S.M.W. 12 na te Woensdrecht telt jaar 350 employé s KNAP SNEL WEER OP Helicopter ,neergesneeuwd' Problemen in Terneuzens KYP-afd. besproken TOMADO Flinke agenda voor de Raad van Kruiningen Geschil over de auto van consul-generaal Minister Cals hoopt op principieel tegenspel" pagMaH Settent Lof voor De Quay SLECHTHORENDEN T0MAD0 HAARDROGER tafelmodel Wending in proces te Messina Noodlanding in wei te Zegge Ziekenhuis bedreigd met bomaanslagen Veel militairen Bedrijft 'suren Gemeentencongres over woningtekort Salarissen B ri dgeparenwedstri j d O K en W in Senaat Staatssecretaris Scholten: houding P v d A. enigszins inconsequent Vier doden bij verkeersongeval SenaatO. K. en W. en mammoetwet Britse huursoldaat in Leopoldstad vrijgelaten Russen rustiger in corridors Baby s kregen zout in plaats van suiker Wijze matiging Castro in de put Stubenrouch Niet te snel naar 5-daagse schoolweek DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 MAART 1962 De in september 1951 te Delft opgerichte en in februari 1953 naar de vliegbasis Woensdrecht overgebrachte Straalmotorenwerkplaats van de Nederlandse Konink lijke Luchtmacht heeft zich in de loop der jaren ontwikkeld tot een middelgroot revisie- en reparatiebedrijf van Britse straalmotoren, met inbegrip van starters en accessoires. Voor de Britse straalmotoren en de daarbij behorende starters en accessoires is de Straalmotorenwerkplaats sedert eind 1961 ook depot van de Koninklijke Luchtmacht. Daarnaast heeft de Straalmotorenwerkplaats sinds 1960 ook Rolls-Royce „Nene"-straalmotoren van de Hawker „Seahawk" van de marine van de Bondsrepubliek Duitsland en van de Nederlandse Marine Luchtvaartdienst in revisie. Behalve revisie en reparatie van starters voor vliegtuigen van de Koninklijke Luchtmacht worden er ook starters gerevideerd en gerepareerd van Belgische, Deense, Noorse en Duitse militaire toestellen. Deze starters, die op zichzelf kleine straalmotoren zijn, en een zeer hoog ver mogen gedurende zeer korte tijd kunnen leveren, worden beproefd in een speciaal gebouw, waarvan de inventaris ter waar de van drie miljoen gulden door de Ver enigde Staten is geschonken. In het begin waren er ongeveer zestig man personeel werkzaam, voornamelijk militairen. Nu werken er circa driehon derdvijftig personen, waarvan ongeveer tachtig militairen. De ongeveer tweehon derd zeventig burgers (en ook een klein aantal burgeressen) wonen voornamelijk in Bergen op Zoom en in Vlissingen. De Straalmotorenwerkplaats werd ge sticht om de revisie en reparatie van de destijds in de Gloster „Meteor" gebruikte Rolls Royce „Derwenf'-motoren in eigen bedrijf uit te voeren, ter besparing van kosten en doorlooptijd. Men kon met een kleine voorraad reservemotoren volstaan, tengevolge waarvan de investeringskos ten konden worden beperkt. Men kon verder, in vergelijking met uitbesteding van revisie en reparatie in het buiten land, tegen een lagere man-uur prijs wer ken. Men was onafhankelijker van sta kingen in het buitenland en had meteen het bezwaar ondervangen van het toe kennen van hogere prioriteit door bui tenlandse industrie aan de eigen strijd krachten. Voorts had men lagere trans portkosten door kortere aan- en afvoer- (Advertentie) wegen. Daarnaast kon men in Nederland ervaring opdoen met dit soort werkzaam heden en dat verschafte meteen de mo gelijkheid om een opleiding van gastur binehersteller te openen. Zoals bekend is gelden o.a. voor straal motoren bepaalde aantallen „bedrijfs- uren". Elke motor wordt, nadat het voor dat type geldende aantal bedrijfsuren is volgemaakt, gerevideerd en zo nodig ge repareerd. Dit getal schommelt v tweehonderd tot zeshonderd uur. De Amerikaanse luchtmacht heeft voor enkele Amerikaanse straalmotoren thans een „onbeperkte" draaiduur vastgesteld, maar dit komt, omdat men een ander systeem van onderhoud heeft aanvaard, waarbij vaker hoofdcomponenten door nieuwe worden vervangen zonder dat ge lijktijdig de gehele motor wordt nage zien. De straalmotor van de nieuwe Lockheed F 104-g „Starfighter" kost iets meer dan driekwart miljoen in de aan schaf. Het is niet waarschijnlijk dat deze straalmotoren van Amerikaanse makelij te zyner tijd in de Straalmotorenwerk plaats te Woensdrecht zullen worden ge revideerd. De Motorafdeling van de werkplaats heeft in de loop van haar bestaan reeds meer dan vierentwintighonderd straal motoren afgeleverd, de starterafdeling meer dan vijfduizend starters; in totaal zijn meer dan vierenveertighonderd star ters beproefd. MORGEN das VRIJDAG van 2 - 6 uur wederom ZITTING van uw CONSULTATIE BUREAU VOOR S.H. in gebouw DE VESTE, OUDE VEST 3, BREDA; advies gratis, levering van gehoortoesteiien ev. over Ziekenfonds. Ontdek de lentestoffen (van 7.95 tot 8.95 p.m.) waarmee u exclusief-elegant zult zijn in de De burgemeester van Enschede, de heef W. Thomassen, heeft het initiatief genomen tot een congres over het wo ningtekort. Aan 23 gemeenten zijn uitno digingen gezonden om dinsdag 20 niaart een voorbespreking te hebl over ait voorstel en een programma op te stel en voor het congres. Overlegd ~1 wor den welke gemeenten verder in aanmer king komen om voor het congres te wor den uitgenodigd. Voorzitter van de voorbespreking is de dhr gem ees ter van Rotterdam mr. G. E. van Walsum. Tot de gemeenten die zijn uitgenodigd behoren o.a. Eindhoven, Helmond, Oos terhout en Tilburg. Voor een aantal KVP-leden heeft W. P. G. Assmann, lid van de Tweede Ka mer, een aantal problemen behandeld, die de gemoederen bezig houden. Bij de rondvraag heeft spreker het niet gemak kelijk gehad. Daar van de aanwezigen een vrij groot deel ambtenaren waren, werd over hun salarissen de ene vraag na de andere op hem afgevuurd. Behalve dit onderwerp, dat dus het belangrijkste deel van de gedachten- wisseling uitmaakte, heeft de heer Ass mann aandacht besteed aan de kwestie Nieuw-Guinea en de woningbouw. Voor wat dit laatste betreft zei de heer Assmann, dat de verwijten, die aan het. adres van de regering zijn gericht, niet altijd ongegrond zijn geweest. In deze gehele gang van zaken is de KVP- fractie voor een mogelijke regerings crisis teruggedeinsd, zo merkte hij op. Sedert minister Witte zijn functie neer legde is er enorm veel veranderd en een goed regeringsbeleid is in deze kwestie uiterst moeilijk. Hij wees er echter op, dat voor minister Witte aan het bewind kwam. nooit zoveel woningen gebouwd werden. De salariskwestie der ambtenaren zat velen bijzonder hoog. Vooral het feit, dat aan de hogere ambtenaren een zo In hotel ,,Des Pays-Bas" te Terneuzen werd een openparenwedstrijd gehouden om het kampioenschap van Nederland N.B.B. De volgende paren zullen in de kwart-finale uitkomen. Groep A: Noord-Zuid: 1 Dames van den Dries-Maat (Luctor) 61 p.. 2 Hr. en Mw. de Jong (Hulst) 57. Oost-West; 1 HH. Remery-Ranschaert (Sas) 62; 2 HH. Willemstein-v. Kerkvoort (Luctor) 58. Groep B: Noord-Zuid: 1 HH. Al-Cat- toir (Sas) 56; 2 HH. IJsebaert-v. d. Poel (Luctor) 53. Oost-West: 1 Hr. en Mw. Mulder (Terneuzen) 59; 2 HH. de Berdt-van Damme (Gent) 56. Groep C: Noord-Zuid: 1 HH. van Oo- gen-Sprook (Gent) 62,5; 2 HH. Franken- Geene (Luctor) 57,5. Oost-West: 1 HH. Verheye-van Hee (Gent) 63; 2 Hr. Mw. Robijn (Luctor) 50,5. grote loonsverhoging is toegekend, heeft heel wat kwaad bloed gezet, zo werd opgemerkt. Men was er van overtuigd, dat dit met de verkiezingen in zicht een bijzonder ongelukkige samenloop van omstandigheden moet worden genoemd. Teruggang van het aantal leden leek lang niet onwaarschijnlijk. De wijze, waarop de KVP-fractie deze zaak heeft behandeld, aan ieder op een dusdanig aannemelijke manier bekend maken, dat hij er vrede mee kan nemen, leek de vergadering een uiterst moeilijke opgave. Deze opmerking kwam naar vo ren, toen de heer Assmann gezegd had. dat de minister in deze zaak openlijk en met de uiterste eerlijkheid te werk is gegaan. De bewindsman is bijzonder ver gegaan. Hij kon zelfs niet verder, omdat hij tenslotte toch terecht moet komen bij zijn ambtgenoot van financiën, die uiterst onverbiddelijk was. Dit vond zijn oorzaak in het feit. dat minister Zijlstra alle moeite moet doen om, juist in deze tijd van grote wel vaart. het land van de grens der beste dingsbeperking te houden. Dat een lagere ambtenaar zijn ontslag neemt tengevolge van positieverbetering is nog tot daar aan toe. maar als hogere ambtenaren, die een gehele dienst van vele mensen onder zich hebben, dit doen wordt dit fataal. Aan de hand van con crete voorbeelden maakte de heer Ass mann dit duidelijk. Hij zelf heeft reeds ettelijke malen ondervonden, dat belang rijke werken hierdoor werden gestag neerd. Dit was dus een maatregel, die wel moest genomen worden. Niettemin is het laatste woord in deze kwestie nog niet gesproken en mogelijk kan er toch nog iets meer uit de bus komen, meende de heer Assmann. (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Scholten (O., K. en W.) vindt het „enigszins inconsequent" dat de VARA vo§r tal van propaganda- uitzendingen ten gerieve van de P.v.d. A. wel gelden uit luister- en kijkgelden gebruikt, maar dat dezelfde P.v.d.A. een bijdrage van f 400 voor haar politieke t v.-uitzendingen weigert. Dit zei de staatssecretaris gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van O.. K. en W. Senator Derksen (K.V.P.) had, zoals gemeld, dinsdag ook bezwaar gemaakt tegen het grote aantal (21) politiek ge tinte uitzendingen- Staatssecretaris Scholten zei hierop, dat de omroepver enigingen in het huidige bestel nu een maal autonoom zijn om te beslissen hoe veel tijd zij aan politieke uitzendingen besteden. Voor een droit de réponse voor radio en t.v. voelde de bewindsman slechts in die gevallen wanneer feitelijk onjuiste mededelingen gedaan zijn. Overleg hier over is gaande. De bewindsman onderschreef de stel ling van de heer Gielen (K.V.P.dat de accommodatie in het zuiden op cul tureel gebied sterk verbeterd is. Een en ander is echter voor hem nu nog geen aanleiding om het roer t.a.v. het subsi diebeleid om te gooien. Met de heer Cammelbeeck (P.v.d.A.) was staatsse cretaris Scholten het eens, dat t.a.v. het zuidelijk toneelgezelschap „Ensemble" van een verheugende verbetering van het artistiek peil sprake is. Hij verschil de van mening met de heer Cammel beeck waar deze beweerd had. dat het repertoire niet op de behoefte van het zuidelijk publiek, maar op het Amster damse schouwburgpubliek was ingesteld. Hij voelt er thans ook nog geen behoef te aan een kunstnota te reproduceren. De begroting van O., K. en W. werd z.h.s. aanvaard. (Advertentie) De nieuwe manier van haardrogen Nu rustig achter uw toilettafel uw haar drogen en tegelijkertijd uw uiterlijk verzorgen..dat is de nieuwe, ideale manier, die het u veel makkelijker maakt. En uw man of verloofde hoeft niet meer zo lang te wachten dus... hij ook blij! warme en matig warme lucht geen onderhoud kan ook worden opgehangen (vaste plaats) haardroogkap wasbaar in lauw water een jaar schriftelijke garantie GEEF 'N CADEAU In het proces, dat te Messina wordt gevoerd tegen drie Siciliaanse boeren en vier kapucijner monniken, die worden beschuldigd van afpersing en medeplich tigheid aan moord, heeft zich gisteren een onverwachte wending voorgedaan. Een der boeren, de twintigjarige Filippo Nicoletti, verklaarde, zulks in tegenstel ling tot hetgeen hij bij het vooronderzoek had gezegd, dat uitsluitend hij, een ze kere Vincenzo en een man, genaamd Lo Bartolo, die zich in gevangenschap door ophanging van het leven heeft be roofd, voor de onbedoelde moord op de grondbezitter Angelo Cannada verantwoordelijk zijn. In de tenlasteleg ging waren zoals eerder gemeld alle zeven beklaagden beschuldigd van afpersing en onopzettelijke moord. De vier kapucijner monniken hebben, als gemeld, verklaard dat zij tegen hun zin en onder bedreiging met de dood, verwikkeld zijn geraakt in de acties van een bende. SYRIË heeft de Sovjet-Unie gevraagd om nog een aantal Mig-straaljagers van de typen 19 en 21. De gemeenteraad van Kruiningen zal raamd van f 1091.49; het wekelijk te- Ongeveer een kilometer voor de afrit naar Veenendaal heeft gisterenavond op Rijksweg 12 een verkeersongeval plaats gehad, dat aan vier mensen het leven heeft gekost. Een Volkswagen, die tijdens een hevige sneeuwbui omstreeks half ze ven slipte, kwam via de middenberm op de andere weghelft terecht, waar hij in de flank werd gegrepen door een uit de richting Arnhem komende personenauto, bestuurd door de 45-jarige heer B. Is- waard uit Amsterdam. De heer Iswaard werd op slag ge dood. Haastig toegeschoten automobilis ten troffen in de Volkswagen vier ge wonden aan. de bestuurder, de 25-jarige J. Volkes uit Enschede, alsmede de 32- jarige A. van der Meiden, zijn 25-jarige echtgenote en hun 6-jarig dochtertje, dat licht gewond werd, allen uit En schede. De gewonden werden naar het zieken huis te Veenendaal overgebracht waar de beide mannelijke slachtoffers en me vrouw Van der Meiden later aan hun verwondingen bezweken. De auto's wer den zwaar beschadigd. pe consul-generaal van Zwitser- wnd jn Amsterdam is buiten zijn wil betrokken in een ruzie tussen twee paren autohandelaren, die aangetrokken waren door de te koop aangeboden Volkswagen van ae Zwitser. Hij had in een adver tentie aan de eerstkomende de auto aangeboden voor f2500. Gisterenmorgen meldden twee autohandelaren zich op het con sulaatmaar omdat de consul- Oeneraal nog niet aanwezig was, werd hun verzocht in de wacht kamer plaats te nemen. Even later kwam een tweede paar handelaren innen. Zij werden door het eerste Jr ,op Vlezen, dat de koop L f Quoten was en dat vel weg konden gaan. Dat de- hms* telaatkomers ook. Maar apno?» }oacfltten zij de consul- aal op, die niets wist van de binnen vertoevende handelaren, drukte hem f 2500 in de hand en wilden met de wagen wegrijden. Zover kwam het niet, want de eerste handelaren hadden lont geroken, stormden naar buiten, gaven de verbaasde consul-gene raal ook f 2500 en eisten de wa gen op. Er ontstond ruzie tussen de autohandelaren en het eind van het liedje was, dat het gehele ge zelschap naar hef, politiebureau aan het Leidseplein trok om de zaak te doen rechtzetten. Daar bleek, dat het tweede paar strafrechtelijk moeilijk aan te vat ten zou zijn en dus bleef dit paar in het bezit van de auto. Het andere paar kreeg zijn f 2500 terug met de mededeling, dat men wel licht civielrechtelijk nog raat zou kunnen bereiken. Daarvan werd echter afgezien met de woorden „we krijgen ze nog wel". kort over 1962 zal vermoedelijk veel hoger zijn en kan in verband met sala risherzieningen wel op f 2000.gesteld worden. In de dekking van dit tekort voorziet de verhoging met f 2.van het keurloon voor runderen. In 1961 werden in totaal 1217 runderen gekeurd; een hogere opbrengst aan keurloon zal dus worden verkregen van f 2400. Volgens de vleeskeuringswet geschiedt een herkeuring op kosten van ongelijk. Bij een herkeuring moet de aanvrager beginnen het keurloon voor de herkeu ring te storten. Wordt hij nu in het gelijk gesteld, dan wordt volgens de be palingen van de verordening op de keuringsdienst het keurloon terugbe taald na aftrek van de kosten van her herkeuring. In de praktijk is gebleken, dat het keurloon te laag is om de kosten van een herkeuring er op te verhalen. Dit is wel mogelijk wanneer het keur loon, zoals thans wordt voorgesteld op f 75.wordt gebracht. 55 (Van onze parlementaire redacteur) „Ik hoop in de Tweede Kamer bij de behandeling van de mam moetwet goed principieel tegen spel te ontmoeten en geen afdalen in duizend detailkwesties. Ik hoop evenzeer dat de behandeling van de mammoetwet geen „unvollen- dete" wordt, maar een krachtige finale krijgt van alle solisten". De Britse huursoldaat Hugh Chal mers, uit Girvan, Schotland, die beweert getuige te zijn geweest van de moord op Loemoemba. is gisteren na zeven maanden gevangenschap te Leopoldstad vrijgelaten door de V.N. Hij werd direct op een vliegtuig naar Brussel gezet, met een biljet enkele reis en een paspoort geldig voor één maand. Chalmers werd vrijgelaten, kort nadat hij tot één maand eenzame opsluiting was veroordeeld omdat hij afgelopen zondag had trachten te ontsnappen. Bij een eerdere uitbraakpoging werd een ge vangene gedood. V.N.-functionarissen zijn na Chalmers langdurig ondervraagd te hebben, tot de slotsom gekomen, dat zijn verhaal over Loemoemba's dood grootspraak is. Zij hebben de Schot vrijgelaten, omdat hij geestelijk niet tegen de opsluiting was opgewassen. morgen bijeenkomen. Punten van be handeling zijn: Rekening keuringsdienst in de kring Kruiningen over 1961. Be vordering D. H. Volbeda, keurmeester tot deurmcester le klas te rekenen vanaf 1 januari 1962. Geldlening, groot f 400.000 aan te gaan met de Bank voor Neder landse gemeenten voor de financiering van de rioleringswerken te Hansweert en de aankoop van bouwgrond. Verkoop perceel bouwterrein aan de Henry Du- nantstraat aan het bouwfonds Neder landse gemeenten te Goes voor de bouw van twee woningen. Premie woningver betering voor aanbrengen watercloset in woningen te Vlake en t.e Hansweert. Blijkens een voorgestelde begrotings wijziging over 1961 worden de kosten van schoolmeubelen en leermiddelen, be horende tot de eerste inrichting van de nieuwe ulo-school geraamd op f 40.000.- Een nieuwe verordening op de heffing van keurloon wordt voorgesteld in ver band met enkele noodzakelijk gebleken wijzigingen, namelijk verhoging van het keurloon voor runderen van f 7. op f 9.verhoging van het keurloon voor een herkeuring dit bedraagt thans 4 maal het normale keurloon en zal ge bracht worden op f 75.—. Op de keu ringsdienst behoort geen verlies te wor- den geleden. Voor hoofdpijn, migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit, ischias, kies- Het nadelig slot van de dienst 1961 zenuwpijn .en menstruatiepijnen hebt U een antineuralgicum met zeer bedraagt f 1746.36. Op de begroting van]grote pijnstillende kracht nodig. Dat is Togal. Bij apoth en drog de dienst voor 1962 is een tekort ge-Toga| g5; 2 40. g gg Sedert het protest van de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken Rusk bij zijn Russische ambtgenoot Gromiko hebben de Russen geen radar-storings materiaal meer in de luchtcorridors naar Berlijn gestrooid. Dit is uit de om geving van de Amerikaanse delegatie naar de ontwapeningsconferentie in Ge- nève vernomen. Sedertdien is nog wel van dit materiaal uitgeworpen op grote hoogten, maar buiten dc luchtcorridors, Dit schijnt niet bedoeld te zijn om de westelijke radar te storen, maar met Sovjetrussische oefeningen in verband te staan, aldus is in Amerikaanse kringen gezegd. (Advertentie) Woensdagmorgen is de helikopter van de Sabena, die de dienst Brussel - Rot terdam v.v. onderhoudt, onder Zegge per taxi doorgereisd naast rijksweg 56 op een weiland ge land. De piloot kwam rond 10 uur in een sneeuwstorm terecht, waardoor hem al le zicht ontnomen werd. Hij achtte het niet verantwoord door te vliegen, cir kelde even rond, zag het weiland ter hoogte van de weg naar Zegge en zette zijn machine aan de grond. Aan boord bevonden zich twee passagiers. Deze zijn naar Rotterdam. Dit nadat de marechaussee de passen had gecontroleerd. Alvorens de piloot weer kon opstijgen moesten ook nog enkele formaliteiten voor de rijkslucht vaartdienst worden vervuld. Dit alles verliep vlot. De piloot zette om onge veer kwart voor twaalf z\jn machine weer in beweging en vloog terug naar Brussel. Daar werd de dienst weer her vat. Dit zei minister Cals (O. K. en W.) gisteren in de Eerste Kamer bij de be handeling van zijn begroting. Minister Cals voegde er aan toe „aanstonds ook de mythe uit de wereld te willen helpen dat ik het terzake het onderwijs met de grondwet niet zo nauw neem en dat ik om de problematiek van openbaar en bij zonder onderwijs zou heenlopen". De bewindsman ging uitvoerig in op een betoog van de heer Algra (A.R.) over de verhouding openbaar en bijzon der onderwijs: „U mag hier niet een dus danige tegenstelling tussen creëren dat van ,hct onderwijs' nauwelijks meer sprake is". Minister Cals stelde zich uit drukkelijk op het standpunt van de paci ficatie. „Het behoort niet tot de staats taak partij te kiezen tussen beide vormen van onderwijs". Minister Cals noemde de onderwijspacificatie een zegen voor ons volk. B'etcr laalgebruik De minister kondigde aan, dat er een onderwijsmethode voor heter taalgebruik in de maak is, waarover lijj vóór sep tember mededelingen aan de scholen zal doen. Aan de kwestie, van de spelling be loofde minister Cals, nu hjj van zijn ziek te hersteld is, weer volle aandacht te zullen wijden. Europese universiteit Minister Cals zei naar aanleiding van opmerkingen over de totstandkoming van een Europese universiteit, dat de Neder landse regering toch ook op dit punt constructief heeft meegewerkt. Hij ont kende het bestaan van grote, vooral poli tieke moeilijkheden niet. „Ons staat een niet te groot maar hoog gekwalificeerd instituut "voor ogen", aldus de minister. Zijn begroting is z.h.s. goedgekeurd. Rechercheurs, particuliere detectives, ziekenhuispersoneel en vrijwilligers, staan vandaag op elke gang van het zes ver diepingen tellende algemene ziekenhuis van Binghamton in New York, dat be dreigingen van bomaanslagen heeft ont vangen nadat zes baby's om het leven gekomen waren door toedienen van te veel zout. Tijdens de nachtelijke ur werd het gebouw door schijnwerpers in het licht gezet. Dinsdag kreeg het ziekenhuis tenminste zes telefoontjes, waarvan er drie vermoe delijk van dezelfde persoon kwamen. De politie tapt ze nu af. Zij sluit een on gepaste grap niet uit, maar kan evenmin risico's nemen wat betreft de persoonlijke veiligheid van de 319 patiënten en het per soneel. Van de dertig zuigelingen, die verleden week een teveel aan zout kregen door een vergissing van een verpleegster, zijn er nog vier onder niet aflatende controle. Bij twee van hen is, krachtens een bulle tin van woensdag, verbetering te be speuren. De toestand van de derde baby kritiek, de vierde baart nog ernstige zorg. Dr. Lawrence Finberg. een specialist van het John-Hopkins-medisch college, heeft meegedeeld dat het. nog wel jaren kan duren voordat zal zijn vastgesteld of een van de baby's beschadigingen van de hersenen heeft opgelopen. Finberg is naar Binghamton overgekomen om de nog levende baby's over de crisis heen te helpen. Om het bovenstaande te kun nen vaststellen, moeten de baby's eerst volle wasdom hebben bereikt. Mevrouw Lillie Mae Colvin, de 29- jarige (neger-)verpleegster die de ver gissing waarschijnlijk heeft begaan, is onbereikbaar. Deze moeder van drie kin deren heeft de ouders van de dode babv's „gebed en medeleven" aangeboden. Zij is hangende een diepgaand onderzoek in staat van beschuldiging gesteld. HET ZUIDSLAVISCHE team „Crvena Zvezda" heeft in Belgrado een wed strijd gespeeld tegen „Espanol" voor de kwartfinale van het toernooi der jaarbeurssteden en met 5-0 gewonnen. „Crvena Zvezda" gaat nu over naar de halve finale. "Toen prof. De Quay drie jaar geleden ging optreden als minister-presi dent, is vooral van de zijde van de op positie menige honende opmerking los gelaten over het „dilettantistisch ge schutter van 'n man, die 't in Brabant wel aardig kon gedaan hebben, maar die een grote onvoorzichtigheid beging door zich op het gladde ijs- van de landspolitiek te wagen. Ongetwijfeld stak er een risico in. En een gebeur tenis als het befaamde cocktail-inci dent speelde in de kaart van de critici. Nu de premier echter volledig inge werkt is, verstommen de honende op merkingen geleidelijk aan. Alleen een geestigaard in ..Vrij Nederland" blijft doorgaan met zijn onnoemelijk flauwe mopjes in een z.g. Dagboek van De Quay. Deze week had de minister-president tegenover de pers uit de hele wereld een bijzonder zware karwei te vervul len. Hij moest zo openhartig mogelijk mededelingen doen over de kabinets besluiten inzake Nieuw-Guinea zonder de veie tere kanten aan deze zaak te beschadigen. Onze parlementaire re dacteur heeft al geconstateerd, hoe meesterlijk de premier het deed. We willen deze lof nog versterken door het volgende citaat uit het Algemeen Handelsblad: „Het is ons opgevallen, dat de premier, hoewel hij een zware vergaderdag achter de rug had, zijn standpunt glashelder en met waardig heid heeft uiteengezet. Het grootste deel van dit betoog werd door de radio uitgezonden. Vele luisteraars moeten mèt ons de indruk hebben gekregen, dat bier een man aan het woord was, die de situatie volledig beheerste". pen langdurig kabinetsberaad als van maandag j.l. stelt weer eens in het licht, hoe veel de hoge publieke func ties van de gezagsdragers vergen. In het bijzonder valt hierbij op de pres tatie van minister Luns, die juist was teruggekeerd van een reis naar het andere deel van de wereld en zeer zware besprekingen achter de rug had. Toch moest hij in het kabinetsberaad ook een hoofdrol vervullen. De vrees, dat publieke persoonlijkheden wel eens te veel van zichzelf kunnen vergen, is dan ook zeker niet ongegrond. Mr. Luns heeft in de afgelopen zomer trou wens reeds een inzinking gekend. Op een ander vlak heeft mr. P.J.M. Aalberse, fractievoorzitter van de KVP in de Haagse raad straks ook partij voorzitter een ernstige waarschu wing laten horen. Hij richtte tot bur gemeester Kolfschoten de volgende woorden: ..Juist omdat wij u ren langr ambts periode toewensen lijkt het niet over bodig. op enige matiging in uw activitei ten aan te dringen. Ik weet wel, dat men dit niet altijd in de hand heeft, maar het is een algemeen verschijnsel, dat de genen. die belangrijke openbare functies bekleden, vaak overbezet zijn. Men mag van dergelijke functionarissen verlangen dat zij beschikken over bepaalde karak tereigenschappen: dat zij de geëigende bestuurskwaliteiten bezitten en een juist inzicht hebben in de te behandelen pro blematiek, In vroeger jaren was dit vol doende. De ontwikkeling heeft er echter toe geleid, dat van deze functionarissen nog geheel andere eigenschappen worden verlangd. Hij dient te beschikken over een ijzeren constitutie: hij dient voldoen de te hebben aan enkele uren nachtrust: hij dient bestand te zijn tegen een voort durende consumptie van spiritualiën en hij moet ook uitgerust zijn met een maag van gewapend beton (gelach). En ten slotte. hetgeen nog erger Is: hij wordt geacht, afstand te doen van een normaal gezinsleven". Deze constatering mondde uit in een aanmaning tot de burgemeester, wijze matiging te betrachten. Ook voor andere functionarissen is deze aanmaning op haar plaats. JTidel Castro zit diep in de put. De economische blokkade door andere Amerikaanse staten, die de V.S. in Punto del Este hebben doorgedreven, gaat nu sterk nijpen. Aan de verre Russische vriend heeft hij daarbij niet veel. Die kan wel machinerieën en des kundigen leveren, maar geen voedings middelen. Want Rusland zit zelf in de knoop met zijn landbouwproduktie. Nu moeten de Cubanen zich gaan bekrim pen. Een ingewikkeld distributie systeem regelt hun consumptie. Wat zal de reactie zijn? Het revolutionaire vuur, dat de gebaarde dictator telkens weer wist op te poken, zal er zeker door gedempt zo niet gedoofd worden. Er breken zware dagen voor hem aan. Dat is dan ook de bedoeling van Washington, dat deze communistische cel in het Amerikaanse gebied wil ver- stikken. Maar men dient in de V.S. ook te erkennen, dat de revolutie van Castro is begonnen met het opruimen van veel misstanden, door het dictato riaal bewind van Batista achtergelaten. Dit mag niet ongedaan gemaakt worden door een conservatieve reactie. Voor Cuba moet men hopen, dat er de ware democratie en de sociale gerechtigheid zullen zegevieren. (Van onze parlementaire redacteur) Staatssecretaris Stubenrouch (O., K. en W.) heeft gisteren in de Eerste Ka- rher nog eens uitdrukkelijk gesteld, dat hij niet te snel tot invoering van er-n vijfdaagse schoolweek wil overgaan. Hij wil dit probleem rustig bestuderen. Terzake de vakantiespreiding „dit is geen probleem van het onderwijs al leen" bestudeert de staatssecretaris een aantal aanbevelingen van de Ver eniging van Nederlandse Gemeenten. De heer Stubenrouch meende, dat het bereikte op gebied van scholenbouw voor kleuters en g.l.o. niet schamel te noemen is. Voor 1962 is zelfs f 273 mil joen meer uitgetrokken voor een groter bouwvolume. Voor wat de uitbreiding van het aan tal v.h.m. o.-scholen betreft wees de staatssecretaris erop, dat een te grote uitbreiding het probleem van het tekort aan bevoegde krachten zou vergroten. Terzake de schooltelevisie wil de re gering met concrete toezeggingen tot steun wachten op een thans spoedig te verwachten akkoord tussen de be langhebbenden.

de Stem | 1962 | | pagina 3