Papier voor UW pen Presenteer Philip Morris TOCH EEN HANDDRUK Radiootje, klein genoeg voor een oorschelp WAS HAAR EERSTE JAAR ALS KONINGIN MOEILIJK? vorstin Supporters Trip Verbod (I) Verbod (II) Aanhangers Organisator Franse geest het rijkst CHALET KAAS Hulp aan slachtoffers noodweer in V.S. Uitvinderssalon in Brussel Weer gebied vrij van mond- en klauwzeer Liberiaanse tanker Gedenkboek uit Aalsmeer voor brak door storm 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 MAART 1962 11 Het roemruchte team van Lens diende een wedstryd te spelen bij Uacing Club de Paris. Zoals te doen gebrui kelijk besloten de bestuurders van Lens reeds een dag vóór de wedstrijd naar de lichtstad te gaan. Zij bespra ken twintig bedden in een hotel in de buurt van het „Gare du Nord". „Wij gaan morgenochtend in een ander hotel eten", lieten de bestuur ders weten. „Wij willen niet door supporters worden gestoord". Aldus geschiedde. De match Racing-Lens werd door drie supporters van de laatstgenoem de ploeg bijgewoond. Fotografen kunnen soms merk waardige plaatjes maken. Hier is zo'n typisch geval. Peter van de Merwe, de doelman van het Bredase NAC, heeft een bal klemvast gevangen. Wat doet de tegenstander? Hij blaast de aftocht. Louison Bobet, dc beroemde Frans man. is aan de betere hand. Hij treedt op dit ogenblik weer op als raadgever van zijn leerling JoVelly, de nieuwe achtervolgingskampioen- wielrennen van Frankrijk. Jo wenste deel te nemen aan een criterium, dat in Aix-en-Provence zou worden ver reden. Hij kon een goed contract machtig worden, maar Louisson ver bood hem de wedstrijd te rijden. „Je bent een wielrenner of een Jan Klaassen", zei Louison. Jo Velly wilde meedoen in een carnavalscriterium. Monsieur Henri Laporte is de eerzame directeur van een be kende Parijse technische school. Hij heeft 123 leerlingen onder zijn hoede en hij doet zijn uiter ste best om de knapen tot dege lijke huisvaders te laten uit groeien. De jongens willen echter wel eens ongehoorzaam zijn. Toen de rugbywedstrijd Frankrijk-Engeland werd ge speeld en door de televisie werd uitgezonden waren er niet minder dan 64 leerlingen afwezig. Henri Laporte bedacht een list voor de returnmatch, die in Engeland werd gespeeld, maar ook op het scherm kwam. Hij liet een grote circulaire druk ken, waarin te lezen stond, dat jongens, die geen briefje van hun ouders meebrachten als zij een ochtend of middag ver zuimden, onherroepelijk zou den worden geschorst. De dag na Engeland-Frankrijk brach ten er 83 jongens een excuus briefje mee! Ronald Dyson kwam smaakvol gekleed van New York naar Parijs gevlogen. Hij verkeerde in een wonderlijk goede stem ming, want als afgevaardigde van de Amerikaanse Wieler bond zou hij het grote congres van de Internationale Wieler- unie bijwonen. Aangezien dat op kosten ging van de grote bond was het allemaal even aangenaam. Nadat Ronald een groot aantal handen had gedrukt en tal rijke afgevaardigden van alle mogelijke landen in de wan delgangen van het congresge bouw had gesproken, ging hij er, eenmaal in de vergaderzaal gekomen, eens extra voor zit ten. De secretaris van het in ternationale gezelschap las, na dat de voorzitter een kort be groetingswoord had gesproken het volgende voor: „Door ons bestuur is wegens wanbetaling geschorst deAmerikaanse bond!" Het ging er bjjzonder heet toe in de grote basketbalmatch tussen Tbilisi en Georgia, ergens in Sovjet- Rusland gespeeld. De wedstrijd was zeer belangrijk en zo spannend, dat enige supporters het op hun zenuwen kregen. Drie heren, die kennelijk aanhangers waren van Georgia, kre gen het te kwaad. Zij sloegen de ar biter, die weer eens een overtreding tegen hun mannen floot, tegen de grond. Onmiddellijk greep de plaat selijke politie in. De drie supporters kregen tien dagen arrest. Een van de supporters was een.... politieman. Antonin Magne, de beroemde Franse wielerleider, heeft niet al leen een uitstekende wielerploeg onder rijn beheer, maar hij orga niseert daarnaast ook nog wed strijden. Hij is de grote man van de wedstrijd Nice-Genua, een semi- carnavalsklassieker. Natuurlijk was Antonin weer van de partij toen de wedstrijd werd verreden. Met een zeer triomfantelijk gezicht reed Antonin Genua binnen. Een politieagent hield zijn wagen ech ter tot stilstand. Antonin probeerde de agent er van te overtuigen, dat hij en niemand anders de grote man ivas van deze wielermeeting. „Ik kan ook zeggen, dat ik An tonin Magne ben," repliceerde de agent, die op zijn standpunt bleef staan en bleef eisen, dat de Frans man zich legitimeerde. Omdat Magne zijn paperassen had ver geten kon hij dit niet. De agent kon het echter wel. Hij duwde Antonin een dienstkaart onder zijn neus. waarop stond... Antonin Magne. De agent was een achter-achter-achter-neef van de grote Antonin. ^Wim Snoek heeft dus tegen Leen Jansen gevochten. Het was pen vriendelijk gevecht. Uiteindelijk drukten de heren elkaar toch de hand. (Advertentie) Een goed jaar geleden zei koningin Fabiola tot alle Belgen eenvoudig: „Mijn hart en mijn leven zullen voortaan niet meer alleen mijn man, maar ook u allen toebehoren". Nü weet men allerwegen, dat Fabiola even populair is als Astrid was. Wat er gaande is aan het Belgische hof en welke veranderingen zich daar voltrekken, dat wordt onthuld in een artikelenreeks, die volgende week in Libelle begint. In het nieuwe nummer van Libelle bovendien: „de A.O.W. behoeft niet uw enige inkomen te zyn", „re cepten voor drie verschillende bruiloftsdiners" en „hoe boei ik mijn man?". Wanneer ook u deze nieuwe Libelle niet wilt missen, abonneer u dan per briefkaart by Libelle, Nassauplein 3, Haarlem. Een reusachtige wip voor een persoon, een schaar om oesters te openen zonder de schaal te beschadigen, een voetbal- schaakspel met 10.000 mogelijkheden om een doelpunt te maken en een geluids versterker ter groote van een garenklos je waarbij echter een zeer grote luidspre ker hoort, maken deel uit van de 920 inzendingen, die bewonderd kunnen worden op de 11e initernationale uitvin derssalon die in Brussel is geopend. Afgaande op het aantal inzendingen is de Franse geest het afgelopen jaar het meest inventief gebleken. Met niet minder dan 190 uitvindingen staat Frank rijk bovenaan op de lijst van de zeven tien landen, die op de tentoonstelling zijn vertegenwoordigd. Uit Nederland zijn weliswaar 23 inzendingen aangekon digd, doch of de Belgische douane heeft meer dan gewone aandacht willen be steden bij het onderzoek naar de nieu wigheden van de Benelux-partner, of de Nederlandse uitvinders hebben hun geestesprodukten te laat verzonden. In ieder geval was er donderdag nog maar een Nederlandse vinding te bewonderen Dat was een grotere) variant op een reeds bekende miniatuur-schaaf, uitge rust met een speciaal scheermesje, waar mee vooral de knutselaar de meest in gewikkelde manipulaties kan verrichten. Uit de inzendingen uit de overige 16 landen blijkt, dat ook daar de uitvinders 't afgelopen jaar niet hebben stilgezeten. Voorbeelden: Een gemakkelijk in de trein mee te nemen breimachinie. waar mee 28 gram wol in een minuut kan worden verwerkt, een tabakspijp met ingebouwde koeling, die waarschuwt als men te snel rookt en het onmogelijk maakt tabakssap in de mond te krijgen, vloerbedekking met ingebouwde verwar ming, knopen, die zich niet makkelijk laten afrukken, een 28 gram wegend ra diootje, dat het kleinste ter wereld zou zijn en in de oorscheup kan worden op geborgen, een nieuwe methode voor ge boorteregeling. Er is vrijwel geen terrein, waarop de De directeur van de Veeartsenijkundige Dienst heeft het Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijmegen ten westen van het Maas-Waal-kanaal met ingang van gisteren vrij van mond. en klauw zeer verklaard. uitvinders hun krachten niet hebben be proefd: machinerieën, vernuftige meu bels, huishoudelijke apparaten, medische instrumenten en landbouwmachines. Dat overigens niet alle uitvindingen op de salon van het vorige jaar, die door 120.000 nieuwsgierigen werd bezocht, meer dan 150 octrooien werden verleend, terwijl overigens niet alle uitvindingen voor de hand liggen blijkt uit het feit. dat aan inzendingen op de salon van het vorig jaar die door 120.000 nieuwsgierigen werd bezoch, meer dan 150 octrooi en werden verleend terwiil vindin gen werden verkocht voor bedra gen schommelend van 50.000 tot 2 mil joen frank (150.000 gulden). (Advertentie) t LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS STEEDS ALTIJD VERS Imp. J.C.N. Boering* Amsterdam FEEST IN LAGE ZWALUWE Het gaat mij aan het hart dat Lage- Zwaluwe met festiviteiten zoals met car naval geen Groenendijk en Blauwe Sluis kent. Ik vraag me zelfs af wat wij. bewo ners van deze straten, misdaan hebben om bij de harmonie „Deugd veredelt de kunst" in ongenade te vallen. Horen deze mensen niet meer tot de ge meenschap van Lage-Zwaluwe, waar zij toch een belangrijk deel van uitmaken? Maar alleen als deze vereniging om col lecten, bijdragen voor het uniformfonds of lidmaatschappen komt. m.a.w. als zij gel delijke steun nodig heeft, dan weten ze wel dat er in bovengenoemde wijk nog mensen wonen die bereid zijn te helpen. Waarom dan ook niet het plezier gedaan daar ook met het uitrukken langs te gaan? Mijns inziens schept dit scheve verhoudingen. Daarbij geloof ik dat de harmonie zich dit nu zeer zeker niet kan veroorloven. Ik kan u dus maar een raad geven. En deze luidt: „Onttrek u niet aan uw plicht". Zorg dat u uw lijfspreuk „Deugd veredelt de kunst" waard bent en dat alle Inwoners van Lage-Zwaluwe met recht trots op u kunnen zijn. LAGE ZWALUWE EEN INWOONSTER v. d. GROENENDIJK BEDR1JFS. EN ZOMERAVONDVOETBAL Donderdag 1 maart j 1. verscheen in uw krant een officieel artikel over het bedrijfs- en zomeravondvoetbal, waarin dit soort voet bal werd verheerlijkt als zijnde de ideale oplossing van het vroegere z.g. „wild voet bal". Volgens mijn mening is het dit per se niet! Er zijn nu wel reglementen van de KNVB. maar er wordt even wild gevoetbald als voorheen. Te dikwijls is het immers reeds gebleken, dat deze reglementen, door gebrek aan toezicht, met voeten worden ge treden. Bovendien zijn de nadelen die, vol gens het artikel, voortvloeien uit het „wilde voetbal", zoals „leeg" gespeeld zijn als de amateurscompetitie begint, blessures tijdens die wedstrijden opgelopen e.d.. nog steeds van kracht. Het bestuur van het bedrijfs- en zomeravondvoetbal moet zich dan ook niet verbazen, als zij van de amateursver enigingen geen of weinig medewerking krij gen. Zij ondervinden er ieder jaar de na delige gevolgen van! Geen enkel clubbestuur dat zichzelf respecteert zal aan zijn spelers de toestemming verlenen (of slechts nood gedwongen!) aan die competitie deel te nemen. Het is dan ook absurd, dat een speler tegelijkertijd spelend lid kan zijn van twee, officieel bij de KNVB aangesloten ver enigingen. Het is niet alleen absurd, het is ook door de reglementen van dezelfde KNVB verboden! Als een actief speler van de nor male competitie in een zomeravondteam wil spelen, dient hij dus naar die club een over schrijving aan te vragen, zoals hij ook moet doen als hij naar een andere amateursvereni- ging wil. Zo is dat in de afdeling Zeeland geregeld en m.i. terecht. Het verzet tegen de zomeravondcompetitie in déze vorm is groeiende, voornamelijk in Tilburg, dat altijd als een bolwerk van het bedrijfs- en zomer avondvoetbal werd beschouwd. Ook in Breda zijn verschillende verenigin gen sterk gekant tegen het zomeravondvoet bal en geven zij hun spelers dan ook geen verlof er in uit te komen. Andere clubs kampen nog met interne moeilijkheden, maar zien uiteraard ook niet graag, dat hun spelers er aan meedoen. De zomeravondcompetitie zou iets prach tigs zijn, als zij alleen gold voor niet actieve of oud-voetballers, eventueel uit gebreid met amateurspelers boven de 30 jaar! Maar zoals de zaken nu liggen, maakt de zomeravondcompetitie het amateursvoetbal kapot. BREDA C. De federale regering in Amerika heeft maatregelen getroffen voor een snelle hulp aan de slachtoffers van het nood weer, dat de oostkust der V.S. in de afgelopen dagen heeft geteisterd. Het ministerie van landbouw heeft voedingsmiddelen voor de geteisterde inwoners der kuststreken ter beschikking gesteld. Het .Witte Huis heeft bekendgemaakt, dat president Kennedy „zo snel mogelijk" zal beschikken op verzoeken van vier gouverneurs om hun staten tot ramp gebied te verklaren. De betreffende sta ten zijn Maryland, Delaware, New Jersey en Virginia. De status van rampgebied geeft de betrokken staat het recht om uit federale fondsen te putten voor her stel van de geleden schade aan wegen, straten, waterleiding e.d. (Advertentie) W AAROM GEEN SERENADE Waarom heeft de Koninklijke Stedelijke Harmonie van Hulst geen blijk van belang stelling gegeven in de vorm van een sere nade aan haar eredirecteur de heer Aug. Eeckhout bij zijn 80e geboortedag op 22 februari? Het heeft mij ten sterkste ver wonderd dat dit niet is gebeurd. Volgens mij was de „Stedelijke" wel degelijk ver plicht een teken van belangstelling te geven op die dag. HULST EEN OUD-LID VAN DE K. S. HARMONIE RADIO EN T.V. Ik vraag mij dikwijls af: waarom die kritiek op de z.g. piratenzender Veronica. Laat hem spelen, want wat je daar hoort is muziek, reclame en nogmaal muziek. Geen geroddel. Laat ons eerlijk wezen, ook t.o.v. de televisie. Hadden wij de Belgische zen der niet, dan geloof ik zeker, dat er vele ja zelfs heel veel tv-toestellen de oud-jjzer- hoek in gingen. Laat ons hopen dat er verandering komt. Oude films hebben wij genoeg. De massa is bereid te zeggen: laat er nog een of twee z.g. piratenzenders voor de tv ook bij komen. TERHEIJDEN J. L. VERONICA, PIRAAT? Geregeld komt men deze twee woorden tegen in kranten en door de legale radio. Wat is een piraat? In de woordenboeken staat: „zeerover, zeeschuimer". Wat rooft de Veronica? Neen Veronica geeft. Muziek, waar zeer velen naar luisteren en van ge nieten. De Veronica stoort! Welke zenders storen V.? Er zitten 3 (minstens) zenders bij de Veronica. Daarover hoort men niets. Daarbij komt nog, dat wat V. de luisteraars biedt gratis is, terwijl men gedwongen is voor hetgeen de legale zenders bieden, bij vooruitbetaling f 12 te betalen. En wat betreft de reclame die V. uitzendt voor K.W.F. enz. enz. waarover de heer Hoek sprak, deze moeten de luisteraars niet betalen en 't schijnt veel goedkoper te zijn, terwijl 90 pet. van de luisteraars wordt be reikt, wat met de legale zenders niet het geval is, want daar luistert men niet naar. Nu een andere vraag. Waarom geeft men de Veronica geen kans „legaal" te zijn? Dan hoeft de Marine niet uit te varen, zoals de heer Hoek zou willen. Dat V. in een behoef te voorziet bewijst wel als men hoort dat steeds meer zaken en firma's van de recla memogelijkheden gebruik maken. Waar men ook komt, overal heeft men V. aanstaan. En wanneer de adverteerders er het geld voor over hebben, waarom is men daar tegen? Of is het juist daarom dat men van bepaal de zijden zo ageert tegen V.? Ik hoor lie ver een regel reclame tussen een program ma, dan al het politieke geleuter wat men over de legale radio te slikken krijgt. En als men de advertentiekolommen in de krant bekijkt heeft men er geen schade van. En als de heer Hoek stelt dat de Marine er aan te pas moet komen, dan stel.ik dat men moet proberen de V. legaal te maken! RILLAND-BATH P. POLDERMAN LECTUURHUISJES ROODE KRUIS Kan het zijn, dat er een misverstand be staat omtrent het gebruik van de lectuur- huisjes van het Rode Kruis? Anders zou het ledigen ervan niet dikwijls zo teleurstellend zijn. De lectuurhuisjes zijn niet bestemd voor onze gewone daagse krant. Die zou u beter geregeld rechtstreeks naar een van de ziekenhuizen in onze stad kunnen brengen. Wat in tegendeel hoogst welkom is zijn pe riodieken van de meest uiteenlopende strek king: alleen., wel schoon en heel. Vergeet u niet, dat degenen, voor wie in het lectuur- depot in Den Haag een zorgvuldige keuze wordt gemaakt veelal bedlegerig zijn. De actualiteit van de tijdschriften speelt een zeer belangrijke rol. Bruikbaar zijn over het algemeen geillustreerde tijdschriften, waaronder damesbladen en godsdienstige bladen, niet ouder dan één jaar. Opiniebla den, niet ouder dan drie maanden. Onbe perkt zijn: vak-, technische-, sport-, jeugd- en buitenlandse bladen, digests. Voor popu- lair-wetenschappelijke, technische en vaklite ratuur bestaat veel belangstelling. Ook de zieke buitenlander vraagt om lectuur in zijn moedertaal. Hebt u werkelijk wat over voor uw zieke medemens, kijkt dan uw boekenvoorraad na, of daar niet iets geschikts bij is. In boven genoemd lectuurdepot is ook een grote vraag naar boeken. Waarschijnlijk weet u niet hoe er hele bibliotheken worden samengesteld, die voor een jaar in bruikleen worden ge zonden naar inrichtingen dorpen of stadswij ken, overal waar de behoefte er voor be staat. Na een jaar kan men desgewenst een nieuwe verzameling in ruil ontvangen. Dat het lectuurdepot van het Rode Kruis in Den Haag op deze wijze heel wat boeken aan kan, is duidelijk, en als een ieder die dit leest, voortaan vermijdt, hetgeen oud of slor dig is, in de gleuf te laten verdwijnen, zo dat alles wat uit de lectuurhuisjes komt naar Den Haag kan opgezonden worden, dan zal de beheerder, die voor het ledigen zorgt, en die cp Baronielaan 85 het verzenden re gelt, het genoegen te hebben, dat Breda één der eerste plaatsen inneemt met zijn lectuur en niet.de 99ste, zoals het hoofd in Den Haag mij onlangs mededeelde. ULVENHOUT S. S. P. R. GOUDKOORTS RIJ KAJ? Ergens in het buitenland staat een groot Christusbeeld, waar in de oorlog de handen af zijn geschoten. Men heeft daar nu een onderschrift bij gemaakt, dat luidt: „Wilt gij mijn handen zijn?" Zullen wii samen proberen om voor de werkende jongeren in dit land en de gehele wereld de handen van Christus te zijn, die de weg naar het leven en geluk wijzen? De nood in de we reld is ontstellend veel groter dan wij slechts bij benadering kunnen vermoeden. De totale inzet van onze gehele persoon wordt vereist. Deze aansporende woorden kon men in het kajottersblad „Op Zoek" van januari lezen. Wie hun jongste manifest heeft ge lezen, zal deze bewogen oproep volledig onderschrijven. Ontdekken, dat er door bepaalde groepen niet of weinig op deze oproep werd gerea geerd, doet dan ook pijn: ook en misschien juist op een prima geslaagde culturele dag. Dan heb je de neiging om de woorden van St. Paulus in herinnering te brengen: „Al spreek ik met de tongen van engelen en mensen: als ik de liefde niet heb, ben ik niet meer dan klinkend koper of een schelle cimbaal." Zijn ei dan eerlijke oorzaken aan te- wij zen. die het sterk teruglopen der uurloon- bijdrage verklaren of aannemelijk maken? De opmerking „uurloondag met prijzen voor het hoogste bedrag" wil ik maar liever proberen te vergeten. De insinuatie „honderd gulden overschot op dansavond" moet ik naar het rijk der fantasie verwijzen. Dat geld minder belangrijk is dan een culturele prestatie, wil ik graag onder schrijven. Maar het gaat hier niet om geld voor ons zelf, doch om hulp. dringend nood zakelijke hulp, ook zelfs culturele hulp aan een wereld in nood. Onze goudkoorts ontstond en leeft voort uit het uitdrukkelijk verlangen een zo groot mogelijk aantal jongeren naar de Goudkust en andere streken ter hulp te kunnen zen den. Daar proberen zij „de handen van Christus" te zijn en cultuur te brengen. Daar proberen wij vriend en vijand als thuis front voor te bewerken. VLISSINGEN RECTOR KROON JURY (II) The cigarette JL of Quality and Prestige Drie jagers van de Amerikaanse marine hebben voor de kust van de staat Vir ginia een knap staaltje reddingswerk geleverd door bij hoge zee 26 schipbreu kelingen over te nemen van de eerder op de dag op 100 mijl ten zuidoosten van Kaap Hatteras in een vliegende storm gebroken Liberiaanse tanker „Gem", Voordien had het passagiersschip „Victoria" zeven opvarenden van de boegsectie opgenomen. Een van de officieren van de „Gem" vond de dood toen hij tussen de boeg en een reddingsboot werd verpletterd. Naar verluidt zijn de overige beman ningsleden gered. De 26 mannen, die van bet achterschip werden afgehaald, werden door de Amerikaanse jager „Stribbling" naar de marinebasis Mayport overgebracht. Naar verluidt bevindt de eerste ma chinist zich nog op de achtersteven, ten einde te voorkomen, dat het schip een vrije buit wordt voor bergers. Een deputatie van de coöperatieve vereniging Centrale Aalsmeerse Vei ling G.A., heeft een exemplaar van het gedenkboek „Vijftig jaar Centrale Aalsmeerse Veilingaan H.M. Konin gin Juliana aangeboden. De koningin bekijkt hier het boek, rechts op de foto de samensteller A. van Es, die het boekwerk aanbood. „Voor degene die het nog niet wist,: Teen ageravonden zijn de concoursen tussen Rock and Roll-bands en solisten, meestal op ama teuristisch gebied" zo begint mijnheer „Toe schouwer" zijn stukje in de Stem van zater dag 3 maart j.l. Hij besluit zijn artikeltje met: „Laat het publiek oordelen. Dan weet je tenminste dat de jury geen verstand heeft van muziek." Laat ik dan vooraf vaststellen dat „toeschouwer" zelf geen verstand heeft van muziek en waarschijnlijk alleen Rock and Roll mooi vindt zonder precies te we ten waarom. Ik weet niet welke Teenageravond hij bezocht heeft, maar enkele weken geleden organiseerde een bekende zangvereniging uit Breda voor de tweede maal een Teenager concours. Hier zat dan wel degelijk een des kundige en onpartijdige jury. Voorzitter van deze jury was een zeer bekend en zeer be kwaam musicus. De beide andere juryleden waren heren, die zeer nauw bij de opvoeding der jeugd betrokken zijn en die tevens op muzikaal gebied goed onderlegd zijn. Dat zowel de deelnemers als het publiek het eens waren met de uitspraak van deze jury bewijst wel het enthousiaste applaus telkens als een prijs werd uitgereikt. Geen wanklank werd gehoord. Deze Teenager- avond had een vlot en orderiijk verloop en mag in elk opzicht zeer geslaagd heten. Mogelijk doelt „toeschouwer" op een an dere Teenageravond, want op bovengenoemd concours traden in het geheel geen „beroeps mensen" op. Ook had de jury geen familie lid bij een van de bands, zoals „toeschouwer" opmerkt. Voorts schrijft hij„dat de jury een vocaliste die muziek ten gehore bracht, welke op geen stukken na behoort tot het genre, hetgeen op een teenageravond doorgaans domineert, liet winnen". Beste „toeschouwer", moet dan elke deel nemer (ster) van zo'n Teenageravond per se rock and roll brengen of een of andere „twist" spelen? Zeer zeker niet waarde heer! Ik hoorde laatst een „teenager-accordeoniste" die een wals van Brahms en een bekende ouverture ten gehore bracht. Waarom zou deze soliste niet t.ot de (eerste) prijswinnaars kunnen behoren? BREDA B. POLITIE EN CARNAVAL Tijdens de carnavalsoptocht van maandag 5 maart te Breda heb ik geruime tijd aan de Haagpoort met belangstelling maar vooral met bewondering de activiteiten van onze Bredase verkeerspolitie gadegeslagen. De enorme mensenmassa's en files gemotoriseerd verkeer werden door hen op een vlotte en deskundige wijze in goede banen geleid, zo dat praktisch geen opstopping van betekenis is voorgekomen. Een woord van hulde is hier dan ook zeer zeker op zijn plaats. De joviale en prettige wijze, waarop een der verkeersagenten met de lang niet altijd gewillige carnavalsvierders wist om te sprin gen dwong mijn respect af. Agenten van dit formaat zijn de beste verkeerspedagogen. BREDA B. C. UURLOONACTIE KAJ EN VKAJ (III) Met belangstelling heb ik de reactie gelezen van de heer Verstraaten op het stukje van aalmoezenier Kroon. Naar aanleiding hier van zou ik, in tegenstelling tot de heer Verstraaten, mijn bewondering niet aller eerst willen uiten voor het district Vlissin- gen, maar voor aalmoezenier Kroon, die de motor van deze actie is geweest en er in geslaagd is om de diverse afdelingen met een vurig enthousiasme te bezielen. Op de regelmatig gehouden afdelings- en districtsdagen heeft hij de jongeren er van overtuigd dat zij iets aan de nood in de wereld kunnen doen. Het succes van de afdeling Vlissingen moet m.i. gezien worden tegen deze achtergrond. De veronderstelling, dat door het bijeen brengen van een bedrag van f 7.- misschien meer jongeren wereldwijd zijn gaan denken dan door het inzamelen van de somma van f2815.- doet enigszins naief aan. Niet alleen omdat het bedrag zoveel kleiner is. maar ook omdat uit dit kleine bedrag blijkt dat er slechts weinig mensen bij betrokken zijn geweest. Bovendien wijst zo'n gering bedrag op een nog veel erger verschijnsel nl. een gebrek aan geestdrift. Men kan mij onmogelijk wijs maken, dat een afdeling met een dergelijk resultaat geestdriftig aan de uurloonactie heeft meegewerkt. Zou het niet veel beter zijn dat degenen die hun petje voor de afdeling Vlissingen afnemen dat petje op houden maar met meer elan de handen uit de mouwen steken ten behoeve van de Afrikaanse en Zuidamerikaanse Janden die in grote nood verkeren? De heer Verstraaten heeft opgemerkt dat z.i. een te grote nadruk op het geld wordt gelegd. Maar als de nadruk niet op het geld mag worden gelegd, hoe moet dan de nood in de wereld worden opgelost? Men begrijpe my goed. Ik ben er ten volle van overtuigd dat de actie van de KAJ, hoe groot het succes ook zou zijn, de totale nood in de wereld hoegenaamd niet zal verminderen. Dit is echter geen reden om dergelijke acties na te laten. Ze hebben toch altijd nog als pluspunt dat de mensen met de ellende in andere wereld delen worden geconfronteerd. HEINKENSZAND j. de K UURLOON ACT IE K.A.J. EN V.K.A.J. (IV) Naar aanleiding van het stukje over de uurloon-actie van de K.A.J. en V.K.A.J., ge schreven door de heer Verstrate in uw krant van zaterdag J.l., zou ik op willen merken, dat de jongeren, die aan deze uurloon-actie meegewerkt hebben om deze te doen slagen niet op pry zen voor dez activiteit gesteld zfin. Voorts zou ik niet weten, wat de schrijver er op tegen heeft., dat de afdracht van de uurloon-actie op de culturele dag gebeurt. Zelf was ik ook op deze dag en ik weet zeker, dat geen mens deze afdracht verve lend vond. In dit stuk was -net, zoveel span ning, als in de andere opvoeringen. Voorts ben ik het. niet eens met. de schrij ver om evenveel respect te hebben voor een afdeling van 7 gulden, als voor een afdeling van f 850. Ikzelf kan mij niet indenken, dat het iets anders is dan gebrek aan activiteit. In mijn woonplaats, waar plm. 1400 inwo ners (waarvan plm. tweederde deel ka tholiek) hebben wy toch ook f 156,30 by el kaar gekregen. OVEZANDE A. DEN TOONDER DOORMAN-ESKADER EN Hr. Ms. WITTE DE WIT Op uw artikel „Doorman-eskader ging strijdend ten onder" wil ik het volgende commentaar geven. U schrijft dat, toen de kruiser Exeter getroffen werd. hy door de torpedojager Hr. Ms. Witte de Wit naar Soerabala werd begeleid. Dit is niet juist, en wel om de volgende reden: Hr. Ms. Witte de Wit was namelyk bij een voorgaande actie op een rif gelopen onder de eilanden Banka en Billiton. en daarby moest Hr. Ms. Bankert assistentie verlenen. Aangezien ondergetekende persoonlijk als richter van kanon 1 op Hr. Ms. Bankert dienst deed. kreeg hij bevel om Hr. Ms. Witte de Wit verder te vernietigen met kanonvuur. Een anekdote hierbij is nog dat, terwijl Hr. Ms. Witte de Wit door eigen kanonvuur werd bestookt, de sirene aan boord van dat schip begon te loeien, waarschijniyk door dat er een kabel was afgebroken. SLUISKIL KONSTABEL B.D. 'Müéüttr; A- M. <L VEER

de Stem | 1962 | | pagina 7