irs! Amerikaanse voorstellen voor voor-overleg reeds verstuurd „Geneve Door landsbelang geen Kamerdebat Kleine vertraging akkoord te Evian MOORD TE BAARN GERECONSTRUEERD Weer Russische hinder in luchtcorridors Maart roert staart /V V. -voorzitter drs. tegen zwarte lonen Roemers Den Haag verwonderd over regie Meeds volgende week Nederlands-Indonesisch gesprek Pessimisme inzake Optimisme, ondanks crisis(je) NVV als pion van P. v. d. A. ERRASSINGEN! s-Restaurant kelner tetie dienstmeisjes iraanbeurs DAGBLAD VOOR ZEELAND KLM kocht DC-8 van 6 miljoen dollar Dr. Van Royen Nederlandse woordvoerder Plaatselijk sneeuwbuien Sterfgeval pokken Kanselier voor rechtbank Politiek motief 102e JAARGANG No. 23927 Voor God, Koningin en Vaderland sttreding vragen wij een ters) ede verdiensten. Hulst Tel. 01140 - 2571 Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v. Hootegem mr. dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v 't Westende. Bureaus: Breda Keigerstraal 16 - Tel 22341 (4 Ulnon I Postgiro 278841. WOENSDAG 14 MAART 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 1 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs vooi de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor ar Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureausj TemeurenIJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraa. 41 - telefoon 2893) V 55 Aan de vooravond van het ontwape- ningsoverleg te Genève, dat morgen be gint. wint in diplomatieke kringen de ge dachte terrein, dat Rusland niet te goe der trouw zou zijn terzake van het ont- wapeningsoverleg. Er zijn, volgens func tionarissen, aanwijzingen, dat Gromiko tijdens de conferentie een propaganda oorlog in plaats van ernstige besprekin gen zal voeren. Gromiko, die gisteren andermaal contact had met Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, en met lord Home, zijn Britse collega, bleef stug: Ruslands voorstel voor een regeling van de Duit se kwestie is verre te verkiezen boven een afzonderlijk verdrag over Berlijn, aldus de Russische minister van buiten landse zaken. Gisteren had hij te Genève voorts een (eerste) gesprek met zijn Duitse ambt genoot Schroeder, De bedoeling was, dat de Duitser hem een beleefdheidsbezoek bracht, maar het gesprek duurde bijna anderhalf uur. De KLM heeft een nieuwe, verbeterde uitvoering gekocht van het DC-8 straal- passagiersvliegtuig, een produkt van de Dougiasfabrieken. De nieuwe machine, die 6 miljoen dol lar kost, is de dertiende intercontinen tale straalmachine die de KLM bij Dou glas heeft gekocht. Er zijn in totaal 178 machines van dit type verkocht, waar van er 158 afgeleverd zijn. Hel Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekendgemaakt, dat het maandag j.l. aan Nederland en Indonesië voorstellen heeft gedaan voor een regeling van het geschil om Nieuw-Guinea, door onderhandelingen. Volgens waarnemers zonden de bijeenkomsten voor voor onderhandelingen reeds de volgende week kunnen beginnen. Een woordvoerder van het State Department zei. dat een voorstel betreffende de organisatorische opzet van de onderhandelingen, was uitgestuurd naar beide regeringen. De voorstellen waren getekend door George W. Ball, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Politieke waarnemers in Was hington verklaarden, dat men mocht hopen, dat de onderhande lingen de volgende week zouden beginnen, omdat de kans zeer groot was, dat er een „derde partij" zou worden gevonden om de bespre kingen te leiden. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken bevestigde tegen over onze parlementaire redacteur des gevraagd, dat er inderdaad een uitge werkt Amerikaans voorstel voor voor overleg met Indonesië in Den Haag is ontvangen. Op Buitenlandse Zaken wei gerde men echter iedere inliehting over de plaats waar, de tijd waarop en de Amerikaanse bemiddelaar onder wie het vertrouwelijk voor-overleg volgens het Amerikaanse voorstel zal moeten plaats vinden. In Den Haag toonde men zich overigens verwonderd over het feit, dat van Amerikaanse zijde medede ling is gedaan van het doen uitgaan van uitgewerkte voorstellen. Men sprak in dit verband van een ,,fout in de regie". De afspraak was namelijk, dat men zich op dit ogenblik in Amerika, Neder land en Indonesië van iedere verdere mededeling over het komende voor-over leg zou onthouden. Anders zal het ver trouwelijke karakter van die besprekin gen in gevaar kunnen komen. Het is intussen wel zeker, dat de re gering over een en ander nadere in lichtingen zal verschaffen aan de com missies van Buitenlandse Zaken en De fensie uit de Tweede Kamer, die van morgen een vertrouwelijk gesprek heb ben met enkele bewindslieden, aldus on ze parlementaire redacteur. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken zei nog, dat er, voor zover hem bekend, nog geen antwoord uit Den Haag of Djakarta op de Amerikaanse boodschap was ontvangen. De teamleiders Uit welingelichte bron is te Wash- ington voorts vernomen, dat de ge heime voorlopige besprekingen met Indonesië over de kwestie Nieuw- Guinea van Nederlandse zijde ge voerd zullen worden door de Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen. Deze zou instructies van de regering afwachten teneinde de contacten te on derzoeken die door de Amerikaanse re gering bevorderd worden. Algemeen is men in Washington van mening dat een voorlopige - ontmoeting in de V.S. zal plaatsvinden, doch dat de juiste plaats geheim wordt gehouden. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade in Washington zei nog, dat Nederland had laten weten, dat het geen voorafgaande voorwaarden zal stellen aan de voorbesprekingen, of aan de vol ledige onderhandelingen, waartoe deze voorbesprekingen moeten leiden. Het wachten is nu nog op het bericht dat Indonesië dezelfde beginselen is toege daan, aldus de Nederlandse woordvoer der. Volgens andere diplomatieke zegslieden wacht Nederland nog op antwoord van Indonesië onder aanwezigheid van wel ke ..derde (Amerikaanse) man" de be sprekingen zullen worden gevoerd. Er is geen naam genoemd, maar waar schijnlijk zal deze waarnemer zoals eerder gemeld iemand zijn als de pre sident van de Wereldbank. Eugene Black, aldus de zegslieden te Washing ton. Intussen is het niet waarschijnlijk, dat de Indonesische regering onmiddellijk haar mening kenbaar zal maken over het voorstel van een geheim voor-overleg. Dit heeft de officiële woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken, Ganis Harsono, gisteren te Djakarta medegedeeld. (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president prof. De Quay heeft de Tweede Kamer schrifte lijk meegedeeld „dat naar het ge voelen van de regering het lands belang thans niet gedoogt een openbaar debat over het Nieuw- Guineabeleid te voeren". De rege ring zal de Kamer echter wel ver trouwelijk via de commissies inlichten. De meerderheid der kamer ging ak koord met deze procedure. Oppositielei der mr. Burger (P.v.d.A.). gerugge- steund door de C.P.N., eiste echter een openbaar debat. Prof. De Quay heeft de zaak zelf op straat gegooid door de pers (na het kabinetsberaad van maan dag) in te lichten, riep hij. ,,Het is waan zinnig dat nu aan de kamer het zwijgen zou worden opgelegd". Mr. Burger diende daarop een motie in. waarin de minister-president wordt uitgenodigd in de kamer te verschynen om „voor zover dat mogelijk is" inlich tingen te verschaffen over de gang van zaken rond het Nieuw-Guineaconfliet. Deze motie werd echter met 77 tegen 39 (P.vd.A. en C.P.N.) stemmen verwor pen. De motie gaf aanleiding tot een korte, felle discussie. De fractievoorzitters van de regeringspartijen vonden het verstan dig de regering te laten uitmaken of het landsbelang al dan niet een openbaar de bat gedoogt. „Leve generaal De Gaul le", hoonde mr. Burger. Zonder het landsbelang te schaden moet een debat in algemene zin mogelijk zijn. meende hij. Hoe kunnen we bij zo'n debat de juiste grenzen trekken?, vroeg de rech terzijde zich echter af. Wij nemen een gevaarlijke verantwoordelijkheid op ons als wij in deze delicate situatie tot een debat besluiten, meende dr. De Kort (K.V.P.). Het gaat niet aan wel de pers in te lichten en niet te willen discussië ren met de kamer, vond mr. Burger. In het algemeen is het beter als de minister-president eerst de kamer in licht, oordeelde ook prof. Oud (V.V.D.). Anderzijds begreep hij ten volle, dat prof. De Quay de pers had voorgelicht. Iedereen wachtte in spanning op de uit slag van het kabinetsberaad. In die om standigheid was het, beaamde prof. Oud „goed beleid" om direct opening van zaken te geven. „Anders zouden dan ze ker allerlei wilde geruchten de ronde hebben gedaan". De conferentie van de Franse en Algerijnse delegaties die in Evian de laatste hand leggen aan een wapenstilstandsverdrag voor de oorlog in Algerije, begon gisteren de zevende achtereenvolgende dag, dat men bij elkaar kwam een uur te laat. Een crisissfeer was onmiskenbaar, al blijft men hopen op een zeer spoedige onder- De Russen hebben gisteren op nieuw een poging gedaan om het luchtverkeer in de corridors naar Berlijn te hinderen, door wolken metaal-,,vlokken" uit te strooien in het luchtgebied om het radar beveiligingssysteem onbruikbaar te maken. Bovendien lieten zij op de tijdstippen, dat westelijke vliegtuigen door de corri dor vlogen, ook toestellen door de corri dor vliegen, daarmee de kans scheppend aanvaringen te veroorzaken. Het weste lijke luchtverkeer werd echter normaal voortgezet. Incidenten deden zich niet voor. De Russische pogingen om het radar beveiligingssysteem te storen met wol ken metaalvlokken is volgens deskundi gen in Berlijn bij voorbaat tot misluk king gedoemd. De metaalvlokken dienen om op het radarscherm witte vlekken te veroorzaken, die alles wat er achter of voor zou kunnen zitten aan het oog ont trekken. Modern Tempelhof Nu heeft het vliegveld Tempelhof in Berlijn apparaten staan die tot de mo dernste ter wereld behoren. De sergeant van de Amerikaanse luchtmacht, die dienst heeft op de verkeerstoren van Tempelhof, de 37-jarige Charles Burnett, wilde gisteren wel een uiteenzetting ge ven van de diverse apparaten, maar ver meed het nieuwste systeem zelfs maar te noemen. Burnett zei: „Wij praten de vlieg tuigen nog binnen al kan je door de mist geen hand voor ogen zien". De luchtmacht heeft o.m. een ,,iff' (identificatie vriend of vijand) in gebruik genomen. Deze apparatuur bepaalt niet alleen of het een „eigen" toestel is of niet, maar dient ook voor het binnen loodsen, zelfs al zouden alle corridors plus het vliegveld Tempelhof vol hangen met metaalvlokken. Zoals gemeld heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, zijn Russische ambtgenoot Gro miko in Genève tot twee maal toe ge waarschuwd, dat het Westen krachtige tegenmaatregelen zou nemen indien het geplaag" van de Russen in de luchtcor ridors zou voortduren. dat de hoogste krijgskund adviseur gevleugeld was de aanvoerder, wat onthuv „Nee, ik geloof u niet! ^enLen van uw lachwekkende v.9yUe, kan onmogelijk in de krijg u. kwaam zijn. Welke krijgsku ge adviezen kunt ge dan brengen?\' -eS, „In ieder geval het aC^Ler dat een poortwachter nïnjj o luistert naar wat een ver*~.auu schepsel hem op de n>t tracht te spelden," ,l*we;*,nelI La roet, terwijl hij bliksenU onder de armen der luist*- de wachters door dook. VOLGENS HET Centraal Bureau voor Je Statistiek zijn in januari van dit jaar 1882 nieuwe woningen voltooid, waarvan er 122 in Zeeland staan en 674 in Bra bant. EEN LANDBOUWER uit Apeldoorn reed gisterenmorgen met een tractor en een nieuwe aanhangwagen op een mijn. De aanhanger werd totaal vernield. De land bouwer bleef ongedeerd. De tractor ver loor een achterlicht. EEN HOTEL in Wijk aan Zee is giste ren afgebrand. Het houten gebouw raak te in brand doordat een kacheltje in een der kamers te heet was gestookt. Het hotel was voor het komende seizoen geheel volgeboekt. Er vielen geen slacht offers. HET GESPREK dat de vaste Kamer commissie voor Landbouw en Visserij met het bestuur van het Centraal Bu reau voor de Tuinbouwveilingen over de affaire-Stalmann heeft gevoerd, zal ge heim blijven. Dit is gisteren in de Twee he Kamer meegedeeld. Weersverwachting van het K.N.M.I. J tot vanavond, opgemaakt gisteren- - avond 23.15 uur: i ^onnige perioden maar plaatselyk i ook enkele sneeuwbuien. In de vroe- J ochtend lichte tot matige vorst, La4arn* temperatuur oplopend tot om „;,Vri?spunt- Matige wind in hoofd- U,t noo**deIijke richtingen. opasTuuTonder 1841 uur-Maan SlrToSuur" °P 6 56 UUr" Maan on" A tekening (vandaag?) van het be stand. De Algerijnse delegatie liet weten, dat er „veel misverstand" met de Fransen bestaat, en dat het ontwerp dat haar is voorgelegd, praktisch neerkomt op ca pitulatie van het Algerijnse bevrijdings leger. „Wij zijn uitermate teleurgesteld", zei een Algerijnse woordvoerder. Volgens Algerijnse kringen concen treert de crisis zich zoals wij trou wens al eerder hebben gemeld vrijwel geheel op de militaire voorwaarden van een bestand en heeft ze weinig te ma ken met de politieke zijde van het vraag stuk, want die schijnt geheel geregeld. Een tweede verschil van mening be staat over de vraag wie het bestand moet ondertekenen. De Algerijnen wil len, dat dit beide partijen doen, maar de Fransen, die de voorlopige Algerijnse re gering niet erkennen, willen dat dit ho ge stafofficieren, doen. Aanslagen Ook gisteren vonden over geheel Al- gerië weer aanslagen plaats, die aan een twintigtal personen het leven hebben gekost. Daarbij verloor in Algiers o.m. de directeur van een ziekenhuis, de Europeaan Henri Guibert, de dood. Een. ander slachtoffer van de terreur was de openbare aanklager te Oran, Yves Lem- merle. De angst en verontwaardiging van de burgerbevolking kwamen opnieuw tot uiting in een reeks stakingen. Een 49-jarige man is gisteren in Car diff aan pokken gestorven. Het is het vijfde sterfgeval in Zuid-Wales. Een 18- jarige vrouw, die in hetzelfde huis woont als het laatste slachtoffer, wordt van pokken verdacht. (Van onze verslaggever) Gisterenmorgen omstreeks tien uur is een begin gemaakt met de reconstructie van de Baarnse moordzaak bij de villa „Canton" in Baarn, de ouderlijke woning van twee (van de drie) verdachten in deze zaak, de gebroeders H. Daar arriveerde een aantal auto's, in één waarvan mr. C. Bronkhorst, de rech- ter-commissaris, was gezeten. Hij heeft de leiding van het onderzoek in de zaak van de moord op Theo Mastwijk uit Soest. Tijdens de lunchpauze in deze recon structie wandelden wij argeloos de tuin van de villa in en liepen in de richting van de put, waarin de overblijfselen van de vermoorde zijn gevonden. Daar trof fen wij de heer Bronkhorst aan, die juist van plan was me$ het tweede deel van de reconstructie te beginnen. Gevraagd naar de gang van zaken op die noodlottige dag, gaf hij als zijn mening te kennen, dat Theo Mastwijk buiten vermoord was en daarna onmiddellijk in de put was geworpen. De verhoren waren naar ^ijn zeggen de laatste maanden wat stroef verlopen en mede daardoor had men de beslissing genomen, deze reconstructie te doen plaatsvinden. Mr. Bronkhorst achtte het niet nood zakelijk om buiten Henny W. en Boude- wijn H. ook Ewoud H. in de reconstruc tie te betrekken. Zijn rol zou van onder geschikt belang zijn geweest. En terwijl wij het terrein verlieten werden de kordons van politiehonden en recher cheurs weer gesloten. De reconstructie kon voortgaan. Voordat de heer Bronkhorst en de leden van het parket arriveerden, had den gemeentewerkers de zogenaamde stapelput. waarin de overblijfselen van de vermoorde zijn gevonden, weer open gegraven. Een van degenen die aan het onderzoek deelnemen is rechercheur Pit uit Baarn, die een werkzaam aandeel had in de oplossing van deze zaak. Bij de reconstructie maakte de politie gebruik van speurhonden. De lanen rond de villa werden zorgvuldig bewaakt door politie personeel in burger. Persfotografen en journalitsen werden op een afstand gehouden. In een klein schuurtje achter in de tuin lag een levensgrote pop. Telkens opnieuw moest Henny W. (die aan van kelijk geboeid was) het schuurtje ir en naar de put, een afstand van vijf meter. Vanuit alle hoeken werden de gebeurtenissen door de officiële fotogra fen en filmers op de gevoelige plaat vastgelegd. In de middaguren was aldus Boudewijn H. aan de beurt. Foto: Het onderzoek in de tuin van villa Canton. Links op de voorgrond de derde verdachte H. W. uit Soest. De arrondissementsrechtbank in Dtrecht zal de zaak nog voor het va kantieseizoen in behandeling nemen. Men streeft ernaar deze zaak in juni op de ral te plaatsen, aldus dr. Brank- horst. De officier van justitie by de recht bank in Den Haag, mr. dr. J. C. Maris, heeft gisteren tegen de 48-jarige admi nistratief ambtenaar B. van de buiten landse dienst, W. E. H., wegens meer malen gepleegde verduisteringen een jaar en acht maanden gevangenisstraf met af trek gevorderd. De heer H., die als kanselier le klas werk zaam was bij de gecombineerde Neder landse vertegenwoordiging bij de NAVO en OESO te Parijs, wordt ervan beschul digd in de jaren tussen 1954 en 1961 in totaal 200.000,te hebben verduisterd. Ook is hem ten laste gelegd bladen uit kas- en bankboeken verduisterd en ver nietigd te hebben. Zowel bij de politie als voor de rechter-commissaris heeft H. een volledige bekentenis afgelegd. Als kanselier kon H. beschikken over het tegoed bij de bank van de Neder landse vertegenwoordiging. Door opname van het banksaldo in de kas te storten zonder deze in het kasboek als ontvangen te boeken, slaagde hij er in jaren regel matig gelden ten eigen bate op te nemen. De maandelijkse controle die op het ministerie van buitenlandse zaken ver richt werd, beperkte zich tot het nazien van het kasboek en van een opgave van het kassaldo. Ter zitting verklaarde verdachte tot zijn daden gekomen te zijn door span ningen thuis in verband met zijn huwe lijk (inmiddels is hij gescheiden). Deze moeilijkheden gecombineerd met over werkt zijn hadden tot zijn levenswijze geleid. Het verduisterde geld heeft hij in nachtclubs etc. opgemaakt. DE HEER Jan Maenen, voorzitter van de Limburgse K.A.B., is gisteren be ëdigd als lid van de Tweede Kamer. De heer Maenen is de opvolger van wijlen Jan Peters. (Van onze parlementaire redacteur) NV V-voorzitter Roemers (PvdA) is gisteren in de Tweede Kamer fel van leer getrokken tegen de „zwarte" lonen. Hij deed dat in het kader van zijn interpellatie over het loonbeleid in het alge meen en de laatste aanwijzing van de regering (akkoord Kas teel Oud-Wassenaar) in het bij zonder. Volgens drs. Roemers zou er op het ogenblik boven de toe gestane lonen gemiddeld vijf pro cent „zwart" loon worden be taald. Dat betekent een extra „versierd" werknemersaandeel van in totaal 900 miljoen gulden. Limburg staat met die „zwarte" lonen bovenaan, wist de NVV-voorzitter. Ont wricht dat „zwarte" loon onze natio nale economie? Drs. Roemers beant woordde die vraag ontkennend. „Het kan er af", zei hij. Zijn bezwaar tegen de zwarte lonen lag voornamelijk in het feit. dat de spelregels van het loon beleid niet worden nagevolgd, waar door naar zijn mening het gezag van de overheid wordt ondermijnd. Aanleiding voor deze looninterpellatie was de jongste loonaanwijzing van de regering, een bindend verklaarde in terpellatie van het loonmatigingsak koord van Oud-Wassenaar. Die alge mene aanwijzing kwam echter in de interpellatie nauwelijks voor. Drs. Roe mers fulmineerde voornamelijk tegen het loonbeleid als zodanig. De huidige spelregels zijn onhanteerbaar en on uitvoerbaar, riep hij. NVV-voorzitter Roemers trapte met die kreet een open deur in. Niemand vindt de huidige spel regels voor het vrijere loonbeleid ideaal. Ook de regering niet. Zij heeft daarom, nu al weer geruime tijd ge leden, aan de SER advies gevraagd over nieuwe spelregels. Dat advies is echter nog steeds niet gereed. Op dit moment moeten regering en bedrijfsleven dus nog roeien met de riemen die zii hebben. Het NVV blijkt daartoe gezien de moeilijkheden om het matigingsakkoord van Oud-Wassenaar niet meer bereid. Is de matigingsinterpretatie van de re gering dan zo onredelijk? Op zichzelf niet. erkende drs. Roemers. Het sys teem deugt echter niet, zei hij. Waaróm het systeem opeens echter volstrekt onduldbaar zou zijn geworden, vertel de hij niet. Of eigenlijk toch wel. Aan het eind van zijn interpellatie bekende hij namelijk, dat er achter zijn aanval op het loonbeleid „ook" politiek motief schuilgaat. Met woorden gaf hfj in feite te kennen dat het NVV na jarenlang constructief mee gewerkt te hebben aan de uitwerking een die van het vryere loonbeleid tenslotte ook bevangen is door de verkiezings koorts in de PvdA-gelederen. Men laat zich gebruiken als een pion in de verkiezingsstrijd. Loonanarchie De interpellatie mondde uit in het verzoek aan de regering om de jongste algemene aanwijzing ongedaan te ma- kon. Dat betekent in het abracadabra van de loonpolitiek dat in langlopende c.a.o.'s ook in het matigingsjaar 1962 tussentijdse loonsverhogingen mogelijk zouden moeten zijn. Als de algemene aanwijzing niet wordt ingetrokken zou het wel eens kunnen gebeuren, dat het NVV zijn medewerking aan de loon- besprekingen opzegt, dreigde drs. Roe mers. Hij zei ook niet te verlangen naar een „loonanarchie". Toch zal dat, als het NVV op zijn stuk blijft staan, het gevolg zijn van het opzeggen van de samenwerking. Minister Veldkamp en de andere fracties, die vandaag aan het loondebat deelnemen, zullen hierop ongetwijfeld wijzen. Wij voor ons wil len op dit moment volstaan met de opmerking dat de PvdA en het NVV veel riskeren door het terwille van politieke doeleinden op een loon anarchie te laten aankomen.

de Stem | 1962 | | pagina 1