OAS-terreur bruter dan ooit tevoren Over vier dagen begin overleg u^jGGS3tOPodsMAN P.v.d.A.-bom loonbeleid ...zelfs geen klappertje Vlootbezoek aan Rotterdam ERTROFFEN ZACHTER Lichtpuntje in impasse van Evian? Speelkwartiertje..... Belgische Rijnreders eisen Moerdijkkanaal Premie van i 500 gulden j ■RKRIJGBAAR NVV heeft eer het moeilijk TOCH ZACHT! In AlgerijeWij leven hier niet meerwij sterven er. Amerikaan Bunker bemiddelt Roemers had weinig plezier van interpellatie Twintig jaar voor dader JDT //assêN lieuwe moderne lion. Nu gaat U DAGBLAD VOOR ZEELAND GEZOCHTs j André Canal- j „le Monocle" Wetenschappelijke raad voor kernenergie geïnstalleerd fe/r/rr<?ctf{g£ far M/rr Vrij zonnig Optimisme inzake Nieuw-Guinea Moord te Sprang Grondverschuiving in Peru eist 33 doden 12 VA" Rekord sop is vol- [achter. Veilig en joralle soorten was. voor wasmachine Waskracht ge- 3or de witte èn de /as! |bij Radion Rekord mooi textiel. 102e JAARGANG No. 23930 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdapdacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. VRIJDAG 16 MAAKT 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. 1 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BijbureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 2? GRUWELDADEN IN ALGIERS De Franse politie zoekt op het 2 ogenblik naar een kleine, donkere 2 man met een glazen oog en een ziuarte monocle, van wie wordt vermoed dat hij de OAS in Frank- rijk leidt. 1 Het is André Canal (47), alias „Le Monocle". Volgens de politie draagt Canal soms een glazen oog en soms laai hij de oogkas leeg en bedekt hij het 2 met een zwarte monocle. Canal, 1 aldus de politie, was assistent- directeur-generaal van een maat- schappij in niet-ijzerhoudende me- talen. Hij kwam eind vorig war 2 naar Frankrijk om de OAS .,Missi Ill" in Frankrijk te leiden Hij zou het bevel gegeven hebben tot de bomaanslag op de woning van de minister van cultuur, André Mal- J raux waarbij een vierjarig meis- je, Delphine Renardaan een oog werd verblind en die aanleiding gaf tot onlusten die acht mensen- J levens eisten. 2 De politie zéi, dat Canal als assis- tenten had: Camille Vigneau, door de justitie gezocht en die de OAS van wapens en explosieven voor- 2 zag; Jean Marie Vincent, de jon- 2 geman die de bomaanslag op Mal- 2 raux woning pleegde. Armana Belvisi. eveneens voortvluchtig en verdacht van de moordaanslag op 2 8 september op president De 2 Gaulleen Joseph Castille, een van de voornaamste bommenleggers van de OAS. i De politie beschrijft Canal als I 2 iemand met een rond gezicht, een I 2 smal bruin snorretje en een mi- I litaire houding, die hij zich had I 2 aangemeten toen hij kolonel was in het territoriale leger in Algerije. Gisteren zijn in totaal tien leiders 2 van de OAS dangehouden. Mr. Cals, minister van O. K. en W. heeft donderdag de wetenschappelijke raad voor de wernenergie geïnst; eerd. De wetenschappelijke raad vooi de kernenergie adviseert de runisters en daarvoor in aanmerking komende instel lingen en instanties over zuiver weten schappelijk en wetenschappelijk tech nische vraagstukken op het gebie van de kernenergie en de ioniserende stralen Voorzitter is prof. dr. J. H. c Boer. Als leden van de raad zijn aangewezen: Proi. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink. Prof. dr. H B Casimir Prof. dr. H. W. Julius. Prof. dr. V. J. Konings berger, Prof ir. L. Troost en Prof dr. A C. Schuffelen. /AN DER STEEN ie WINTERSWIJK is op 103-jarige leeftijd overleden de heer G H. Storte- lers, een der oudste inwoners van ons i 'and. Toen hij al meer dan een eeuw I oud was, werkte hij nog steeds mee in I bet boerenbedrijf. BE TURKSE minister van buitenland se zaken, Selim Sarper, heeft gisteren j zijn ontslag ingediend. DE SOVJET-regering heeft in een de creet bekendgemaakt, dat winnaars van I een Staiinprijs voor de vrede, deze kun nen inruilen tegen de Internationale Le- ninprijs voor de vrede. COMMUNISTISCHE Viet-Congrebellen hebben 65 km ten noorden van Saigon een Zuidvietnamese compagnie overval len en 23 soldaten gedood Veertig an deren worden vermist en bovendien zijn er gewonden. TWEE JAAR luidde te Arnhem de eis w hoger beroep tegen R B. uit Lyon et» J. A. D. uit Marseille, die in Nijme- ger- op heterdaad waren betrapt bij het U|tgeven van valse dollarbiljetten. Zij j waren veroordeeld tot acht maanden. EEN PIJLER van een oud aquaduct in j ttome is gisteren omvergewaaid. Hij Kwam terecht op een woning Een vrouw en drie van haar vier kinderen vonden de dood. koningin juliana heeft gisterenavond n het City-theater te Amsterdam de ^la-première bijgewoond van de Ne- 1 J!; ,?n<*se speelfilm Kermis in de re- De baten van deze voorstelling i(yam^n tcn goede aan de „actie 10 x Ned i anti_llonsercampagne van de jeugd. I Weersverwachting van het K.N.M.I. avnnna9?Vi?nd °Pgemaakt gisteren- 4 t JvVona <w.l5 uur: 4 laen ,overwegend zonnig, maar t het dag *n westen van Zunbif?4 toenemende bewolking. 4 en 7nirtn i matige wind tussen oost i Peratur.n 0,,?«ecr Iczelfrte tem- Vamfaan als Sisteren. °P13 48 uur" °nder 18'45 UUr' Maan ^rr5.28:uur? °P 6 52 UUr' Maan on" (Van onze Parijse correspondent) Terwijl aan de oevers van het Meer van Genève in Evian (nog steeds) over vrede wordt onderhandeld, doen in Algerije sluipmoordenaars dag en nacht hun gruwelijk en barbaars werk. Toen Fransen en Algerijnen gisteren morgen in Hotel du Pare in Evian om half elf opnieuw de hoofden bij elkaar staken, lagen op hun tafels reeds telegrammen uit Algiers, waarin melding werd gemaakt van haast onvoorstelbare gruweldaden. Te Evian zelf is men wij duidden daar reeds eerder op - in een impasse geraakt. 11e beide delegaties hebben gisteren tot Iaat in de avond gewerkt 0111 te pogen die im passe te doorbreken. Zij zou den hierbij enig resultaat heb ben bereikt. Slachting In Algiers stonden in de vroege ochtend twintig mohammedanen bij een halte op de bus te wachten, die hen naar hun werk zou bren gen. De omliggende wijk is geheel door mohammedanen bewoond. De bus was laat. In plaats van de bus verscheen een particuliere auto Een Fransman stapte uit, zijn sten- gun in de aanslag. Zonder enige waarschuwing opende hij het vuur op de weerloos wachtende moham medanen. Tien van hen werden neergeschoten, zes gewond. Ook op hun vlucht werden de mohammedanen nog beschoten. Na zijn beulswerk stapte de O. A S.-terrorist rustig in zijn auto en reed weg. Toen de politie verscheen, was hij verdwenen. In de mohammedaanse wijk ontstond een wilde protestbeweging. Franse auto's langs de kant van de weg werden ver nield en in brand gestoken. Mannen schreeuwden: „OAS-moordenaars" en vrouwen gilden hun gebruikelijke „You- you". „Zes moeten flood...." Een uur later verschenen gewa pende OAS-terroristen in een school waar cursussen worden gegeven aan mohammedanen, die lezen en schrij ven willen leren. Daar zaten achttien personen. „Zes van u zijn ter dood veroordeeld", zeiden de terroristen, waarna zes aangewezen personen onder bedreiging van wapens naar buiten werden gebracht en daar met een salvo van honderd in koelen bloede werden doodgeschoten. Tot de zes doden behoren drie Fran sen, allen inspecteurs van het Europese onderwijs. Een van de zes overleefde aanvankelijk de aanslag, doch stierf la ter op de dag in het ziekenhuis. Het was Mouloun Faraoen, een Algerijns auteur, die bevriend was met wijlen Albert Ca mus. winnaar van de Nobelprijs. Uit betrouwbare bron is gisterenavond vernomen, dat negen leden van de O.A. S. zijn gearresteerd in de wijk waar de executies plaatshadden. Belangrijke do cumenten zijn ol hen gevonden. Tot de mannen zouden een aantal lei ders van O.A.S.-aanvalscommando's be horen. Het is niet bekend of zij betrok ken waren bij de executies op de maat schappelijke werkers. Vele, vele rlorlen Nauwelijks stond de zon boven de ho rizon of Algiers telde reeds zestien doden en twintig gewonden En hoeveel zul- Nederlandse ambassadekrin- gen in Washington hebben gis teren meegedeeld, dat „zeer binnenkort" in de Verenigde Staten - waarschijnlijk in een plaatsje bij Washington - ge heime besprekingen tussen Ne derland en Indonesië over de kwestie Nieuw-Guinea zullen beginnen. Men verwacht, dat dit vooroverleg dinsdag a.s. kan beginnen. Zij voegden daaraan toe, dat beide partijen nu hebben inge stemd met een derde partij, een Amerikaan, die de bespre kingen zal bijwonen. Over deze „derde partij" wordt in doorgaans zeer goed ingelichte kringen te Washing ton gezegd, dat het de Ameri kaanse diplomaat Ellsworth Bunker, voormalig ambassa deur van de V.S. in India is. Bunker, die 67 jaar oud is, en thans dus als bemiddelaar wordt genoemd, trok zich terug uit de diplomatieke dienst, toen president Kennedy J. Ken neth Galbraith in 1961 benoemde als am bassadeur in India. Punker werd geboren in Yongers, New York. Hij genoot een opleiding aan de universiteit van Yale. Hij was ambas sadeur van de V.S, in Argentinië in 1951, in Rome van 1952 tot 1953 en in India van 1956 tot verleden jaar. Hij was ook geaccrediteerd in Nepal van 1956 tot 1959. Van 1954 tot 1956 was hij president van het Amerikaanse nationale Rode Kruis. Hij is voorts verbonden aan suiker- en aan verzekeringsmaatschappijen. len het er vandaag zijn na de waarschu wing van de O.A.S. tot alle lucht- en scheepvaartmaatschappijen om vandaag geen biljetten te verkopen aan reizigers die naar Frankrijk willen oversteken Het dodencijfer in Algerië loopt snel op. Van 1 januari af tot giste ren werden 1662 mensen vermoord en 3811 gewond. Vaak zijn de doden onherkenbaar verminkt. Helaas is het maar al te waar geworden wat de volksmond in Algiers zegt: „Wij leven hier niet meer, maar wij ster ven er". „De OAS waakt" Algiers is een stad geworden waar de een de ander een kogel door het hoofd jaagt, waar de een de ander de keel afsnijdt. Al die doden of het Fransen of mohammedanen zijn worden naar het Burgerziekenhuis van Mustapha ge bracht. Wat men daar zie4 is adembe nemend, afschuwelijk en onvoorstelbaar. In de eerste zaal op de cementen vloer liggen tien, twintig, dertig, misschien wel veertig lijken. Sommigen zijn geheel naakt. Op de naakte lichamen, als regel op de borst, is met onuitwisbare inkt geschreven: „De O.A.S. waakt". Ziekenbroeders spuiten de lijken met waterstralen schoon. In een tweede zaal, goed ontsmet, liggen eveneens lijken op gestapeld. Jonge en oude Fransen, ver moord door de F.L.N. Hier en daar ligt een dode bedekt door de Franse drie kleur. De meeste mohammedaanse do den zijn in een veelkleurige deken ge wikkeld zoals men die overal in de ba zaars aan de toeristen verkoopt. Slechts twee dokters zijn beschikbaar om de dood vast te stellen. Het is een simpele, bijna overbodige formaliteit. Er liggen er te veel. Door een openstaande deur komt men in een kleine kapel, waar steeds een priester staat te bidden. Het is 'n kleine kapel, waar voortdurend een lang en voortdurend gebed aan God om de doden in Zijn eeuwige barm hartigheid te gedenken. Tijdens de gebeden hoort men het snikken van een vrouw, die weent over haar man of over haar kind. Dat snikken is geen klaaglied meer. Het is een ver vloeking geworden. Buiten de kapel "laan de doodgravers spijkers in de kisten, waar morgen de doden in zullen worden geborgen. Over morgen zullen hun namen zijn vergeten. Dat is Algiers, waar 's avonds om ne gen uur de avondklok begint. Dan slui ten alle cafés, restaurants, schouwbur gen en bioscopen. Wie zich 's nachts per auto wil verplaatsen moet van de politie een vergunning hebben. Die ver gunningen worden met milde hand ge geven, maar de O.A.S. waakt en schiet op iedere wagen binnen zijn bereik. Achter de schermen gaat het nacht leven voort. Dat is Algiers in maart van het jaar Onzes Heren 1962 Te Evian In Evian was het zoals we hebben gemeld woensdag een verloren dag. De dag van gisteren was niet veel be- tei Een nieuw punt van conflict is de ontruiming van Algerië door het Franse leger. Aanvankelijk zouden de Franse troepen drie jaar na het referendum Al gerië verlaten. De Fransen deden een concessie en maakten er een jaar van. Maar thans verlangen de Algerijnen, al thans volgens Franse inlichtingen, dat de Franse troepen een jaar na de wa penstilstand vertrekken. Ook de negende dag van de Evian-conferentie heeft nog geen vredesduif gezien, al is er, zoals in de inleiding verteld, toch nog een lichtpuntje in de huidige impasse. (Advertentie) 4 Behandeling maart/mei I Seizoen onkruidvrij: 2-3,5 cl/m2 HET ONKRUID IS ER WEG VAN s-Zaterdag's mefer vrije tijd voor moes- en siertuin N.V. ORGACHEMIA - BOXTEL (Van onze. parlementaire redacteur) N.V.V.-voorzitter Roemers heeft weinig plezier beleefd aan de looninterpellatie, welke hij in de Tweede Kamer heeft gehouden. Het enige resultaat ervan is een openlijke veroordeling geweest van de houding die het N.V.V. en zijn boze genius, de P.v.d.A. op het ogenblik inzake de loonprobiematiek aanneemt. De scherpste kritiek hierop kwam van KAB-KVP-zijde. CNV-bestuurders uit de AR- en CHU-fractie verpakten hun kri tiek in een vaderlijk vermaan en een be roep op het gezond verstand van de NVV-leiding. Van regeringszijde deed men hetzelfde. „Ik heb de hoop nog niet opgegeven", zei staatssecretaris Roolvink, „dat partijen elkaar weer zullen vinden als de Stichting van de Arbeid op 22 maart opnieuw bijeenkomt". Minister Veldkamp beloofde, dat hij intussen in het kabinet de door drs. Bogaers (KVP) gestelde vraag aan de orde zal stellen, of er behalve op het gebied van de lonen ook nog niet andere aanvullende conjunctuur- beheersende maatregelen als uit stel van huurverhoging en enige in vesteringsbeperking nodig zijn. De PvdA-fractie, bij dit debat overi gens zeer slecht vertegenwoordigd, bleef wat namokken. „Mogen we het soms niet laten blijken als we het met een loonmaatregel niet eens zijn?", vroeg de socialist Baart, voorzitter van de Metaalbewerkersbond van het NVV. „Natuurlijk mag dat", zei staatssecre taris Roolvink. „Maar erkent u ook", vroeg hij, „de vrijheid van de KAB en het CNV om wel aan het loonbeleid mee te werken?" „Natuurlijk", riep de heer Baart. „Ik ben blij dat te horen, verklaarde de staatssecretaris, „want we staan op het ogenblik voor een situatie, dat een van de centrales (het NVV) door een staking zou kunnen proberen de twee anderen te weerhouden van het afsluiten van een c.a.o." Kan men enerzijds moeilyk een glim lach onderdrukken, omdat de bom die de PvdA met de looninterpellatie-Roe- mers onder het loonbeleid heeft willen leggen, uiteindelijk een klappertje bleek te zjjn dat zelfs niet eens wilde ontbran den, anderzijds moet worden erkend, dat vooral het NVV zich op het ogenblik wel in een zeer moeilijke situatie bevindt. Drs. Roemers liet iets van die zor gen doorschemeren, toen hij ver zuchtte, dat hij op het ogenblik de meest aangevallen man in „De Waar heid" is. De door tweedracht geteis- Gisteren is het Amerikaanse vloot- eskader, dat een bezoek aan Rot terdam brengtin alle vroegte de Nieuwe Waterweg opgevaren. De foto toont het grootste schip van het eskader, het vliegdekschip Waspop de Waterweg op weg naar de Maasstad. terde CPN is er kennelijk op uit onrust te zaaien aan het loonfront om daardoor aan de linkerzijde weer wat verkiezingswinst te boeken. Advies CNV-bestuurder Van Eibergen (AR) Deze schoolmeisjes in Rauland in Noorwegen hebben kennelijk nog een ruime portie Vikingen-bloed in de aderen, gezien het koel bloedige enthousiasme waarmee zij hier in de sneeuw stoeien. En dat bij ettelijke graden vorst...! (Van onze verslaggever) Uiterlijk volmaakt onbewogen aanhoor de gisterenmorgen de 27-jarige M. v. d. S. uit Sprang-Capeile de uitspraak van de Bossche rechtbank inzake de hem ten laste gelegde dubbele moord op de gebroeders Hendrik en Antonie van Zeist in Sprang, gepleegd op de avond van 1 september 1961. Twintig jaar luid de het vonnis. De rechtbank achtte het overtuigend en wettig bewijs geleverd dat Van der S. „ter uitvoering van zijn na kalm beraad en rustig overleg gevormd voornemen om Hendrik en Antonie van Zeist opzet- klopte de heer Roemers bemoedigendteli.ik van het leven te beroven, opzette- op de schouders. Er is overal in de vak beweging een zekere spanning tussen lei ding en leden, constateerde hij. De ach terban kent dikwijls de problematiek niet. Zij heeft de indruk, dat de leiding soms te veel verstrengeld is met de overheid en niet veel meer doet dan die overheid napraten. Maakt u gerust wat los van de overheid, zei de heer Van Eibergen tot zijn NV V-collega, maar breek nooit met onze samenwerking. Met dit advies, in tal van toonaarden herhaald, eindigd tenslotte deze loon interpellatie. lijk en met voorbedachten rade genoem de personen meerdere malen met 'n ge wicht van twee kilogram op het hoofd heeft geslagen, tengevolge waarvan de gebroeders Van Zeist zijn overleden. De rechtbank veroordeelde Van der S. wegens moord, tweemaal gepleegd, con form de eis van de officier van justitie, mr. J. Booster, tot twintig jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest en terbeschikkingstelling van de regering. Naar wij van de zijde van de raads man, mr. Scheefhals vernamen, zal Van der S. beroep aantekenen. Dc Vereniging van Belgische Rijn reders heeft in een memorandum aan de Belgische regering ter ver betering van de Schelde-Rijnver- binding een „rechtstreekse ver binding" tussen de Antwerpse ha ven en het Hollandsch Diep ge- eist. In het memorandum, ingediend aan de vooravond van het op 19 maart in Brussel te houden Belgisch- Nederlandse ministeriële overleg over deze kwestie, wordt het begin selakkoord tussen de Antwerpse en Rotterdamse Kamers van Koophan del over de verbetering van de Schelde-Rijnverbinding van de hand gewezen, omdat dit slechts de her opening van de oude vaarweg door het Kreekrak zou betekenen. De Vereniging van Belgische Rijnre ders eist het graven van een recht streekse kanaalverbinding van de Ant werpse haven naar de Oosterschelde, voorzien van slechts één sluizencomplex. met een aantal verbeteringen op korte termijn door het uitbaggeren en verbre den van de Eendracht en de doorsteek Een grondverschuiving heeft in de oostelijke Andes aan 33 mensen, onder wie 22 kinderen, het leven gekost. De slachtoffers hielden verblijf in een werk kamp op 80 km van Oroya in Peru. Het kamp werd bedolven. Behalve de 22 kinderen kwamen tien vrouwen en een arbeider om. In het kamp woonden de employés van een maatschappij die in de omgeving een waterkrachtproject uitvoert. De verschuiving was veroorzaakt door bijzonder hevige regens. van St.-Philipsland. Voorts wordt de wens uitgedrukt voor een verdere uit breiding van de verbinding, naar het noorden tot de samenvloeiing van de Nieuwe Merwede met.de Waal en naar het zuiden tot het kanaal dat de Ooster schelde zal verbinden met het toekom stige nieuwe havencomplex van Antwer pen. Voor een volledige afschaffing van alle steunmaatregelen aan het Rijn-transito- verkeer over Antwerpen acht de vereni ging van Belgische Rijnreders het echter noodzakelijk, dat een zo kort mogelijk kanaal aangepast aan de meest moderne binnenvaartmethoden, wordt aangelegd tussen Antwerpen en het Hollandsch Diep. Dit zou niet meer dan twee slui- zencomplexen mogen hebben. Daarmee wordt in het memorandum teruggeko men op de oude eis van een Moerdijk kanaal in de Schelde-Rijnverbinding. In het memorandum wordt betoogd, dat de oplossing zoals voorgesteld door de Kamers van Koophandel van Ant werpen en Rotterdam, geen garantie biedt dat de Rijnvrachten van en naar Antwerpen gelijke tred kunnen houden met die naar Rotterdam en Amster dam. Daarmee zou onvermijdelijk een snelle verdwijning samengaan van het Rijn-transitoverkeer over Antwerpen, aldus het memorandum. De 1-2-3-puzzelaars blijken deze week minder scherp ge- 5 weest te zijn dan tijdens de carnavalsdagen. De pot blijft staan! Maar geen nood. Be- halve een dubbele pot is er (overigens uit die pot!) een premie van 500,voor de beste inzender (s). Met animo dus weer aan de slag....

de Stem | 1962 | | pagina 1