U Nieuw-Guinea DAGBLAD VOOR ZEELAND Zestien doden Russische kernproef- neerslag ongevaarlijk Dezelfde temperatuur Prinses Gracia n Zeilschip vergaan in Perzische Golf BERLIJN Troepenbewegingen langs de zone-grens KIEST GOED Goede sfeer BADDOEKEN 102e JAARGANG No. 23935 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. VnrJDAG 23 MAART 1662 Abonnementsprijs 1 7.30 per kwartaal. 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm ling Med. t 1.— Bij contract aanzienlijke reducüe. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2B01 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MGR. G. H. DE VET BREDA'S NIEUWE HERDER ft T't T r t In de Hapton Valley Steenkolenmijn lYahy Burnley in Engeland is vandaag en „grote stofwolk" ontploft. Er bevon- der zich toen 200 mijnwerkers van de dag, loeg ondergronds. De nationale ko- lenraad heeft bekend gemaakt dat 16 mensen werden gedood en 37 gewond, waarvan sommigen ernstig. De meeste gewonden kregen brand wonden. Er raakten geen mijnwerkers ingesloten. De oorzaak van de ontploffing is nog niet vastgesteld. Geredde mijnwerkers vertelden dat zij onmiddellijk vóór de ontploffing een grote stofwolk, zagen ko men van het oppervlak van de steen koollaag. Zodra niemand meer werd vermist, wer den grote blazers in werking gesteld om de concentratie van het methaangas te verminderen. Volgens Amerikaanse geleerden zal de radioactieve neerslag ten gevolge van de Russische kernproeven geen gevaar op leveren voor de gezondheid. De deskun digen verklaarden, dat geen speciale maatregelen genomen hoeven te worden om voedsel tegen radioactieve besmetting te beschermen. BIJ EEN BRAND zijn gisteren in Hen gelo zes personen dakloos geworden. Een boerderij, die zo was verbouwd dat er vier gezinnen in konden wonen, werd gedeeltelijk in de as gelegd. DE MET STRO gedekte boerderij van de familie Doelen in Geffcn is gisteren middag door een brand, waarvan de oorzaak nog onbekend is, verwoest. MINISTER ZIJLSTRA ligt met griep te bed. TANDARTS MERTENS geeft het, na verwerping van zijn appèl door de Hoge Raad, nog niet op. Hij breng' zijn zaak '7..i. onjuiste veroordeling wegens dief stal van elektriciteit, veertig jaar gele den), nu voor de commissie voor de rechten van de mens in Straatsburg, in de hoop dat de zaak verwezen wordt naar het Europese Hof voor de rechten van de mens. PRESIDENT Posoen Yoen van Zuid-Ko- 'ea is afgetreden. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: j Vooral later flinke opklaringen maat aanvankelijk nog hier en daar wat neerslag. Zwakke tot matige wind uit ""'V'delijke richtingen. Ongeveer de- (e,fde middagtemperaturen. verwachting van het Belgisch weet •kundig instituut: l^.se^end bewolkt met kans o| uchte regen- of sneeuwbuien. Hiei en daar kans op ijzel. Maximum vmPeraturen van 1 tot 6 graden. :la™a,ag; zon onder 18.57 uur. Maan :?P 21.13 uur. jaSr|e,5,: zon op 6.36 uur. Maan on- uer ö.lO uur. Z. H. Paus Joannes XXIII heeft gisteren de benoeming bekend ge maakt van mgr. Gerardus Henricus de Vet tot bisschop van Breda. Mgr. De Vet wordt daarmee de zevende bisschop van Breda sinds het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie en hij volgt mgr. Jos. Baeten op, die op 8 september 1961 zijn ambt neerlegde. Sinds die tijd is mgr. Baeten opgetreden als apostolisch administrator. Mgr. G. H. de Vet was tot nu toe hoofdaalmoezenier van het bedrijfsapos- tolaat in het bisdom Breda en algemeen directeur van de K.A. Hij is 44 jaar oud en geboortig van Gilze. (Van onze verslag gever) ,,Er zijn dingen die je niet kunt weigeren en die je móet doen. Dit is er een van. Het bis schopsambt is geen job die je, menselijk gezien, met vreugde aanvaardt". Dat zei ons mgr. G. de Vet, de nieuwe bisschop van Breda. Zijn woorden betekenen niet, dat hij zijn hoge ambt niet met blijdschap zal aanvaar den, maar vooraan in zijn gedachten staat de verantwoordelijkheid die met de benoeming op zijn schouders is gelegd. In de drukte van zijn huis aan de Delpratsin- kel te Breda het rec toraat van de zusters van de Menno van Coe- hoornstraat moest hij keer op keer handen drukken. Men kon er, behalve de familie van mgr. De Vet, o.a. aan treffen de alg. gedele geerde van het bisdom, mgr. dr. W. Koenraadt, de burgemeester van Breda, mr. dr. R. M. A. A. Geuljans, de officiaal van het bisdom, mr. J. C. P. Oomen, mgr. W. A. J. v. d. Maden, ple baan en deken van het dekenaat Breda, en tal van vrienden van de nieuwe bisschop. ,,Ze fe liciteren me allemaal, maar ik weet niet of dat wél moet", luidde zijn commentaar. Maar als tekenen van vreugde wa ren er de groeiende sta pel gelukwenstelegram- men en de vele bloem stukken. In die vreugde deelde overigens ook de aftre dende bisschop, thans apostolisch administra te1* van het bisdom, mgr. Jos. Baeten. Onomwonden yaf hij te kennen, dat hij zich met de keuze van mgr. De Vet erg gelukkig voelde. Hij is een goe de man en een ijverig priesterdie vooral zijn werk in het bedrijfs apostolaat bijzonder goed heeft gedaanHij is bovendien een veel zijdig man". Als wapenspreuk heeft mgr. De M zich geko zen ,,ïn gratia Dei". (In de genade Gods). Juist gisteren was het gehele Nederlandse epis copaat bijeen op een bis schoppenconferentie in Den Bosch. Zodra daar de benoeming bekend werd, verzocht het epis copaat de nieuwbenoem de naar Den Bosch te komen en daar mocht hij zijn eerste gelukwen sen in ontvangst nemen. (Zie verder pagina 3). (Van onze parlementaire redacteur) De tweetic dag van het mammoetdebat in de Tweede Kamer heeft minister Cals (O.K. en W.) opnieuw vele complimentjes opgeleverd, maar weinig zekerheid nog over de kansen van zijn mammoetwet. Toch mag de minister niet ontevreden zijn. De socialist Klejjwegt (PvdA) behield zich wel alle vrijheid voor maar de strekking van zijn betoog was zeker niet onwelwillend. Dr. Bruins Slot, de voorzitter der A. R.-fractie, kwam met veel meer bezwa ren aandragen. Niettemin verklaarde ook hij zich bereid in constructieve zin aan de wet mee te werken. Dat is al een winstpunt. Het protestant-christelijk onderwijs als geheel heeft immers ge adviseerd de mammoetwet zonder meer af te wijzen. Zoals de kaarten nu liggen zal het mr. Cals evenwel gemakkelijker vallen tegemoet te komen aan de wen sen van de P.v.d.A. (en V.V.D.) dan aan die van de anti's. Met dc steun van de socialisten en liberalen dc K.V.P.- fract.ie vormt geen groot probleem zou de bewindsman van een meerder heid verzekerd zijn. Hij streeft echter via de protestant-christelijke partijen naar een grotere meerderheid. De moeilijkheid is echter, dat de diverse meningen en wensen zo sterk uiteen lopen. De anti's bijvoorbeeld zijn van oordeel, dat het bijzonder onderwijs in de mam moetwet ten opzichte van het openbaar onderwijs in een ongunstiger positie komt te verkeren. De minister gebruikt de wet om het bijzonder onderwijs te stroomlijnen, klaagde dr. Bruins Slot (AR). ,,In de gehele wet openbaart zich een overspanning van het over- heidskunnen". Kom, kom, zei de heer Kleijwegt (P.v.d.A.), hoe kan men uit gerekend van een katholieke minister als de heer Cals een ondermijning van het bijzonder onderwijs verwachten? Het gaat om de geest, waarin de wet straks verder uitgewerkt zal worden, betoogde dr. Bruins Slot. Dacht hij aan de waar schuwing van prof. Duynstee .,een ge zaghebbend man van vroeger", hoonde de heer Kleijwegt dat er later on- dei een linkse minister wel eens brok ken gemaakt zouden kunnen worden? Dit is een onbehoorlijke gedachtengang, vond de heer Kleijwegt (P.v.d.A.). Hoe moet het openbaar onderwijs zich dan thans niet voelen? Mr. Cals heeft er veel meer bemoeienis mee dan met het bij zonder onderwijs. De socialistische afgevaardigde vond dat minister Cals met zijn onderwijsver nieuwing ,,veel durft maar net niet ge noeg". Hij plaagde de liberalen met hun koudwatervrees voor de vernieuwingen van mr. Cals en om de kritiek die de huidige liberale min. Toxopeus vroeger als kamerlid op de mammoetwet heeft geuit. Nu heeft die zelfde mr. Toxopeus zijn ministerieel leven aan de wet ver bonden. De bezwaren van de anti's en dc G'.H.U. werden eveneens breed door hem geëtaleerd. De bedoeling was duidclyk: de heer Kleijwegt wilde mr. Cals inprenten, dat deze voor zijn wet in belangrijke mate op de oppositie is aangewezen. Ook voor dr. Bruins Slot (A.R.) gaat mr. Cals op vele punten te ver. Zo zag hij allerlei gevaren in de inschakeling van maatschappelijke organen bij de verdere onderwijsvernieuwing. Dit is een begin van een onderwijs-p.b.o., zei de heer Bruins Slot. Waarom is die p.b.o. nodig? Van een onderwijs-p.b.o. is ech ter (nog) geen sproke. De maatschappe lijke organen zullen voorlopig alleen ad viserende bevoegdheden krijgen. Maar deze acht de K.V.P.-fractie dan ook ab soluut noodzakelijk, betoogde de heer Engelbertink nog eens, want de onder wijsvernieuwing moet steunen op en voortkomen uit het maatschappelijk le ven. Deze K.V.P.-afgevaardigde besprak de regeling van het beroepsonderwijs in de mammoetwet. Naast een aantal be zwaren ,,de wet is hier en daar be paald onevenwichtig" zag de heer En gelbertink ook vele voordelen. Een volks jongen bijvoorbeeld die op een lagere school begint krijgt nu veel betere kan sen om zich verder te ontwikkelen. De communist Bakker tenslotte keerde zich tegen de brede opleiding op onze scho len, tegen de opleiding tot wat hij noem de intellectuele tienkampers". DE SCHIEDAMSE firma, die betrokken zou zijn bij de importzwendcl met Schotse'' whisky, heeft ten stelligste ontkend dat zij in staat van beschuldi ging is gesteld. Op luchtmachtbasis Langley, Virginia heeft het Amerik. bureau voor lucht- en ruimtevaart verklaard, dat de tweeper- soonsruimtccabine die in het kader van het pro.ject-Gemini tegen het eind van het volgend jaar zal worden gelanceerd, een deltavormige vleugel zal hebben. De capsule zal daardoor in staat zjjn, een horizontale landing te maken. Het voornaamste doel van het project is het ruimteschip gedurende twee of meer weken een baan om de aarde te laten beschrijven. Het Gemini-vaartuig zou met een op blaasbaar en bestuurbaar instrument worden uitgerust, waarmee het zal kun nen landen. De zeven astronauten zullen als eerste piloten de tweepersoons capsule bestu ren. De Russische kolonel E. Petrov, leider van een groep Russische kosmonauten, heeft in het orgaan van het rode leger „Rode Ster" verklaard dat Russische ruimtevaarders in de „nabije toekomst' na hun ruimtevlucht om de aarde, de ruimteschepen op een van te voren vast gestelde plaats kunnen laten landen. De ruimtevluchten die „spoedig zullen beginnen" verschillen weinig van de te genwoordige vluchten van passagiers vliegtuigen „alleen de passagiers zullen bestaan uit piloten, marconisten, ruim tevaartdeskundigen, ingenieurs en dok toren", aldus de Russische kolonel. „De eerste ruimtereis leidt naar de maan, de tweede naa1* Mars of Venus", voegde hij er aan toe. Het gehele Nederlandse Episcopaat, gisteren in Den Bosch bijeen. Van links naar rechts: mgr. Th. G. A. Hendrik- sen, hulpbisschop aartsbisdom Utrecht mgr. P. J. A. Moors, bisschop van Roermond, mgr. W. M. Bekkers, bis schop van Den Bosch, Z.E. Kardinaal Alfrink, aartsbisschop van Utrecht, mgr. P. A. Nierman, bisschop van Gro ningen, mgr. G. H. de Vet, de nieuwe bisschop van Breda, mgr. J. Bluyssen, hulpbisschop van Den Bosch, mgr. Jos. Baeten, apostolisch administrator van bisdom Breda, mgr. dr. J. A. E. van Doodewaard, bisschop van Haarlem en mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam. Niemand mag denken, dat ik weer ga filmen omdat Monte Carlo er financieel niet al te best voor zou staan." Aldus prinses Gracia, die voor één film haar oude naam van Grace Kelly weer aangenomen heeft. Of het by die ene film zal biyvcn? Volgens de prinses zelf wel. Zij be weert, dat het gaat om een aardigheidje, een pleziertje. „Contracten en filmpro ducers hebben er niets mee te maken, evenmin een tekort in de kas van Mona co" heeft zij, een beetje boos, te kennen gegeven. Want natuurlijk is er van alles gespeculeerd rond haar come-back. Waarom doet zij het dan wel? vraagt men zich in Monaco bijzonder belang stellend af. Nu er van geen geldnood sprake is en het huwelijk ook geen moei lijkheden schijnt op te leveren, gooit de spraakmakende gemeente het over een andere boeg. „Zij zal zich weer vervelen aan de Rivièra" wordt thans gemompeld „en er eens een poosje uit willen zijn. Iedere dag opnieuw als prinses optreden valt ook niet mee voor iemand, die dat van huis uit niet gewend is". Maar prinselijk gedraagt zij zich wél. Prinses Gracia heeft namelijk besloten het filmsalaris te gebruiken om een lief dadigheidsstichting op te richten. En dat is een antwoord aan de rodde laars, waar niemand van terug heeft. Een groot zeilschip met een dertigtal Perzen aan boord is in de Perzische Golf bij de haven Fao in Irak gezonken. Slechts de kapitein en de loods zijn gered. Het schip was 's nachts de Perzi sche Golf overgestoken op weg naar Koe weit. De nationaliteit van het schip en van de kapitein zijn niet bekend gemaakt De Iraakse autoriteiten stellen een on derzoek in. .-S o a p n rlo Kolf OI4 Op dc conferentie in Londen over de politieke vorm voor een onafhankeiyk Kenia wordt thans een laatste poging gedaan om de twee voornaamste Afri kaanse partyen Kanu en Kadu tot elkaar te brengen. Slaagt men daar niet in, dan is er voorlopig geen kans op, dat deze Britse kolonie in de naaste toe komst een onafhankeiyke staat wordt. President Frondizi scheen gisteren de ernstigste politieke crises in zijn storm achtige carrière te boven te zijn geko men. Hij heeft thans vrede gesloten met de generaals en admiraals die doorgaans het laatste woord in de politiek in Ar gentinië hebben. Men verwacht niet dat de protestbetogingen van Peronistische vakbonden van grote invloed op de po litieke toestand zullen zijn. Noch de vakbondfederatie CGT, noch de onafhankelijke vakbonden zullen na melijk de algemene staking van 24 uur waartoe de Peronisten hebben opgeroe pen, steunen. Alleen de communistische vakbonden zullen de Peronisten steunen. Overigens zal Frondizi het niet ge makkelijk hebben bij het vormen van een kabinet van burgers en militairen. Een kwestie die nog onopgelost is, is de samenstelling van het nieuwe congres. Zondag zijn 44 Peronisten gekozen, maar de verkiezing van 25 van hen is van nul en gener waarde verklaard en men ver wacht dat de generaals en admiraals de middelen zullen vinden om de overige 19 de toegang tot het congres te ontzeg gen voordat het op 1 mei voor het eerst bijeenkomt. Zonder de Peronisten kan de regering beschikken over een meerderheid van 77 zetels in het 148 leden tellende huis van afgevaardigden. De senaat is nagenoeg geheel op de hand van de regering. De Sovjet-Unie en de westelijke mo gendheden hebben gisteren in Genève officieel verklaard, dat het gesprek tus sen de grote mogendheden volkomen is vastgelopen. Zij zullen hierover heden rapport uitbrengen aan de 17-landen- conferentie. De besprekingen zijn op nieuw mislukt op het punt der inter nationale inspectie die het westen wenst maar welke door de Sovjet-Unie als „spionage" van de hand wordt gewezen. De Russische vertegenwoordiger Tsa- rapkin schoof de schuld op het westen omdat dit volgens hem de idee van zui ver nationale ontdekkingsmiddelen had opgegeven. De bijeenkomst van donderdag heeft niet meer dan veertig minuten geduurd. De Sovjet-minister van buitenlandse zaken Gromiko heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk donderdag een memorandum over Berlijn overhandigd. Volgens Westelijke kringen bood de in houd van de communistische nota geen gunstige elementen voor het overleg. Er zijn vandaag grote troepenbewe gingen waargenomen in de oostelijke sector van Berlijn, heeft de Westberlijn- se politie geconstateerd. In de vroege ochtenduren zijn zes le gereenheden in ongeveer 370 militaire voertuigen langs de grens met West-Ber- lijn in de richting van oefenterreinen in de oostzone gereden. Men had in het donker niet kunnen uitmaken of het hier om Russische of Oostduitse militairen ging. De Russen hebben weer een druk ge bruik gemaakt van de drie luchtcorridors boven Berlijn. (Advertentie) Alle stemmen krijgt als u thuis voorstelt om er eens een avondje tussen uit te trekken. Met elkaar naar een restaurant, dan nog even ergens een af zakkertje halen. Een goede nachtrust is dan verzekerd en de volgende dag begint leder een weer met frisse moed. En ais u bij een feestelijke gele genheid een Horeca-cheque- boekje cadeau gekregen hebt, dan is dit de gelegenheid om die cheques op een voortreffelijke manier te besteden. C4 Cheque boekjes d f. 10.- of f. 25.-, in coupures van f. 2.50, ver krijgbaar bij: Bedrijfschap Horeca Koninginnegracht 58-59, Den Haag. (giro: 63.53.00; vermelden Chequeboekje). Op de conferentie staan de bekende voormalige Mau-Mau-leider Jomo Ke- niatta, leider van de Kanu, en Ronald Ngala, van de Kadu. pal tegenover el kaar. De minister van koloniën, Maud- lind, heeft thans een voorstel gedaan, dat erop gericht is hun twee standpun ten met elkaar te verzoenen. Ngala wenst een federale staatsvorm voor Kenia, omdat hij vreest dat het land anders geheel zal worden over heerst door de grote Kikoejoe-stam. Ke- niatta wenst een sterk centraal bewind. De eerste hindernis, die men zal moe ten nemen, is de vorming van een coa litieregering tussen Kanu en Kadu. Minister Maudling heeft thans een plan opgesteld, dat voorziet in een regerings coalitie, waarbij geen der beide par tijen in het kabinet zou domineren. De ze nieuwe Keniase regering zou geleid worden door een Britse ambtenaar, ver moedelijk de gouverneur, sir Patrick Renison. Zowel Ngala als Keniatta hebben reeds te kennen gegeven weinig voor Maud- lings voorstellen te voelen. De Britse regering maakt zich uiter mate ongerust over de situatie in Ke nia. Men vreest het uitbreken van een stammenoorlog. In dat geval zou het in Kenia tot een Kongo-situatie kunnen ko men. De komende 24 uur zullen beslissend zijn. De geheime voorbesprekingen tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea zijn gister avond verdaagd om de deelnemers gelegenheid te geven voor overleg met hun regeringen, zo heeft de Nederlandse ambassade in Wash ington namens beide zijden bekend gemaakt. 5J 5? „Het overleg zal binnen enkele da gen worden voltooid en de besprekin gen zullen worden voortgezet", aldus een gezamenlijk communiqué. Gezegd werd dat de besprekingen „werden ge houden in een atmosfeer van samen werking in aanwezigheid van een we derzijds aanvaardbare derde party. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft donderdagavond gezegd, dat men op de hoogte is van het communiqué, maar dat men er niets aan had toe te voegen. De ministerraad komt. naar onze parle mentaire redacteur bericht, vandaag bij een om zich te beraden over het tot dus verre bereikte resultaat van de geheime Nederlands-Indonesische besprekingen. Minister Luns is intussen voor dit over leg teruggekeerd. De respectieve delegaties hebben hun regeringen ingelicht over de huidige stand van zaken en nadere directieven aangevraagd. Deze zullen, naar verwacht wordt, vandaag in Den Haag en Djakarta worden opgesteld. In parlementaire kringen verwacht men niet dat de regering, hangende de be sprekingen. nadere besluiten zal nemen ten aanzien van de defensie van Neder lands Nieuw-Guinea. Bevel uitvoeren In Djakarta daarentegen is gisteren meegedeeld, dat er een nieuwe groep van 15.000 geoefende vrijwilligers naar „het door de Nederlanders bezette ge bied" zal vertrekken. President Soekarno beeft gisteren zelfs verklaard, dat „zyn bevel tot be- vryding van West-ïrian in verhoogde mate moest worden uitgevoerd, ondanks de geheime informele besprekingen tus sen Indonesië en Nederland". In de buurt van Nieuw-Guinea opereert sinds kort een Indonesisch radiostation dat propaganda spuit. Het wekt de in druk alsof het in Nieuw-Guinea zelf ge vestigd is. (Advertentie) koop geen handdoek maar een doek

de Stem | 1962 | | pagina 1