Duitsers uiterst nonchalant bij bestrijding der pokken Zuide gesch 300 jo Walcheren Kwestie van riolering in gemeenteraad Goes Modernste centrale van Zeeland vrijdag open Rijkspremie-stieren in Brabant en Zeeland Welensky gaat over tot noodsprong: regering af Contrasten hoofdzaak bij modeshow Berco te Goes Werkgroep voor verdeling f 11000 Zeeuwse collecte 8 m ZUID-BEVELAND Dagblad Dp Stem Scherpe verwijten in een rechtszaal Duiker uit Oudenbosch verdronken HYPOTHEKEN Wedgwood Wal en Waar Door de voor o vorst Niets gunstigers te verwachten voor riolering Informele zitting over erfpacht Bespreking over e.a.o. Kanaalzone „BIJSTAND" KRANT Doktersdiensten Dienst Dierenartsen A.P. A.v.d. Walle&Zn. Deklaag op weg haventerrein Goes EXAMENS Hulp aan spastische en poliopatiëntjes Zware crisis in federatie HOOGWATER Vandaag Morg en Maandag DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 MAART 1962 MIDDELBURG Geen feestvarken Een slip of the pen was er de oor zaak van dat een zin uit het verslagje van het jubileum van de heer Marqui- nie bij het gewestelijk arbeidsbureau wat ongelukkig in de krant kwam te staan. Er was niet bedoeld dat genoem de jubilaris er niets voor voelde op zijn kantoor gehuldigd te worden, maar dat hij geen zin had een hele dag het feestvarken te zijn en er daarom geen ruchtbaarheid aan wilde geven. GOES B. en w. zijn van mening, dat een openbare aanbesteding geen gunstiger resultaat zal opleveren dan de nu ge houden aanbesteding voor hernieuwing van de riolering in de Zonnebloemstraat, waarvoor vier aannemers waren uitge nodigd. De laagste inschrijver is dit werk gegund. Het werk kan nu worden uit gevoerd voor het op een begrotingswij ziging geraamde bedrag. Tenminste wan neer de raad maandagavond zijn goed keuring aan dit voorstel hecht. Maandagavond vergadert de raad. Op het officiële program staan slechts twee onderhandse aanbestedingen. Een voor het aanbrengen van een deklaag op de tertiaire weg Goes-Kattendijke en een voor het vernieuwen van de riolering in de Zonnebloemstraat. Hierna zal echter in een informele zit ting de erfpachtsnota door de raad ter behandeling worden genomen. Het erfpachtprobleem heeft al sinds geruime tijd de aandacht van het col lege van en w. Zoals bekend loopt de erfpacht af bij een aantal woningen in de v.d. Spieghelstraat en in de 's-Heer Hendrikskind erenstraat, waardoor de grond dus weer in eigendom van de ge meente komt. Driewegen Raadsvergadering De raad, die dinsdag 13 maart in open bare vergadering bijeen komt, zal zich beraden over de openbare verlichting, de benoeming van een gemeente-arts, een grenswijziging, het ontslag en de aan stelling van een gemeentelijke lijkschou wer, het verhuur van enkele woningen en de toekenning van een voorschot aan het gemeentepersoneel over het eerste kwartaal 1962. Verder komen diverse wijzigingen in een aantal verordeningen en subsidieaanvragen aan de orde. (Advertentie) De gemeenteraad van Goes heeft het druk, want na de vergadering van maandagavond moet zij zich al weer gaan voorbereiden op een raadsvergadering, die woensdag 21 maart wordt gehouden. In deze vergadering komt een zeer be langrijk punt aan de orde, name lijk de aanleg van een rioolgemaal met persleiding naar de Wester- schelde. Hiervoor zal een bedrag van 2.532.000,- moeten worden uitgetrokken. Dit bedrag stond niet op de begroting en wordt dus als begrotingswijziging ten laste van de kapitaalsdienst gebracht. Goes kampt allang met moeilijkheden voor wat de afwatering betreft. Het stedebouwkundig adviesbureau irs. Wit- teveen en Bos c.i. heeft een uitvoerig rapport uitgebracht over het riolering stelsel en de afvoer van het rioolwater in deze gemeente. Het huidige rioolstel sel vertoont talloze gebreken en de zui veringsinstallatie heeft een te geringe capaciteit. De lozing op het polderwa ter, na zware regenval geeft herhaalde lijk, vooral in en rond de Zuidvliet- straat, grote moeilijkheden. Twee oplossingen In het rapport zijn twee oplossingen naar voren gebracht om een eind te ma ken aan deze onhoudbare situatie. Er is de mogelijkheid de bestaande zuiveringsinstallatie uit te breiden tot een volledig biologische inrichting met voldoende capaciteit en men kan ter plaatse een persgemaal bouwen en een persleiding naar de Westerschelde leg gen. Dit laatste is volgens het rapport de goedkoopste wijze, zowel in aanschaf als in bedienings- en onderhoudskosten. Wanneer het advies van het bureau wordt opgevolgd zal de huidige zuive ringsinstallatie een nuttige functie be houden door haar in te schakelen bij zeer zware regenval. Op deze manier is er dan geen sprake meer van een te hoge belasting zoals nu. Capaciteit Het te bouwen gemaal zou een grootte moeten krijgen van twee pompen van ie der 300 liter per seconde en een berg- kelder bij het gemaal van 1170 kubieke meter nuttige inhoud. Wanneer de hui dige zuiveringsinstallatie versleten zou zijn hoeft deze, gezien de capaciteit van het gemaal niet te worden hernieuwd. Een nieuwe bergkelder van 626 m3 in bouwplan-Oost zal er echter wel bijge bouwd moeten worden. De bouw van dit gemaal zal een afdoende oplossing be tekenen tot de tijd dat Goes 27.750 in woners heeft. De kosten van de bouw van dit ge maal zal de gemeentebegroting niet kunnen dragen. Men zal er niet toe over gaan dit onder de infrastructuurwerken te schikken, wel zal men trachten een verhoogde uitkering uit het gemeente fonds hiervoor te krygen. De nieuwe wet op de financiële verhouding rijk-ge meente opent deze mogelijkheid. Pas na het verkrijgen van extra-garanties zal tot de bouw worden overgegaan. (Van onze verslaggeefster) ,,Mode voor iedereen", zou de titel kunnen zyn van de voorjaarsshow die de firma Berco te Goes gisteravond aan een talryk publiek in de Korenbeurs presenteerde. Deze keer had men het voornamelijk gezocht in de combinaties. Felle contrasterende kleuren, effen stof met in dezelfde tint een ruit of in afstekende kleuren, gaven deze show een jeugdige allure. Wat echter niet wil zeggen dat de grote maten er bij in schoten. Ook hiervoor wist men meer gedekte tinten, geklede maar ook grap pige effecten te bereiken. De afwerking was van goed gehalte. Voor ieder kle dingstuk had de firma Eversdijk-Schrij- ver een bijpassende hoed, en de firma Van der Reepe wist met de schoenen collectie de juiste toon te treffen. Het Parapluiehuis zorgde voor aparte para plu's en mooie tassen. Vandaag worden alle personeelsleden, die bij de c.a.o. Kanaalzone Zeeuwsch- Vlaanderen zijn betrokken, uitgenodigd op een vergadering, die zal worden ge houden om half elf en om drie uur in Het Centrum te Axel. De hoofdbestu ren der gezamenlijke vakverenigingen zullen dan een uiteenzetting geven over de op woensdag 7 maart gehouden laat ste bespreking over de nieuwe c.a.o. in Zeeuwsch-Vlaanderen. De leden zullen in de gelegenheid worden gesteld hierover hun oordeel uit te spréken. Luister zondag 11 maart met van is.is, doch van 13.00 tot 14.00 uur naar Radio Veronica. Luister óók naar Radio Luxemburg van 9.1510.00 uur en van 11.0012.15 uur. Zeeuwsch-Vlaanderen Clinge LICHAAMSHYGIëNE Op dinsdag 13 maart zal er in de bo venzaal van het Verenigingsgebouw een zeer interessante uiteenzetting gegeven worden over de lichaamshygiëne. Mej. Schoenmakers zal deze zaak aan de hand van dia's uiteenzetten. Tevens zal hierbij besproken worden de mogelijk heden voor net aanleggen van een bad en. douchegelegenheid. Een en ander heeft plaats in het kader van de streek- verbetering. Groede Filmavond ,Nut' De Mij. tot nut voor het algemeen, heeft in de Driekoningen haar laatste winteruitvoering gegeven. Op deze film avond werd vertoond „Tropengoud". De ze fim werd gemaakt door de cineast en globetrotter mr. A. Hustinse. Een prach tige kleurenfilm welke het ontstaan van Ghana aan de Kongokust weergaf. Als tweede draaide er een film over de werkwijze in een chocoladefabriek. Jaarvergadering V.V.V. De WV Groede heeft in hotel De Driekoningen haar algemene jaarverga dering gehouden. Uit het jaarverslag van secretaris P. Hendriks bleek, dat Groede steeds meer bekendheid gaat genieten. In 1961 werden ca. 6000 badgasten met 30.000 overnachtingen geregistreerd. Bij de bestuursverkiezing werd J. Cas- teleyn herkozen. Bij de rondvraag werd nog geïnformeerd naar het water en de toiletten bij het strand. De heer Oskamp hield een zeer inte ressante lezing over de juiste manier van aantrekken der badgasten. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst, Steenstraat 14. telefoon 2377 Rayonredacteur: P.G. Kuypers, tel 3327 RayonbeheerderL. K, M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, Klokstraat 1, tele foon 6252. RayonbeheerderJ Fait Prijs voor losse advertenties oestemd voor de editie voor Zeeland f 0,15 per mm. I mm ingezonden mededeling 2\b mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder f elke regel meer t 0,15 Bij plaatsing ook ln Brabantse oplage resp. f 1,50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. St.-Jansteen PAROCHIE-MISSIE In de parochiekerk van St.-Johannes de Doper zullen de paters Redemptoris ten J. Verbeek, J. Hick en W. Timmer mans een parochie-missie houden van 11 maart t.m. 15 april. Naast missieoefe ningen zullen voor ongehuwden en ge huwden nog afzonderlijke conferenties worden gegeven, terwijl voor de zieken en invaliden van 2-6 april een zieken misie zal worden gehouden. Lamsicaarde D. PLATJOUW BEGRAVEN Het oudste lid van de muziekvereni ging Vrijheid Eendracht", de heer D. Platjouw, werd ten grave gedragen. Heel het bestuur en alle leden waren present, om hun overleden lid de laat ste eer te bewijzen. Ruim 60 jaar is de heer Platjouw lid van de vereniging geweest. JAARVERGADERING K.A.B. Op de jaarvergadering van de K.A.B. afd. bouwbedrijf werden de heren P. v. Driessche en Ed. v. Pamelen herkozen als bestuurslid. Het ledental was sinds vorig jaar met vijf vermeerderd. Er was een batig saldo. Bondsbestuurder v. Kaam uit Bergen op Zoom, gaf een uit eenzetting over de veranderingen in de c.a.o. De vergadering werd maar matig be zocht. Sas van Gent Huldiging van dokter J. Puylaert In onze gemeente hebben elf personen uit alle lagen van de bevolking afkom stig een comité in het leven geroepen om dokter J.H.B. Puylaert bij zijn 40- jarig jubileum als huisarts en gemeente arts een hulde te bereiden. Hiertoe heeft het comité de ingezetenen een brief ge zonden, waarbij een kaartje is gevoegd, dat voorzien van handtekening of naam bij een der leden kan worden gedepo neerd. Ook zullen geldelijke bijdragen in ontvangst worden genomen. Waar schijnlijk zal geen persoonlijk geschenk worden aangeboden, doch hierover zal eerst later een besluit worden genomen. terneuzen ADVIEZEN VOOR MIDDENSTANDERS Ondanks alle inspanningen van het ..Klimop"-bestuur was er voor de inlei ding over verzekeringsmogelijkheden voor de middenstander door mr. dr. H. L. Kunneman in de bovenzaal van café ,,Du Commerce" weinig belangstelling. Spr. gaf daarop een uiteenzetting over de risico's die vooral een handeldrijven de middenstander loopt en gaf daarbij ook een overzicht van de mogelijkheden zich er financieel tegen te beschermen. Zijn uiteenzetting werd met aandacht gevolgd en diverse vragen volgden aan het slot. Ter afwisseling werden enkele korte films vertoond. Dit weekend nemen waar te Oostburg, Aardenburg dokter F. F. Loose, Oost burg tel. 01170-2121. In Terneuzen dok ter v. d. Griek. Te Axel: dr. Schiltman. Te Cadzand, Retranchement, Sluis en Zuidzande neemt waar dokter de Meyer te Sluis. Te Kloosterzande dokter Bu walda. In Goes dokter J. B. Welter tel. 01100-5306. Te Middelburg dokter Ruiter tel. 01180-2637. Te Vlissingen dokter M. Bil 01184-3619, voor Drieweger en 's-Hee- renhoek dokter J. Luyckx tel. 1105-280. Te Borssele en Nieuwdorp dokter Gel derblom iel. 01196-327, voor Hoedekens- kerke en Kwadendamme neemt waar dokter Kole, tel. 01193-262. Voor 's-Heer Arendskerke, Wolphaartsdijk en Hein- kenszand dokter A. J. Vos tel. 01198-231. Voor Kruiningen, Krabbendijke, Ril- land-Bath en Fansweert dokter J. de Beij, tel. 01130-344. Te Hulst neemt waar de heer E. de Nefs, Hulst. Te Oostburg, Sluis en Groe de de heer W. H. Kapsenburg te Sluis, tel. 01178-225. Te Sas van Gent, Axel en Zaamslag de heer T. van Roon.^as van Gent, tel. 01158-588. Te Goes le heer Elzerman, tel. 01100-5259. Te Kruinin gen de heer Boneschansen, tel. 01130-233. Te Kortgene de heer A. C. Noordenbos, Heinkenszand tel. 01106-290, b.g.g. 008. schuin geknipte losse pandjes aangezet die tijdens het lopen een bijzonder grap pig effect gaven. Een smetteloze witte nylonblouse met een zwart fluwelen strikje maakte dit pakje compleet. De collectie, die veel Italiaanse modellen telde, had een paar uitspringers. Naar onze smaak behoorde hierbij wel het middelblauwe pakje met effen rok cn een met rode roosjes geborduurd jakje. In dezelfde geest was een beige jurkje waarbij de roosjes op de helft bij de rok waren aangebracht. De show werd gebracht door zeven mannequins die bijna allen tot het per soneel van Berco behoorden. Hulde voor de wijze waarop verschillenden van hen deze show liepen. Deze show komt ook nog in Kortgene en Yerseke. (Advertentie) Geen vaste lijn Een vaste lijn is er voor de huidige mode niet te vinden. Ook gisterenavond bleek dat heel duidelijk. In de collectie mantels gingen zowel zwierige modellen als het redingotetype te bewonderen. Veel mantels waren kraagloos. Voor de jongeren had men deze dikwijls aan de kraag en aan de zakken met een ruit afgezet. De Chanelgarnering, biezen en hetzelfde of een afstekend materiaal, doet het nog steeds. De regenmantels worden steeds fleuriger. Op deze show toonde een trio manne quins de smaakvolle regenkleding in rood, groen en wit. Deuxpièces waren in overvloed aanwezig. Bijzonder leuk waren de Schotse geruite pakjes met ef fen blouses eronder, en een marine blauw japonnetje met rood jasje. De teenagers komen niets tekort. Ook de twistlijn was hier doorgedron gen. Een van de mooiste modellen was een effen rose japonnetje waarvan de strakke rok even boven de knie luid- klokkend uitwaaierde. Een jeugdige secretaresse zou er beel dig en ook voorbeeldig uitzien in de twistovergooier van een zwart pied-de- poule pruikje. Onder aan de rok waren In een bouwput nabij het Kralingse- veer te Rotterdam is gistermorgen rond half elf de 21-jarige ongehuwde duiker C. M. P. Kraus uit Oudenbosch verdron ken. De man was werkzaam bij de verbin dingsweg tussen de Algerabrug en de Van Brienenoordbrug. Vermoedelijk heeft hij een emmer water willen putten uit de bouwput, die 30 meter breed, 40 me ter lang en 6 meter diep is. Plotseling hoorde men hulpgeroep en bleek K. in de put te liggen. Zijn collega A. Anraat uit Oud-Karspel dook hem na en slaagde erin de man op de wal te brengen. Daar zonk K. bewusteloos in elkaar. Hij is, terwijl kunstmatige ademhaling werd toegepast, naar het havenziekenhuis in Rotterdam vervoerd, maar bleek onder weg te zijn overleden. (Advertentie) Administratie- en Assurantiekantoor TABAKSTRAAT 20 Tel. 01440-2824 HULST Korte Nieuwstraal 21 HULST - Tel. 2178 (Eigen buitenlandse dienst) De wijze, waarop in de Duitse Bondsrepubliek tegen het pokken- gevaar wordt opgetreden, laat zo veel te wensen over, dat men eer nog dan van nonchalance van on verantwoordelijke lichtzinnigheid kan spreken. Dit moet, na de er gerniswekkende medische en amb telijke tekortkomingen, die hier en daar in de Bondsrepubliek zijn voorgekomen, nu maar eens dui delijk worden uitgesproken. En men kan daarvoor steunen op een uitspraak van het openbaar minis terie bij het Landsgerecht Mann heim dat in een proces tegen een arts die zijn plicht had vergeten scherp de bescherming tegen be smettelijke ziekten in de Bonds republiek bekritiseerde. ,,De bescherming van dieren tegen besmettelijke ziekten is niet alleen beter, maar ze wordt ook scherper toegepast' Het voegde daaraan de ervaring uit de eigen praktijk toe, dat vergrijpen te gen de beschermingsmaatregelen voor dieren onmiddellijk en streng vervolgd worden. Maar mensen worden maar er aan gewaagd. Ongehinderd kunnen men sen zonder tegen de pokken te zijn inge ënt uit door pokken ernstig getroffen landen 111 de Bondsrepubliek reizen, ter wijl het verder mankeert aan ernst bij de effectieve bestrijding. Arts stond terecht Er zijn dan ook in de laatste tijd din gen gebeurd in de Duitse Bondsrepubliek, die toch waarlijk wel dit strenge requi sitoir rechtvaardigen. In Mannheim stond een 42-jange arts uit Heidelberg, afdelingsarts in het plaatselijk zieken huis, terecht wegens dood door schuld' in twee gevallen en lichamelijk letsel door schuld in 16 gevallen. Deze arts had een studiereis naar In dia gemaakt en wel in een gebied, waar de zwarte pokken veelvuldig voorkwa- (Van onze correspondent) De commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, zal op vrijdag 16 maart a.s. om elf uur de nieuwe elektrische centra le der Compagnie Neerlandaise de l'Azóte te Sluiskil officieel in gebruik stellen. Na de toespraken zal jljr. mr. De Ca sembroot op de knop drukken waardoor het geluid van de draaiende machines van de nieuwe centrale door middel van luidsprekers ook in de oude zal kunnen gehoord worden. Verder zullen bij deze plechtigheid aanwezig zijn de burge meesters der vijf samenwerkende Zeeuwsch-Vlaamse gemeenten in de ka naalzone, de voltallige beheersraad der Compagnie Neerlandaise de l'Azóte, met als voorzitter, dr. ir. P. Giustiniani, de directeur-generaal ir. J.P.M. van Waes en de technische directie uit Brussel, graaf Faina, voorzitter van het Mon- tecatini-concern, alsmede afgevaardigden van dit concern, ir. Castellani en ir. ba ron R. de Grenet, afgevaardigden van de Delta-chemie en afgevaardigden van di verse overheidsorganen en particuliere ondernemingen. Deze nieuwe elektrische centrale is niet alleen de modernste in de provincie, maar behoort ook tot de modernste van Nederland. Zij werkt met een stoomké tel onder een druk van 130-150 atmosfeer. Deze ene stoomketel produceert 150 ton stoom per uur en bedient een turbine aggregaat, dat uit één blok bestaat, een capaciteit heeft van 40.000 kilowatt en eën spanning van 6000 volt. De ingangs- druk is eveneens 130 atmosfeer. De stoomopwekker wordt bij deze nieuwe centrale gekoeld mét watehstof, in tegen stelling tot het systeem van de "oude centrale, waar met water wordt gekoeld. Met een ketel een een aggregaat vervangt de nieuwe centrale de vijf ketels en de drie machines van de oude, die slechts met 40 kg druk werkt. Stoomwacht Vanuit een centraal punt wordt in de nieuwe centrale het ketelhuis volauto matisch bediend. Dit noemt men de stoomwacht. Alle gegevens worden op panelen overgebracht, met afstandsbe diening kan de bedieningsman automa tisch reageren. Dezelfde stoomwacht geldt ook voor de stoomturbine. Op dezelfde wijze wordt het elektrisch gedeelte vanuit de scha- kelwacht bediend. De stoomketel kan zowel met stookolie als met gemalen poe derkool worden gevoed. Het nieuwe gedeelte bij het haventer rein van de weg van Goes naar Kat- tendijke voldoet nog niet aan alle eisen. Daaroi> zal nu ter voltooiing en verbe tering van het wegdek een deklaag met nog enkele bijkomende werken moeten worden aangebracht. De n.v. Grontmij adviseert nu de gemeente Goes, dit werk onderhands aan te besteden aan de n.v. Aug. van Dijck-Petit in Bergen op Zoom. Deze firma is aldus het advies de enige in de omgeving, die in het bezit is van een asfaltinstallatie. De kosten van de verbetering van dit wegdek hoeven niet alleen door de gemeente Goes gedragen te worden. De tertiaire wegen verordening verplicht G.S. tot een subsidie van 65 pet. van het totaal. Maandagavond zal de raad hierover be slissen. Het Nederlandse Rundvee Stamboek (NRS) heeft in zijn jongste publikatie van rijkspremiewaardige stieren 128 in 1961, tot deze R.P. verheven dieren ver meld van het zwartbonte veeslag. Bijna de helft 58 stuks is in Friesland gefokt, nog steeds de stieren leverende provincie bij uitstek. Voor de rest zijn de dieren geboren in Drenthe en Gronin gen ieder 13, Noord-Holland 10, Over- ijsel 9, Gelderland 8, Zuid-Holland 5, Utrecht 4, de NOP 3, Noordbrabant en Zeeland ieder twee, terwijl in Limburg een RP-stier gefokt is. De eigenaren dezer 128 RP-stieren zijn gelijkmatiger over de gewesten verdeeld dan de fokkers: Groningen telde er 22, gevolgd door Overijsel met 20. Zeeland heeft zes, Noordbrabant vier van de nieuwe RP-stieren. Alleen (Zuid-) Lim burg blijft daar beneden met één RP- stier. Van de 128 stieren kreeg één uit Dren the a.b. voor zijn algemeen voorkomen; 12 kregen b-f, terwijl 46, dus ruim een derde deel, de volle b kregen toebedeeld. De vier Noordbrabantse RP-stieren telden één b-stier, n.l. Mercedes Diamant 2 no. 54819 S, geboren 7 februari 1957, een Friese van de k.i.-vereniging „De Combinatie" te Oosterhout. De drie an dere waren alle b-stieren. Janna's Fri- so 49418 S, geb. 17 okt. '58 van Fr. A. J. W. Hooydonk te Bavel, gefokt door Ant. van Exsel te Ulvenhout; Rosa's Fri- so 49554 S, geb. 6 november '58 van A. F. Domen te Zündert, gefokt door Ant. Goos te Ulvenhout en de Friese Eduard Adema 55V98 S, geb. 20 maart '59 van F. H. M. v.d. Brink te Roosendaal. Bij de zes Zeeuwse RP-stieren waren twee Friese stieren met de volle b: Roos- ke Ruth Adema 51898 S, geb. 5 jan. '59, van P. A. P. Dieleman te Zaamslag en Bockama Jan 55827 S., geb. 28 april '59 van de stierenver. Veever betering is ons doel" te Aagtekerke. Van deze laatste vereniging is ook één der vier b- -stieren n.l. de Friese Wysturt Nienke's Adema 3 55828 S, geb. 29 juni '59. De andere drie b- RP-stieren zijn; Dirk van Othene 49820 S, geb. 6 febr. '59 van L. Vos te Zoutelande, gefokt door Joh. Dekker te Zaamslag; Ype's Diamant 51885 S.t geb. 3 mei '59, van H. G. Stur- tenwaegen te Eede, gefokt door J. A. Cauwels te Sluis en de Drentse Rob 52874 S, geb. 2 juni '59, van Jan Maljaars jr. te Oost-Kapelle. Aan 33 zwartbonte stammoeders werd het verdienstelijke predikaat „preferent" verleend. Elf daarvan zijn Noord-Hol landse, zes zijn in Friesland gefokt, acht in Drenthe, 2 in de NOP, 4 in Groningen en een in ieder der provincies Utrecht en Gelderland. Noordbrabant en Zeeland telden geen nieuwe preferente stammoe der. men. Voor noch na zyn reis liet hij zich inenten. By zijn terugkeer in Duitsland vertoonde hy eigenaardige huidontste- kingsverschynselen. Hy vond het niet nodig een onderzoek te doen instellen en ging weer gewoon aan het werk in het ziekenhuis. Nauwelijks weer in dienst, stak hij op de eerste dag de beste 18 mensen aan. Collega's meenden dat het om pokken handelde en bevalen tiem aan zich te isoleren Maar hij lachte er mee, vond isolering maar een gewoontezaak en werkte verder voort in zijn laborato. rium. Thuis liet hij zijn ondergoed slin geren, dat zonder erg door een werk vrouw werd opgeruimd, die enkele da gen later prompt dezelfde verschijnse len als de dokter vertoonde. Tegen een vrouwelijke collega, die verklaarde beangstigd te zijn door zijn huidontsteking zei hij, dat ze zich niet zo moest aanstellen. En kele dagen later stierf zij aan pok ken. Het toppunt was, dat hij tegen zijn secretaresse zei Meisje, ik ga je nu eens wat vertellen. Maar.... halte die Schnauze. Ik heb de pok ken." Buiten haar wist het niemand. Het Landsgerecht veroordeelde hem tot zes maanden gevangenisstraf, een proeftijd van vier jaar en 3000 mark boete, te betalen aan een instelling van het Rode Kruis. V erontwaardigd In het vonnis heeft het Landsgerecht zoals ook de verdedigers gedaan hadden ernstig zijn verontwaardiging uitgesproken over de oppervlakkigheid, waarmee de artsen in het ziekenhuis in deze gehandeld hebben. Al handelde de beschuldigde ook niet opzettelijk ver keerd, als dokter en als mens is hij ern stig tekort gekomen. In zijn boetepreek betrok het Landsgerecht ook de genees kundige dienst van Heidelberg, die ern stig nalatig is gebleven. Al is het slechts' in Mannheim tot een vervolging gekomen, het is niet alleen in Heidelberg, dat er van ernstig te kortkomingen sprake is geweest. Dat was reeds in Düsseldorf het geval, waar de pokken-ellende is begonnen en ook in de Eifel en het Akener gebied is waarschijnlijk veel te slap en te laat opgetreden. Met hoeveel mensen is daar niet de door pokken aangetaste arts in aanraking gekomen, vóór bij geïsoleerd werd, evenals de inmiddels aan de pok ken gestorven hulpverpleegsted. De Europese medisch zo goedverzorg de mens is het ontwend aan iets reëels als een pokkenepidemie te geloven. Men is te zeer geneigd te denken, dat die alleen maar in vroeger tijden kon heer sen, maar dat zoiets onder de moderne hygiënische omstandigheden niet meer mogelijk is. (Advertentie) MARINEBEWAKINGSDIENST De heer J. Versprille uit Groede slaag de te Amsterdam voor het examen mari nebewakingsdienst. De Zeeuwse Collecte in 1961 heeft een bedrag van f 11.000,opgebracht voor hulp aan polio-patiëntjes en spastische kinderen waarvoor een deel van de op brengst was bestemd. Daarbij is met name gedacht aan het verschaffen van vaak nogal kostbare hulpmiddelen alsmede aan een bijdrage tot de oplos sing van de moeilijkheden op vervoers gebied. In de meeste gevallen kon de op brengst van de Zeeuwse Collectes be trekkelijk eenvoudig worden ..toegewe zen". Dit is nu niet mogelijk, omdat speciale deskundigheid vereist is om zich een beeld te vormen van datgene wat met name medisch gezien noodza kelijk is. Het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland heeft daarom besloten een werkgroep ad hoc in het leven te roe pen, teneinde haar te adviseren omtrent de wijze waarop bovengenoemd bedrag het meest doelmatig zal kunnen worden besteed. Het zal o.m de taak van de ze werkgroep zijn, zich aan de hand van de bestaande situatie een beeld te vormen van de behoeften, van de wijze waarop daarin kan worden voorzien en van de kosten welke daaraan verbonden zullen zijn. Op basis daarvan kan ver volgens een bestedingsplan" worden voorgelegd aan het dagelijks bestuur van de Stichting Zeeland. De werkgroep wordt als volgt samen gesteld: de heer L. C. Buysert directeur-arts van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid: de heer F, Koster logopedist, voor zitter van de Bond ter Bevordering van de Belangen van Spastici; de heer H. A. Roebers geneesheer directeur van het Zeehospitium „Zonne veld" te Oostkapelle. de heer J. J. Wetselaar functionaris van de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen A.V.O.; de heer W. M. Wiemer revalidatie arts, Zeeuwse Stichting voor Revalida tie. Het secretariaat wordt verzorgd door het bureau van de Stichting Zeeland. De premier van de federatie van Zuid en Noord-Rhodesië en Nyassaland, sir Roy Welensky, heeft te Salisbury bij de gouverneur-generaal het ontslag van zijn regering ingediend. Tevoren had sir Roy aangekondigd, dat hij het federale parlement zou ont binden en het overwegend blanke kie zerskorps een mandaat zou vragen „om te voorkomen dat de federatie uiteen valt." Dit laatste slaat op de door Engeland voorgestelde grondwet voor Noord-Rho desië, die de Afrikanen een betere kans geeft een meerderheid te krijgen in de wetgevende raad. Welensky is een felle tegenstander van dit grondwetsontwerp. Hij wil handhaving van de acht jaar ge leden gevormde federatie, waartegen de Afrikaanse nationalistische leiders zich steeds hebben verzet. De Britse rege ring speelt volgens hem door haar voor stel voor een nieuwe grondwet voor Noord-Rhodesië in de kaart van deze leiders. Door Welensky's noodsprong in zijn strijd om het behoud van de Rhodesi- sche federatie is Brits Centraal-Afnka in de zwaarste politieke crisis beland die het in jaren heeft beleefd. Welensky's optreden zal voor Afri kaanse nationalistische groeperingen wellicht aanleiding zijn tot uiterst scher pe tegenmaatregelen. De premier van de federatie van Rho- desië cn Nyassaland zal vandaag bij gouverneur-generaal lord Dalhousie een formeel verzoek indienen om de volks vertegenwoordiging te mogen ontbinden en nieuwe verkiezingen uit to schrijven. Men stond versteld van de scherpe toon van Welensky's anti-Britse rede in het parlement. Heel Salisbury gonsde ervan. „We lensky heeft Engeland een pistool tegen het hoofd gehouden", zo zei men. Niets is minder waar. De cosmopoli- tische snelle verbindingen die iemand binnen 24 uur regelrecht uit een Azia tisch of Afrikaans pokkengebied bren gen, hebben het gevaar eerder nog ac tueler gemaakt. Dat betekent, dat men in de preventie even rigoureus te werk moet blijven gaan, als vroeger het ge val was. Morgen, zondag 11 maart, zijn de hoog waterstanden voor de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 6.28 en 19.01; Ter- neuzen 5.57 en 18.27; Vlissingen 5.26 en 17.57; Wemeldinge 7.19 en 19.46. Maandag 12 maart zijn de hoogwater standen voor de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 7.11 en 19.40; Terneu zen 6.42 en 19.12; Vlissingen 6.12 en 18.41; Wemeldinge 7.55 en 20.20. IJZENHIJKE Hofzicht Theater: Mandolinen und Mondschein. SAS VAN GENT Olympia: Vijf gebrandmerkte vrouwen HULST Bioscoopgebouw: Pepe TERNEUZEN Luxar: De held van Iwo Jima, 14 jaar Concertgebouw: Dodenrit OOSTBURG Ledel: De dolle generaal. AXEL Het Centrum: De rode kaperkapitein ANTWERPEN KVO: 20 uur Rigoletto. DE KLINGE Cinema van Dijck: 7.30 uur De gesel van Quantana. KOEWACHT G. v. Rumste: 19 uur: biljart. VLISSINGEN Alhambra 19 en 21 uur Zonder zeden en moraal, 18 j. Luxor 19 en 21 uur Pantsercommando's 14 jaar MIDDELBURG City 20 uur Zonder zeden en moraal, 18 jaar Eelectro 19 en 21.15 uur Tarzans ver banning, 14 j. GOES Grand 19 en 21 uur Gezworen kame raden, 14 j. BRESKENS Casino 20 uur De dag der vergelding, 14 jaar VLISSINGEN Alhambra 15 uur Met donderend ge* weid, 14 j19 en 21 uur Zonder zeden en moraal, 18 j. Luxor 15, 19 en 21 uur Pantsercom mando's, 14 j. MIDDELBURG City 14.30 en 20 uur Zonder zeden en moraal, 18 j. Electro 15.30, 19 en 21.15 uur Tarzans verbanning, 14 j. GOES Grand 15, 19 en 21 uur Gezworen ka* j meraden, 14 j. BIERVLIET Auto-rally le Willem Beukelsz.-rally KLOETINGE Batavieren 14 uur Schieting IJZENDIJKE Hofzicht 5 en 8 uur Mandolinen und Mondschein, a.l. SAS VAN GENT Olympia 2.30 uur Mannen van staal; 5 en 8 uur Vijf gebrandmerkte vrou wen KAPELLEBRUG C. de Kindt 3 uur Schieting DE KLINGE Cinema van Dyck 3 en 7.30 uur De gesel van Quantana AXEL Het Centrum 3.45 uur De rode kaper* I kapitein, 14 j.; 8 uur De gemaskerde contra Scotland Yard, 18 j. HULST S. Blommaert 3 uur Grote schieting I Bioscoopgebouw 8 uur Pepe, 14 j.; 2.30 en 5 uur De drie musketiers, a.l. f TERNEUZEN Luxor 8 uur De held van Iwo Jima, 14 jaar Concertgebouw 8 uur Dodenrit, 14 j. I OOSTBURG Ledel 8 uur De dolle generaal, a l. I KOEWACHT 1 Is. Datthijn 3 uur Schieting LAMSWAARDE A. van Driessche 3 uur Schieting KLOOSTERZANDE 2 uur Schieting op staande wip Willem I Teil 1 HULST G. Lybaert 6.30 uur Grote prijskamp op topbiljart GRAAUW P. de Caluwe 6 uur Prijskaarting BRESKENS Casino 16 en 20 uur Gorgo, het velsmonster, 14 j. ZUIDDORPE M. de Coch 14.30 uur Schieting 's-HEERENHOEK De Jeugdhoeve De 5 gevonnisten, lU GENT KNS De stonde van waarheid ANTWERPEN KVO 14.30 uur Madame Butterfly! 20 uur Rigoletto ZUIDDORPE A. de Block 2.30 uur Jaarmarktschie- ting SAS VAN GENT Olympia 8 uur Mannen van staal AXEL Het Centrum 8 uur De gemaskerde I contra Scotland Yard, 18 j. HULST Bioscoopgebouw: Pepe. TERNEUZEN Luxor 20 uur De held van Iwo Jima« 14 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur De dolle generaal, a.l. VLISSINGEN Alhambra: Zonder zeden en moraal, J 18 j., 20 uur Luxor Pantsercommando's, 14 j. 20 uur MIDDELBURG City: Zonder zeden en moraal, 18 jaar. 20 uur Electro: Tarzan's verbanning, 14 jaar- 19.30 uur GOES Grand: Gezworen kameraden, 14 j. 20 uur ZUIDDORPE M. de Coch 14.30 uur Schieting 5? Bij gelegenheid vai zal H. M. de Koningi geren (15 tot 25 jaar; van de toekomst zij te kennen gegeven. Zeeland, Noordbra in het kader van bezoekt, presenteren markthallen in Den lijk in gezelschap vai Den Bosch en Maas In Den Bosch komen ren onder auspiciën val le jeugdraden bijeen oij „De heerschappij der beestachtige, satirische schreven door Jan Naayl beek) en geregisseerd dl (directeur Stadsschouwbu brengen. Op een persconferentii Tilburg gehouden, was hl een, dat zich met de v belast: mr. G. J. M. Ten da, voorzitter van dit c Stvating en mr. J. G. Sn resp. de provinciale voor;, jeugdraden van Noordbra! en Limburg, mr. J. P. chef van het kabinet van ter van Den Bosch, J. van| de provinciale griffie, die als secretaris-penningmees de heren Wim Bary en J Het idee tot deze ma' eigenlijk geboren bij een Koningin Juliana twee j aan Zeeland bracht, bij van de opening van d<[ Middelburg. In Terneuzei een bepaald jeugd-spel „Dat moest ik eigenlijk i aldus H.M.. Vandaar deze confroi onze jeugd. De organisatoren rekene ongeveer 3.000 jongeren 11 van deze drie zuidelijke p dag naar Den Bosch zulle hun 300 vertegenwoordiger 2ien. Andere bezoekers woi gelaten. Dit „levend contact met de Koningin, op haar wens te Groningen, Den Haag waar manifestaties van strekking uiteraard ande worden gehouden. Geboorte van Om tot een afgerond geht zijn, voor wat de grote nu Den Bosch betreft, jonger] sten gehouden in Middelburg Sittard, waar in openhartig cussieerd werd over twaalf] de redactie van „Dux" hi steld. Ondanks de verschel antwoorden meende Jan N de bijeenkomsten bijwoond ste gemene delers te moge dat onze jeugd nog: 1. scherp kritisch is. 2. zin voor verhoudingen 3. bereidheid vertoont to vaarden van verantwoorde 4. toch nog optimistisch i: komst aangaat. Op grond van deze geg aanmerking genomen de h mogelijkheden, kwam de au satirische fantasie. Hij wil zyn zeggen, de kritisch* scherp gestalte laten krij kwetsend te worden en hij tastische, speelse element t< laten komen. •'10 scènes in 70 Zo ontstond „De heerscll dieren", een spel, dat zich Regisseur Wlm Bary (links)l teur Jan Naaykens (rechts) pesprek by de voorbereiding massa-jeugdspel, dat aan H. ningin op 8 mei in Den B< aangeboden.

de Stem | 1962 | | pagina 2