Papier voor UW pen Vul in: 1, 2, 3 EN WIN e I s>- .vj S G Ll Hengelen naar geld en christelijke charitas Opmerkelijk harde foto Spontaniteit in gedrang? Genie te goed voor leger (H) lv! E Discussie over collectes Berlijnse luchtvlokken „niet vijandig" INTERVIEW INTERVIEW (II) TRAINING ZEGE TITEL 15 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 17 MAART 1962 15 QUO VADIS, ELEK SCHWARZ? Talloze televisiekijkers hebben maandag 26 febr. en woensdag 28 febr. j.l. resp. de voetbalwedstrijden Tottenham Hotspur Dukla Praha en Real MadridJuventus kun nen zien. Zij hebben niet alleen gekeken, maar ook genoten van het voortreffelijke voetbal, dat jammer, op onze velden maar uiterst sporadisch vertoond wordt. Wij heb ben betere tijden gekend, d.w.z. tijden waar in het Ned. elftal beter speelde! In de jaren '55-'60 steeg het vaderlandse voetbalpeil door de aanwezigheid van de teruggekeerde ex-profs en de opkomst van enkele goede ex-amateurs. Het waren de jaren waarin de beide „stopperende" backs Wiersma (PSV) en Kuys (NAC) grote triom fen vierden als secondanten van de legen darische as De Munck-v.d. Hart (Fort. '54). waaromheen dan nog Klaasscns, Notermans of v. Wissen „wentelden"! Het was n.b. nog wel de Duitse bondscoach Sepp Herberger, die de Ned. achterhoede bestempelde als één der beste van Europa. Kopstukken uit kranten als: België—„v.d. Hart" 0-1 en DuitslandNederland 1-2, zeggen voldoende! In de voerhoede speelden de ex-profs Carlier, Wilkes, Rijvers. Timmermans. Appel Neerlands grootste voetbalgenie Abe Len stra, gevolgd door „de oogst" van het be taalde voetbal: Moulijn, v.d. Linden e.a. Helaas, de tijd staat niet stil! De Munck werd te oud!, evenals Wilkes! Te oud zegt men, maar zoals de praktijk te zien geeft, nog jong genoeg om zoals b.v. Wilkes een achterhoede met naam en faam in enkele minuten van het veldte vegen. V.d. Hart „takelde" af, Kuys kreeg een inzinking even als Klaassens. hetgeen in de wedstrijd Ne derland—Mexico overduidelijk bleek. Bram Appel hing zijn voetbalschoenen aan de wilgen, Carlier vertrok naar Monaco om daar zo'n slordige 3000 gulden per maand te gaan verdienen. Rijvers volgde zijn voor beeld. Helaas, met het vertrek van deze en andere spelers daalden ook de prestaties van het Oranje-elftal, hetgeen duidelijk in de laatste wedstrijden van het Ned. elftal tot uitdrukking kwam. Sinds kort schijnt Elek Schwarz alleen maar oog te hebben voor Feijenoord en Ajax, alsof PSV. For tune '54. Willem II. NAC, DOS, Blauw Wit e.a. geen voetbalintellect meer bezitten. Alle respect voor de voortreffelijke spe- I Iers die beide eerstgenoemde clubs bezitten, maar komen spelers als v. Zoghei (DOS). Renders, v. Wissen, Louwers, Brusselers I (allen PSV). Wilkes, v.d. Hart, Notermans (Fortuna '54). Canjels. Luyten, Kuys (NAC), Koopal (Willem II). Bleyenberg (BI. Wit), Tol (Volendam) enz., niet tot soortgelijke of hogere prestaties? Zou misschien Kuys in zijn huidige vorm toch niet een betere stopper kunnen zijn dan Pronk? (of moet weer dat vervelende camouflagemiddel: te oud, op de proppen komen?). Lange tijd handhaaft Schwarz nu al v.d. Linden als midvoor, terwijl dit genie géén echte midvoor is! Eenmaal, in dec. 1960, kregen en grepen zij. hier is het zuidelijk elftal bedoeld, de kans om op de besneeuwde grasmat in Eindhoven, de Rest v. Nederland met 7-0 te verslaan! Schwarz vond de wedstrijd nuttig, jazeker, maar vreemd, een tweede wedstrijd hebben we nooit meer gezien. Het voetbalintellect leeft waarlijk niet alleen in Amsterdam of Rotterdam. ROERMOND, de H. VERLOF EN MILITAIR Naar aanleiding van de nieuwe verlofre geling voor militairen wil ik. als dienstplich tige, er graag eens mijn mening over uiten, welke vele en vele anderen met mij delen. Door belasting van het treinverkeer werd het nodig geacht (door N.S-.' en Mihisterié van Defensie om ons maar een beetje la ter naar huis te laten gaan. Zonder een van tevoren gehoord commentaar werd even be sloten om o a de semi-paraten maar 24 uur per maand minder bewegingsvrijheid te ge ven. Waarom Omdat wij momenteel toe vallig precies om 18.00 u. op vrijdag naar huis gaan. Maar waarom dan niet om 16.00 u a,s het nog niet zo druk is. Of desnoods .00 u. De gemiddelde militair reist volgens mij toch nooit langer dan 2 uur. Maar waar om begint dan nu ook het korte weekeinde niet om 6.00 u. des zaterdags, hetgeen nog een beetje redelijk geweest zou zijn. Er wordt zeker niet bij stil gestaan, dat we nu een hele vrijdagavond minder bij onze ver loofde of vrouw zijn. Wat hebben wij er trouwens aan om 's za terdags in alle vroegte thuis te komen, ter wijl we dan zeker om .4.00 of 5.00 uur op moeten staan. Iedereen heeft een 5-daagse werkweek en wie is er de dupe van: de soldaat. Neen, het is een prachtregeling, we zijn er zo blij mee, want wat hebben we toch weinig treinen. Leve de welvaart. EEN DPL. SOLDAAT Ps. Wat heeft die wijziging per 1 juni nu ueer voor voordelen BREDA w< UURLOONACTIE K.A.V. EN V.K.A.J. (V) Het is met het meeste genoegen dat ik heb unnen constateren, dat er op mijn artikeltje over de uurloonacie, dat eerst door Rector kroon werd aangesneden reacties en kritie- en zijn binnengekomen. Immers, als het goede kritiek betreft, ts het steeds opbou wend voor de beweging. En ik geloof, Rector, aal u en met uw voorbeeld van de Christus met afgeschoten handen, wel degelijk in de loos hebt geschoten Maar is het niet zo, dat nguurlijk bekeken dan „Wilt Gij Mijn han en zijn", wel eens verkeerd gebruikt wordt iet is niet alleen een uurloonactie. Als er in de (V)K.A.J.-gelederen alleen maar een uurloonactie was. had u volkomen gelijk, maar er is ook nog meer. Ook activiteiten «m klusjes buiten de (V)K.A.J. worden hun steeds aangeboden. En dan is de vraag: „Wat weegt het zwaarst Er worden vaak door hen meerdere dingen gedaan in het belang van de naasten (die toch ook goed zijn), maar dat niet bepaald (V)K.A.J.-verband is. En ook deze dingen werpen vruchten af. En hiervoor moet ook liefde aanwezig zijn. Wat het commentaar van J. de K. betreft kan ik alleen maar zeggen: U bent gemeen! U wilt hier mensen iets voor de voeten gooien, terwijl u van hun activiteiten niets afweet. Volgens u is de uurloonactie in het district Vlissingen door toedoen van aalmoe zenier Kroon geslaagd. Met andere woor den: de andere districtsaalmoezeniers heb ben er niets aan gedaan! Want zo stelt u het. Maar waar haalt u het recht vandaan dit een pi'iester voor de voeten te gooien. Weet u wat zij voor de werkende jeugd doen? Komen de aalmoezeniers u misschien in Heinkenszand vertellen wat zij voor de jeugd doen? Denkt u dat de nood in de we reld alleen door geld opgelost kan worden? En als u dat denkt moet een priester maar meehuppelen met dit idee van u. Tot slot zou ik aan de heer De Toonder willen zeggen: Beste vriend, lees eerst de vorige twee stukjes. Dan zult u, als u ze goed hebt gelezen, zien, dat ik helemaal niets op de afdracht van de uurloonactie op de culturele dag tegen heb. En evenmin prijzen wil geven voor medewerkers aan de uurloonactie. Maar wel heb ik er bezwaar tegen, dat als graadmeter voor deze dag gekeken wordt naar een geldbedrag. CLINGE OMèRE VERSTRATEN BEDRIJFSVOETBAL EN ZOMERAVONDCOMPETITJE Ik wil nog eens terugkomen op het in gezonden stuk van zaterdag 10-3-'62 van de heer C. Genoemde heer verklaart, dat bo vengenoemde competitie het amateurvoetbal vermoordt en daarmede kan ik het vol komen eens zijn. Een ding wil ik echter nog opmerken. De heer C. schrijft, dat elk bestuur van een vereniging zijn spelers een verbod moet opleggen om aan dit m.i. „wild voetbal" mee te doen. Zou het echter niet beter zijn dat elke actieve voetballer zelf inziet, dat hij na beëindiging van een voetbalcompe titie, ook al is deze nog zo kort, een be hoorlijke rustperiode nodig heeft om weer voor 100 pet. te kunnen spelen in de nieuwe competitie? Deze actieve spelei's moeten dus zelf zo wijs zijn, dat zij uit eigener bewe- gxng niet meedoen aan de zomeravondcom petitie, zodat een verbod van hun bestuur niet eens nodig is. Wanneer zij een beetje hart voor hun verenigxng hebben en eexx beetje nadenken zullexi zij dit ook wel inzien. Wanneer het uiteindelijk toch op verbie den uit moet draaien, lijkt het mij wel nodig, dat alle amateurverenigingen één lijk trek ken en hun spelers allemaal verbiedep. om aan de besproken competitie deel te nemen, aaxigezien men anders heel wat verloop van spelers zal krijgen van de ene vereniging, waar wel een verbod geldt, naar de andere waar het verbod niet van kracht is. Over leg in dezen tussen de besturen van amateur verenigingen, voor men tot verbieden over gaat is m.i. dus zeker niet overbodig. PRINSENBEEK. A. de G. SLAG IN DE JAVAZEE (II) Het is uiteraard steeds een gewaagde zaak omtrent historische gebeurtenissen het beter te willen weten dan de man „on the spot". Niettemin ben ik van mening, dat de kon stabel b.d. Van der Veer zich bepaaldelijk vergist, wanneer hij stelt, dat Hr. Ms. „Witte de With" niet de torpedobootjager was, die de in de slag in de Java-zee beschadigde Engelse kruiser ..Exetep" "naa^^Sperfibaja be geleidde, doch dajtf onzé jager' reeds èerder verlóren was gegaan op eén rff bij tie eilan den Banka en Billitoni Ik kan mij daartoe beroepen op alle schrijvers, die hieroxritrent. hebben gepubliceerd: om enkelen tè noemen: Helfi'ich, Kroese, Quispel, Bezemer, Mori son, terwijl ook het Marine jaarboek 1954 mijn zienswijze bevestigt. De jager, waarop konstabel Van der Veer schoot, was Hr. Ms. „van Ghent" (ex-de Ruyter), die op 15 februari 1942 in de Stolze- straat op het rif van Bamidjo bij de Lima eilanden op 03® 15' ZB 107°21'OL liep en ver nietigd moest worden. De „Witte de With" wex-d op 2 maart 1942, dus na de Slag in de Java-zee en na op 1 maart door een Japanse luchtaanval beschadigd te zijn, op het Marine- Etablissement te Soerabaja door marine personeel vernield, evenals dit toen gebeur de met he zusterschip, waarop de heer Van der Veer diende. BREDA, KERMIS IN DE REGEN In enkele landelijke dagbladen heb ik grote advertenties gezien van de eerste grote speelfilm van Kees Brusse „Kermis in de regen" Zoals bekend is de film gemaakt naar een boek van de schrijver Joop van den Bx'oek, die Bredanaar van geboorte is. Het verhaal speelt zich in Breda af en we hebben nog niet zo lang geleden de opnamen in het hartje van onze stad meegemaakt. Niets lijkt meer voor de hand te liggen, dan dat Breda de eer van de première zou genieten. Maar nee, daar komt onze stad niet aan te pas. Alleen in de grote steden in het westen dan? Ook niet. want gelijk met Den Haag krijgen dertien andere ste den de film te zien waaronder Eindhoven, Tilburg en Den Bosch. Er zit voor ons, Bredanaars, inwoners van een stad van meer dan 100.000 zielen die vier bioscopen telt, niets anders op dan maar (wéér en wéér en wéér te wachten. Hoe lang? Dat staat nog te bezien, maar over een paar jaar komt „Kermis in de regen' wel op de t.v, Dan krijgen we 'm dus nog thuis ook. BREDA. K. j I kwartje per kolom p 4 kolommen f I .- r *- ist- i 1! <1! B A 1 1 a b 1 r 1 r 1 i 1 D 1 i i 1 F 1 i LG i i hH i 1 i i J 1 K i i i L. Hl i 3 1 kwartje per kolom^ 4 kotommen I I i li ill 2 ft 1 1 3 B 1 1 1 r 8 1 1 1 D m 1 1 l 1 F 1 l l S H 1 s I 1 i 1 1 1 K 1 1 WÊt 1 -Jl uj o.en win. erboven plaatsen wij nog enkele "julkolommen voor onze puzzel ee nerners kunnen deze gebrui- willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500. Amsterdam. ANGST? Op 10 oktober 1960 beweex'de professor Rasker voor de radio, dat de Westerse mo- gendheden de vrijheid verdedigden uit angst. Hierop heb ik vanaf deze plaats geageerd door te verklaren, dat de tegenstanders uit angst en verraad tegen de Westerse mogendheden strijden, ook zijn ze angstig om het gesproken woord voor' de radio óp schrift te verstrekken, getuige mijn verzoek van 5-2-'62 n.a.v. een radio-uitzending op die datum, waarbij men uitdrukkelijk zegt: „In dien u' belang stelt in deze lezing, sluit dan 24 ct. aan extra postzegels in en u ontvangt deze lezing bij u thuis". Ik heb nl. direct na de radio-uitzending van de P.S.P. op 5 febr. '62 een briefkaart met vereiste porto verzonden doch tot op heden nog geen lezing ontvangen, dit is al meerdere keren gebeurd. Is men angstig? Men vreest blijkbaar dat met hun ondermijnende theorieën enorme te genstand zal verkregen worden. Beschouwen we de lezing van de P.S.P. van jl. maandag dan kunnen we ook weer hieruit opmaken hoe verraderlijk en lafhartig men tekeer gaat tegen ons bestel. Men schil dert onze regering af als een stelletje zwen delaars door te verklaren, dat zij de pas poorten voor onze militairen vervalst etc. Het is onbegrijpelijk voor een beweging als deze die beweert een groot gedeelte van het intellect te vertegenwoordigen, dat ze de persvrijheid die helaas alleen maar in Westerse landen is gekend zó misbruikt. Even onbegrijpelijk is het, dat men toestaat dat dei-gelijke radio-lezingen oneindig kunnen werden uitgesproken. Nu kan men wel zeg gen, dat is democratie doch hiertegenover staat: er bestaan toch fatsoenlijke grenzen. De wolf in schapenvacht is zeer gevaar lijk!!! BREDA VAN DER S. TV-ACTIE ZONDER TOON" (II) Ziezo, dat is dan ook weer voorbij. En daarmede bedoelen wij dan de carnaval. Wat hebben wij toch weer plezier gehad. Wel zijn wij wat schor van het zingen en onze benen willen nog maar steeds „twis ten". Zo blijven de prettige herinneringen aan de afgelopen dagen, ons nog het gehele jaar volgen. Ja, wij hebben echt de bloe metjes weer eens buiten gezet. Maar heeft u met al uw plezier ook aan andere mensen gedacht? Bijv. de zieken? Wij bedoelen nu speciaal de patiënten in de Klokkenberg. Ook zij willen dolgraag eens uit de band springen, maar helaas dat gaat nog niet Voor verschillende patiënten zal het beslist ook carnaval zijn het volgend jaar, voor an deren nog niet.. En toch willen ook zij genieten. Iedereen kan hierbij helpen. Zoals u weet, is er bij de N.V. Hero Conserven, afd technische dienst, een actie op touw gezet, om geld in te zamelen voor een t.v.-toestel voor de pa tiënten van de Klokkenberg. Momeneel nemen al 80 personen aan de ze actie deel. Maar wij alleen kunnen ons doel niet bereiken. Daarom doen wij nog maals een beroep op andere bedrijven om een soortgelijke actie op te zetten. Ook bij dragen van particulieren stellen wij zeer op prijs. Kom vrienden, laten wij de patiënten nu niet teleurstellen. Zij hebben een verzet je heel hard nodig en kijken met zeer gro te spanning uit naar de dag wanneer weer een t.v.-toestel geplaatst zal worden. U kunt uw bijdrage, groot of klein, stor en op gironummer 496741, ten name van de heer P. Kathmann, voor t.v.-actie Klok kenberg. Tot op heden mochten wij al enke le particuliere bijdragen ontvangen, waar voor onze hartelijke dank. Wij hopen en vertrouwen dat er in de ko mende weken nog een flink bedrag gestort zal worden, waarvoor bij voorbaat onze har telijke dank. BREDA T.V.-ACTIE KLOKKENBERG „ZONDER TOON" JURY (III) Met het artikel van „Toeschouwer" ben ik het helemaal eens. Ik speel zelf in een band en wij doen ook dikwijls mee aan con coursen. Maar het is niet te begrijpen, hoe het kan, dat wij als band, om maar een voor beeld te noemen, zaterdag de eerste prijs behalen en de zondag daarop maar de vier de, terwijl we praktisch dezelfde „tegenstan ders" hadden. En wie laat bijvoorbeeld een duo kampen tegen een hele band? Het is voor 5 of 6 jongens moeilijker om op elkaar ingesteld te zijn dan voor 2. Als wij dit van tevoren geweten hadden, dan waren wij niet gegaan. We zijn echt niet bang om te verliezen, maar er moet regel en organisatie zijn. Ik ben het ook eens met „Toeschouwer", dat het publiek maar jury moest zijn, want daar zouden we ook veel meer plezier in hebben. Dit zou trouwens voor de organisatoren ook veel beter zijn, want dan bracht iedereen een stel supporters mee. Dan zou een zaal ook altijd vol zitten en dan zouden de bands veel beter spelen als voor een half ge vulde zaal. BREDA GITARIST DE GASTARIEVEN Er is 'n voorstel ingediend om het tarief van het gas te wijzigen. Het zou voor een vastrecht-verbruiker op f 0,90 per jaar meer komen als hij 600 m3 verbruikt. Ons vast rechttarief bedraagt nu f 20 per jaar, dus heb ik 't nadeel van f 5,54 per jaar. Dat is nu wel niet zo'n ramp maar nu de mensen die niet aan de 300 m3 per jaar komen. Dat zijn meestal bejaarden die bij hun kinderen warm eten of hun potje in de winter op de kachel koken. Als zij nu maar 100 m3 verbruiken beta len ze 'n paar centen minder omdat het metergeld vervalt, maar krijgen aan 't eind van het jaar 'n soort boete van f 20, om dat ze te zuinig zijn geweest. Het voordeel dat men de grootverbruiker gaat geven ver haalt men weer op de minst draagkrachtigen. Als dit voorstel aangenomen wordt, gaat men in de raad hetzelfde doen als wat on ze regering deed met de lagere ambtenaren en het woningbeleid. De kleintjes moeten de klappen maar opvangen, die zijn niet anders gewend. BREDA 'n HUISVROUW Uw medewerker T. K. heeft in de ru briek „De Kerk in het midden" een naar mijn smaak dramatisch pleidooi afgestoken voor een uniformering: van de kerkcollectes. Ik ben bijna geneigd om te zeggen: een doorgewinterde be- delpredikant zou bet hem niet hebben kunnen verbeteren. Hij trapt daar trouwens een deur mee in, die misschien nog wel niet helemaal open stond, maar die dan toch minstens al van het slot is. Want het streven om tot. een modernisering te komen in de „kerkfinanciering" is bepaald geen uit vinding van vrijdag 9 maart 1962. Voor zover ik er mee op de hoogte ben, weet ik. dat de zaak in het Bossche bisdom in het groot aan de orde is gesteld. In het Bredase gebeurt het incidenteel. Flu welen zakjes met een stok en een col lectant eraan verdwijnen en er komt uniform plaatsgebrek. In 'n enkele paro chie, zoals Hulst, loopt zelfs een enquê te onder de parochianen: hoe willen jullie het nu het liefst en wat komt jullie het beste uit? Als we zo nog een paar jaren stug doorzetten, komen we onweerstaanbaar uit bij de éne schaal met de éne gave. En niemand verzet er zich tegen, tenzij binnenskamers en dan nog binnensmonds, om niet het odium van ouderwetsheid op zich te la den. Mag ik er mij misschien dan wèl te gen verzetten? Ik ben nl. tegen de ker kelijke supermarkt, als ik me zo eens mag uitdrukken. Ik wens nog altijd zelf te bepalen: a) wat ik geef, b) wanneer ik geef en c) aan wie of wat ik geef. Dit is, in enkele woorden, mijn stand punt en ik wil dat graag wat nader toe lichten. Als ik zeg, dat ik zelf wil uitmaken wat ik geef, dan zal iedereen dat, dunkt mij, wel begrijpen. Ik moet dat vrijelijk kunnen laten afhangen van b.v. mijn geldelijke positie van het ogenblik, van mijn gemoedsgesteltenis (die nu eenmaal zelfs door de paus niet genor maliseerd kan worden) en van het doel waarvoor mijn bijdrage gevraagd wordt. Voor een belangrijk deel heb ik hier dan eveneens al mee bepaald wanneer ik geef. Als ik eens een goede maand heb gehad, dan wil ik daar best an deren van laten meeprofiteren: een pas toor, de pater die naar de missie gaat, de blinden en al degenen die het even hard of nog harder nodig hebben dan ik. Ik wil daar overigens nog bij aan tekenen, dat mijn gave in dit geval heus wel eens buiten de kerkschaal te recht komt. Er zijn immers zoveel ge gadigden. Het belangrijkste vind ik echter om zelf uit te maken, aan wie of wat ik geef. En dit geldt ook als ik me be perk tot wat ik in de kerk wens af te staan. Ik wil nu eenmaal graag de kans hebben om in mijn gift een bepaalde waardering of een bepaalde sympathie uit te drukken, hetgeen ik dus kan als ik zelf kan bepalen hoeveel van mijn wekelijkse gave terecht komt in het zak je (of gleufje) voor de kerk, voor de armen, voor het Bisschoppelijk Nood fonds en eventueel nog voor een ander doel, waarvoor b.v. zojuist een bedelpre- dikant is aangetreden. Het is me meer dan eens overkomen, dat ik „onder pres sie", zoals T. K. het uitdrukt, nog tij dens de preek mijn portemonnee tevoor schijn haalde en het bedrag dat ik me had voorgenomer te geven, verdubbel de. Hoe moet ik dat doen als er één vastgesteld bedrag gegeven moet wor den? Niemand weet dan dat er meer gegeven is, noch voor wie of wat het bestemd is. Neen, meneer of mevr. T. K„ ik vrees, dat u de christelijke charitas in het slop helpt. U legt haar aan banden, doo* van de vrijwillige en vrijwillig be paalde gift een soort belasting te ma ken en daardoor verbreekt u naar mijn inzicht de band met de offergedachte, waarvan het H. Misoffer doortrokken is. Wat blijft er van het „spontane ge ven" nog over, denkt u, als ik nu moet bepalen, wat ik de eerstkomende maan- denMSf hét. eerstkomende jaar .op de schaal ga gooien.? Niets. Ik kan niet ontkennen, dat de veel vuldige rondgang van de collectanten in de kerk hier en daar wel eens storend is. Maar daar zou al voor een goed deel een oplossing voor gevonden zijn, als cle mensen die altijd achter in de kerk blijven staan, de moeite zouden nemen om naar de (vrijwel altijd nog wel aanwezige) lege plaatsen te zoeken. Want zij zijn het die de collectanten bij hun rondgang zodanig in de weg staan, dat ze op het einde van de H Mis nog lopen te hengelen. En als dit nu een beetje binnen de perken gebracht zou kunnen worden, dan zijn we geloof ik al een heel eind op de goede weg. A. J. NASCHRIFT Het door de heer A. J. gewraakte betoog was niet in de eerste plaats een pleidooi voor collecte-vereenvoudiging, maar in hoofdzaak een beroep op gelovigen èn pries ters om inzake de beoefening van de cha ritas tot een andere mentaliteit te komen. En dit speciaal met betrekking tot de bis schoppelijke vastenactie. Het kx-ampachtige en traditionele in de geldgeverij moet verdwijnen en dat kan een vereenvoudiging van ons collectesysteem tengevolge hebben. Wij zullen de armen altijd bij ons hebben, zelfs al zouden de twee miljard hongerlijders in de wereld gevoed zijn. Dit is trouwens iets waarbij men van de collecte-opbrengsten geen groot heil hoeft te verwachten. Ter oplossing van de wereldnood zijn ingrijpende sociale hervor mingen in de betrokken landen nodig, die veelal geen kwestie van geld zijn. Maar al zouden de grote noden gelenigd zijn, dan is de charitas nog niet uitgewerkt. Het is normaal dat wij behoeftigen hebben om voor te zorgen. Even, normaal is derhalve de charitas voor de christen die dit wéét. Charitas is voor de christen even gewoon als de regen na een tijd van droogte en even welkom bij degenen die erop wach ten. Nu hebben wij ons, instede van zoals de heer A. J. doet boos te worden over het idee van een tarief stelsel, af te vragen welke giften „gewoon" zijn in een „gewone" cha- ritasbeoefening. Koperen muntjes behoren er beslist niet toe. Zij vormen op zijn best een excuus voor een geef-,.gebaar". Een hand met een cent of een stuiver erin is nét geen lege hand. De collecte-zakjes en hun moderne na zaten, de spaarpotjes met gleufjes voor „Armen", „Kerk" en „Studiefonds" vormen echter in feite de fijne kam die nog even door het kerkvolk wordt gehaald om de kleintjes te vangen die bij het werk met de gx-ove kam de schaal en het mandje zijn blijven zitten. „Meegenomen is mee genomen", schijnt men te denken en dit standpunt inspireert de gelovigen allerminst tot gulheid. En daar komen koperstukjes tevoorschijn, die het geef-gebaar moeten rechtvaardigen. Het is de christenen een beetje onwaar dig. dit gehengel. Wij willen en wij moeten zelfs ook in de beoefening van de charitas serieus worden genomen. De fluwelen zak en de spaarpot geven ons die kans nauwelijks in tegenstel ling tot de „alles in één collecte". Aan de andere kant (van de collecteschaal) is het ook zo, dat de geestelijkheid zichzelf beperkingen moet willen opleggen bij het aanbevelen van bijzondere collectes. De ge meenschap der gelovigen mag geen viswater worden waarin iedere liefhebber naar cen ten kan komen hengelen. De pastoor moet „neen" kunnen zeggen tegen ijveraars voor goede doelen die in het randgebied van de werkelijke noden liggen. Bedelpredikanten zouden de moed moeten hebben om te vol staan met het verschaffen van oriëntatie omtrent het object waarvoor zij werken, zonder de gelovigen te verstrikken in te vér gaande geef-argumenten aangezien dan de spontaniteit van het geven ver te zoeken is. Waardigheid in de charitas is een eerste vereiste. Van de geefgewoonte moeten wij naar de geef-houding toegroeien. Dit is een gemoeds gesteldheid welke weliswaar niet door de paus genormaliseerd kan worden, hetgeen overigens niet hoeft, maar welke wel als vanzelfsprekend uit het christen-zijn voort vloeit. OPEN BRIEF AAN DE INWONERS VAN RAAMSDONK- RAAMSDONKSVEER Het zal ieder wel voldoende bekend zijn dat op 30 mei a.s. de gemeenteraadsverkie zingen zullen plaatsvinden: deze verkiezin gen kunnen voor onze gemeente, gezien de ontwikkeling van de laatste tijd in West brabant, buitengewoon belangrijk zijn. Gezien deze gewestelijke en ook de plaat selijke omstandigheden, rijst de vraag of de afvaardiging van de, in het verleden gebruikelijke, groeperingen naar de gemeen teraad wel de enige waarborg biedt voor een zo gevarieerd mogelijke gemeenteraad. In het verleden immers werden door drie groeperingen, t.w. de boeren-, arbeiders- en middenstandsorganisaties, na onderlinge strijd de kandidaten geleverd: nu echter langza merhand er een sterke wijziging is gekomen in de bevolkingssamenstelling, pleit alles er voor, deze afvaardiging eens anders, mo gelijk ook beter, samen te stellen. Is het niet zo, dat los van de genoemde organisaties, er nog eexi behoorlijke groep van de bevolking aanwezig is, die bij het overleg tot stellen van kandidaten, absoluut niet betrokken is? Men mag toch redelijker wijze veronderstellen, dat naast de reeds ge noemde groepen er zeer zeker belangstel lenden zullen zijn uit de vrije beroepen, werkgevers, doktoren e.d. wie eveneens het belang van onze dorpen ter harte gaat. Vooral nu men om ons heen Westbrabant tot ontsluiting brengt en onze gemeente zich ook op regionaal gebied dient te oriënteren, is het van zo'n groot belang dat men uit deze laatste bevolkingsgroep tevens perso nen tot een overleg uitnodigt. Gezien ook de zo nodige industrialisatie, de woningbouw, het bestrijden van het vertrekoverschot, de pendel naar de Randstad Holland en nog zo vele andere problemen meer, waai-voor de komende raad zich zal gesteld zien, is het van groot belang, niet alléén een geva rieerde samenstelling, maar daarnaast ook de nodige deskundigheid van de betrokken kandidaten bijzonder zwaar te laten wegen. Het ware te wensen, dat men bij de be sprekingen die over het bezetten van de raadszetels zullen komen, zou willen uit gaan van een zo gevarieerd mogelijke lijst, waarop dan kandidaten kunnen voorkomen, die gezien hun capaciteiten en persoonlijk heid, gezien ook de groepering die zij ver tegenwoordigen, het vertrouwen der kiezers zullen weten te winnen. Hopelijk is dit ingezonden stuk een aan sporing tot dit overleg, ondergetekende houdt zich gaarne aanbevolen voor reacties, uit welke kring dan ook. RAAMSDONKSVEER, W.Th.H. HOYTINK Beatrixlaan 11 RADIO VERONICA (VI) Aangaande het schrijven onder de titel „Papier voor uw pen" ben ik ook even in de pen geklommen en wel betreffende „de Veronica". Ik ben het zeer eens met de heren Polderman uit Rilland-Bath en J. L. uit Terheijden. Deze heren schrijven, dat er nog maar een paar zenders bij moesten ko men zoals de Veronica. Nu moet deze lezer maar wat geduld hebben, want binnenkort komt er een oude bekende Belg bij, ook op de vrije zee en wel bij Knokke. Dus dan hebt ge twee kansen. Want de gewone zen ders daar moet men wel een jaar vooruit betalen maar meestal is het zwaar pet. Met de t.v. is het al niet veel beter met de Hol landse zenders, want 's zaterdagsavonds als iedereen kan kijken, wordt men verrast, zoals verleden zaterdag, met handgeklap en touwtje springen. Daar betaalt men dan zijn kijkgeld voor. Hier in Brabant en nog wat verderop zegt men: voor Holland betaalt men kijkgeld, maar naar België kijkt men het meest. SPRUNDEL K. HARTELIJK DANK De dag. van vertrek naar de missie in Oeganda- is weer aangebroken- Ik bén blij dat ik mijn ^parochianen ,w^er zal jZjen. Ik heb een mooie' vakantie" gehad. Veel"harte- lijks en veel medeleven heb ik dit jaar mo gen ondervinden. Wat is iedereen toch goed voor me geweest! Ik ben vrienden en kennissen veel dank verschuldigd voor al de medewerking, die zij mij gegeven hebben, vooral de KAJ, KAB, KAV, NCB, boerinnenbond en jonge boe rinnen. Hartelijk dank voor al het werk dat gij voor mijn missie hebt verzet. Hartelijk dank ook aan alle parochianen van Stuivezand voor de prachtige open- schaal-collecte in de kerk, die 649,62 op bracht. Ik zal u allen blijven gedenken in mijn gebed. Ik wens u allen Gods beste ze gen. Vaarwel en tot over 7 jaar. Jos Delheij C.M. Mulanda P.O. Box 28 Tororo, Uganda B.E. Africa (Advertentie) POTTER^ ..UN IA MENTHOLPELLETS Tegen hoest en Keelpij- Uitwerking frappant Jean-Baptiste Frené, een Franse boe renzoon, is na een psychotechnische test voor militaire dienst, naar huis gezonden. De kolonel van de psychologische af deling van het leger riep hem bij zich, na de resultaten van de test te hebben bekeken. Lichtelijk blozend verscheen Jean-Baptiste voor de officier. „Er wacht u een schitterende toe komst," zei de kolonel, „Wij zullen u helpen. U bent veel te intelligent om nu al uw militaire dienstplicht te vervullen". Jean-Baptiste had namelijk geen enkele fout gemaakt noch een vergissing be gaan bij alle proeven van bekwaamheid die hij moest afleggen. De psychologen die hem testten verklaarden dat hij de hersens van een genie had, zoals van Blaise Pascal, de Fransman die de grond wet van de hydraulica formuleerde, of van Leonardo da Vinei. Hij had een studie waarvoor normaal zeven jaar nodig is, in vijf maanden vol tooid, drie uur per dag werkend. „Hij leert zo gemakeklijk, dat je er bijna bang van wordt", zei een van zijn leraren. Frené, het negende van elf kinderen, is van plan naar de boerderij van zijn ouders terug te keren, maar hij weet nog niet wat hij zal gaan doen. „Ik ben nog aan het studeren", zei hij. De Amerikaanse minister van defensie, Robert S. McNamara, heeft gezegd dat het gebruik van metaalvlokken in de Berlijnse luchtcorridors door de Russen „zeer gevaarlijk" zou kunnen zijn. Maar tot dusver zijn de geallieerde vliegtuigen die van de corridors gebruik maakten, in staat geweest veilig te manoeuvreren. McNamara, die op een persconferentie in Washington sprak, zei dat het vrij dui delijk was dat de Sovjets in de Berlijnse luchtcorridors vliegende geallieerde vlieg tuigen moeilijkheden in de weg legden. Maar hij weigerde in te stemmen met een der verslaggevers die de Russische handelwijze met „vijandig" wilde be stempelen. LUISO GARRINCHA baard af Luiso Garrincha is een voetbal grootheid van Brazilië. De won derlijke man speelt in de won derlijke ploeg Botafogo, die een trip organiseerde in het nabu rige Mexico. Luiso stond na tuurlijk in het middelpunt van de belangstelling. Een televisie reporter wilde hem een inter view afnemen, maar Garrincha wilde daar slechts van horen, indien hem daarvoor geld werd uitgekeerd. „Hoeveel moet u voor een kleine demonstratie en een interview hebben?" vroeg de reporter. Luiso dacht even na en zei: 120.000.-". Zonder blikken of blozen ver klaarde de reporter zich bereid dit bedrag te betalen. Garrincha werd naar een stadion gevoerd, gaf een demonstratie met de bal ten beste, praatte wat en kreeg prompt de gevraagde som uitbetaald. Dit geschiedde door de secretaris van de televisie maatschappij. „U moet die heer ook nog even spreken", zei de secretaris, wij zend naar een onooglijk man netje, voorzien van een reus achtige baard. Luiso sprak met het heertje, dat de voetballer vriendelijk maar dringend verzocht 65.000 neer te tellen. „Dan is meteen de belasting be taald", zei het manneke droog jes. Helenio Herrera is inderdaad de meest schilderachtige trainer, die ooit in dienst is geweest van de Italiaanse voetbalbeweging. Helenio, die nu weer twee jaren aan „Internazionale" is verbonden, kreeg een aanbod van Gianni Agnelli, directeur van de Fiat- fabrieken en tevens directeur van de voetbalclub „Juventus" om eens een keertje te komen dineren. Herrera zei op dit aanbod in te gaan. Hij vertelde zo links en rechts tot de heren van zijn team, dat hu met de directeur van de Fiatfabrieken con tact had en dat het op komst zijnde f gesprek heus niet over de aankoop van een Fiat zou gaan. Fluisterend werd het een en ander in „Inter" ver der verteld en het verhaaltje bereikte ook het bestuur. Na de grote dag van het diner met Agnelli was Helenio zeer zwijgzaam. Hij lachte stilletjes. Dit ontging de „Infcer"-mannen niet. De voorzitter van het team, de multimiljonair An- gelo Morati, achtte op zijn beurt de tjjd gekomen om Helenio eens mee uit dineren te nemen. Ook deze maal tijd, waarvan de journalisten lucht hadden gekregen, greep plaats. Toen Angelo en Helenio aan hun laatste glas wijn bezig waren verschenen de journalisten ten tonele. Morati wilde wel een interview weggeven. Helenio trok zich derhalve bescheiden terug. Morati zei: „Mijnheer Herrera be wijst uitstekende diensten aan onze voetbalploeg. Wij hebben besloten zijn salaris te verhogen tot 24.000 per maand. Ik geloof, dat zelfs Onze Lie ve Heer niet duurder zou kunnen zijn". Later op de avond gaf ook Helenio een persconferentie. Hij zei: „Inter heeft niet zulke geweldige voetballers. Het bestuur verwacht steeds wonde- deren van mij. Ik ben Onze Lieve Heer niet Monsieur Ujlaki is een van de huidige Franse topvoetballers. De speler houdt echter van een goed leventje en pleegt nogal eens uit te gaan. Een verslaggever van L'Equipehet Franse sportblad, die na een nachtdienst nog even een bar inwandelde, ontdekte tot zijn stomme verbazing monsieur Ujlaki op de dansvloer.... al twis tende. ,.Ik geloof, dat een uurtje twisten de beste voorbereiding is voor een voetbalwedstrijd"zei Ujlaki, die de volgende dag in het veld diende te komen. Monsieur Ujlaki scoorde in de volgende match drie goals. Abbeville en Roubaix houden elk jaar een hockey-sportuitwisseling. Het ene jaar spelen de heren van Roubaix in Abbeville, terwijl de dames dan ge lijktijdig in Roubaix de strijd aan binden. De jongste zondag was er die Uitwisseling weer en zoals te doen gebruikelijk zou een beker worden uitgereikt aan de winnende stad. De dames van Abbeville trokken met het nodige enthousiasme het veld van Roubaix op, maar Er was geen enkele hockeybal voorradig. De sleu tel van het hokje, waarin zich de ballen bevonden, was in handen van een hockeyer, die op dit moment in Abbeville speelde. De wedstrijd kon dus niet worden gespeeld en regle mentair werd de uitslag Roubaix Abbeville 0-5. Roubaix won toch de beker. De spe ler, die de sleutel van het hokje in zijn zak had gehouden scoorde zes goals en de uitslag bij de heren was AbbevilleRoubaix 0-6. Roland La Straza maakte vijf, zes jaar geleden furore als bok ser. Hij knokte in 1953 om een middengewichttitel tegen Rockey Marciano en won. Het boksen beviel La Straza echter niet zo best. Hij zei de sport vaarwel en werd filmacteur. De eerste film, waarin de man op treedt is thans gereed. De titel luidt: „Gevecht in de donkere zone". Bij de repetities werd Roland tweemaal k.o. geslagen. Surrealisme in de persfotogra- loop van de match deze hard- fie. Zo zou deze foto betiteld heid uit te beelden in een prent, kunnen worden. Een van onze Het resultaat staat hierboven, fotografen was bij een voetbal- Let wel, het is een foto en geen wedstrijd, waarin het nogal hard tekening, toe ging. Hij stelde zich na af-

de Stem | 1962 | | pagina 9