Cats krijgt het zeker niet cadeau TERREURGOLF teistert Algerië Lugubere roofmoord op joods diamant makelaar Honderd amendementen op ontwerp te wachten Brood is kostbaar in Oran Vrijheid hongerig veroverd Handjes voor herstelde minister Genève vastgelopen VANDAAG BEROEP EICHMANN Geschorst B.B.- hoofd beticht burgemeesters Tumult in Frans parlement GRUWELIJKE VONDST IN ANTWERPEN DAGBLAD VOOR ZEELAND Ge raam te onder zwaar vuur Atoomkennis van Amerika voor Frankrijk HUMANISTEN Dader dubbele moord Sprang beroep in Arbeiders vinden verminkt lijk in drie pakken Stenguns regeren NIEUW-GUINEA Enig nieuws geen nieuws Regenkleding N.Y. Kendriksen v/h Kolk gelijk. (tel. K 1622 No. 300) vee ingeschaard gt," tierde het vreemde el driftig. ,,Sta daar niet n .te knipperogen. lum- tnep liever uw mannen, n spionnen in het gebied aleerd dat onder .uw toe staat. Ik heb mij ver- ïgd om persoonlijk een oek in te stellen. Volg Cn weet dat ge het met nozel leven zult bekopen ik ook maar ee#i grein- •aad bespeur. Grootmachtige Genadi- creet de wachtcomman- wie het angstzweet uit- Vergeef mij. A-a-alles elemaal in orde. Over- zèlf!" En met knikken- teëri volgde hij de Spc- Tevolmacht.igde die met *rlijke passen het ge- binnenstapte 102e JAARGANG No. 23934 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur; E. H B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. DONDERDAG 22 MAART 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, t 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BiibureausTemeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) MAMMOETGEVECHT (Van onze parlementaire redacteur) Voordat de Mammoettemmers in de piste van de Tweede Kamer de zweep lieten knallen kwamen zij minister Cals gisteren allen de hand drukken. Het was dan ook een grote dag voor de bewindsman. Na 3 1/2 jaar voorbereiding zag hij eindelijk het wetsontwerp in behandeling komen, dat hij als de kroon op zijn werk als minister van O. K. en w. beschouwt. Het Limburgse Tweede- Kamerlid, wijlen Jan Peters heeft ook een aandeel in de Mammoetwei gehad. De wet is mede te danken aan een door hem in 1949 ingedien de motie, waarin toen nog alleen voor de achtjarige leerplicht een sluitend, geheel van onderwijsvoor zieningen werd. gevraagd. Mr. Roos- jen (AR) zorgde voor de naam Mammoet. ,.Die naam is zo aange slagen. dat in hem een groot recla medeskundige verloren is gegaan zei mevr. Can Someren-Downer (VVD). Allemaal propaganda, mop perde dr. Tilanus, O. K. en W. heeft voor deze wet een speciale knip selkrant in het leven geroepen. En dat noemt u propaganda? vroeg mr. Cals, de ruim 2000 vagina's van al die krantjes bij elkaar zijn voor drie kwart gevuld met kritiek. BEGONNEN (Van onze parlementaire redacteur) De eerste dag reeds van het debat over de mammoetwet de discussies zullen wel tot Pasen duren heeft uitgewezen, dat minister Cals (O.K. en W.) harde strijd zal moeten voeren om zijn wetsontwerp gaaf over de eindstreep te krijgen. Van de KVP, VVD en CHU, die tot dusverre (en dan nog slechts in grote lijnen) hun mening te kennen hebben gegeven, stelde alleen de KVP-fractie zich positief tegenover de mammoetwet op. Volkomen „happy" was men er echter ook niet mee. „We weten niet wat we allemaal naar binnen krijgen als we deze mammoet verzwelgen", verzuchtte mej. Agnes Nolte (KVP). Haar liberale collega, mevrouw Van Someren-Downer, hief, mr. Cals vergelijkend met Hannibal, de oude alarmkreet aan „Hannibal ante portas" in dit geval de poorten van het openbaar onderwijs, dat naar de mening van de VVD en van de P-v.d.A.? in de mammoetwet niet voldoende veilig gesteld zou zijn. (Advertentie) De C.H.U.-fractievoorzitter, dr. Tila nus, tenslotte, had geen goed woord over voor de mammoet. Naar analogie met het Poolse Mamona sprak hij van een „onheilsdier". Dit negatieve oordeel was overigens geen verrassing. De 77- jarige dr. Tilanus heeft van het begin af aan de onderwijsvernieuwing tegenge werkt, die mr. Cals met zijn mammoet tot stand hoopt te brengen. Op de C.H.U., althans op dr. Tilanus, hoeft mr. Cals dus niet te rekenen. Met de liberalen zal misschien nog wel te praten zijn als de bewindsman zijn op vattingen over het openbaar onderwijs nader uiteenzet. Nadere verduidelijking is ook op vele andere punten gewenst. De mammoetwet is namelijk slechts een ..geraamte" van 117 wetsartikelen. De mammoet moet vlees en bloed" krij gen door de maatregelen van bestuur, waarin straks een groot aantal punten nader uitgewerkt zal worden. De kamer bevindt zich daarom nu nog in het sche merduister". Mr. Cals hoopt die duister nis (en twijfels) tijdens het debat te kun nen wegnemen. Hij antwoordt de kamer pas op 3 april a.s. De kamer heeft namelijk voor de eer ste ronde drie dagen nodig en de vol gende week wordt er in verband met de Statenverkiezingen slechts één dag ver gaderd. Bij alle kritiek was de kamer gisteren toch wel gul met haar lof voor de mam moetwet als poging om voor het gehele voortgezet onderwijs een sluitende wet geving tot stand te brengen met moge lijkheden voor onderwijsvernieuwing. Een ambitieus plan, prees dr. Albering (K.V.P.), het getuigt van grote visie. ,,Als u ook het openbaar onderwijs goed regelt mag u van mij als Cals Magnus (de grote) de geschiedenis ingaan", zei mevr. Van Someren-Downer. Haar be zwaar op dit punt: van cle grondwette lijk verankerde ..aanhoudende zorg" van de overheid voor het openbaar onder wijs zou te weinig blijken in de mam moetwet. De liberale afgevaardigde zei overigens, dat de V.V.D. niet wil tornen aan de gelijkstelling van het bijzonder onderwijs. Waardeerde men aan K.V.P.- en V.V. Cols: Hannibal Kennedy overweegt Frankrijk atoom- gegevens voor militaire doeleinden te verstrekken zonder dat hij het congres behoeft te vragen de wet op de atoom geheimen te wijzigen. Deskundigen hebben voorstellen opge steld om Frankrijk te helpen atoomonder zeeboten te bouwen en dat land, ook wat kennis omtrent atoomwapens te verstrek ken. Deze voorstellen worden thans door het Witte Huis overwogen. De uiteinde lijke beslissing ligt bij Kennedy, die ken nelijk onder de indruk is van het feit, dat Frankrijk voornemens is veel geld te besteden voor atoomwapens. De presi dent zou van gevoelen zijn dat Frankrijk wat, zuiniger aan zou kunnen doen als Amerika dat land wat gegevens zou kun nen verstrekken zonder dat eerst aan het congres om wetswijziging zou moeten worden verzocht. PRESIDENT KENNEDY zal het ere doctoraat van de universiteit van Cali- lornië te Berkeley worden uitgereikt. DE SJAH van Perzië (met echtgenote) brengt 10 april een bezoek aan Kennedy, pet, zou gaan om een verzoek om ver hoogde militaire steun in verband met toenemende Russische druk. dertig amsterdammertjes op dc coP1? s°hool zullen een week lang s!S°r in Antwerpen, 33 Belgische cnolieren zullen een week op een Am- raamse school doorbrengen. Het is een experiment. Overwegend droog i M.eersverwachtins van het K.N.M.I. oi vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: j Aanvankelijk enkele opklaringeu, la ®r geleidelijk meer bewolking *ar de mcestc plaatsen droo; Overwegend matige wind tus Hp "'VV'doost en noordwest. Dczclf of 4 .agtemperaturen als gisteren Va j «ogerc. s on 9n no" zon onder 18.55 uur. Maan jT uur. der"pao zon °p 6-38 uur. Maan on- l '-lo uur. j sum D.-zijde de mammoet als een stuk om derwijsvernieuwing op zich. men be treurde het dat minister Cals die onder wijsvernieuwing in één wet heeft samen geperst. U heeft het u zelf moeilijker gemaakt dan nodig was, zei dr. Albering (K.V.P.). De constructie die thans gekozen is maakt het dc kamer ook moeilijk wijzigingen aan te bréngen. Alles past zo precies in elkaar, dat de zaak bij wijzigingen uiteenscheurt, vreesde mevr. Van Someren-Downer. Toch zijn er al heel wat wijzigingen ingediend. Verwacht wordt, dat het aantal amendementen straks in to taal rond honderd zal gaan bedra- gen. Behalve de positie van het openbaar onderwijs zijn er ook moeilijkheden te verwachten rond de maatschappelijke organen (ouders, leraren, gemeentebe sturen e.d.), die minister Cals ,,het onderwijs is primair volkszaak" een adviserende taak wil geven bij de eerste uitvoering van de onderwijsvernieuwing. Voor de K.V.P. is dit meepraten van ouders een conditio sine qua non ver klaarde dr. Albering K.V.P.)In feite zou de K.V.P. nog verder willen gaan de maatschappelijke organen (als een p.b.o.-orgaan) verordenende be voegdheden willen geven. Deze K.V.P. - voorkeur bleek voor de V.V.D. juist een reden te zijn om zeer sceptisch te staan tegenover de inschakeling van maat schappelijke organen. Geen schakel tus sen school en overheid, riep mevr. Van Someren-Downer. Dr. Tilanus (C.H.U.) moest er ook niets van hebben. Voor de in vele sekten opgesplitste prot.-chr.- groep blijkt liet erg moeilijk om tot een onderlinge samenwerking te komen als b.v. bij de Katholieke Schoolraad. Dr. Tilanus. die vroeger steeds grond wettelijke bezwaren, tegen de mammoet wet heeft aangevoerd, sprak nu nog al leen van strijd met de geest van de grondwet. ,,De minister heeft respectvol gebogen voor het onderwijsartikel in de grondwet", zei hij, ,,en het vriendelijk toegewuifd, maar verder heeft hij ge dacht: hoe wandel ik er om heen zonder brokken te maken?" Gisteren kwamen voorts nog allerlei bezwaren naar voren tegen de brugklas, de plaats van het u.l.o. en de positie van het gymnasium. In de komende da gen zullen we er nog wel meer over horen. De mammoetwet zit vol twist punten, b.v. de vraag of humanistische vorming bij het openbaar onderwijs toe gelaten behoort te worden. Een klemmend beeld van de Alge rijnse toestand: Europeanen in Oran halennu de Europese bakkers op aan dringen van de OAS staken, zoveel mogelijk brood in de Kasbah om op alles voorbereid te zijn. Het overleg tussen Amerika en Rus land over de voornaamste koude-oorlog- geschillen is volledig vastgelopen. De communisten volharden in hun ..botsingpolitiek" inzake Berlijn. Zij ge loven dat er voor het oost-west-overleg in het algemeen en voor de ontwape ningsconferentie in het bijzonder, na de serie tapgesprekken tussen de ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Rusland en Engeland en de eerste zit tingen van de 17-landengroep niet het geringste straaltje hoop bestaat op re sultaat. Men verwacht dan ook geen gunstige wending in het ministerieel l overleg, dat tot volgende week zal wor den voortgezet. Erich Mende, leider van de Westduit- se vrije democraten, heeft woensdag te' Bonn het voorstel gedaan om een ..open hemel"-zone met gecontroleerde bewa pening in te stellen tussen de Atlantische 1 Oceaan en een denkbeeldige lijn over de Russische steden Archangel en Astra khan. Vandaag, donderdag, begint het opper ste gerechtshof van Israël in Jeruzalem de behandeling van het beroep dat Eichmann heeft aangetekend tegen de doodstraf die vorig jaar tegen hem is uitgesproken. Eerst zal verdediger Servatius een toelichting geven op het beroep en ver volgens zal procureur-generaal Hausner de in het beroep gestelde punten stuk voor stuk behandelen. Als het hof de doodstraf bekrachtigt, kan Eichmann om clementie verzoeken aan president Ben Zvi. Als dat verzoek wf 1 i'dt afgewezen wordt Eichmann ge hangen. Het beroep zal vier a vijf dagen in beslag nemen. „Burgemeesters uit Goeree-Overflak- kee hebben fraude gepleegd door onjuiste declaraties in te dienen" betoogde giste ren het voormalige BB-kringhoofd op dat eiland, bij de behandeling van het appèl tegen zijn ontslag. Hij was, wegens ernstige bezwaren te gen zijn optreden, op non-activiteit ge steld en het daardoor gerezen geschil werd nu voor de centrale raad van be roep te Utrecht behandeld, waar men er overigens nog niet uitkwam. Volgens de geschorste BB-functionaris J. C., hadden burgemeesters in zijn rayon declaraties ingediend die niet klopten. Een had, zo hij zei, een declaratie inge diend door de opleiding van 450 a 500 BB-leden, terwijl er in werkelijkheid maar 200 opgeleid waren, zodat de rijks uitkering verscheidene duizenden gul dens te hoog zou zijn geworden. Een an dere burgemeester zou een kistje sigaren plus 2200 gulden verduisterd hebben. Dit bedrag was als onkosten voor een instal latie opgevoerd, maar die installatie was volgens de geschorste ambtenaar hele maal niet gehouden. De raad zal 11 april uitspraak doen in de kwestie van de schorsing. (Van onze correspondent) De dader van de moord op de gebroe ders Van Zeist te Sprang, Marl v. d. S., die door de Bossche rechtbank is veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf met aftrek en terbeschikkingstelling van dc regering, is woensdag van deze uit spraak in beroep gegaan. Te zij ner tijd zal het drama dus opnieuw wor den behandeld door het gerechtshof te Den Bosch. „Verraad" en „Moordenaars vani°mr,at hebben deelgenomen aan de de O.A.S." klonk het woensdag aan het einde van het debat in de Franse nationale vergadering over Algerië. Het heeft twee dagen ge duurd. Rechtse afgevaardigden, onder wie enkele Algernijse volksverte genwoordigers riepen „Verraad Verraad tegen de minister voor Algerijnse zaken, Louis Joxe, die zondag j.l. te Evian de overeen komst met de Algerijnse afvaardi ging heeft ondertekend. Aanhangers van De Gaulle be antwoordden deze aantijging door met hun lessenaars te slaan en „Moordenaars van de O.AS." te roepen. Het tumult duurde verscheide ne minuten. Minister Joxe voerde daarna het woord. In antwoord op een vraag zei hij, dat „er geen ge nade zal zijn voor hen, die door hun optreden Frankrijk een stig ma van moord en lafhartigheid opdringen". Twee van de vier Franse ex-generaals, nl. Challe en Zeiler, die gevangen zitten HET DISCONTO van de bank van Bel gië is met ingang van morgen van 4 1/4 pet. tot 4 pet. verlaagd. Het disconto voor export wordt, eveneens vanaf mor gen, 3 pet. tegen 3 1/4 pet. voorheen. (Van onze Belgische correspondent) Arbeiders die gistermorgen aan het werk waren aan de rand van het te Antwerpen zo populaire St .Annastrand, aan de linker- Schelde-oevcr, bemerkten tussen bet riet drie grote pakken waar over een jas was geworpen. Toen zij het eerste pak openden, ont dekten zij tot hun ontzetting, dat er, gewikkeld in een plastic om hulsel, een menselijk hoofd in verborgen was. In aller ijl werd de gerechtelijke po litie gealarmeerd. Het eerste onder zoek wees uit, dat de drie pakken dc stoffelijke resten bevatten van een in stukken gesneden menselijk lichaam. Omdat de arbeiders de avond tevoren op dezelfde plaats aan het werk waren geweest, zonder iets abnormaals op te merken, lag de conclusie voor de hand dat de pakken slechts korte tijd voor dien aan het St.-Annastrand waren ge deponeerd. De Antwerpse politie is er snel in geslaagd de identiteit van de ongelukkige te achterhalen: in een kle dingstuk van het slachtoffer werd een zogenaamd kalotje gevonden, een ty pisch joods hoofddeksel, evenals een briefje waarop enkele notities stonden over diamant. Dit wees er met vrij grote zekerheid op dat het slachtoffer thuishoorde in de Antwerpse diamant wereld, waarin vele joden werkzaam zijn. De politie was bovendien in de late avond al ingelicht over het feit dat de 33-jarige diamantmakelaar Armand Majteles. wonende te Berghem bij Ant werpen, ongehuwd, 's avonds niet naar huis was gekomen. Het stoffelijk over schot was inderdaad van de vermiste. Naar alle waarschijnlijkheid geldt het een roofmoord: de schedel is met een zwaar en scherp voorwerp inge slagen en van de partij diamant ter waarde van ongeveer 700.000 Belgische frank (ruim f 43.000), die het slacht offer op het openblik van zijn verdwij ning: op zak had, werd geen spoor te ruggevonden. Ook de auto van de ver moorde is tot dusver spoorloos. De politie tracht thans te achterha len met wie de diamantmakelaar dinsdag afspraken had gemaakt om aldus op het spoor van de dader te ko men. revolte in Algerië, hebben in samenwer king met. de O.A.S. een poging gedaan om te ontsnappen uit de gevangenis te Tulle. Het komplot werd ontdekt en een voor malig kolonel, een van de geestelijke vaders ervan, werd aangehouden. Hij zou een bekentenis hebben afgelegd, De twee generaals zijn dinsdag aan een 48-uurs-hongerstaking begonnen uit protest tegen het verdrag van Evian* De Franse regering beschouwt de Rus sische erkenning-de-jure van de Algerijn se voorlopige regering als een ernstig di plomatiek incident. Een golf van gewelddaden is woensdag j.l. over Algerië heen gespoeld. Tegen het einde van de dag telde men in totaal 158 doden en 147 gewonden. De verlies- lijst over het lopende jaar vermeldt 1912 doden en 3614 gewonden. Verwacht wordt dat de Franse rege ring spoedig het bezel zal geven om 20.000 Algerijnse politieke gevangenen op vrije voeten te stellen. Woensdagmiddag werd voor Bab El Oued, een arbeiderswijk van Algiers, een uitgaansverbod ingesteld, om een eind te maken aan het moorden. Te zelfder tijd woedden in Oran gevechten tussen Europeanen en de mobiele gendarmerie, Het hagelde kogels van O.A.S.-mannen, die zich achter ramen en op balkons hadden genesteld. Tussen de scherpe salvo's van automatische wapens hoorde men in het centrum van de stad de zwa re ontploffingen van granaten Ongeveer per kwartier klonk een schot en viel een mohammedaan neer. 's Mid dags werd het aantal politiepatrouilles verdubbeld en een gewapend cordon om de wijk getrokken. De bevolking werd gelast zich binnenshuis te begeven. Voor geheel Algiers begon om 8 uur een avondklok. Een schietpartij in Oran begon, nadat de mobiele gendarmerie een inval had gedaan in huizen, waar men dacht dat de O.A.S. een radiozender verborgen hield. De zender werd niet gevonden. Het was de eerste aanval op grote schaal der O.A.S. Vijandige burgers versperden de gendarmerie de weg met auto's en vrachtauto's. De gendarmen rukten toen op met pantserwagens. In de strijd in Oran traden de gendar mes voor de eerste maal vastbesloten tegen de O.A.S. op. De Europese benden dropen af. Gisterenavond stelde de O.A.S. een ul timatum aan de veiligheidstroepen. Als de troepen niet vóór de nacht uit Bab EI Oued zouden zijn vertrokken, zouden zij worden beschouwd als manschappen in dienst van een vreemde mogendheid. Het ultimatum werd per vlugschrift ge steld. De krachtproef tussen regering en O.A.S. is thans in volle gang. Het is op vallend hoe de taken tussen militairen en gendarmerie zijn verdeeld. Het is hoofdzakelijk de gendarmerie, die met geweld tegen de O.A.S. optreedt en de strijd niet schuwt, terwijl het leger er zich toe beperkt Europese of moham medaanse wijken af te grendelen en er te zorgen dat de twee gemeen schappen niet met elkaar slaags raken. Dit wijst erop, dat het leger toch min der betrouwbaar is dan men officieel wil weten. Londcnse havenarbeiders hebben woens dag drie Poolse verstekelingen tussen de lading vandaan gehaald. De arbeiders boorden een flauw hulpgeroep uit een van de ruimen. Zij moesten een tunnel door de lading heen maken om de ver stekelingen te bereiken. De drie Polen waren vrijdag jl. in de haven Gdynia aan boord gegaan; zij hadden tot giste ren eten noch drinken gehad. Alle drie vroegen in Londen asiel aan. Een van hen verlaat op de foto op kousevoeten het immigratiehureau. Het enige wat over de Nederlands-In donesische besprekingen kan worden ge zegd, is, dat ze de tweede dag zijn in gegaan, heeft het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken gisteren ge zegd. Na afloop der preliminaire bespre kingen zal het State Department waar schijnlijk een verklaring uitgeven, waar in men echter niet in finesses zal treden. De Verenigde Naties hebben gezegd, dat de plaatsvervangende secretaris-ge neraal van de volkerenorganisatie, Oe Thant „nauw contact" onderhield met de vertegenwoordigers vSn Nederland en Indonesië bij hun vooroverleg over Nieuw-Guinea. Advertentie) Verkrijgbaar in de nieuwste modellen hij Gr. Markt 25/K. Brugstraat 3, Breda

de Stem | 1962 | | pagina 1