Incident bij Berlijn Oostduits vuur op Britse militaire auto Rusk waarschuwt Gromiko stofzuiger-sensatie op de jaarbeurs! 145.- Terreur van OAS woedt voort Felle uitval van prof. Oud naar aanranders van rechtsstaat President Wereldbank als bemiddelaar BRUTAAL OPTREDEN GRENSWACHT Gesprek in Genève Luns zweeg over N.-Guinea Mevr. Kennedy bij H. Vader Regering brak het akkoord! Vandalen in Oisterwijk aan het werk Scherp protest bi j Russen Algemene jaarvergadering VVD Vliegtuig stort op huis Felle aanval op N.V.V. DAGBLAD VOOR ZEELAND N. V. V-secretaris: Onder naam OAS Aanwerving Antillianen voor koninklijke marine Evian naar spoedig eindemaar: Minder zacht Fanfani krijgt het vertrouwen Verdediging beleid min. Visser Pokken in Wales ..De Ploegte Utrecht 102e JAARGANG No. 23925 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A, C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. MAANDAG 12 MAART 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (BiibureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Het voorspel van de ontwape ningsconferentie, die over enkele dagen in Genève begint, is gis teren begonnen met een diner dat door de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Rusk werd gegeven voor zijn Russische en Britse ambtgenoten Gromiko en lord Home en hun belangrijkste adviseurs. (Advertentie) Enkel© jaren terug was Tornado d© eerst© die een 'goedkope' electrisch© koffiemolen introduceerde. Het werd een groot succes. Vele honderdduizenden malen vele malen per dag. En wat nu Nu is Tornado er weer! Ditmaal met 'goedkope' stofzuigers. Op de Tornado Jaarbeursstand nr 517, Julianahal wordt dit revolutionaire nieuws voor 't eerst aan de openbaarheid prjjs gegeven en binnen enkele weken zullen de 3 modellen t.w. een 'tweede' stofzuiger (f 45.-), een kleine universele stofzuiger (f 65..), en een grote steel- stofzuiger (f 110.-) verkrijgbaar zjjn. Dus nog even geduld mevrouw, en ook kunt zich een van deze zeer bijzon dere Tornado apparaten aanschaffen! Behalve gegeten, werd er ook gepraat en het verluidt dat Rusk een krachtige houding aannam. Hij waarschuwde de Rus, dat het de V.S. ten volle ernst was met hun waarschuwing dat later deze maand de atoomproeven in de dampkring zouden worden hervat, tenzij Rusland voor die tijd bereid zou blijken een ver drag voor een verbod van proeven met kernwapens te ondertekenen dat goede waarborgen voor inspectie bood. De kans dat Rusland hiertoe bereid zal zijn mag niet hoog worden aangeslagen. Op het Amerikaanse consulaat hebben Rusk en lord Home gisterenmiddag een bespreking van twee uur gehad. Lang hebben zij daarbij stilgestaan bij de nieuwe moeilijkheden die de Russen dit weekeind in Berlijn hebben veroorzaakt. (Men zie hiervoor elders). Voorts is vernomen, dat Rusk in het gesprek dat hij gisteren in Lausanne had met de Westduitse minister van buiten landse zaken Gerhard Schroeder, gezegd zou hebben dat hij voornemens was met Gromiko de kwestie van de last die de communisten de geallieerden voortdu rend in Berlijn en omgeving bezorgen, op te nemen. De secretaris van het N.V.V., de heer Van Tilburg, heeft de zaker fraai op haar kop gezet door op een hoofdbe- stuursvergadering te Utrecht te betogen, dat niet het N.V.V. maar de regering het akkoord van Wassenaar heeft ver broken. Hij vond het jammer dat het liberale werkgeversverbond, dat het N. V V. had gesteund, nu had besloten de aanwijzing van de regering te volgen. Hij verzekerde dat de werkgevers die aanwijzing toch niet zullen kunnen uit voeren. De heer Van Tilburg noemde het een lichtpunt, dat in de commissie- Schouten een gezamenlijke opvatting over een nieuwe loonpolitieke conceptie aan de horizon begint te dagen op basis van een gezamenlijk voorstel van de drie vakcentrales. Hij sprak de hoop uit, dat door de thans dreigende crisis deze arbeid niet verloren gaat. Foto: De Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gro miko (midden), bij aankomst op het vliegveld van Genève. (Van onze correspondent) ,,Als we ze te pakken krijgen zullen ze het wèl weten!" Dit vertelde ons een van de Oisterwijkse zakenlieden, nadat een groep vandalen enkele nachten heeft huisgehouden op de Lind, het centrum van Oisterwijk. Vorige week begon het. Bij zakenlie den, zoals een fotohandel, bloemist, ban ketbakker. radiohandel en tientallen an dere panden, stonden de letters O.A.S. op ramen, deuren en gevels gekladderd met een kleverige pasta. Men dacht eerst aan een verlate car- navalsgrap. doch daags daarop waren in een geheel vernieuwd pension op de Lind waar acht Italianen, die in Ois terwijk werkzaam zijn, verblijven de deur en kozijnen met scherpe voorwer pen beschadigd. Op het laatst van vorige week geraak te het geduld van de bewoners van de Lind op: bij een aantal personenauto's waren alle banden doorgesneden. De ge dupeerden waren o.a. een schoenfabri kant die op de Lind woonachtig is en hotelgasten die hun auto geparkeerd had den nabij het Oisterwijkse gemeentehuis. Verbolgen waren de Oisterwijkers toen zij vernamen dat oök van een winke lier uit Oisterwijk, een invalide man, die zijn kleine autootje nodig heeft om zich te verplaatsen, de banden stukge sneden waren, ook de binnenbanden. De politie speurt hardnekkig naar de daders, doch tot op heden kon nog geen arrestatie verricht worden Hoewel de politie meent dat de lieden die gebruik maken van de naam OAS niet dezelfde zijn als de banden-stuksnijders, zijn de Lind-bewoners ervan overtuigd dat die lieden wel degelijke dezelfde zijn. De koninklijke marine zal de mogelijk heid openstellen voor Antilliaanse jonge mannen tussen de 16 en 23 jaar en even eens voor in de Antillen gevestigde Ne derlanders om in Nederland een dienst verband voor zes jaar aan te gaan als beroepsschepeling voor de dienstvakken matroos, machinist en hofmeester. Oostduitse grenswachters hebben vlak hij Berlijn gisteren- norgen vroeg geseholen op een auto van de Britse militaire erbindingsgroep hij de Russische strijdkrachten in Oost- iHiiIsland en een B'ritse soldaat gewond. Zij arresteerden een officier en gaven hem over aan de Russische autoriteiten. De gewonde soldaat werd overgebracht naar een ziekenhuis in Oost-Duitsland. Een woordvoerder van het Britse leger verklaarde dat hij er niet ernstig aan toe was. De Britten hebben mondeling heftig bij de Russen gepro testeerd. ,,De Russen zeiden, dat zy het voorval betreurden", zo verklaarde de Britse woordvoerder. Hij wist niet of de Rus sen van plan waren de Qostduitse grens wachters te bestraffen. De beschieting was zonder precedent. Het was de eerste keer dat Oostduitse politiemannen hadden geschoten op een soldaat van de Westelijke strijdkrachten, aldus Westelyke functionarissen. De officier en de soldaat, die aan het stuur van de auto was gezeten, behoren tot de Britse militaire verbindingsgroep bij de Russische strijdkrachten in Oost- Duitsland. Twee lezingen De communisten verklaarden, dat de grenswachters er slechts toe waren over gegaan op de auto te vuren toen deze, de waarschuwingsschoten ten spijt, voor bij een controlepost reed. ,,Dit is totaal onwaar", zo zei de Brit se woordvoerder. ,,De communisten be stookten de auto met machinepistolen zonder van tevoren enigerlei waarschu wing te hebben gegeven". Het ziet er naar uit, dat de Russen de Britse lezing van het incident hebben aangenomen. Toen het hoofd van de Brit se militaire verbindingsgroep bij de Russische strijdkrachten tegen het hoofd van de verbindingsdienst van het Russi sche leger protesteerde, betreurden zij het incident. Het incident viel voor in het Oostduit se dorp Stahnsdorf, in de onmiddellijke nabijheid van West-Berlijn. De Britse auto keerde terug naar Potsdam. De in zittenden hadden zich tevoren begeven naar Oost-Duitsland. De Britse, Ameri- Terwijl de terreur (van de OAS vooral) voortwoedt, gaan te Evian de Frans-Algerijnse besprekingen snel in de richting van een slot akkoord. Ook tijdens het week einde is geconfereerd en daarbij hebben zich geen bijzondere moei lijkheden voorgedaan. In Parijs en elders zijn de veiligheids maatregelen nog verscherpt. Parijs alleen al wordt bewaakt door meer dan 31.000 man van politie en leger, gesteund door 110 tanks en pantserwagens. De CGT, het communistisch georiënteerde vakverbond heeft zijn leden opgewekt in het hele land demonstraties en korte stakingen te houden. Grote explosie Rechtse extremisten hebben zaterdag een zeer verraderlijke en grote bomaan slag gepleegd, toen 's morgens een auto, beladen met explosieven, voor een ver gaderhuis in de Paryse voorstad Issy- Ies-Moulineaux, uit elkaar sprong. BIJ EEN aardverschuiving op de hellin gen van een berg in de Colombiaanse provincie Caldas zijn zestien mensen om het leven gekomen. EEN 17-JARIGE jongen in Newport 'New Hampshire) heeft bekend zijn ouders en twee broers te hebben ver moord. BIJ feestelijkheden aan het einde van de Ramadan (Mohammedaanse vasten) zijn in het Syrische stadje Idlib, 70 km ten westen van Aleppo, 14 kinderen tus sen 12 en 16 jaar in een bioscoop door bedorven lucht gestikt. OP DE WEG Antwerpen-Mechelen is bij een autobotsing de 60-jarige mevr. M. Sligtin uit Den Haag gedood Haar met gezel, de 77-jarige heer F. Roels, even eens uit Den Haag, werd zwaar gewond. De Belg. waarmee zij in botsing kwa men, werd ook gedood. Nog drie andere inzittenden van de Belgische auto wer den ernstig gewond. TE PARIJS is op 81-jarige leeftijd over leden de Nederlandse journalist Ernest Kuyper, oud-correspondent van de Maas bode. KONINGIN Elizabeth van Engeland en prins Philip zullen naar Den Haag ko men bij gelegenheid van de viering van de zilveren bruiloft van koningin Juliana en prins Bernhard, op 1 en 2 mei a.s. TE METZ zijn bij een avtobotsing zes van de negen inzittenden van een per sonenauto, die tegen een autobus reed, gedood en drie ernstig gewond. Weersverwachting van het K.N.M.l, tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer met plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige, langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige wind tussen noordoost en noord. Vooral in het 1 zuiden van het land minder zacht. vandaag; zon onder 18.38 uur. Maan op 10.32 uur. 5*orüf^«: zon °P 7-01 uur- Maan on- der 2.20 uur. Twee politiemannen en een postbe ambte werden daarbij gedood en 47 per sonen werden gewond. De politie vermoedt, dat de bomaan slag gericht was tegen het linksgeoriën teerde nationale congres van de vredes beweging, dat zaterdag in het vergader gebouw een tweedaagse vergadering zou beginnen. In Algiers, dat het vandaag wegens de moord op een plaatselijke verslag gever zonder kranten zal moeten stellen, hebben Franse soldaten gisteren een vuur gevecht geleverd met een menigte Euro peanen. De nerveuze spanning waarmee geheel Algerije gisteren op de sluiting van een Algerijns-Frans akkoord wachtte, ontlaad de zich in de voorstad Bab-el-Oued, een bolwerk van de extremistische organi satie O.A.S., toen een soldaat van een Franse patrouille door revolverschoten uit een menigte Europeanen gewond was geraakt. De Franse militairen beant woordden het vuur en verwondden zes burgers. Door deze schietpartij kwam het dag totaal aan doden en gewonden op 15 en 22 te staan. Zaterdag waren er 16 doden gevallen. kaanse en Franse militaire verbindings- groepen bij de Russische strijdkrachten zijn gestationeerd te Potsdam, dat op 16 kilometer van West-Berlijn ligt. De communisten verklaarden dat een politiepatrouille het vuur op de auto had geopend toen deze in het donker met grote snelheid voorbij een controlepost aan de grens reed. Op grond van een viermogendheden- overeenkomst, die na de oorlog is geslo ten, hebben de Britten, Amerikanen en Fransen militaire missies in Potsdam. De Russen hebben militaire missies in de zones van West-Duitsland, die vroe ger waren bezet door de Britten, Ameri kanen en Fransen. Krachtens de overeenkomst mag de Oostduitse politie geen controle uitoefe nen op de leden der missies, en op auto's van de missies, die zijn voorzien van duidelijke kentekenen. Storen van radar De Westelijke bondgenoten hebben inmiddels een onderzoek ingesteld naar een Russische poging de radar te storen, die aan Westelijke vlieg tuigen aanwijzingen geeft bij hun vluchten naar West-Berlyn. Gisteren zijn de vluchten door de lucht- corridors normaal voortgezet. Westelijke functionarissen zeiden, dat de Russen geen nieuwe pogingen hadden onderno men de radar te storen. De drie lucht- corridors, die zich boven Oostduits grondgebied bevinden, zijn 32 kilometer breed. Vrijdag j.l. hadden de Russen metalen vlokken in de corridors verspreid om de radar onbrukibaar te maken. De Italiaanse kamer van afgevaar digden heeft haar vertrouwen geschon ken aan de nieuwe Italiaanse centrum linkse coalitieregering onder leiding van Fanfani. Van de 490 uitgebrachte stemmen kreeg de regering er 295. 195 afgevaar digden stemden tegen de regering en 83 onthielden z.ich van stemmen. Er wa ren 573 afgevaardigden aanwezig. Het Italiaanse kabinet telt 24 leden, van wie 19 christen-democraten. 3 so ciaal-democraten en 2 republikeinen. Deze drie partijen beschikken over 298 stemmen, een meerderheid die juist vol doende is in de 596 leden tellende ka mer van afgevaardigden. Maar de links- socialisten van Nenni beschikken over 86 zetels bn Nenni had verklaard, dat zijn partij zich van stemmen zou ont houden. De senaat stemt volgende week. Op een huis in Kenilworth bij New Or leans in de Verenigde Staten is zater dagavond een toestel van de Ameri kaanse luchtmacht van het type C-119 neergestort. Vier bewoners van het pand zijn om het leven gekomen. Aan boord van het vliegtuig bevond zich een bemanning van zes koppen. Zij wisten het toestel tijdig te verlaten. De om het leven gekomen bewoners van het getroffen huis zijn een 35-jarige man niet zijn vrouw en twee zoons van tien jaar en achttien maanden. Een der de kind van het echtpaar, van 7 jaar, is in zeer ernstige toestand in een zie kenhuis opgenomen. Het vliegtuig had technische moeilijkheden. De minister van buitenlandse za ken, mr. J. Luns, is gisteren in Den Haag teruggekeerd. Tegenover wachtende journalisten zei hij „niets, fir zeggen te hebben". „Ik heb 36 uur niet geslapen en ik zie u in de komende dagen wel weer", aldus de minister. Zoals gemeld, is er vandaag beraad in het kabinet. Op zijn terugreis van Tokio ondervond hij oponthoud op het laatste stuk, omdat gisterenmorgen op Schiphol niet geland kon worden vanwege de mist. Het toestel week uit naar Düsseldorf, vanwaar de minister met een taxi verder reisde naar Den Haag. Bemiddeling Te Washington hebben doorgaans zeer goed ingelichte zegslieden ver klaard, dat de Amerikaanse regering van mening is, dat Eugène Black, de president van de Wereldbank, een geschikte bemiddelaar zou zijn voor de onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië over Nieuw-Gui- nea. Ook werd de naam genoemd van Frank W. Boland, de Ierse ambassadeur bij de V.N., als een geschikte bemiddelaar. Intussen hebben welingelichte zegslie den te Washington eveneens verklaard, dat Rusland bedekt de wens te kennen heeft gegeven, dat het geschil om Nieuw- Guinea vreedzaam zal worden geregeld. De krijgsgevangenen De 52 Indonesiërs die bij het treffen in de wateren bij Nieuw-Guinea gevan gen waren genomen, zijn gisteren in Dja karta aangekomen. Toen zij uit het vlieg tuig stapten dat hen van Singapore naar Indonesië bracht, werden zij door een grote menigte begroet. Toen zij per bus naar het versierde marinehoofdkwartier reden riepen de talrijke aanwezigen anti- Nederlandse leuzen. De staf-chef, admi raal R. E. Martadinata sprak de be manning van de gezonken motortorpedo boot „Matjan Toetoel" toe. Enkele be manningsleden hadden tranen in de ogen toen de staf-chef een minuut stilte ver zocht om degenen te herdenken die tij dens de actie zijn omgekomen. (Van onze parlementaire redactie) Prof. Oud heeft zaterdag in Leeuwarden persoonlijk en als voorzitter van de V.V.D. afge rekend tnet „De Telegraaf". Aan het slot van een emotio neel betoog over de rol va ndit blad in de zaak Van der Put ten en de zaak Meulenbelt zei een niet langer door electorale overwegingen getemperde prof. Oud: „De Telegraaf ondermijnt bij u alles. Het blad ondermijnt het gezag van uw regering en volksvertegenwoordiging. Het ondermijnt daardoor mede uw eigen zeggenschap en de demo cratie". Woorden die terstond door alle aan- wezigen staande met donderend ap plaus werden onderschreven. Voordat de liberale leidsman dit zei, had hij reeds op persoonlijke ver dachtmakingen van dit blad gerea geerd: „De Telegraaf is schaamteloos genoeg om te durven schrijven dat prof. Oud in de zaak Van der Putten clement wil zijn ten opzicht van de Partij van de Arbeid". En over de Meulenbelt-affaire: ,,Als voorzitter van een commissie van onderzoek is mij gebleken dat van alle beweringen van dit blad geen spaan is overgebleven. Toch houdt dit persorgaan ook aan deze zaak nog vast". Prof. Oud verze kerde, dat er, alle verdachtmakingen ten spijt, met de rechtsstaat Neder land niets aan de hand is". Van der Putten Tweede opmerkelijke gebeurtenis tij dens de bespreking van het fractiebe- leid op de algemene jaarvergadering van de V.V.D.de verdediging van de persoon en het ministeriële beleid van de liberale minister van defensie, ir. Visser. Is er inderdaad in zo grote mate re den voor onbehagen over deze minis ter als sommige bladen doen geloven?, vroeg prof. Oud. Hij beantwoordde de ze vraag ontkennend: ,,Er zijn men sen die het recht van de minister in de zaak Van der Putten ontkennen". ,,De beoordeling van dit beleid is thans een zaak van het parlement, aldus prof. Oud. De kamer zal aan deze zaak alle aandacht geven. Men behoeft niet bang te zijn dat Van der Putten geen recht zal geschieden. Wanneer mocht blijken, dat zijn ont slag een foutieve beslissing is geweest zal dit ontslag door de ambtenaren rechter worden vernietigd. Prof. Oud en mr. Van Riel. voor zitter van de liberale Eerste-Kamer- fractie, verdedigden minister Visser inzake de Starfighter-affaire. Mr. Van Riel: „Men moet wel over een zeer gespecificeerde deskundigheid beschik ken en kennis van feiten hebben om hier te kunnen oordelen". En over de kritiek op de minister inzake de stopgezette chartervluchten van militairen naar Ned. Nieuw-Gui nea zei prof. Oud: ,,Ik weet niet wat zich binnenskamers heeft afgespeeld, maar ik weet wel dat deze affaire mede zaak van het ministerie van bui tenlandse zaken was. Men moet daar om er voor oppassen de kritiek alleen op het hoofd van minister Visser af te schuiven". Dat zich rond de charter vluchten een geruchtmakend kort ge ding heeft kunnen afspelen noemde hij ,.een bewijs te meer van het feit dat wij in een rechtsstaat leven". Humanisme Over de stellingname van minister Visser ten opzichte van het Humanis tisch Verbond zei mr. Van Riel, ,,dat de minister op dit punt zeer goed ge luisterd heeft en volmaakt redelijk handelt". De staat heeft, volgens mr. Van Riel, niet de taak de onkerkelijke militairen naar het humanisme toe te leiden. Eerst moet de ambitie ervoor blijken en eerst moet het humanisme tonen wat het waard is". Het Nieuw-Guineavraagstuk kwam ter sprake n.a.v. een pleidooi uit de vergadering voor vrijheid van Zuid- molukkers en Papoea's. Mr. Van Riel onderschreef dat het een eerste taak is Nieuw-Guinea te beschermen. ..Maar de vrijheid voor de Papoea's vindt ergens zijn begrenzing door de omvang van militaire conflicten en de mogelijke gevolgen daarvan". Elf nieuwe verdachte gevallen van pokken zijn zaterdag in het ziekenhuis opgenomen in de mijnstreek Rhondda Valley in Wales. Sinds het uitbreken van de ziekte in deze streek zijn een arts, een vrouw en een baby aan de ziekte be zweken. In zuid-Wales zijn de laatste twee weken meer dan 100.000 mensen ingeënt. Brazzaville, de hoofdstad van Kongo- Brazzaville, is tot met pokken besmet gebied verklaard. Er zijn verscheidene gevallen van de ziekte gerapporteerd. (Van onze verslaggever) Met een uiteenzetting over de overeen komsten van Oud-Wassenaar, de rol en de politiek van de K.A.B. en een felle aanval op de politiek en uitlatingen van het N.V.V., richtte de heer J. A. Middel huis, voorzitter der K.A.B.zich zater dagmiddag tot leden van ,,De Ploeg". Hij besteedde bijzonder veel aandacht aan de verantwoordelijkheid van de vak bonden voor de meest misdeelde groep in het Nederlandse sociale leven, waar in de ouden van dagen, weduwen en wezen, en de invaliden een belangrijke plaats innemen. In zijn toespraak zei de heer Middel huis onder meer, dat met de door het N.V.V. failliet verklaarde loonpolitiek altijd goede resultaten zijn behaald, en zelfs in juli een bedrag van ruim een half miljard gulden ten goede doet ko men aan de groep, die het geld het pieest nodig heeft. Het N.V.V. maakt onnodig groot ka baal over de gematigde overeenkomst van Oud-Wassenaar, aldus de heer Mid delhuis. Tijdens de laatste ,,Ploeg"-bijeenkomst van dit jaar werden twee gouden leden, zij die in het afgelopen jaar meer dan honderd nieuwe leden aanwierven, de heren H. L. Meesters uit Breda en J. van de Bilt uit Utrecht, door de ver bondsvoorzitter onderscheiden. Paus Joannes heeft gisteren me vrouw Jacqueline Kennedy, de echtgenote van de Amerikaanse president, in particuliere audiëntie ontvangen. Mevrouw Kennedy droeg een eenvoudig zwart lang kleed tot op de enkels, een hals snoer van parels en een langt zwarte sluier.

de Stem | 1962 | | pagina 1