anMaÜ BESTAND IN ALGERIE, SAL AN HIJST OORLOGSVLAG De Gaulle vraagt duidelijke goedkeuringakkoord Evian Artillerie-duel aan grens Israél-Syrië Verdeeldheid in KVP verborgen achter motie Einde van ruim zeven jaar bloedige strijd ISABELLE AUBRET WINT Drie jonge kinderen bij felle brand omgekomen O.A.S. verbreekt verbindingen tussen Algerië en Frankrijk songfestival HOERA VOOR SJOUKJE vijf minuten klaar zijn DAGBLAD VOOR ZEELAND TWEE AGENTEN aangevallen tijdens Stille Omgang Maatregel tegen treitercampagne Vader en moeder niet thuis N-GUINEA IN PARTIJRAAD Zonnig weer j "vondaS3T5nuur:°Pgemaakt ®iSteren" j Ruimtevaartvoorstel SAMENWERKING Amerika-Rusland SOEK ARNO „We kunnen in 102e JAARGANG No. 23932 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: H. Broeders, dr. H. M. Houben, mr J. H. Jacobs, F. A. J. van Oers, A. J. van Putte, Deken M. Vos, ir. 3. W Wellen. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. MAANDAG 19 MAART 1902 Abonnementsprijs f 7.40 per kwartaal, 8,60 per post, 0,57 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Kantore n: ROOSENDAAL, Molenstraat 45. tel. 3581 BERGEN OP ZOOM Zuivelatraat 26. tel. 4780 OOSTERHOUT, Arendstraat 14, tel. 3753 WAALWIJK, Grotestraat 189, teL 2861 Goes, Klokstraat 1, teL 6252_— HULST, Steenstraat 14, tdl__2a77 rtnnl uit ito vi elrin rrvTMoWmo oi'Viorin (Van onze Parijse correspondent) In Evian is gisteren tussen de Franse regering en de FLN een wapenstilstand gesloten, die van middag om twaalf uur precies zal ingaan. Hel akkoord is getekend op de 2.680e dag van de Algerijnse oorlog, die op 1 november 1954 is begonnen. Toen zondagmiddag de 25(1 in Evian wachtende journalisten 3 helikopters de lucht in zagen gaan, In Evian hield Joxe, hoofd van de Franse delegatie, een korte persconferentie. IVIct de beide andere leden van zijn delegatie kwam hij in een van de grote salons van het hotel „Du Pare" binnen. Hij bleef staan achter een groene tafel, waar stoelen met leren zittingen bij waren geschoven. Joxe ging niet zitten, maar bleef staan en maakte ook geen gebruik van de microfoon. Want het is een ongeschreven wet, dat ministers niet per radio het woord voeren, alvorens het staatshoofd, in dit geval generaal De Gaulle, gesproken heeft. Gij weet, zei Joxe tot de verzamelde journalisten, dat wij in Evian, in Lugrin, in de Franse Jura en andermaal in Evian met vertegenwoordigers van de F.L.N. een aantal onderwerpen hebben (Van onze radio- en t.v.-redactie) !>c charmante Isabelle Aubret heeft voor Frankrijk het Eurovisie songfestival met ruime voorsprong gewonnen. Zij deed dat met het lied je ,,Un premier amour", dat vol gens de waardering van de interna tionale jury verreweg het beste was. Francois Deguelt van Monaco werd tweede en het organiserende Luxemburg (Camillo Felgen) derde. De Nederlandse vertegenwoordiging de Spelbrekers met Katinka kreeg geen enkel punt. Verrassend was bovendien het weinig impone rende resultaat van Duitslands Con- ny Froebocss, die het dan ook wel met een bedroevend slecht liedje moest doen. ZES KINDEREN en een volwassene vonden zaterdag in Cumberland, V.S., de dood toen een felle brand hun huis verwoestte. pE HEER M. J. Dings, die in de vaca ture Maenen in de Eerste Kamer als opvolger benoemd was verklaard, heeft me benoeming niet aangenomen. Op hem volgt nu de heer Hennekens te Ge leen. EEN JONGETJE van zeven jaar is in Lrootebroek door een vrachtwagen over reden en gedood. Het kind was op de wagen geklommen en er op bevel van de chauffeur weer afgegaan. Deze zag echter niet dat het jongetje, juist toen liepaut° wegreed, voor de wagen langs BIJ EEN botsing tussen een auto en een mestwagen is een 19-jarige jongeman bij Markelo om het leven gekomen. Drie Jhzittenden van de auto werden ernstig 6ewond. BIJ EEN EXPLOSIE in een Pakistaans dorp zijn 55 mensen om het leven geko men. Men was bezig een put te boren, besproken. Uitgangspunt en doel van al die besprekingen was de zelfbeschikking voor Algerië. De Franse regering en de F.L.N. zullen nog nader de garanties en de intenties bekendmaken, die de voor bereidingen zullen vormen voor de toe komstige onafhankelijkheid van Algerië, in nauwe samenwerking met Frankrijk. Deze samenwerking zal van economi sche, culturele, technische en militaire aard zijn. Ook wat de Sahara betreft, waar de Franse belangen van bijzondere betekenis zijn. Het akkoord over de wa penstilstand en over de verdere bedoe lingen van de Franse regering en van de F.L.N., is enerzijds getekend door Belkacem Krim voor de Algerijnen en anderzijds door de drie leden van de Franse delegatie. De tekst van het ak koord omvat 87 pagina's. De voorlezing ervan duurde in Evian ruim twee en een half uur. Alvorens het akkoord in zijn geheel getekend werd, is pagina voor pagina door de vier ondertekenaars geparafeerd. Het feit van de wapenstil stand werd in Algiers en Oran om twee minuten over zes, zondagmiddag, be kendgemaakt, De eerste reactie was die van een gendarme, die zijn zware helm opzette, zijn stengun pakte en in een geblindeerde auto stapte op weg naar de binnenstad van Algiers. Thans is het onze beurt, was zijn commentaar. Al giers was tegen zes uur zondagavond een vrijwel verlaten stad. Van de een mil joen inwoners waren er naar schatting niet meer dan 10.000 op straat. Men zag vrouwen van deur tot deur lopen om het grote nieuws bekend te maken. Daarna haastten bijna alle men- was het voor iedereen duidelijk, dat de conferen tie van Evian was afgelopen. Vijftien minuten na het vertrek van de helikopters werd het grote nieuws officieel bekend gemaakt, dat tussen Belkacem Krim en Joxe het akkoord was getekend. De Franse radio onderbrak de normale uitzendin gen en kondigde precies om zes uur aan, dat de conferentie van Evian met succes was bekroond. sen op straat zich naar huis, sloten de ramen en deden de luiken dicht. Na 6 uur werd tot 8 uur geen enkele aanslag in Algiers gepleegd. De mi litairen kwamen van alle kanten in drommen naar het centrum van de stad opzetten. Men telde op 1 voet ganger 100 militairen, allen zwaar gewapend en met de geweren in de aanslag. De Gaulle is in Algiers niet op het televisiescherm geko men. Men hoorde alleen zijn stem. Om 7.30 uur werden door sabotage van kabels alle radioverbindingen met Parijs verbroken. Er was de gehele zondagavond alleen maar te lefonisch contact tussen beide steden mogelijk. bondag werd in Algiers een van de grootste wapendiefstallen gepleegd se dert het begin van de Algerijnse oor log. Vier vrachtwagens met O.A.S.-ter roristen meldden zich bij een wapende pot aan en gingen er dank zij valse instructies van door met 3000 machine geweren, 200 granaten, diverse automa tische geweren en zelfs met antitankge- schut. Het sluiten van de wapenstilstand werd door generaal De Gaulle persoonlijk om 8 uur zondagavond via de radio bekend gemaakt. Het was een korte rede die niet langer dan 8 minuten duurde. gaat uit van drie grondwaarheden. De eerste waarheid is dat ons nationaal be lang gebiedend voorschrijft dat het Al gerijnse volk de mogelijkheid krijgt om over eigen lot te beslissen. De tweede waarheid is dat beide landen voortaan met elkander moeten samenwerken. Dat is nodig voor de ecomonische, techni sche en culturele toekomst van Algerië, waar een Franse gemeenschap een be langrijke rol speelt. De derde waarheid is dat ondanks verschillen van ras, van godsdienst en van levensomstandighe den, beide landen moeten samenwerken op het pad van de beschaving in plaats van elkaar te bestrijden. De Gaulle sprak de hoop uit, dat dit gezonde verstand zal blijven zegevieren, ondanks de waan zin van de een, de verblinding van de ander en de agitatie van velen. Hij vroeg de Fransen bij het komende refe rendum een duidelijke goedkeuring van het akkoord van Evian uit te spreken. Terwijl overal in de wereld het ak koord van Evian met grote blijdschap werd begroet (ook de Nederlandse re gering sprak haar vreugde erover uit), mobiliseerde de O.A.S. alle reserves om de strijd tegen de zelfstandigheid van Algerië in verhevigde mate voort te zet ten. Salan, de leider van liet wrede onder grondse verzet, riep gisterenavond in een radiorede op tot „stryd tegen de vijand" en een van de eerste gevolgen was een staking van het personeel van de kran ten. In Oran is de toespraak van De Gaul le zowel voor radio als via de televisie overstemd door een radiotoespraak van Salan, die de Franse militairen aan spoorde zich bij de O.A.S. aan te sluiten. Hij noemde het bestand „een nederlaag zonder excuus" en een misdaad". Hij riep op tot verzet „totdat de eer van het leger en de rechten van Frankrijk zijn hersteld". De strijd tussen F.L.N. en Franse troepen is nu ten einde, maar nu er sinds het begin van de oorlog vele hon derdduizenden mensen het leven hebben gelaten in deze bloedige twist, zal het dodental door de O.A.S.-terreur zeker nog stijgen. Sinds 1954 zyn 17.250 man Franse troepen, 141.000 Algerijnse militairen, ruim één miljoen mohammedaanse burgers en een zeer groot aantal Europese burgers om het leven ge komen. Die tol is de O.A.S. nog niet hoog genoeg Twee Amsterdamse politiemannen zijn in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks drie uur tijdens de Stille Om gang buiten gevecht gesteld door twee dronken Hongaren, die de rust tijdens de omgang trachtten te verstoren. Luid schreeuwend renden zij langs de stoet nadat twee agenten de beide mannen opdracht hadden gegeven zich via de Sint-Lueiensteeg buiten de route van de Stille Omgang te begeven. De Hongaren stoorden zich niet aan dit bevel, waarop de agenten van hun gummistok gebruik maakten. Agent De Vries werd opeens door een van de Hongaren aangevallen. Deze sloeg een met jenever gevulde fles op het hoofd van de agent stuk. De agent raakt versuft en moest door deelnemers aan de omgang op de been worden ge houden. Zijn collega kreeg jenever en glassplinters in het gelaat en was ook jeven buiten gevecht. De Hongaren zagen De wapenstilstand, aldus De Gaulle, kans zich uit de voeten te maken. Vandaag komt de Franse ministerraad bijeen in een speciale zitting. Gisteren is Ben Bella, de gevangen gehouden Al gerijnse minister, in vrijheid gesteld. Hij is per vliegtuig vertrokken naar een on bekende bestemming. De felle haat tussen de buursta ten Israël en Syrië is in het afge lopen weekeinde tot een uitbars ting gekomen. In het grensgebied een grote hoeveelheid aardgas ont- snapte en ontplofte. VAN HET vermiste Amerikaanse vlieg- uig met 107 mensen aan boord meent in hel zeegebied bij de Philippijnen wrakstukken te hebben waargenomen. cic ramp ontbreken tot nu toe alle verdere aanwijzingen. Bij een brand, die zaterdag in een huisje in Delft heeft gewoed, zijn drie kleine kinderen omgekomen. Het huisje werd bewoond door de familie L. Jans sen. Van de vier kinderen waren er drie een jongen en twee meisjes alleen thuis. Het oudste kind, een jongetje van van 8, was aan liet fietsen. De moeder was op bezoek bij kennissen en ook de vader vertoefde elders. De vuurzee in het huisje was zo he vig, dat men machteloos stond. Buren waarschuwden in aller ijl de brandweer. Men verschafte zich toegang door deu ren in te trappen. Een van de jongetjes wist, met brandwonden overdekt, naar buiten te strompelen, maar bezweek kort daarop aan zijn verwondingen. De slachtoffertjes zijn de 3'/2-jarige Leo, de| 2-jarige Desiree en de negen maanden oude Jolanda. De brandweer neemt aan, dat de kin deren reeds in de dikke rook waren ge stikt voor het vuur hen had bereikt. Het jongste kind werd beneden in de verkoolde wieg aangetroffen, de oudste twee kinderen op de zolder, waar het meisje Desiree ziek te bed lag. Er is een onderzoek naar de oor zaak ingesteld. Men neemt voorlo pig aan, dat het jongetje Leo, dat, toen de moeder wegging, zat te te kenen, met lucifers heeft gespeeld en brand heeft gesticht. Hij zou daarna naar boven, naar zijn zieke zusje, zijn gevlucht. Reeds eerder had Leo brand gesticht. Vorige week stak hij een krant in brand en legde die op een stoel, die vlam vatte. De vader kwam tegen zes uur thuis. Hij verklaarde tegenover de politie naar Vlaardingen te zijn geweest, om werk te zoeken. rond het meer van Galilea heeft een hevig vuurgevecht plaats ge had waarbij aan beide zijden do den en gewonden vielen. Van Syrische zijde werd gemeld, dat de Israëliërs verdreven waren, doch uit Jeruzalem is meegedeeld dat het einde van het treffen was gekomen nadat Is raëlische troepen de Syrische loopgra ven en fortificaties hadden gezuiverd en de tegenstanders hadden teruggedrongen. Zij vonden behalve de doden en gewon den veel Russische wapens. In de lucht hadden de Israëlische straaljagers ook Migs, van Sovjetmakelij dus. tegenover zich gezien. De aanleiding tot de korte maar he vige botsing was volgens de Israëlische zegslieden de voortdurende treitercam pagne van Syrië tegen vissers op het meer van Galilea. Israel had verscheide ne malen via de V.N. gepoogd daaraan een eind te maken, doch dat was niet gelukt. Daarop waren de strijdkrachten overgegaan tot een militaire actie. Zware artillerie beukte op de Syrische stel lingen in en een dorp werd verwoest. In het grensgebied nemen vele dorpelin gen de wijk. Men ziet in de resolute Israëlische reactie op de Syrische plagerijen een duidelijke aanwijzing dat de jonge joodse staat het ook niet zal tolereren dat zijn plannen tot wijziging van de loop der Jordaan worden gedwars boomd. Dat plan Van de Israëliërs on dervindt in de Jordaanse buurstaten namelijk hevige tegenkanting. Ben Bella vrij (Van onze parlementaire redacteur) De partyraad, het hoogste politieke or gaan van de K.V.P., heeft zaterdag in Amsterdam uitvoerig over het Nicuw- Guineabeleid gediscussieerd. Bij dit de bat, gehouden op uitdrukkelijk verzoek van enkele tegenstanders van het rege ringsbeleid, kwamen sterk uiteenlopen de meningen naar voren. Ondanks deze meningsverschillen schaarde de partü raad zich uiteindelijk toch eensgezind achter het regeringsbeleid. Dat kon gebeuren, omdat de partij raad in grote meerderheid inderdaad het regeringsstandpunt onderschrijft en de enkele „tegenliggers" vrede konden hebben met de motie, waarmee het de bat werd afgesloten. Deze motie was in gediend door het partijbestuur. Zij was zo ruim gesteld, dat allerlei nuancerin gen er achter schuil konden gaan. Ter partijraadsvergadering bestond de in druk, dat de K.V.P.-leiding een duidelij ke accentuering van meerderheids- en kleine minderheidsstandpunten wenste te vermijden met het oog op het morgen, dinsdag, beginnende geheime Nederlands-Indonesische vooroverleg. De motie betuigt van harte instem ming met dit overleg. Zij erkent in direct evenwel het zelfbeschikkings recht der Papoea's. Ter verwezenlijking hiervan wordt duidelijk een bepaalde weg gesuggereerd. De motie spreekt na melijk van de „dringende wens, dat op korte termijn mogelijkheden worden ge schapen voor een veelzijdige oriëntering van de Papoea's, ook naar Indonesische zijde, zulks mede met het oog op de be vordering van de goede betrekkingen tussen Papoea's en Indonesiërs." De motie eindigt met de opwekking aan de Tweede-Kamerfractie „nauwlet tend het regeringsbeleid te blijven vol gen opdat zich dit blijft richten op een vreedzame en rechtvaardige oplossing". Deze aansporing getuigt niet van het- i Weersverwachting van het K.N.M.I. wee! met opklaringen. Zwak- J too in de middag af en J l VU> krachtige noordoostelijke I rol! ,()nSeveer dezelfde temperatu- «J* sisteren. on i«?-: zon onder 18.50 uur. Maan 16uur. der ÏÏi: zon °P 6.45 uur. Maan on- uer b.46 uur. President Kennedy heeft aan Kroestjev voorgesteld samen te werken op het gebied van de ruim tevaart. Hij heeft een uit zes pun ten bestaand plan ontvouwd, waar in onder meer gezamenlijke lan ceringen en gebruik van ruimte vaartuigen voor weerkundige doel einden en onderzoek van de maan, TV/Tar's pn Vptiii^ wnrHt vnnrcrpcfe»1rl moest hij wel even op nem wacnten. ïviars en venus worat voorgesteld. AiSpraak was dat men zaterdag j.L met Tsjombe heeft Adoela, de president van de centrale Kongolese regering, toch nog in Leopoldstad ontmoet, al moest hij wel even op hem wachten. elkaar besprekingen zou voeren. Maar Adoela liet Tsjombe tot zondagmiddag laat „in de kou" staan. Op de foto neemt de Katangaanse pre sident een parade af alvorens in het vliegtuig naar Leopoldstad te stappen. De parade gold de Katanganen die vo rig jaar december sneuvelden. zelfde vertrouwen in de regering, waar van fractieleider dr. De Kort eerder blijk had gegeven. Uit de vergadering kwam dan ook van het Tweede-Ka merlid mr. Brouwer de vraag, of dr. De Kort met de formulering van de motie akkoord ging. Partijvoorzitter mr. Van Doorn zei dat dit inderdaad het geval was. Tevoren had dr. De Kort echter ge zegd dat hij liever in het geheel geen motie over Nieuw-Guinea zou zien. Oppositie Tegen het regeringsbeleid inzake Nieuw-Guinea werd door drie partij raadsleden oppositie gevoerd. De belang rijkste figuur onder hen was de Nijmeeg se hoogleraar prof. mr. baron Van Wijn bergen. Zijn stelling was dat niet het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's het Nederlandse beleid dient te bepalen, maar het belang van Nederland bij een goede verstandhouding met Indonesië Wil Indonesië die goede verstandhouding dan? Wie met geweld dreigt kan toch wel bereid zijn om een geschil vreedzaam te regelen, hoopte baron Van Wijnber gen. Uit de bekende Duijnstee-doctrine redenerende, stelde hij voorts, dat het de eerste plicht van Nederland zou zijn om Indonesië te helpen bij haar econo mische en andere moeilijkheden. Een andere afgevaardigde zag in het zelfbeschikkingsrecht een grote toevalsfactor. Maastricht is in 1830 bij Nederland gebleven omdat er een Nederlands garnizoen gelegerd was, zei hij, maar hadden de Maastrich tenaren toen vrij kunnen kiezen dan waren zij Belgen geworden. Slechts proberen Dr. De Kort diende de oppositie van repliek. Hij deed dat op bekwame wijze. Het zelfbeschikkingsrecht, zei hij, heeft geen absolute betekenis. Nederland kan en moet slechts proberen zijn be loften aan de Papoea's waar te maken. Moraal-theologisch gezien is dit een plicht, waarvan men zich echter niet al te gemakkelijk ontslagen mag achten. Of de Papoea's thans reeds het zelfbe schikkingsrecht kunnen verwezenlijken is niet van belang. Wel de erkenning, dat dit recht hun toekomt. Dr. De Kort bestreed verder de stelling, dat Neder land primair verantwoordelijk zou zijn tegenover Indonesië. Nieuw-Guinea onze eerste opdracht, zei hij, daarna komt Indonesië. Wil Djakarta die hulp aanvaarden, dan moet, aldus dr. De Kort, Indonesië „op de meest hartelijke en meest zelfverloochenende wijze" door Nederland geholpen worden. De katho lieke fractieleider kreeg bij zijn verde diging van het regeringsbeleid ongecon ditioneerde steun van de centrale-jonge rengroep. De woordvoerder der jongeren stelde het belang der Papoea's centraal. De verdeeldheid van het thuisfront be moeilijkt de komende onderhandelingen, waarschuwde hij. Dan het mindere Het Tweede-Kamerlid mr. Blaisse on derstreepte het belang van een vrije oriëntatie der Papoea's omtrent hun „re- ele" toekomstmogelijkheden. Mr. Blais se rekende daartoe ook aansluiting bij Indonesië. Als het geheim vooroverleg slaagt kan het vanzelf overgaan in wer kelijke onderhandelingen, meende hij. Bij goede trouw aan beide kanten zal zeker een bonafide oplossing mogelijk zijn. Mr. Blaisse sprak de hoop uit, dat de voorlichting aan de Papoea's vanuit Indonesië een der agendapunten zal worden. De Nederlandse onderhande laars moeten ruime armslag hebben, betoogde hij. Kunnen zij het Ideale niet Sjoukje met wie héél Ne- J derland heeft meegeleefd J J heeft het gehaald. Zij is zondag J J j.l. wereldkampioene schoon- J J rijden geworden. Hier staat zij, J vrolijk en wel op het erepodium. J J Naast haar (links) Regina J Heitzer (Oostenrijkse) en Wen- j J dy Griner (Canadese). J Méér over haar op een der sport- J J pagina's. J bereiken dan kan Nederland vanwege de internationale situatie met het mindere genoegen moeten nemen. Mr. De Graaf, opposant binnen de ka tholieke Tweede-Kamerfractie, voerde eveneens het woord. Hij zei op dit mo ment geheel achter de regering te staan omdat haar gespreksbereidheid geen voorwendsel maar echt is. Mr. De Graaf verklaarde vertrouwen te hebben in de goede afloop van de onderhandelingen, „mede gezien de Nederlandse vertegen woordigers er bij". Zijn eerdere opposi tie tegen het regeringsbeleid motiveerde mr. De Graaf met de verwerping van het plan-Luns door de V.N. Vanaf dat moment kon het zelfbeschikkingsrecht niet meer primair worden gesteld, meen de hij. (De partijraad heeft ook nog een mo tie inzake de woningbouw en twee mo ties inzake de ambtenarensalarissen aangenomen. We verwijzen daarvoor naar een bericht elders in dit blad). 11 55 Een goedgeluimde president Soekamo heeft zondag te Djokjakarta in een ra- diotoespraak de Nederlanders gewaar schuwd, dat als de besprekingen, die dinsdag te Washington zullen beginnen, niet tot een gunstig resultaat leiden, dit een algehele oorlog tot gevolg zou kun nen hebben. De president zei, dat de geheime in formele besprekingen over Nieuw-Guinea in vijf minuten voltooid konden worden als de Nederlanders in zouden stemmen met formele besprekingen over de wijze waarop West-Irian aan Indonesië zou worden overgedragen. En dat moet nog dit jaar gebeuren. Soekarno beschuldigde de Nederlan ders ervan te hebben laten uitlekken dat de geheime besprekingen zouden plaats hebben. Dat was de reden waarom hij nu zijn standpunt over deze onderhan delingen wereldkundig maakte. Indonesië bereidt er zich nog steeds op voor Nieuw-Guinea met geweld te veroveren, maar als het gebied door on derhandelingen en zonder bloedvergie ten weer bij Indonesië kan worden ge voegd, zou hij naar Nederland gaan om de Nederlanders dank te zeggen en de betrekkingen tussen Nederland en Indo nesië te normaliseren. De legermacht zal echter toch ver sterkt worden, aldus heeft de chef van de operationele staf voor de bevryding van Nieuw-Guinea verklaard. „We zullen trachten weer tot goede betrekkingen met Indonesië te komen". Dit heeft de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, zaterdag op een ver kiezingsappèl van de gezamenlijke chris telijke politieke partijen in Heerlen ge zegd. „Maar", zo verklaarde hij ook „zich bewust van haar primaire verantwoorde lijkheid voor de veiligheid van alle in woners van Nieuw-Guinea, is de rege ring desnoods bereid de praktische con sequenties te trekken. Het streven van de regering blijft erop gericht tot een. vreedzame oplossing te geraken. De ver krijging van het zelfbeschikkingsrecht voor de Papoeas is geen Nederlands eigenbelang. Het gaat alleen om hun wel zijn en de internationale rechtsorde".

de Stem | 1962 | | pagina 1