geven Zeeuwse slagers spaarzegels niet cadeau hun DEKENS Zestigduizend abonnees telefoondistrict Breda in no 90 Sas van Gent voorziet verdubbeling bevolking Grootste „exodus'' van ouders van emigranten Commando-troepen uit Roosendaal vieren hun 20-jarig bestaansfeest Vrijspraak ondanks fel betoog van officier Kosten van uitbreiding: 2.5 miljoen zuiver wollen Plan-west Slopen WOLLEN POLO-PULLI'S Van uit Brabant en Zeeland 0aöRa3 Sie j&ïetn Zwemvereniging te Hulst Middelhuis in Senaat: Samenwerking KAB-NVV kan nat. belang zijn Feesttaart ging naar Wagenberg Aanbesteding ambtswoning commissaris Sfafenstembus Traditie behoeden Elegant Walcherse bokkewagen in Huizen Nieuwe in- en uitvoerwet West-Brabantsche Tabakshandel in het zilver DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 21 MAART 1962 De economische politierechter te Middelburg heeft een ogenschijnlijk zwaar op de maag liggende juridische „kluif" te verwerken gekregen. Voor het hekje verschenen achtereenvolgens vier Zeeuwse slagers, die gedagvaard waren omdat zij de verordening verbod cadeau- en kor- tingstclsel 1958 zouden hebben overtreden. Het ging in deze zaak om de vraag: werden de door de slagers afgegeven spaarzegels door het publiek gekocht of ontvingen de kopers de zegels cadeau? De officier van justitie, mr. J. L. Andreae, meende dat de zegels ten geschenke werden gegeven; de raadsman van de vier vleeshouwers, mr. v. d. Roest, oordeelde echter dat het wettig en overtuigend bewijs daarvan beslist niet geleverd is en de economische politierechter mr. P. van Empel, moest erkennen, dat de raadsman gelijk had. Mr. van Empel concludeerde dan ook tot vrijspraak. In eerste instantie stond terecht slager J. W. H. uit Vlissingen, die zich o.m. had beziggehouden met de afgifte van de z.g. Rio-zegels. Op verzoek van zijn raadsman trad de organisator van de Rio-spaarze- gelactie, C. L. K. als getuige a décharge op. Hij verklaarde de geestelijke vader van de actie te zijn. De zegels vertegen woordigden volgens hem een waarde van een halve cent. Zij werden uitgereikt bij aankoop van alle in de slagerswinkl aan wezige artikelen (ook merkartikelen). K. deelde mee, dat hij de actie had uitge dacht om de slagers een verweer te ge ven in de concurrentiestrijd met het grootwinkelbedrijf. In het najaar van 1959 was in Vlissingen bij wijze van ex periment met zijn doelspaarzegelactie gestart. De zelfstandige middenstanders (niet alleen vleeshouwers) kochten de spaarzegels bij partijen van 2500 tegelijk voor 25 gulden op. Geen bedrog Dat het publiek om de tuin geleid werd, bestreed de getuige: „In alle fol ders stond geschreven, dat de prijs van de zegels was ingecalculeerd in de prijs van het gekochte artikel. H. zelf voelde weinig voor de spaarzegelactie, die hem zo'n 75 gulden per week kostte, maar hij zei haar als een „noodzakelijk kwaad" te zien. Het liefst zou hij zien. dat alle ze gelsystemen geweerd zouden worden, „de concurrentie dwingt ons echter met deze zegels in zee te gaan". Veel stof In zijn requisitoir herinnerde mr. An dreae eraan, dat deze kwestie veel stof heeft doen opwaaien. Niet alleen in Zee land, ook elders in den lande en in di verse arrondissementen hebben midden standers terechtgestaan. De grote vraag is, aldus de officier: „Wordt er nu ge spaard af niet? Met andere woorden: worden de zegels door het publiek ge kocht of door de slagers cadeau gegeven. Radiohandelaren, kruideniers, schoenen handelaren en horlogerie-winkeliers, die ook Rio-zegels hadden afgenomen, ver zekerden mij, dat na invoering van de zegelactie de vleesprijzen niet verhoogd waren, dus zei de officier kregen de kopers de Riozegels gratis. De extra- bedrijfskosten namen deze neringdoenden op de koop toe. Zij beschouwden de klan tenbinding als zeer zwaar wegend." Mr. Andreae: „Ik achtte H. strafbaar, maar wilde niet alle straf op deze ver dachte afwentelen. Hij eiste een lage boete: 25 gulden subsidiair vijf dagen. Zonder animo Slager L. M. uit Tholen had geen Rio- maar zg. Animozegcls verstrekt, overi gens „zonder animo", zoals de economi sche politierechter droogjes opmerkte. Even droog antwoordde M: „Maar de mensen op Tholen zijn er dol op. Zij (Advertentie) 3 dagen donderdag VRIJDAG ZATERDAG kunt U profiteren van deze UNIEKE AANBIEDING Door gelukkige omstandighe den konden wij enkele restanten van fabrieks- partijen 100% wollen dekens kopen, uitsluitend 1-persoons maten. Dit zijn dekens van vooraan staande fabrikanten zowel Leidse als Brabantse. Wij verkopen deze kwaliteits ei merkdekens gedurende voor slechts a Maar één keer zijn deze dekens zo ver onder de normale prijs en vanzelf sprekend kan deze aan bieding slechts gelden z°lang de voorraad strekt. verlangen zegels boven centen. Ik zie het als een soort spaarzin". Mr. van Empel: „Hoe is het met uw prijslijst. Stond daar duidelijk op aange geven, dat het vlees duurder was wan neer men zegels kreeg?" Verdachte M.: „Mijn prijslijst was tij dens de schoonmaak gevallen". De officier (fel): „U had twee prijs lijsten. Eén hing er in de winkel met het opschrift: 500 gram vlees 4 gulden, maar er was ook nog een prijslijst, die ergens anders in de zaak een beetje „weggedrukt" was en waarop stond: 500 gram vlees plus Animo-zegels ook vier gulden". Een derde soort spaarzegels, zg. Spirit' spaarzegels waren „aan de man gebracht" door de Vlissingse slagers v. S. en H. E. W. Voor iedere honderd gram vlees werd één zegel afgegeven en wie volgens de verdachten geen zegel wilde hebben kon contant zijn geld (waarde zegel) krijgen. Het bleek dat de Spirit-zegels geëxploi teerd werden door een organisatie in Til burg, welke in het gehele land opereerde. Het verschil met de andere genoemde ze gels was dat de Spirit-zegels niet gol den voor merkartikelen. Uitgekiend De officier concludeerde, dat het Spi rit-systeem nog uitgekiender was dan de twee andere systemen, maar dat de opzet dezelfde was. In het verleden heeft, aldus mr. An dreae, overleg plaatsgevonden tussen de Spririt-organisatoren en het Produkt- schap voor Vee en Vlees. Het duidelijk advies van het Produktschap werd ech ter door de Tilburgse organisatie in de wind geslagen. Dit advies luidde: „Men moet het publiek goed duidelijk maken dat het de zegels zelf betaalt". Raadsman mr. J. W. v.d. Roest uit Rot terdam merkte op: „De officier heeft het zo voorgesteld als zouden de zegelactie- organisatoren „boosdoeners" zijn. De zaak ligt even anders. De officier onderschat de invloed van de huisvrouw, die graag een potje-achter-de-hand heeft en dit potje kan kweken door middel van de zegels." Volgens pleiter kon de klant op de spaarkaarten zien wat voor „vlees" zij in de kuip had". Mr. v.d. Roest bracht naar voren dat er met de verordening op het cadeau stelsel nog wel eens de hand gelicht wordt. Hij legde de economische politie rechter een grote advertentie van de Walcherse keurslagers over, waarin gratis patates-frites bij aankoop van vlees werd aangeboden. Mr. Andreae: „Daar hebben wij een stokje voor gestoken". Mr. v.d. Roest: „Dan hebben de win keliers toch hun doel bereikt". Politierechter: „En het is niet doorge gaan?" Mr. v.d. Roest: „Dat weet ik wel, maai de goodwill was bereikt". Politierechter: „Ja, als u het zo ziet!" Mr. van Empel deed na het pleidooi van mr. v.d. Roest onmiddellijk uitspraak. Hij was van mening, dat de officier er niet in geslaagd was het wettig en over tuigend bewijs van de overtreding te le veren. Er was niet voldoende bewijs voor het feit, dat de zegels geschenken zouden zijn. Het is best mogelijk, aldus de economische politierechter, waar het hier om kleine bedragen gaat, dat deze ingecalculeerd zijn in de prijzen van de goederen. Mr. v. Empel concludeerde tot vrijspraak. (Van onze correspondent) Het nieuwe uitbreidingsplan „noordwest" dat (zoals gemeld) berekend is op de bouw van zes a zevenhonderd woningen en waar mee voor grondaankopen, riole ringen, verlichting etc. een bedrag van twee en een half miljoen ge moeid zal zijn getuigt op wel sprekende wijze van de voortva rende ernst, waarmee het gemeen tebestuur van Sas van Gent het „gouverneur c'est prévoir" (rege ren is vooruitzien) tot een reali teit hoopt te maken! Immers: dit plan voorziet met name in de ver dubbeling van het aantal ingeze tenen, dat zeventien jaar geleden uit de Tweede Wereldoorlog de nieuwe toekomst tegemoet trad. Burgemeester R.A.J. den Boer. die deze dagen als gastheer fungeerde van een aantal perslieden. wond er overigens géén doekjes om, dat zijn gemeente geografisch gezien niet bepaald in een gunstige situatie verkeert, aangezien zij enerzijds begrensd wordt door het kanaal en anderzijds door de rijksgrens, hetgeen uiteraard de uitbreiding ten zeerste be moeilijkt. Ben uitbreiding, die slechts gericht kan zijn op het noorden, maar zelfs dan nog volgens deskundige planologen geen sinecure mag heten. Waaraan o.a. de spoorlijn niet vreemd is! Werd reeds in 1949 de zogenaamde ..witte wijk"' volgebouwd: enkele jaren nadien was dit het geval met het Bol werk het voormalige Oude Dijkje waarin naast woningen o.m. enkele scho len en andersoortige openbare gebouwen werden opgetrokken. Aangezien inmiddels ook de kom der gemeente vrijwel volgebouwd was. zag het gemeentebestuur zich genoodzaakt tot exploitatie van het „plan west", dat verdeeld werd in drie fasen en waarin o.a. ruimte gecreëerd werd voor kleine industrie, die ten dele reeds op volle toeren draait en binnenkort wordt aan gevuld met o.a. een breigoederenfabriek. Binnen het kader van dit plan is verder een plaats ingeruimd voor een bejaar dencentrum. Aangezien intussen vrijwel alle ter plaatse gelegen grondpercelen zijn uitgegeven in erfpacht dan wel ver kocht aan bouwlustigen, was de geboorte van het nieuwe „noordwestplan" een even noodzakelijke als welkome gebeur tenis. Een plan, dat „snelle aanpak" vraagt, want het vorige werd in drie jaar tijds gerealiseerd, terwijl het op vijf jaar berekend was. In dit „noordwestplan" is rekening ge houden met een tweede spoorwegover gang, aangezien de Westdam het steeds intensiever wordende verkeer rauwelijks nog kan verwerken en bovendien de be woners van het nieuwe gebied slechts langs een grote omweg de woonkern der gemeente kunnen bereiken. Deze nieuwe spoorwegovergang zal dan tevens aan sluiting geven op het Bolwerk, dat met z\jn door een plantsoen gescheiden pa rallelwegen de verbinding vormt met de brug van Rijkswaterstaat over het ka naal. Zoals reeds gepubliceerd: in tegenstel ling met de oorspronkelijke plannen komt aan de Westkade de oprit van deze brug, die hoog genoeg wordt om de „kleine scheepvaart" ongehinderd door te laten. De doorbraak van het Bolwerk n^ar de brug zal de sloping vergen van enkele woningen aan de Westsluis en het open water van de Dam tot aan de sluis zal gedempt worden. Een en ander zal wel een paar slordige duiten gaan kosten, waarbij dan verder nog rekening moet worden gehouden met bepaalde eisen van de Rijkswaterstaat maar er zitten ook diverse voordelen in! Met name in de ruimte-winst na deze demping, die als busstation annex parkeerruimte nogal wat vruchten kan gaan afwerpen. De aanleg van een nieuwe weg van de Paul Krügerdreef (achter de begraaf plaats om) naar de Westdam zal vooral de bietenaanvoer te stade komen. De grond gelegen tussen deze weg en de spoorlijn wordt bestemd voor Patio-bouw. een bungalowsysteem, dat vooral in Spanje erg populair is. doch ook ten on zent steeds meer „terrein" gaat winnen. Een volgende persbijeenkomst op het Sasse gemeentehuis, zo beloofde de burgervader zal gewijd zijn aan de definitieve realisatie van het nieuwe sportcomplex. Opnieuw dus een aangele genheid, die de goegemeente in grote mate interesseren zal (Advertentie) VELE VOORDELEN 3>eêma sublieme wollen jersey kwaliteit. Cbc&ma ideaal voor ons klimaat. Cbe&na haakt niet. Cb&tta volkomen kleurecht, ook na vele malen wassen. SMhtia IJzersterk - voor school én spel. 3>e&fta blijft goed in model. Sbe&tut moderne kleuren - niet gauw vuil. 3>e6ttta voor alle leeftijden Vbe/htta voordelig in prijs: vanaf 6.95 Zbefarui bijpassende sterke jongensbroek vanaf 8.95 (Van onze verslaggever) Met twee chartervliegtuigen vertrekken deze zomer 240 ouders en familieleden van emigranten uit Brabant en Zeeland naar Canada en Amerika. Deze reis, die georganiseerd wordt door de Katho lieke Vereniging van Ouders en Familie leden van Emigranten in de bisdommen Sedert de ingebruikname van het zwembad derhalve na anderhalf sei zoen is overduidelijk gebleken, dat er in Hulst en omgeving véél animo be staat voor de zwemmerij: een tak van sport, die het nuttige met het aangename verenigt. Deze doorwerkelijke belang stelling, tezamen met het nog onontwik kelde „talent" dat links en rechts blijkt te schuilen, heeft de heren Stolte, Orle- beke en Solleveld geïnspireerd tot het initiatief om zo mogelijk een zwem vereniging in het leven te roepen. Hier toe wordt zaterdagavond om acht uur in het café Sportpark aan de Tabakstraat een bijeenkomst belegd, waarop uiter aard alle belangstellenden welkom zijn. De organisatoren beogen met hun op richtingsplan in eerste instantie de rea lisatie van een degelijke opleidings- en trainingsmogelijkheid, waartoe een twee tal gym-leraren en de gediplomeerde badmeester reeds hun medewerking heb ben toegezegd. Mocht zaterdagavond deze bijeenkomst het beoogde effect sorteren, dan zal getracht worden nog deze zomer enkele wedstrijden te organiseren, zo mo gelijk in inter-gemeentelijk verband. Voor het lidmaatschap der (eventuele) nieuwe vereniging komen de jongeren in aanmerking, die de lagere school verlaten hebben. Uit Hulst en andere gemeenten! Breda en 's-Hertogenbosch, is de groot ste groepsreis, die ooit vanuit Neder land heeft plaatsgevonden. Op 14 juni vertrekken in Brussel met een Boeing 707 van de Sabena 164 perso nen, die op 17 augustus weer in Brussel terug zullen keren. Twee dagen later, op 16 juni, stappen nog eens 79 personen een DCV7-C van de Sabena. Deze tweede groep keert op 20 augustus uit Montreal in Brussel terug. De vereniging heeft weten te bewerk stelligen dat dit retourtje naar Montreal slechts 800 gulden kost. Een retour per lijntoestel kost 1750 gulden. De reis wordt technisch verzorgd door het mis siebureau Raptim. Aan boord van beide toestellen zal zich een priester bevinden. De meeste reizigers komen uit Oost- Brabant, waar ook de meeste emigran ten vandaan komen. Zij zijn veelal tus sen de 60 en de 70 jaar oud. In Zeeland wordt aan de reis deelgenomen door in woners van St.-Jansteen, Nieuw-Namen, Kloosterzande en Hulst. In West- en Midden-Brabant is ingeschreven door in woners van Steenbergen, Made, Gilze Nispen, Zevenbergen, Breda, Ulicoten, Teteringen, Roosendaal, Zevenbergsche- hoek, Langeweg, Bergen op Zoom, Dru- nen, Terheijden en Tilburg. DEGENEN die vorig jaar bij de mis lukte invasiepoging in Cuba gevangen zijn genomen, zullen voor de rechtbank moeten verschijnen. Men weet niet of alle gevangenen circa 1000 man of alleen de aanvoerders berecht zullen worden. ADOELA, de premier van de centrale Kongolese regering, en president Tsjom- be van Katanga zijn voor de derde dag bijeengekomen om over eenheid te spre ken. Men schijnt van beide kanten goede hoop te hebben op concrete resultaten. Morgen, donderdag 22 maart, wordt door het Korps Commandotroepen te Roosendaal het 20-jarig bestaan herdacht. Sedert 1949 is dit korps in de Engel- brecht van Nassaukazerne te Roosen daal gelegerd. In 1950 kreeg het de officiële K.C.T. en op 22 december 1955 kreeg het korps een eigen vaandel, dat de toenmalige commandant Overste de Bruyn van H.M. de Koningin in ont vangst mocht nemen. Het korps is ontstaan uit vrijwilligers, die tijdens de bezetting in Engeland verbleven. Bij de oprichting heette de toen nog betrekkelijk kleine groep ,,nr. 2 Dutch Troop 10 Interallied Comman do". Het was een onderdeel van een korps gevormd uit manschappen' met verschillende nationaliteit en staande onder geallieerd bevel. Overste N. J. de Koning, commandant van het Korps, de majoor J. van der Meer en majoor J. van Woerden, maakten deel uit van die eerste kleine groep en zijn thans nog in actieve dienst bij het Korps. „Stormsohool" De opleiding in Engeland was speciaal gericht op het verrichten van bijzon dere opdrachten in klein verband. Ei" werd door die kleine groep bij en na de invasie op verschillende fronten gestre den. Na de bevrijding kreeg dit leger- onderdeeltje dit wat dan de omvang betreft iets meer gestalte onder de naam ,,Stormschool". In 1950 even nadat deze „school" zich te Roosendaal had gevestigd kreeg het de officiële naam „Korps Commando Troepen". Eerste Overste was hier de toenmalige majoor Gualtery van Weezei, thans hoofdcom missaris van politie in Den Haag. Deze was het die met zijn officieren en manschappen een stevige band met de snel groeiende stad Roosendaal wist te smeden. Tevoren had Roosendaal n.l. enkele jaren voor de tweede wereldoor log slechts enkele jaren een garnizoen gekend. Opeenvolgende commandanten waren: Overste Beets, Overste Hol, Overste d'Engelbron, Overste F. de Bruyn, plaatsvervangend commandant majoor H. Horsthuis, Overste A. Ranft en thans de commando vanaf de oprichting in Engeland Overste J. de Koning. Naast het opleidingskamp op de Ruc- phense Heide als basis is er een vaar school te Willemsdorp-' .voor opleiding van kano-specialisten, kikvorsmannen, enz., terwijl er mi ook êeh 'gröèp^'ïn België' vêjrblTj'ft vóór 'opleiding "tot para chutist. ÏHt laatste 'in'. sarpjenwërktiJè met de Belgische R.C.TV De "samenwer king met onze zuiderburen b.estaat reeds 'jaren. In de buurt van Namen wordt vaak geoefend in het. bergklimmen teza men met de Belgische collega's. Watersnood 1953 Dat de commando's een speciaal korps vormen middels hun aparte opleiding weten de velen, die in de fabruaridagen van 1953 in de rampgebieden verbleven, zich zeker nog wel te herinneren. Bij het reddings- en bergingswerk is de toen door de manschappen van het korps onder zeer moeilijke omstandigheden prachtig werk verricht. Het feest van het 20-jarig bestaan wordt donderdag gezamenlijk door offi cieren, onderofficieren en manschappen gevierd. Vrijdag zullen er te Oosterbeek, Oirschot en Oerle bloemen worden ge legd bij de oorlogsmonumenten. Op die dag is er in de o.o.-kantine van de ka zerne een receptie. (Van onze parlementaire redactie) Werknemers zijn nogal eens ontevre den over het éne procent loonsverhoging dat zy bij loononderhandelingen niet krij gen, terwijl de 4 a 5 procent die wel ver kregen wordt, niet worden gewaar deerd". Zo is het ook bij de kwestie van de ambtenarensalarissen geweest. Over waardering van wat daar verkregen werd is ook niets vernomen". Dit zei het Eerste-Kamerlid en K.A.B.- voorzitter Middelhuis (K.V.P.) gisteren avond in de Eerste Kamer bij de begro tingsbehandeling van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Middelhuis gaf bij zijn be sprekingen van de loonpolitieke situa tie blijk van ongerustheid t.a.v. de toe komstige samenwerking met het N.V. V.: ,,Ik ga met een bezwaard hart deze samenwerking tegemoet". De heer Middelhuis hoopt dat de overheid er naar vermogen toe zal bijdragen deze samenwerking weer te doen ge lukken. ,,Dit kan van nationaal belang zijn". Volgens de heer Van Wingerden (P.v. d A.) was het met de loonpolitiek maar een failliete boel. ,,Ik heb van een failliete zaak overi gens nog zelden zulke goede resultaten gezien", luidde de snedige repliek van de heer Middelhuis. Hij meende dat met de loonpolitiek alleen het verdelings vraagstuk niet tot een oplossing gebracht kan worden; Op het gebied van winst- deling en investeringsaandelen yvordt nog te weiniggedaan. Lateis wé ons daarvoor samen inzetten". 'Het zwarte-lonepverschijnsel moest men volgens' de heer Middelhuis niet overdrijven. De zwarte lonen bedroegen bij de aanvang van het huidige loonbe- leid reeds 3 procent, thans 5 procent. (Van onze verslaggever) De huiskamer bij landbouwer W. Ra- senberg aan de Wagenstraat te Wagen berg was gistermiddag haast te klein om een soort invasie van P.T.T.-functio- narissen te kunnen herbergen. Hiertoe behoorden o.a. ir. J. C. T. Blankert, di recteur van het district Breda, ir. E. Terheggen, adjunct-directeur en de he ren P. Rolf, administrateur en B. Ober, chef buitendienst. Het gezelschap kwam j huize Rasenberg met een beetje feeste lijk vertoon aansluiten op het telefoon net. Daar had men een goede reden voor, want de heer Rasenberg kon wor den ingeschreven als de zestigduizendste abonnee in het telefoondistrict Breda, dat West-Brabant en de hele provincie Zeeland omvat. In een kort woordje, waarin ir. Blan kert de familie Rasenberg allereerst dankte voor de gastvrije ontvangst, gaf hij een overzicht van de enorme stijging van het aantal telefoonbezitters. ,,Deze zestigduizendste betekent een mijlpaal in de ontwikkeling van het district en we zijn blij u als die zestigduizendste te kunnen verwelkomen," z.o zei hij. Namens de P.T.T. bood de heer Blan kert de familie Rasenberg een prachti ge taart aan. Er stond natuurlijk een telefoontje op, kunstig versierd met de datum op de haak en met het trotse getal 60.000. De heer Blankert deelde bovendien mee dat de aansluitkosten niet in rekening zullen worden gebracht. De laatste vijf jaar is het aantal te lefoonaansluitingen toegenomen met maar liefst 16.500. Nauwelijks twee en een half jaar geleden werd de vijftig duizendste in dienst gesteld. Dat gebeur de op 26 oktober in Driewegen. In april '56 werd de veertigduizendste ingeschre ven. Het groeiproces blijkt de laatste jaren steeds sneller te verlopen. Bij een nor male verdere ontwikkeling kan in 1970 de honderdduizendste worden verwacht. In het telefoondistrict Breda wachten thans zeventienhonderd gegadigden op aansluiting. ,,Van dit getal moet u niet schrikken, het is voor ons meer een werkvoorraad. De gemiddelde wachttijd kan binnen aanvaardbare grenzen wor den gehouden*" zei ir. Blankert. De stijgende belangstelling voor de te lefoon vraagt natuurlijk belangrijke in vesteringen in gebouwen, kabels, centra les enz. En de noodzakelijke middelen voor deze uitbreidingen staan niet altijd op tijd ter beschikking. Het is dan ook niet mogelijk om de capaciteit van de 16 centrales op tijd aan te passen aan de gestegen behoefte. Zo kampt men op het ogenblik met een nummertekort in de telefooncentra les te Dongen, Made, Prinsenbeek, Mid delburg, Vlissingen en Axel. De P.T.T. treft evenwel maatregelen om deze cen- Onder hartelijke bewoordingen biedt ir. Blankert mevr. Rasenberg de .feesttaart aan. Rechts de heer Rasenberg met kleine Keesje en Rianneke. trales op korte termijn uit te breiden. Dat de telefoon zeer intensief wordt gebruikt blijkt wel uit de te verwachten cijfers over 1962: 60.000 abonnees zullen in totaal 44 miljoen lokale-, 34 miljoen interlokale- en ruim. een half miljoen in ternationale gesprekken voeren. Gisteren hebben Ged. Staten van Zeeland van de directeur-generaal van de Rijksgebouwendienst te 's- Gravenhage bericht ontvangen dat het thans mogelijk is over te gaan tot de aanbesteding van de bouw van de ambtswoning voor de com missaris der koningin en de sec tie-kamers voor de Prov. Staten van Zeeland aan het Abdijplein te Middelburg. Mog een week en we gaan allemaal naar de Statenstembus. De politieke temperatuur is bij deze of gene wel wat opgelopen, maar men kan onmo gelijk beweren, dat er echte electorale opwinding heerst in het land. Het is nog altijd zo. dat het werk van de Provinciale Staten niet sterk tot de verbeelding spreekt. We hebben inder tijd een Republiek van de Zeven Verenigde Provinciën gekend, waarin de gewesten een zeer zelfstandige rol speelden, een zelfstandigheid, die de eenheid menigmaal in gevaar bracht. Tijdens de Franse tijd hebben de Fe deralisten het loodje moeten leggen voor de Unitarissen. die een sterke centralisatie verlangden. Bij de op richting van het Koninkrijk is die centralisatie ook overgenomen, want men wilde beslist niet terug naar het gekift van de provincies onderling. Deze vrees voor de kwalen van het verleden heeft echter geleid tot onder schatting van de waarde van een eigen provinciaal leven. Den Haag hield de touwtjes strak in handen. De provinciale vertegenwoordigingen betekenden niet veel. Dat is geleide lijk aan anders geworden. De gewesten wonnen aan zelfbewustzijn. De pro vinciale besturen kregen meer arm slag. Ze werken nu met een deskundig ambtenarencorps en tal van provin ciale organen vol ijver aan de ont plooiing van alle mogelijkheden, wel ke in een dynamische tijd opgesloten liggen. Ze laten nu een sterke stem in Den Haag horen. Daarom is de lauwheid van de kiezers ten overstaan van de Statenstembus toch wel echt misplaatst. De uitoefening van een der hoogste democratische rechten, het kiesrecht, heeft hier ook wel degelijk een grote betekenis. Waarbij nog komt, dat de Statencolleges be slissen over de samenstelling van de Eerste Kamer, die het laatste woord heeft over alle begrotingen en wets ontwerpen. Daarom: het wordt de volgende week woensdag toch wel echt een belangrijke dag. Van de dan te voor schijn komende stembusuitslag hangt veel af. jTen cultureel evenement van Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt ver loren te gaan. De uitvoeringen van Bachs Mattheus Passion in de basiliek van Hulst en in Aardenburg, welke een traditie waren geworden, zouden dit jaar voor het laatst worden ge geven, omdat de financiële resultaten niettegenstaande de grote belangstel ling, ook uit den vreemde en van verre afstand, de verdere herhaling niet meer zouden toelaten. Om verschillende redenen dient het breken met deze traditie te worden betreurd. Niet enkel zou hiermee het geïsoleerde Zeeuwsch-Vlaanderen van een van zijn spaarzame culturele mani festaties worden beroofd. Het betekent tevens een ontluiste ring van het culturele cachet van Zeeland, waar Hulst en Aardenburg naast Middelburg en Veere de sfeer bewaren van een eeuwenoud verleden en daarom juist aangewezen zijn pleis terplaatsen en kernen te blijven van cultureel en artistiek leven. Voor Zee land en heel de Benelux-Delta is het te wensen, dat men nog weet te voor komen. dat deze traditie van de Passion-uitvoeringen in de tweede Zeeuwsch-Vlaamse stadjes verloren gaat. Provincie, gemeenten, maatschap pelijke groeperingen en niet het minst ons rijksministerie van cultuur en op voeding mogen een verdere verschra ling van het Zeeuws cultureel leven verhoeden en ook begrijpen, dat met het oog op de toekomst van Zeeland in de Delta van Benelux bevordering van cultuur vereist is naast al, wat materieel verbeterd wordt. Om het welzijn van Zeeland niet te verstoren, dient dit gelijk op te gaan. Het blindeninstituut in Huizen heeft sinds zaterdag een echte Walcherse bokkewagen compleet met bok in zijn bezit. Het Vlissingse jeugde-Rode Kruis nam het initiatief iets dergelijks aan een blindeninstituut cadeau te doen. Via het openluchtmuseum in Arnhem is men aan tekeningen van een traditio nele bokkewagen gekomen. Van een verkleinde kopie heeft men in de model makerij van ..De Schelde" een natuur getrouwe uitgave gemaakt. Twee leerlingen van de bedrijfsschool van ..De Schelde", de heren 1' v. d Vel den en P. Smak, zijn in Hilversum als jurylid bij een wedstrijd tussen de blin deninstituten Grave en Huizen aanwezig geweest. Huizen won en kreeg daardoor de bokkewagen. Nederlandse Comedie had een stokje gestoken voor de voor stelling van het stuk „Andorra" door een Düsseldorfer gezelschap, omdat het Nederlandse gezelschap dit stuk zelf in studie had. Dat heeft nogal wat kritiek uitgelokt, ook onzerzijds. Laten we nu vaststellen, dat de Am sterdammers een elegante oplossing hebben gevonden voor de moeilijkheid. Op 18 juni zal de Nederlandse première van het stuk nu in Nijmegen vertoond worden, dit in het kader van het Holland Festival. Zo krijgt „de provincie" dan toch de eer, die haar toekomt voor haar initiatief. (Van onze parlementaire redacteur) Er is ggen land ter wereld waarvoor de in- en uitvoer een dusdanige vitale be tekenis heeft voor de economie als Ne derland. In 1960 waren de in- en uit voer voor zich ongeveer gelijk aan 50 procent van het bruto nationaal produkt. Met deze opmerking onderstreepte mi nister De Pous (economische zaken) gis teren in de Tweede Kamer het belang van een door hem ingediende nieuwe in- en uitvoerwet. De minister had niet veel moeite om de Kamer van het belang van dit wetsontwerp te overtuigen. Het werd met algemene stemmen goedge keurd. De nieuwe wet komt in de plaats van een stukje noodwetgeving uit de oorlogs tijd en andere regelingen. Minister De Pous verzekerde de Kamer dat het niet de bedoeling is om regel matig met heffingen en vergunningen te gaan werken. Ons land heeft immers be lang bij zoveel mogelijk vrijheid in het economisch verkeer met het buitenland. Zaterdag a.s. bestaat de West-Brabant sche Tabakshandel te Roosendaal 25 jaar In 1937 maakte de heer W. Haas een bescheiden begin met een grossierderij in tabaksartikelen. In de loop der jaren breidde de zaak zich uit en wist zich een klantenkring te vormen in geheel West-Brabant, de Zeeuwse eilanden en Zeeuwsch-Vlaanderen. Tegelijk met dit zilveren zakenjubi- leum herdenken ook twee vertegenwoor digers hun zilveren dienstjubileum nl. de heer P. Cadot en H. van Ginneken, bei den te Roosendaal, die een kwart eeuw dagelijks door West-Brabant respectieve lijk Zeeland hebben gereisd en mede heb- ben gebouwd aan dit bedrijf. De vele relaties worden zaterdag in de gelegenheid gesteld de jubilerende fir ma en haar vertegenwoordigers te com plimenteren. waarbij ook de zilveren ju bilarissen worden gehuldigd door de di rectie. H. v. GINNEKEN P. CADOT

de Stem | 1962 | | pagina 5