Riddertjes en hun Ivanhoe nd Zwart o p Wit DE MENSHEID vernietigt zichzelf n Vier dode kuyper C hefarine 4 Oude, I meer CHRISTELIJKE ZENDER IN LICHTENSTE1N iür^ Pokken nog niet onder de knie Stem-feuilleton Belgische professor beweert: Sneeuwstormen teisteren VS Philips flauw 4-voudige combinatie inderdaad vmI beter! Kijk naar Russen storen de Chinese uitzendingen Vlaamse lof voor J. Dixon Pi Scheffer in radioprogramma LIJDENSMEDITATIE Ensemble blijft voor NTS werken Luister naar Terugblik Radioprogramma Televisieprogramma BÜURS VAN AMSTERDAM DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 13 MAART 1962 (Advertentie) Vier betrouwbare middelen in 1 tablet doen wonderen tegen pijn en griep t Elk der vier bestanddelen van Chefarine „4" is wereldberoemd. De combinatie in één tablet werkt nog krachtiger. Bovendien zorgt één der bestanddelen, dat ook een gevoelige maag niet van streek raakt. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.50 Voordelige flacon 100 tabletten f 3.50 Na het journaal volgt om 20.20 uur een politieke uitzending van de CHU. Om 20.30 uur vertoont de NTS een na- tuurfilmpje, getiteld „Dans van het le ven". Om 20.40 uur volgt de 17e afleve ring van „Dwaaltocht door het dieren rijk". De hoofdfilm „Stolen life" met Betty Davis wordt om 21 uur vertoond. België-Vlaams brengt om 20.30 uur het programma „Mensen en beelden". Om 21.15 uur is er de filmtribune met een voorstelling van de Nederlandse film „Het mes" van Fons Rademakers (vol wassenen). De filmserie Ivanhoevoor de KRO- tv maakt diepe indruk op de jeugd. Waar kinderen spelen, kan men dan ook de laatste tijd de bekende strijd- kleet horen. Verkleed als kruisridders kijken deze jongens naar hun Ivanhoe om het allemaal heel echt te kunnen beleven. ^an het begin van deze maand M is de Chinese volksrepubliek begonnen met propaganda-uitzendingen in de Russi sche taal. Deze Chinese uitzendingen, die middels straalzenders naar de Sov jet-republieken worden gericht, zijn speciaal bestemd voor de Russische be volking. Westelijke luisterposten heb ben reeds verscheidene uitzendingen kunnen opvangen. Zij deelden mee, dat een van de Chinese uitzendingen mo menteel door Russische stoorzenders wordt gestoord. I 7oals bekend werd op vrijdag 9 februari B onder regie van Jack Dixon voor de I Vlaamse tv een opvoering gegeven van 'Joost van den Vondels bijbels drama ..Jefta". Spelers waren o.m. Julien jSchocnaerts, Jeanini Schevernals, Jo- janna Geldof en Paul 's Jongers. Naar 'aanleiding hiervan heeft de eerste mi nister van België, de heer Th. Lefèvre. een telegram verzonden, waarin hij re gisseur en spelers feliciteert met de realisatie van dit drama. Zijns inziens betrof het hier niet alleen een gewaagd experiment, maar mag dit experiment zelfs zozeer geslaagd heten, dat het de vraag naar meer van deze uitzendin gen wekt. 3 pi Scheffer en zijn O.K. Wobblers, waar- mee hij voor de tv-kijkers een stuk muzikaal verleden weer tot leven heeft gebracht, zullen op donderdag 15 maart te beluisteren zijn in de NCRV-radio- rubrick „Ensemble parade". Hij speelt afwisselend met het Engelse vocale en instrumentale trio The Springfields. In dit donderdagavondprogramma wordt bovendien de kennismaking met de amateur-detectieve IJsbrand Bakker en zijn vrouw Mien hernieuwd in een nieuwe serie belevenissen, welke door Jan de Vries werden opgetekend onder de titel „Transito", rr bestaan plannen om iiihet kleine vorstendom Lichtenstein een chris telijke radiozender te bouwen. Dit pro ject steunt op een aanbod van de be zitter van de destijds in Tanger geëx ploiteerde „Radio Afrika-Maghreb", ter wijl de internationale katholieke ver eniging voor radio en televisie, de UNDA, bereid is de nodige technici ter beschikking te stellen. Deze radiozen der zou dan in dienst van het streven haar hereniging der christenheid wor den gesteld en behalve katholieke ook evangelische programma's uitzenden. Voor politieke of reclame-uitzendingen zal deze zender niet worden gebruikt. Op het dagelijks programma zullen evangelie-lezingen, een H. Mis voor zieken en ouden van dagen, godsdien stige kinderuurtjes, school-uitzendingen en katholieke literaire programma's ko men te staan. Voorts wordt ons meege deeld, dat het in de bedoeling ligt om in Zwitserland een protestantse zen der op te richten. ioor W. VAN DER STEË1' l. letmrmyrm v ÉX md/f/f De verkiezingen komen er weer aan, een heerlijke tijd, vooral voor iemand die gek is op het lezen van stekelige stukken. Dezer dagen heb ik met ge juich het eerste pamflet in de bus begroet en het was de moeite waard. -De Quay moet verdwijnen!" riep het onverbloemd uit en dat is taal die mij hgt. Bij verkiezingen moeten er altijd en overal mensen verdwijnen en als je alle yerkiezingsgeschriften van alle Vartijen uit hebt, ben je ervan over- I tuigd dat iederéén dient te verdwijnen, I omdat het allemaal leugenaars en op- 1 'ichters zijn. Nd de verkiezingen zijn I ze er dan allemaal weer en daarmee I nebben ze zelfs allemaal vrede. Maar aan is er ook geen verkiezing meer. i ••Waarom moet De Quay verdwij- «en?vroeg mijn zoondie het op- I schrift geschrokken las. Hij heeft de I Premier meermalen op de televisie pjesien en hij vond het altijd, een aar atgc man. En dan komt daar ineens L een pamflet in de bus waarop staat dat ay weg moet. '>Omdat er verkiezingen komen", zei Moet jij óók stemmen?" wilde hij I veten en toen ik dat, trots natuurlijk, bevestigde vroeg hij: „Gooi jij De Onau er ook uit?" -Het gaat helemaal niet om De Quay", legde ik uit. ..De Quay is minister president en die komt pas aan de beurt ■i de Kamerverkiezingen, het gaat nu om de provinciale staten". Dat was wel prat veel om te verwerken en hij moest, cr dan ook even diep over nadenken. Dus De Quan hoeft er niet uit?" concludeerde hij toen. „Neen", zei ik. naar waarom schrijven ze dat. dan?" hield hij aan. •■Omdat er verkiezingen komen", zei ik weer. „Maar waarom willen ze dan I c!c Quay verdwijnt?", informeerde hd. want. een kind kan aanhouden. -Omdat, ze hem niet m.ogen", ant woordde ik, „en omdat ze hem een oMqennar en een valserik en een uit enter en zo vinden, kijk maar, dat staat hier ook allemaal". ..En waarom mogen tv dat zo maar schrijven?" vroeg hij streng. ..Omdat er verkiezingen komen", zei ik voor de derde maal. aP ?r V(irkiezingen komen, mag alTesV besloot hij toen. uJa zei ik, „ongeveer alles". FNe eerste lijdensmeditatie van dit jaar in het KRO-programma wordt hedenavond om 19.25 uur gehouden. Het is een uitzending uit de parochie kerk van de H. Matthias te Warmond, waar prof. A. Hammerstein van het groot-seminarie aldaar, mediteert over de tekst „Doe mij toch uw heerlijk heid zien". f")ok in het komende seizoen zal de sa- menwerking tussen de toneelgroep Ensemble en de Nederlandse Televisie Stichting worden voortgezet. Ensemble had dit jaar op zich genomen om niet minder dan negentig rollen te leveren aan de Nederlandse Televisie Stichting, maar halverwege het seizoen was men erin geslaagd om dit aantal te realise ren. Nu heeft de directie van Ensemble met de NTS overeengekomen dat men het volgende jaar honderd twintig rol len zal spelen. Op Hilversum 1 (402 m - fm 92.6 mhz kan. 19) zendt de KRO om 19.25 uur de eerste lijdensmeditatie uit van prof. A. Hammerstein. Om 20.10 uur volgt de beschouwing van Wouter Paap over het luisteren naar muziek. Om 20.40 uur zingt Herman Prey met pianobegeleiding van Felix de Nobel de liederencyclus „Die Winterreise" van Schubert. Het program ma „De halve maan(cO" wordt om 21.55 uur uitgezonden. Leo Nelissen vraagt om 22.40 uur uw aandacht voor „Vreemd" en tenslotte is er om 23.10 uur „De laat ste ronde". Op Hilversum 2 (298 m - fm 96.8 mhz kan. 33) biedt de AVRO om 20.05 uur „Kleurrijke klanken". Om 21 uur volgt „Hou je aan je woord". Daarna volgt om 22 uur een programma gewijd aan Jan Ladislaw Dussek. Tot besluit worden om 23 uur weinig bekende composities van Mozart uitgevoerd. Het programma „Anders dan anderen' dat gisteravond op het VAR A-televisie scherm zou verschijnen, is niet doorge gaan. Dat was al enige tijd tevoren aan gekondigd. Toen werd tevens gezegd, dat Bert Garhoff i.v.m. deze afgelasting de zaak uiteen zou zetten. Nu is Garthoff wèl op het scherm verschenen, maar hij heeft niets duidelijk gemaakt over de ach tergronden van dit uitgevallen program ma-onderdeel. Hij bepaalde zich tot het nieuwsgierig maken van de kijkers en hij heeft ons niet kunnen overtuigen van de noodzaak van zijn „verhaaltje". Tengevolge van het uitvallen van „Anders dan anderen" was het program ma sterk gewijzigd. De open gevallen ruimte werd overigens goed opgevuld met een aflevering van de filmserie „In terpol calling", waarin een geesteszieke bigamist in handen van de politie viel. Voorts konden de liefhebbers nog eens genieten van een telerecording van Fiesta Gitana, een optreden van het bekende ensemble van Spaanse zigeuners uit An- dalusië. Jan Blokker besteedde deze keer in zijn „Filmvenster" uitgebreide aandacht aan de nieuwe Franse rolprent „Verleden jaar in Mariënbad" van de regisseur Alain Resnais. Zijn praatje was instruc tief als altijd. Het werd bovendien afge wisseld met goed gekozen opnamen uit de nieuwe film, waardoor de kijker een duidelijk beeld kreeg van de opzienba rende werkwijze van regisseur Resnais in het algemeen en de merkwaardige com positie en stofbehandeling van de film „Verleden jaar in Mariënbad" in het bij zonder. y. O. Hilversum 1 402 m DINSDAG 13 MAART KRO: 12,00 Middagklok-noodklok 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12,33 Lichte gram. 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Platennws. 13,35 Chansons 14,00 Gevar. gram. 14,35 V.d. plattelandsvrouwen 14,45 Tiere lantijnen, gevar. progr. (herh.) 15,50 Gram. 16,00 V.d. zieken 16.30 Ziekenlof 17,40 Beurs- ber. 17,45 Regeringsuitz.: Luchtkartering in Suriname, door ir. Chr. Roos 18,00 V.d. jeugd 18,20 Pol. lez. 18,30 Lichte orkestmuz. met koren en zangsol. 19,00 Nws. 19.10 Act. 19,25 Lijdensmeditatie 20,00 Gram. 20,10 Muz., modern en klass., muz. lezing 20,40 Zangrec. 21.55 De halve maan(d), licht progr. 22.15 22,25 Boekbespr. 22,30 Nws. 22.40 Vreemdintern, literatuur en muziek cabaretfornaat 23,10 Lichte gram. 23,55- 24,00 Nws. WOENSDAG 14 MAART NCRV: 7,00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Lichte gram. 7.30 Gew. muz. 7.50 Het brood des levens, meditatie 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8.35 Gram. 9,00 V.d. zieken 9.35 Waterst. 9.40 V.d. vrouw 10,10 Gram. 10,15 Morgen dienst 10,45 Samenzang, met begeleiding van orgel en trompet 11,10 Prisma-resonans, herh. uit vrijdagavondprogr.: Prisma 11,45 Gram. Hilversum 2 298 m DINSDAG 13 MAART AVRO: 12,00 Instr. sextet en solisten: lichte muz. 12.20 Regeringsuitz.: Uitzending v.d. landb. 12,30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metropole-orkest 13,00 Nws. 13,15 Meded. en gram. 13,25 Beursber. 13,30 Licht ens. Nederl. muz. 14,00 Klass. kamermuz. (gr.) 14,40 Schoolradio 15.00 Met naald en schaar 15,30 Pianorec.: klass. en moderne muz. 16,00 De stilte, lez. 16,15 Musette-klanken (gr.) 16.30 V.d. jeugd 17,30 Amateursprogr. 17,55 New York Calling 18.00 Nws. 18,15 Event, act. 18,20 Pianospel 18,30 Lichte orkestmuz. 19,00 V.d. kind. 19,05 Paris vous parle, gespr. brief uit Parijs 19,10 Inl. tot muziekbegrip muz. lez. 19,25 Kon. mannenzangvereniging en jongenskoor 20,00 Nws. 20,05 Kleurrijke klanken 21,00 Hou je aan je woord, spel met woorden en literaire spitsvondigheden 22.00 Pianorec.: klass. muz. 22,30 Nws. en meded. 22,40 Act. 23.00 Viool en piano: klass. muz. 23,55-24,00 Nws. WOENSDAG 14 MAART VARA: 7.00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Muz. ochtendpost (gr.) 9.00 Ochtendgym. v.d. vrouw 9.10 Kook- praatje 9,15 Orkestmuz. (gr.) VPRO: 10,00 Schoolradio VARA: 10,20 V.d. vrouw 11.00 't Chansonnetje in huis (herh. v. jl. za terdag). Brussel DINSDAG Vlaams 13 MAART (Advertentie) U proeft de moutwijn 324 m 12,00 Nws. 12.03 Lichte gram. 12.30 Weerber. 12.35 Amus.muz. 12,50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 15.45 Klass. muz. 16.00 Beursber. 16,06 Duitse les 16,21 Vlaamse kamermuz. 17.00 Nws. 17,15 Lichte muz. 17.40 Boekbespr. 17.50 V.d. jeugd 18,20 V.d. sold. 18.50 Sportkron. 19,00 Nws. 19,40 Klass. muz. 20.00 Het huis met de maskers, hoorspel 21,15 Jazzmuz. 22,00 Nws. 22,15 Lichte gram. 22.55-23,00 Nws. Brussel - Frans DINSDAG 13 MAART BRUSSEL 484 m 13,00 Nws. 13.15 Gram. 14.45 Lichte muz. 17,00 Nws. 17.15 Opera- muz. 19.05 Muz. feuill. 19.30 Nws. 20,00 Symfonie-concert 21,35 Lichte muz. 22,15 Jazzmuz. 22.55 Nws. DINSDAG 13 MAART NTS: 20.00 Journ. 20.20 Pol. uitz. 20,30 Natuurfilmpje 20,40 Documentaire film 21,00- 22.55 .Speelfilm. VLAAMS BELG.: 14.00-14.25 Schooltelevisie 19.00 De socialistische gedachte en actie 19.30 V.d. jeugd 20.00 Nws. 20.30 Mensen en beelden .21,15 Filmtribune 22.50 Nws. FRANS BELG.: 18.30 V.d. jeugd 19,00 Jazz 19.30 Documentair progr. 20,00 Nws. 20.30 L'ile des chèvres, toneelstuk 22,00 Lectuur voor allen 22,45 Nws. In de streken van Rijn en Roer zijn volgens de jongste gegevens drie men sen aan de pokken gestorven. Alleen in het district Monschau wer den 24 mensen met pokken besmét, doch slechts een dozijn verblijft 'nog in het ziekenhuis. Ruim honderd mensen be vinden zich in quarantaine. In Aken en Monschau werden ongeveer 110.000 per sonen tegen pokken ingeënt. In Zuid-Wales (Engeland) heeft de ge vreesde ziekte tot nu toe tien doden geëist. Het aantal ziektegevallen dat nu nog onder behandeling is, bedraagt acht. En verder nog een paar van die grote anemonen. M'n hemel, met een bak van die afmetingen waren de mogelijk heden onbegrensd. Het was altijd zijn ideaal geweest zo'n grote bak te heb ben Voor hij het zich bewust was, hoorde hij zichzelf zeggen dat die grote bak maar bij hem moet worden bezorgd in plaats van de andere, met dat nieuwe verwarmingsapparaat natuurlijk. Even schoot het hem door het hoofd dat men zou moeten breken om hem te plaatsen. En dat dat moeilijkheden zou geven met Emilie, die zo vreselijk het land had aan werkvolk in huis. Emilie was een schat, maar ze had nu eenmaal haar eigenaardigheden. Eigenlijk was een bak van die afmetingen geen aquaiüum voor een particulier. Maar dat was, alles goed bekeken, met zijn aquariumkamer al net zo. Welke particulier had zo iets? Met al die ingebouwde aquaria deed het eerder denken aan een afdeling in een dierentuin. Neen. hij zou wel gek zijn, als hij die bak liet gaan. Dat bre ken zou werkelijk wel meevallen. En hij had in zijn collectie exemplaren, waar menige dierentuin hem om benijdde. ,,Zie zo, juffrouw, dat is dan in orde. O. ja. ik zou de bak graag overmorgen in huis hebben. Dan heb ik een dag tijd om voor mensen te zorgen voor die brekerij." Eenmaal weer in de auto schoot het hem te binnen dat hij Emilie beloofd had vroeg thuis te zijn, omdat ze die avond een klein dineetje gaven. Emilie hield er helemaal niet van zich te moe ten haasten. Nu ja. haasten Van haas ten was helemaal geen sprake, er was nog een zee van tijd. Maar al met al trof het toch w^l ongelukkig, juist nu, nu hij haar zou moeten vertellen van die bak en van het werkvolk, dat zou moe ten komen om het gevaarte te plaat sen. Nog een geluk dat de aquariumka mer gelijkvloers was en zulke brede openslaande deuren had. Het was erg jammer dat Emilie zich helemaal niet interesseerde voor aquaria. Haar be langstelling ging alleen uit naar alles wat intellectueel en artistiek was. Lang zaam maar zeker had ze hem ook L_ die richting gestuurd. Hem ertoe ge bracht hypermoderne kunst te kopen, de Maecenas te spelen voor musici, wier muziek hij niet begreep en maar ternauwernood kon verdragen. Emilie PRAET-MAECKER1 was er kinderlijk van overtuigd, dat hij op deze manier relaties kreeg, die hem ook zakelijk van nut waren. Emilie be greep weinig van het bedrijfsleven, haar maatstaven waren dikwijls de oor zaak geweest van een hevige ruzie met Henk. Gerrit Hulstein grinnikte een beetje wrang, toen hij dacht aan wat zijn broer zou hebben gezegd van de gasten voor deze avond. Als eregast de jonge musicus, wiens uitvoering van zijn nieuwste oeuvre hij zou mogen financie ren. Een grapje dat hem een paar mil le zou kosten. Dan de Van Waverens. Hij was oudste firmant van Weiman en Van Waveren. De firma was meer dan tweehonderd jaar oud, maar liep nu dan ook op haar laatste benen, de krach kon elk ogenblik komen. Als zakelijke rela tie was de man niets waard, als vriend zou hij hem nooit hebben gekozen. Maar Emilie staarde zich blind op die glori euze twee eeuwen. Zo'n oude, echt Am sterdamse familie! Verder nog.. Nu ja, de rest van de acht gasten was nave nant. ..Navenant" een van de-woor den, die Emilie haatte en die hij dan ook altijd in haar bijzijn zorgvuldig ver- meed. Gerrit Hulstein voelde dat de ondraag lijke moeheid, die haast onafscheidelijk leek van het einde van de dag, hem weer overviel. Hij snakte ernaar al was het maar eens een enkele avond voor zichzelf te hebben. In een makkelijk huisjasje rustig doende te zijn met zijn vissen. Zo iets was onmogelijk, dat be greep hij zelf ook wel. Zijn positie bracht nu eenmaal verplichtingen mee, daar had Emilie gelijk in. Maar tochl zo nu en dan eens een enkele avond Hij had weieens geprobeerd zich tegen Emilie uit te spreken, te praten over zijn plannen voor later, als Henks zoon de leiding van het bedrijf zou kunnen overnemen. Maar het was altijd bij een onhandig aanloopje gebleven. Hij drukte zich niet gemakkelijk uit en ook hij wist hoeveel waarde Emilie hechtte aan haar positie als de vrouw van de Hul stein van Hulstein en Zonen. Enfin, het duurde toch minstens een jaar of tien eer Henks jongen afgestu deerd en geheel ingewerkt was, maar zo'n enkele vrije avond, al was het worden gepubliceerd van de fabrieken, dan ook maar eens in de veertien da gen.. Hij had wel schandalig veel geld uitgegeven voor die bak. Hij zou Van Kempen opbellen, Emilie had daar laatst een paar clips gezien.. Met moei te dwong hij zijn gedachten terug naar de die dag afgesloten transactie. Het was een spectaculaire order. Er zou vast en zeker in de pers veel aandacht aan worden gewijd. Er zouden foto's van hemzelf, van zijn huis en natuur lijk van EmilieDe intelligente en kunstzinnige echtgenote.." Er zouden artikelen verschijnen, waarin werd ver teld welke een steun zij was voor haar man, hoe groot haar belangstelling was voor alles wat het bedrijf betrof, over haar sociaal werk en haar interesse de moderne kunst in al haar uitin gen. Emilie zou verrukt zijn. zij was dol op publiciteit van die soort. En ze had er recht op ook. Zij was werke lijk een grote steun voor hem, Emilie. Zonder haar had hij allang van Hul stein Zonen een N.V. gemaakt en zich uit de directie teruggetrokken. Neen, Emilie mocht nooit weten dat hij toch eigenlijk maar een klein man netje was, een harde, gewetensvolle werker, maar helemaal niet briljant. Iemand, die er burgermansdromen op nahield van een bescheiden huis ergens buiten met zijn vissen en een tuin, waarin hij eigenhandig zou mogen plan ten wat hij zelf wou, in plaats van te worden geringeloord door een bloemis terij, die met zijn tuin deed wat zij wou en alleen maar plantte wat haar beliefde. Allemaal van die echte sierge wassen met ellenlange Latijnse namen, die de beide tuinlui vlot opdreunden in wat hij vermoedde een zwaar vermink te versie te zijn. Nooit eens ook maar een enkele van de oude, vertrouwde bloemen, hoe dikwijls hij die ook be stelde. ,,Ik meeiyte dat Gerrit vandaag ex tra vroeg zou thuiskomen?" zei Aleid van Elden tot Merksvaart met een veel betekenende blik naar het Louis-Seize penduletje op de schoorsteen. Emilie Hulstein zoog even de lippen in tot ze een dunne streep vormden in haar bleek, hooghartig gezicht. Dat was nu weer zo echt Aleid, dit opzettelijk gebrek aan tact, dat als veiligheidsklep moest dienen voor haar schrijnende ja loezie. Emilie Halstein was er zich heel goed van bewust dat haar zuster haar fel benijdde zowel om Gerrïts fortuin als om hun ideaal huwelijk. Och, het viel eigenlijk heel goed te begrijpen. Die arme Aleid moest niet alleen zien rond te komen met het referendarisin komen van haar man, ze moest boven dien nog tactvol de ogen sluiten voor zijn herhaalde ontrouw. Een dergelijk leven moest iemand op den duur wel verbitteren. Maar er bestond niet de minste reden waarom Aleid altijd weer probeerde die moeilijke financiële om standigheden en dat zo weinig harmo nieuze huwelijk op haar te wreken. Te meer daar Gerrit toch altijd maar weer goedig voor haar klaarstond als de nood aan de man kwam. ,,Je vergeet, mijn lieve Aleid. dat een zakenman maar niet op klokslag de deur van zijn kantoor achter zich kan dichttrekken, zoals een ambtenaar. Hij is integendeel nooit meester van zijn tijd. Er kan zich wel onverwachts iets gewichtigs hebben voorgedaan, dat hem vasthoudt. Dat zou werkelijk de eerste keer niet zijn. Je man weet niet hoe gelukkig hij in dit opzicht is." En dan, in een poging haar woorden iets van hun scherpte te ontnemen, voegde zij er glimlachend aan toe: ,,Het is na tuurlijk ook best mogelijk dat hij wordt opgehouden door zijn demoiselles." (Wordt vervolgd) RECORD l Vier studenten in Londen maken aanspraak op een nieuwe wereldrecord non-stop- bridge. Zij kaartten 90 uur achtereen voor liefdadige doel einden. RECORD II Een inwoner van de Franse stad Maubeuge is erin geslaagd in een half uur tijds twee meter bloed worst naar binnen te werken. Hier door won hij de eerste prijs tijdens een wedstrijd. PECH Te Saldanah (Zuid-Afrika) werden vier walvisvaarders geveild. In de zaal zat een man, die last had van zenuw trekkingen. Voortdurend trok hij zijn ene wenkbrauw op. Zodat hij tot zijn schrik vernam, dat hij eigenaar was geworden van de „Hektor IV": de af slager had duidelijk gezien, dat hij met zijn wenkbrauw tekens gaf! EENVOUDIG Tijdens een diner in Barcelona ver heugde de nieuwe Italiaanse ambassa deur in Spanje, markies de Torre Ros- sano, zich oyer het Italiaanse menu. Op zijn vraag aan een der kelners: „Kent u ook al die Italiaanse gerech ten, die de menukaart vermeldt?" luidde het antwoord: „Natuurlijk, het zyn de normale gerechten. We heb ben ze alleen Italiaanse namen ge geven. „Ik heb trouwens liever, dat je zelf skiën leert". Iedere dag krijgt de mensheid 120.000 monden meer te voeden en ieder jaar veriest zjj 8 miljoen hectare voedsel pro ducerende grond. De mens, de grote vernietiger, is na honderden dier- en plantsoorten te heb ben uitgeroeid, thans hard op weg de eigen soort te vernietigen. Dit verkondigt Raymond Bouillenne, professor in de botanie aan de universi teit van Luik, in een verhandeling wel ke is gepubliceerd door de Amerikaanse vereniging voor de bevordering van de wetenschap. Volgens Bouillenne lijkt het dat de mens er weinig voor voelt zijn plaats in de natuur in te nemen. Hij presteert grote dingen. Hij graaf tunnels door de bergen, verlegt de bedding van rivieren, bouwt dammen, overspant machtige wa terwegen met bruggen, beheerst de lucht, springt de ruimte binnen, maakt de krachten van het atoom vrij en ruimt bossen op. Maar een groot deel van de mensheid heeft zich kennelijk niet het elementai?é feit gërbaliSeerd dat homo sapiens en alle andere diersoorten be slist afhankelijk zijn van vegetatie. De groene planten zijn de enige fundamen tele produkten van voedsel. ,,Alle vlees is gras." Als de planten op het land en in de zee niet meer zou den functioneren, zou alle leven op aar de verdwijnen. Dit is slechts een kwes tie van maanden. Desniettemin heeft de mens, alleen maar om een tijdelijke verhoging der voedselproduktie te verkrijgen, eeuwen lang het voedselproducerend vermogen van de grond onherstelbaar vernietigd. Zevenduizend jaar geleden, waren er ongeveer 20 miljoen mensen op aarde. Nu is hun aantal bijna 3 miljard. Te gen het jaar 2.000, is geschat, zullen er 6 miljard monden moeten worden ge voed ,,op een planeet waar steeds min der nuttige grond aanwezig is." Om meer bouw- of weiland te verkrijgen, worden de bossen door de mens aange vallen met vuur en bijl. Het vele ma len herhaalde resultaat was, dat de blootgelegde grond overging in stof of rots of verdwijnt door erosie, aldus het betoog van de Belgische prof. De winter weet van geen ophouden in de V.S., waarvan de noordelijke staten gisteren getroffen werden door nieuwe sneeuwstormen die naar het zuiden over gingen in zware regenval. In de staat Minnesota werd de sneeuw door de sterke wind tot grote hoogte op gejaagd. Meer dan 250 scholen moesten hier worden gesloten. Vele automobilis ten lieten hun voertuigen op de weg achter en zochten een veilig onderkomen bij boeren. Te Detroit kwamen ten gevolge van de zware regenval de straten blank te staan. In Washington heeft president Kennedy Kentucky tot rampgebied uitgeroepen, dat zeer te-lijden heeft gehad van over stromingen. Door deze maatregel kan de staat zich tot de regering te Washington wenden om bijstand. Het Damrak heeft gisteren de nieuwe beursweek ingezet met een flauwe stem ming voor de Philipsaandelen, nadat deze stukken vrijdag j.l. reeds een gevoelig koersverlies hadden geïncasseerd. Als re denen voor de flauwe stemming in de Philipshoek werdén opgegeven de te ver wachten lagere winstcijfers over 1961. Gisterochtend daalde de koers van 1009 tot 992. De slotkoers van vrijdag was 1021 1/2. Gistermiddag werd op 997 in gezet, waarna 996 werd gedaan. Op dit niveau vonden enige dekkingsaankopen op kleine schaal plaats, waardoor de koers steeg tot iets boven de 1000. Na een vlotte handel gedurende het eerste beurskwartier. werd het in de Philips hoek gedurende de Verdere beursduur bepaald stil. Aandelen Kon. Olie noteer den een paar dubbeltjes beneden de vo rige slotkoers. De handel in deze hoek was kalm. AKU lag verlaten in de markt op 392 1/2, hetgeen dit concern op een koersverlies van circa zeven punten kwam te staan. Unilevers een weinig lager op 185,70. Hoogovens nauwelijks prijshou dend op 828. Van de leidende cultures lagen certifi caten Deli en aandelen Amsterdam Rub ber wat beter in de markt. De scheep vaarten gaven lichte afbrokkelingen te zien met zeer weinig zaken. In de staats- fondsenhoek was de stemming door elkaar iets gemakkelijker. 9-3 12-3 Ned. '59 102','a 102 Ned. '47 3'a 9334 93^8 AKU A 399,9# 3911/4 Hoogovens cA 829'2 825 Philips GBA 1021V2 100212 Unilever cA 186,10 185.80 Kon. Olie A 139,10 139,25 Scheepv. Unie A 152-|% 151 A'dam Bk A 408' 2 4093,4 Kon. Zout cA 1100 109» NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU 392-393, Kon. Olie 139-139.40, Phi lips 1000-1025 g.l., Unilever 186.10 g.b., Hoogovens 828. 131. „Wat heb je dan?", vroeg Mei, maar Sylvester kroop neuriënd naar binnen en sjouwde al zijn schildersdoeken naar bui ten; toen de lakens van zijn bed en toen al het hout, dat hij maar kon vinden. „We vliegen naar huis", riep hij triomfantelijk en begon druk te knippen. Mei haalde haar schouders op, want ze begreep er niets van. Ze zocht de afgebroken wielen bij elkaar en begon ze weer aan de as vast te spijkeren, om óók wat te doen. Het was inmiddels al zo laat geworden, dat de hemel licht werd van de opkomende zon. Sylvester werkte koortsachtig door. Het vorderde aardig, zoals je ziet. (Begrijp je al wat hij wil? Luister maar. Hij legt het net uit aan Mei.) „Ik maak gewoon een drakestaart van linnen en drakepoten", vertelde Sylvester. „En die kan je dan met een touwtje bewegen om te sturen, snap je?" Mei knikte. „Nou, en het stukje echte staart stop ik achterin". Hij keek Mei trots aan. „Prachtig", zei Mei, „maar eh denk je, dat het werkt?" Sylvester doopte zijn penseel in de rode verf, waarmee hij de drakepoten versierde. „Ik hoop het", zei hij. De merel ging op zijn hoofd zitten en keek bewonderend toe. Toen de verf droog was, knoopte Sylvester lange tou wen aan de staart en de poten, die hij binnen in het huis vastmaakte, zodat hij ze vanachter het raam kon inhalen en la ten vieren. Inmiddels was het bijna mid dag al. Mei zocht onder stoelen en kasten, die nog steeds door elkaar lagen, etens waren bij elkaar. Ze ginen gezellig op een rots zitten eten en toen alles op was zei Sylvester: „Daar gaat hij dan, jongens.

de Stem | 1962 | | pagina 9