halant >okken Zuidelijke bijdrage aan het geschenk voor vorstenpaar 300 8 Salazar, bescheiden dictator die het goed meent voor BREDA achtergrond film „Kermis in de regen en W Door de jeugd, voor onze vorstin Duits miljard voor Engeland jongeren spelen op mei in Den Bosch Alles voor Portugal, maar de stembus..... neen! szaal Ruim zicht Onzekerheid OOGWATER Vandaag Morgen 18 Maandag „...een beestachtigesatirische fantasie Taylor Europa naar Goed jaar voor varkensfokkers Cijferzwendel in Oost-Du itsland Avondvullende produktie van Kees Brusse Ernst Thommen treedt af minder waar. De cosmopoli te verbindingen die iemand uur regelrecht uit een Azia- frikaans pokkengebied bren- n het gevaar eerder nog ac- .aakt. Dat betekent, dat men entie even rigoureus te werk 211 gaan, als vroeger het ge- zondag 11 maart, zijn dehoog- en voor de provincie Zeeland Hansweert 6.28 en 19.01; Ter- 7 en 18.27; Vlissingen 5.26 en leldinge 7.19 en 19.46. 12 maart zijn de hoogwater- ior de provincie Zeeland als isweert 7.11 en 19.40; Terneu- 19.12; Vlissingen 6.12 en 18.41; ,*e 7.55 en 20.20. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 MAART 1962 (Advertentie) Theater: Mandolinen und bin. Igent Vijf gebrandmerkte vrouwen gebouw: Pepe en J)e held van Iwo Jima, 14 jaar lebouw: Dodenrit lG Ie dolle generaal. Itrum: De rode kaperkapitein pen uur Rigoletto. -IE Ivan Dijck: 7.30 uur De gesel Vntana. IT limste: 19 uur; biljart. Ken |a 19 en 21 uur Zonder zeden al, 18 j. en 21 uur Pantsercommando s lURG |uur Zonder zeden en moraal, 19 en 21.15 uur Tarzans ver- 14 j. 9 en 21 uur Gezworen kame- |4 j. |S p uur De dag der vergelding, jïen [ra 15 uur Met donderend ge it j.; 19 en 21 uur Zonder zeden laai, 18 j. Il5, 19 en 21 uur Pantsercom- I, 14 j. BURG 130 en 20 uur Zonder zeden en 15.30, 19 en 21.15 uur Tarzans ling, 14 j. Il5, 19 en 21 uur Gezworen ka- II, 14 j. Jet Illy le Willem Beukelsz.-rally |fGE ren 14 uur Schieting ifke |t 5 en 8 uur Mandolinen und lhein, a.l. GENT 2.30 uur Mannen van staal; |uur Vijf gebrandmerkte vrou- fBRUG fcindt 3 uur Schieting IGE 1 van Dijck 3 en 7.30 uur De In Quantana Jitrum 3.45 uur De rode kaper- 14 j.; 8 uur De gemaskerde pcotland Yard, 18 j. nmaert 3 uur Grote schieting ngebouw 8 uur Pepe, 14 Ï5 uur De drie musketiers, a.l. fcen uur De held van Iwo Jima, ■gebouw 8 uur Dodenrit, 14 j. KG uur De dolle generaal, a-I CHT Ihijn 3 uur Schieting \arde [Driessche 3 uur Schieting ERZANDE Ichieting op staande wip Willem laert 6.30 uur Grote prijskamp piljart Cal uwe 6 uur Prijskaarting ns 16 en 20 uur Gorgo, het éfl- nster, 14 j. rpe ICoch 14.30 uur Schieting knhoek Mgdhoeve De 5 gevonnisten, 14 De stonde van waarheid jtpen |l4.30 uur Madame Butterfly» Rigoletto irpe Block 2.30 uur Jaarmarktschie* in gent lia 8 uur Mannen van staal |entrum 8 uur De gemaskerde Scotland Yard, 18 j. Iipgebouw: Pepe. ZEN 20 uur De held van Iwo Jima. 'rg 20 uur De dolle generaal, a.i. j gen jbra: Zonder zeden en moraal, 0 uur Pantsercommando's, 14 j. (burg tonder zeden en moraal, 18 jaar. Tarzan's verbanning, 14 jaar- Gezworen kameraden, 14 j- ÜPE ICoch 14.30 uur Schieting (Van onze verslaggever) Bij gelegenheid van de viering van haar zilveren huwelijksjubileum zal H. M. de Koningin geconfronteerd worden met wat onder de jon geren (15 tot 25 jaar) leeft, wat zij wensen en wat hun verwachtingen van de toekomst zijn. Koningin Juliana heeft hiertoe zelf de wens te kennen gegeven. Zeeland, Noordbrabant en Limburg, welke provincies de koningin in het kader van de viering van haar zilveren bruiloft op 8 mei bezoekt, presenteren H. M. dan een spel in de Brabanthal in de Vee markthallen in Den Bosch. Onze vorstin, prins Bernhard, waarschijn lijk in gezelschap van de prinsessen, bezoeken op die dag Middelburg, Den Bosch en Maastricht. In Den Bosch komen ruim 300 jonge ren onder auspiciën van de provincia le jeugdraden bijeen om daar het spel ,,De heerschappij der dieren een beestachtige, satirische fantasie", ge schreven door Jan Naaykens (Hilvaren- beek) en geregisseerd door Wim Bary (directeur Stadsschouwburg Tilburg), te brengen. Het comité Op een persconferentie, gisteren in Tilburg gehouden, was het comité bij een, dat zich met de voorbereidingen belast: mr. G. J. M. Temmink uit Bre da, voorzitter van dit comité, H. M. Strating en mr. J. G. Smeets (Thorn), resp. de provinciale voorzitters van de jeugdraden van Noordbrabant, Zeeland en Limburg, mr. J. P. A. Coopmans, chef van het kabinet van de burgemees ter van Den Bosch, J. van Hulsbeek van de provinciale griffie, die is toegevoegd als secretaris-penningmeester, en voorts de heren Wim Bary en Jan Naaykens. Het idee tot deze manifestatie is eigenlijk geboren bij een bezoek, dat Koningin Juliana twee jaar geleden aan Zeeland bracht, bij gelegenheid van de opening van de griffie in Middelburg. In Terneuzen werd toen een bepaald jeugd-spel opgevoerd. „Dat moest ik eigenlijk meer zien", aldus H.M.. Vandaar deze confrontatie met onze jeugd. De organisatoren rekenen er op, dat ongeveer 3.000 jongeren uit alle delen van deze drie zuidelijke provincies die dag naar Den Bosch zullen komen om hun 300 vertegenwoordigers in actie te zien. Andere bezoekers worden niet toe gelaten. Dit „levend contact met de jeugd" zal de Koningin, op haar wens, ook hebben te Groningen, Den Haag en Arnhem, waar manifestaties van soortgelijke strekking uiteraard anders van opzet worden gehouden. Geboorte van het idee Om tot een afgerond geheel te komen zijn, voor wat de grote manifestatie in Den Bosch betreft, jongerenbijeenkom sten gehouden in Middelburg, Tilburg en Sittard, waar in openhartigheid gedis cussieerd werd over twaalf vragen, die de redactie van ,,Dux" had samenge steld. Ondanks de verscheidenheid van antwoorden meende Jan Naaykens, die de bijeenkomsten bijwoonde, als groot ste gemene delers te mogen vaststellen dat onze jeugd nog: 1. scherp kritisch is. 2. zin voor verhoudingen kent. 3. bereidheid vertoont tot het aan vaarden van verantwoordelijkheid. 4. toch nog optimistisch is wat de toe komst aangaat. Op grond van deze gegevens en in aanmerking genomen de hem geboden mogelijkheden, kwam de auteur tot een satirische fantasie. Hij wil daarin, naar zijn zeggen, de kritische instelling scherp gestalte laten krijgen zonder kwetsend te worden en hij wil het fan tastische, speelse element tot zijn recht laten komen. 30 scènes in 70 minuten Zo ontstond „De heerschappij der dieren", een spel, dat zich (in arena- Regisseur Wim Bary (links) en de au teur Jan Naaykens (rechts) in druk Kcsprek b(j de voorbereidingen van het massa-jeugdspel. dat aan H. M. de Ko ningin op 8 mei in Den Bosch wordt aangeboden. Temidden van die jeugd wil onze vorstin bij de opvoering zelf plaats ne men. De choreografie is in handen van Jan Bronk, de leider van het Mimetheater Carrousel in Amsterdam. Het speelvlak en de decors worden ontworpen door Jo han Greter, verbonden aan de toneel groep Theater te Arnhem, de kostuums zijn van Ruth Hellmer. Chief Whip vorm) afspeelt in een denkbeeldig land en waar de dieren onder aan voering van Reinaert (symbool van geslepenheid) zich afvragen of het moment nog niet is aangebroken om de heerschappij, die hun eenmaal door de mensen is ontnomen, terug te veroveren. Een deel van de jeugd, van wie de altijd vitale en jonge Tijl Uilenspiegel de aanvoer der is, verzet zich tegen de voort schrijdende verdierlijking. Ziedaar een dankbare satirische conflict stof Een conflictstof vooral voor regisseur Wim Bary, die met de gigantische moei lijkheid zit, dat in de 70 minuten, die het spel mag duren, dertig scènes moeten worden verwezenlijkt. Play-back en repetities Het spel wordt in zgn. „play-back"- systeem gespeeld, d.w.z. dat de tekst van tevoren wordt opgenomen en wel in de studio's van de Regionale Omroep Zuid te Maastricht. Hieraan verlenen leerlingen van de Toneelacademie al daar hun medewerking. Er wordt tevoren gerepeteerd in Zee land, waar de heer Wasterval als hulp regisseur fungeert, in Limburg, waar voorlopig nog het bestuurslid mr. Smeets. burgemeester van Thorn, als trait-d'union fungeert, en in Brabant. Tegen het einde hoopt Wim Bary dat alles dan als een legpuzzel in elkaar te kunnen schuiven. Een gigantische opzet derhalve, waar bij de provinciale jeugdraden de mede werking genieten van de provincies en van particuliere instellingen. Dat alles gèschiedt dan om de jongeren en zij zijn van tevoren niet alleen door de jeugdraden aangewezen, maar ook door scholen, enz. aan H. M. te laten zien, wat onder hen leeft en hoe zij denken. De Duitse bondsrepubliek heeft zich bij de financiële besprekingen met En geland in Bonn bereid verklaard, de po sitie van de Britse schatkist met een de- viezensteun van één miljard mark (onge veer 900 miljoen gulden) te versterken. Door deze hulp, waarvan de helft dit jaar en de rest het volgend jaar zal worden verstrekt, zal de bondsregering bijdragen in de kosten voor het onder houd van het Britse Rijnleger. De deviezenhulp zal voor drie kwart bestaan uit militaire aankopen door de bondsrepubliek in Engeland. De rest van de steun zou de vorm hebben van bur gerlijke aankopen en overneming van enige projecten voor ontwikkelingshulp. De militaire adviseur van het Witte Huis, generaal Maxwell D. Taylor zal 18 maart uit Washington vertrekken voor een veertiendaagse oriëntatiereis in Eu ropa, waarbij hij met geallieerde mili taire autoriteiten te Parijs, Bonn, Berlijn en Londen „aangelegenheden van ge meenschappelijk belang" zal bespreken. Het doel van Taylors reis moet niet worden gezocht in de mogelijke vorming van een met kernwapenen uitgerust Na vo-leger, zo werd gezegd. Het State Department maakte gisteren ook bekend, dat wordt overwogen een plaatsvervangend onderminister voor At lantische aangelegenheden te benoemen, die in het bijzonder zou worden belast met besprekingen inzake Amerika's ver houding tot de EEG en de Navo. J. Robert Schaettzel, momenteel assis tent van onderminister George Ball, zou in aanmerking komen voor deze post. De Piètrainvarkensfokvereniglng ..Zee land" heeft over 1961 geen klachten. Zowel voor de varkensfokkers als voor de mesters bleek dit een goed jaar. De biggenprijzen lagen op hoog niveau en in het eerste halfjaar werd ook door de mesters goed verdiend, daarna werd de situatie iets minder gunstig. In het jaarverslag van de vereniging is een grafiek opgenomen waaruit blijkt dat de opbrengsten in de laatste drie jaar aan grote schommelingen onderhe vig zijn. Individueel kan de varkensfok ker en mester hier geen invloed op uit oefenen. Scherpe aandacht voor de ge bruikseigenschappen van de dieren en het werken met voldoende grote eenhe den zijn noodzaak wil de varkenshoude rij renderend zijn. Het officiële Oostduitse persbureau a.D.N. heeft bekendgemaakt, dat de Oostduitse ministerraad haar goedkeuring van de economische plannen voor het ko mende jaar vergezeld heeft doen gaan van een fel protest tegen „rooskleurige, leugenachtige verslagen cn rapporten, valse statistieken en misdadige produk- tieschema's" waardoor produktieleiders en directeuren van staatsbedrijven „het beeld van de economie hebben verte kend". Waarnemers in West-Berlijn menen, dat de wijze waarop de bekendmaking is geschiedt, op ernstige economische fou ten duidt. 20 Stuks f 1.- Een staatshoofd, dat de laatste jaren keer op keer in het nieuws komt is de rustige dictator dr. Antonio de Oliviera Salazar van Por tugal. Herhaaldelijk heeft men het einde van zijn regeringsperiode aangekondigd maar hij regeert nog steeds en hij is daarmede de langst regerende dictator van Europa. Hjj is een alleenstaande figuur geworden want contact met andere regeringshoofden heeft hjj vrijwel niet. Iedere Bredanaar weet het: als het kermis is in Breda regent het. De journalist en schrijver Joop van den Broek, die zelf in deze stad geboren is, kon voor een detective-verhaal, dat er speelt dan ook moeilijk een andere ti tel kiezen dan „Kermis in de regen". En die titel is dezelfde gebleven toen regisseur Kees Brusse de geschiedenis verfilmd heeft. Die nieuwe Nederlandse film is gistermorgen in Amsterdam aan de pers voorgesteld op een geanimeerde bijeenkomst in het Du Midi-theater. Op 15 maart zal de rolprent in openbare vertoning gegeven worden. Acteur-regisseur Kees Brusse, die nog niet zo lang geleden lof oogstte met zijn korte film „Het gerucht", heeft met Kermis in de regen" zijn eerste avond vullende speelfilm gemaakt. Brusse staat er om bekend, dat hij de filmmid delen vaardig weet te hanteren en dat hij bovendien de schone gave bezit om zeer deskundig met acteurs en actrices om te springen. Dat komt ook in deze jongste produk tie weer duidelijk tot uiting. Brusse is er nl. in geslaagd aan het scénario van de moord en de overval op de bank van Ulvenhout het een en ander toe te voe gen, waardoor het op zich zwakke ver haal meer reliëf krijgt. Franje Het is en blijft gevaarlijk een be staand verhaal langs filmische weg op nieuw tot leven te roepen. Film en li teratuur immers zijn twee zo verschil lende media, dat het maar zelden lukt de sfeer, die in het boek ligt, nauwkeu rig over te laten komen. Ook déze keer is dat niet het geval. Dat komt ener zijds door het feit, dat het boek van van den Broek enige ingrijpende veran deringen heeft ondergaan, alvorens men begon te filmen, anderzijds door de ma nier, waarop Kees Brusse het verhaal op zijn zeer persoonlijke manier inter preteert. Waar het gegeven niet uitmunt door originaliteit, weet Brusse er als het wa re een filmische franje aan te geven waardoor het geheel beter genietbaar wordt. De inhoud van de iilm blijft dui delijk achter bij de vorm. Brusse mag dan nog zo goed op dreef zijn, hij kan niet verhelen, dat het gegeven toch te weinig spannende momenten kent om langdurig en intens te boeien. De tweeëenheid, die de compositie moet zijn synthese van vorm en in houd, die volledig op elkaar zijn afge stemd is in „Kermis in de regen" verbroken. Of liever, men komt er niet aan toe. Van den Broek en Brusse zijn geen gelijkwaardige krachten gebleken. Voor de regie van Kees Brusse hebben we niets dan lof. Met goed gekozen to taalbeelden, uitmuntende camera-instel lingen en snelle beeldwisselingen weet hij een filmcompositie op te bouwen, die uit zuiver artistiek opzicht bekeken, van het begin tot het einde onderhou dend blijft. Dat hij zijn acteurs niet tot in hun kleinste handelingen allemaal in de hand heeft kunnen houden kunnen we wellicht op conto schrijven van de uitge breide cast. Zo zijn we niet gelukkig met Guido de Moor. die de rol van Freddy Freese voor zijn rekening neemt. Zijn optreden herinnert nog teveel aan het toneel en vooral zijn aandeel in de dialoog is niet overtuigend genoeg. De vrouwelijke hoofdrolspeelster Annie Holst, is bij Andrea van Domburg in goede handen. Ook Hans van den Toorn (Wim v.d. Heuvel) laat zich hier als een bruikbaar filmacteur zien. Kees Brusse zelf heeft een vierledig aandeel in „Kermis in de regen", want naast de regie neemt hij nog drie rollen voor zijn rekening. En het moet ge zegd worden, met succes. Voor de inwoners van Breda en voor degenen, die goed bekend zijn in die stad, zal deze film mettertijd wel een heel aparte belevenis worden, vanwege het feit, dat ze verschillende bekende panden en plekjes op het beeld zullen zien verschijnen. Zo zullen ze o.a. de voorgevel van „Dagblad De Stem" zien, evenals trou wens het dagblad zelf, waarin de moor denaar Freddy Freese het overlijden van zijn slachtoffer leest. Overigens kunnen voor de Bredanaars deze zaken Een typisch „Bredase" scène: Andrea Domburg en Wim van den Heuvel in het Valkenberg. ietwat belemmerend werken voor een juiste ontvankelijkheid t.a.v. deze film. Die scènes nl., waarin dergelijke over bekende zaken getoond worden kunnen misschien voor hen eerder curieus dan interessant zijn. De realiteit van de film, die in de werkelijkheid van alledag niet bestaat, komt hier in het gedrang, juist door het feit, dat de betreffende beelden voor een aantal kijkers teveel associa ties aan de bestaande Bredase realiteit oproepen. Overigens geldt dat inderdaad alleen maar voor Bredanaars. Moord Het, verhaal van „Kermis in de re gen" komt in het kort hierop neer. Het meisje Annie Holst (Andrea Domburg) is toevallig getuige geweest van een diefstal van een auto. waarbij de dron ken eigenaar wordt neergeslagen. Als de dief Freddy Freese (Guido de Moor) met de wagen wegrijdt ziet hij haar in het licht van zijn lampen. Wanneer de eige naar van de wagen later aan de ver wondingen sterft, vreest Freese, dat An nie Holst hem zal verraden, reden waar om hij en enkele kornuiten besluiten haar uit de weg te ruimen. Via Hans van den Toorn (Wim van den Heuvel) krijgen ze contact met het meisje, dat later door Hugo Miermans (Kees Brus se) uit de weg geruimd wordt. Tenein de de diefstal van de auto en de moord niet met elkaar in verband te brengen wordt er een bankoverval gepland. Alles loopt echter mis en met uitzon dering van Bertje de Gast, (Kees Brus se), komen de dief en zijn maten in de Bredase paraplu terecht, voorzover ze het leven niet verliezen. Kees Brusse heeft naast de hoofdlijn, die door het verhaal loopt nog voor een grappige nevenintrige gezorgd, die op vermakelijke wijze in het geheel wordt opgenomen. Niettemin moet de conclusie zijn, dat „Kermis in de regen" niet in alle op zichten een geslaagde film is geworden omdat Brusse er ondanks zijn artistie ke inventiviteit niet genoeg dramatisch evenwicht in heeft weten te leggen. BERT VAN OOSTERHOUT SJasblaD ?pc jlfem Dr. Salazar is een echte realist. „Wij willen ten koste van alles de eenvoud van het leven handhaven, een eenvoud zoals die behoort bij de vriendelijke rus tige en waardige Portugese levensstijl" zo heeft hij eens gezegd. Zijn houding ten opzichte van zijn land en de rol, die hij in de geschiedenis daarvan te vervul len heeft, is bescheiden en realistisch. Hoewel hij zich ongetwijfeld bewust is van het roemrijke verleden van Portugal, toen zeelieden de halve wereld rond reisden, maakt hij nimmer toespelingen op dit grote Portugese verleden. „Ik ben noch een wilde noch een hei lige" zegt hij, „maar slechts een man als ieder ander, die probeert zoveel mo gelijk voor zijn land te doen'. En dit is geen valse bescheidenheid. Hij is name lijk ook inderdaad een zeer bescheiden man, die zichzelf zo weinig mogelijk in het openbaar vertoont en die zich zicht baar ergert als men hem toejuicht. Dr. Salazar woont in een schaars ge meubileerde driekamerflat naast het grote regeringsgebouw in Lissabon. Drie muren van zijn studeerkamer zijn geheel met boeken bedekt, er hangen enige schilderijen en er staat een eenvoudig schrijfbureau zonder telefoon of ordners. Hij past goed in deze omgeving. Hij wenst namelijk geen luxe. Hij rookt noch drinkt en hij is tevreden met een bijzonder laag salaris, althans voor iemand, die aan het hoofd van een regering staat t.w. slechts f 25.000,- per jaar. Dr. Salazar is een toegewijd katho liek. Zijn vader, een arme plattelands onderwijzer, liet zijn zoon studeren voor priester en ofschoon hij in plaats daarvan professor in de economie werd is hij toch altijd een zeer religieus man gebleven. Maar hjj is en blijft een dic tator. De stembus heeft hem nog nooit aangelokt. Toen hij in 1928 op uitnodiging van een groep officieren uit het leger die de macht hadden overgenomen, tot minister van financiën werd benoemd was het in Portugal wel bijzonder slecht. Het land had in twintig jaar niet minder dan veertig regeringen gehad. De schatkist was leeg terwijl de openbare orde en de sociale voorzieningen de regering totaal uit de hand gelopen waren. Dr. Salazar eiste en kreeg een enorme macht en be perkte de regeringsuitgaven tot een mini mum. Thans is de Portugese munt de hardste van Europa! Steun aan Franco Salazar steunde Franco ten tijde van de Spaanse burgeroorlog en in de tweede wereldoorlog toonde Portugal zijn ver bondenheid met Engeland en bleef op verzoek van de Engelsen neutraal. Wel sympatiseerde dr. Salazar enige tijd met de Nazi's nadat de Russen in de oorlog betrokken waren geraakt maar dit was slechts van korte duur. In 1943. toen het getij begon te keren stond Portugal de geallieerden dan ook onmiddellijk toe bases in te richten op de Azoren. Rouw voor Hitier Maar ondanks alles bepaalde dr. Sala- ir, dat 3 mei 1945 een rouwdag voor Hitier zou ztfn en heel Portugal rouwde toen ook. Kort na de oorlog werd het strakke bewind van dr. Salazar wat soepeler. Op 13 oktober 1944 bijvoorbeeld werd de censuur op de pers opgeheven maar toen de kranten hem en zijn regering aanvielen werd de censuur onmiddellijk weer van kracht en zo is het tot op heden geble ven. Salazar's verwanten, zijn geheime politie, zijn goed getrainde leger en bo venal zijn persoonlijkheid en bekwaam heid heben de status quo gehandhaafd. Zal zijn autoriteit nog gebroken wor den? Dr. Salazar is 73 jaar en het is heel goed mogelijk, dat zijn vijanden van oordeel zijn, dat het eigenlijk onzin is veel risico's te nemen om een man van 73 van zijn verheven voetstuk te stoten! In een publikatie van „Ruim Zicht", het kaderblad van de KAB, worden de moeilijkheden rondom de loon politiek in eerste instantie vooral ge weten aan het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond, anders gezegd de liberale werkgevers. Er was in de Stichting van de Arbeid al een com promis bereikt, dat de drie vakcen trales konden onderschrijven. Het kwam hierop neer, dat er in 1962 geen tussentijdse verhogingen zouden ont staan, maar dat per 1 januari 1963 de openbreekmogelijkheid weer onder het oog moest worden gezien. Het liberale werkgeversverbond hield aan vankelijk echter vast aan de mogelijk heid van tussentijdse verhogingen in 1962. Pas na een paar weken gaf het te kennen zich wel bij het compromis te kunnen neerleggen. Toen echter bleek het NVV het compromis niet meer aan te durven. Het verzet onder zijn volgelingen deed de leiding blijk baar overstag gaan. En nu werd op eens de kwestie van de zwarte lonen meer dan levensgroot ten tonele ge voerd. „Ruim Zicht" iaat duidelijk uitko men, dat ondanks de matigingsmaat regelen goede loonsverbeteringen mo gelijk blijven. Het mag dan niet prettig zijn, om met het oog op een onzekere toekomst nu met. iets minder genoegen te ne men dan sommige werkgevers uit puur eigenbelang willen geven, hij conse quente naleving is de overeenkomst tot matiging bepaald geen drama. De KAB, aldus de beschouwing, heeft meer vertrouwen in een goed ver lopende geleidelijke vooruitgang en het nakomen van de gemaakte af spraken, dan in een soort gelegenheids- politiek, die uitsluitend wordt geleid door kortzichtig groepsbelang, en waarvoor anderen meestal het gelag moeten betalen. De KAB blijft streven naar betere lonen en juiste loonsverhoudingen, met bijzondere aandacht voor de laagst betaalden. Ze pleit daarom nu voor enige voorzichtigheid met het oog op de toekomst die niet alleen hogere lonen, maar ook verbeteringen voor bejaarden, weduwen, wezen, invaliden, kortere arbeidstijd en andere belang rijke zaken eist. Als de volgende week de loonpolitiek onderwerp van een groot Kamerdebat wordt, zal dit sterke standpunt naar we aannemen ook door een meerder heid van de Kamer gevolgd worden. De voorzitter van het NVV zal wel op de verkiezingstrom slaan en hij zal zich gesteund weten door liberale werkgevers. Maar mensen met ruim zicht, vertolken het ware belang van de arbeiders. guiten een kleine kring van ingewij den is er momenteel niemand, die precies weel, hoe het nu met de Nieuw-Guineakwestie staat. Vandaar een vloed van geruchten en suggesties, gekleurd door wensen en persoonlijke opvattingen. Men liet doorschemeren, dat we minister Luns wel konden af schrijven, omdat Robert Kennedy hem als een onredelijk mens had aangeduid. Er is van alles verteld over onenig heden in de ministerraad en in de KVP-fracties. terwijl merkwaardiger wijs de afwijkende meningen van dr. Drees, de heer Scheps en waarschijn lijk nog wel enkele anderen in de PvdA-fractie onbelicht bleven. Er zijn berichten verschenen over allerlei con cessies, welke Soekarno in petto zou hebben, maar daar bovenop kwamen dan weer verklaringen, dat Indonesië blijft staan op het standpunt: Nieuw- Guinea is zonder meer van ons. Het ware wel te wensen, dat de regering in Den Haag nu eens opening van zaken kon geven. Want al die geruch ten en suggesties kunnen slechts de nervositeit vooral in Nieuw-Guinea verhogen. Sleutelfiguur blijf momen teel minister Luns, die zoals hij het zelf noemde een „zwevende missie" vervult en nu blijkbaar eerst weer Washington aandoet alvorens in Den Haag verslag te komen uitbrengen. Oe Tbant schijnt zijn taak wel te hebben opgegeven. Soekarno „lustte" deze mede-Aziaat blijkbaar niet. Doch Washington, dat zich beslist niet het etiket „onderhandelaar" opgedrukt wil zien, bemoeit zich nu zeer intens met de zaak en niets wijst er op, dat mr. Luns geen persona grata zou zijn. Men kan op goede grond vermoeden, dat onze minister van buitenlandse zaken ook gewonnen is voor een ver dere verschuiving van het Nederlandse standpunt in de richting van bestuurs- overdracht. De Nieuw-Guinea Raad heeft dat met ontsteltenis vernomen en voorspelt een chaos van Kongolees formaat. Hiertegen zullen echter waar borgen geschapen moeten worden in de vorm van internationale garanties voor het zelfbeschikkingsrecht, zodra de Papoea-bevolking dit redelijker wijze kan uitoefenen. Want aan Indo nesische garanties ten deze hebben we niets. Dat heeft de historie toch wel bewezen. Hoe dit alles in het vat gegoten gaat worden, is nog volstrekt onzeker. Die onzekerheid moge spoedig ver dwijnen. Advertentie) SALAZAR ..langst regerende dictator. De meest gebruikte handleiding AFTREKPOSTEN Inkomsten- en Vermogensbelast, sinds '52 - 13e dr. - Ed. '62 - 3,75 DE BOEKHANDEL HEEFT HET.' NED. UITG.MIJ. N.V., LEIDEN Vismarkt 4 Tel. 33629 Giro 346385 Ernst Thommen, de 63-jarige Zwitserse vice-president van de internationale voet balfederatie FIFA, zal op het volgende FIFA-congres in Santiago (Chili) aftre den. Hierdoor zal de weg vrijkomen voor de Deen Ebbe Schwartz. Thommen is al 28 jaar aan de FIFA verbonden. Thommen heeft een groot aandeel ge had in de voorbereidingen voor de we reldbekerkampioenschappen van '54 Zwit seriand, 1958, Zweden, en 1962, Chili, Voorts was hij de drijfkracht achter de herziening van statuten en voorschriften, ondernomen tussen de jaren 1958-196L

de Stem | 1962 | | pagina 3