Gezinsverzorgsters krijgen 1 vrije zaterdag per 14 dagen r Zeeuwse combinatie ontwikkelt schuilplaats tegen atoomaanvallen Sleepnet-primeur Bergs luchtreclamebedrijf Deelname aan fruitcorso Goes moet groter worden drank voor dorstige drinkers GRANT tëkasin drogist Hinderlijke activiteiten der Russen Onbevredigend Nasmaak Aanpassing Retributieheffing Bejaardenzorg Nood GRIEP? Tuinbouwbeurs te Middelburg druk bezocht Jaarvergadering IVit-Cele' Kruis te Ovezande Minieme belangstelling Nieuwlands Koor gaf uitvoering Yerkiezingsrede Kroestjev Eerste volledige vergunning Kleine reservemaar.. Met gemengde gevoelens R.C.N.-voorzitter Kernenergiecentrale voor Nederland van groot belang In en rond Berlijn Derby in Souburg Tjoba ontvangt Danaïden Atletiekchib in Terncuzen RYNBENDE'S DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 16 MAART 1962 (Van onze verslaggever) Met ingang van 1 april zal voor gezins verzorgsters eens in de veertien dagen een vrye zaterdag zonder compensatie worden ingevoerd, met dien verstande, dat het belang van de hulpbehoevende gezinnen hierdoor niet geschaad wordt. Hiertoe werd gisteren op de diocesane jaarvergadering van de stichting r.-k. gezinszorg in hotel „Cosmopolite" in Breda in principe besloten. De maatre gel beoogt slechts een overgangsperiode te overbruggen, in afwachting van de in voering van een wekelykse vrije zater dag. Als streefdatum hiernaar werd 1 januari a.s. gesuggereerd. Aan het besluit ging een geanimeerd debat vooraf, waarin vele plaatselijke vertegenwoordigers pleitten voor het in principe aanvaarden van het voorstel, waarbij echter voldoende ruimte be schikbaar zou blijven voor aanpassing aan de plaatselijke omstandigheden. In een binnenkort te houten enquête zal de mening van de plaatselijke besturen ge peild worden inzake de uitkering in details. Uit de ingekomen stukken bleek, dat de ongedekte kosten van in hulpdag nog steeds f 6.bedragen. In vele af delingen wordt echter door het gezin f 2,of minder betaald, liet tekort wordt in vele gemeenten door de plaat selijke overheid gedekt. Deze financiële afhankelijkheid kan echter grote risico's met zich meebrengen. Het diocesane bestuur stelde daarom voor de financiële verantwoordelijkheid te verleggen naar de hulp-ontvangende. Hiertoe over weegt het bestuur, in navolging van de bisdommen Roermond-Den Bosch, Haar lem en Rotterdam, de oprichting van een gezinszorgfonds. Lidmaatschap hiervan zou dan echter geen autorriatische aan spraak op hulpverlening impliceren. Een dergelijke oprichting zou op zo breed mogelijke basis geschoeid moeten worden. Medewerking zou verleend kun nen worden door werkgevers, boeren en middenstanders. De K.A.B. is momen teel, in samenwerking met het bisdom Den Bosch, druk doende dit initiatief leven in te blazen. Wanneer dit fonds eenmaal realiteit zal zijn, hoopt men een financiële tegemoetkoming van ma ximum f 3,75 per dag te kunnen verle nen. De vergadering ging akkoord met het voorstel van het bestuur per hulp dag f 6,in rekening te brengen. Het bestuur vroeg zich' af, of bejaar denzorg nog wel onder gezinszorg kon worden gerangschikt. Gebleken is, dat vorig jaar 3685 dagen bejaarden-hulp verleend werd. Dit is dermate gunstig verlopen, dat het bestuur geen enkele aanleiding ziet de activiteiten ten op zichte van deze categorie hulpbehoeven den te staken. Uit het jaarverslag bleek, dat in Baarle-Nassau, Chaam en Rijsbergen nog geen gezinszorg aanwezig is. In Ze Architect H. Weertman te Goes heeft in samenwerking met het aannemingsbedrijf Mulder-Franke te St.-Maartensdijk en met de bouwkundige afdeling van het mi nisterie van binnenlandse zaken een ondergrondse schuilplaats te gen atoomaanvallen en radio-ac tieve neerslag ontworpen. De schuilplaats zal vanaf 19 maart te Leiden te zien zijn op de aldaar te houden BB-tentoonstelling. De schuilplaats zal met de bovenkant zestig centimeter onder het aardopper vlak komen te liggen. De schuilplaats is 5.80 meter lang, heeft de vorm van een koker en heeft buitenwerks een dia nieter van twee meter. Deze koker is opgebouwd uit betonelementen. De be- tonlaag is 15 cm dik. De schuilgelegenheid bestaat uit vier appartementen. Men komt via een lood recht naar beneden gerichte trap in de toegangsruimte. Deze kan worden afge bekt. Door de toegangsruimte komt men 'n een sluis waarin een watertank en een chemisch toilet zullen worden on dergebracht. Hierin zal ook proviand kunnen worden opgeslagen. Na de sluis komt men in de eigenlijke schuilplaats, "et standaardmodel biedt plaats aan acht personen. Het is dus mogelijk deze schuilplaats voor particulier bezit te la ten aanbrengen. De kosten van het stan dard-model belopen ongeveer vijfdui zend gulden. Uitbreiding van de schuil- -genheid is gemakkelijk te bereiken Qoor het plaatsen van meer betonelemen- (Advertentie) 7 Neem het helpt u vlug en veilig ten. Naast de schuilgelegenheid bevindt zich tenslotte een ruimte waarin een luchtverversingsinstallatie is onderge bracht. In deze ruimte wordt een meng sel van speciaal zand en grint aange bracht. dat de lucht van radioactieve stof zuivert. Door middel van een met de hand te bedienen pomp (elektriciteit kan namelijk uitvallen) kan men vanuit de schuilplaats dus verse lucht in de letterlijke betekenis van het woord aan trekken. De zitplaatsen in de schuilplaats kun nen ook als slaapplaatsen worden inge richt, Het ligt in de bedoeling de ver vaardiging van de betonelementen uit te besteden. Genoemd aannemingsbedrijf te St.-Maartensdijk zal de schuiplaatsen aanbrengen De schuilplaatsen zullen door *de N.V. Interscaldis te Goes in de handel worden gebracht. Naar schatting minstens 500 Zeeuwse tuinders hebben donderdag een bezoek gebracht aan de tuinbouwbeurs in de gebouwen van de Coöp. Veiling „Walche ren" te Middelburg. De organisatie be rustte bij de Zeeuwse Groentetelersver eniging. Om 10 uur donderdagmorgen werd de beurs geopend door de voor zitter van de organiserende vereniging, de heer W. Joziasse te Serooskerke. Reeds direct na de opening heerste er een levendige drukte bij de stands waar een grote verscheidenheid van benodigd heden voor het tuinbouwbedrijf te zien was. Verder waren er ook de kassenbouwers met. hun stands en ook de verwarmings installateurs ontbraken niet op dit tuin- bouwappèl. In de middag werd het gaandeweg drukker. Toen werd er ook spreekuur gehouden door een aantal deskundigen van het rijkstuinbouwconsulentSChap te Goes en van het Instituut voor Tuin bouwtechniek te Wageningen. Zeer vele tuinders maakten daarvan gebruik. Algemeen bleek er grote waardering te bestaan voor dit initiatief van dc Zeeuwse groentetelersvereniging. In de eerste plaats waren de bezoekers afkom stig uit Walcheren maar ook uit andere delen van de provincie waren er heel wat opgekomen en ieder was vol lof over de goede organisatie waardoor het, mogelijk was zich zo volledig mogelijk te oriënteren omtrent de vraagstukken waarmee men op het tuinbouwbedrijf heeft te maken. venbergschehoek en Hoge- en Lage Zwa luwe hoopt men hiermee volgend jaaf een aanvang te kunnen maken. Van de tien Zeeuwse afdelingen (tegenover 27 in Brabant) zijn er slechts 2 op de eilan den n.l. te Goes en Vlissingen. Financië le nood speelt hierbij een belangrijke rol. In Zeeuwsch-Vlaanderen heeft men vergeefs getracht om in Nieuw Namen, Clinge en Graauw een stichting op te richten. De plannen leden echter schip breuk wegens gebrek aan een leidster. In totaal hebben 330 personen 60.231 dagen vruchtbaar werk kunnen uit oefenen." In 450 gevallen moest hulp wor- den geweigerd. Deze activiteiten vergen echter grote sommen geld, waaraan door de bedrijven slechts in teleurstellende mate wordt bijgedragen. De jaarvergadering van het Wit-Gele Kruis te Ovezande mocht zich ondanks de vooraf door het bestuur gevoerde pro paganda niet bepaald in een overmatige belangstelling verheugen. Lijdzaam zat 't bestuur op de honderden leden te wach ten, doch toen men tenslotte begon, wa ren naast de bestuursleden niet meer dan vier mensen aanwezig! Wellicht een plaat selijk record, al is het dan in negatieve zin! De agenda kon zodoende zonder veel plichtplegingen onder de hamer komen. De bestuursverkiezing leverde ondanks de non-interesse toch nog een nieuw ge zicht op, want in de plaats van de heer P. Rijk. die niet meer herkiesbaar was, werd nu mevrouw Wöstmann gekozen. De andere bestuurders, de heren M. Steijn en N. Nagtzaam, werden beiden herkozen. Het voorstel om de contributie te verhogen tot f 10 ontmoette (hoe kon het anders) weinig weerstand. En zo ver ging het ook het financieel verslag en de begroting 1962, die door het kleine kringetje zonder meer werden geaccep teerd. De wijkverpleegster, zuster Van Rij- singe, vertoonde tijdens de vergadering nog een filmstrip, getiteld .,Van mens tot mens" en handelde over het veel omvat tende werk van de organisatie. Ofschoon welhaast iedereen wel eens met het Kruis-werk daadwerkelijk kennis maakt, was de belangstelling zoals gezegd totaal nihil, hetgeen voor de verantwoordelijke personen een bittere pil vormde. Het „Nieuwlands Koor" onder direc tie van de heer J. v. d. Berge, gaf een uitvoering in de zaal „De Roode Leeuw" van de heer D. de Vos aan de Veer- dam te Nieuw- en Sint Joosland. Mevrouw Jeras-Janse heette alle aan wezigen van harte welkom en deelde mede, dat het weer een dameskoor ge worden was. Daar de toch al schaarse heren enkelen wegens ziekte moesten afschrijven en daar er te weinig heren overbleven, is het weer een dameskoor geworden. Na het zingen van gezang 147 werd geopend met gebed. Daarna werd het woord gegeven aan de directeur de heer J. v.d. Berge. Het programma bood afwisseling genoeg. Het versje „Anne Marieke" deed het buitengewoon goed, wat wel bleek uit het applaus. De 12-jarige Yvonne Traas gaf nog eni ge leuke versjes ten beste, die ze vlot speelde. Vooral „Fleur de May" ging er goed in op de accordeon. Het dames koor eindigde weer met 4 liederen. Het is jammer, dat het dameskoor maar uit 12 leden bestaat, daar het een groot koor geweest is. Nog enige nieuwe le den zijn welkom. Na afloop van het mu zikale gedeelte dankte mevrouw Jeras- Janse alle medewerksters. De heer v.d. Berge als dirigent werd een envelop met inhoud aangeboden. Mejuffrouw de Graaf kreeg een mooi bloemstukje voor de arbeid aan de gitaarbegeleiding. Ver der kregen de heren sigaretten en de dames chocolade. Na de pauze werd het toneelspel „Droppie" opgevoerd. Het stuk was ge situeerd in een achterbuurt en werd voortreffelijk gespeeld. De spelers ken den hun rollen uitstekend en ieder gaf bijzonder goed spel. Na afloop kregen de heren een ballpoint en de dames een lepeltje ten geschenke. Een daverend applaus kregen de spelers en speelsters uit de volle zaal. Het is alleen maar jammer, dat men zoveel moeite heeft moeten doen en leren om maar één uitvoering te geven. De 'avond werd besloten met ge zamenlijk zingen van gezang 280 ,,'k Wil U, o God, mijn dank betalen". (advertenties) De drogist gaat met zijn tijd mee! Dezelfde Gaper, die sinds eeuwen het symbool is voor de kunde van de oude cruydenmeester, vindt U nu terug in deze nieuwe vorm. En overal waar U dit symbool op de win kelruit ziet, weet U dat U te doen hebt met een man die jaren heeft gestudeerd: De erkende, vakbekwame drogist, persoonlijk adviseur van héél het gezin. Waarnemers te Moskou hebben giste ren verklaard, dat de Russische premier Kroestjev daar vandaag een verkiezings rede zal uitspreken, waarin hij, wellicht voor het eerst in drie maanden, iets be langrijks zal zeggen aangaande de inter nationale politieke situatie. Kroestjev zal spreken tot de stemge rechtigden van het Moskouse district Kalinin, waar hi; de enige kandidaat is voor de zondag te houden verkiezingen voor de Opperste Sovjet. (Advertentie) vruchtenlimonade De foto toont de heer A. H. Bruijs (links), bekend sportvlieger uit Bergen op Zoom, en sergeant A. Bal op de vliegbasis Woensdrecht. Zij hebben een apparaat ontwikkeld waarmee het mo gelijk is een losgeraakt sleepnet achter een reclamevliegtuig (de heer Bruijs heeft samen met de heer J. Peeters uit. Bergen op Zoom een luchtreclame-be- drijf) met een parachute naar beneden te brengen. De constructeurs waren genoodzaakt een dergelijk apparaat te ontwikkelen omdat de rijksluchtvaartdienst het. re- clamevliegen niet langer wilde toestaan i.v.m. het feit. dat in de laatste jaren verschillende sleepnetten zijn losgeraakt en met vaart op moeder aarde terecht zijn gekomen. Gelukkig hebben zich nog geen ongelukken voorgedaan. De heren Bruijs en Bal hebben er nu voor gezorgd dat het sleepnet bij het losraken van het vliegtuig door middel van een parachute langzaam naar bene den komt. Onder toezicht van de rijks luchtvaartdienst heeft de heer Bruijs driemaal moeten proefvliegen op de vliegbasis Woensdrecht. Alle drie keren slaagde het afwerpen voortreffelijk. De rijksluchtvaartdienst heeft het lucht reclamebedrijf van de beide Bergenaren nu als eerste een volledige vergunning verstrekt met sleepnetten te werken. De heer Bruijs wil octrooi aanvragen op de constructie. Andere luchtreclame- bedrijven hebben met eigen vindingen namelijk al bakzeil gehaald. Op sommig gebied is er amper voor uitgang te bespeuren, op ander terrein zyn goede resultaten geboekt; zodat men het corso voor dit jaar met in de meest letterlijke zin gemengde gevoe lens tegemoet ziet. De secretaris van het Zeeuwse fruit corso, de heer W. van de Linde, heeft gisterenavond tijdens een feestbjjeen- komst voor alle medewerkers van het fruitcorso '61 in Goes mededelingen ge daan over het komende fruitcorso. Burgemeester Huber van Goes was op deze bijeenkomst aanwezig. Voor het eerst kan het bestuur met een kleine reserve beginnen aan de uit werking van de plannen. Het prachtige weer van het vorig jaar was de oorzaak van een onverwacht grote toeloop, en het onverwachte batige saldo. Wanneer het corso zijn aantrek kingskracht wil behouden, zal op de eer ste plaats de deelname groter moeten worden. Dit heeft het bestuur gedistil leerd uit de klachten van het. publiek. Het was niet verwonderlijk dat de heer Van de Linde een beroep op alle aan wezigen deed. goodwill voor het fruit corso te kweken. Met name de medewerking van de or ganisaties in de fruitwereld, de Zeeuw se veilingen en verschillende hiervoor in aanmerking komende gemeenten is te gering. Het Zeeuwse fruitcorso is niet alleen van plaatselijk belang, maar de hele streek en de Zeeuwse fruitwereld is hierbij belanghebbende. Het was de heer De Feijter uit Wes- terschouwen op Schouwen-Duiveland, die de vinger op de wonde legde en zich af vroeg waarom dit zo was. De heer Van de Linde uit Kloetinge kon hierop in ieder geval meedelen, dat de gemeente Kloetinge weer zal deelnemen aan het fruitcorso. Verder was de heer De Feij ter van mening, dat dc prijzen te laag liggen en dat dit wel eens de oorzaak van een te geringe animo voor deelna me zou kunnen zyn. Iets wat secretaris Van de Linde moest toegeven, maar waarvoor hij voorlopig geen oplossing zag. Wel deelde hij uitdrukkelijk mee, dat de kracht van de wagens niet ge zocht behoeft te worden in de grootte. Van bijzondere betekenis is het wan neer de Nederlandse elektriciteitsbe drijven er binnen niet al te lange tijd toe besluiten een kernenergiecentrale door de Nederlandse industrie te doen bouwen. Dit is de mening van dr. E. L. Kramer, voorzitter van het Reactor Cen trum Nederland, die gisteren tijdens een bijeenkomst van het departement Den Haag van de ..Nederlandsche Maat schappij voor Nijverheid en Handel' heeft gesproken over ..kernenergie in het economische vlak". Dr. Kramer noemde een zodanige centrale ..een prachtig ob ject" om ervaring op te doen. zowel bij de bouw als bij de exploitatie. ..Bij de te zijner tijd te verwachten internatio nale concurrentie is dit soort praktijk ervaring voor de Nederlandse industrie bijzonder belangrijk", aldus dr. Kramer. In zijn toespraak kwam hij tot de con clusie, dat de toepassing van de kern energie thans als minder urgent kan worden beschouwd dan enkele jaren ge leden. Het ziet er naar uit. dat de voor ziening met kolen en olie ons voorlopig nog niet noodzaakt de elektriciteitspro- duktie in belangrijke mate op kernener gie te baseren, zo zei de R.C.N.-voor zitter. De Russen hebben gister toch weer hun hinderlijke activiteiten in de Westelijke luchtcorridors naar Berlijn voortgezet, niettegenstaande president Kennedy's waarschuwingen dat het Westen tegen maatregelen zou nemen. De Russen stuurden militaire vliegtui gen uit op een route die op hetzelfde tijdstip en dezelfde hoogte gebruikt werd voor Westelijke commerciële vluchten. Incidenten deden zich niet voor. Voor het eerst maakten de Russen rondvluchten in de luchtruimte boven Berlijn, waardoor het risico voor het geallieerd verkeer toenam. Franse gendarmes zijn gisteren uitge rukt naar de Oost-Westsector, nadat de Oostduitse Vopo's een daar dienstdoende Westduitse douanebeambte hadden ge schaakt. Volgens de Westberlijnse poli tie was de man onder bedreiging ge dwongen door de prikkeldraadversper ring naar het Oosten te kruipen. Alles wordt met dezelfde maatstaven gemeten. De befaamde dorpsprijs was nog een punt van bespreking: f 1000 was te wei nig om een dorpsfeest te organiseren. Afschaffen of verhogen tot f 5000 was het voorstel van de heer De Feijter. Wanneer de dorpen toch het corso van hun medewerking zouden verzekeren, voelde de heer Van de Linde onmiddel lijk voor dit voorstel, waardoor dus de andere prijzen verhoogd zouden kunnen worden. Al was de verlichting dan nog niet volmaakt, het avondcorso zal in geen ge val worden afgeschaft. Men zal zoeken naar eventuele verbeteringen in de ver lichting. Voor de wisselbeker zal een soepele regeling gezocht moeten worden. Het corso zal dit jaar op hetzelfde parcours worden gehouden als vorig jaar en weer op de derde zaterdag van september plaatsvinden. Verder zal men in samenwerking met artistieke medewerkers de ideeën van de deelnemers uitwerken. Men zal niet, zoals vorig jaar, ontwerpers schetsen laten maken en deze aan de deelnemers voorleggen. Dit werd een te kostbare aangelegenheid omdat slechts 3 van de 17 gemaakte schetsen werden gebruikt. (Advertentie) haltzwaar Korfbal Hoewel het doorgaan van de wedstrij den, i.v.m. weers- en terreingesteldheid reeds nu onzeker is, staan er voor za terdagmiddag weer een flink aantal wedstrijden op het programma. In de eerste klasse is vooral van be lang de zo langzamerhand traditioneel wordende Souburgse derby tussen Ani mo 1 en Zuidwesters 1. Beiden slaan met. gelijke kansen uit stekend geklasseerd in de kopgroep. Een voorspelling omtrent de uitslag is moei lijk te maken al lijkt ons Animo iets in het voordeel door een sterker dames- zestal. De sfeer en sportiviteit in deze plaatselijke ontmoeting pleegt altijd uit stekend te zijn zodat ook nu weer een goede wedstrijd verwacht mag worden. Favoriet Togo 1 zal op eigen terrein met Vios 1 wel geen moeite hebben. Bij Elto 1 - Tjoba 2 en Zeelandia 1 - Top hebben de thuisclubs de beste kansen, in 2a komen bij Togo 2 - KVL en Stormvogels 1 - Ondo 1 de posities van de koplopers niet in gevaar. Voor Zuid westers 2 zijn er tegen Vedo 1 opnieuw winstkansen. In 2b moet leider Luctor 1 bij Vites se op geduchte tegenstand rekenen te meer omdat ook in Terncuzen slechts ternauwernood met 1—0 gewonnen kon worden. Volharding kan tegen de Poel beide puntjes op Yerseke houden terwijl bij Olympia - Blauw Wit 1 de krachten elkaar niet veel zullen ontlopen. In 3A staat Swift 3 opnieuw voor een lastige wedstrijd tegen Swift 5 en zal Ondo 3 na de goede prestatie van vori ge week vol moed aantreden tegen Ani mo 3. Bij Vedo 2 - Dos 55 is de be zoekende de ploeg die in het nauw zit en wel eens een rare sprong zal maken. In 3B wint Togo 4 van Zeelandia. De aanhang van de Zeeuwse vertegen woordiger Tjoba 1 in klasse 3a KNKR, district Zuid-Holland, zal zaterdagmid dag natuurlijk hopen op een zege van hun ploeg tegen de bezoekende lijstaan voerder Danaiden uit Leiden. Een Tjo- ba-zege zou betekenen, dat de groen- wit.ten hun theoretische kampioenskans weer in eigen handen nemen. Of het zo ver zal komen! Ter oriëntatie zij hier nog vermeld, dat Tjoba 1 in Leiden met 10—8 het onderspit delfde. Een Spar taan-zege op Phoenix zou een dave rende verrassing betekenen. ALO zal tegen DKC moeten proberen om het vo rige week tegen Danaiden zo gedeukte prestige weer wat te herstellen. Meer wedstrijden zijn in deze klasse voor het weekeinde niet vastgesteld. gij de behandeling van de begroting van O., K en W. in de Eerste Kamer heeft de heer Derksen er terecht over geklaagd, dat de VARA haar plaats in het omroepbestel zo veelvuldig ge bruikt voor politieke propaganda. Hooghartig wees ze een tegemoetko ming in de kosten voor door de rege ring ten behoeve van de politieke par tijen ter beschikking gestelde zendtijd af. Maar haar aandeel in de omroep- gelden gebruikt ze wel om haar zend tijden met. politiek te larderen. „Enigszins inconsequent" noemde staatssecretaris Scholten dit met een wel zeer zachte term. Het verschijnsel is intussen terug te voeren op een enigszins inconse quente indeling van ons omroepbestel. Het is gebouwd op levensbeschouwe lijke zuilen: katholiek, protestants- christelijk. vrijzinnig-protestants, so cialistisch. algemeen-neutraal. Dit „so cialistisch" echter is wat zijn levens beschouwelijke inhoud aangaat meer zinnig. Van verschillende levensbe schouwingen uit kan men tot het so cialisme komen, zegt de PvdA'er her haaldelijk. Het is bovenal een politie ke zienswijze. Een omroep als de VARA ligt dan ook scheef in ons omroepbe stel, dat immers niet op politieke zui len staat. Vandaar dat de VARA, als ze volgens haar grondslag te werk wil gaan, wel telkens in de politiek moet verzeilen. Dat is echter, objectief bezien, niet eerlijk tegenover de an dere politieke partijen, die veel min der gelegenheid krijgen om via de moderne media het publiek te berei ken. De KVP map wel eens te gast zijn bij de KRO. AR en CHU krijgen wel eens een kansje bij de NCRV. Maar de VVD staat er zo goed als hele maal naast, omdat de AVRO zich het stempel „liberaal" niet wil opgedrukt zien. In vergelijking met de PvdA staan de andere partijen wat dit betreft be slist in het nadeel. Deze scheve verhouding zou niet zo in het oog vallen, als men van so cialistische zijde zich wat omzichtiger gedroeg en niet herhaaldelijk de luis teraar en kijker onverhoeds vergast op een zwaar brok politiek. Deze week nog weer zat er opeens een meneer op het beeldscherm, die zo hoog nodig de Nieuw-Guinea-politiek van de PvdA moest verdedigen. Er is bij de huidige verhoudingen weinig aan te doen. Als de kansen op politieke propaganda in het geding zijn, heeft een beroep op de socialisten om uit een oogpunt van fairness en fatsoen matiging te betrachten toch geen zin. Het blijft een onbevredigende toe stand. YJ^/e hebben in de Handelingen nog eens nagelezen wat er in de Twee de Kamer is gezegd over de kwestie- Stalmann en we moeten zeggen, dat men er een nare nasmaak van over houdt. De heer Stalmann zelf staat buiten het spel. De Duitse justitie verzekert, dat hij zich niet heeft laten omkopen. Dat moeten we voor waar aannemen. Er is echter wel aan omkoping gedaan onder de fraaie naam „exportbevorde ring" en „Oost-West-syndicaat". Daar zijn vijf miljoen aan besteed. De op eenvolgende ministers Staf en Vonde ling wisten er niets van. Ook ambte naren van het departement van land bouw staan erbuiten. Er zijn tegenstrij dige verklaringen voorhanden over de vraag, of minister Mansholt op de hoogte was. En er gaan geruchten, dat bepaalde ambtenaren van andere de partementen wel iets wisten. In een Kamercommissie is de zaak nog nader uit de doeken gedaan, doch die com missie besloot het verslag van haar beraadslagingen geheim te houden. Dit alles maakt op de buitenstaander een verre van prettige indruk. Men kan het in minister Marijnen prijzen, dat hij zo resoluut aan de betrekkin gen met het Oost-West-syndicaat een einde heeft gemaakt. Dat de beschul diging tegen één man Stalmann een misslag was, kon hij ook niet hel pen. Doch we zouden toch wel eens willen weten, waar die vijf miljoen precies gebleven zijn. Juridisch en justitieel is er niemand aan te pakken, dat moge waar zijn, maar het stuit tegen de borst., dat er verder niets meer gpbeurt op het punt van open baarmaking. In het nieuwe sportveldencomplex ligt een prachtige sintelbaan, maar een at letiekvereniging. welke hiervan een dankbaar gebruik zou kunnen maken, was Terneuzen niet rijk .De ambtenaar voor sportzaken der gemeente heeft nu contact gevonden met enkele oud-atle ten. Men heeft er verder niet veel druk te over gemaakt en maar direct een at- letiekclub „De Scheldesport" opgericht, omdat deze zeearm van zo'n enorme be tekenis is voor de stad. De oprichters menen, dat in een vitaal en sterk groeiend Terncuzen een atle tiekvereniging levensvatbaarheid moet hebben. Als men de leeftijd van 13 jaar bereikt heeft, en ook voor heel wait ouderen, staan de deuren van deze splin ternieuwe vereniging wagenwijd open, Voorzitter is de heer J. W. Beeks. Nas- saustraat 13. De oefeningen beginnen in de eerste week van april, waarvoor het district Zeeland van de Kon. Ned. At- letiekunie medewerking heeft beloofd. (Advertentie) een eerlijke 'jonge' jonge White Label dubbele klare- fG55 per literfles exclusief gka

de Stem | 1962 | | pagina 5