6011 Italiaan dagvaart Kroestjev „p elk aubbekareot pafc 71 OT 38 ct Als een erfgename zich verveelt.... VOOR DE VERLICHT HUISHOUDEN HEMELBED Speurneuzen speuren naar de oorzaak van reukverlies Reizen per extra vakantietrein ■IE •RKOFFIE HAGEL 13 Jdeaal'Persil verzorgt Uw was ideaal! B IJ DE KOOP Nog 300 personen vermist in Hamburg jongen bevroren in koelkast KVP-cr mr. A. Bacten in bestuur KRO Uit (gerust)... goed voor hem! Afwasmachine A Wat de dokter ervan zegt Buizen-droogrek Bij hoog en laag Eigen sfeer Oostenrijk Oxford hercükostuumf jeldig van 15 t/m 21 maart gram voor 1-10% -10% zakje 85 -10% r, zakje 80 10% 13 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 MAART 1962 Premier Kroestjev en president Leonid Brezjnef van de Sovjet-Unie zijn dinsdag „in absentia" verschenen voor een recht bank in Genua, terzake van het toebren gen van schade aan de gezondheid van de Italianen door de proeven met kern wapens in de Sovjet-Unie. Een civiele strafkamer in Genua kreeg de vordering te behandelen, die de Ge- nuese advocaat Nino Musio Sale tegen de president en de premier van de Sov jet-Unie heeft ingesteld. De president van de rechtbank gaf te kennen dat de procedure slechts „symbolisch" zou kun nen zijn, maar niettemin een waardevol juridisch precedent zou kunnen scheppen. De president, Gallesio Piuma, die de Russische regering in de personen van Kroestjev en Brezjnef had gedagvaard via het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken, wachtte dinsdag een uur op het verschijnen van de gedaagden. Toen niemand kwam, nam Piuma voor kennisgeving aan dat de regering van de Sovjet-Unie de dagvaarding naast zich had neergelegd. Hij opende het proces „bij verstek" van gedaagden. Sale, die aan het hoofd staat van een kleine maar actieve „beweging ter be scherming van de rechten der burgerij", diende op 24 oktober 1961 zijn aanklacht tegen de Sovjet-Unie in, aansluitend op de reeks kernproeven in de atmosfeer in dat land. Sale zei dat de radioactieve neerslag van deze proeven zeer wel schadelijk zou kunnen zijn voor de gezondheid van het Italiaanse volk en hierdoor viel onder de artikelen 2043 en 2050 van het Italiaans burgerlijk wetboek. Musio Sale heeft het hof gevraagd de graad van gevaar te bepalen en te wij- zon op het recht van de burgerij om ge-, vrijwaard te blijven van aantasting van haar gezondheid en die van haar nakome lingschap: een referentie aan de door straling veroorzaakte veranderingen op het gebied van de genetica. Eiser heeft het hof gevraagd zestien getuigen te horen, onder wie de zende ling-filantroop prof. Albert Schweitzer on de nobelprijswinnaar prof. Linus Pau ling, beiden heftig gekant tegen het ne men van kernproeven. (Advertentie) VERDQN24 Ondanks dc enorme korting op elk pak is Ideaal-Persi! toch voorzien van de kostbare spaaremmertjes. Ook waardevol voor U persoonlijk! Benut de spaarkaart die U thuis kreeg. Een achttienjarige erfgename in - ïge- land heeft een betrekking aangenomen als dienstbode, omdat ze zich in haar luxueuze apparatement grenzeloos ver veelde. De erfgename, Anne Sibylla Edmon- stone, liet haar flat van 200 pond ster ling per maand huur voor wat-ie was, en begaf zich per taxi naar het huis van mevrouw H. V. Brandon, een m eder (Advertentie) Bewaar uw schoonheid Laat die jeugdige frisheid van uw uuid niet Vitamol crèmes verwelken! Verzorg uw huid met Vitamol, de in tuben en potten: wereldberoemde vitamine-cosmetica. 4.25 - 5.90 Dan houden (wetenschappelijk toegevoegde) opbouwstoffen uw huidcellen jong dan blijft Vitamol lait, tonic, uw huid gezond, lévend. En een levende huid komkommermelk, is móói. Vraag naar Vitamolmassaae-olie: 5.50 W vitamine voor uw huid BESLIST OVER UW SCHOONHEID Twee Nieuwzeelandse geleerden hebben een onderzoek ingesteld naar een van de door de moderne mens vaak verwaarloosde zintui gen, de reuk. Zij zijn tot de ont dekking gekomen, dat deze zich laat splitsen in twee delen, een die onaangename geuren registreert, de ander voor het waarnemen van lekkere" luchtjes. De geleerden, dr. R. Bruce Duncan en Michael Bnggs, zijn er tijdens hun onder, zoekingen zelfs in geslaagd een middel te vinden, dat de reuk teruggeeft aan mensen, die dit zintuig geheel hadden verloren Zij dienden cKze personen een zware dosis vitamine „a" toe met buiten gewoon goed resultaat. Dit op zichzelf was reeds een opmer kelijk succes. Tot dusverre bestond er n°g geen betrouwbaar middel om de mens de reuk weer terug te geven. Bij öV van de 56 „reuklozen" leidde de taleimine~a^-behandeling tot goede resul- Velen van hen hadden hun reuk m twee etappes verloren, terwijl velen van ae 50 gelukkigen hun reuk ook in twee Pmppes terugkregen Dit deed vermoe den dat er twee gespecialiseerde reuk- ziniuigen bestaan. Over de anatomie van de reuk heerst rpguVoel onzekerheid De cellen, die de W reg^treren en doorgeven aan de ersens. bevinden zich in de neuswand. is reden om aan te nemen, dat het or om twee soorten cellen gaat. uit proeven concludeerden Duncan en dn Vs' dat die ceHen, "lit zich dicht bij hot^fUSgaten bev*nc*en> ingesteld zijn op tpr**W?arnemen van onaangename geuren nrhi1 ^en ^vee(le soort cellen, dat zich ,ln de neus bevindt, gevoelig is nr-tt 010 geuren die men heeft leren prettig vinden. lnrÜ ^ie reilk verloren hadden, ver- om nrS«ei het eerst de capaciteit dit te ruiken, terwijl C''loniri!Tr?8en het laatst terugkeerde. De vermot maaktcn hicruit °p. het Len om onaangename luchtjes te van vijf kinderen, die haar nieuwe hulp drie shilling en sixpence per uur zal betalen. Ik heb dit gedaan, aldus miss Ed- monstone, omdat ik graag kinderen verzorg en thuis niets om handen heb. Voor alles daar zorgt mijn huishoud ster. Wanneer ik 21 word, erf ik een fortuin van mijn overleden grootvader maarschalk Field". 's Werelds rijkste dienstbode weet hoe ze met stoffer en blik moet omgaan. ,,Hard werk heeft nooit iemand kwaad gedaan" zegt ze. „Schrobben heb ik nooit veel gedaan, maar ik ben bereid om het te leren". Bij mevrouw Brandon zal miss Edmon- stone 's morgens de boel aan kant doen en zich 's middags bezighouden n de kinderen. Mevrouw Brandon was erg tevreden over de eerste dag van haar nieuwe hulp. ,,Het maakt voor mij geen verschil uit of ze erfgename van een miljoen is" zei ze. Wie niet zo erg over de „gril' van de erfdochter te spreken is, is haar broer, sir Archibald Bruce Charles Ed monstone 27, zevende baronet van Ed- monstone, en „laird" van Duntreath Castle in Stirlingshire, Schotland. ,,Ik weet dat ze voor de kinderen is", zegt hij. „Maar vloeren schrobben is be paald niet het werk dat ik voor haar geschikt acht, gezien haar educatie" In het vorige maand door overstro mingen getroffen Hamburg worden nog driehonderd personen vermist. Men neemt aan dat een aantal van hen el ders verblijft, doch nagelaten heeft zich te laten registreren. Zoa's bekend heeft men van 303 personen zekerheid dat zij bij de overstromingen zijn omgekomen. In een koelkast in Tarente (Italië) is dinsdag het ontzielde lichaam van een jongen gevonden, die maandag bij het verstoppertje spelen „voor de grap" in een koelkast was gaan zitten. Dinsdagmorgen werd het lichaam van de achtjarige Maurizio Rizzi door een priester in een koelkast van een kelder gevonden. (Advertentie) ruiken resistenter was en minder van beschadigingen te lijden had. „Men zou kunnen zeggen, dat het pre- mitieve reukzintuig van de mens is in gesteld op onaangename en slechte geu ren", aldus de beide geleerden. „Dit zqu de mens een essentiële bescherming geven en het vermogen voedsel te herkennen". De capaciteit om aangename geuren te ruiken was volgens hen derhalve ver fijnder en waarschijnlijk pas later ver kregen tijdens de evolutie van de mens. Hun vitaminekuur had slechts uitwer king bij die mensen wier neuzen gezond en normaal van structuur waren. In geval van hoofdletsel met als gevolg daarvan beschadigingen aan de reukzenuwen, had vitamine a niet het minste resultaat. Van de 56 proefkonijnen hadden 21 hun reuk verloren na griep. In 18 gevallen was de oorzaak niet na te gaan terwijl 2 personen als oorzaak „angst" en „zor gen" opgaven. Duncan en Briggs waren op het idee gekomen om vitamine a te gebruiken aangezien bekend is dat deze vitamine een belangrijke rol speelt in de fysiologie van het zien en de reuk. Het partijbestuur van cle K.V.P. heeft tot lid van het bestuur van de Katholie ke Radio Omrotp mr. A. M I. H. Bae- ten te Maastricht benoemd. De heer Baeten. die sedert 6 novem ber 1956 lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal is, is door de K.V.P. benoemd in de vacature, die is ontstaan door het overlijden van de heer Jan Peters. De heer Baeten is lid van de raad voor de kunst, voorzitter van de contact- raad voor het r.-k. onderwijs, curator van de r.-k. Leergangen te Tilburg, be stuurslid van het Limburg Symphonie Orkest, bestuurslid van de Toneelacade mie te Maastricht en van de academie voor bouwkunst aldaar. De heer Baeten is enkele jaren wet houder van Maastricht geweest, is daar nu nog lid van de gemeenteraad en .oefent praktijk uit irt de advocatuur. Natte wegen en verblin dende koplampen I Als hij opbelt om u te ver tellen, dat het laatwordt, zeg hem dan, dat hij een rustig hotel zoekt waar hem een goede maal tijd en een goede nacht rust wachten. Datisvéél verstandiger! Ongezellig voor u, me vrouw, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. En zijn veiligheid en gezond heid wegen héét zwaar. De tijd is voorbij, waarin het huishouden lichame lijke kracht van de vrouw eiste. Geestelijke kracht en uithoudingsvermogen heeft zij nog steeds hard nodig, maar voor het zware werk" is er hulp. Het vaatwassen is in een ommezien gebeurd met de afwasmachine, die geschikt is voor elke keuken, omdat ze heel weinig ruimte inneemt, ge woon op het aanrecht kan worden gezet of zelfs aan de wand gehangen kan worden en aansluitbaar is op elke normale warmwater-voorziening. In enkele minuten is de afwas gespoeld, gewassen, nog eens gespoeld en ten slotte gedroogd, zonder da u er naar om hoeft te kijken. Een veiligheids schakelaar zorgt er automatisch voor. dat de motor tot stilstand komt als de deur wordt opengeschoven. Voor de huisvrouw biedt de Utrechtse voorjaars- beurs, weer allerlei nieuwtjesdie het huishoudelijk karwei aanmerkelijk lichter' maken, letterlijk en figuurlijk. gelijke stofzuiger, die vooral bedoeld is voor flatbewoners en kleinbehuis- den. Een derde type, eveneens vrij licht, heeft dezelfde capaciteit als de meeste gangbare typen. Alle drie de stofzuigers zijn voor radio en televisie ontstoord. 1 Het schijnt de vraag te zijn of de huisvrouw wel zo gediend is met alle apparaten, die het huishouden verlichten. Houdt zij wel genoeg bezigheid over Zal zij niet te weinig lichaamsoefening gaan nemen douchecel is bevestigd. Het rek be- Ejn Britse arts heeft verklaard, staat uit zes geplastificeerde dunne dat vrouwen over het algemeen metalen buizen, die onafhankelijk van langer leven dan mannen, ornaat elkaar omlaag kunnen worden ge- vrouwen „eeuwig in de weer zijn". trokken om er de was aan op te Daarom, zo meent deze arts, doet hangen. iedereendie een bejaarde vrouw i'l, t ervan weerhoudt haar werkzaam- LLcnte stofzuLger heden te verrichten verkeerdOok mannen, zo vindt deze arts, moe- Als we het over letterlijk hebben, fen wijven doorwerken zo lang zij dan bedoelen we op de eerste plaats J. f drie typen lichte stofzuigers, die niet in s^aac alleen zeer handig zijn in het gebruik, Vier adviezen gaf deze arts ten- maar bovendien voordelig zijn in slotte om een geslaagde levens- prijs. De lichtste zal namelijk nog avond te garanderen geen vijftig gulden kosten. Deze stof- Leer boeken lezen om u voor ver- zuiger kan als hand- en als steel- veling te behoeden. stoXzuiger worden gebruikt. Ideaal Maak nieuwe vrienden. voor kleine karweitjes als kruimels Verzorg uw uiterlijk en houd U Een ander handig nieuwtje is het wegzuigen, bijzonder handig voor ppVpre rcnrlmnnt buizen-droogrek, speciaal voor flat- trappen en auto's. Het apparaat «f™ feK^ r??e bewoners en kleinbehuisden. Het weegt met de drie hulpstukken en biet bezorgd, over UW neemt totaal geen ruimte in, omdat de plastic buizen inbegrepen maar gezondheid. het aan het plafond van balkon of 1500 gram. Iets zwaarder is een soort- Railtour Holland is de naam van een nieuwe werk gemeenschap van passage- en reisbureaus, die onlangs in Amsterdam is opgericht. Het doel van het binnenkort Door hun individuele ervaringen in het toerisme hiertoe in staat gesteld, kunnen de reeds lang gevestigde bureaus thans in „geconcentreerde" vorm het Nederlandse publiek het best mogelijke reis-,.produkt" aan bieden. Op het zomer-reisprogramma dat begin maart zal verschijnen, zijn reeds een 65-tal reizen naar Oosten rijk, Zwitserland, Italië en Spanje opgenomen. Railtour-Holland is de grossier in reizen. Dë verkoop van de reizen zal dan ook niet rechtstreeks aan het publiek, maar uitsluitend via een in geheel Nederland verspreid agenten korps geschieden. Voor dit agent schap hebben zich nu reeds 150 bona fide reisbureaus aangemeld. De reizen zijn volgens een zeer eenvoudige formule samengesteld met een gereduceerd vervoerbiljet per extra vakantietrein, eventueel per aansluitende autobus, naar de plaats van bestemming en eer week of veertien dagen verblijf in uitsteken de pensions of toeristenhotels, die onder voortdurende controle van het instituut blijven. Met ingang van het seizoen 1962- 1963, zullen ook wintersportvakanties worden verzorgd. WATERSPORT OP OOSTENRIJKSE MEREN in een N.V. om te zetten instituut is het organiseren en bevorderen van verantwoorde vakanties naar het bui tenland per trein. als u op die vraag bevestigend hebt geantwoord, vinden wij u al lang zamerhand een hele bereisde Roel. „Maar. bent u óók in Oostenrijk geweest Waarom wij dat zo be klemtoond vragen Omdat het alles zins de moeite waard is de ongeveer 1000 km via Keulen over de Auto bahn langs München-Kufstein is het traject Utrecht Innsbruck op de kop af 975 km te over-.,weggen". Met de trein wordt u in 18 uur van Amsterdam naar Wenen gebracht, naar het Wenen van de Festwochen. die dit jaar van 26 mei tot 24 juni worden gehouden. Oostenrijk wordt soms meer als land genoemd voor een winter- vakantie dan voor de zomerse vrije dagen. Er is daarvoor wel een ver klaring te geven, namelijk de onsta biliteit van het weer. Het is een tref fen, want even goed als u in uw eigen land kunt zeggen, dat het „huilen is geweest" met uw vakantie, kan u dat in Oostenrijk overkomen. U moet dus wel weten hoever uw soepelheid ten aanzien van een gokje met de weer goden staat. Als we zeggen, dat het in Oosten rijk kan vriezen of dooien houdt het in. dat er in dit door moeder Natuur rijk gezegende land, uitersten naar twee kanten en derhalve ook een gul den middenweg zijn. Maar een korte opsomming van geneugten, die u zo zalig kunt beoefenen als mogelijk nergens elders in Europa, zal u de overtuiging schenken, dat Oostenrijk een „elck wat wils"-vakantieland is. Wij zullen er enkele opsommen, die liggen in het sportieve vlak. De Oostenrijkse golflinks behoren tot de meest fraaie gelegenheden in Europa. Niet alleen wordt zeer veel sportgelegenheid geboden, maar bo vendien in een fraaie omgeving, waarbij de wisselwerking, die golf de mens schenkt, tot het hoogste recht komt. Uit de nieuwe collecties is deze japon van grootbloemige stof roze rozen op een bruin fond ontworpen door Pierre Car din chic en flatteus door de afhangende draperie, onge kunsteld, doordat de taille op de normale plaats is aangegeven door een ceintuur. Veertien dagen vakantie in een alp-achtige omgeving, gecombineerd met een reis van en naar de Oosten rijkse centra voor de paardesport, het is een groot genot. Ook voor de mensen, die het in Oostenrijk hogerop willen zoeken, zijn er genoeg mogelijkheden. Voor het vliegen zonder motoren, is Oostenrijk een bijzonder land, met aangename atmosferische omstandigheden, waar door het zelfs mogelijk is in talrijke delen van het land zweefvluchten te maken tegen een prijs, die lager ligt dan elders. Mocht u nog meer willen of meer afwisseling dan kunt u de talrijke meren op gaan. Want Oosten rijk is een waterrijk land, met zeer vele goede verbindingen en een totale bodemoppervlakte van 83.850 km2 aan meer-gebieden. Is het nog nodig u te vertellen, dat er voor elke liefhebber van de hengelsport zoveel ruimte en ruim water is, dat andere Europese landen graag iets ervan zouden willen over nemen. En hebt u 's avonds nog niet ge noeg van het bruisende leven, waar bij de vrijheid u alles waard is, dan zijn er „zelfs" casino's, waarin vol gens de internationale regels de roulette draait. Maar het belangrijkste van Oosten rijk is de typische, de eigen sfeer. De Oostenrijker is goedmoedig en vriendelijk van hart. Misschien zet hij dat hart wel extra wijd open voor de toerist die hem geld in het laatje brengt, maar zolang hij dit op zulk een charmante wijze doet voelt de gast er zich bijzonder wel bij. De keuken is er voortreffelijk, de koffie op alle uren van de dag ver rukkelijk, de Kuchen beter dan goed voor de lijn is. en de muziek zet elke avond in een kleur van Alpen- gloeien ook al zouden de bergen schuilgaan achter regenwolken. Ook in de kleinste plaatsjes in en over de grenzen van Tirol kunt u enkele avonden per week genieten van de Tiroolse volksdansen die er gedanst worden door de dorpsjeugd, ten dele om de toerist te plezieren, maar ook nog steeds omdat de mensen er zelf schik in hebben. „Ik reis per trein om vrij en lui te zijn", heeft een van onze collega's eens gezegd. En toch heeft hij een klein wagentje, waarmee hij weg- vast door Nederland toert... alleen als hij op de kortste manier van huis tot huis moet gaan. Dan alleen, want wij hebben hem menigmaal „tussen de rails" ontmoet, als wij zefl rail-toerend ons journalistieke pad aflegden. Nu hiervoor al even de naam Oostenrijk is gevallen, zijn wij zo vrij u een vraag te stellen „U bent in Italië geweest „Ja". Wel dat vinden wij prach tig. Na de chianti zult u ervaren hebben, dat de scheefheid van de toren in Pisa maar betrekkelijk is. „U bent ook in Parijs geweest en Nu wij alle ouderwetse bedden en ijzeren ledikanten aan de voddenman hebben meegegeven of voor een appel en een ei hebben weggedaan, nu strakke, lage banken koel en hygiënisch op alle slaapkamers staan, nu zijn er op eens moeders en dochters die strikken en stroken wèl zo mooi vinden. Er zijn zelfs meisjes die menen slechts heerlijk te kunnen dromen onder een hemelbed Mocht u een uitzonderlijk be houdende huisvrouw zijn, dan staat op uw zolder wellicht nog het verguisde ledikant. Is het van ijzer dan komt een pot witte verf te pas om het bed „Frans" te maken, zoals de ijzeren meubeltjes voor hal of tuin op het ogenblik zijn. Is het bed van hout dan kiest u een pasteltint die past bjj het behang en de gordijnen van de kamer waar het bed zal moeten staan. En nu dc hemel. Het ijzeren bed dat luchtiger van constructie is dan het houten, wordt het best gedrapeerd met een luchtige doorschijnende stof. Als motiefje zijn noppen het beste, niet „zoet" en toch romantisch. Het houten bed zal een zwaar dere stof vragen, misschien een zijden streep die zich in de volant langs het bed kan herhalen. Het tweepersoonsbed geven wij liefst een effen draperie met een gebloemde of gedamasseerde achterwand. Wanneer u een rustige tint verkiest zou zowel draperie als achterwand van dezelfde stof in damastpatroon kunnen zijn. Een korte draperie bij het bed met volant. A Het tweepersoonsbed heeft halflange, opgenomen gordijntjes. Lange gordijnen, strikken, een sprei en kussenover trek van doorzichtige stof voor het romantisch bed.

de Stem | 1962 | | pagina 7