Zuid-Beveland co S.M.W. na 12 Walcheren De Steltkluut vereniging met zekere toekomst Zeeuwsch-Vlaanderen Jeugd enthousiast voor jaarmarkt te Zuiddorpe Geschil van co Contributieverhoging bij Wit-Gele Kruis te Clinge Dagblad De Stem Schietingen te Zuiddorpe „Paraat 1962 te Axel in april Harmonie Ter neuzen5 bood muziek- en filmavonden MIDDELBURG Goede uitvoering Ma tthaus-Passion VLISSINGEN GOES Materiële schade bij drie botsingen I BIOSCOOP DE JEUGDHOEVE weg naar Romeo sneuvelt °P zijn Julia Ornithologen in Z-Vlaanderen OOSTBURG Actie 10 x 10 HULST Uitslag Hoornvee Klein vee Exclusief BEHANG bij HOOGWATER Vandaag Morgen Veel militairen Cemecntenconvi over woninglcki DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 MAART 1962 Onder grote belangstelling had in de Concert- en Gehoorzaal een uitvoering plaats van de Matthaus Passion van J. S. Bach door de kon. zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" met me dewerking van het Utrechts Studenten orkest. Het lijdt geen twijfel, dat men er zich door de indrukwekkende wijze van weergave, een juist beeld van heeft kunnen vormen. Het is wel gebleken, dat dirigent Jaap Hillen heeft kunnen werken met musisch voortreffelijk onderlegde solisten, zoals Riet Amir sopraan. Roos Boelsma alt. de tenoren Jan Waaijer en Wim van Ger- ven alsmede de bassen David Hollestelle en Cor Viessen, die allen goed voldeden. Het koor kwam tot zeer aanvaard bare prestaties en wat het orkest betreft deed het goed te kunnen constateren, dat de muziek beoefening der stu denten klaarblijkelijk een voorname plaats blijft innnemen. Ook een woord van lof aan Jaap Hillen voor zijn inspi rerende leiding is zeer zeker op zijn plaats. MIDDAGBIJEENKOMST HUISVROUWEN De Afdeling Middelburg van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen houdt donderdag 22 maart weer een bij eenkomst in sociëteit „De Vergenoeging". Op deze middagsamenkomst zullen de dames T. den Boer-Roelfsema en L. Maljers-Kole een inleiding houden over het studie-onderwerp „Viering tot en voorbereiding van het St.-Nicolaasfeest, zowel buitens- als binnenshuis". Souburg K.V.P.-AFDELING OPGERICHT Er is in onze plaats een afdeling van de K.V.P. opgericht. Als leden van het be stuur werden gekozen de heren: J. A. Rensen, voorzitter, G. Uyt den Haag, secretaris; J. de Bruin, penningmeester, L. van de Dries en W. M. Jansen. In deze oprichtingsvergadering werd ook de K.V.P.-lijst voor de gemeente raadsverkiezingen te Souburg vastge steld. Zij luidt: 1. W. M. Jansen. 2. F. C. A. Borremans, 3. J. A. Rensen, 4. J. Vermeulen, 5. L. van de Dries, 6. A. Vermue, 7. G. Uyt den Haag. BOEIENDE VOORDRACHT DOOR WILLEM VAN DER LOOS Willem van der Loos, leraar in de voordrachtkunst te Rotterdam, droeg onder auspiciën van de Afdeling Vlis singen der Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, tijdens een goed bezette bijeenkomst in het Strandhotel het be kende verhaal voor naar een Ameri kaans boek „Sonny Clarke moet hangen" Door zijn levendige wijze van vertel len en volkomen beheersing van het woord, boeide deze voordrachtkunstenaar zijn gehoor van de eerste tot de laatste minuut en deed hen meeleven met de angst der negers, die in het verhaal zo'n belangrijke rol vervullen. Van onzp ndrprtpprdprs MODEHUIS HAMMING MIDDELBURG In een als bloementuin herschapen win kel heropende Modehuis Hamming te Middelburg haar verbouwde interieur, In 1932 begonnen als wol- en kousenwinkel in de Walstraat te Vlissingen moest de heer Hamming dit pand verlaten, nadat het bij een bombardement praktisch geheel was verwoest. Hij vestigde zich te Middelburg in een noodpand in de Segeerstraat. totdat in 1951 het pand Lange Delft 72-74 werd be trokken. Thans zijn de achter de winkel gele gen magazijnruimte bij het geheel ge voegd, waardoor een ruimer en fleuriger geheel is verkregen en waarbij de da- mes- en kinderafdeling gescheide.. zijn. Het feit dat de zaak juist het dertig jarig bestaan viert gaf aan deze herope ning een feestelijk tintje. (Advertentie) VROOM D REE SM AN N BERGEN OP ZOON OOST E R H 'O U T Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst, Steenstraat 14, telefoon 2377 Rayonredacteur: P.G. Kuypers. teL 3327 Rayonbeheerder. L K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, Klokstraat 1, tele foon 6252. Rayonbeheerder: J. Fait Prijs vooi losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland f 0.15 per mm 1 mm ingezonden mededeling 21b mm gewone advertenties Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels ol minder r O.UU. elke regel meei t 0.15 Bi) plaatsing ook in Brabantse oplage resp f 1.50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. Tengevolge van de gladheid van de weg en het slechte weer zijn in Goes drie verkeersongevallen gebeurd. De heer P.J.C.M. uit Oudenbosch reed met zijn personenauto op de 's-Heer Hendriks- kinderendijk in de richting Middelburg. Door de gladheid van de weg ter plaatse is hij gaan slippen en op het linkerweg gedeelte terechtgekomen. De wagen kwam pas tot stilstand te gen de gevel van de boerderij van de familie Trimpe en werd daarbij aan de voorzijde vernield. De gevel liep weinig schade op. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Op de Dam wilde chauffeur H.J. van R. uit Deventer met een personenwagen een voorrangsweg kruisen in de rich ting Ruyterlaan. Hierbij verleende hij geen voorrang aan een vrachtwagentje, komende uit de richting Middelburg, bestuurd door M.J.P. uit 's-Heer Hen drikskinderen. Deze bestuurder trachtte een aanrijding te voorkomen door naar rechts de Ruyterlaan in te zwenken Bij deze manoeuvre reed hij echter tegen de in de Frans den Hollanderlaan gepar keerd staande bespannen wagen van J.W. Het vrachtwagentje en het gareel van de bespannen wagen werden bij deze gecompliceerde aanrijding beschadigd. Tijdens een hevige sneeuwbui vond op de kruising Heernisseweg en Koningin neweg een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen, bestuurd door A.Q. uit Goes en een personenwagen bestuurd door mej. W.S. uit Kloetinge. Oorzaak geen voorrang verleend aan van rechts komend verkeer. Ook hier bleef de schade beperkt tot de gedeukte perso nenwagen. 10 x 10-AGER-SHOW Op zaterdag 17 maart zal in het Schut tershof een grote 10 x 10-ager-show ge organiseerd worden onder auspiciën van het 10 x 10-actiecomité Goes. Aan deze show zullen een tiental bands meewerken, o.a. The Blue Starts uit Goes, The Creolers uit Vlissingen, The Swing Brothers uit Goes, The Swinging Schal- ters. Van het cabaret De Hoepel uit Ter- neuzen, The Flying Electra's uit Goes, The Strangers uit Wemeldinge, The Moonlight Stars uit Hansweert, The Ex- plosian Kids uit Goes, The Queries met zang van Anneke Leemeijer uit Goes en het duo Ad en Tom uit Kloetinge. Ongetwijfeld heeft de organiserende band The Queries uiteraard nog een aan tal verrassingen in petto. De opbrengst van deze avond is geheel voor 10 x 10 bestemd. Drieiveger RAADSVERGADERING De raad der gemeente Driewegen is openbare vergadering bijeen geweest. Bij de aanvang der vergadering moest de burgemeester de heer Lodder de raad de droeve mededeling doen van het over lijden van het raadslid de heer Jac. Nijsse, in de leeft^d van 61 jaar. De heer Nijsse had ét«n periode zitting in de raad voor de CHU Besloten werd om de weduwe een rouwbeklag te zenden, terwijl voorts de overige gemeenteraads leden bij de begrafenis op vrijdagmorgen 12 uur als slippedragers zullen fungeren. De agenda werd in bijzonder vlot tem po afgewerkt. Aan het gemeenteperso- neel werd een voorschot van 4 pet. over het eerste kwartaal van 1962 toegekend. Tot leden van de commissie van beheer van de schoolartsendienst op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (west) werden benoemd de heren Eisen en De Kam. In verband met het vertrek van dokter A. Folmer, moest een nieuwe gemeentearts en lijkschouwer worden benoemd. In bei de vacatures werd de opvolger van dok ter Folmer, dokter J. Geldof benoemd. Enkele binnengekomen subsidieaanvragen werden afgewezen. In verband met de herverkaveling werd een correctie op de gemeentegrenzen aangebracht. De boven grondse lichtleiding in de Smitsweg wordt verkabeld tot ondergrondse. De begroting van de PZEM, betreffende de kosten daarvan werd aangenomen. Vier nieuwe lichtmasten zullen in de Smits- weg worden geplaatst, terwijl de vier aanwezige lichtmasten zullen worden ver plaatst naar de Nieuwstraat. Hansiceert NIEUWBOUW IN OOST Bij de onlangs gehouden woningver deling in de provincie Zeeland zijn aan de gemeente Kruiningen in totaal 10 woningen toegekend. Evenals in zovele andere gemeenten is dit ook in Kruiningen een druppel op een gloeiende plaat, gezien het feit dat er in de gemeente Kruiningen nog een groot aantal serieuze woningzoekenden zijn. Verder zou de machinefabriek Krom hout te Hansweert ongetwijfeld gaarne de beschikking hebben over een aantal woningen. De aan de gemeente Kruiningen toe gekende woningen zullen te Hansweert oost gebouwd worden. Daarmede zullen dan de laatste woningen aan die kant van Hansweert gebouwd kunnen worden. Het oostelijk Hansweerts grondgebied is volgebouwd. Zodra Hansweert weer in aanmerking komt voor een hopelijk nog groter aantal woningen zullen deze gebouwd dienen te worden te Hansweert west alwaar de boomgaard van de heer Hoogstrate reeds voor dit doel is aangekocht. KAB-BIJEENKOMST In het dorpshuis Kaj Munk zal van avond een bijeenkomst plaatsvinden van de plaatselijke afdeling der KAB. Deze bijeenkomst vindt plaats in het kader van de wintercontactbijeenkomsten. Bij enkele leden leeft de wens te komen tot een ledenvergadering waarop allerlei on derwerpen de organisatie van de plaat selijke afdeling betreffende besproken kunnen worden. Naar ons van de zijde van de voorzitter werd meegedeeld zal 'n dergelijke vergadering in de toekomst uitgeschreven worden. INSTUIF BESTUURSVERGADERING Het bestuur van de r.-k. instuif voor senioren is in vergadering bijeen ge weest. Besproken werd de verdere organisatie der instuifavonden voor het resterende gedeelte van het winterseizoen. In prin cipe werd besloten om op halfvasten een dansavond te houden waarbij voor een bandje zal worden gezorgd. Verder zullen er nog enkele avonden gehouden worden waarbij aan andere attracties werd ge dacht. Besloten werd om op 6 mei het instuifseizoen te doen sluiten met een grootse dansavond. Eveneens werd algemeen betreurd dat van de zijde der Goese instuif zo weinig belangstelling is getoond voor het car naval te Hansweert. Besloten werd vol gend jaar eerder contact op te nemen met het bestuur der r.-k. instuif te Goes hetgeen misschien nu wel te laat is ge schied. Verder werd besloten met het voltallige t bestuur de vergadering te Goes op 25 maart der r.-k. Zeeuwse instuifbesturen te bezoeken. s-Heerenlioek In De Jeugdhoeve draait zondagmid dag de film De ruiters van de Mississippi. Tijdens de Amerikaanse burgeroorlog dringt een afdeling „noordelijken" diep in het vijandelijk gebied om een spoor wegknooppunt te vernietigen. Bij het be treden van het vijandelijk gebied ontdekt men, dat een vrouw de plannen heeft af geluisterd en men is gedwongen haar mee te nemen. Bovendien is aan de afdeling een arts toegevoegd, die zijn be roepseer stelt boven militaire roem. Uit de botsing van de karakters van de commandant, de vrouw en de arts ont staan enige verwikkelingen, die echter alle tot een goed einde komen. William Holden, John Wayne en Con stance Towers vertolken de hoofdrollen (14 jaar). Krahbrndijkp TWEE MEISJES DOOR AUTO AANGEREDEN Op het beruchte kruispunt rijksweg- Jan Willem Frisolaan is gisteravond een vrij ernstig verkeersongeval gebeurd, waarbij twee meisjes werden gewond Het 15-jarige meisje W. van H. reed met haar 9-jarig zusje G. van H. achter op de fiets de Frisostraat uit en wilde de rijksweg oversteken. De heer A.C.J, van K. uit Breda reed met zijn personenauto in de richting Bergen op Zoom op de rijksweg. Het afremmen van de heer v. K. heeft niet kunnen voorkomen dat de automobilist de fiets aanreed. Beide meisjes werden op de weg gesmakt en bleven bewuste loos liggen. Nadat dokter Donker uit Krabbendijke eerste hulp had verleend werden de twee slachtoffertjes per ambulance naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd. De verwondingen bleken achteraf minder ernstig dan aanvankelijk werd gedacht. De meisjes hadden een hersenschudding en hoofd- en vleeswonden. De fiets werd volkomen in elkaar gedrukt. De auto van de heer van K. werd ernstig be schadigd. Rilland-Bath GESLAAGDE PERSONEELS- AVOND Na enige jaren onderbreking organi seerde het bestuur van de N. V. Land bouw Maatschappij „De Bathpolders" weer een personeelsavond. De heer ir. W. Kakebeeke kon als di recteur een goed bezet Dorpshuis welkom heten, waarna de heer en mevrouw A. van Heel aan de hand van kleuren-dia's op aangename wijze de aanwezigen mee namen op hun reis door Afrika. Na de pauze was het toneel voor goo chelaar Mystic Marco, die allen vol enthousiasme meenam op zijn wonder lijke en onbegrijpelijke reis door de ma gische wereld. Rilland BROMMER TEGEN FIETS Op het rijwielpad naast de Hoofdweg heeft een aanrijding plaatsgehad tus sen een bromfietsberijder en een wiel rijder. De bromfietsberijder G. R. uit Krabbendijke, die over het rijwielpad reed, kwam in aanraking met plaatsge noot J. v. B. die van achter een wo ning kwam en het rijwielpad wilde oprij den. De voertuigen werden beide flink beschadigd, doch persoonlijke ongeluk ken bleven uit. De smoorverliefde bromnozem, die te Axel met een luid knallende bromfiets zijn jeugdige geliefde buitenshuis trachtte te lokkenkwam wel op een zeer ongewenste manier in de armen van zijn teerbeminde. Nadat hij reeds verscheidene ma len met een vrije grote vaart door de Julianastraat had getuft, zag hij in zijn liefdesblindheid op de hoek Prins Hendrikstraat de auto niet van de heer H. D. uit Axel. Zonder enige vaart te minderen vloog de Zaamslagse Romeo er dan ook bovenop, of beter gezegd er overheen. Met een flinke beenwon de werd hij tenslotte toch nog lief derijk in de woning waar zijn Julia vertoefdebinnengebracht, waar dokter Schilman hem eerste hulp verleende. De auto van D. liep flinke schade op, terwijl de politie de minzieke jongeman icel eens duchtig aan de tand zal hebben gevoeld. Het gilde van Sint-Sebastiaan te Zuid dorpe gaf twee schietingen, waarvan de tweede een jaarmarkt-schieting was. Op de eerste schieting schoot A. Jan sen, Koewacht de hoogvogel, de eerste zijvogel Ars. Puijlaert, Zuiddorpe en de tweede Alex Apers, ook Zuiddorpe. Arth. de Nijs, Koewacht, schoot de eerste kal en Fl. Impens, Zuiddorpe de tweede. Het aantal schutters was 28. Op de tweede schieting haalde Alb. Thijs uit Selzaete de hoogvogel af. J. Bruggeman uit Philippine de eerste zij vogel en Cam. de Blopk St. Jansteen de tweede. Jan Vereecken, Kloosterzande schoot de eerste kal en A. Mattheeuws Axel de tweede. Het aantal schutters was veertig. (Advertentie) Een zeer actief ornitholoog in Zeeland, mr. T. Lebret te Middelburg, is de eigenlijke promotor van de Oost- en West- Zeeuwsch-VIaamse vogelwacht. Hiy wist, dat een Oost-Zeeuwsch-Vlaming (de heer F. Haak uit Zaamslag) wel belangstel ling had, al verklaarde deze van zichzelf dat hij vroeger geen verschil kende tus sen een mus en een kraai. Maar toen hij eens by een wak aan de „Notense Kreek" stond te kyken, kwam hy tot de ontdek king, dat een. eend niet zomaar een eend is...... Hij is voorzitter geworden en gebleven van de vereniging „De Steltkluut", die inmiddels haar eerste bestaanslustrum vierde. De Oost-Zeeuwsch-Vlaamse vo gelwacht kan zich geen betere wensen. En wat de naam betreft: ornithologen me nen dat de Steltkluut voor het eerst in Nederland broedde in 1930, maar sommi gen zijn van oordeel, dat hij tien jaar vroeger al in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen gesignaleerd kon worden, maar toen be steedde niemand er enige aandacht aan. Men vond de naam van deze zeldzame vogel de beste, die men voor de vogel wacht kon kiezen. Nu telt „De Steltkluut" ruim 200 leden, waaronder een vrij groot aantal actieve en dit houdt beloften in voor de toe komst. „Het eigenlijke en directe bescher- mingswerk kon worden uitgevoerd door de welwillende medewerking van grond bezitters en -gebruikers, waardoor ter reinen konden worden afgeschermd, gun stig voor weide- en waadvogels in de broedtijd. Bij de Polderse Kreek onder Zaamslag; „Het Blikken Weitje", Mauritsfort; de „Poelruiterkreek" onder Hoek; „Het Rui- schend Gat" bij 'Boschkapelle en Canis- vliet, tussen Sas van Gent en Westdorpe Biervliet OUDERAVOND O.L. SCHOOL B In de openbare lagere school op de wijk Driewegen werd de jaarlijkse ouderavond gehouden. Wegens aftreden van de heren I. Rijnberg, A. de Meijer en A. Klaeijsen werden tot leden van de oudercommissie gekozen mevrouw de Kramer - Welleman, mevrouw Plad- det - de Bruin en de heer S. van Hoe- Vlot werden de diverse toneelstukjes door de leerlingen opgevoerd. In de pauze kregen de ouders gelegenheid om het schoolwerk van de kinderen te be zichtigen en werd er een verloting ge houden. Tot slot konden de aanwezigen nog genieten van een lachfilm met de komieken Stan Laurel en Oliver Hardy. UITVOERINGEN VOETBALVERENIGING De voetbalvereniging „Biervliet" geeft vrijdag en zaterdag haar jaarlijkse uit voeringen in café „Het Oude Raedt- huys". De plaatselijke toneelvereniging Jacob van Lennep" verleent haar me dewerking aan deze avonden door de opvoering van „Het Leven gaat door", toneelspel in drie bedrijven door Martin van Spaandonck. De uitvoering van zaterdag wordt be sloten met dansmuziek te verzorgen door het orkest Jasper Anthonisse. Voorts zal er beide avonden een ver loting worden georganiseerd. Clinge VERHOGING VAN DE KERKELIJKE INKOMSTEN Het voorlopig samengestelde comité, dat zich ten doel stelt om de kerkelijke inkomsten te verhogen, zal morgenavond weer een bijeenkomst organiseren in het Verenigingsgebouw. Er zijn nu reeds een zestal vergaderingen gehouden door gans het dorp. Op deze bijeenkomsten zijn verschillende ideeën en suggesties naar voren gebracht, welke zo mogelijk zullen worden uitgevoerd. De datum van invoering zal gesteld worden op 1 juli a.s. Natuurlijk zullen er verschillende veranderingen komen. Zo zal het stoeltjesgeld in het middenschip 2" ct. in de zijbeuken 20 ct. en in de zijkapellen 15 ct. bedragen. De kinderen kunnen op vrije plaatsen gaan zitten, doch op de overige plaatsen zullen ze 10 ct. moeten betalen. Voor een gereserveerde plaats zal per jaar f 15.— extra worden be taald, terwijl bovendien het normale zit- geld moet worden betaald. Het ligt in de bedoeling om geleidelijk deze gereser veerde plaatsen af te schaffen Na het begin van de H. Mis kan er door nie mand meer aanspraak worden gemaakt op een gerserveerde plaats. Eenmaal per jaar zal door het comité langs de huizen een collecte worden ge houden voor het onderhoud van de kerk. Het voorlopig comité bestaande uit de heren: F. Blommaert, Ch. Burm, C. van der Kelen en C. Seghers zal aftreden en zich herkiesbaar stellen voor bet defini tieve comité. Nog worden als kandidaten gesteld de heren Jos. Bleyenberg, Em. Jonkers, Om. Verstraeten. Op vrijdag a.s. zal de Oostburgse jeugd de handen ineenslaan, om ook een steentje bij te dragen, in de nationale 10 x 10 actie. De Ned. padvinders, kath. verkenners, geref. jeugdclubs, herv. meis jesver., Oostburgse turnvereniging zullen die dag een amusementsavond aanbieden, waarvoor programma's ten verkoop wor den aangeboden. Laat ieder met deze enthousiaste jeugd meeleven in hun po gen de noden te lenigen. FILM OP VRIJDAGAVOND In verband met de steeds meer in zwang rakende vijfdaagse werkweek zal het Bioscoopgebouw alhier voortaan ook op vrijdagavond met de vertoningen be ginnen. Voorts zullen nu de dagen gaan lengen de voorstellingen op zondag voort aan beginnen om drie uur, zes uur en half negen. kan men de bekende bordjes vinden. Daar broeden kluten, visduifje, tureluur, kievit, rietgors, waterhoen en meerkoet en verscheidene andere. In de Braakman, waar men by na al tijd leden van „de Skeltkluut" kan aan treffen die iedere keer met een lystje van een veertig verschillende vogelsoorten thuis komen, heeft de vereniging een nieuw terrein onder haar bescherming kunnen nemen. „De spuikom" is gelegen nabij de ingang aan de Westerschelde- zijde. De rentmeester van de domeinen te Breda heeft er zijn toestemming aan verleend, zodat ook dit terrein in de broedtijd van enkele waad- en weide vogels met rust moet worden gelaten. In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt 6200 ha grond verkaveld. Speciaal rond Hengstdijk, in de vochtige weilanden die de „Putting" vormen, overwinteren enkele tienduizenden kolganzen. Daar voor worden 240 ha ongemoeid gelaten, maar dat is niet veel voor dergelijke aantallen! Als op een koude doch zonnige zater dagmiddag enkele leden van „De Stelt kluut" vanaf de kerk te Hengstdijk ver trekken voor een excursie, zijn er in de verte (hoog boven bomen en huizen) vage, zwarte strepen. In aantallen van enkele honderden vliegen de ganzen op. Vier vogelliefhebbers uit Wageningen hebben van deze excursie gehoord: zij voegen zich bij de groep en krijgen aldus een unieke gelegenheid de vogels van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen te bekijken. Zij kunnen hun ogen niet geloven, als zij aan het „Hellegat" de honderden scholeksters, zilver- en bontbekpleviers, bonte strandlopers, kanoetstrandlopers, grutto's, smienten, berg- en pijlstaarteen den bijeen zien. Tezamen met de tientallen andere soorten als wintertaling, slobeend, steenloper etc. De bekendheid, die Zeeuwsch-Vlaan deren vooral onder de vogelliefhebbers uit overig Nederland en België krijgt, is in hoofdzaak te danken aan het bestuur van „de Steltkluut", dat daarmee een belangrijke functie vervult voor het ove rige vreemdelingenverkeer. Ofschoon een vogelvriend natuurlijk niet graag drom men vreemdelingen die terreinen ziet betreden Het koude weer ten split mocht de jaarmarkt 1962 te Zuiddorpe zowel voor wat de belangstelling als de opgewekte stemming betreft er wezen. De aanvoer van koeien was gering maar van goede kwaliteit, terwijl het zogenaamde „klein goed" van het hoornvee zeer goed ver tegenwoordigd was. De aanvoer van paarden was behoorlijk en van goede kwaliteit. Er waren prachtige dieren onder met vele medailles. Wat door de algemeen bekende omstandigheden ont brak was de stand van varkens en big gen, die anders vanwege het grote aan tal en keuze steeds veel aandacht heeft by de varkenshouders. Een kleurryke aanblik bood evenals altyd de goed ver zorgde kleinvee-show. De jongste inzenders waren zonder enige twijfel de gebroeders Jesoirens, waarvan de oudste slechts 10 lentes telt. Zij brachten twee meststiertjes ter markt, die zichtbaar hun trots uit maakten. Nog jeugdiger dan deze deel nemers waren de kleuters van de frö belschool. Keurig in de rij maakten zij onder leiding van hun juffrouwvoor het tweede achtereenvolgende jaar weer hun bliksemtocht over de markt, zockit men ze nu wel tot de vaste be zoekers mag rekenen. Interessant was de keuring en het af draven van de paarden waarvoor steeds de nodige belangstelling bestaat. Paarden jaarlingen. Ie prijs M. Puylaert, Zuiddorpe. 2e Prijs wed. E. van Hoelst Zuiddorpe, Merries van 4-10 jaar kleine maat le prijs wed. C. van Hoelst Zuiddorpe, 2e prijs Ars. Puylaert Zuiddorpe, 3e prijs M. Puylaert Zuiddorpe. Merries 4-10 jaar middenmaat le prijs Adh. van Waes Zuiddorpe, 2e prijs M. Puylaert Zuid dorpe, 3e prijs Adh. v. Waes Zuiddorpe. Merries 4-10 jaar grote maat. 2e Prijs G. de Clercq Zuiddorpe, 2e prijs M. Puylaert Zuiddorpe. 3e prijs Adh v. Waes Zuiddorpe, 4e prijs Ars. Puylaert Zuiddorpe. Merries ouder dan 10 jaar le Prijs G. de Clecq Zuiddorpe, 2e prijs Ars. Puylaert Zuiddorpe, 3e prijs Fr. Coppieters Zuiddorpe. Kampioen paarden. G. de Clercq Zuid dorpe, reserve kampioen Adh. van Waes Zuiddorpe. Vette vaarzen zonder tanden le Priis J. de Kraker Axel, 2e prijs G. de Cooker Westdorpe ,3e prijs Gebr. Kindt Over slag, 4e prijs Fr. Pieters St. Jansteen. Vetvee met meer dan twee tanden, le Prijs Adh. v. Waes Zuiddorpe. 2e, 3e, 4e en 5e prijs Gebr. Kindt Overslag. Kam pioen vetvee Adh. v. Waes Zuiddorpe. Vaarskalveren, le Prijs Fr. Pieters St. Jansteen. Meststieren. le en 2e Priis gebroeders Jesoirens Zuiddorpe. Koeien lx gekalfd, le Prijs R. Mighon Zuiddorpe, 2e prijs G. de Clercq Zuid dorpe. Meermalen gekalfd, le Prijs R.Mighom Zuiddorpe. Kampioen koeien R. Mighom Zuiddorpe. Vetvee rood-bont zonder tanden boven 1 jaar. le 2e en 3e Prijs gebroeders Kindt Overslag. Vetvee rood-bont jonger dan 1 jaar le en 2e prijs Th. Braeckman Zuiddorpe. Vetvee zwart-bont zonder tanden os sen. le Prijs Fr. Pieters St. Jansteen, 2e prijs Th. Braeckman Züiddb'rp'e. Vette ossen met twee tanden, le Prijs gebr. Kindt Overslag, 2e prijs R. Mighom Zuiddorpe, 3e prijs Th. Braeckman Zuid dorpe, 4e prijs gebr. Kindt Overslag, 5e en 6e prijs M. Jesoirens Zuiddorpe. Graskalveren kleine maat. le en 2e Prijs G. van Rumbeke en Zonen St. Jan steen. 3e prijs G. Verbiest Zuiddorpe. 4e Zuiddorpe, 6e. 7e en 8e prijs G. van Rumbeke en Zonen St. Jansteen. Graskalveren grote maat. le en 2e Prijs Aimée D'Hert en Zonen Zuiddorpe. 3e prijs Fr. Pieters St. Jansteen. 4e priis Aimée D'Herrt en Zonen Zuiddorpe, 5e prijs Fr. Pieters St. Jansteen. 6e en 7e prijs G. v. Rumbeke en Zonen St. Jan steen, 8e prijs R. Mighom Zuiddorpe, 9e prijs G. v. Rumbeke en Zonen St. Jan steen. Pinken zonder tanden, le Prijs Aimée D'Herrt en Zonen Zuiddorpe. 2e prijs G. de Clercq Zuiddorpe, 3e prijs R. Mighom Zuiddorpe 4e, 5e en 6e prijs Aimée D' Herrt en Zonen Zuiddorpe, 7e prijs G. de Clercq Zuiddorpe. Pinken met tanden, le Priis Aimée D'Herrt en Zonen Zuiddorpe, 2e en 3e prijs G. de Clercq Zuiddorpe. 4e en 5e prijs Aimée D'Herrt en Zonen Zuiddorpe. Drachtige vaarzen, le prijs R. Mighom Zuiddorpe. Fokstieren, le en 2e Prijs Fr. Pieters St. Jansteen. Groepen van 5 stuks grote pinken, le Prijs Aimée D'Herrt en Zonen Zuiddorpe., 2e prijs G. de Clercq Zuiddorpe. Groepen van 5 stuks kleine pinken, le Prijs G. van Rumbeke en Zonen St. Jan steen. le prijs Aimée D'Herrt en Zonen Zuiddorpe, 2e prijs G. van Rumbeke en Zonen St. Jansteen. Grootste aantal stuks rundvee G. van Rumbeke en Zonen St. Jansteen. (Tezion het feit dat de jaarmarkt steeds valt achter het tentoonstellingsseizoen, waren er vele goede en zeer goede dieren op de keuring. Het was dan ook een zware opgaaf voor de keurmeesters Arth. van Loenen te Axel en P. Ramondt te Sas van Gent. om de beste naar voren te brengen. Temeer daar het verschil tussen de diverse dieren vaak zo klein was. In de afdeling konynen waren dik Kampioen .witte vlaamse Reus van Dirk Putter te Axel. Rook New Zeiander mooisle op 1 na ir. Dattkiin te Philip pine. Alaska, mooiste op 2 na, fokkerij de 3 zusjes te Sas van Gent. In de afdeling hoenders. Zilver zwart geloverd Kriel hen. kampioen van G. de Beleir te Weatdorpe. Hollands Patrijs Kriel hen. mooiste op 1 na, de Smet West dorpe. Barnevelder Hen, groot, van R. Soethaert te Westdorpe, mooiste op 2 na. Afdeling sierduiven. Brunner Kropper zwart, van fokkerij de 3 zusjes te Sas van Gent, kampioen. Nederlandse hoog vlieger mooiste op 1 na, Arth. van Loenen te Axel. Vele bezoekers hebben ditmaal de in zending van de bekende fokker Jos Bel- aert te Zuiddorpe gemist en zich afge vraagd hoe dit kwam. Welnu, de heer Belaert heeft zich teruggetrokken ten einde andere fokkers uit de omtrek ge legenheid te geven tot inzenden. Er wa ren namelijk veel meer inzendingen dan er geplaatst konden worden. De keur meesters accepteerden deze beau geste maar vonden het aan de andere kant toch jammer, dat ze zijn dieren niet konden bewonderen. Veel belangstelling was er voor een witte Japanse Zijdehoen-Haan, zeer ze ker een apart exemplaar van kip met donkerblauwe haast zwarte kam en lel len, donzige vedel-structuur en 5 in plaats van de gebruikelijke 4 tenen. Om dit donkervlezig hoenderras, geweldige broe- ders npg bovendien, hangt echter bij sommigén een short bijgelovigheid waar door het niet geliefd is. De eieren van de hen, groenachtig van kleur, zouden giftig zfln en zou ook al niet raad zaam zijn om fret donkere vlees te eten. Uit het zeer drukke bezoek op de klein- vee-afdeling blijkt, dat ook deze tak van pluimvee- en konijnenhouderij zich in de toekomst zal ontwikkelen tot een en 5e prijs Aimée D'Hert en Zonen uitstekend middel van vrijetijdsbesteding. 55 Sluis RETURN BRIDGE DRIVE In hotel ,,Sanders-de Paauw" werd een bridgewedstrijd gehouden tussen de plaatselijke clubs en die uit Breskens. Deze ontmoeting was te beschouwen als een returnmatch van de onlangs te Bres kens gespeelde drive. Voorzitter P. Bosch bracht aan het eind dank voor de belangstelling en sprak de hoop uit, dat verdere vriendschappelijke betrekkingen tussen de beide clubs tot stand zouden komen. De uitslag luidt: Noord-Zuid- Lijn: 1. J. Baas-P. Bosch, Sluis 4120 p.; 2. W. Musson-A. D'Hoore, Sluis 3490 p. 3. Mevr. W. Luteijn-A. Driessens 3410 p.; 4. Smalle gange-Visser, Breskens 2390 punten; 5. Goldsmedingde Vlieger 1670 punten. Oost-West-Lijn: 1. A. le Clercq- A. de Bruijn, Sluis 4470 punten; 2. Mevr. Belderok-J. van Hal, Sluis 4050 punten; 3. C. Batselaere-J. Plasschaei't, Sluis 3170 punten; Mevr. en dhr. Sanders Sluis 2760 punten; F. Vroom-Lako, Bres kens 2760 punten. GOEDE DEELNAME AAN VERKEERSEXAMEN Aan het schriftelijk examen, uitge schreven door de vereniging voor Veilig Verkeer te Utrecht, werd deelgenomen door 81 leerlingen uit de vijfde en zesde klassen van de lagere school. ZWARE SCHADE BIJ SLIPPARTIJ Op de weg naar Heille is plaatsgenoot M. V. met zijn personenwagen in een bocht geslipt. De wagen reed nog enige meters door, waarbij hij in aanraking kwam met een boom en zwaar bescha digd werd. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. WANDELRALLYE Doo het actie-comité „10 x 10" werd een wandelrallye georganiseerd voor oud en jong. Hiervoor bestond een goede belangstelling. Meer dan 60 deelnemers meldden zich aan. Iedere deelnemer ont ving een herinnering aan deze tocht een ball-point met een inscriptie „Anti-Hon- ger-Actie". De plannen betreffende de in Axel te houden leger- en luchtmachttentoonstel ling Paraat 1962 beginnen vastere vor men aan te nemen. Deze expositie met bijbehorende de monstraties wordt zeer groots opgezet. De tentoonstelling zal gehouden worden op het terrein van de ZVTM te Drie- schouwen en zal bestaan uit een binnen- en buitenexpositie, die geopend zullen zijn van donderdagnamiddag 19 april tot en met maandag 23 april. De tentoonstelling zelf is zeer atractief, doch ook de bijkomende demonstraties verdienen de volle belangstelling. Bij de tentoonstelling behoort een staf van cir ca 120 man personeel, die in Axel onder dak moet worden gebracht. Reeds hebben verscheidene inwoners logiesruimte ter beschikking gesteld. 55 Gedurende twee avonden heeft de „Harmonie Terneuzen" haar leden en dona- teurs een muziek- en fimuitvoerlng in het Concertgebouw aangeboden. Voor de pauze werd geconcerteerd, daarna werd op de eerste avond „The Glenn Miller Story" vertoond, de uitstekende film, waarin James Stuart en June Allyson de hoofdrolvertolkers zijn, en de tweede avond in brede cinemascope en hevi&t kleuren de pompeuze film „Het leven van Franz Liszt", die tenslotte toch no? imponeert door de prachtige muziek van Liszt en enkele ziiner beroemde tijd* genoten. De „Harmonie Terneuzen" heeft enige tijd een impasse beleefd. Maar met het korte, populaire concert hebben de leden bewezen door dit dieptepunt heen te zijn Zoals de voorzitter, de heer W. Bliek in zijn openingswoord verklaarde, door de toewijding van de directeur, de heer N. Keijzer, de onder-directeur, de heer P. Eekman, en zeker niet op de laatste plaats door dezelfde toewijding van dé kern van oude leden. Degenen, die ook één dezer avonden bezochtén. niet alleen om de film, hebben deze vooruitgang kunnen vaststellen in de frisse uitvoe ring van het concert. Weinig belangstelling In tegenstelling tot vroegere jaren was de belangstelling op beide avonden ge ring. Te gering voor een plaatselijke vereniging van een dergelijke importantie want een muziekgezelschap blijft, ook in deze tijd waar men zich op velerlei andere wijzen ontspannen kan, van es- (Advertentie) Dg nieuwste collecties BREDA BERGEN OP ZOOM-OOSTERHOUT Het was voorzitter P. Lansu, die voor een matige belangstelling de jaarlijkse algemene vergadering van het Wit-Gele Kruis in het wijkgebouw aan de Bea- trixstraat te Clinge leidde en hier enkele zienswyzen naar voren bracht. De be langrijkheid van de diverse agenda punten eist, dat hiervoor de volle aan dacht gegeven wordt, terwijl déze anders op de achtergrond zouden komen. „Het is dan ook de bedoeling, dat een volledig overzicht gegeven wordt over het afge lopen jaar en hoe de vereniging er bij staat", zo zei de heer Lansu. Uit het jaarverslag van de secretaris kwam vast te staan dat het aantal leden wederom met 12 vermeerderde en thans was gekomen op 549. Voor de zuigelingen was er in het afgelopen jaar om de veer tien dagen een consultatiebureau gehou den, terwijl er voor de kleuters om de maand een kleuterbureau gehouden was. Het aantal nieuw ingeschreven zuigelin gen bedroeg 47. Hieraan werden 476 con sulten gegeven. Kleuters waren er 34 nieuw-ingeschreven, terwijl er 94 consul ten waren gegeven. Ook waren er weer in het afgelopen jaar 168 stuks verple- gingsartikelen uitgeleend aan 126 leden. Bij het exploitatie-overzicht kwam vast te staan dat er vorig jaar een verlies was geweest van 111,89. Bij het op maken van de begroting voor het jaar 1962 zal men hiermee terdege rekening moeten houden, wil deze kloppend zijn. In verband daarmee lanceerde het be stuur een voorstel om de contributie in lichte mate na een periode van ongeveer acht jaar te verhogen. Deze zou gebracht worden van 7,20 op 8,50. Voorzitter Lansu gaf nog een duidelijke uiteen zetting waarom deze verhoging nood zakelijk was. De heer H. Agten, lid van het Pro vinciaal Bestuur, gaf aan het bestuur m overweging, dat er bij de Nationale Fe deratie reeds plannen de ronde doen om de minimum-contributie te stellen op 12. Dit zou dan plaatshebben voor alle kruisverenigingen. De heer Blommaert kon de handelwijze van het bestuur ten zeerste waarderen. Deze noodzakelijke verhoging wordt door het bestuur vol doende geacht en het moge dan voor de andere afdelingen een voorbeeld zijn om met een dergelijke contributie een be hoorlijk beleid te voeren. Nadat de voor zitter nog had meegedeeld, dat de con tributie voor de bejaarden gesteld blijft op 5 en voor de Belgische, leden ge steld wordt op 10 konden de aan wezigen hun goédkeuring aan deze con tributieverhoging geven. De periodiek aftredende bestuursleden mej, J. Laureys en E. Smits werden bij acclamatie herkozen. De nieuwe kas- commissie zal bestaan uit P. Blommaert, F. Plasschaert en A. Colsen. In de rondvraag stelde de heer Plas schaert de vraag of het nodig was om lid te zijn van het Wit-Gele Kruis om hulp te kunnen ontvangen van het Kraamcentrum te Terneuzen. De heer IJsebaert, bestuurslid van de Stichting Kraamzorg, antwoordde, dat zij, die lid zijn van een kruisvereniging, te allen tijde hulp ontvangen van het Kraamcentrum. Zij die geen lid zijn ont vangen eveneens hulp, indien er een kraamverzorgster beschikbaar is. Het kan zelfs gebeuren, dat een kraamver zorgster in een gezin van een niet-lid reeds na korte tijd wordt weggehaald, omdat zij elders nodig is. Tenslotte deelde de voorzitter nog mee. dat er door het bestuur plannen ontworpen worden om ook voor de wijk verpleegster een vijfdaagse werkweek te verwezenlijken. sentiële betekenis voor het culturele le ven van een gemeente. Voor Terneuzen, dat zich in vele opzichten aan het ont wikkelen is, is het bestaan van een mu ziekgezelschap van grote betekenis en het zou jammer zijn als de daadwerke lijke steun van de bevolking zou afne men. Zover zijn wij gelukkig nog niet en dat men de eigen harmonie zal blij ven steunen is alleen maar te hopen. Een winstpunt was, dat degenen, die in het concertgebouw waren, voor het grootste deel met aandacht het concert volgden. Jammer, dat dit niet kan ge zegd worden van de openluchtconcerten. Nu de oude kiosk van de Markt is ver dwenen en een nieuwe verplaatsbare is I aangeschaft zullen de concerten op een I rustiger plaats kunnen gegeven worden'. Dat zal de uitvoeringen ongetwijfeld ten goede komen en dan zullen de werkende i ledenmeer overtuigd worden van de waardering voor hun werk. Morgen, vrijdag 16 maart, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: Hansweert 11.54 en 0.00 uur; Terneuzen 11.36 en 0.00 uur: Vlis singen 11.09 en 23.44 uur; Wemeldi\# 12.27 en 0 00 uur. MIDDELBURG City 20 uur Het zevende zegel. 10 Electro 19.30 uur Strijd om de gele rivier, 14 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur In de catacomben der onderwereld,. 14 j. HULST Bioscoopgebouw 20 uur Zij sloegen «n zij kusten hem, 18 j. GENT KNS Let op Amelie! ANTWERPEN KVO 20 uur Rigoletto Het, I BIERVLIET Het Oude Raedthuys 19.30 leven gaat door (toneel) CLINGE Verenigingsgebouw 19.45 uur Verhoging kerkelijke inkomsten STEKENE R. Clapdorp 15 uur Schieting HULST Bioscoopgebouw 20 uur Blonde meisje voor Havana, 18 j. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Nachtvlinders van Pigalle TERNEUZEN Luxor 20 uur Afspraakje in septenwCI' alle leeft. KOEWACHT R. Clapdorp 19 uur Schieting De in september 1951 te Dn Woensdrecht overgebrachte St Hjke Luchtmacht heeft zich irj revisie- en reparatiebedrijf vail accessoires. Voor de Britse s accessoires is de Straalmotor! Koninklijke Luchtmacht. Daail ook Rolls-Royce „Nene"-straali| van de Bondsrepubliek Duitsla in revisie. Behalve revisie ei Koninklijke Luchtmacht word Belgische, Deense, Noorse en D j Deze starters, die op zichzl straalmotoren zijn, en een zeerl mogen gedurende zeer korte til leveren, worden beproefd in eel gebouw, waarvan de inventaris! de van drie miljoen gulden do enigde Staten is geschonken. In het begin waren er ongevj man personeel werkzaam, vod militairen. Nu werken er circa derdvijftig personen, waarvan tachtig militairen. De ongeveer! derd zeventig burgers (en ook |f aantal burgeressen) wonen vod in Bergen op Zoom en in Vil De Straalmotorenwerkplaats I sticht om de revisie en reparatl destijds in de Gloster „Meteor"! Rolls Royce „Derwent"-moloreif bedrijf uit te voeren, ter bespl kosten en doorlooptijd. Men kot;: kleine voorraad reservemotorenl tengevolge waarvan de invest, ten konden worden beperkt, verder, in vergelijking met uit! van revisie en reparatie in ha land, tegen een lagere man-uur L ken. Men was onafhankelijkerl kingen in het buitenland en hal het bezwaar ondervangen van f kennen van hogere prioriteit tenlandse industrie aan de eigd krachten. Voorts had men lagefl portkosten door kortere aan- erl (Advertentie) Ontdek de lentestoffen (v; 7.95 tot 8.95 p.m.) waarmee exclusief-elegant zult zijn in c I O De burgemeester van Ensched< heef W. Thomassen, heeft het ini genomen tot een congres over ht ningtekort. Aan 23 gemeenten zijn digingen gezonden om dinsd maart een voorbespreking te heb! dit voorstel en een programma op t len voor het congres. Overlegd -• 1 oen welke gemeenten verder in aal «mg komen om voor het congres te den uitgenodigd. Voorzitter van de voorbespreking burgemeester van Rotterdam mr. van Walsum. Tot de gemeenten die zijn uitgeri behoren o.a. Eindhoven, Helmond, terhout en Tilburg. Oe consul-generaal van Zwit lend in Amsterdam is buiten wil betrokken in een ruzie tui twee paren autohandelaren, aangetrokken waren door de koop aangeboden Volkswagen de Zwitser. Hij had in een adi tentie aan de eerstkomende n«to aangeboden voor f2500. Gisterenmorgen meldden U autohandelaren zich op het c sulaat, maar omdat de com generaal nog niet aanwezig u wei d hun verzocht in de wac kamer plaats te nemen. Even la kwam een tweede paar handela «innen. Zij werden door het eer Tj'rop gewezen, dat de k( 7 al Besloten was en - wel weg konden gaan. Dat den de telaatkomers ook. M ,u,ach"en zij de cons generaal op, die niets wist van

de Stem | 1962 | | pagina 2