NU BETER DAN OOIT Smalfilmen is een hobby, die populariteit verdient meer ARUNEN Waar het om gaat bij de ontwapeningsconferentie Terugkeren is de kunst GUN GUN Greep in n de dan nu en spaarpot is wel nodig..... Landingen op vaste land ekasin In de ruimtevaart geldt: Geen verlengstuk van fotografie De beweging ik sparen wat koopt u W! hoe gaat dat geboden als een huis Geen angst voor EXTREMISME in West-Duitsland Gecoördineerd energiebeleid volop in studie Gebrek aan land De Gemini Voor f 35000 cocaine in Nederlandse tanker uzelf en uw gezin 'n feest op uw dis Beroep van verdediger „Eichmann wilde Joden niet uitroeien" Kennedy's moeder maakt het uitstekend 9 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 15 MAART 1962 9 (advertenties) Smalfilmen heet nog altijd min of meer een exclusieve liefhebberij De man of de vrouw die met het wonderkastje staat te manipuleren als er ergens een optocht is, als Sinterklaas zijn intrede doet of bij welke boeiende gelegenheid dan ook, wordt op een af standje bekeken, net of iedereen wil weten of er nu wel echt een film in dat kastje zit. En waarom eigenlijk? Fotocamera's, om maar eens iets te noemen, zijn van lieverlee heel gewone gebruiksvoorwerpen geworden. Een toerist zonder fototoestel ziet er bijna net zo gek uit als een toerist die vergeten is zijn overhemd aan te schieten- Maar filmcamera's TVTu heb ik hier misschieer een heel gevaarlijke .vergelijking gemaakt. Een vergelijking tussen een fototoestel en een filmcamera. Dat kan misverstan den wekken. Dat kan de indruk oproe pen, als zou bijvoorbeeld filmen een ver lengstuk zijn van fotograferen. En niets is minder waar. Film en foto hebben alleen met elkander gemeen, dat ze voor een deel op hetzelfde technische principe berusten, dat ze een spel zijn van licht en donker en dat ze een veeleisende, maar daardoor ook dank bare vrijetijdsbesteding zijn. Voor de rest leven de grootheden film en foto n heel eigen leven. \e intenties van filmers en foto grafen liggen trouwens ook een heel stuk uit elkander. Waar de fotograaf er op uit is om m één enkel statisch beeld zoveel mogelijk te vertellen, om daarin zelfs als hem dat wil gelukken een suggestie van beweging te leggen, daar jaagt de filmer, ook de amateur, juist op beweging. En als die er niet is, dan maakt hij ze. Want filmen is niet vertellen in een reeks van enkel voudige, zelfstandige beelden, maar in een opeenvolging van beelden, waarbij de beweging soms van het object, soms van de camera juist een essen tieel element is. We gaan over dat smalfilmen als lief hebberij eens wat nader praten. Want vaak krijg ik de indruk, dat er nog heel wat misverstanden moeten worden weggewerkt, eer deze hobby echt popu lair wordt. En verdienen doet ze het zeker. Er is één ding waarover ik mij, als amateur-filmer, altijd verbaas. Als ik ergens buitenshuis met camera en statief bezig ben, dan zijn er vaak be langstellende toeschouwers die er een praatje over willen maken. Eerst komt dan altijd de isnelle) conclusie: "Kijk, da's nou leuk, zeg!" en dan volgt al heel snel de stereotiepe vraag: ,,Is dat nou duur?" Van het leuke van mijn hobby zijn ze dus in een paar minuten overtuigd, hoewel ze alleen maar gezien hebben hoe ik door mijn zoeker loerde en op het gepaste moment de camera het lopen. Van al dat heerlijks dat daar binnenshuis aan vooraf is gegaan en dat er binnenshuis nog op volgt, weten ze niets. En daar vragen ze ook niet naar. Ze willen alleen maar weten of het duur is. Als antwoord hierop zou een weder vraag volstaan aan alle hobby-ers: „Is uw hobby duur? Té duur soms voor wat u ervoor terug krijgt?" ïaar ik zal me er daarmee niet 1 vanaf maken. Ik wil best toegeven, dat filmen zo nu en dan wel eens een greep in de spaarpot vraagt, hoewel dat trouwens van ieders persoonlijke be hoefte afhangt. Het blijft tenslotte een liefhebberij. Maar dan wil ik er ook bij vertellen, dat ik jaren geleden begonnen ben met een heel simpele camera van f 98,- waarvan ik lange tijd veel plezier gehad heb. Het was een eenvoudig kast je, maar met een beperkte, doch goede lens. En dit laatste is ongetwijfeld het voornaamste van de smalfilm-uitrusting, Intussen ben ik wat hogere eisen gaan stellen aan mijn ,,produktie" en dus heb ik mijn uitrusting verbeterd en uit gebreid. Dat heeft me heel wat sparen gekost, maar mij dunkt dat iedere ware amateur dat toch wel voor zijn hobby over zal hebben. zullen van het onkosten-vraag- stuk afstappen. Daar zijn al genoeg foldertjes over geschreven en iedere fo to- en filmwinkelier zal u graag willen voorlichten, afgaande op uw verlangens en uw financiële mogelijkheden. We kun nen beter nog wat praten over de ge noegens die u zich met een smalfilm- camera koopt. Hier zijn een paar zakelijke gegevens. Wat u als amateur in de winkel gaat kopen is om te beginnen een 8 mm ca mera. U kunt er, naar believen, een zwart-witfilm of een kleurenfilm opzet ten. Wanneer u zich tot zwart-wit be paalt en dat geeft de meeste ama teurs toch wel de grootste voldoening dan kunt u diverse merken opgespoel- de films kopen, waarvan de prijs rond de f 10,- ligt. U hebt dan een spoel met 15 meter bruikbare film er zit een aanloopstrook aan om filmverlies Titels maken voor de film is een sport op zich. Een titelapparaat zoals op deze foto biedt tal van mogelijkheden, ook voor truc-titels, die anders heel wat knutselwerk vereisen. want eer hij enige jaren als amateur filmer achter de rug heeft, zullen hem de teleurstellingen niet bespaard zijn ge bleven. Heus, een spoel van 15 meter smalfilm zal geen 15 meter film in de projector opleveren. Als alles volgens plan verloopt, zelfs dan zal er nog heel bij het opzetten en omdraaien te voor komen wat bij het projecteren neer komt op voldoende voor vier minuten draaien. Bij de hierboven genoemde ge middelde prijs zijn de kosten van ont wikkelen inbegrepen. Wat voor camera gaat u kopen? Wel dat hangt af van uw plannen, uw durf en uw portemonnee. Ik herinner me nog, dat mij bij mijn eerste aankoop gezegd werd: Neem een zo eenvoudig (en dus zo goedkoop) mogelijke, daar maak je de minste fouten mee. Achteraf bezien is dat een waarheid als een koe geble ken. Een toestel met één vaste lens, waarbij je niets anders te doen hebt dan het diafragma in te stellen, laat weinig mogelijkheden voor verzuim. Maar 't biedt ook weinig mogelijkheden voor het experiment en juist dat is bij het amateurfilmen zo boeiend, dat de bekoring op de duur toch onweerstaan baar wordt. En dan komt er natuur lijk een camera met drie objectieven (één erbij voor close-up en één voor groothoekopnamen), of met een zoom lens (instelbare brandpuntsafstand) die tegenwoordig vrijwel van ieder goed merk in de handel is. Dan wil je een terugwikkelinrichring op je camera, of de mogelijkheid van verschillende beeld snelheden, je vindt dat je diverse filters nodig hebt en ga zo maar door. En heb je dan eenmaal zo'n camera, dan gaat je hart van amateur-filmer steeds sneller kloppen. Want je mogelijkheden zijn bijna onbegrensd. Hoe gaat nu een amateur-filmer al die mogelijkheden benutten? Want dat is tenslotte toch de opzet van heel zijn hobby. Al vervult het hanteren van zijn camera hem met nog zoveel ge noegens. hij wil de resultaten zien. Laat ik dan ter geruststelling (maar waarom eigenlijk?) voorop stellen, dat er weinig amateurs zijn met professio nele aspiraties, hoewel iedereen er mis schien wel eens van droomt om een „net echte" film te maken. Dat edele streven kan echter alleen maar zijn enthousiasme in de hand werken, als hij achter z'n statief staat om zijn kinderen, zijn hond, zijn straat of wat dan ook op de smalle band te krijgen. Dat enthou siasme heeft hij trouwens wel nodig ook, Binnenopnamen met lampen op de ca mera en achtergrondverlichting om slag schaduwen op te vangen. De band recorder wijst erop, dat deze filmer een geluidsfilmpje wil maken. wat geknipt en geplakt moeten worden en daarbij ook heel wat weggegooid voor de rolprent klaar is voor de huise lijke première. Moeten smalfilm-amateurs dan he lemaal zelf pionieren? Voor een groot deel zeker. Immers je moet je mate rialen Ieren kennen. Je moet door en door vertrouwd raken met je camera. Je moet snel leren reageren, omdat geen enkele beweging zich herhaalt en omdat een geforceerde herhaling de spontaniteit aan de beweging ont neemt. Dus: snel kijken, snel beslis sen en snel schieten. En die beslissing houdt meteen in, dat je dan in één enkele blik kunt overzien, of je came ra „klaar" is: Goede brandpuntaf stand? Dieptescherpte goec1 ingesteld? Veerwerk opgewonden? Camera niet meer geblokkeerd? Diafragma goed ingesteld? Even belangrijk is het vertrouwd ra ken met de al dan niet gekoppelde be lichtingsmeters. Vaak zitten tegenwoor dig de belichtingsmeters in de camera gebouwd, hetgeen niet altijd een gemak is, omdat je vaak bij je onderwerp de belichting moet meten, terwijl je ca merastandpunt meters verder kan zijn. Maar afgezien daarvan, iedere belich- tingsmeter heeft zijn eigenaardigheden daar zijn geen tabellen tegen opge wassen. Voor een goed resultaat zou iedere filmer bij de belichting zelfs re kening moeten houden met de capaci teiten van zijn projector. Dit zijn dus allemaal zaken, die de amateurfilmer zelf moet „uitvech ten" en zichzelf moet aanleren. Daar naast echter zijn er geboden die voor iedere „doe-het-zelf-cameraman" gelden en die in ieder smalfilmboek te vinden zijn. Ik zal er een paar noemen, waar van ik de belangrijkheid in de praktijk heb ondervonden. Houd de camera stil en laat de be weging van het onderwerp komen. Merkwaardig genoeg krijgt iedere beginnende filmer aanvechtingen om met zijn lens het bewegend onder werp te volgen. Wie even nuchter doordenkt weet, dat hij dan straks op zijn doek een stilstaand, vreemd gebarend onderwerp te zien krijgt met een pijlsnel voorbijschietende achtergrond. 2. Logische conclusie uit het voorgaan de: schroef die camera op een sta tief.Niet alleen biedt dat een nood- zakèlijke belemmering in de bewe ging, maar bovendien geeft het sta tief een vaste hand", wat straks op het doek een heel groot winst punt zal blijken te zijn. Wie tijdens zijn opnamen wil panoramiseren (met de camera een horizontale be weging maken), of wie trucfilms wil maken met zijn eenbeeldknop kan een statief eenvoudig niet missen. 3 Probeer voor ieder filmpje een sce nario en een draaiboekje te maken. Het lijkt misschien dikdoenerig maar het is in feite een zo goed mogelijk benutten van iedere meter kostbare filmband. Filmen in het wilde weg heeft nog nooit een mees terwerk opgeleverd, hoe knap de filmer ook is in het monteren. Trou wens, het uitdenken van een scena rio 'en het uitwerken daarvan in een draaiboek is een sport op zich. 4. Wees tijdens het opnemen van de film niet bang, dat je een bepaalde scène te lang schiet. Het tegendeel zal eerder het geval zijn. Ik weet het wel, in het begin kijk je na ieder schot op je teller om te zien hoeveel er nu al opgesnoept is. Maar denk er om, dat een filmpje van korte shots een warwinkel wordt, waar niemand wijs uit zal kunnen. Dit zijn dan zo'n paar smalfilm-gebo den die iedere amateur in het begin telkens dreigt te overtreden, em daarom heb ik ze op papier gezet. Er zijn er ongetwijfeld meer. maar we moeten nog verder, want na het „sêhieteh" v&h dé film komt er nog een heel belangrijk en al even boeiend vervolg: het monteren. Het monteren van een filmpje is min of meer te vergelijken met het bouwen van een huis, waarvoor we eerst de nodige materialen vergaard hebben. Een paar tassen stenen en wat stapels hout lijken beslist nog niet op een huis. Even weinig heeft ons filmpje, dat ont wikkeld van de fabriek gekomen is, iets weg van een film, zelfs al heeft ons draaiboekje het ons mogelijk gemaakt om bij het opnemen met de montage rekening te houden. We gaan dus eerst eens kijken met behulp van de projector of nog beter met een viewer hoe de opnamen ge worden zijn. Alles goed belicht? Komt het beeld overeen met wat we gepland hadden? Prachtig, dan gaan we de beel den nu in de vereiste volgorde zetten Met een plakpersje —wat heus geen duur apparaat hoeft te zijn doe je in korte tijd wonderen. Veel gemak kun je hebben van een zelf gemaakte mon tagedoos: een doos met een hoop genum merde vakjes, waarin de stukjes film na het knippen in volgorde gelegd wor den. Wanneer dat nauwkeurig gebeurt, ontstaan er geen fouten bij het plakken, De grote kunst van het monteren is na tuurlijk 'n harmonisch geheel te krijgen een goed lopend verhaaltje, een duide lijk „verslag" van onze vakantie of van een verjaardagsfeest. Boverdien met de film voorzien worden van een titel en eventueel maar wees daar zuinig mee van tussentitels Tussentitels wer ken verklarend. Probeer echter om de filmbeelde'n in de lengte en de volgorde waarin ze bepaald zijn zovee1 mogelijk voor zichzelf te laten spreken. Dan hoeft de filmer tijdens het projecteren niets of niet veel te zeggen en zijn „publiek' geniet er destemeer van Dit verhaal over amateur-filmen schiet op vele punten tekort. Er zitten n.I. aan die hobby veel meer facetten en veel meer plezierige dingen. Dat mogen ech ter degenen die er door „geinfecteerd worden, tot hun genoegen zelf ervaren. De* reclits-radicale organisaties in de Duitse Bondsrepubliek, die op het ogen blik ongeveer 35.000 leden tellen, heb ben in de afgelopen twee jaar ongeveer een derde van hun aanhang verloren, al dus een verklaring van het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken ter gelegenheid van een „week van broeder schap" tussen christenen en joden. Volgens de verklaring bestaat er geen gemeenschappelijke organisatie der poli tiek extreme krachten in West-Duits land en wordt het rechtse radicalisme in de Bondsrepubliek overschat, vooral in het buitenland. In West-Berlijn is overigens een pro ces begonnen tegen elf Westberlijners en twee Westduitser' tussen 20 en 44 jaar, die beschuldigd worden van neo-nazi- activiteit en het propageren van anti constitutionele ideeën. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Mulders (KVP) in verband met de voorberei ding van een gecoördineerd energie beleid deelt de minister van economi sche zaken, drs. J. W. de Pous mee, dat in oktober 1961 door de perma nente interexecutieve werkgroep „Energie" op basis van een urgentie program voor de totstandkoming van een gecoördineerd energiebeleid voor stellen zijn gedaan op het gebied van de invoer van steenkool uit derde lan den. Deze voorstellen worden thans door het gemengde comité hoge auto riteit raad bestudeerd. .Voorts.deelt,d^ minister mee, dat hij de in dé resolutie naar voren gebrachte opvatting, dat een spoedige totstandko ming van een gecoördineerde energiepo- litiek in het kader van de zes gewenst is, onderschrijft. Het grote verschil in energiestructuren van de lid-staten en de daaruit voortvloeiende uiteenlopende belangen hebben tot gevolg dat slechts geleidelijke vorderingen op de weg naar een gecoördineerd energiebeleid kunnen, worden gemaakt. Tenslotte verklaart de minister dat het voor de steenkolenmijnindustrie ge wenst is, dat een gecoördineerd energie beleid zo spoedig mogelijk tot stand komt. De ontwikkeling van de mijnin dustrie in de laatste jaren geeft geen aanleiding tot ongerustheid. Amerikaanse technici hebben goede hoop, dat zij een methode zullen vinden om ruimtecapcules die hun banen om de aarde be schreven hebben, op land te laten landen in plaats van op zee. De landing op zee is een ontstellend kostbare geschiedenis. Dat is zeker het geval als men bedenkt, dat er voor een veilige „plons" voldaan moet worden aan een be langrijke voorwaarde: de golven mogen niet te hoog zijn. De mogelijkheid om op zee te landen bij iets minder gunstig weer, betekent dat ettelijke schepen en duizenden ma rinemannen dagenlang moeten wachten. Dat is een zeer kostbare geschiedenis. Maar de zee als landingsgebied heeft twee grote voordelen. Het water fun geert als een voortreffelijk schokbre- ker voor de vrij snel dalende capsule en bovendien is het grootste deel. van 't aardoppervlak zee. Dit betekent, dat als er iets mis gaat tijdens de vlucht in het heelal en de capsule moet eerder terug keren, dan is de kans groot dat de ruim tevaarder in water neerkomt. Boven dien is de zee vrij toegangkelijk voor de bergingsschepen. Landingen op land zijn alleen moge lijk in een zeer beperkt aantal gebieden in de V. S. Afrika en Australië.. Men zou natuurlijk elders ook nog wel heel huids kunnen neerkomen, maar de moeilijkheid daarbij is, dat de grote ge deelten vpn de aarde onbewoond zijn, waar nog bij komt, dat grote gedeelten bewoond zijn door volkeren die de V.S. niet vriendschappelijk gezind zijn. De „Mercury" capsule waarin kolo nel Glenn reisde zou een landing op de grond gemaakt kunnen hebben. Hoewel daarbij de landingssnelheid niet groter geweest zou zijn dan bij een landing op zee, zou de cabine vernield zijn, door de klap van het neerkomen, omdat de grond nu eenmaal de schokbrekende kwaliteit mist. Glenn zou de schok hebben over leefd, omdat onder zijn speciale fauteuil een metalen honingraat was ingebouwd, die de schok zou breken. Een belangrijk voordeel van landingen op vaste grond zou zijn, dat, mocht de astronaut gedwongen zijn op een niet te voren uitgezochte plek te landen, zijn kans de landing te overleven veel gro ter zijn dan op zee, waar zijn capsule kan zinken. Men heeft reeds overwogen om het twee-persoons ruimtevaartuig „Gemi ni" geschikt te maken voor een landing op land. Dit zou kunnen gebeuren door niet één parachute te gebruiken maar een groep valschermen. De snelheid zou daardoor vertraagd worden. Ook zou- Aan boord van de Nederlandse tanker „Caltex Leiden" in de haven van Ko penhagen is een hoeveelheid cocaïne, opiumpij pen en twee kilo ruwe opium gevonden. De zwarte-marktwaarde van de opium wordt geschat op ongeveer 35.000 gulden. De autoriteiten zijn niet van mening dat het hier nu direct smokkel betreft. Naar alle waarschijnlijkheid was de opium, die in jerrycans was verborgen, bedoeld voor eigen gebruik van de veer tig Chinese bemanningsleden van de boot. Advertentie) den bestuurbare parachutes gebruikt kunnen worden. In een volgend stadium zou zelfs gebruik kunnen worden ge maakt van capsules met vleugels voor een zweeflanding. De „Gemini" zou later dbk kunnen worden gebruikt om in het heelal twee of meer capsules, die een baan om de aarde beschrijven bijeen te brengen. Als men de techniek van het neerko men op land beheerst, zouden ook aan- drijftrappen van diverse ruimteschepen gemakkelijker geborgen kunnen worden en opnieuw worden gebruikt. Ook de kos ten die hiermee zouden worden uitge spaard zouden aanzienlijk zijn. Thans verbranden deze „boosters" tijdens de terugval, of komen in zee terecht. (Advertentie) en lees deze week eens in de jeugd bladen: Okki, Sjors, Taptoe en Donald Duck hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. de heerlijke produkten, waar. mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: jams - vruchten- en groentenconserven VAN WAGENBERG-FESTEN N.V. HEUSDEN Het beroep dat doör Eichmanns raadsman, dr. Robert Servatius, is aan getekend tegen het doodvonnis, dat in december in Jeruzalem tegen de vroege re S.S.-leider is uitgesproken, telt 15.000 woorden en bevat 96 punten. Het beroep zal op 22 maart in be handeling worden genomen. De behan deling van het beroep zal vier of vijf dagen duren. In het beroep is onder meer gesteld dat: het feit dat Eichmann bevelen heeft uitgevoerd „niet betekent dat hij de Jo den wilde uitroeien", Eichmann „in Wenen en in Praag nooit ruw jegens de Joden is opgetre den. Het verhaal dat hij een in een bidkleed gewikkelde rabbijn zou hebben gedwongen een straat te vegen is onge grond". aldus het beroep. Eichmanns plan om duizenden Joden over te brengen naar Madagascar was een poging om onder dé heersende om standigheden ,',de gunstigste oplossing te vinden", Eichmann was niet op de hoogte dat ,de deportatie van Joden neerkwam op uitroeiing," aldus het beroep. (De foto's bij dit artikel zijn ontleend aan het Prisma-smalfilmboek (620) van Peter Charpentier.) K. (Advertentie) het helpt u vlug en veilig De moeder van president Kennedy, de 71-jarige mevrouw Rose Kennedy, is dinsdagochtend geopereerd. Zij leed aan een breuk. Volgens de leiding van het ziekenhuis is haar toestand uitstekend. DÉ KOELKAST, DIE OOK IN UW BUDGET PAST KOELKAST 135 L TABLETOP f 398,- 210 L KASTMODEL f 598,- 275 L KASTMODEL f 898,- rijk te DEAN RUSK ....niet (opnieuw) praten over de Iuchtcorridors. WELKE LANDEN? De Verenigde Staten. Engeland, Rus land. Canada, Italië. India, De V.A.R. (Egypte). Birma, Nigeria, Mexico, Ethio- Zweden, Polen, Tsjecho-Slowakije, Boelgarije, Roemenië en Brazilië. Frank- was ook uitgenodigd, maar weigerde komen. WAAR? In het palais des nations, voormalig hoofdkwartier van de Volkenbond, te Genève. WAAROM? De landen zijn vorig jaar door de al gemene Vergadering van de Verenigde Naties uitgenodigd om hier deze maand samen te komen en voor 1 juni rapport te brengen aan de V.N.-commissie voor ontwapening. KANSEN OP SUCCES? Deze zijn bijzonder gering. Alles wijst opdat het overleg zal uitdraaien op een propagandastrijd waarin Oost en West elkaar verklaringen naar het hoofd zul len gooien zonder een centimeter van hun posities prijs te geven. Deze tendens is reeds gebleken uit de voorbesprekin gen van de ministers der grote drie. HEEFT PRATEN NOG ZIN? Het Westen hoopt nog altijd dat de Sovjet-Unie terug zal komen op zijn wei gering een inspectiesysteem voor een Opnieuw is men te Genève bijeen om te proberen iets te maken van een conferentie, die al zo dikwijls mislukt is. De wereld hoopt op een succesvol verloop, maar Geneefse kringen laten er geen twijfel aan bestaan dat men bezorgd is, omdat Gromiko het niet nodig schijnt te vinden zich in te spannen voor een succes. De sfeer in Genève blijft onveranderd: koele zakelijkheid maar ook zonder vijandelijkheid. Kennedy verklaarde, dat zijn onderhandelaars vastbesloten zullen zijn geschikte wegen te vinden. Hij zei dit tijdens zijn „werkontbijt" van deze week met leden van het congres. MacMillan verklaarde volledig bereid te zijn naar Genève te komen, als dat gewenst was. Maar wat wil Rusland? Ondertussen is de conferentie gisteren begonnen. Waar het om gaat vindt men in bijgaand vraag- en antwoordspel summier uiteengezet. GROMIKO ...niet happig op succes?.. kernstop te aanvaarden en dat een derge- lijk systeem zou kunnen worden ingepast in een algemeen ontwapeningsakkoord. WAAROM KERNSTOP-ONTWAPFNING? Afgelopen januari liep de eveneens te Genève gehouden kernstopconferentie vast. De Russen zeiden later, dat zij „schoorvoetend" ingingen op een weste lijk voorstel om het vraagstuk van de kernwapens in de huidige conferentie te bespreken. Op een en ander was overi gens van communistische zijde herhaal delijk aangedrongen. TOPGESPREK? Misschien. Volgens waarnemers koersen de Russen in deze richting. Het zal wel licht in de drie eerste weken van de conferentie worden uitgemaakt of er een gesprek op het allerhoogste niveau zal volgen. INVLOED NEUTRALEN? De VAR (Egypte) heeft reeds te ken nen gegeven dat hij met een eigen plan zal komen .Men verwacht echter niet dat deze landen veel invloed zullen kun nen uitoefenen. BELANGRIJKSTE PLAN? Het Westen en het communistische blok zullen elk een blauwdruk voor algehele ontwapening aan de conferentie voor leggen. BELANGRIJKSTE GESCHILPUNT? De Russen willen een onmiddellijke en volledige ontwapening, die later kan wor de. gevolgd door onderhandelingen in zake inspectiesystemen op de naleving daarvan. Het Westen wil eerst een mogelijkheid tot controle scheppen en daarna pag tot ontwapening overgaan.

de Stem | 1962 | | pagina 17