Industrialisatie is redding voor Zeeuwse ontwikkeling Ei Raad Oostburg wenst wet vervreemding landbouwgrond Meer „draagbare" dessins op show van Boussae Verhoging plaatsengeld in parochiekerk Clinge Wrak (900 ton grana ten) wordt opgeblazen Havenbelangen" wil 3e haven voor Breskens paqbïati ?3c<§ïem Bevredigende resultaten bij N.V. Hero te Breda VERTREKOVERSCHOT NEEMT LANGZAAM AF GRANT niet v&igetm SUNIL HALEN! 12.9° 16.9° Bij Cadzand Zware straf voor Zeeuwse wegpiraat op rijksweg 56 PeektCloppenburg Ministerie zwijgt Vrees voor buitenland ongegrond „Vlugger denken" Welbeschouwd Zeeuwse cijfers volkstelling I960 Douane „vangt boter te Sas van Gent Te Terneuzen en Hulst BREDASE KLEUTER BIJ SPEL GEDOOD Drie dames bij handbaltraining deze zaterdag HERENMODE-TIP TRICOT NYLON SHIRTS RECTIFICATIE 295.- DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 23 MAART 1962 (Van onze verslaggeefster) Wil de nabije toekomst van Zeeland rooskleuriger zijn dan de af gelopen dertien jaar zijn geweest, dan zal er nog heel wat moeten veranderen. Zeeland is de eerste provincie waarvoor de gegevens van de dertiende algemene volkstelling, in 1960 gehouden, zijn vrijgegeven. Als vergelijkingsmateriaal gebruikt men de cijfers van de volkstelling in 1947. Het centraal bureau voor de statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt en de provinciale planologische dienst voor Zeeland heeft deze in een fraai uitgevoerd boekwerk gevat, waaruit we de bovenstaande conclusie trokken. De voortvarendheid waarmee Zeeland in deze dertien jaar haar bevolking met als eerste provincie met de bekendma king der cijfers ging strijken, geldt be paald niet voor de in dit overzicht ver vatte gegevens, die nagenoeg alle een sombere kijk op de toestand in onze pro vincie geven. De enige verheugende mededeling die werkelijk van grote importantie voor Zeeland is, is dat het vertrekoverschot aan het afnemen is. De planologische dienst verwacht zelfs dat gezien de gunstige perspectieven het vertrek- overschot binnen een aantal jaren ge heel verdwenen kan zijn. Deze gunstige perspectieven dankt Zeeland aan de de- centralisatiepolitiek waaraan de rege ring de laatste jaren doet. De vorming van industriekernen, gevolg van deze po litiek, heeft in Zeeland al resultaten af geworpen. De industrialisatie zal echter nog heel wat verder doorgevoerd moeten worden om deze provincie niet langer een ex- pulsiegebied te laten vormen, waar een provincie die het bevolkingsoverschot, dat is ontstaan als gevolg van de na tuurlijke groei, binnen haar eigen gren zen werk kan verschaffen. Jongeren Dit is op het ogenblik bepaald niet het geval en hierin ligt o.m. de oor zaak dat de leeftijdspiramide van Zee land in ongunstige zin afwijkt van de rest van Nederland. Er zijn minder jon geren, minder personen in de produktie- ve leeftijdsgroep van 15 tot 64 jaar, en meer bejaarden. Het zijn overwegend jongeren die Zeeland verlaten omdat er bestaansbronnen op niet-agrarisch ge bied ontbreken. Deze afvloeiing van toe komstige arbeidskrachten is het sterkst in de agrarische streken, en heeft door het ontbreken van nakomelingen van de ze generatie een sterke veroudering daar tot gevolg. Oat ook hierdoor de bevolkingstoename bij Nederland in zijn totaal achterbleef is niet te verwonde ren. Nederland van '47-'60 met negentien procent en Zeeland over dezelfde perio de negen procent. Dat de oorzaak ook hiervan ligt in de onvoldoende ontplooi ing van de niet-agrarische bestaansbron nen mag wel blijken uit de cijfers van de bevolkingsgroei in de Zeeuwse stre ken onderling: de kanaalzone in Zeeuwsch-Vlaanderen een toename van 24 procent, die in Walcheren 30 procent. Industriële centra dus. Een overwegend agrarisch gebied als Noord-Beveland zag 55 Voor de tweede keer in enkele weken tijds hebben douaneambtenaren van de post Sas van Gent een smokkelauto aan gehouden. In een Belgische personenauto welke in de nacht van woensdag op donderdag de douanepost te Sas van Gent wilde passeren, werden 8 geheime bergplaatsen ontdekt, waaruit 210 kg roomboter te voorschijn kwam. De bestuurder, de heer T. uit Gent, werd gearresteerd. De wagen en de bo ter, die tezamen een waarde vertegen woordigen van ruim f 1000, werden in beslag genomen. (Advertentie) 12 procent verminderen. Kanaalzone Begrijpelijk dus dat men voor de ont wikkeling van Zeeland veel verwacht van de Zeeuwsch-Vlaamse kanaalzone en de realisatie van het Sloeplan. De agrarische kenmerken van onze provin cie zijn de afgelopen dertien jaar be langrijk afgezwakt. De landbouw onder ging een vermindering van 12 procent van de totaal in deze sector werkzame personen, dat zijn bjjne 15.000 mensen. Mechanisatie en rationalisatie zijn hier o.a. de oorzaak van. De industriële sector daarentegen nam toe met zeven procent, dat is ongeveer, 3000 personen, zodat niet langer het| grootste deel van de beroepsbevolking werkzaam is in de landbouw en de vis serij maar in de industrie. De toename in deze sector is echter onvoldoende ge weest om de uitbreiding van de bevol king op te vangen. Een vrij grote toe name is ook waar te nemen in de dien stensector, die zich met 5,3 procent uit breidde. De totale beroepsbevolking van Zeeland is echter in de periode van '47- '60 verminderd van 108.054 tot 101.557. Pendel Ongeveer 30 procent van de beroeps bevolking werkt buiten haar eigen woon- gemeente. Het is opvallend dat vooral bij het vrouwelijk deel de reislust bij zonder gering is wanneer hun woon plaats een streekcentrum is, zoals Goes, Terneuzen en Middelburg, waar het per centage reizende werkende vrouwen on geveer 8,5 procent bedraagt tegenover de rest van Zeeland 23,3 procent. Ook het aantalmannen dat reist en in een streekcentrum woont ligt lager dan de rest. Onderwijs Wanneer er een indeling wordt ge maakt naar het onderwijsniveau blijkt dat in de industriële en streekcentra meer middelbaar semi- en hoger onder wijs wordt genoten dan in de rest van de plaatsen en op het platteland. Van de Zeeuwse beroepsbevolking hebben in 1960 drie procent lager onderwijs, 30,8 procent uitgebreid lager onderwijs en 7,9 procent middelbaar, semi-hoger en hoger onderwijs gevolgd. Volgens de cij fers zitten de grootste aantallen Zeeuw se intellectuelen in Middelburg,. Goes en Vlissingen, ongeveer 14,5 procent. Rest ons nog een opmerking over de kerke lijke gezindten. De r.-k. Zeeuwse bevol king nam relatief gezien toe met 1 pro cent, de Ned.-herv. kerk nam, eveneens relatief, af met 2,5 procent, de buiten kerkelijk groep breidde zich uit met 1,3 procent, de ger. kerken en andere gods diensten behielden relatief hetzelfde aan tal gelovigen. T.o.v. de rest van Neder land mag worden geconcludeerd dat de onkerkelijkheid in Zeeland gering is. Advem»i tif ROOK DIE LEKKERE HALFZWARE SHAG UIT DE BEKENDE HANDIGE DOOS half zwaar In Terneuzen eerst voor het stoffenhuis W. Bliek, Noordstraat 15 en de daarop volgende dag in Hulst voor de firma Wilking, Vismarkt 1 werden de jaarlijkse voorjaars- en zomershows gehouden van stoffen, vervaardigd door de befaamde katoenkoning Boussae te Parijs. Traditiegetrouw was er ook dit jaar bijzonder veel belangstelling voor deze shows die uitmuntten door een grote verscheidenheid aan kwaliteitsstoffen, dessins en modellen. Boussae toonde deze keer ook enkele zeer aantrekkelijke nouveautés. zij niet tevergeefs in één der beide zaken In de voorafgaande jaren was het al tijd opmerkelijk met welk een grote ver scheidenheid aan haute-couturemodellen Boussae voor de dag kwam. Men rede neerde klaarblijkelijk ,,het gaat ér toch maar om te laten zien wat men met stoffen, waaraan men nauwelijks meer katoen kan herkennen, doen kan." In tegenstelling tot nu viel er ook al tijd een bepaald Leitmotiv in de dessins te bespeuren. Dit was nu niet het geval. Nadat de bad- en strandensembles wa ren getoond in bijzonder goede en fraaie kwaliteiten badstof, kwamen ,,de gewo ne" japonnen aan de beurt. Zij vielen op door eenvoud van dessin en, zij het een geraffineerde, eenvoud van coupe. Zowel hierin als in de later geshowde cocktail- en avondjurken vielen de eenvoudige maar niettemin smaakvolle dessins op, waardoor de ouderen onder de dames toch wel de overtuiging kregen dat ook NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL (Van onze correspondent) Voorlopig met een proeftijd van één jaar, zullen de zitplaatsen in de parochie kerk te Clinge geldelijk worden verhoogd tot 25, 20 en 15 cent. Voor kinderen wordt een aantal vrije plaatsen gecreëerd, doch jnaken zij daarvan geen gebruik, dan kost hun een zitplaats tien cent. Niet langer zullen mannen en vrouwen ge scheiden zitten: eenieder kan voortaan een vrije keuze maken. Enkele plaatsen "hiven voorlopig nog gereserveerd, doch T-'t zal in de toekomst worden afgeschaft. Noodgedwongen zal éénmaal per jaar n°g een huis-aan-huis collecte worden gehouden, waarbij de ontvangen bedra gen op een lijst worden vastgelegd, doch geheim blijven. De nieuwe regeling wordt van kracht op 1 juli a.s. Ziedaar de mededelingen, die de heer jj- Blommaert als voorzitter van het actiecomité lanceerde tijdens een matig oezochte bijeenkomst, die het sluitstuk ormde van een zestal eerder gehouden ergaderingen, waarop de parochianen un wensen en suggesties naar voren U-j ""-"OCLI tril SUggeMll actden gebracht. Wensen en suggesties, 'e na6ien in samenvattende circulaire- rn"> aan de goegemeente bekend ge- maakt, zijn. fl 'jfehs deze laatste bijeenkomst bracht de p^assc^aert het verlangen van meeste parochianen naar voren, dat de verpachte plaatsen zullen worden af geschaft, doch de voorzitter moest dien aangaande attenderen op een inkomsten- vermindering van circa vijftienhonderd gulden, welke op dit ogenblik beslist niet verantwoord is! De heer Mariman wilde in dit verband weten, of de bere keningen zodanig gesteld zijn, dat er een overschot is. Hij bleek van oordeel, dat met deze verhogingen en het behoud der gereserveerde plaatsen de jaarlijkse inkomsten twaalf- a dertienduizend gul den zullen belopen, waartegenover hij de besnoeiing van een aantal uitgaven bepleitte. De heer v.d. Heyden die het ge noemde inkomstenbedrag sterk in twijfel trok voelde evenals de heer Lansu meer voor het destijds door de heer Ha- geman gelanceerde voorstel, dat elk ge zin wekelijks vijftig een bedraagt, waar na dan alle plaatsen vrij zouden worden. Welk voorstel het comité evenwel onuit voerbaar achtte. Besloten werd tenslotte om binnenkort de eerste collecte te houden, waarvoor zich tijdens de vergadering reeds zeven vrijwilligers aanmeldden. Het voorlopig actiecomité werd tot een definitief benoemd en tevens uitge breid. Het bestaat uit de heren F. Blommaert, Ch. Burm, C. van der Kelen, C. Seghers, Jos. Bleyenberg, Em. Jon- ckers en O. Verstraeten. naar hun smaak kunnen geholpen wor den. De bekende t.v.-modeshowleidster, me vrouw A. van Brandenburg (nooit te vo ren werd de show op een zo deskundige en aantrekkelijke wijze geleid) vestigde de speciale aandacht op twee nieuwe Boussacstoffen, die dan ook hoge be wondering afdwongen. Het waren de nieuwe crêpe- en voilekwaliteiten, waar mee een bijzonder aantrekkelijk effect werd bereikt. De nieuwe kwaliteit voile b.v. is evenals de crêpe bijzonder pret tig om te dragen en bovendien eenvoudig te verwerken. Bijzonder voor de dames die niet graag zo maar in een jurk lopen is deze stof (ook voor de mantel) heel aantrekkelijk; deze voile geeft mede door het ingewerkte motief de indruk van zijde. Vooral aan het einde van de shows konden de haute couturemodellen, die steeds verder naar de climax, een prach tig bruidstoilet, bewonderd worden. De beide shows waren de laatste in de lange serie die al in januari begon. Misschien was de gure avondwind die om de oren sloeg een ,,ijselijke" domper op dit zomerse modefeest, waarin kwa liteit, tekening en kleurenkeuze zo'n be langrijke rol speelden. Maar toch zullen vele der dames hun voorbereidingen voor de a.s. warme dagen wel al gaan treffen. (Van onze verslaggever). Gisterenmiddag is in Breda de vier jarige Albert van Dongen uit de Oke- ghemlaan om het leven gekomen toen hij in zijn eentje ging spelen op een bouwterrein, dat wegens schafttijd van de arbeiders geheel verlaten was. Kort na kwart over twaalf, het mo ment waarop de bouwvakarbeiders het verlieten, moet de jongen het terrein van het bejaardentehuis in aanbouw zijn opgelopen. Vermoedelijk is hij gaan klauteren op de rechtopstaande riool buizen. Tegen 1 uur werd hij, hangende tussen de buizen aangetroffen door zijn moeder. De inmiddels op het werk te ruggekeerde uitvoerder heeft de jongen, die waarschijnlijk de nek heeft gebro ken, van het terrein gebracht. De zwaar getroffen familie heeft be halve de verongelukte Albert, nog twee kinderen, respectievelijk van 3 jaar en 5 maanden. Voor de wedstrijd Oostenrijk Nederland op 20 mei zijn een groot aantal speelster voor een centrale training uit genodigd. Hieronder bevinden zich een drietal speelsters uit het zuiden, namelijk: Wil Kuypers Tachos, Waalwijk), Diny Verhoeven (Volt, Tilburg) en Leni Gillissen-Verschage (Marathon, Vlissin gen). (Advertentie) *n Goeds tip voor mannen met smaak: volmaakt ventilerend® tricot nylon shirts, die absoluut nooit gestreken hoever) te worden. Perfecte modellen met Truon-boord uit één stuk. Ze gaan extra lang meel Tricot nylon ds Luxe Tricot nylon super In de monding van de Westerschelde, ter hoogte van Cadzand, is het bergings bedrijf Van den Akker uit Vlissingen be gonnen aan een buitengewoon gevaarlijk karwei, het opruimen van het wrak van het Britse schip „Fort Maisonneuve", dat in zijn ruimen en op de dekken een grote hoeveelheid oorlogsmateriaal heeft, waar onder 900 ton granaten. Het schip maakte deel uit van een geallieerd konvooi, dat einde 1944 mate riaal en proviand voor de troepen wilde aanvoeren via de haven van Antwer pen, die toen pas was veroverd. Het schip liep op een mijn en zonk. Het schip zonk net buiten de vaargeul en levert alleen bij zeer slecht zicht in direct gevaar op voor de scheepvaart. Dat rijkswaterstaat nu, na bijna 20 jaar toch nog heeft besloten dit wrak te doen ruimen, moet gezien worden in het ka der van het plan om de gehele Wester schelde „wrakken-vrij" te maken. „We ruimen de Fort Maisonneuve op door het weg te schieten", aldus de heer Wouter Mange, directeur van het bedrijf in Vlissingen. Het moet niet uitgesloten worden ge acht, dat bij dit springen ook een deel van de lading granaten explodeert. „We zijn daarop berekend en hebben voor zorgsmaatregelen genomen", vertelt de heer Mange. „De allerbelangrijkste: voor dat wij de lading tot ontploffing brengen ervoor zorgen, dat we minstens een kilo meter uit de buurt van het wrak zijn. In normale gevallen, wanneer we een schip laten springen Varen we ongeveer honderd meter weg". DE KANS is groot dat de eerste 400 meter kunstijsbaan in de Noorse hoofd stad Oslo door een Nederlands fabriek geïnstalleerd zal worden. Donderdag morgen heeft een delegatie namens het gemeentebestuur van Oslo een bezoek gebracht aan de Jaap Eden-baan in Amsterdam. De Noren, waren opge togen over hetgeen zij in Amsterdam zagen. (Advertentie) In de vergadering van de vereniging voor havenbelangen in Breskens is ge pleit voor de aanleg van een derde ha ven in Breskens. De voorzitter, de heer K Maas, betreurde het, dat van de kant van het ministerie van verkeer en wa terstaat nog niet is meegedeeld wanneer met de aanleg een begin zal worden ge maakt. Hij zei, dat er nu twee jaar achtereen op de begroting van het mi nisterie een post van 300.000 gulden heeft gestaan voor voorbereidende werkzaam heden, maar dat dit op zichzelf nog geen enkele aanwijzing is, dat de haven zeer spoedig tot stand zal komen. De heer Maas sprak de hoop uit, dat het in Breskens niet zo zal gaan als in Scheveningen, waar dertig jaar geleden al sprake was van verbeteringen aan de haven, die nu echter nog niet tot stand zijn gekomen. Voorts wees de voorzitter er op, dat nog niet bekend is waar de derde haven zou moeten komen. Hij deelde verder mede, dat rijkswaterstaat de ontwikke- lingscofnmissie West-Zeeuwsch-Vlaande- ren informeel heeft gepolst over een af stoten door het rijk van het havencom plex te Breskens in die zin, dat de ex ploitatie ter hand zou worden genomen door de gemeente of door een commissie uit de streek. Het standpunt van de ont wikkelingscommissie is niet bekend, zo zei hij. Een afstoten van de havens acht te hij strijdig met het belang van de streek. De havens kunnen door dit ge bied met 30.000 inwoners niet geëxploi teerd worden. Men besloot de minister nogmaals te wijzen op de urgentie van een derde ha ven in Breskens. Uit het bedrijfsleven komen vele aanvragen voor kaderuimte binnen. Een vertegenwoordiger van rijkswater staat, ir. W. Stuulen, die zich bereid had verklaard over het complex van vraag stukken enige mededelingen te doen, zei op de vergadering, dat hij daar van af moest zien in verband met het openbare karakter van de bijeenkomst. (Advertentie) In ons Huishoudboekje „Schoonmaaktijd Prettige tijd" staat: HUISHOUD TROEF 189 Vendomatic koelkast „Po pulair". Tafelmodel. Inh. 130 ltr. Met thermostaat, 3 rekken, zelfsluitend slot en hittebesten dig bovenblad. Vriesruimte met deur. 56 x 61 x 80 cm. Met aroma-protector. Nü met dertig gulden voordeel voor slechts (Dit aanbod geldt tot 19 maart 1962, daarna is de prijs 325. In verband met te laat uitkomen van genoemd boekje, wordt deze datum VERLENGD tot 2 april a.s. U kunt er dus nog van profiteren. VROOM DREESMANN B R l O A BtRCtN OP ZOOM 6 O'STERHOUT (Van onze verslaggever) Conform de eis heeft de kantonrechter te Bergen op Zoom J. de V. uit Seroos- kerke veroordeeld tpt een boete van 75 gulden subsidiair 15 dagen hechtenis en onvoorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van drie maan den. De V. had op 3 november op rijksweg 56 onder Wouw een aanrijding veroor zaakt, waarbij verschillende vrachtwa gens betrokken waren en zelfs gewonden gevallen waren. De zaak tegen De V. had eigenlijk reeds op 1 maart voor het kantongerecht te ^^1^ volmaakte pasvorm - uiterst sterk V nylons n.a'r n,»a.dus voordelig door lange levensduur (Van onze correspondent) De wet op de vervreemding landbouwgronden is voor de ge meente Aardenburg reden geweest de minister van landbouw een te legram te sturen teneinde te be werken dat deze wet nog van kracht zal blijven- Zij heeft de gemeenten in West-Z.-Vlaan deren verzocht hun adhesie hier mee te betuigen. Over de gevolgen, die het opheffen van deze wet heeft, waren in de raad van Oostburg de meningen verdeeld, net zo als dit is in de landbouwkringen zelf. De voorzitter vond dat dit geen taak van de gemeente is, wel van de land bouwkringen en de Kamers. De heer Dekker vond dat er alle reden was de wet haar congé te geven. Ook door het steeds verder in werking treden van de EEG dient deze wet losgelaten te wor den opdat de prijzen naar elkaar kun nen toegroeien tot op internationaal ni veau tot er evenwicht is. De heer Modde daarentegen zag deze ontwikkeling der grondprijzen na het vallen van de wet, geheel anders. Evenals er nog een prijs beleid is en een huurbesluit past ook deze wet in de Nederlandse geleide-eco nomie. Belgisch kapitaal zoekt belegging en wel o.m. in buitenlandse onroerende goederen, hetwelk nog bevorderd wordt door het Belgische belastingsysteem dat per ha bedrijfsgrond werkt. Hij zag het nog zover komen dat wanneer eenmaal de landbouwgronden in buitenlandse handen zijn, de Nederlandse pachters mettertijd zullen verdwijnen en plaats moeten maken voor de buitenlandse eigenaar. De heer Barendrecht vond dat de'heer Modde de toekomst wel wat don ker inzag en was van mening dat de Ne derlandse grondprijzen na opheffing der bewuste wet wat zullen aantrekken en de buitenlandse een neergaande tendens zullen vertonen. De raad sprak zich tenslotte in een stemming uit voor adhesiebetuiging met het Aardenburgse initiatief. Oude koeien De heer De Coene informeerde hoe het onderzoek was afgelopen inzake het benzineverbruik 1958 op rekening van de schooltandverzorgingsdienst. Daar de auto van die dienst indertijd ook wel voor privédoeleinden werd gebruikt, ten laste van deze dienst, was van de zijde van de justitie een onderzoek ingesteld. Dit probleem is als een Gordiaanse knoop niet te ontwarren en blijft dus rusten. Deze navraag door de heer De Coene was voor de heer Barendrecht reden op te merken dat de gemeenteraad geen oude koeien meer uit de sloot zou halen. Akkoord, repliceerde de voorzitter, maar wanneer de justitie een onderzoek ge last kan geen gemeenteraad dit tegenhou den, ook al zou dit over vijf jaar pas gebeuren. Jaarboek De Heemkundige Kring kan voor 1962 op een subsidie rekenen van vier cent per inwoner, mede om de uitgaven te financieren van een jaarboek, een flinke jaarlijkse brochure over een streek eigen onderwerp van Zeeuwsch-Vlaan deren. Tot een jaarlijkse subsidie liet de raad zich niet verleiden, daar de heer Dekker eerst de resultaten van de werkzaamheden wilde zien. De gelegenheid tot parkeren in de Kloosterstraat komt op woensdag te ver vallen. De heer Van Terheyden vindt het niet billijk dat de Mr. Risseeuwstraat die op woensdag ook dit probleem kent, in het politierapport niet urgent genoeg wordt verklaard om het parkeerverbod te krij gen. De burgemeester gaf te kennen dat de bewuste straat genoeg insteekmoge- lijkheden heeft zodat het verkeer daar niet in de knoop komt. Bij de hamerstul^ken was het eervol ontslag aan de heer W. Hellendoorn, leraar aan het gemeentelijk gymnasium. Of de schoolkinderen bij gelegenheid van het 25-jarig feest van het koninklijk paar een blijvend aanlenkcn of een trak tatie zullen krijgen hangt af of er sa menwerking met de Oranjevereniging mogelijk is. De gemeente voteert 1 per kind, Bergen op Zoom gediend. De verdachte was toen niet verschenen. De officier van justitie wenste de zaak echter niet zon der De V. te behandelen, omdat hij deze persoonlijk wilde onderhouden over de levensgevaarlijke wijze van rijden, die aanleiding was geworden tot een onge luk, dat nog veel ernstiger zou zijn ge weest, als de medeweggebruikers toen niet zo vlug en juist gereageerd hadden. De V. was op 3 november met een vaart van 95 km met zijn wagen een file van vrachtwagens en personenwa gens gaan passeren zonder zich ook maar een moment te bekommeren om het hem tegemoetkomende verkeer. Uit de ge- tuigeverklaring van L. M. bleek onder meer duidelijk dat men De V. duidelijk met knipperlichten en dergelijke had la ten merken dat hetgeen hij ging doen levensgevaarlijk was. Bovendien had men hem tot op het laatste moment ge legenheid gegeven zich in de file te voegen. Te laat De verdachte had nauwelijks enig ver weer. Hij voerde slechts aan, dat hij te Iaat beseft had wat hij ging doen en toen hij eenmaal tegenliggers had ge zien meende hij er goed aan te doen te proberen voor de file te komen voordat de tegenliggers hem genaderd waren. Dat hij terug kon gaan in de file had hij zich geen ogenblik gerealiseerd. De officier van justitie zei in zijn requisitoir, dat de overtreding van De V. fatale gevolgen kan hebben. Dit dien de dan ook zwaar gestraft, terwijl boven dien nog de overige verkeersgebruikers beschermd moeten worden tegen over treders als De V. Dit resulteerde in een onvoorwaardelijke eis van rij-ontzegging. De kantonrechter merkte op, dat hij De V. niet begreep. Voor het hekje maakte hij een zeer fatsoenlijke indruk en op de weg gedroeg hij zich als een wegpiraat en reed hij als een dwaas. Hij sloot zich volledig aan bij de officier, die de mening was toegedaan, dat hier een zware straf past. •je Pjrie Belgische ministers, twee Ne derlandse met nog een staats secretaris en een hele reeks ambtena ren en ofticiële onderhandelaars zaten maandag in Brussel bijeen om nu eens schot te brengen in de onderhande lingen over de Schelde-Rijnverbinding. Het resultaat? „Een nadere uitwisse ling van schriftelijke documenten zal geschieden... de regeringen zullen zich dan op korte termijn beraden over een hervatting van het overleg." Dat betekent: we konden nog niet verder komen. Enkele tekenende uit latingen tegenover de pers sluiten hierbij aan: Het tracé is nog het be langrijkste punt, de Belgische onder handelaars denken vlugger dan wij (Luns), de regeringen onderhandelen en niet de Kamers van Koophandel (Fayat). Hierdoor wordt wel duidelijk, dat de Belgische regering zich distantieert van het convenu tussen de Kamers van Koophandel van Antwerpen en Rotterdam en tevens, dat zij evenals het gemeentebestuur van Antwerpen verder ziet dan de in het „convenu" voor een oplossing uitgestippelde lijnen. Terloops kan opgemerkt worden, dat een Moerdijkkanaal, waarop de Antwerpse Rijnreders nog eens aan drongen, echt niet meer aan de orde is. Het „tracé", waarom het nu gaat en dat nog moeilijkheden meebrengt, blijft binnen de grenzen van de Neder landse Tussenwateren, waar historisch de Antwerpen-Rijnverbinding is ge legen. Het „vlugger denken" van België bestaat nu hierin, dat men er op uit is een volledig nieuwe Schelde-Rijn verbinding langs de kortst mogelijke weg door de Tussenwateren definitief in een akkoord vast te leggen, daar gelaten, of zij nu direct ook helemaal uitvoerbaar is of niet. Dat wil zeggen, dat de Belgische regering het met het Antwerpse stads bestuur eens is, dat een kanaal naar de Oosterschelde de kortst mogelijke voortzetting dient te krijgen langs de Brabantse wal door de Eendracht en een doorsteek bij Sint Philipsland. Het „vlugger denken" van België betekent ook, dat Brussel op een snelle beslissing staat. Waartegenover men nu van Nederlandse zijde eerder aarzeling bespeurt, die er vroeger bij de samenstelling van het rapport Van Gauwelaert-Steenberghe veel minder is geweest. Een van die moeilijkheden, verband houdend met het tracé door de Tussenwateren, is het voorkomen van verzilting van het zoete Zeeuwse Meer na de afsluiting van de Ooster schelde, omdat bij het schutten op het kanaal zout water kan binnen komen. Het voorkomen hiervan brengt extra-kosten mee en de verdeling der kosten vormt op zichzelf een nog be staand probleem. Moet dit de oplossing nu zoveel langer ophouden? België zal er uiteraard naar streven bij het akkoord ook wel voordelig uit te komen, maar zijn „vlugger den ken" getuigt tevens van de wil tot een spoedig resultaat te geraken, waar bij dan de eventueel bijkomende ver- zoetingskosten van de kanaalsluis ter- wille van het Zeeuwse Meer zo al geen rol meer spelen, dan toch geen belemmering zullen vormen. Wat alles tezamen de hoop op uiteindelijk succes na de toegezegde documenten-uitwis seling en het nader beraad toch niet heeft doen vervliegen. JJe vraag, aan welke partij men a.s. woensdag zijn stem zal geven, wordt voor de katholieke kiezer ook de vraag: Vóór of tegen de doorbraak? Van socialistische zijde wordt men niet moede te verklaren, dat de KVP uit de tijd is, dat ook de katholiek welbewust zijn keuze moet doen tus sen een progressieve en een conser vatieve politiek en dat de progressieve katholiek zich in het socialisme van de PvdA het best thuis kan voelen. Wat is echter dat socialisme van de PvdA? Voor die partij was het geen prettige ervaring, dat de VARA-tele- visie woensdagavond het forum „Wel beschouwd" uitzond met een behan deling van de prikkelende vraag, wat het echte socialisme nu eigenlijk in houdt en of dit in de PvdA nu wel gevonden wordt. De vraag was naar voren gebracht door een student uit Groningen, lid van de socialistische studentenvereniging aldaar, en hij ver kondigde de mening, dat het echte socialisme best op korte termijn te verwezenlijken was, getuige... Fidel Castro. De forumleden zijn daar maar niet op ingegaan, maar ze demon streerden wel een verbluffende spraakverwarring, waaruit helemaal geen duidelijk richtsnoer voor de weg naar de socialistische toekomst tevoor schijn kwam. Het socialisme weet geen raad met het ontplooien van de hui dige welvaartsstaten, waarin zeker aan de overheid belangrijke taken zijn toebedeeld, maar die toch helemaal niet hoeft te grijpen naar de klas sieke socialistische middelen van so cialisatie en nationalisatie. De sociale leer, zoals die in katholieke en christe lijke milieus werd ontwikkeld, is hier veeleer wegwijzer geweest. Neen, de PvdA zal voor deze ene keer de VARA niet erg dankbaar zijn. Zo'n forum openbaart, hoe het „progressieve" denken welbeschouwd geen eenheid waarborgt in essentiële vraagstukken. De directie van de N.V. Hero Conser ven Breda meent, dat zij op een bevre digend boekjaar 1961 kan terugzien, on danks het feit dat het personeelspro bleem zich verder heeft toegespitst. Dit heeft een remmende invloed uitgeoefend op de produktie. Het heeft tevens de kos tenverhogende factoren verder geaccen tueerd door het tewerkstellen van. naar verhouding meer Belgische werknemers. De bruto winst steeg tot f 21,11 (v.j. f 17,30 min.). Na aftrek van onkosten, belasting etc. ad f 19,43 min. (f 15.76 min.), afschrijvingen ad f 834.701 (f 778.246). resteert een winst van f 846.555 (f 761.400Voorgesteld wordt zoals bekend, het dividend te verhogen van zeven tot acht procent. Over het lopende boekjaar zegt het verslag, dat de omzetten van de diverse bedrijfsafdelingen de eerste maanden een t.o.v. het vorige jaar. De voorraden zijn normaal. De toenemende vraag naar de produkten van de N.V. geeft aanlei ding tot het aanpassen van de produktie- capaciteit, waarvoor hogere investerin gen zullen, worden gedaan. De directie heeft vertrouwen in de voortzetting van een gestadige ontwikkeling van haar onderneming. De oogsten van de diverse groenten- en fruitsoorten hebben over het alge meen bevredigende opbrengsten te zien gegeven. De oogst van appelen was te leurstellend. Voor dit produkt moesten uitzonderlijk hoge prijzen worden be steed. De produktie van conserven is van behoorlijke omvang geweest. De af zet zowel van groenten- als van fruit- conserven vertoont een bevredigende toename, vergeleken met het vorig jaar. Hetzelfde kan worden gezegd van de bevredigende ontwikkeling te zien geven produktie en afzet van de vruchtendran-

de Stem | 1962 | | pagina 15