De bandrecorder kan heel wat meer dan de napraten A Tempel voor nicotinisten Rumoer om vergeten Da Vinei-tekening kuyper apparaat voor ontspanning, studie, en voor allerlei spel hobby Waarom gaat vaak de lol er zo gauw af? Saint-Laurent wint proces Geestenbezweerder werkt in Amsterdam 3 leven van deze tKACEL matras: ilijkmatige steun, het hebben wil: an een „zachte"! BEWAAR DE BANDJES! Hoorspelletjes Feestjes GÖrjm .vJó'vri tfA-JCeix Gesproken brieven Praktisch gebruik Tot 1200 gulden Worms krijgt geen inzage van bepaalde stukken BINNENVERING Jurist veroordeeld voor flessen trekkerij Bij koffie thee en tv Er wordt teveel gevloekt in het leger In put gestapt TEMPELDIENST Verkiezingen NTS voor ASTMA-LIJDERS Politieke unie vordert niet .,Dode*' had veel inkomsten 20 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 MAART 1962 laap! I en 's winters warm sterk en duurzaam it, warmte en vocht waliteit: v.a. 117.50. \ACEL matras toné/i LnVOOV O» Een van de allernieuwste hobby's is ongetwijfeld het geluidsjagen Het is mogelijk gemaakt doordat de taperecorder binnen het bereii. van de amateur kwam en nu de recorders in toch nog betaalbare prijs klassen allerlei hulpmiddelen en technische extra-snufjes hebben ka: men, zonder er al te veel geld in te moeten investeren, opmerkelijk» resultaten bereiken. We kennen „geluidsjagers" die uitmuntende banden maken voo feestavonden, uitvoeringen of toneelvoorstellingen en die montage weten te vervaardigen waarnaar het bezoek 's avonds een uur lang met grote belangstelling luistert of waarom de gasten hartelijk kun nen lachen. wat te temperen, immers in natura rond zich heen! Neen, pas als de baby een beer va. een jongen is geworden, die op straa; voetbalt en een ruit intrapt, pas dan is zo'n band interessant, vooral voor hem zelf. Het is juist zoals met familiefoto's Die krijgen hun grootste waarde ook pas na jaren. Geluidsbanden zijn na die tijd beslist interessanter dan foto's Maar men moet ze dan ook niet voor tijdig uitwissen. Een foto-album ont doet men toch ook niet van alle kiekjes als het vol is? Een bandrecorder (zoals wij in ons land het apparaat half Nederlands-half Engels plegen te noemen) is een zeer veelzijdig ding. Eigenlijk is het van alle elektronische apparaten het meest interessante, men kan er van alles mee doen. En toch is de recorder (nog?) lang niet zo algemeen populair als de televisie en niet zo vanzelfsprekend als een radio. Zelfs mensen die zich een recorder hebben aangeschaft moes ten ervaren dat na enkele weken of maanden het nieuwtje er helemaal af was en dan stond het dure apparaat werkeloos en renteloos in een hoek. Zonde van het geld, verzuchtte dan menige huisvrouw en dat is waar. Al leen ligt dat niet aan de recorder, maar aan degene die het toestel kocht en niet wist wat hij er allejyaal mee moest uitvoeren. Het apparaat zelf wil wel Het kan heel wat, véél meer zelfs dan menige bandrecorderbezitter zelf denkt. De meeste recorders worden door hnn eigenaren gruwelijk miskend. Er wordt op geen stukken na uitgehaald wat er in zit. In het begin is zo'n ding nog een wonder: je neemt er het kraaien van de baby mee op en het eerste van buiten geleerde liedje van zus die op de kleuterschool is. Als er visite is laat je de mensen zich een ongeluk schrik ken door plotseling een stuk van het gesprek, dat je stilletjes opgenomen hebt, af te draaien en tenslotte denk je er een week later aan om een goed stuk muziek dat de radio levert, op de band te zetten. Een paar dagen daarna draai je dat weer eens en dan zeg je dat zo'n recorder toch maar een mach tig ding is. Waarna de lol er af is. Jammer, want een bandrecorder is niet (alleen) om mee te spelen. Het is een apparaat dat, als men het goed ge bruikt, het leven kan verrijken en ver aangenamen en waaraan ieder lid van het gezin grote vreugde en veel profijt kan hebben. Nu we het over het meest voor de hand liggende toepassingsgebied heb ben gehad en waarover we even heb ben uitgeweid omdat het zo veelvuldig miskend wordt kunnen we zonder enige moeite een lange lijst van andere mogelijkheden noemen. Mogelijkheden die bewijzen dat de bandrecorder heel wat meer kan. Op elk van die punten kunnen we uiteraard in dit gesprek niet al te diep ingaan. We willen alleen de genen die een recorder hebben en het apparaat wel eens grondiger willen ex ploiteren, of die er een willen aan schaffen, de weg wijzen. Muziekliefhebbers die hun bandre corder willen terugeverdienen aan uit gespaarde grammofoonplaten kunnen met de radiogids in de hand in enkele maanden tijds een fraaie collectie mu- ziek-op-banden verzamelen. Men moet daarvoor wel een uitstekende radio hebben en eigenlijk is alleen FM-ont- vangst maar goed genoeg. Het ideaal voor opnemen van radioprogramma's is: Een filmliefhebber is het nu moge lijk gemaakt zijn eigen film, synchroon, van geluid te voorzien. Dat vereist een heel afzonderlijke vaardigheid. Men moet daarmee echt experimenteren en er ervaring in krijgen. In de meeste gevallen, zo leert de praktijk, is het werkelijke geluid van de opname lang niet voldoende. Men moet de gehele film werkelijk „aankleden" met ge luid. En daarbij behoort ook maar dan passende muziek. Men kan met de recorder studeren: talen, maar ook muziek. Eigen piano oefeningen, op de band opgenomen, ver raden de fouten gemakkelijker dan, terwijl men speelt, het oor. Men kan De bandrecorder kan ook worden gebruikt by de opvoeding van het kind. Als de jongeman op de foto later zyn eigen stem hoort, kan moeder hem er op attenderen, wat er nog aan zyn uitspraak mankeert. Natuurlijk is het verschrikkelijk ple zierig om de gewone geluiden van het huis op te nemen: behalve het al eerder genoemde baby-gehuil en zusjes zang kunst ook een gesprek met vrienden, en het overhoren van zoonliefs school lessen door een al dan niet strenge va der. Daartoe behoren ook de geluiden van een feestje, vooral de markante feestjes zoals huwelijken (ook koperen, zilveren en gouden), communiefeestjes, jubilea en de zeldzame gelegenheden waarbij alle getrouwde kinderen weer eens bij elkaar zijn. Dit gebied is weliswaar de meeste bandrecorderbezitters welbekend, maar het euvel is dat men de banden na zeer korte tijd weer afdraait en nog eens beluisterten ze dan, om nieu we opnamen te maken, uitwist. Dergelijke banden krijgen hun gro te waarde pas na jaren. Men moet ze goed opbergen en by latere ge legenheden tevoorschijn halen. Het zelfde geldt voor kindergeluiden: baby-gehuil van hun jongste zal de trotse ouders de eerste jaren weinig teder stemmen; ze hebben 't geluid, zonder een mogelijkheid het volume draadomroep. Zonder enige storing of bijgeluiden krijgt men het concert va» zijn keuze op de band en als de recor der van goede kwaliteit is kan die band met elke goede grammofoonplaat wedijveren! Behalve muziek biedt de radio dan overigens nog veel meer: cau serieën over (bv. populair-weten- schappelyke) onderwerpen die on ze interesse hebben, conferences van bekende artiesten (uithuilen met Wim Kan, de fragiele liedjes van Jules de Corte, of Toon Her mans one man show, want men kan ook geluid van de t.v. „aftappen") taalcursussen die op een tydstip' uitgezonden worden dat men niet thuis is en noem maar op. Men kan van de radio ook kleine stukjes opnemen die men later kan ge bruiken in eigen hoor spelletjes: een plechtige redenaar, geluiden van vlieg tuigen, auto's en wat er verder aan te pas kan komen. Nog mooier is het na tuurlijk die geluiden zelf in de natuur te gaan „vangen". Wie er veel voor over heeft kan daarvoor zelfs e§n af zonderlijke draagbare transistorrecor der kopen. v -i. - v de opgenomen prestaties vergelijken met die van enkele maanden terug, om de vorderingen te meten. Bij talenstudie is de controle op de uitspraak al een heel eenvoudige zaak met een recorder. De recorder biedt ook gelegenheid de correspondentie tot een feest te ma ken. Er zijn al veel emigrantenouders die hun kinderen in Canada. Australië of waar ook, praktisch geen brieven meer sturen maar bandjes. Ze krijgen dan in antwoord later een bandje te rug on op die manier blijft er. in de meest letterlijke zin, een stevige „band" tussen ouders en kinderen; over dui zenden kilometers praten ze met el kaar. Zulke famil„'gesprekken kunnen meteen aardige „luisterspelen" worden, want de aardigste banden maakt men niet door stijfjes de groeten voor te lezen, maar juist door het gewone dagelijkse leven, gecomprimeerd, op zo'n band te conserveren. Zo'n gesproken brief is bij aankomst een geweldig feest! Een prachtig gezelschapsspel, vooral voor de jeugd, is het raden van gelui den. Op die manier gebruikt is de band recorder een prachtig stuk speelgoed. Ook in praktisch opzicht is de recorder een waardevol instrument. Men kan er een heleboel dingen op vastleggen die men niet vergeten mag. of die iemand anders niet vergeten mag, bijvoorbeeld de babysit. Hier raken we aan het strikt zakelijke gebruik van de recorder, in kantoren waar hij als dicteer-apparaat en geheugensteun in gebruik is. Zo zijn er tientallen andere mogelijk heden te noemen. Maar men kan ze zelf bedenken. Een van de eerste voorwaar den voor een goed gebruik van de re corder is: gebruik uw fantasie. Bedenk wat er allemaal mee gedaan zou kun nen worden, bepeins of uw speciale hobby's op een of andere manier ln verband gebracht kunnen worden met de recorder. Een tweede vereiste is dat men af en toe enkele tientjes overheeft voor nieuwe banden. Steeds met dezelfde banden werken, door ze schoon te maken, doet de animo snel teruglo pen. Men moet er iets aan „over houden": een collectie banden die men later met plezier weer afdraait en die een bezit vormen zoals de discotheek voor de platenliefhebber. „Een bandrecorder is verschrikkelijk duur", wordt wel betoogd. Dat is, zoals alles, maar betrekkelijk. Als men een bandrecorder intensief gebruikt is hij zijn geld alleszins waard. Bij de aan koop moet men eerst goed overwegen wat men met de recorder wil gaan doen, pas dan kan men beginnen met een keuze te maken uit de talrijke modellen en uitvoeringen. Voor al die soorten recorders gelden andere prij ken. Men kan wel eenvoudig stellen: ïoe duurder, hoe beter, maar dat is niet de enige overweging. Als men een re corder beslist alleen maar gebruikt voor gesproken geluid, dan is het onzin een apparaat van bijvoorbeeld achthonderd gulden te kopen. Wil men muziekpro gramma's opnemen dan kan men be slist niet volstaan met een recorder van drie- of vierhonderd gulden. De prijzen variëren van tussen de twee- en driehonderd gulden tot ruim twaalfhonderd. Voor eerstgenoemd bedrag heeft men een draagbare tran sistorrecorder, met de beperkte moge lijkheden die cteze nu eenmaal biedt (kleine spoelen, gering frequentiebereik matige geluidsweergave) en voor die twaalfhonderd gulden koopt men een stereorecorder waarmee men welhaast professionele resultaten kan bereiken! Een stereorecorder heeft alleen nut voor iemand die de allerhoogste eisen stelt aan muziekweergave en die niet alleen stereoplaten wil overnemen (om daarvoor alleen zo'n duur apparaat te kopen is eigenlyk zonde, want men kan immers ook dc platen zelf beluis teren) maar die ook zelf het geluid van orkestjes of jazzbandjes stereofonisch wil opnemen. Of andere geluiden (bv. natuurgeluiden) zo getrouw mogelijk wil „inblikken". Als het alleen gaat om het afspelen van stereobanden (dus niet zelf opne men) dan kan men volstaan met een semi-stereorecorder die overigens ook als stereorecorder zijn aangeduid waarbij men dan een extra versterker of de radio nodig heeft voor het tweede kanaal. De balansregeling vormt hier bij dan wel een probleem. Zo'n recorder is al te koop voor een kleine zeven honderd gulden. De meest gangbare apparaten voor het huiselijk gebruik zijn die van vier- a vijfhonderd gulden. Als men klaagt dat het geluid „toch niet zo mooi" is als dat van een grammofoonplaat of van FM of draadomroep, dan moet men wel bedenken dat men voor zo'n be drag geen topkwaliteit koopt. En dan is er behalve de twee eerder genoemde vereisten (fantasie en de bereidheid om geregeld nieuwe banden aan te schaffen) nog een derde: als men plannen heeft een recorder te kopen, is het beslist nodig zich door een be trouwbare handelaar uitvoerig te laten voorlichten. Als de man (men kan niet alles weten) er niet het fijne van weet, laat u dan op een andere manier er al les over vertellen en zet nauwkeurig uiteen welke doeleinden u met de re corder nastreeft. In dat geval wordt u beslist een apparaat rijker waarvan het hele gezin vele jaren lang het allergrootste plezier zal hebben en dat beslist duizenden dingen meer kan dan: de baby napraten. De procureur-generaal bij het gerechts hof in Den Haag, mr. D.J. van Gilse, heeft de schroothandelaar L. Worms in zage geweigerd van de processen-verbaal die opgemaakt rijn in de meineedzaak welke de heer Worms aanhangig heeft gemaakt tegen mr. J.A. Walkate. Dit heeft de heer Worms meegedeeld. Mr. Walkate, voormalig beheerder van de schootvereveningskas van de EGKS, thans directie-secretaris van de Hoog ovens in IJmuiden, is zoals wellicht bekend buiten vervolging gesteld ter zake van de meineedaanklacht. Desge vraagd deelde mr. Van Gilse mee geen informaties over deze weigering te willen geven. De heer Worms wil de processen-verbaal die naar aanleiding van zijn meineed klacht zijn opgemaakt zien omdat, zo zegt hij, „ik van goedingelichte zijde verno men heb, dat mr. Walkate hierin toege geven heeft onwaarheid te hebben ge sproken voor de rechter-commissaris". De heer Worms zegt de gegevens uit de processen-verbaal nodig te hebben voor de civiele procedure die hij voert tegen de „Hansa Rohstoffen Verwertung A.G.". (Advertentie) ubicfl De rechtbank in Amsterdam heeft de 53-jarige jurist E. T. uit Amsterdam we gens flessetrekkerij veroordeeld tot twaalf maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar met onder toe- zichtstelling van de reclassering. Tegen de jurist was twaalf maanden met af trek, waarvan twee maanden voorwaar delijk en een proeftijd van drie jaar met ondertoezichtstelling van de reclassering geëist. Voor de oorlog was mr. T. door ver erving in het bezit gekomen van meer dan 100.000 gulden. Van dit bedrag was in 1957 nog slechts 2.000 gulden over. De oorzaak daarvan waren ongelukkige spe culaties in rubber. De jurist raakte door zijn speculaties zijn hoge positie bij een bank kwijt en werd korte tijd later ook ontslagen bij een andere bank. Zijn schulden waren inmiddels tot grote hoog te gestegen. Pogingen om zijn oude sta tus te herwinnen door middel van het maken van fotoreportages lukten niet en toen verkocht hij door hem nog niet afbetaalde kostbare camera's en lenzen aan een scharrelaar. De Franse modeontwerper Yves Saint- Laurent heeft een gerechtelijke procedure tegen zijn vroegere werkgeefster Maison Dior gewonnen. Een hof van beroep in Parijs heeft bepaald, dat Dior Saint-Laurent twee jaar salaris schuldig is en een deel van de winst gedurende het tijdvak dat de ontwerper voor Dior werkzaam was. Het bedrag dat Saint-Laurent zal toe vallen moet nog worden bepaald, maar het hof wees hem vast meteen 120.000 nieuwe franks toe: De gerechtelijke procedure was het ge volg van Saint-Laurents vervanging als top-ontwerper bij Dior door Mare Bohan in augustus 1960, toen eerstgenoemde in militaire dienst moest. Na twee maanden werd Saint-Laurent op medische gronden uit de kazerne ontslagen. Dior wilde hem echter niet terug nemen. Saint-Laurent, die nu een eigen huis heeft, is er niet in geslaagd van Dior het bedrag los te krijgen dat hij had ge- eist wegens contractbreuk, Dior brak met Saint-Laurent op 5 mei 1961. Bohan was zijn assistent. NEERLANDS MEEST VERKOCHTE MATRAS TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM. UTRECHT, BREDA Heel kunstminnend Engeland is in opstand gekomen tegen het be sluit van de Royal Academy te Londen, één van haar kunstwer ken, een tekening van Leonardo da Vinei, aan een Amerikaans mu seum te verkopen. Niet dat de tekening, een studie voor het schilderij „De maagd en het kind, met Johannes de Doper en St.-Anna" de afgelopen jaren de trots en glorie is geweest van het Engelse publiek. Ge durende de 190 jaar dat het kunstwerk in het bezit is van de Academie, heeft het een vergeten bestaan geleid in een lokaal van de kunstacademie van het instituut. Slechts in 1952 genoot het al gemene belangstelling toen het met tal loze andere tekeningen van da Vinei, eigendom van koningin Elizabeth, ten toon werd gesteld. Onmiddellijk hierna keerde het terug naar de Royal Acade my, waar in 1961 slechts vijf Britten zich vervoegden met het verzoek de te kening te mogen zien. Het rumoer om de „vergeten" da Vin ei, in pers, radio, televisie en parlement zal vandaag culmineren in een spoed vergadering van de leden der Royal Academy, de R.A.'s, welke initialen zij (Advertentie) (Advertentie) U proeft de moutwijn In een order van het Korps Lucht machtstaf wordt medegedeeld, dat het de staatssecretaris van Defensie is opgeval len, dat zoveel militairen zich bezondi gen aan het vloeken en het bezigen van ruwe taal. Afgezien van het feit, dat dit voor mi litairen verboden is op grond van arti kel 22 en artikel 27 van het reglement betreffende de krijgstucht, geeft speciaal het vloeken blijk van een gebrek aan innerlijke beschaving en aan respect voor de overtuiging van anderen. Alle militairen, aldus de staatssecre taris, zijn bij hun woordkeuze derhalve gebonden hiermede rekening te houden, terwijl alle meerderen verplicht zijn het vloeken en bezigen van ruwe taal door hun ondergeschikten tegen te gaan. De 39-jarige fabrieksarbeider J.H. Zui- derwijk uit Gouda is om het leven geko men doordat hij in een put met warme vetzuren stapte. Het ongeluk gebeurde op het terrein van Gouda-Apollo, waar het slachtoffer bezig was met bestra tingswerkzaamheden. De man is waarschijnlijk achteruitlo- •end in de put gestapt en door verstik- :ing om het leven gekomen. Het is een wonderlijke sensatie, de in de na-tuur vastgelegde geluiden later op de bandrecorder te beluis teren. In een sombere, vervallen timmer manswerkplaats aan de Korte Leidse- dwarsstraat in Amsterdam, op nog geen 100 meter van het Leidseplein-vermaak- centrum, heeft de 29-jarige ex-glazen wasser Robert Jasper Grootvelt dezer dagen zyn k.-tempel ingewijd. De zich noemende geestenbezweerder, die vorig jaar een kruistocht tegen het ro ken begon, wil vanuit deze tempel de nicotinisten waarschuwen, tegen de ver derfelijke gewoonten van het sigaret tenroken. daad betrapt bij het besmeuren van affichies waarna de zestig dagen gijze ling volgden. „In de gevangenis ben ik een nog feller tegenstander van roken gewor den", zei de in een witte kiel gehulde geestenbezweerder vanavond in zijn tempel. Hij rukte wat aan zijn won derlijk hoofddeksel, een soort soldaten- kepie versierd met goudse pijp en deel de mee, dat hij zijn actie met nog grotere felheid gaat voortzetten. „Elke avond wordt er een eredienst gehouden. Ik zal alle rokers voorgaan, opdat de bezoekende nicotinisten het probleem van het roken moeten beleven. Er moet avond een grote instuif gehouden. De assistent-lidmaten van Grootvelts tem pel konden het rommelige intereur be zichtigen, de voorhof, het middendeel en een altaar. Langs de planken wan den zijn besmeurde sigarettenaffiches aangebracht. Er staan asbakken vol peukjes en bij het altaar hangt ook de dagvaarding voor het kort geding. Er branden kaarsen rondom het altaar, waarop een hamer, een trommel vol spijkers, doosjes lucifers en andere won derlijke attributen rommelig liggen uitgestald. Op de achtergrond klonk mystieke Afrikaanse muziek. „Dat hoort erbij" vindt Grootvelt. Want de sigaret- Drie wol-pn 0„i„w„n hi; h„i veel gerookt worden, enorm veel, zo- tenfabrikanten hypnotiseren naar zijn Amsterdamse hu'is van bewaSngNLI hij zestig dagen werd gegijzeld, omdat hij zich niets had aangetrokken van het bevel van de president van de hoofd stedelijke rechtbank het bekladden van sigarettenaffiches met het woord „kan ker" te staken Een maand lang voerde Grootvelt deze anti-rookactie vorig jaar. Enkele honderden affiches werden in Amster dam beklad, waarna een publiciteits bureau een kort geding tegen de affi- chesbekladder aanspande. Twee dagen na het vonnis werd Grootvelt op heter- Tijdens de tempeldienst zal de gees tenbezweerder aan zijn bezoekers krijt jes uitdelen, waarmee ze in de stad sigarettenaffiches kunnen gaan be smeuren. „En ook kom ik met een eigen sigarettenmerk. Ik noem het An- thonie van Leeuwenhoek en het zijn stukjes zuivere teerdraad, zo zwart mo dezelfde wijze als de primitieve volken de medicijnmannen. Roken beschouwt Grootvelt als een ritus en hij wil deze eigenschap daar om ook ritueel bestrijden: met Afri kaanse muziek, de eredienst in een ver stikkende rokerige ruimte en al hoes tend en proestend. „Ik wil een nationale anti-rookcampagne, die overslaat in de Benelux en in Engeland, want de tijd is er nu rijp voor", zo meent anti-nico- tinist Grootvelt, die met een sigaret tussen de lippen de eerste gasten za- gelijk". In de tempel werd zaterdag- terdagavond begroette..... achter hun naam plegen te vermelden, om te beslissen of de da Vinei terugge trokken zal worden van de veiling op 8 juni. waarvoor de tekening is inge schreven. De leden van de academie, beken de Britse kunstenaars, hadden uit geldnood besloten één van hun kunst werken te verkopen, en hun keuze was op de da Vinei gevallen, waar voor zij dachten 1 miljoen pond sterling te kunnen krijgen van een kapitaalkrachtig Amerikaans mu seum. Verbaasd over de plotselinge veront waardiging van het Britse publiek, dat de tekening op Engels grondgebied wil de houden, ver van de rijke, inhalige Amerikanen, zullen de R.A.'s waarschijn lijk een prijs vaststellen waarvoor de da Vinei het eigendom kan worden van het Britse publiek, dat hiervoor zijn ponden bijeen zal moeten brengen. Men verwacht, dat de prijs op onge veer 750.000 pond sterling zal worden vastgesteld, minder dan op een veiling zou zijn opgebracht, maar een klein ge baar van vaderlandsliefde van de zijde van de Academie. De kranten hebben een stortvloed van ingezonden brieven te verwerken gekre gen, waarvan de meeste eisten, dat de tekening voor Engeland bewaard diende te worden en onder geen voorwaarde in Amerikaanse handen mocht vallen. Er zijn echter ook andere stemmen op gegaan. Een Brit schreef aan „The Ti mes": „In Amerika zal de tekening ten minste juist worden ondergebracht in een van de vele mooie musea in plaats van een verborgen bestaan te leiden in die grafkelderachtige Royal Academy". Vanuit studio Irene te Bussem zal de NTS op woensdag 28 maart van 20.30 uifr 's avonds tot l.OÖ uur 's nachts uitslagen geven van de die dag te houden verkie zingen voor de Provinciale Staten. De binnenkomende resultaten zullen van kanttekeningen worden voorzien door een aantal deskundigen, te weten dr. L.A.H. Albering (KVP), drs. J.M. den Uyl (P.v.d.A.), mr. C. Berkhouwer (WD) dr. Veerman (AR), dr. J.W. van Hulst (CKU) en H.J. Lankhorst (PSP). Laat op de avond, als de einduitslag nagenoeg is komen vast te staan, zullen enkele vooraanstaande politici hun me ning omtrent de verkiezingsresultaten geven. (Advertentie) Maak een einde aan uw martelingen. Elke astmalijder kent het verstikkende gevoel dat een astma-aanval kenmerkt en dat voor hem een ware marteling is. Adozo maakt hieraan een einde. De Adozo-tabletten brengen binnen de 30 seconden verlichting en bedwingen de felste aanval in 5-15 minuten. Om ge heel gerust te zijn, nemen vele lijders aan astma één Adozo-tablet bij het naar bed gaan en één bij het ontwaken. Neem ook eens de proef! Bij apothekers en. drogisten De ministers van buitenlandse zaken van de zes EEG-landen zijn er nog niet in geslaagd de tegenstellingen over de Franse plannen voor een Europese poli tieke unie te overbruggen. Hoewel op een aantal punten overeenstemming werd bereikt over de tekst voor het statuut van een politieke unie, bleken over belangrijke problemen de standpunten duidelijk tegenover elkaar te blijven staan. De vaste ambtelijke delegaties van de zes landen hebben opdracht ge kregen de vraagstukken verder te be studeren en zelf op 17 april in de Franse hoofdstad wederom bijeen te komen voor verdere besprekingen. Belangrijke geschilpunten blijven de bevoegdheden en de mogelijkheden tot wijziging van het statuut van de politieke unie. De Franse opvattingen in deze punten staan daarbij tegenover die van Nederland, België en Italië en in min dere mate tegenover die van de Duitse bondsrepubliek en Luxemburg. De Newyorkse politie heeft de 33-jarige Peter Sherry aangehouden, die zich acht jaar geleden door vervalsing van een verklaring van overlijden „dood had verklaard" en sindsdien van de baten van zijn overlijden leefde. Het bleek, dat Sherry voor zijn „dood" enige levens verzekeringen had afgesloten op naam van een zekere heer Bachulis, onder wiens naam hij de uitkering later zelf kwam incasseren. Een andere bron van inkomsten was het pensioen, dat zjjn „weduwe" ontving In totaal zou het echtpaar ruim dollar hebben ontvangen.

de Stem | 1962 | | pagina 15