Speurtocht naar familieverleden bron van verrassingen Twee fabrieken verwoest Franse onmacht om een akkoord waar te maken De kringloop van het water KENT U UW STAMBOOM? Oplichter-psychopaat in Maastricht gearresteerd SER EERL.K0K IDERS Bestrijdingsmiddelenwet onvolledig genoemd Iedere Nederlander kan zijn herkomst (laten) nasnuffelen 12 :ma is Een miljoen advertenties Heiligverklaring Martin de Porres Aardig smoesje leverde geld op Bisschoppelijke aanval op ultra-rechts HET GROTE STRUIKELBLOK IN EVIAN Taktiek van Salan Onze rusteloze aarde Eerste vraag Tweede Kamer is ongerust (2 jaar verzekerd tegen verlies of diefstal) Nog dwangarbeic in Portugese koloniën >oede betrekking dam, n in behoren. ns) worden aan- zich voorts ten r goede diensten p gunstige voor- ir leiding van de ertrouwd tehuis, iemogelijkheden. door. een folder met elszaken van het n-4. n en stalen vlieg- reist. argon-arc lassen. i gezorgd. ontvangt nadere nulier. RIEK „FOKKER" - TEL. 01850-7741 BRIEKEN icuiatie en Ijkheld voor ie-afdeling ep bestaan insen in de ivangen zijn e financiële plaats dage reiskosten- op kamers oming in de igen, kunnen Izaken, Wil- ïeling fectie zaamhedeu fdeling verlichting deling sportartikelen n prettige werkkring DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 MAART 1962 (Van onze Haagse redactie). Weet u waar uw familie oorspronkelijk vandaan komt? Het is een vraag die in iedere familie wel eens gesteld zal zijn. Maar ook een vraagwaarop velen liet antwoord niet of slechts vaag zullen kunnen geven. Waren uw verre voorouders Poolse landheren, Spaanse edellieden of Duitse kooplieden? Hollandse geuzen, Franse Hugenoten of Portugese ballingen? Het zal in de meeste gevallen wel niet allemaal meer zo nauwkeurig te zijn achterhalen. Toch kan het stamboomonderzoek - de genea logie - de onderzoeker verrassende vondsten opleveren. wel zeer belangrijke diensten heeft be wezen, is de collectie gegevens omtrent alle Europeanen, die tussen 1828 en 1924 in Indonesië zijn geboren, gehuwd of overleden. Aan de hand van deze ge gevens, verzameld in een grote serie „regeringsalmanakken", heeft het cen traal bureau honderden verklaringen kunnen afgeven aan mensen die wilden repatriëren, maar hun burgerlijke status niet konden aantonen. Velen waren im mers tijdens de Japanse bezetting al hun documenten kwijtgeraakt, terwijl het merendeel der bevolkings- en burgerlijke standsregisters verloren ging. reau inmiddels ook al kunnen verlenen Dezelfde bijstand heeft het centraal bu- aan „spijtoptanten" en repatrianten uit Nederlands Nieuw-Guinea. Om de opsomming tenslotte min of meer volledig te maken het centraal bureau omvat ook nog een omvangrijke heraldische afdeling, waarin het over grote deel der in Nederland bekende familiewapens is beschreven en/of afge beeld, terwijl de in hetzelfde gebouw ge vestigde „stichting Iconografisch bu reau" (vroeger een afdeling van het centraal bureau) beschikt over de be schrijvingen en/of reprodukties van tien duizenden familieportretten. Al met al een schat van materiaal voor de beroeps en lekenvorser in de „stamboekkunde,,. Dat dit alles nog bestaat is misschien te danken aan wat enigszins profaan ge zegd de „bewaarzucht" van het voorge slacht genoemd kan worden. De laatste tientallen jaren is deze papieren berg ook „toegankelijk" gemaakt door schif ten, sorteren, ordenen en rangschikken op familienaam en alphabet. Het instituut dat de stamboomonder zoeker een heel eind op weg kan helpen is de sinds 1945 bestaande „Stichting Centraal Bureau voor Genealogie", ge vestigd aan de Nassaulaan 28 te Den Haag. Het is een semi-rijksinstelling, die het beheer voert over zeer uitgebreide rijks- en andere genealogische verzame lingen. Dit documentatiebureau met zijn staf van 30 bekwame personeelsleden staat voor iedere Nederlander open. Er bestaat in ons land een grote en nog steeds toenemende belangstelling voor de genealogie, zegt conservator in algemene dienst Del Campo Hartman, tijdens onze rondgang door het in 1960 prachtig gerestaureerde gebouw. Prak tisch van iedere Nederlandse familie hebben wij hier gegevens, in elk geval uit de 19e en 20e eeuw, maar veelal ook uit de 18e eeuw en zelfs nog van vroegere datum. Allereerst is er de zeer uitgebreide bibliotheek met genealogische boekwer ken, opgebouwd uit schenkingen, aanko pen en bruiklenen. Hieronder ressor teert ook een handschriftencollectie met 7000 dossiers van evenzovele families. Bepaald uniek ziin de collecties familie advertenties. De oudste dateren uit om streeks 1790. In totaal zijn het er een goede 30 miljoen. Twee collecties ad vertenties zijn „afgesloten". Een d^rde collectie wordt echter reeds vanaf 1935 iedere dag bijgehouden met advertentie knipsels uit meer dan 50 verschillende dagbladen Een bron van informatie speciaal voor rooms-katholieken vormen de circa 700.000 bidprentjes, die uiteraard van grote genealogische waarde zijn. Duitse erfenis Een aparte plaats nemen de paar mil joen duplikaten van de in de oorlog door de Duitsers uitgereikte persoons bewijzen in. Met behulp van deze dupli katen hebben wy vele joodse kinderen kunnen helpen aan een foto van hun in de oorlog omgekomen ouders, vertelt de heer Del Campo Hartman. De snelst groeiende verzameling wordt gevormd door de persoonskaarten van alle sinds 1938 in Nederland overlede nen. De bevolkingsregisters sturen deze kaarten na het overlijden van de betrok kenen op naar het centraal bureau voor de statistiek. Na daar verwerkt te zijn komen ze op het centraal bureau voor genealogie. Het zijn er vele duizen den per jaar. Een collectie die de laatste jaren on vermoede, maar voor de betrokkenen Hebt IJ een wapen? Het eigenlijke familie-onderzoek door de leek was tot het jaar 1811 meestal een vrij gemakkelijke opgave. Sinds 1811 kennen wij dank zij Napoleon onze „burgerlijke stand'Woor 1811 wordt Nog dit jaar zal waarschijnlijk de zalige Martin de Porres. een half bloed lekenbroeder uit Peru. heilig- verklaard worden. Verwacht wordt, dat dit OP 6 mei zal gebeuren. Martin de Porres werd In 1569 ge boren. Zijn vader was een Spanjaard en zijn moeder een negerin uit Lima. Toen hij 15 jaar was, trad hij in bij de Dominicanen in de hoofdstad van Peru en werd lekenbroeder. Zijn hele verdere leven heeft hij aan de armen en zieken gewijd. Vooral zorgde hij voor de negerslaven uit Afrika. )OSTERHOUT (Van onze correspondent) Een ernstige aanrijding op de Wilhel- minabrug te Maastricht heeft geleid tot de aanhouding van de 42-jarige J.S., die zich sedert medio februari tijdens proef verlof uit het psychopatenasiel te Ave- reest in een zestal plaatsen heeft schuldig Semaakt aan oplichting. .Donderdag nog werden 's mans opspo- nng en aanhouding door dc officier van justitie te Arnhem gevraagd via de radio nieuwsdienst en de dagbladtelex van het ANP. In het laatste half uur dat hij op vrije voeten verkeerde, heeft S. te Maas tricht zijn bedenkelijke activiteiten uit gebreid met diefstal van een auto, het besturen daarvan in kennelijke staat van dronkenschap en doorrijden na het ver oorzaken van een aanrijding. Een hem verleend proefverlof heeft S. Misbruikt om opnieuw „aan de slag" te In verschillende steden stelde hij zich, tijdens gesprekken op straat en in oafes op de hoogte van families, van wie sen zoon of dochter was geëmigreerd. ^Jjn favoriete land was Australië. Hij was aaar weliswaar nimmer geweest, doch bij wist er het nodige van door het lezen van artikelen en brochures. De van der- oen vernomen bijzonderheden over be paalde emigranten stelden hem in staat ®an te bellen bij de desbetreffende fami- les^om hen „de groeten over te bren- «ea Eenmaal gastvrijheid en vertrou wen genietend, leidde S. het gesprek heel °orzichtig in de richting van de geld- ouidel. In het ene geval deed hij het o.orkomen, dat de in het buitenland ver evende familieleden dringend geld no- uig hadden; in een ander geval peilde }J ae bereidheid van de ouders om hun hinderen in den vreemde een bezoek te Diengen. 1,1? Nijme6en „verdiende" hij zo 500 sulden. In Deventer 750, in Utrecht 100 ln Loppersum 20 gulden. Bij een fami- ln Naarden genoot hij enkele dagen *°f' en inwoning en vertrok hij tenslotte rit! iff g^d' doch met medeneming van Fru j1 ts van de heer des huizes. ander Rotterdams echtpaar wist hij Mu^fr- u*v^r hallen met hem naar ltiv iïnc5 reizen. In die plaats name hii». een udres. waar tegen „de krr„ Van Prijs" dollars waren te krngen, zg leger-dollars. de?6 "otterdamse vader gaf S. 1600-gul- verdween ermee naar Luik om on An dagen weer in Nederland sen i ,fio>en' had de Politie intus- prakthken a iüegen van zijn oplichters- hem in *1 5 men slaa8de er niet in w kraa8 te grijpen. camaralsH1 heoft de "P'ichter de Maastricht d<?OTRcbracht in en rond Toen hij woensdagavond de balans opmaakte, bemerkte hij tot zijn schrik nog slechts zestig centen rijk te zijn. Dit deed hem besluiten Maastricht te verlaten. Op de Bosscherweg stal hij een per sonenauto waarmee hij over de markt naar de Wilhelminabrug reed. Dooreen royale „na-carnaval" niet in staat de rechte koers te houden, raakte hij vol ledig uit het spoor en reed hij een 53-jarige wielrijder aan. Deze liep snijwonden en een zware hersenschudding op. Zonder zich om het slachtoffer te bekommeren vervolgde S. zijn weg, weldra achter volgd door een patrouillewagen van de rijkspolitie. Ter hoogte van de luchthaven Zuid- Limburg onder de gemeente Beek ge lukte het de politie om de door S. be stuurde wagen klem te rijden. het zoeken heel wat moeilijker. Een van de belangrijkste werkzaamheden van 't centraal bureau bestaat juist daardoor uit het verrichten van onderzoek in op dracht. Een doorsneeonderzoek door specialisten kost ongeveer 150 tot 200 gulden. Niet zelden echter reizen deze speci alisten van het centraal bureau ook naar het buitenland voor navorsingen en dan worden deze kosten uiteraard be langrijk hoger. Ook uit het buitenland en vooral uit Amerika met zijn vele van oorsprong Nederlandse immigranten ko men geregeld opdrachten voor familie onderzoek binnen. Opvallend is daarbij de belangstelling voor het al dan niet bezitten van een „familiewapen". Bij de Hoge Raad van Adel zijn alleen de beschermde adellijke wapens geregi streerd. De wapens van burgerlijke fa milies zijn niet beschermd, doch het goe de gebruik brengt mede, dat men, bij gebrek aan een eigen wapen, niet het wapen van een gelijknamige familie, waarmede men geen verwantschap kan aantonen, zonder meer aanneemt. In dergelijke gevallen kan men echter door het centraal bureau een wapen la ten ontwerpen, waarin op heraldisch verantwoorde wijze b.v. de streek van herkomst en in de familie van de nieu we „wapenvoerder" veel voorkomende beroepen worden verwerkt. Schakels en kettingen De verheugende belangstelling voor het eigen verleden en de genealogie in het algemeen heeft er inmiddels toe De Amerikaanse bisschoppen heb ben met behulp van hun uitgebreide apparaat, de National Catholic Wel fare Conference, een nationale cam pagne ingezet tegen de extremistisch- rechtse groeperingen in de Ver. Sta ten. Ofschoon niet met name genoemd is de actie duidelijk gericht tegen de sterk overdreven anti-communistische beweging van John Birch. Zij is ingezet met de publicatie van een 80 pagina's tellende brochure, die op felle wijze de rechtse extre misten over de hekel haalt als een direct gevaar voor de nationale een heid. Auteur van de brochure is Rev. John F. Cronin, een nationaal erkend expert op het terrein van het com munisme en vice-directeur van de sociale afdeling van de National Ca tholic Welfare Conference. (Advertentie) geleid dat velen het nuttige werk van het centraal bureau steunen door zich als een „vriend" (een stichting kent geen leden) te laten inschrijven en als zodanig een jaarlijkse contributie te betalen,waar onder meer tegenover staat dat zij het hoogst interessante jaarboek gratis ontvangen. Een kring van belang stellende amateurs, die geboeid zijn door het speuren en snuffelen in een verleden, dat zij stukje voor stukje als een leg- puzz.le willen samenstellen en uit de vergeelde archieven willen opgraven. Dat maakt het bedrijven van het stam boom-onderzoek juist zo op windend: het zoeken van de schakels, die de ketting vormen welke ons allen aan het verle den bindt. (Van onze Parijse correspondent) Wij kunnen ons voorstellen, dat de Nederlandse lezer van de be richten over Algerië niet veel meer begrijpt. Op 7 maart zijn in Evian de nieuwe onderhandelingen begonnen tussen een Franse en een Algerijnse delegatie. En we dachten, zou menige lezer vragen, dat de zaak al twee weken geleden in kannen en kruiken was en dat toen ergens in de Franse Jura een akkoord bereikt was en tot over maat van ramp zijn de Algerijnse opstandelingen nu donderdag op de grens van Tunis en Algerije weer tot openlijke gevechten met het Franse leger overgegaan. De Franse regeringspropaganda heeft op volle toeren gewerkt, maar wat er in dat zogenaamde akkoord stond is nooit officieel meegedeeld. Men heeft echter reeds kunnen lezen wat er uit vertrouwelijke bron over bekend werd. Dat viel voor Frankrijk reusachtig mee. Weliswaar was er geen reden om de vlag gen uit te steken en de Champs Elyssées in Parijs te versieren maar voor Frankrijk en speciaal voor het Franse leger was het toch ook geen capitulatie. Met opmerkelijke spoed werd dat ak koord, of wat er voor doorging, in de Franse ministerraad er doorheen gejaagd. Wat niet moeilijk was, want de minister raad wordt gepresideerd door generaal De Gaulle en tegen hem durft geen mi nister in oppositie te gaan. Ook de voor- Wij exposeren een geheel nieuwe collectie! Vraag uw vakhandelaar! Verkoopkantoor voor Nederland NELL ST UTTER H El M N.V. JAARBEURS, Julianahal, Croeselaan, Ié ét. Stand 2050 Weinig deeltjes op aarde maken zulke lange en geva rieerde reizen als de mole culen, waaruit het water is opgebouwd. Onder invloed van de zonne-energie (1) treedt aan de oppervlakte van oceaangebieden ver damping op (2). De opstij gende damp koelt bij het ho ger komen (3) echter ook weer af en door condensatie vormen zich wolken (4), waaruit de waterdeeltjes weer als regen (5) in de oce aan kunnen terugvallen. In deze oceanen zorgen stro mingen (6) en getijden (7) voor verdere verplaatsings- mogelijkheden. Naast deze korte kringloop van het water (A) is er ook een lange kringloop (B), waarmee wij als landbewo ners veel nauwer te maken hebben. De waterdeeltjes worden dan door de wind (8) land waarts geblazen, waar even eens wolken (9) zich vormen die tot regen (10) aanleiding kunnen geven. Worden de wolken gedwongen op te stij gen (11) bv. door een ge bergte, dan kunnen ze in zo hoge luchtlagen komen, dat de waterdeeltjes in de als de gemiddelde afvoer. Hoog in de bergen verdwijnt veel sneeuw in de vorm van lawines (13) naar lagere de len. Door druk van de sneeuwvlokken op elkaar, te zamen met zonnewarmte of regelrechte dooi begint zich een verandering te vol trekken. De vlokken worden waterdruppeltjes, die echter wolken vast worden en als sneeuw (12) naar beneden gaan vallen. Maar ook dat betekent niet het einde van de lange reis. Zelfs wat wij „eeuwige sneeuw" noemen is in hoge mate vergankelijk Een blijvend sneeuwdek kan zich slechts handhaven, wan neer de gemiddelde neer slag minstens even groot is 's nachts weer bevriezen kunnen. Zodoende wordt de sneeuw veel zanderiger en brokkeliger. Men gaat dan van fiernsneeuw spreken (14) Door compactie kan dit in gletsjers (15) overgaan, wat aan zijn benedengrens weer tot water smelt. Sneeuw, die in lager gele gen gebieden valt, zal direct of alleen via een soort fiern- stadium in water overgaan. Via beken (16) en rivieren (17) vloeit een belangrijk deel weer naar de oceanen terug, hoewel een deel eerst nog als grondwater of diep tewater (18) een omweg kan maken. Ook zal een klein deel van het water uit de rivieren en meren weer door verdamping (19) ont snappen om opnieuw aan de grote kringloop te gaan deel nemen, dan wel als dauw (20) weer neer te slaan. Het zal u duidelijk zijn, dat deze kringloop van het water voor het leven op aarde een onmisbare factor is. Zonder neerslag, zonder grondwater en zonder rivieren zou geen enkel leven hier mogelijk zijn. Wel iets om over na te denken, wanneer u op straat eens kletsnat regent. lopige regering van de Algerijnse repu bliek met zetel in Tunis nam het akkoord aan, althans zo vertelde het ons de Franse voorlichtingsdienst en volgens deze zelfde Franse voorlichting zou ook het zoge naamde nationale parlement van de Al gerijnen met zetel in Tripoli dit akkoord hebben aanvaard. Maar achteraf is nu gebleken dat dit niet het geval is geweest en dat vooraleer op dit akkoord in zee te gaan, de Algerijnen antwoord willen hebben op de allervoornaamste vraag: Hoe denkt Frankrijk het akkoord waar te maken? Wat voor garanties biedt het tegenover de O.A.S.? In de O.A.S. heeft Parijs zich grandioos vergist. Salan beseft heel goed, dat de tijd voor een militaire putsch niet, of nog niet, rijp is. Hij waagt nog geen krachtproef met het leger, dat waarschijnlijk nu nog in zijn overgrote meerderheid trouw aan De Gaulle is. Hij waagt ook geen pracht- proef in Frankrijk zelf, want ook op hem heeft grote indruk gemaakt de begrafenis van de acht doden medio februari naar Père Lachaise, toen naar schatting een miljoen demonstranten op de been was. Hij volgt een heel andere, veel gevaar lijker tactiek: die van de verschroeide aarde. Als hij zich straks zal moeten over geven dan zal in de steden van Algerië geen steen meer op de andere staan. Er zyn in de afgelopen maanden al zoveel wapens gestolen dat aan explosieve stof fen geen gebrek is. Zoveel uniformen zyn verdonkeremaand, dat men geen onder scheid meer weet tussen echte of valse soldaten, tussen echte of valse gendar mes van de staat of dat het knokploegen van de O.A.S. zijn. Aan geld is geen ge brek. De O.A.S. steelt raak en er wordt als de raven gestolen door hen, die een nederlaag zien aankomen en zich nog bijtijds willen verrijken. Zoveel radiozenders zijn reeds in de wacht gesleept, dat het geen moeite meer is en geen risico meer oplevert met pira ten-uitzendingen in de ether te komen. De administratie is corrupt en grenzeloos medeplichtig. Onder de paar nog loyale ambtenaren is de schrik er zo ingebracht dat geen sterveling het meer waagt tegen de O.A.S. nog een mond open te doen. Liberale advocaten die te veel weten worden de een na de ander in hun kan toor vermoord. Onafhankelijke journalis ten worden of zijn door de O.A.S. uitliet land gezet, na van hun camera of band recorder te zijn beroofd. En het leger, waar alles om draait? Dat leger wacht af en staat, nu al of straks, voor het enorme gewetensconflict, op wie het zal moeten schieten: op de mohammedanen, als die massaal uit de casba komen om bloedige wraak te nemen, of op de Fran sen als die toch nog een putsch zouden wagen. De conservatieve Paris Presse heeft aan een Franse kapitein, die alleen maar militair is en niet aan politiek doet gevraagd wat hij in zulk een gewetens conflict zou doen. De man aarzelde lang met zijn antwoord en besloot te zeggen: God geve, dat ik dan niet in Algiers of Oran ben. De onderhandelingen met de voorlo pige Algerijnse regering in Evian zijn in de grootste geheimhouding gestart. De Algerijnen brachten als eerste vraag ter tafel: „Zijt gij Fransen garant voor de naleving van een gesloten overeenkomst? Hebt gij Franse regering de O.A.S. onder uw macht? Voor Joxe, de leider van de Franse delegatie, is dat een hoogst peni bele vraag. De bewijzen liggen voor het grijpen, dat niet hij maar Salan in Alge rië de lakens uitdeelt. Dan zullen de Algerijnen een volko men logisch voorstel doen: Zet de gren zen van Tunesië en Marokko open en wijzelf zullen met onze troepen, die nu nog achter de elektrische prikkeldraad versperringen worden vastgehouden, bin nen zes weken aan de O.A.S. een eind maken. Ook al klinkt die eis nog zo logisch, Joxe zal er niet op kunnen ingaan. Het Franse leger zal dat nooit accepteren. En als Evian dan mislukt? Men kan in Parijs overal de mening horen ver kondigen, dat bepaalde elementen in Franse regeringskringen, die de O.A.S. goed gezind zijn daarop speculeren. In dat geval zal Frankrijk, waar generaal De Gaulle in een van zijn laatste rede voeringen al op gezinspeeld heeft, een witboek publiceren: Ziehier wat Frank rijk heeft voorgesteld om op waardige wijze een eind te maken aan de oorlog in Algerië. Frankrijk heeft daar alles aan gedaan, maar met de F.L.N. valt niet te praten. Er blijft dus niets anders over dan een deling van Algerije. En als Evian daar op uitloopt, zijn wij nog veel verder van huis (Van onze parlementaire redactie) In de Tweede Kamer is van verschil lende zijden gewaarschuwd tegen de toe nemende evenwichtsverstoring in de bio sfeer. Daarmee doelde men op het kunst matig uitroeien van grotere en kleinere insekten en planten door water- en lucht verontreiniging en het gebruik van bepaalde bestrijdingsmiddelen. Op de laatste oorzaak werd uitdruk kelijk gewezen bij de behandeling van het wetsontwerp Bestrijdingsmiddelen wet. De heer van der Goes van Naters (PvdA) en mej. ten Broeke Hoekstra (VVD) vonden dat de wet geheel aan deze evenwichtsverstoring in de biosfeer voorbijgaat. Illustratief noemde de heer van der Goes van Naters het, dat in een generatie tijd 54 procent van de wilde, flora verdwenen is. Zo is in Limburg b.v. de marjolijn verdwenen. Het is zeer goed mogelijk dat deze onnatuurlijke uitscha keling en verstoring voor de mens ge varen kan gaan opleveren, meende hij. Spreker vroeg de bewindslieden van Landbouw en van Soc. Zaken en Volks gezondheid het hele probleem in een groot kader te bezien en aan te pakken. Mej. ten Broeke Hoekstra vroeg eveneens om een onderzoek. De heren van Coeverden en van Meel (KVP) wilden de gevaren, verbonden aan het gebruik van bestrijdingsmidde len, niet overschatten. Eerstgenoemde wees erop dat deze middelen juist ten dienste van de volksgezondheid worden aangewend, terwijl de heer van Meel zei de deskundigheid van de land- en tuin bouworganisaties en van de onderzoekers toch wel zeer hoog te taxeren. De kritiek op het wetsontwerp richtte zich meer op hetgeen het ontwerp niet dan wat het wel regelt. Twee aangekon digde amendementen één van socia listische zijde, één van KVP, PvdA, CHU en AR beogen in de tekst van het ont werp meer de nadruk te leggen op de bescherming van mens en dier en op de verantwoordelijkheid van degenen die bestrijdingsmiddelen toepassen. Het wetsontwerp heeft meer het ka rakter van een raamwet. Dit betekent dat nog heel veel zaken bij algemene maatregel van bestuur nader geregeld dienen te worden. Wel zijn over de toe lating en gebruik van bestrijdingsmid delen de nodige algemene bepalingen op gesteld. Minister Marijnen (Landbouw) en mi nister Veldkamp (Soc. Zaken en Volks gezondheid) zullen dinsdag a.s. de ge maakte opmerkingen beantwoorden. Een felle brand heeft donderdagmid dag in Diemen twee fabrieken ver woest. De brand ontstond bij een auto sloperij en sloeg daarna via een met olie bedekte sloot (op de foto) over naar een fabriek van Indische en Chinese ingrediënten van de fa. Post en Teekman en naar de meubelfabriek van de fa. Heesink. De beide laatste bedrijven werden verwoest. (Advertentie) Een commissie van de ILO (Internatir nal Labor Organization) is tot de bevii ding gekomen, dat in sommige delen va. Portugals Afrikaanse koloniën Mozamb' que en Angola nog dwangarbeid voor komt. De commissie verhoorde verleden jaa in Genève meer dan 30 getuigen en maak te ook rondreizen in Angola en Mozam bique. Zij stelde vast, dat zij niet geheel te vreden was over de toepassing van de conventie inzake dwangarbeid, waaraan Portugal zich gebonden had, maar dat de situatie in de afgelopen jaren zeer was verbeterd. Zij prees de Portugese rege ring voor het feit, dat zij de interna tionale conventies inzake dwangarbeid had aanvaard voor betrekkelijk achter lijke gebieden. De commissie constateerde geen dwang arbeid in de lichte industrie noch in de handel, in Angola noch in Mozambique. „Anderzijds constateerde de commissie, dat het aanwerven van werkkrachten op een wijze die niet verenigbaar is met de conventie inzake afschaffing van dwang arbeid, na 23 november 1960 nog door de openbare havenwerken en spoorwegen in Angola en de diamantmaatschappij van Angola in praktijk werd gebracht", aldus het rapport. De commissie dringt er bij de Portu gese regering op aan om hogere arbeids- normen te bevorderen.

de Stem | 1962 | | pagina 9