Kabeljauwtoeristen met reusachtige successen Neurenberg exposeerde in kinderkamer van 34000 Boeken zijn Eichmanns gezelschap in de cel Het ziekenfondswezen in Engeland is.... ziek Varkenslevertelevisie, radio en een ijshuisje 1112 Tsjombe blijft goedgeluimd Fabrikant keert terug van het over-geperfectioneerde speelgoed 9 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 MAART 1962 9 Tegemoetkoming aan verzamelaars Braziliaan wil geen hulp Y.S. President Zuid-Korea legt functie neer ,En dat moet nog wet worden ook Morgen weer in glazen kooi Thans geëtaleerd TEL.39400 ZENUWTREK NOG STEEDS OPVALLEND Maar de therapie is kostbaar.... Duits-Nederlands cultureel akkoord BOEKENPLANK De Nieuwe W.P. (Van een medewerker) De naam van de plaats is Frans, een herinnering aan de dagen, toen dat deel van Canada een Franse kolonie tras. Hoe de naam luidt? Sainte-Anne de la Pérade. En hoewel op het ogenblik alle beironers van de Canadese provincie Quebec Britse onderdanen zijn, ziet men in Sle.-Anne de la Pérade al heel spoedig, dat de mensen daar even Frans van herkomst zijn als de naam van hun woon- plaats. De landbouw is daar in de streek een bloeiend bedrijf. In de lente en in de zomer vormen de akkers der boeren bebouwde linten" die. zich uitstrekken van de huizen en hoeven tot aan de boorden der Ste. Anne-rivier. In de re gel is Ste. Anne een rustige, nijvere plaats. Vrolijke drukte Maar soms kan het er vrolijk en heel druk toegaan. Wanneer? Dat is het ge val, als in de koude maanden dichte scholen kleine kabeljauwen uit zee onder het ijs de rivier opzwemmen. Zodra de bevolking de „invasie" der kabeljauwtjes in Ste. Anne noemt men ze „tommycod", 'n andere stre- .nacht en avond", zeg: van zons ondergang tot zonsopgang. Eer hoge huur, vindt u misschien. Maar u krijgt waar voor uw geld: Een ka cheltje, elektrisch licht, een radio toestel en de laatste jaren zelfs al een televisie-apparaat. Dat is dus echt gezellig vissen! Ijsvloer 60 cm Alvorens u uw „optrekje" gaat be wonen, heeft de Plaatselijke IJsbreker een figuur van betekenis in Ste. Anne de la Pérade.' een fikse bijt gehakt in de ijsvloer van uw hengelhuisje. Dat kostte u weer een paar dollar, maar de ijsvloer is meer dan zestig centime ter dik, zodat het hakken veel werk met zich brengt. En zijn de hengelaars dan in hun huisjes verdwenen, zijn de radio's aangezet en de televisie-appara ten ingeschakeld, dan begint het grootse hengelfestijn! Heus, groots is geen over dreven term, want er zijn ervaren ijs- kabeljauw-vissers, die gedurende één zitting dus tussen zonsondergang en zonsopgang maar liefst twaalfhonderd visjes uit hun bijt halen! Dat is dus serie-vangst" of „ketting-ophalen"! Re kent u het zelf maar eens na. Als men de vangst tijd op zestien uur, dus op 960 minuten stelt, betekenen, 1200 ka beljauwtjes in een „zitting", dat u er iedere vier minuten vijf moet verschal ken. De tommycod smaakt uitstekend. Vol gens de liefhebbers evenaart hij (in smaak) de beekforel. Misschien is dit wat overdreven, doch het feit, dat kabel jauwtjes aan de lopende band verkocht worden (zoals men ze ook aan de lopen de band vangt) voor f 1,50 per kilo, duidt er toch wel op dat een ieder ze graag verorbert. Er is ten tijde van' zo'n kabeljauw-invasie een speciale „ka- i «ir i heljauwmarkt" op het ijs van de Ste. ken heten ze ook wel tomcod, jackfish Anne-rivier of chillfish bespeurt, geraken de men-! sen in een opgewonden stemming. Dan immers staat de Grote Dag van de Grote Slag voor de deur! Er is dan vrijwel geen geheel of bijna volwassen Ste. Anne de la Péradenaar die zich niet gereedmaakt om een ste vig maaltje vis te verschalken. Boven dien komt er een invasie van toeristen- hengelsportliefhebbers, die veel bijdragen tot de vreugde en het bedrijf plaats. Het aas Welk aas gebruiken de hengelaars? Verschillend. Maar volgens monsieur (zegt u nooit mister tegen hem, want dan gaat zijn Franse bloed bruisen!) Sadoth Tessier is het beste aas var kenslever. En monsieur Tessier heeft een rijke de ervaring, want hij is meer dan tachtig jaren oud en daarvan heeft hij meer De „kabeljauw-exploitanten" wrij ven zich in de handen en brengen de „hengel-optrekjes" naar het ijs. Er zijn er ongeveer zeshonderd beschik baar om te verhuren. De huurprijs ligt tussen de f 20,- en f 40,- per Dit is monsieur Sadoth Tessier, oud 83 jaar. En 71 jaar lang heeft hij ka beljauwtjes gevangen.... met varkens lever. Een leuk tafereeltje: de huisjes der hengelaars op het ijs van de Ste. Anne- rivier bij de plaats Ste. Anne de la Pé rade dan zeventig jaren op tommycod gevist. Varkenslever, daar zijn ze dol op, ja, verliefd op verklaarde de oude baas met overtuiging van varkenslever kunnen ze gewoon niet afblijven! Aan de „Ivasie der Kabeljauwtjes" is een soort kermis verbonden. Dan kiest men een „Kabeljauw-Koningin" en de kabeljauwmaaltijden gaan met andere feestelijkheden gepaard. Kortom tommy cod brengt leven, vrolijkheid bedrijf en vertier zowel als uitstekende maaltij den aan de mensen van Sainte-Anne de la Pérade en de talrijke „kabeljauw toeristen"! De Britse spoorwegen zijn tegemoet gekomen aan de verlangens van toeris ten en verzamelaars die willen bewijzen een bezoek te hebben gebracht aan het dorp met de langste naam ter wereld. Zij hebben een nieuw perronkaartje uit gegeven dat 15 cm lang en 5 cm breed is, en dat voluit de naam meldt van dit dorp in Wales, Llanfairpwllgwyngyllgo- gerychwyrndrobwllantysiliogogogoch. Het oude kaartje, waarop slechts de afkorting voorkwam, „Llanfair P.G.", blijft voor één penny goedkoper, 2 pence, bestaan. Gouverneur Leonid Brizola van de Bra ziliaanse provincie Rio Grande do Sul, heeft in Porto Alegre gezegd dat hij geen Amerikaanse hulp in het kader van het „Alliance for progress"-programma wil hebben, „indien de Amerikaanse ambas sade voortgaat met op te treden als een super-ministerie van de Braziliaanse re gering". De gouverneur, die in zijn provincie voor 14 miljoen dollar aan Amerikaanse maatschappijen heeft genaast, heeft ge vraagd om 21 miljoen dollar van het „Alliance for progress"-plan. Brizola is van mening, dat de Ameri kaanse regering en haar ambassade in Brazilië uitsluitend moeten handelen met de regering in Brasilia en niet recht streeks met provinciale besturen en particuliere firma's. In Rio de Janeiro is gespeculeerd dat Brizola met zijn verklaring de bevolking van Rio Grande do Sul heeft willen voorbereiden op de mogelijkheid, dat zijn staat geen „Alliance for progress"-hulp zal krijgen als vergeldingsmaatregel voor zijn optreden tegen de Amerikaanse be langen. President Po Soen Joen van Zuid-Ko- rea heeft bij generaal Djoeng Hoei Park, voorzitter van de hoge raad, zijn ontslag ingediend. Het presidentschap in Zuid- Korea is nog slechts een symbolische functie. De 04-jarige Po Soen Joen werd in augustus 1960, na de val van Syngman Rhee, president. Op 19 mei vorig jaar trad hij na een militaire staatsgreep af, maar hij hervatte zijn functie de volgende dag op verzoek van de leiders van de coup. Overgenomen uit het Kath. Schoolblad) EICHMANN .spannende uren. (Eigen buitenlandse dienst) Het is nog steeds een open vraag, welke speelgoedbeurs de grootste van de wereld is: die van Neurenberg of van New York. In Neuren berg is men er natuurlijk van overtuigd, de grootste te zijn, ook al omdat men hier eeuwenoude papieren kan tonen en de stad de baker mat van het New Yorker speelgoed is. Hoe het zij: de dertiende in ternationale speelgoedjaarbeurs, welke in de tweede helft van februari plaatsvond, is van een nog nooit gekende afmeting geweest. Bijna duizend speelgoedfabrikanten exposeerden hun nieuwste speelgoed en hun oude gerenommeerde artikelen. Hier wordt gespeculeerd op kinderdromen en dat is, ondanks al het kinderspul, een harde branche, met enorme concurren tie. Op het tentoonstellingsterrein was een reusachtige kinderkamer gebouwd van 34.000 vierkante meter, voorzien van duizenden stuks kinderspeelgoed. Maar in die kinderkamer hoorde men geen kinderlach of kinderlijke vreugdekreten, wel het nuchtere zakelijke loven en bie den en onderhandelen van grote mensen. Voor hen belichaamt een modern hobbel paard of een vernuftig maanmannetje geen fantastisch stuk speelgoed, maar een zakelijk stukje winstmogelijkheid. Op deze jaarbeurs komt dan ook geen publiek in de gewone zin des woords, maar alleen een leger harde zakenlui. Dit jaar waren het er vijftienduizend, die met zorgelijke gezichten rondliepen vanwege het algemene gerucht, dat dit jaar de prijzen van het speelgoed be langrijk zullen stijgen. De Duitse speel goedfabrieken rekenen op een stijging tot 10 procent. De redenen zijn: loons verhogingen en arbeidstijdverkorting. De dertiende Neurenbergse speelgoed jaarbeurs heeft intussen ook enige pret tige zijden getoond. Het nieuwe speelgoed (Advertentie) Deze week een bijzonder stiilvolle eetkamer met een voornaam karak ter. Een model geschikt voor het moderne èn het klassieke interieur. Wederom een bewijs van onze zeer aparte collectie stijlmeubelen. 4 etages moderne en klassieke meubelen. VOOR BETERE WONINGINRICHTING VAN COOTHPLEIN 12 - BREDA zoekt het niet meer in het perfectionis me en in het, in verkleinde afmeting volledig kopiëren van grote-mensenzaken maar komt weer met speelgoed voor de dag, waarmee het kind echt spelen kan en dat het ook gerust kapot kan maken, zonder daardoor aan kapitaalsvernieling te doen. Pedagogen en psychologen heb ben uitgemaakt, dat het overgemecha- niseerde speelgoed de speeldrift van het kind afremt en geen ruimte laat aan zijn fantasie. Daarom komen tal van fa brieken nu met eenvoudige, solide arti kelen voor de dag. Wiet dat het nu ineens gedaan is met maanraketten, radar-onderzeeërs, elek trisch bestuurde vliegtuigjes en nog meer van dat spul. Maar wel komen weer meer de ouderwetse spoortreinen, molens e.d. aan de markt, die met een sleutel moeten worden opgewonden. Bij zonder op het gebied van houten speel goed is de markt zeer gevarieerd ge weest, terwijl inplaats van de kostbare modelspoortreinen, veel werk van het principe doe-het-zelf is gemaakt. Ook op het gebied van poppen is een belangrijke ommekeer vast te stellen ge weest. Ze zijn minder kostbaar en kit- schig geworden en teruggekeerd tot de eenvoudige uitvoering en aankleding van vroeger jaren. Inplaats van de opgedirkte joffers met make-up-gezichtjes of de vamp B. B. of mystery-typen, zag men weer normale, gezonde, gewone kinder kopjes met soliede garderode. De poppen zeggen ook weer, gelijk vroeger, met liefelijke oogopslag „Mama", al waren er ook Amerikaanse poppen van het pin- up-girl-type, die niet minder dan elf foutloze zinnetjes konden zeggen, al naar gelang men ze keert of wendt. Opmerkelijk is wel, dat bijna geen en kele Duitse firma met oorlogstuig of soldaatjes uitpakte. Er was een overwel digend aanbod van pistolen van alle soort, quasi-ontploffingstuig, tanks en soldaten van allerlei wapens maar het spul kwam meest uit Engeland. Engelse firma's pakten uit met een scala van speelgoed van flobert-geweer tot atoom kanon en schiepen het nieuwe type „on breekbare soldaten der Verenigde Na ties". De Duitse firma's keken er met nijd naar, maar jadie Hitier ook! Adolf Eichmann wacht in een gevange niscel te Ramla op de dag, dat zyn zaak in beroep zal dienen voor het Israëlische hooggerechtshof. Gevangenisdokters zeg gen, dat zyn gezondheid beter is dan tydens zyn eerste proces, maar dat hy nog altyd die zenuwtrek in zyn gezicht vertoont die in de rechtszaal in Jeruza lem zo opviel. Eichmann brengt zijn tijd voornamelijk door met lezen. De voormalige kolonel van de SS, die op grond van zestien fei ten ter dood is veroordeeld, is even on bewogen als altijd. Hij spreekt nooit met de cipiers en doet doorgaans, alsof zij niet bestaan. Heeft hij iets nodig, dan laat hij de hoofdbewaker roepen. Hij ontvangt geen dag- of weekbladen, maar kan zoveel boeken krijgen als hij wil. Daar maakt hij dan ook ruimschoots gebruik van en het grootste deel van de dag brengt hij met lezen door. De uren, die hem resten, gebruikt hij voor het minutieus schoonhouden van zijn cel. De boeken, die hij leest, handelen over alle mogelijke onderwerpen en er is heel wat ontspanningslectuur bij. Dat was anders tijdens z.ijn proces, toen hij om zeer be paalde literatuur vroeg en die ook kreeg. Schrijven doet Eichmann niet meer. Zijn memoires zijn voltooid en bevinden zich in handen van de openbare aan klager. Wat er mee zal gebeuren, is nog niet bekend, maar Eichmanns verdedi ger, dr. Servatius, heeft verzocht deze gedenkschriften te mogen toevoegen aan het materiaal, dat tijdens de behandeling in hoger beroep zal worden behandeld. De beroepszaak voor een speciale recht bank van vijf leden van het hooggerechts hof begint morgen. Na afloop zal de rechtbank zich terugtrekken om alle ma teriaal te bestuderen. Men verwacht de definitieve uitspraak na zes weken of zelfs drie maanden. Volgens de alge mene verwachting zal de doodstraf be vestigd worden en dan staat voor Eich mann nog slechts een beroep op cle mentie open, dat hij dan moet richten aan de president van Israël Yitzhak Ben Zwi. Het enige contact, dat Eichmann met de buitenwereld heeft, is een geregelde briefwisseling met zijn familie. Hij heeft nog een vrouw, twee zoons en een broer. Eén lid van de familie Eichmann schrijft voor alle anderen en Eichmann schrijft ook slechts aan dat ene familielid, dat dan de andere Eichmanns weer op de hoogte stelt. Iedereen in Engeland schijnt liet er over eens te zyn, dat de gezondheids zorg in het land een zaak is die niemand vreugde geeft, behalve misschien de zieken. De artsen zyn ontevreden. Het aantal Britse artsen dat naar de V.S. of naar de gemenebestlanden emigreert stygt elk jaar. De verpleegsters zijn ontevreden. Zij dreigen met de eerste verpleegsterssta king in de geschiedenis. De apothekers zijn ontevreden. Zij klagen dat zij ver lies lijden op de recepten die door de gezondheidszorg worden uitgereikt. De geneesmiddelenfabrikanten zijn ontevre den. Zij klagen dat er tal van oude, be kende geneesmiddelen zijn afgevoerd van de lijst van artikelen die de dienst koopt,omdat die geneesmiddelen niet goed genoeg zouden zijn. De tandartsen en opticiens zijn ontevreden. Zij klagen dat zij niet genoeg verdienen. Zelfs de re gering is ontevreden. Die vindt dat het allemaal teveel kost. De patiënten klagen niet. Zij worden beter en behoeven slechts weinig te be talen voor de^e vreugde. Toch heeft het Britse ministerie van Gezondheid enige reden tot blijdschap over de bereikte resultaten. Het sterfte cijfer in Engeland stond in 1948, toen de wet ingediend werd op 12,8 per duizend en staat nu op 11,6 per duizend. Dat is een verbetering van bijna 10 procent. Maar toen de wet van kracht werd betekende dat een extra druk op het na tionaal vermogen van 400000000 pond ster ling per jaar. Dat is nu reeds meer dan 800.000.000. Dat is niet prettig voor een regering die druk bezig is pogingen te doen tot bezuiniging, waarbij zelfs ri goureuze middelen als een loonstop niet worden gevreesd. Het betekent intussen ook, dat één derde van de artsen die aan een Britse universiteit afstuderen emigreert omdat men geen heil ziet in een bestaan als functionaris van de Britse gezondheids zorg. De 280.000 verpleegsters in Enge land. die gemiddeld f 100,- in de week verdienen hebben gedreigd in staking te gaan als de regering niet meer wil bieden dan een verhoging van 2,5 pro cent. Een woordvoerder van de 15.000 Britse apothekers heeft gezegd dat vele apo theken niet kunnen bestaan van het le veren op recept. Steeds meer bedrijven schakelen over naar de produktie van schoonheidsmiddelen en patentgenees middelen. Hierdoor wordt de voorziening met me dicijnen bedreigd, zoals trouwens de ge hele volksgezondheid in gevaar komt als de Britse regering niet spoedig maat regelen neemt. In Bonn zijn de ratificatie-oorkonden van het eerste naoorlogse Nederlands- Westduitse culturele akkoord uitgewis seld. Over een maand treedt het in wer king. Het akkoord verplicht de twee landen de culturele samenwerking te bevorde ren en te beschermen. Het voorziet in oprichting van scholen van het ene land in het andere, in bevordering van uit wisseling van geleerden en kunstenaars en in samenwerking van wetenschappe lijke organisaties. De twee landen hebben verder onder meer de verplichting op zich genomen te onderzoeken of het mogelijk is tot erkenning van de academische graden van het ene land in het andere te komen. In artikel 11 hebben de twee regerin gen zich verplicht al het mogelijke te doen om er voor te zorgen dat bij het onderwijs de geschiedenis en de levens wijze van het andere land „met zeer grote objectiviteit" worden behandeld. In de nieuwe reeks „Geschiedenis op reis", welke Kosmos op stapel heeft ge zet, is na Wenen Parijs aan de beurt gekomen. Geen stad, maar een wereld, zegt de schrijver J. J. Mostard. En dan begint hij zijn rondwandeling door de Franse metropool, om telkens stil te staan en te verhalen wat sich allemaal heeft afgespeeld in een bouwwerk, een straat, een park, hoe de herinnering dramati sche en blijde taferelen kan ontvouwen achter de werkelijkheid, welke men he den ten dage ziet. Wie Parijs wil bezoe ken, zal met dit boek zijn reisgenot ver diepen en wie terugkomt van de reis, zal het nog menigmaal ter hand willen nemen om oude souvenirs in een nieuw licht wakker te roepen. De uitgave is keurig verzorgd met verscheidene illu straties buiten de tekst. De nieuwe W.P., de encyclopedie in vijf delen, die thans bij Elsevier aan het verschijnen ist geeft natuuurlijk be knoptere informatie dan de grote, maar ze toont toch dezelfde kwaliteiten, gebo ren uit een lange ervaring. Dat is: be trouwbare heldere formulering, een grote mate van volledigheid, actualiteit in zo hoog mogelijke mate, een voortreffelijke uitvoering zowel in de druk van de tekst als in de uitvoerige illustrering met vele zwart-op-wit-platen, maar ook met gekleurde afbeeldingen en uitslaan de atlaskaarten die de beste druktech nieken verraden. Het tweede deel is thans verschenen. Het begint met de woeste „bizon" en het eindigt met de aristocratische „gentry". Daartussen lig gen bijna achthonderd bladzijden vol we tenswaardigheid, waarbij bepaalde on derwerpen vrij uitvoerig worden uitge diept. Noemen we Bouwkunst, Canada, Duitse Bondsrepubliek, Europa, Film, Frankrijk, Geneeskunde. Al verlopen de besprekingen in Leo- poldstad tussen de premier van de centrale Kongolese regering, Cyrille Adoela en president Tsjombe van Katanga ook niet zonder haperingen, Tsjombe blijft welgemoed. Opgewekt wuivend verlaat hij hier het hoofd kwartier van de V.N. in Leopoldstad, waar hij tijdens zijn verblijf in de Kongolese hoofdstad wordt bewaakt, om zich naar een bespreking met Adoela te begeven.

de Stem | 1962 | | pagina 17