Mia Smelt Moeders jubileert met wi I is wet SNELFIX jjj| Isabelle Aubret naar Nederland ier dode n Luister naar naar Terugblik Éggi Pr n Mars per dag geeft extia werklust, verkwikt bij spel en rust Ruim 2000 maal in de ether voor moeder de vrouw TWEE ZANGERESJES IN ONBEKEND TALENT H morsvrij Radioprogramma KRO-TEAM NAAR TURKIJE5 PROCO crème - shampoo 65 ct. vLSjesi Bil m Stem-feuilleton Televisieprogramma BEURS VAN AMSTERDAM Koninklijke Olies gevraagdPhilips aangeboden DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 MAART 1962 (Van onze radio- en t.v.-red.) ^a twaalf en een half jaar het be kende radioprogramma van de KRO „Moeders wil is wet" voor de talloze luisteraarsters te heb ben gepresenteerd, zal mej. Mia Smelt op zaterdag 31 maart een klein jubileumprogramma voor haar vrouwelijke luisterkring presenteren, waarin een wed strijd voor de vrouw is opge nomen. Op 3 oktober 1949 begon de KRO met dit programma voor de vrouw, waar mee voldaan werd aan de wens van vele huismoeders om een verzoekpla- tenprogramma voor de vrouw samen te stellen. Bij de KRO werd de leiding van deze uitzendingen in handen ge legd van mej. Mia Smelt, die daarmee mej. Leni Verstegen opvolgde als leid ster van de radiorubriek voor de vrouw. Sedert die datum heeft Mia Smelt kans gezien het duizenden huis moeders naar de zin te maken in meer dan 2200 uitzendingen. Zoals bekend wordt het programma „Moeders wil is wet" uitgezonden op elke dag dat de KRO in de ether is en wel van 8.50-9.40 uur. terwijl op de zaterdagochtend het programma nog tien minuten langer duurt. Dit betekent zeven uitzendingen in de veertien da gen. Reëels spoedig na het lanceren van de rubriek bleek het niet mogelijk in deze betrekkelijk korte tijd te vol doen aan de honderden verzoeken, die wekelijks binnenkwamen. Men was ge noodzaakt de aanvragen enigszins te beperken, hetgeen bereikt werd door jarigen en jubilarissen voorrang te ge ven. Toen in 1955 werd verboden voor de microfoon namen van luisteraars te noemen, vond Mia Smelt een nieu we vorm voor het verzoekplatenpro- gramma. VJTTekelijks prikte zij in het aardrijks- kundig woordenboek een aantal ge meenten. die hun wensen kenbaar kon den maken. Nadat 1100 gemeenten van de 1156, die men in Nederland telt, waren afgewerkt, werd 't beroep van de huisvader als uitgangspunt gekozen. De vrouwen kregen niet alleen de gelegen heid hun geliefkoosde grammofoon plaat aan te vragen, maar ook werd in het programma een en ander over het beroep verteld, zodat er niet alleen sprake was van een verzoekplatenpro- gramma, maar van vijftig minuten mu ziek afgewisseld door een praatje. Er is trouwens van het begin af aan naar gestreefd naast het muzikale gedeelte de huisvrouw informatie te geven over de 1001 dingen waarmee zij dagelijks heeft te maken. Opvoedkundige advie zen en huishoudelijke praatjes wissel den elkaar af en uit de voorlichting op huishoudelijk gebied groeide een nieuw programma „Waar voor uw geld". Wij zijn er van overtuigd dat de schrifte lijke reacties na de uitzending van 31 maart zeker niet bij het gewone getal van honderd brieven per week zullen blijven. (Advertentie) Op Hilversum I 402 m speelt om 20.50 uur voor de NCRV Het Concertgebouw orkest o.l.v. Bernard Haitink. Om 21.50 uur voert de Canadese dirigent en com- "ponist Robert Farnon met Het Metropole Orkest eigen composities en arrange menten uit. Tot slot van de avond volgt om 22.50 uur de rubriek ..Platennieuws" Op Hilversum II 298 m brengt de VARA om 20.05 uur de Malando-melan- ge. Christel Adelaar zingt om 20.45 uur „Liedjes uit mijn album". Het hoorspel ..De rode oktober" van Dick Dreux wordt om 21 uur uitgezonden. Daarna kunt u om 22 uur listeren naar „Gouden stem men van deze eeuw". Om 22.20 volgt een nabeschouwing over de wedstrijd tussen het oranjeteam en de London combination. Muziek voor twee en voor vier piano's zal om 22.55 uur worden uitgezonden. Tenslotte is er om 23.20 uur Jazzmagazine". H eden (woensdag) in de vijfde aflevering van het televisiepro gramma ..Onbekend talent" treedt eerst het accordeon-duo ..de Fronta- komt een andere zangeres, namelijk lmi's" uit Amsterdam op. De tweede naam die associaties wekt aan Italië is die van het zangeresje Detty Cas- soli uit Den Haag. Zij wordt bij haar optreden voor de camera's geïntrodu ceerd door Thom Keiling. Uit Tiel mevrouw Schoots-Kopatsch. geboren in de Oekraine, maar al twintig jaar in Nederland. Zij is voor de uitzending „ontdekt" door de voorzitter van het Byzantijns koor uit Utrecht, die met haar ook een duet zal zingen. Gastheer is als vanouds Jaap van Praag, maai de muzikale leiding wordt ditmaal niet verzorgd door Wim Jongbloed, die elders contractuele verplichtingen moet nakomen. Hij wordt voor deze avond vervangen door een ensemble onder leiding van Peter Kok, Na het journaal biedt de VARA om 20.20 uur „Achter het nieuws", om 20.35 uur gevolgd door ..Onbekend ta lent". Om 21.05 uur wordt in de sport- rubriek een documentaire gewijd aan de Rotterdamse voetbalclub „Feye- noord". Onder de titel „Strikt vertrou welijk" vertoont men om 21.25 uur een filmaflevering over de lotgevallen van inspecteur Leclerc. Tot slot is er om 21.50 uur het forum „Welbeschouwd". België Vlaams biedt om 20.30 uur een liedjesprogramma onder de titel „Twee maal drie is zes". Om 20.50 uur volgt de tv-western ..Bonanza" en om 21.40 uur een wetenschappelijke reportage ge titeld „Kleiner dan het leven" (Advertentie) ocj^ezecjK v:- .2 - - "i,»T Het ligt in de bedoeling van de AVRO- producer Karei Prior om het Franse zangeresje Isabelle Aubret, die zondag avond in Luxemburg het Eurovisie Songfestival won met haar liedje „Un premier amour", op te nemen in het televisieprogramma „Rendez-vous' dat zondagavond op het beeldscherm wordt vertoond. Naar verluidt heeft ook de KRO belangstelling voor de chansonnière. Bij deze sectie wil men in de toekomst een show rond Isabelle maken. Als nu Willem O'Duys en Rudi Carrell met dezelfde voornemens in het grand auditorium van tele-Luxem- bourg te werk zijn gegaan, dan bestaat de kans dat de Nederlandse -kijkers binnen zeer korte tijd niet minder dan vijfmaal dit voormalige balletdanseres je uit Lille op hun schermen te zien zullen krijgen. Over coördinatie gespro ken (Advertentie) Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever Met filmbeelden uit de oude doos heb ben vele kukers gisteravond wel geen hoog cultuur genot beleefd, doch wel enige plezierige uren, waarbij hun lach spieren actief zijn geweest. Dat gold uiteraard het meest voor de rasechte kol derfilm „Hellzapoppin", dat vrij vertaald „De hel breekt los" betekent Wel, de hel is ook losgebroken want er is waar schijnlijk'nog nooit zoveel kolder, soms gekoppeld aan technische foefjes bij eengebracht dan in deze Amerikaanse rolprent met lie Olsen en Chick Johnson. Voor het gooi- en smijtgeval draaide men o.a. fragmenten uit „Tempeest", waarin men een nog jeugdige John Bar- rymore in actie zag. Moet men nogal eens het hoofd schudden bij het zien van der gelijke oude rolprenten, men komt daar bij toch ook automatisch tot de conclu sie, dat het peil van het filmen in korte tijd enorm is gestegen. Gaat men verge lijkingen trekken dan komt men tot frappante constateringen. Het was overigens een complete film avond, want na het nieuws kwam de KVP de huiskamers binnen met een fris se en modern opgevatte montage over bepaaldeaspecten van het politieke le ven. Waren deze beelden meer voor de kijkers bestemd, daarna kregen de kijk- sters ruimschoots haar deel bij een vlotte documentaire van en over de werkers vobr de Nederlandse mode. W.v.B. TIEN JAAR gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest en terbeschikking stelling der regering eiste de Haagse officier van justitie tegen de 34-jarige Haagse fabrieksarbeider P. B„ die op 14 september van vorig jaar getracht heeft de 72-jarige H. D. de- Groot in diens woning aan de Leeuwendaallaan te Rijs wijk van het leven te beroven. Een psy chiatrisch rapport achtte de verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar. Hilversum 1 - 402 m WOENSDAG 21 MAART NCRV: 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Licht ens. 12,53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Licht ens. 13,45 Klass. gram. 14.05 Strijkkwintet, klass. gram. 15,00 Mu- ziekstudenten-studentenmuziek. jeugdconc. 15,45 Vrije tijd... wel besteed 16.00 V. d. jeugd 17.20 Meisjeskoor en instr. kwintet 17,40 Beursber. 17,45 Het spectrum, lez. 18.00 Gram. 18.10 Voc. ens. 18,30 RVU: Van Bach tot Boulez, 3. door H. Citroen 19.00 Nws. en weerber. 19,10 Op de man af, praatje 19.15 Leger des Heilskwartier 19.30 Radio krant 19.50 Koor en solisten: gewijde muz. 20,30 Lente, ook in Europa's eenwording, lez. 20,50 Concertgebouwork. 21.40 Kant tekeningen bij de voorpagina 21.50 Metropole ork. 22,30 Nws. 22.40 Avondoverdenking 22,55 Platennws. 23,55-24,00 Nws. DONDERDAG 22 MAART KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7,30 V. d. jeugd 7.45 Morgengebed en overweging 8,00 Nws. 8,18 Pluk de dag (gr.) 8.50 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10,00 NCRV-lied 10.03 Klass. kamermuz. (gr.) 10,15 Morgenwijding 10,45 Mannenkoor (gr.) KRO: 11.00 V. d. zieken 11,45 Gew. liederen. flilversuni 2 - 298 m WOENSDAG 21 MAART VARA: 12,10 Orgelspel 12,30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 V. h. platteland 12,38 Pianoduo 13.00 Nws. 13.15 Hawaiian ens. 13,45 Gesproken portret 14,00 Radiofilharm. ork. en solist 15.00 Minder belasting voor gehuwde werkende vrouwen, lez. 15.10 V. d. jeugd 17.00 Hammondorgelspel 17,20 Politie- kapel 17.50 Regeringsuitz.: Studeren en stu dent zijn. 1. prof .dr. H. Smitskamp. voorz. v. h. coll. van rectoren-magnifici der uni versiteiten en hogescholen spreekt over: Van schoollokaal naar collegezaal 18.00 Nws. cn comm. 18.20 Lichte gram. 18.30 Instr. kwintet, lichte muz. 18,50 Act. 19,00 V. d. kinderen 19,10 Vara-vaida en lichte gram. 19.20 Een woord voor goede verstaanders, lez. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20,05 Tango-rumba-ork. en zangsol. 20.30 Zestig jaar levenservaring, lez. (24) 20.45 Lichte muz. 21.00 De rode oktober, hoorspel 22,00 De gouden stemmen van deze eeuw (gr.) 22,20 Voetbalbeschouwing 22,30 Nws. 22.40 Hart op de tong, act. problemen 22,55 Muziek voor twee en vier piano's (gr.) 23,20 Jazzmagazine 23,55-24,00 Nws. DONDERDAG 22 MAART AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Ochtendvaria (gr.). VPRO: 7.50 Dagopening en VPRO-nws. AVRO: 8,00 Nws. 8.15 Lichte gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 De groen teman 9.15 Tsjechische muz. uit de 18e eeuw (gr.) 9.40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvita minen (gr.) 10,50 V d. kleuters 11.00 Kook kunst 11.15 Klass. gram. 11,45 Leven en dood, lez. Brussel Vlaams WOENSDAG 21 MAART BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.03 Amus. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Amus. muz. (verv.) 12.50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 15,00 Altviool en piano 15,40 Solistenparade 16,00 Beursber. 16,06 Engelse les 16.21 Operettemuz. 17.00 Nws. 17,30 Fluit, klavecimbel en piano, oude muz. 17,50 Boekbespr. 18,00 Gram. 18,10 Leken- moraal en filosofie 18,30 V. d. sold. 18.50 Sportkron. 19.00 Nws. 19.40 Jeugd en muz. 19.55 Gram. 20.00 Vlaanderen zendt zijn zo nen uit. missiereportage 20,15 Lichte muz. 21.00 De zeven kunsten 21,30 Omroeporkest 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.25 Etnische muz. uit Japan 22.55 Nws. 23,00-23,15 V. d. zeelieden. Bl'ussel Frans WOENSDAG 21 MAART BRUSSEL 484 m 12.03 Gevar. muz. 13,00 Nws. 13.15 Gev. muz. 14.03 Russische orkest- muz. 14,55 Gram. 15.03 Lichte muz. voor de teenagers 15.30 Gram. 16,08 Lichte muz. 17,00 Nws. 18.30 Jazzmuz. 19.05 Muz. feuill. 19.30 Nws. 20,00 Chansons 20.30 Denkbeeldig conc. 21,45 Gram. 22.00 Wereldnws. 22,15 Mont- martre chez vous 22,55 Nws. (Advertentie) jgEN filmploeg van de KRO-tv zal een reis gaan maken naar Turkije en Jor danië voor het opnemen van enige programma's over Istanboel en het ?ven in Jordanië. Het team zal be6taan uit Nic. Notten, producer bij de tv- sectie van de KRO, de heer Henk Neuman, redacteur buitenland van „De Tijd", een free lance medewerker van de KRO en een free lance camera man. Het team vertrekt vandaag per KLM en keert 8 april terug. De ortho doxe patriarch van Konstantinopel heeft zich bereid verklaard voor de KRO-camera's en microfoon te spreken. In Jordanië zal de filmploeg op namen maken in een dorp, waar de tijd „stil is blijven staan" en dat er precies zo uitziet als tijdens Christus' leven. Er is grote kans dat koning Hoessein van Jordanië een gesprek zal toestaan en in ieder geval is de vroegere kinderjuffrouw, de Nederlandse mevrouw Muller, daartoe bereid. In het ziekenhuis in Amman zal het Nederlands verplegend personeel voor de camera komen. 'I nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! ,'Pa, de meester heeft vandaag ge rookt in de klas," zo komen binnen kort jongetjes opgewonden thuis ver-\ tellen. „Foei, je mag niet klikken, Jantje," zal pa dan zeggenmaar als Jantje in bed ligt zal de vader bekom merd naar de voorzitter van de ouder- commissie fietsen en daar de beschut- diging doorgeven. Want nu in Purmerend de vinger °P de wonde plek is gelegd, zal het S1}cl gedaan zijn met het roken in de klas door het onderwijzend perso- neel. Die ontwikkeling was te ver wachten: er is een tijd geweest waarin de meesterin zijn klas een absolute monarch was. Maar ook deze monar- Qhie raakte in verval en de gezags verhoudingen gingen de volksdemo- cratische kant op. Vroeger werd er, Wet andere woorden, op de kinderen Qelet, nu is de onderwijzer het object ven waakzaamheid. Roken is slecht, °ok het inademen van sigaretterook al rookt men zelf niet, slecht voor de gezondheid en een onderwijzer die ^00r de klas staat te roken brengt dus de leerlingen in gevaaraldus het Pvrmerendse vrouwelijke raadslid. uoken in de klas, zo stiekem moge- l'Jk, was eertijds zowel een uiting van de hoogste moed als een halsmisdaad. \jie het waagde verwierf de bewon dering nan alle ^klasgenoten en als 'h betrapt werd, wat altijd gebeurde an zat er een stevige schrobbering 'n en bij herhaling werd je voor de res}/r,van de dag van school gestuurd. Misdadig blijft het. Alleen geldt het erbod, nu de onderwijzer. Nu zal de cester, onder het voorwendsel een onvermijdelijk natuurlijke aangelegen- cid te gaan regelen, in het verdokene fj^aret gaan opsteken. En als dan ct Hoofd de man betrapt zal er mis- llen ^afwerk van komen. Recidi- sten staat aangifte bij schoolbestuur I. nog erger, de oudercommissie te Wachten. Ik had vroeger een (kei van een) ^er.Wllzer' »de meester" heette zo'n pilo 11 no9> die een stevige kromme hproo^te' waaruit onafgebroken iarilge ro°kwolJcen opstegen. Als hij ont- *Vias, ^ree9 hij van de klas een !(ir»n Goddank is de man sinds hphk ePTensioneerd. Hij zou dit nooit cn kunnen verwerken. PRAET-MAECKER M a IB1 r M t O i n n s 10. „Natuurlijk", zei Pieter Auguste Per- quin vriendelijk. „Als u dat prettig vindt, kunt u mijn vragen met alle liefde als pro forma gesteld beschouwen. Zolang u ze maar naar uw beste weten en zo nauwkeurig mogelijk beantwoordt, heb ik daar niet het minste bezwaar tegen." „Vraagt u maar, inspecteur. Zolang u maar niet vergeet dat ik een drukke praktijk heb en mijn tijd dus kostbaar is." „Dat is iets waaraan ik geen ogen blik twijfel, dokter. Zou u mij verslag kunnen doen van de loop der gebeurte nissen? Voor zover u bekend natuur lijk." „Het spijt mij, inspecteur, maar er valt niet veel te vertellen. Ik werd op gebeld tijdens mijn morgenspreekuur, zo ongeveer half negen zal dat geweest zijn „Kunt u mij ook zeggen wie u op belde?" „Zeker, juffrouw Klaaske.". „Juffrouw Klaaske „Ja. zij is met mevrouw Hulstein mee gekomen. toen die trouwde. Als ik me niet vergis is ze haar loopbaan, om het zo maar eens te noemen, begon nen als kindermeisje bij mevrouw Hul steins ouders. En nu is ze, ja, hoe moet ik dat nu zeggen Enfin, ze heeft hier de teugels in handen en ste vig ook. De zorg voor de huishouding berust geheel bij haar. mevrouw Ul- stein heeft een zo druk bezet leven, dat zij onmogelijk Zijn vaalwitte handen maakten een ge baar om nog eens duidelijk te onder strepen hoe onmogelijk het mevrouw Emile Hulstein wel was zich te occupe ren met haar huishouding. „Nu. juffrouw Klaaske zei mij dat mevrouw mijnheer dood in de aquarium kamer had gevonden en dat zij bang was dat mevrouw die schok niet zou overleven. Ik ben natuurlijk onmiddel lijk hierheen gekomen. Ik heb me over tuigd, dat mijnheer Hulstein werkelijk dood en dus buiten bereik van mense lijke hulp was. Veel tijd nam dat ove rigens niet. Daarop ben ik dadelijk naar mevrouw Hulstein gegaan, die er wer kelijk allerellendigst aan toe was. U moet weten dat het een ideaal huwelijk was. gewoon spreekwoordelijk in hun kennissenkring. U kunt dus wel begrij pen wat het plotselinge overlijden van haar man voor mevrouw Hulstein bete kende. Ik heb mij met de patiënte be ziggehouden tot ik hier bij u kwam. Ik was toen op het punt te vertrekken. Ik kan u verzekeren inspecteur, dat er. terwijl ik mevrouw behandelde ogen blikken zijn geweest, ogenblikken, dat ik bang was haar onder mijn handen te zien sterven. Maar ik geloof wel te mogen zeggen dat we nu het ergste achter de rug hebben, ja, dat geloof ik zeker." „Kwam die plotselinge dood van mijn heer Hulstein voor u niet als een ver rassing? Of heeft die juffrouw Klaaske u al dadelijk door de telefoon verteld hoe hij gestorven was?" „Neen, dat heeft zij niet. Maar ik kan toch niet zeggen dat dit overlij den mij bovenmate verraste. Mijnheer Hulstein leed namelijk in vrij ernstige mate aan wat leken tegenwoordig cie managerziekte noemen. En bij zulke patiënten bestaat toch altijd de kans op een plotselinge exitus." Liefkozend bestreelde hij zijn koket puntbaardje. „Juist. U zou mij een groot plezier doen. als u mij iets meer van mijnheer Hulstein wou vertellen. Als huisarts van de familie heeft u, dunkt mij, een uitstekende gelegenheid gehad hen goed te leren kennen. Het scherpe oog van de medicus. „Dat ziet u heel goed inspecteur," zei dokter Ferwer gevleid. „Wij medici heb ben de gelegenheid onze patiënten te zien in geheel uitzonderlijke situaties, die kanten belichten van hun persoon lijkheid. die zelfs aan hun beste vrien den onbekend zijn en blijven. Als u mij maar zegt wat u precies zou willen weten, geloof ik wel dat ik uw vragen zal kunnen beantwoorden." „Prachtig dokter. Was mijnheer Hul stein een impulsief iemand?" „Neen. volstrekt niet. Zijn reacties wa ren eerder traag. Hij was niet briljant, zoals zijn overleden broer. Gerrit Hul stein moest het niet hebben van grote coups of snelle, geniale beslissingen. Hij kwam er door taai volhouden, hard wer ken en nuchter verstand. Maar hij kwam er even goed als zijn vader en broer er gekomen waren, al was het dan ook langs een andere weg. Het is jammer dat hij dat zelf niet inzag en zich al tijd. ook na hun dood, toen hij alleen aan het hoofd van Hulstein Zonen stond, de mindere bleef voelen." „Dus het type dat alles wel langzaam maar met de grootste zorgvuldigheid doet en niets aan het toeval overlaat „Juist, inspecteur, het nauwgezette, gewetensvolle type. om het zo maar eens te noemen." „Als ik u goed begrijp was hij dat niet alleen in zijn zaken, maar ook in zijn privé-leven." „Natuurlijk Een dergelijk type blijft in elke levenssfeer hetzelfde." Dus geen man, die als hij een of andere fout aan een verwarmingstoe stel van een van zijn aquaria ontdekt, dat zaakje maar kalm op zijn beloop laat tot de volgende morgen? En dan die morgen opeens in zo'n paniek ge raakt bij de gedachte aan de mogelijk door dit verzuim aangerichte schade, dat hij onder zijn douche vandaan komt, zonder zich tijd te gunnen zich af te drogen, een badjas omslaat en hals over kop naar beneden holt?" „Zo iets is nu wel het laatste wat mijnheer Hulstein zou doen," zei dok ter Ferwer beslist. Hij scheen nu wer kelijk belang in de zaak te gaan stel len, want hij hing niet langer verveeld achterover in zijn stoel, maar zat wat naar voren gebogen, met de handen tussen de knieën. Van zijn vervelend maniërisme was niets meer te bespeu ren. „En toch is dat nu juist wat hij ge daan heeft." zei hoofdinspecteur Pie ter Auguste Perquin droog. „En toch is dat nu juist herhaal de dokter Ferwer, terwijl hij met half gesloten ogen voor zich uit bleef kij ken. „Maar dat kan niet, dat is abso luut onmogelijk," liet hij er dan beslist op volgen. „Nu, dan kan het niet, maar ge beurd is het toch," antwoordde Per quin quasi-onverschillig. ,Ik wil helemaal niet ontkennen dat het is gebeurd, inspecteur, maar alleen zeggen dat Hulstein een ernstige reden moet hebben gehad voor wat hij deed, Een ernstige reden, die moet zijn ont staan of hem bekend moet zijn gewor den vlak voor of op het ogenblik, waar op hij in actie kwam. Het is, herhaal ik, absoluut onmogelijk dat de drijf veer tot zijn handelwijze kan worden gevonden in een of andere toestand, die gisteren al was ingetreden of die hem gisteren al bekend was." „We kunnen veilig aannemen, dok ter, dat dat in actie komen, zoals u het noemt, samenhing met dit aquari um hier. Maar hoe wist Hulstein dat onmiddellijk ingrijpen in deze bak nood zakelijk was?" „Het spijt mij," zei dokter Ferwer stijfjes, „maar dergelijke speculaties liggen niet op mijn terrein, inspecteur." „Heeft u ook de indruk gekregen, dat Hulstein de laatste tijd anders was dan gewoonlijk? Dat hij iets had dat hem hinderde? Dat hij over iets pie kerde?" „Och. piekeren deed hij altijd min of meer, hij was nu eenmaal zwaar tillend. Maar hij klaagde wèl meer over moeheid. En mevrouw Hulstein zei mij eens dat haar man kluizenaars allures kreeg. Dat werd wel gezegd als een grapje, maar toen ik er, in verband met die klachten over moe heid van hem, wat dieper op inging, vertelde ze mij dat het haar ongerust maakte, zoals hij zich kon terugtrek ken bij zijn vissem. Het beklemde haar, hoe hij daar uren lang zwijgend naar die dieren zat te staren. Zij had de grootste moeite hem te bewegen zich aan hun afspraken te houden. (Wordt vervolgd) OPERATIE Een beroemde chirurg verrichtte te Marseille een maagoperatie, hl de maag van de patiënt vond hij een vliegtuig. Een klein model, uit gevoerd in plastic. Dergelijke vlieg tuigjes worden als verrassing ver pakt in dozen macaroni van een der grote Franse levensmiddelen- fabrieken. Toen de patiënt voldoende was opgeknapt, kon hij uitleggen hoe dit vliegtuigje in zijn maag terecht was gekomen. Weken geleden was de man met veel honger thuis gekomen. Hij zette, een pan water op en toen dit kookte, gooide hij er een doos macaroni in leeg. Hij had zo'n honger, dat hij de hie pan in één ruk leeg at, ook het vliegtuigje, dat tijdens het koken slap was geworden, zodat het door zijn keel mee naar binnen kon glijden. De chirurg gaf zijn patiënt dit vliegtuigje als een bijzondere her innering mee naar huis. LOKAAS Het is bekend dat werkgevers tegenwoordig van alles proberen om hun bedrijf met de nodige top functionarissen te bemannen. De aan bieding, die een miljonair-industrieel onlangs in een Duits blad deed, slaat echter alle records. Hij schreef na melijk een knappe dochter van 19 jaar te hebben, die eventueel aan geschikte sollicitanten uitgehuwelijkt zou worden... MOEILIJK Een vooruitdenkende Londe- naar, James Charlton, vroeg aan een Spaanse kennis om naar Madrid te schrijven voor hem en inlichtingen te vragen over toeristische evenementen in Spanje. Het antwoord kwam in het Frans. Bij de brief was een brochure ingesloten, die in het Duits gesteld was. RECORD Een Canadese zalm, die gevangen werd in de Miramichi rivier bij Chatham in Nieuw Brunswijk, is nadat hij was gemerkt weer los gelaten. Zestien maanden later werd hij opnieuw gevangen, nu bij Groen land ten zuiden van Sukkertoppen. De zalm had toen een afstand afge legd van 1500 mijl. Volgens de ge leerden een wereldrecord voor zalmen op de lange afstand. „Kom Jan, over twaalf jaar mag je er weer naar kijken." WOENSDAG 21 MAART KRO: 17.00 V. d. kind. 17.25 Veilig verkeer. NTS: 17.35 Jeugdjournaal. CVK, IKOR, RKK: 17,45-18,05 Programma over de Bijbel voor de jeugd. NTS: 20,00 Journaal en weeroverz. VARA: 20,20 Achter het nieuws. NTS: 20,35 Onbekend talent. VARA: 21,05 Sport 21,25 TV-film 21.50 Welbeschouwd, lorum. VLAAMS BELG. 17,00-18,15 V. d. jeugd 19,00 Feuill. 19,30 Doc. progr. over de Ant werpse haven 20,00 Nws. 20,25 Het Manneke 20,30 Amus. muz. 20.50 Film 21,40 Wetensch. reportages 22,25 Nws. FRANS BELG. 18,30 V. d. jeugd 19,00 Actualiteiten uit het verleden 19,30 Land bouwkundige uitz. 20.30 Speelfilm 22,10 Bal let 22,20 Nws. Het marktbeeld werd gistermiddag ge kenmerkt door een licht verdeelde stem ming voor de internationale waarden. Hierbij lagen de Philipsaandelen aange boden in de markt, terwijl voor aandelen Kon. Olie wederom vraag aanwezig was. Het was vooral het buitenland dat de olie-aandelen uit de markt nam op 1 138.40. De slotkoers van eergisteren was f 137,70. Nadat even f 138,20 was'gedaan liep de koers, gedurende de verdere beursduur als gevolg van aanhoudende buitenlandse vraag, op tot f 139. Hier mede lagen de olie-aandelen een paar dubbeltjes boven pariteit New York. In Wall Street bleven ook maandag aan delen Kon. Olie de aandacht vragen, waardoor de koers aldaar iets kon op lopen. Philips stelde gistermiddag met een koersdaling van circa twaalf punten op 1017 teleur. De handel in deze hoek was uiterst kalm. Tegenover het geringe aanbod bleek niet voldoende vraag aan wezig te zijn om een koersdaling te kunnen tegenhouden. De beurs vond de teruggang voor de elektro-aandelen ge forceerd. Het buitenland liet in deze hoek verstek gaan. AKU's min vier pun ten op 398. Unilevers circa een gulden lager op f 189.90. Voor Hoogovens werd vier punten lager genoteerd op 813, na 811. Donr elkaar was de handel in de internationale waarden gering. Al naar gelang de beursduur vorderde nam de belangstelling voor de aandelen Kon. Olie toe. Het fonds verliet de beurs op vriiwel het hoogste peil van de dag. In de scheepvaarthoek werden aande len Oostzee een viertal punten lager op 168 verhandeld. Later liep de koers terug tot 165. In de cultuursector werd het onver anderde dividend van acht gulden van Deli voor kennisgeving aangenomen. 19-3 20-3 Ned. '59 4'4 102 101% Ned. '47 3!2 92% 92% AKU A 401 397 Hoogovens cA 817 812 Philips GBA 1029% 1017 Unilever cA 190.85 189.90 Kon. Olie A 137.75 139.15 Scheepv. Unie A 150% 149% A'dam Bk A 4071/z 409% Kon. Zout cA 1098 1098 NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 396 g.b.Kon. Olie 138.80—139.80 g.l.Philips 1016—1019; Unilever 190.00 190.90; Hoogovens (Advertentie) 138. Niemand kan de ontroering be schrijven, waarmee Sylvester naar de groene weiden keek waar ze hoog over heen reisden, terwijl de wind om het huis floot (en dus zal ik het ook maar niet proberen). Ze vlogen iets langzamer, om goed te kunnen zien. De maan bescheen alles en maakte een lange schaduw achter de koeien. „Wat een vreemd land", zei Mei bewonderend. „Helemaal plat". Om dat het land niet zo erg groot is (dat weet je misschien van de aardrijkskundeles) vlogen ze nog voor het einde van de nacht boven de stad, waar ook de reis begonnen was (maar dan zonder Mei en zonder de blauwe merel). Sylvester wees op alle bezienswaardigheden en vloog langzaam om de toren heen, die in 'het middeif staat. Aan de buitenkant van de stad is het plein, waar hij woont. (Kijk maar naar no. 1.) Met kloppen hart stuurde hij het huis er heen. En ja!! Daar stonden de palen nog, die onder het huis hoorden. Alleen „Hé, ze zijn veel hoger dan toen ik weg woei!", zei Sylvester verbaasd. „Er er staat een schutting omheen, met allemaal krui wagens, en betonmolens en planken er binnen". Maar ze vroegen zich niet verder af, wat dat nu weer betekende. Voorzichtig liet Sylvester het huis zakken, tot het met een lichte schok op de palen kwam te rus ten. „Thuis", zuchtte hij toen tevreden en timmerde met grote spijkers het huis vast. Hij haalde de poten en de staart door het raam naar binnen en borg ook de wielen zorgvuldig weg in de Piepo-koffers. En toen dronken ze wijn en aten allerlei lek kers, om de thuiskomst te vierenHier is het verhaal eigenlijk afgelopen, maar kijk morgen toch nog even op deze plaats. Ik heb zo'n gevoel, dat alles nog niet hele maal in orde is.

de Stem | 1962 | | pagina 9