Akkoord militaire over het vraagstuk Rusland heeft raket nieuwe De herinneringstegel Begin vooroverleg maandag reeds? Koning Leopold bezocht de verkeerde veiling ;3uur In Rabat: „Welkom Ben Bella' «rag Vliegtuig met 107 man vermist Nieuwe Russische kunstmaan vlekkenpasta Fransen en Algerijnen zijn het eindelijk eens Alle plaatsen ter wereld kwetsbaar ALLEN SAMEN Tijdens oponthoud op Schiphol. gasfitter garagehouder 14 DAGBLAD VOOR ZEELAND Veertienjarige neergestoken door twaalfjarige Onderzeese vulkaan trol Brits schip t» DOEN KUNNEN WE ALLES MAAR DAN OOK ALLEEN Indonesische delegatie bekend Chef protocol ontzetmaar koning lacht Leger treedt op in Guatemala Wèg die vlek met 75ct 'BANANEN Of u bent, of L.35*15 jken lerrassing I 102e JAAKGANG No. 23931 Voor God. Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg My. Neerlandia Directeur: E H B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. aeWaïi Stem ZATERDAG !7_ MAART 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs vooi de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing Med t l.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 fBlibureaus Terneuzen IJsbsanstraat 24- telefoon 26Qi OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2898) HEDEN EINDE EVIAN IN ZICHT BEN BELLA Vandaag vrij? De veertienjarige jongen H. M. L. uit Hengelo is gisterenmiddag door de twaalfjarige B. J. ten V. mef een dolk mes in de rug gestoken. De jongen werd gewond aan een der longen. Hij is over gebracht naar het r.-k. ziekenhuis in Hengelo. De twaalfjarige is in de loop van de middag aangehouden. De steekpartij was de nasleep van een ruzie welke twee jongetjes van negen jaar gisterenmorgen on school met el kaar gekregen hadden. De ruzie was zo hoog opgelopen, dat ze besloten 's mid dags ..versterking" te laten aanrukken. Een van de jongens bracht zijn veertien jarige broer mee, de ander twee vrien den van elf en twaalf jaar Vlak bij het politiebureau op de Marskant raakten de jongens aan het vechten. De twaalfja rige Ten V. haalde plotseling een dolk mes te voorschijn, waarmee hij de veer tienjarige in de rug stak. De jongen wist het politiebureau te bereiken, waar men hem ijlings naar het ziekenhuis liet ver voeren. Tenzij er op het laatste ogenblik nog wolken aan de horizon verschijnen, verwacht men dat de conferentie van Evian van daag afloopt en dat nog voor morgen de wapenstilstand wordt geproclameerd. Dat zal gebeuren door een rede van De Gaulle in Parijs vanmiddag 0111 één uur of vanavond 0111 acht uur voor de radio. I11 Tunis zal de redevoering van Ben Khedda worden uitge" zonden. I11 dal geval zal de gevangen gehouden \lgerijnse minister Ben Bella zijn losgelaten en met gejuich in de Ma rokkaanse hoofdstad Rabat zijn binnengehaald. meer mogen worden gereserveerd voor de toestellen Oran-Parijs. De vliegtuigen vertrokken gisterenmorgen leeg. Alleen het vervoer van ambtenaren en militai ren naar Frankrijk is door de O.A.S. toe gestaan. In Oran heeft de O.A.S. bekend laten maken, dat voortaan geschoten zal worden op alle mohammedanen, die zich op straat vertonen met de F L.N.-vlag gen in de hand. In de buurt van Oran werd een gevangenis wagen met drie mohammedanen door de O.A.S. aange houden. De chauffeur werd tot uitstap pen gedwongen en kreeg bevel: „We gaan wandelen". Hij was nog geen tien meter verder of zijn drie mohamme daanse gevangenen waren doodgescho ten. Aanslagen Om zeven uur gisterenavond viel een raketbom in het regeringsgebouw van Algiers. In Parijs gooide een terrorist een granaat in een restaurant aan de Rue Marboeuf. De helse machine ont plofte tegen een koelkast. Zou het pro jectiel ontploft zijn in de volle zaal. dan zou de ramp nauwelijks te beschrijven zijn geweest. Een Brits schip, de Protector', heeft gisteren aan het ministerie van marine te Londen gemeld, door een onderzeese vulkaanuitbarsting te zijn beschadigd. Het ij s-p atr ouiller in g sschip „Protec tor" berichtte, dat haar machinerieën eerder op de dag beschadigd waren toen honderden stukjes drijvende puim steen, die bij de uitbarsting waren vrij gekomen, terecht waren gekomen in het, koelwatersysteem. Volgens de „Protector" had een „gro te vulkanische uitbarsting" plaatsgehad bij de onbewoonde Sandwicheilanden, een 500 mijl ten noorden van de zuid pool. terwijl op een van de eilanden, Za- vodovski, eveneens een vulkanische uit barsting was waargenomen. Het schip berichtte, dat duizenden mij len zeegebied bedekt zijn met het stof van puimsteen en brokken steen, waar van de grootste stukken een diameter hebben van één meter. Premier kroesljev heefl gis- leren lijelens een verkiezings- loespraak in hel Kremlin be kendgemaakt, dal Rusland in het bezil is van een nieuwe, onkwetsbare raket, die rond de aarde kan vliegen en elk doel, waar ook Ier wereld kan bereiken. Tevens zei hij, dal ren en Algerië binnentrekken. Van weerskanten zal bij de uitvoering van deze bepaling de nodige soepelheid in acht worden genomen, De rest van vrijdag is besteed aan de samenstelling van de voorlopige Alge rijnse regering, die na de wapenstilstand! het bestuur van de Fransen zal overne-j men. De grote vraag is natuurlijk wie in deze voorlopige Algerijnse regering het overwicht zal hebben, de Fransen of de Algerijnen. Laatste moeilijkhed: zal het worden getekend alleen maar door de militai ren, zoals de Fransen dat willen omdat j de Fransen nog geen Algerijnse regering j en nog geen Algerijnse staat erkennen, of zullen ook de drie Franse en de vierj Algerijnse ministers er hun handteke-j ning onder zetten? Hierop dringt, zoals! eerder gemeld, de Algerijnse delegatie' aan. j In Algerije Wat Algerië betreft, het is daar gis-! teren minder bloedig geweest, maar in geheel het land waren de stakingen niet van de lucht. Het werk was neergelegd door alle garagehouders en chauffeurs van alle particuliere en openbare trans portbedrijven. In Algiers reed zo goed als geen enkele autobus. Als protest tegen de moord op zes inspecteur van onderwijs, drie Fransen! len drie mohammedanen, waren alle fa-i culteiten en scholen van middelbaar on- In Rabat ziet men reeds overal op de muren biljetten met het op schrift: „Welkom Ben Bella". Dit plotseling herleefde optimis me is ontstaan, doordat men het gisteren in Evian eens is geworden over een van de grootste struikel blokken, het militaire vraagstuk. Aanvankelijk hadden de Fransen ge wild dat het Algerijnse leger zou wor den geconcentreerd in aan te wijzen kampen, en zich niet ,vrij door Algerië zou mogen bewegen. De Algerijnse mi nisters brachten echter de Fransen aan het verstand, dat zo lang men aan Fran se kant aan die eisen zou vasthouden, men op enig succes van Evian niet be-1derwijs in Algerië gesloten. Studenten en! hoefde te rekenen. scholieren zullen pas over veertien da- y-, gen naar hun banken terugkeren daar; r railSC concessie de vakanties vervroegd zijn. Anarchie in Oran' Parijs deed daarop een concessie. j De regeling is nu zo geworden, dat j beide legers zich vrij zullen bewegen, l zowel het Franse als het Algerijnse le- ?ran ls stad va" de grootste anar- ger, maar dat het aan het gezonde ver- chie. Leden van de O.A.S. houden alle stand van de nieuwe Algerijnse regering zal worden overgelaten de Algerijnse troepen niet in de grote steden te laten paraderen, om gevoeligheden bij het Franse leger te ontzien. Mochten zich toch nog conflicten voor- particuliere auto's aan er vragen naar de papieren. Iedereen krijgt op zijn per soonsbewijs een stempel van de O.A.S. met de woorden: „O.A.S.-controle". In de stad is de avondklok vervroegd tot half acht. Veelzeggend was het vol gende telefonisch gesprek tussen een reiziger in Oran en het kantoor van de Air-France, de Franse luchtvaartmaat schappij. ,Kan ik een plaats reserveren voor het doen, dan zullen die worden voorgelegd aan een gemengde commissie, bestaan de uit vertegenwoordigers van beide par tijen. Deze conmmissie zal in naam on afhankelijk zijn, d.w.z. noch afhankelijk I.._ van de Algerijnse regering, zoals dat de.toestel Oran-Parijs?" Algerijnen hadden gewild, noch afhanke-j ..Uitgesloten voor vandaag", lijk van de Franse hoge commissaris, 1 „Morgen dan?" zoals de Fransen aanvankelijk verlang-! „Onmogelijk", den. „Overmorgen?" Daarna werd men het in Evian nog „Eveneens onmogelijk", eens over de Algerijnse troepen die nu ..Mag ik vragen naar de reden? nog achter de elektrische prikkeldraad- - - - - versperring liggen in Marokko en Tunis. Gewapende troepen zullen door de Fran sen niet worden doorgelaten, maar „bur gers" zonder wapens mogen wel passe- Die kan ik u telefonisch niet geven. Komt u zelf maar naar het bureau van Air-France". Daar werd als reden opgegeven dat op bevel van de O.A.S. geen plaatsen een nieuwe satelliet was ge lanceerd. Over deze satelliet elders meer. Voorts werd bekendgemaakt, dat van af verschillende plaatsen in Rusland nog dit jaar ruimteschoten ondernomen zul len worden. Kroestjev zei in zijn toespraak, dat de nieuwe intercontinentale raket „on kwetsbaar" was voor anti-raketwapens, Van die raket zei hij: „Je verwacht hem door de deur, maar hij komt door het raam binnen". De Amerikaanse waarschuwingsinstal laties zijn nl. berekend op raketten die via de pool de kortste afstand zou den binnenkomen. De nieuwe konden zich echter over de oceanen bewegen, waar geen radarposten te vestigen zijn. Alle afweerinstallaties in Amerika zijn nu waardeloos geworden, aldus de pre mier. Het Amerikaanse grondgebied kan op elk gewenst punt worden aangeval len. De nieuwe Russische raket is ook niet te ontdekken. Het enige middel om oorlog te voorkomen, aldus Kroestjev, is ontwapening. Hij sprak ook over het Duitse vraag stuk. Daarvan zei hij o.m„ dat „de weg naar het oosten" door Berlijn „voor al tijd" gesloten zal blijven voor de Wes terse mogendheden. De Westerse mogendheden moesten het feit van de twee Duitse staten er kennen, aldus de Russische premier. De Sovjet-Unie heeft weer een kunstmatige aardsatelliet gelan ceerd, aldus heeft premier Kroest- sjev op een bijeenkomst in het Kremlin in het kader van zijn ver kiezingsactie meegedeeld. Deze kunstmaan was gelanceerd ter voortzetting van het Russische program ma voor ruimteonderzoek. De academicus Isjlinski hield een voordracht over ruimteschepen en ra ketten toen Kroestjev, die op een der banken achter hem zat, interrumpeerde met de woorden: „Ja, wij hebben er sinds drie uur weer een gelanceerd". Zijn mededeling werd met luid applaus van enkele minuten lang begroet. Ieder een was opgestaan. De nieuwe satelliet is niet bemand. Wel bevat zij instrumenten. Iedere 96,35 mi nuten maakt deze „Spoetnik" een baan om de aarde. Het hoogste punt van deze baan lag volgens Tass op 1000 kilometer van de aarde, het laagste punt 220 kilo meter. EX-PRESIDENT Janio Quadros van Brazilië heeft gezegd, dat hij een „enor me nationale tragedie" voorziet. Vorig jaar trad hij af. De regering voor hem. zei hij, had een tekort in de schatkist achtergelaten van 440 miljard cruzeiros. Het Franse persbureau AFP meldt uit Djakarta, dat de geheime voorbesprekingen tussen Neder land en Indonesië over Nieuw- Guinea maandag a.s. te Washington zullen beginnen. Volgens AFP wordt de Indone- sische delegatie gevormd door Soedjarwo Tjondroncgoro, het j hoofd van de afdeling Europese aangelegenheden van het Indone- j sische ministerie van buitenland- I se zaken, Adam Malik, de Indone- sische ambassadeur in Moskou, die j op het ogenblik voor overleg met zijn regering in Djakarta is, en Zairin Zain, de Indonesische am- 1 bassadeur in Washington, De Indonesische regering toont zich niet erg optimitsisch over het gesprek, waaraan, zoals eerder gemeld, dr. Van IN AMSTERDAM is plotseling overle den de directeur van de Stichting Ko ningin Wilhelmina Fonds voor de Kan kerbestrijding, dc heer P. C. Besanger Hij was 63 jaar. HET DOOR de regering ingediende wetsontwerp om de militaire dienstplicht in dc Bondsrepubliek van 12 op 18 maan den te brengen, is door het Westduitse Parlement aangenomen. HELIX LANDAU (51), een voormalige SS-officier en drager van de ,,Bloed- ordc". is te Stuttgart tot twee maal le. venslang veroordeeld wegens moord op joden. TE HONSELERSDIJK (gem. Naaldwijk) zUn op de groente- en fruitveiling de eerste druiven in dit seizoen aangevoerd. De primeur twee kilo ging van de nand voor 17.90 gulden per kilo. Enrique lister. de voormalige re publikeinse generaal uit de Spaanse bur geroorlog, is benoemd tot plaatsvervan gend chef van de generale staf van het uubaanse leger. MR. VAN HALL, de burgemeester van Amsterdam, heeft gisteren de eerste ge combineerde recreatietentoonstelling niswa-Goed Kamp in het nieuwe RAI- gebouw geopend. RUIM 100,000 oorlogsveteranen uit 14 Europese landen en uit de V.S. nemen ueel aan een internationaal congres, dat gisteren in München is begonnen. Zonnig Weer,,vci.wachting van het K.N.M.I. tnt vanavond, opgemaakl gisteren- J avond 23.15 uur: ,ochlcnd plaatselijk mist, overi- J fcns droog cn zonnig weer. Middag- emPeratvircn oplopend tot enkele boven het vriespunt. Matige noordoostelijke wind. J zon onder 18.47 uur. Maan J op 14.49 uur. iR\ïoCn: zon °P 6 49 uur. Zon onder J ,miJLu-uL Maan op 15.5? uur. Maan M 5'°9 UUr' dr.ïa2liog: 'on °P 6-47 uur. Maan on- oer 6.23 uur. t Het onverwachte bliksembe zoek, dat koning Leopold en prinses Liliane gisteren tijdens hun oponthoud van l'/t uur op Schiphol aan Aalsmeer hebben gebracht, heeft tot een situatie geleid, die in komische ver wardheid niet onderdoet voor soortgelijke situaties in films van René Clair. Oorzaak daar van was onbekendheid met het feit, dat Aalsmeer twee vrijwel even grote bloemenveilingen bezit. En dat was de oorzaak voor wat men een „Comedy of errors" zou kunnen noemen. Van vorige bezoeken van de koning op Schiphol was bekend, dat hij er weinig prijs op stelt de tijd van het oponthoud niets doende door te brengen in de ont vangstkamer. De Belgische ambassa deur (baron F.X. van der Straten-Wail- let), ter begroeting op Schiphol aan wezig, stelde de koning voor de tijd van anderhalf uur die hem restte voor het vliegtuig naar Brussel vertrok, te benutten voor een bliksembezoek aan de Aalsmeerse bloemenveiling. De ko ning ging daar terstond met enthou siasme op in en zo snelde een viertal auto's vijf minuten later naar Aalsmeer. Bij het gezelschap had zich ook namens de Nederlandse regering de sous-chef directie kabinet en protocol van het ministerie van buitenlandse zaken, mr. H.F.C. Hardenberg, gevoegd. Terwijl bij de veiling „Blocmcnlust" de ijlings van een bespreking terug geroepen directeur C.J.M. Bakker van af half negen met enkele andere ver tegenwoordigers van de veiling by de ingang van de hallen stond te wachten arriveerde het hoge gezelschap om streeks kwart voor negen bij dc wat verderop gelegen „Centrale Aalsmeerse Bloemenveiling", waar tot ontzetting van mr. Hardenberg en tot hilariteit van de koning zelf, niemand ter ont vangst gereed stond. Met ambassadeur baron Van der Straten-Waillet en diens echtgenote en met de Belgische consul-generaal, de heer H.R. de Vleeschouwer, begaf het vorstelijk paar zich naar binnen, zonder dat iemand er iets van merkte. Binnen zagen zij de gebruikelijke drukte, maar ook hier was niemand om de gasten op te vangen en zo begon het meest ongedwongen vorstelijk bezoek, dat ooit aan de Centrale Aalsmeerse Bloe menveiling is gebracht. „Wie zijn dat...." Terwijl niemand op hen lette, wan delden koning Leopold en zijn gema lin met de ambassadeur, de consul en mr. Hardenberg langs de tafels vol met geurende bloemen. Personeel van de bloemenhallen, ge wend aan ronddolende bezoekers, schoof volbeladen karren met geurende vrachten zonder veel plichtplegingen langs de vorstelijke gasten, totdat een attente zaalclief eens liet informeren wie deze gasten wel mochten zijn. „ik stond vanochtem. tegen 9 uur te wachten op een groep Amerikaanse marinemannen van een vlooteskader, die ik zou rondleiden", vertelde na afloop de publiciteitschef van de vei ling. de heer A. van Es, „toen deze zaal chef op mij toekwam en zei: er schij nen belangrijke Belgische gasten te zijn". „Ik kan er niets aan doen", zo had de heer Van Es geantwoord, „want ik heb al een afspraak". Even later kwam de zaalchef terug en zei: „Het is koning Leopold", waar op de heer Van Es zich terstond naar het gezelschap begaf en de koning als nog begroette. „Ik wist van dit bezoek niets af. majesteit" ,zei hij verbluft. „Ik sta te wachten op Amerikaanse mi litairen, die binnen enkele minuten aankomen en die ik volgens afspraak moet rondleiden". „Dit bezoek is k l'improviste gere geld". merkte de Belgische consul-ge neraal op. „U hoeft het zich dus niet aan te trekken". Ijlings werd vervolgens nog gezorgd voor een boeket tulpen, dat aan prin ses Liliane werd aangeboden. Na een korte uiteenzetting van.de heer Van Es over het veilen met de grote klok verliet het gezelschap de hallen na circa een half uur bijna even onopge merkt als het gekomen was. Dit is de in olijfgroen en oranje j uitgevoerde tegel van tien bij twintig centimeter, welke de kunstschilder Edmond Beliefroid te Maastricht heeft ontworpen in opdracht van de Stich- ting Nationaal Comité voor het Zil veren Huwelijksfeest van Koningin en Prins der Nederlanden. Exemplaren van deze tegel zullen ter herinnering aan het zilveren huwelijksfeest van koningin en prins voor f2.50 worden verkocht. De opbrengst van deze ver koop is bestemd voor het nationaal geschenkDe tegel zal met ingang van maandag a.s. in 20.000 winkels in Nederland verkrijgbaar zijn. Het leger van Guatemala heeft giste ren het bewind in de hoofdstad in han den genomen om een einde te maken aan wanorde en plunderingen. In een le gercommuniqué werd gezegd, dat de maatregel genomen was „om met het oog op de gebeurtenissen van de laatste dagen de bevolking te beschermen". Van een Amerikaans vliegtuig, dat met 107 inzittenden tussen het eiland Goeam, in de Grote Oceaan, en de Philippine» wordt vermist, is nog geen spoor gevonden on danks zeer uitgebreide nasporin gen van vliegtuigen en schepen. Marine-autoriteiten vrezen dat het toestel, waarvan de vermissing donderdagavond werd gemeld, in de Grote Oceaan is gezonken. Het vliegtuig, een Lockheed Super ..H"-Constellation, was door het Ameri kaanse leger van de luchtvaartmaat schappij ..Flying Tigers" gehuurd. Aan boord bevinden zich 93 Amerikaanse en drie Zuidvietnamese militairen en elf be manningsleden. De luchtvaartmaatschappij werd in 1944 opgericht door twaalf veteranen van de beroemde „Flying Tigers", een groep Amerikaanse vliegers die boven China tegen de Japanners vochten voor dat de V.S. aan de tweede wereldoorlog gingen meedoen. De maatschappij heeft als devies dat zij „alles op elk ogenblik overal heen" wil vervoeren. Royen voor Nederland, en de Amerikaan Bunker als „derde man" zullen deel nemen. Twijfel bij Indonesië Indonesische kringen stellen, dat Ne derland weliswaar heeft ingestemd met onderhandelingen, maar niet de minste aanwijzing heeft gegeven betreffende de vraag, of de onmiddellijke overdracht van de soevereiniteit over Nieuw-Guinea, die door Indonesië wordt geëist, zal wor den toegestaan. De twijfel van de Indonesische rege ring aan de resultaten van de onderhan delingen is een van de redenen, waarom Indonesië in het geheel niet van plan is zijn militaire voorbereidingen te vermin deren, zo merken deze Indonesische krin gen op. Dit blijkt onder meer uit het feit, dat de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, gisteren is vertrokken voor een inspectietocht langs de militaire posten in Oost-Indonesië, zo wordt gezegd. Volgens radio-Djakarta heeft prof. Moh. Yamin. voorzitter van de Indonesische nationale planraad, intussen medegedeeld dat hij in april bij president Soekarno een ontwikkelingsplan zal indienen voor westelijk Nieuw-Guinea. (advertenties) zijn vitaminenrijk Welk beroep u ook uitoefent... voor «Me verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen van den N.C.B. sinds 1898 Spoorlaan 50 Tilburg. Tel.: 20080

de Stem | 1962 | | pagina 1