Aarzeling bijKVP inzake de huurverhoging per 1 juli Geen motie van P. v. d. A. Laatste Evian loodjes in zeer zwaar „ZWARTE" LONEN Soekarno akkoord met voorstel V.S. fsnnbrod Djakarta wil vlug gesprek Beatrix bezocht Jaarbeurs KAB en NVV als kemphanen tegenover elkaar bij loondebat in Tweede Kamer Diplomaten actief rond kwestie Nieuw-Guinea, DAGBLAD VOOR ZEELAND Onlusten in Guatemala Zonnige perioden Maatregelen legen geluidshinder in woningen KAB-er Bogaers: Loonbeleid is goed Met de noorderzon vertrokken Uw ontbijt, uw lunch... elke broodmaaltijd lekkerder dan ooit met diepdoorbakken Ned. Kampioensch. Tafeltennis Eurovisie: Finale Songfestival HET GOED BEKIJKEN 102e JAARGANG No. 23928 Voor God, Koningiv en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E, H B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. 3. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. blaO Stem DONDERDAG 15 MAART 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Lossp nummers 15 cent. Advertentieprijs vooi de gehele oplage 0 40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeawsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 telefoon 2377 IBiibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2fi(P OOSTBURGNieuwstraat 41 telefoon 2893) DR. VELDKAMP: WELVAARTSSTIJGING STAAT OP HET SPEL (Vm onze parlementaire redacteur) De nieuwste cijfers wijzen uit, dal de lonen dil jaar nog verder zullen slijgen dan geraamd (zes procent) nas, terwijl de produktiviteits- stijging - waaruit loonsverhogingen „ver diend" moeten worden - bij de raming zal achterblijven. Dit op overspanning wijzende ticgeven was gisteren in de Tweede Kamer voor minister Veldkamp (Sociale Zaken) het voornaamste argument 0111 onverkort vast te houden aan het loonmaligingsakkoord van kasteel Oud-Wassenaar. N.V.V.-voorzitter drs. Roemers (P.v.d.A.) had - zoals gisteren reeds gemeld - een ruimere interpretatie geëist. Anders zegt het N.V.V. zijn medewerking aan hei loonbeleid op, dreigde li ij - Dr. Veldkamp ging voor dit dreigement niet opzij- „Denk er wel aan, wat u doel", zei hij tol de oppositie. „U zet het resultaat van de vrijere loonvor ming op liet spel". Dr. G. VELDKAMP Bij nieuwe onlusten in Guatemala zijn gisteren volgens een officieel communi qué acht rebellen" in een treffen met een legerpatrouille, 80 kilometer van Guatemala City, gedood. De bewindsman becijferde, dat het vrijere loonbeleid voor de werknemers geresulteerd heetf in een aanzienlijke welvaartsstijging. Deze welvaartsstijging zou onderbroken worden door een onverant woorde loonontwikkeling. Drs. Roemers kwam niet met een motie. Hij voelde ook zelf wel aan, dat de houding van het N.V.V. in de Kamer geen enkele weer klank vindt. Dat bleek ook uit de rede van K.A.B.-adviseur drs. Bo- gaers (K.V.P.) (Van onze Pa rij se correspondent) De laatste loodjes wegen in Evian zo zwaar, dat er domme-krachten aan te pas moeten komen om ze een paar centimeter te verplaat sen. Ook de dag van gisteren heeft geen uitkomst gebracht. De ver gadering in het hotel du Pare be gon om kwart over elf en was met een onderbreking voor het eten om zes uur afgelopen. Toen gaven de Algerijnse vertegen woordigers er de voorkeur aan nog voor donker per helikopter naar Genève te rug te keren. Dinsdag gingen zij per boot terug, maar het weer was zo wild, dat het over de golven van bijna een meter hoog een allesbehalve plezierige thuiskomst was. Ook uit de besprekingen van gisteren is opnieuw gebleken hoe moeilijk het is de twee standpunten met elkaar te ver zoenen. De voornaamste verschilpunten, HET KOMT voor, dat zgn. ,,lege n.v.'s", die verrekenbare verliezen hebben gele den, worden opgekocht om de heffing van vennootschapsbelasting en inkom stenbelasting over na de overneming van die n.v.'s te maken winsten te ontgaan. Daartegen gaat het ministerie van Fi nanciën zich krachtiger verzetten. VOOR VEROLME was het gisteren een historische dag. Op de werf te Rozen burg werd de Esso Hampshire gedoopt, een 77.000 d.w. ton metende tanker, het grootste schip, dat ooit in Nederland is gedoopt. RE HOGE Autoriteit heeft van de Belgi sche regering het verzoek ontvangen °ver te mogen gaan tot een aanvullende steun voor de Belgische kolenmijnen tot een bedrag van 765 miljoen frank, meer dan het drievoudige van de huidige sub sidie. NA EEN auto-ongeluk op de weg Ant- ^erpcn-Mechclen, waarbij zaterdag j.l. zoals wij hebben gemeld de 60-ja- ugc mevr. M. A. B. Roels is overleden, is thans ook haar echtgenoot aan de ge volgen van zijn verwondingen overleden. Dit is de 77-jarige prof. F. M. J. A. A°els, vroeger hoogleraar in de psycho- to !e'- iie op ^et Sebied van de psycho- i «,5 i cn beroepskeuze baanbrekend werk heeft verricht. Weersverwachting van het K.N.M.I. °Pgemaakt gisteren- t Jv°nd 23.15 uur: li??"'510 Por»odpn maar ook plaatsc- i tilrn0,0'1 ?neemvbui. Overwegend ma- i T«lïin' bissen west en noordwest. m? Uren oplopend tot enkele t V»mf? °Von het vriespunt. np li 51guur0n °nder 18 43 uur- Maan 5 taiM uur" °P 6 54 UUr' Maan on" waaronder ook louter formele proble men. publiceerden wij reeds in onze edi tie van gisteren. Al die besprekingen over problemen van beginsel en van formaliteit nemen Zoveel tijd in beslag, dat voor het schrij ven van slechts enkele regels twee tot drie uur verloren gaan. Parijs blijft in tussen onverstoorbaar optimistisch. In het Elysée-paleis is permanent een tech nische ploeg van radio en televisie aan wezig om op ieder gewenst ogenblik de rede van De Gaulle te kunnen opnemen en uitzenden, ook per beeld. De Gaulle wil namelijk zelf het sluiten van de wapenstilstand aankondigen. Hetzelfde zal gebeuren door de leider van de Al gerijnse regering Ben Khedda in Tunis. De televisiezender van Oran is echter fisterenavond tijdens een uitzending door en ontploffing vernield. De zender zal waarschijnlijk enige dagen lang niet kun nen worden gebruikt. Men meent, dat de O.A.S. hier de hand in heeft en het on mogelijk wil maken dat de verwachte bekendmaking door president De Gaulle vanuit Oran wordt uitgezonden. Onmiddellijk na de rede van De Gaul le zal het Franse parlement in buiten gewone zitting worden bijeen geroepen. Men verwacht dat voor a.s. vrijdag of zaterdag. Troepen paraat In Frankrijk zijn alle militairen van land-, zee- en luchtmacht in hun kazer nes geconsigneerd. Alle verloven zijn in getrokken. Dit hebben militaire autori teiten gisteren ir Parijs meegedeeld. In de vlootbasis Toulor worden de toe gangen tot het arsenaal door met ma chinepistolen bewapende mariniers be- w"aakt. Enige schepen .van de Franse vloot, die oefeningen houden in het wes telijke deel van de Middellandse Zee, kruisen voor de kust van Algerië. De Franse regering heeft voorts de ontbinding gelast van de bewe ging „Nationale Hergroepering" on der leiding van Jacques Soustelle, voormalig Gaullistisch minister, die thans een verbitterde tegenstander van de Algerijnse politiek van de president is. De beweging, waarvan de oprichting in oktober 1960 door Soustelle werd be kendgemaakt. heeft nooit de concrete vorm van politieke partij gekregen. Soustelle ging na de putsch der gene raals in Algiers (in april j.l.) uit eigen beweging naar het buitenland. Men denkt dat hij voornamelijk in Italië is ge weest. In het omstreden Algerië heerst een huiveringwekkende rust. Europeanen en moslims gingen elkaar iets meer uit de weg na een dag (dinsdag"» van bloedige aanslagen die aan 29 personen het leven kostten en 55 anderen met verwondingen in ziekenhuisbed of kliniek deden belan den. Toch ontbraken ook gisteren de nodige aanslagen niet, tengevolge waarvan een 15-tal personen het leven verloor. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft de gemeentebestu ren in kennis gesteld van wenken en aanwijzingen ter beperking van de ge luidshinder in etagewoningen. Indien de ze bij het ontwerpen van nieuwe wo ningwetwoningen worden gevolgd, zullen de hieruit voortvloeiende hogere kosten tot in het algemeen ten hoogste f 400 per etagewoning in de stichtingskosten opgenomen kunnen worden. Deze verweet de PvdA en NVV een „frontale aanval op het wel- vaartsbeleid van het kabinet-De Quay". „Mochten uw acties er on verhoopt toe leiden, dat dit wel- vaartsbeleid op gevoelige wijze zou worden omgebogen, dan komt de verantwoordelijkheid daarvoor geheel voor uw rekening", zei drs. Bogaers tot de oppositie. Op een punt was de K.V.P.-woord- voerder het overigens wel eens met drs. Roemers. Ook hij meende, dat er naast de loonbeheersing wat meer aandacht geschonken moet worden aan andere maatregelen voor con- junctuurbeheersing. In dit verband adviseerde hij de regering namens de K.V.P.-fractie, te doen nagaan of de voorgenomen huurverhoging per 1 juli a.s. nog wel verantwoord is. Voorts beval hij aanvullende maatre gelen aan op het gebied van de bouw- Naar eerst thans blijkt is enige weken geleden de Veenendaalse zakenman V., die ervan wordt verdacht verduistering tot een bedrag van 40.000 gulden te heb ben gepleegd, naar Amerika vertrokken. V. dreef in Veenendaal een zaak in ra dio- en televisietoestellen. Hij had daar bij tal van goederen in consignatie. Voor hij vertrok heeft hij inventaris en voor raad verkocht. Hij liet echter na zijn schulden te betalen. markt, de investeringen cn het finan- cieel-monelair terrein. Vooral de opmer king over een uitstel van de huurver hoging was opmerkelijk. Er blijkt dui delijk uit, dat er ook in de K.V.P.- fractie weinig geestdrift bestaat, voor een nieuwe huurverhoging, althans op dit moment. Verloren zoon? Minister Veldkamp had weinig moei- te om de niet op zakelijke maar politie ke overwegingen gebaseerde aanval van N.V.V.-voorzitter Roemers op het huidi ge loonbeleid af te slaan. De bewinds man boorde zijn tegenstander echter niet in de grond. Hij behandelde hem ais de verloren zoon, die men over enige tijd toch wel weer in het vaderhuis terug verwacht. De K.A.B.'er Bogaers trok echter veel feller van leer. Zijn scherpe kritiek op het N.V.V. zal drs. Roemers c.s. nu niet direct met heimwee hebben doen terugCen%ö# aan de goede samen werking van weleciv tussen de vakcen trales onderling. De spelregels voor het huidige loon beleid deugen niet, had drs. Roemers gezegd. Ze zijn onhanteerbaar en onbe grijpelijk voor de werknemers. „Ideaal zijn ze zeker niet", erkende dr. Veld kamp, „maar in een tijd van hoogcon junctuur zijn er altijd moeilijkheden met het loonbeleid". Dr. Veldkamp wees cr voorts op, dat de regering reeds ander half jaar geleden aan de S.E.R. advies heeft gevraagd over een nieuw loon systeem. Het is er nog steeds niet. Onbevredigend Onbevredigende spelregels? Drs. Bogaers (K.V.P.) ontplofte bijna. De oorzaak van een groot aantal pro blemen ligt in het feit, dat de P.v.d. A. en het N.V.V. van het begin af aan of wel de vrijere loonvorming niet hebben begrepen of er niet loyaal aan hebben meegewerkt, riep hij, hetgeen hij nader toelichtte. Drs. Bogaers noemde de resultaten van het huidige loonbeleid „goed tot zeer goed". De P.v.d.A. en het N.V.V. heb ben nooit de les geleerd uit de voorspoe dige groei van het „magere loonkonijn" van Suurhoff, zei hij. Het loonkonijn is allang uit zijn hok gegroeid, constateer de ook staatssecretaris Roolvink. Het „huurkonijn", dat volgens de heer Suur hoff een enorm beest zou worden, kan echter, zo zei de staatssecretaris, wel opgeborgen worden in een lucifersdoos je. De heer Roolvink had tevoren gecon- boos over een persoonlijke aanval van de heer Roemers. Deze had gesugge reerd. dat de huidige moeilijkheden vooral te wijten zouden zijn aan het on tactisch optreden van de heer Roolvink. Drs. Bogaers sprong voor de staatsse cretaris in de bres. Hij prees de heer Roolvink wat byzantijns als „een waar dige vertegenwoordiger van de beste tradities der A.R.-partij" en bracht hem dank en hulde voor zijn „schier onmen selijke inspanningen". De heer Roolving had tevoren gecon stateerd. dat het bij de interpretatie over het matigingsakkoord van Oud- Wassenaar in feite gaat om materieel onbelangrijke zaken. Het N.V.V. wil voor langlopende c.a.o.'s een voorschot op de produktiviteitsstijging van 1963. De re gering wijst dit af, maar is bereid om deze langlopende c.a.o.'s een tussentijd se openbreking toe te staan indien bij nader overleg in het komend najaar blijkt, dat voor 1963 geen uitgesproken matiging betracht behoeft te worden. Het gaat hier toch ook niet om formu les, betoogde de K.A.B.'er Bogaers. het gaat om de geest. Als alle betrokken organisaties van goede wil zijn komen we uit de moeilijkheden. „Maar is de oppositie, het N.V.V. in cluis, wei van goede wil? Jullie roept het hardst om nieuwe spelregels", zei de heer Bogaers tot de oppositie. Die nieuwe regels zijn inderdaad gewenst, maar de totstandkoming ervan wordt door de houding van het N.V.V. zeer bemoeilijkt. Het N.V.V. immers wijst thans ver antwoordelijkheden af die het zou moe ten dragen. Hoe kan men het N.V.V. dan de nog grotere verantwoordelijkheden van een nieuw loonsysteem toevertrou wen? De heer Bogaers eindigde zijn rede met een beroep op het N.V.V. de huidige „ondemocratische" houding te laten va ren. Vandaag wordt het loondebat verder voortgezet. (Van onze parlementaire redacteur) In 1961 is bij een steekproef on der 400.000 werknemers) gebleken, dat er in Nederland gemiddeld 5,4 procent boven de loonsom aan ..zwart" loon wordt betaald. De hoogste zwarte lonen ruim zeven procent worden in de Randstad Holland betaald. Limburg en Bra bant liggen ongeveer op het gemid delde. Het overige deel van Neder land ligt daar met vier procent onder. Bewijst deze „zioarte"- loonontwikkeling nu, dat het hui dige loonsysteem niet deugt? Geen sprake van, betoogde minister Veld kamp gisteren bij het loondebat in de Tweede Kamer. De „zwarte" lonen vafi het ogenblik zijn geen gevolg van het tegenwoordige loon systeemmaar een uitvloeisel van de spanning op dc arbeidsmarkt. NVV-voorzitter Roemers (PvdA) had te voren beweerd, dat zwarte lonen hij kwam tot zes procent wel het gevolg zouden zijn van een ondeugdelijk loonsysteem. Dr. Veldkamp herinnerde hem fijntjes aan de tijd van de door de socia listen zo geliefde geleide loonpoli tiek. In 1956 werd er onder Suur hoff gemiddeld, zes procent „zwart" loon' uitbetaald en toen was dc spanning op de arbeidsmarkt niet zo groot als thans. Maar werd er ten tijde van Suurhoff niet scherper tegen de „zwarte" lonen opgetre den? Ook dat bleek niet waar te zijn. In 1961 zijn door de loon- controle dient sen in totaal 352 pro cessen-verbaal opgemaakt. Hieruit resulteerden geldboeten variërend van 250 tot 10.000 gulden met een gemiddelde van 1000 gulden. In 1956 werden er ruim 500 processen- verbaal uitgereikt, maar het boete gemiddelde bedroeg toen slechts 500 gulden. Als u werkelijk iets wilt doen aan de „zwarte" lonen, moet u een gezamenlijke actie van werkgevers en werknemers op dit gebied be vorderen, zei dr. Veldkamp tot de NVV-voorzitter. U bereikt niets door het overleg te verbreken. Dit was voor dr. Veldkamp aan leiding om verder in het openbaar neen détailgegevens over de „zwar te" lonen te verstrekken. Hij be loofde hierover nader vertrouwe lijk te zullen spreken met de Kamercommissie van Sociale Zaken. In het eerste ontwerp van zijn rede had dr. Veldkamp hierover wel enige gegevens opgenomen. Bij na der inzien schrapte hij ze. Het eerste ontwerp was toen echter reeds aan de pers uitgereikt. De pers respec teerde vanzelfsprekend de nadere overweging van de minister. Drs Roemers deed dat niet. Hij had. van bevriende journalistieke zijde inzage gekregen in de eerste ontwerp-rede en bracht, later de gegevens die de. bewindsman uiteindelijk vertrou welijk had willen houden toch in het openhaar debat. Het ivas on begrijpelijk dat Kamervoorzitter Kortenhorst niet ingreep bij deze ongehoorde inbreuk op normale fatsoensregels. He Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, beeft gisteren bekendgemaakt dal president Soekarno hel Amerikaanse voorstel betreffende het beginnen van officieuze en geheime besprekingen lussen Nederland en Indonesië over de kwestie Nieuw-Guinea, beeft aanvaard. Minister Soebandrio beeft dit, aldus radio-Djakarta, gezegd bij zijn terugkeer van bet eiland Bali, waar bij een onderhoud bad met president Soekarno: een andere buitenlandse koers dan Soe karno voorslaat, verklaarde voorts dat Nederland de soevereiniteit over Weste lijk Nieuw-Guinea even goed aan Indo nesië als aan dc V.N. kon overdragen. Dit achtte hij zelfs logischer. Volgens dr. Hatta heeft Indonesië her haaldelijk getracht contact met de Ne derlandse regering op te nemen, doch deze pogingen waren afgewezen. (advertenties) Prinses Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan de Jaarbeurs in Utrecht. Foto: De prinses ont vangt uit handen van dr. G. van der Wal, voorzitter van de raad van beheert een koffiezetapparaat. Minister Soebandrio heeft voorts ge zegd, dat de Indonesische president de hoop had uitgesproken, dat de officiële besprekingen zo spoedig mogelijk zouden kunnen beginnen en dat de wijze van overdracht van het bestuur over Weste lijk Nieuw-Guinea aan Indonesië spoedig zou kunnen worden geregeld. Volgens minister Soebandrio had pre sident Soekarno nog gezegd: „Als de Ne derlanders het bestuur aan Indonesië overdragen, kunnen wij de veiligheid van de Nederlandse burgers garanderen en de verzekering geven, dat de vrede in het gehele gebied bewaard zal blij ven. Wij hebben voldoende ervaring om de vrede en veiligheid in het gebied te verzekeren. Onze strijdkrachten zijn vol komen in staat om alle eventualiteiten het hoofd te bieden, die zich door de schuld van de inwoners kunnen voor doen". Burger zwijgt Over de plaats waar en de Amerikaan onder wie volgens het voorstel van Washington het vertrouwelijk voor overleg zal moeten plaatsvinden, heeft de regering de commissies van Buiten landse Zaken en Defensie uit de Tweede Kamer vertrouwelijk ingelicht. Dit is gisteren gebeurd tijdens een bijna twee uur durende bespreking. Aan deze be spreking werd van regeringszijde deel genomen door minister-president De iQuay, de ministers Luns (Buitenl. Za ken) en Visser (Defensie) en de staats secretarissen De Jong (Marine) en Cal- meijer (Defensie). Men moet aannemen, aldus onze parlementaire redacteur, dat de regering tijdens dit vertrouwelijk be raad volkomen aannemelijk heeft weten te maken, dat het landsbelang op dit moment geen openbaar debat over Nieuw-Guinea gedoogt. Zou dit bewijs niet geleverd zijn, dan zou oppositieleider mr. Burger hij heeft zelf aan het overleg deelgenomen zeker opnieuw op een debat hebben aangedrongen. Dit is gisterenmiddag niet gebeurd. Met dit stilzwijgen heeft mr. Burger ipso facto erkend dat zijn motie van dinsdag, waarin op een openbaar Nieuw-Guineadebat werd aangedron gen, niet doordacht is geweest. Luchtalarm op Biak Terwijl aldus Den Haag, Washington en Djakarta op diplomatiek niveau naar stig werken, heeft de commandant van de strijdkrachten in Nieuw-Guinea gis teren het volgende bekend moeten ma ken: „Door de commandant van de lucht verdediging te Biak is dinsdagavond van 23.05 uur tot 23.47 uur plaatselijke tijd luchtalarm gegeven. Het alarm geschiedde op grond van visueel waargenomen in de lucht bewegende lichten boven Straat Japen (d.i. de straat ten zuiden van Biak), terwijl zich daar geen eigen of ons be kende vliegtuigen bevonden. Over de aanwezigheid van vliegtuigen kon geen zekerheid worden verkregen. De laatste waarneming was te .23.15 uur. Te 23.47 uur kon zonder verdere actie het alarm worden opgeheven". Intussen is gisteren de commandant van de „bevrijdingsoperaties voor West- Irian", generaal-majoor Soeharto, in Djakarta aangekomen om verslag uit te brengen over de voorbereidingen die in Oost-Indonesië worden genomen met be trekking tot een eventuele aanval op Westelijk Nieuw-Guinea. Neliroe In antwoord op vragen gesteld in de Raj Sabha, de eerste kamer van India, heeft premier Nehroe verklaard dat In dia niet zou toestaan dat Indische zee- of luchthavens door Nederlanders zouden worden gebruikt om militairen naar Nieuw-Guinea te vervoeren. Hij zei. dat een dergelijk verzoek niet was ontvan gen van de Nederlanders. Trouwens, het beleid van India in deze was bekend. Hatta De voormalige Indonesische vice-pre sident dr. Hatta. die te Bonn vertoeft, heeft op de Nederlandse regering een beroep gedaan een „wezenlijke stap" in de richting van een oplossing van de kwestie Westelijk Nieuw-Guinea te doen. In een gesprek met Nederlandse jour nalisten in Bonn zei dr. Hatta, dat Ne derland tot dusver steeds slechts de ene kleine stap na de andere heeft gedaan. Volgens hem behoeft Nederland slechts irrationele herinneringen aan een oude koloniale glorie" te overwinnen om tot een overeenkomst met Indonesië te ko men. De Indonesische politicus die als wes telijk georiënteerd bekend staat en als een voorstander wordt beschouwd van let op dit stempel Import uit Finland bruin of wit veredeld knackebröd zondag 18 maart te Nijmegen te Luxemburg ARIST0NA fltutotia

de Stem | 1962 | | pagina 1