Vijf van Chaam 400 jaar Brussels akkoord biedt tuinbouw perspectieven ONZE PUZZEL giro 323300 NGEN ONZE TUINBOUW OP DE EUROMARKT Alleen minimumprijzen niet zo gunstig..... Regering Ne Win treedt op tegen separatisme Conflict met de prinsen Vreemd dier UPON I s tussen maas scheldemond Onder elkaar Moeders over kinderen JACOB VERZAMELT VAN ALLES In Amerika Melk- annex waterboer Winst voor Labour POTTftfS .LINIA" Amerika lanceert anti-raket raket Wie niet in de gelegenheid is zijn gave op de collecteschaal te schenken of wie een extra-bijdrage wil zenden, kan gebruik maken van Of u bent, of kruidenier kruier Muu OPLOSSING mm Betoging tegen Salazar in Oporto KWALITEITSEISEN IN- EN UITVOER MINIMUMPRIJZEN 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 10 MAART 1962 13 W. VAN DER STEEN TTTocnsdag 14 maart is een histo rische dag in de geschiedenis van Chaam. Dit Brabantse plaatsje waar elk jaar renners van allerlei kunnen in „De acht" hun rondjes draaien, gaat het feest vieren van de grote vyf. Het zijn de gezusters Van Opstal. Samen worden zij die dag 400 jaar. De jongste, tante To van Opstal viert dan haar 73e geboor tedag. De dorpsgemeenschap onder leiding van de oudste zoon van de 81-jarige tante Piet organiseert in café „Klein Amerika" een grootse huldiging. Vooraf is er om half acht een H. Mis voor de overleden man nen alle vijf de gezusters zijn we duwe en om negen uur een ge zongen mis voor hen zelf. „We zullen zelf wel zingen", zegt de oudste, tante Jans 85 jaar jong. „En dat kun nen we, we zingen als nachtegalen" valt de 83-jarige tante Naan in. Tante Mie, de jongste op een na, 78 jaar, zit gelukkig te glimlachen. Het was eigenlijk al een beetje feest toen ik een bezoek bracht bij de jongste dochter van tante Piet aan de Doi-pstraat 21. Alle vijf, ge boren en getogen Chaamsen, zijn ze daar, in hun beste kleren, bij elkaar gekomen. Gezellig rond de taefl pra ten zij honderduit. Bescheiden op de achtergrond blijvend je kunt niet anders als jongeman tussen deze rijkheid van jaren probeer ik het gesprek te volgen. „Weet je nog Jans", begint tante Naan. „hoe ik vroeger op jacht ging. Ik had een echt dub belloopsgeweer. En als het met de ene loop niet lukte, schoot ik met de andere. Op een keer was ik weer op jacht en zag ig plotseling 'n eek hoorn op een tak. Ik mik. Schiet. En het ding ligt op de tak. Toen nog een schot uit de andere loop en het beestje tuimelt naar beneden. Ik naar huis. Daar stopte ik de eek hoorn tussen de spijlen van het kel dergat. De volgende dag kwam er bezoek. Ik zeg: Jongens ik heb werk voor jullie. In mijn keldergat zit een eekhoorn en die moeten jullie maar eens doodmaken. M'n bezoek er op af beladen met knuppels. Flink kibbe lend verschenen ze weer in de huis kamer: Ik heb hem doodgemaakt: een ander: Nee ik was het. En dan moet je weten dat het beestje al 24 Uur dood was. „Dat is echt gebeurd." zegt zij als ik haar ongelovig aan kijk, „mijn zusjes zijn getuige". Ook tante Jans, lekker dicht bij de warme kachel, guitig lachend, vertelt van haar jonge tijd. Hoe zij paardreed en zelf de koeien molk. „Elke dag bracht ik met paard en wagen de melk rond". Daar zitten zij gevijven. En dat betekent feest. „Want", vertelt tan te Mie, „wij kwamen elk jaar op de Verjaardagen met zijn vijven bijeen. De mannen kwamen er niet aan te pas. Eerst vierden wij het onder el kaar en de volgende dag mochten de mannen, zoons en dochters een pintje komen drinken". „Over dat drinken gesproken", laat tante Piet zich ho ren, „mijn man was van de geheel - I onthoudersbond maar miin zoons lusten een stevige borrel". „En ge zongen dat er werd", mengt tante I Naan zich in het gesprek. „Zeg Jans JiJ zingt woensdag toch. O wat was «at mooi vroeger. De „Litanie van de Heikant" bewaarden we steeds voor het laatst, dat was ons topnum- mer". En zo vertellen zij maar. Din- uit het verleden, maar zo leven- JACOB ADRIAANSEN Op de foto van rechts naar links de vijf gezusters Jans, Mie (staande) To, Naan en Piet. dig naar voren gebracht alsof men het op het eigenste ogenblik mee beleeft. Je kunt je haast niet voor stellen tegenover vrouwen te zitten die de zware zorgen van het leven gekend hebben. Tante Jans was moeder van zes kinderen, waarvan er nog vijf in leven zijn, vier meisjes en een jon gen. Haar oudste een meisje is 55. De jongste, een zoon. is 43. „Allemaal zijn ze getrouwd en een woont in Canada", zegt zij. Tante Naan heeft nog vier kinderen. Twee zoons en twee dochters. „Mooi ver deeld dus". Zowel de oudste als de jongste is een meisje. Het oudste 53 en mijn jongste 44. „Maar moet dat nu allemaal in de krant", zegt tante Piet weer. „Och" komt tante Naan, „je kunt er zoveel inzetten als je wilt, maar zeg niet dat we oud zijn, want dat is niet waar". „Daar heb je gelijk in. je zou niet zeggen dat we al zo oud zijn" en tante Jans die steeds naar voren schuift in haar stoel als ze iets zegt gaat weer gemakkelijk zitten. Tante To die tot nu toe niet aan het gesprek heeft deelgenomen, omdat ze er bij Naan geen woord tussen kan krijgen, begint enthousiast te vertellen over haar kroost. „Ik heb vier jongens en twee meisjes. Mijn oudste? Dat zijn er twee. Allebei meisjes, maar geen tweeling hoor. Ze zijn beiden veer tig. De jongste, een jongen, is 31". Bij tante Mie is het mannelijke en vrouwelijke gelijkelijk verdeeld, drie jongens en drie meisjes. De oudste is 48 en de jongste 38. Tante Piet heeft nog zeven kinderen waarvan de oudste, een jongen 52 is en 't jong ste, een meisje 37. Als het tijd wordt voor een plaatje vechten ze er om wie mag staan. „We zijn allemaal nog goed ter been". Tenslotte is het tante Mie die het zal bewijzen. Een ander bewijsstuk wordt geleverd, wanneer Chaam woensdag zijn vijf grote inwoonsters gaat huldigen. scheiden. ,Dat komt wel als ik met pensioen ga. Heb ik wat te doen.." Jocab zit het verzamelen in het bloed. „Ik ben ermee begonnen als jongen in Middelburg. Eerst waren het alleen postzegels. Ik had een fraaie collectie van een paar duizend zegels, maar tijdens de oorlog is die helemaal verloren gegaan. In 1949 begon ik opnieuw te verzamelen. Eerst munten. Kijk, deze kist zit vol. Later postzegels en andere din gen. Toen ik weer een aardige post zegelverzameling had, ben ik lid ge worden van de Middelburgse filate listenclub Delta. Hier on Vrederust hebben we een clu jje van een man of twaalf. We vormen een sectie van de Middelburgse vereniging". Jacob Adriaansen pakt nog eens uit. Een collectie brieven van de Volkenbond met lakstempels uit 1935. Zegels uit de Spaanse burgeroorlog. Brieven en poststukken uit verschil lende oorlogen: uit de Boerenoorlog van 1899, de beide wereldoorlogen, de Amerikaanse burgeroorlog van 1861-1864.... Een verzameling pam fletten en „brandplaatjes". Een col lectie akten die betrekking hebben op het jachtrecht en waarvan er ge dateerd zijn in 1715. Oude koopbrie ven. Een perkamenten boek. waarin met de hand oude wetteksten staan getekend„Je blijft er jong bij", zegt Jacob lachend en het is plezie rig. Dat vinden ook zijn kinderen, die al even driftig verzamelen als papa. £tapels postzegelalbums, boeken vol eerste - dag - enveloppen, zegels met bijzondere opdrukken en afstempelingen dat is één van de verzamelingen van JACOB ADRIAANSEN (43), Middelburger in hart en nieren en elektricien op Vrederust te Bergen op Zoom. Wat hij nog meer heeft? Medailles uit de oorlogsjaren: het ijzeren kruis, onderscheidingstekens van Mussert en zijn trawanten, een ster-embleem van een Russische volkscommissaris. Een collectie van de beruchte rijwielbelasting - plaatjes. Een verzameling binnen- en buitenlandse bankbiljetten. Een collectie munten uit alle delen van de wereld. Speciale gedenk penningen, waaronder een Mid delburgse die geslagen werd bij de opening van de nieuwe haven in 1817. Enzovoort. Jacob diept het voor u op uit de hoge antieke kast op zijn kamer. Collecties waar elke verzamelaar van waterstand. „Ik heb geen tijd het allemaal te ordenen," zegt hij be- In Amerika zijn sommige melkinrich tingen zich gaan toeleggen op de winning van goed drinkwater. Na zuivering wordt dit in de fabriek gebotteld en door de melkbezorgers meegenomen in hun wij ken. Veel mensen zijn gewend gebotteld drinkwater te kopen, omdat de smaak van het normale leidingwater in sterk geïndustrialiseerde streken vaak zeer slecht is. Men verwacht een toenémende vraag naar dit speciale drinkwater, dat ver kocht wordt onder de benamingen „table water" en „drinking water". Een zuivel- directeur kocht onmiddellijk een com plete vul- en sluitmachine. Niet voor melk, maar voor water. De Britse Labourpartij heeft de eerste van tien belangrijke tussentijdse verkie zingen met een meerderheid van 7652 stemmen op de conservatieven gewon nen. De verkiezing werd gehouden in Lincoln. De overwinning van Labour is des te sprekender, omdat het stemmenverschil met de conservatieven bijna werd ver dubbeld in vergelijking met de algemene verkiezingen van 1959. Het is daarom een teken aan de wand voor de conserva tieven. (Advertentie) MENTHOLPELLETS Tegen hoest en Keelpii' Uitwerking frappant Het Amerikaanse leger heeft gisteren van de basis Point Mugu in Californië een anti-raket raket van het type „Nike Zeus" gelanceerd, die voor de derde keer zal worden beproefd op de werking van zijn derde en laatste trap, waarin zich de instrumenten bevinden, die het wapen definitief binnen „vernietigingsafstand" van het te onderscheppen ballistische projectiel brengt. Nike Zeus. het enige definitieve wapen van dit soort, waarover de vrije wereld beschikt, hoeft niet in aanraking te ko men met zijn doel om het te kunnen ver nietigen. Hij behoeft slechts tot op wat het leger leger „vernietigingsafstand" noemt te ge raken om een ballistisch projectiel met succes te onderscheppen. De Zeus elimineert zijn doel langs elektronische weg. De bijzonderheden van dit proces zijn geheim. (Advertentie) (Advertentie) KATHOLIEKE KERKENBOUW te UTRECHT desgewenst wet vermelding bestemd voor kerkenbouw in het bisdom DE overgang naar de tweede etappe van de Euromarkt heeft eindelijk ook de landbouw in de integratie meegesleept, hoeveel voeten in de aarde dit ook mag hebben gehad. Voor de Neder landse landbouw, die in zo grote mate op uitvoer is aangewezen, is dit uiteraard zeer belangrijk. En binnen onze agrarische sector is het nog van bijzonder gewicht voor de tuinbouw, welke een van de economisch meest gezonde takken van ons agrarisch bedrijf is, een groot gedeelte van de Euromarkt reeds van allerlei produkten voor zag en nu deze Euromarkt nog verder open ziet gaan. Dit verder opengaan zal overigens ook weer in etappes geschieden. Het duurt tot eind 1969, eer de vrije markt Welk beroep u ook uitoefent... vooralle verzekeringen kunt u volledig en veilig terecht bij de Onderlinge Waarborgmaatschappij Verzekeringen van den N.C.B. sinds 1898 Spoorlaan 50 - Tilburg. Tel.: 20080 Hierbij bieden we onze trouwe puzze laars een hersenbreker, die ongetwijfeld een echt heerlijk kluifje zal zijn voor de doorgewinterde liefhebber. Voor hem, die met dit soort puzzel nog niet zo op de hoogte is en het toch ook eens wil proberen, geven we hierbij de te volgen methode. Net als in een gewoon kruiswoord raadsel komen er horizontaal en verticaal gewone gangbare woorden of afkortingen in de hokjes te staan. U krijgt echter niet, zoals normaal de gewone omschrij ving van het betreffende woord, dat in de puzzel moet komen te staan, maar een getal. De sleutel voor de oplossing is als volgt. U zet alle letters van het alfabet op een rij en geeft ze een num mer. A 1; B 2;C 3; enzovoort. De Z is dus 26. Stel dat er een woord van drie letters gevraagd wordt, waarvan gegeven wordt dat het 380 is. Dit bete kent, dat het produkt van de getallen die bij de letters van dat woord behoren 380 is. Het gaat er dus om 380 in factoren te ontbinden, zodat we cijfertjes krijgen die ons in staat stellen een woord van drie letters (gangbaar woord) te vormen, dat tot produkt 380 heeft. Het woord blijkt STA te zijn, volgens de code 19 x 20 x 1 380. Het is een moeilijke op gave, dat geven we toe, maar bijzonder leuk vanwege de vele mogelijkheden, die ook kruiselings weer moeten kloppen. Een advies, begin met woorden van wei nig letters! Dat is het eenvoudigst! De opgave van onze hersenbreker luidt: Horizontaal: 1. 3600, 5. 2145, 8. 110565000, 9. 15, 11. 22, 12. 97200, 14. 554400, 15 3240. 17. 195, 18. 60, 19. 100, 20. 21600, 22. 2772, 23. 45360, 25. 198, 27. 210, 28. 4170880, 30. 560, 31. 324. Verticaal: 1. 432, 2. 65, 3. 352800, 4. 6400. 5. 1260, 6. 325, 7. 2112, 10. 20270250, 11. 221760, 13. 1512, 14. 99000. 16. 240 20. 23040, 21. 194400, 22. 47520, 24. 56700, 26. 3990, 28. 133, 29. 14. En nu maar aan de slag liefhebbers! Horizontaal: 1 tel, 4 susan, 8 emir, 11 driest, 13 panama, 15 ee, 16 narwal, 18 ton, 20 vest, 22 ada, 23 latent, 25 lena, 27 ntc, 29 ur, 30 nto, 32 alm, 34 weinig, 36 trema, 38 loon, 40 nero, 42 ee, 43 ere, 45 sie, 47 a.v., 48 rest, 50 lama, 53 eleve, 55 stevig. 56 est, 58 eer, 60 re, 61 tap, 63 asem, 65 tronie, 68 eel, 70 isis, 72 rko, 73 spraak, 75 te, 76 merrie, 79 drevel, 81 mits, 82 derde, 83 lam. Verticaal: 1 tree, 2 ei, 3 lente, 4 straal, 5 spaan, 6 aal, 7 n.n., 8 em, 9 materie, 10 rente. 11 deventer, 12 s.a., 14 ara, 17 wd, 19 on, 21 sloe, 23 loens, 24 tunnel, 26 naar, 28 two, 31 trees, 33 ml, 35 grave, 37 meteen, 39 oom, 41 overijsel, 44 elite, 46 iets. 49 stroomt, 51 aga, 52 a.e., 54 eems. 57 salade, 59 stram, 62 peper, 64 eikel. 66 r.k., 67 ier, 69 er, 71 item, 73 sie, 74 ar, 77 es, 78 r.d., 80 v.a. In de Portugese havenstad Oporto heb ben 300 personen merendeels vrouwen gedurende twee uur een demonstratie tegen het beleid van het regime-Salazar gehouden. Eerst werden vlugschriften uitgereikt, waarin een beroep werd gedaan op de Portugese vrouwen om de terugkeer van hun in Angola dienende echtgenoten of zonen te eisen. Daarna marcheerden de demonstranten door de stad met spandoeken, waarop te lezen stond: „Portugal, maar zonder Sala- zai «Vrede.zonder Salazar. „Beëindig deze oorlog....", „Verlaag de kosten van levensonderhoud De stedelijke politie maakte kort na de aanvang van de mars een einde aan het geheel. Er werden geen vechtpartijen gemeld. Berichten als zouden drie vrou wen in een ziekenhuis zijn opgenomen werden van officiële zijde ontkend. voor landbouw en industrie gelijkelijk bereikt is. Wij willen nu evenwel na gaan, wat het in Brussel getroffen landbouwakkoord voor de groenten- en fruitsector betekent, althans voor zover de tot nu toe beschikbare gege vens dit toelaten. Het weekblad van de Nederlandse tuin bouw „Groente en Fruit" gaf hierom trent in zijn nummer van 18 januari al een overzicht, dat ons tot leidraad kon dienen. Zoals gezegd treedt de volledige vrije Euromarkt pas op 1 januari 1970 in. Voordien is er een overgangsperiode. Intussen worden de contingenteringen e.d. afgeschaft. De bescherming van de nationale markten verdwijnt echter nog niet geheel, want men heeft voor het overgangstijdperk een algemeen stelsel van minimumprijzen en heffingen om deze te garanderen aangenomen. Boven dien is er een vrijwaringsclausule be dongen, welke bij marktverstorende in voer toch nog grenssluiting voor de on derscheiden produkten toelaat. Wat de tuinbouw betreft komen er ge meenschappelijke kwaliteitseisen voor de diverse produkten. Dit beding is uiter aard een blijvertje, maar behoeft onze Nederlandse tuinbouw, die alom befaamd is om zijn kwaliteitsprodukten, niet af te schrikken. Het gaat trouwens vooral om algemeen aanvaarde normen voor een kwaliteitsindeling der produkten. Men kende die te onzent reeds; men moet ze nu enkel enigszins aanpassen aan wat Europees gangbaar wordt. Dat schijnt zelfs geen moeilijkheden op te zullen leve ren, want onze veilingen waren er al op bedacht. De ministerraad van de Euromarkt heeft voorshands voor 9 tuinbouwpro- dukten de gemeenschappelijke kwaliteits eisen vastgesteld, die op 1 juli 1962 van kracht worden voor het grensoverschry dend handelsverkeer. Vóór die datum moeten de kwaliteitseisen ook voor an dere tuinbouwprodukten worden vast gesteld. E|e 9 produkten, waarvoor de kwaliteits eisen al vaststaan, zijn: tomaten, bloem kool, sla, uien, appelen, peren, perziken, pruimen, abrikozen. Hieronder zijn dus ook produkten, die minder betekenis heb ben voor Nederland, maar het merendeel gaat onze tuinbouw wel degelijk aan en er zijn meteen enkele zeer belangrijke Nederlandse exportprodukten bij betrok ken zoals tomaten, sla en appelen. In tweede instantie gaat het om de vaststelling van de kwaliteitseisen voor bonen, erwten, spinazie, artisjokken, peen witlof, sinaasappelen, citroenen, manda rijnen, kersen, aardbeien en druiven, welke vóór 1 juli 1962 haar beslag moet krijgen. Er zijn nu drie kwaliteiten aangehou den: extra, kwaliteit I en kwaliteit II, en voor deze drie kwaliteiten geldt een verschillende datum voor het volledig vrij worden van de Euromarkt. Voor de kwaliteit Extra werd bereikt, dat deze reeds vanaf 1 juli 1962 zonder toepassing van contingenten en minimum- importprpzen op de gehele Euromarkt verhandeld mag worden. Het enige, wat de uitvoer van deze extra-kwaliteit dan nog kan bedreigen, is de toepassing van de vrywaringsclausule, dus een tijdelijk De nieuwe Birmese regering van ge neraal Ne Win, die de macht onlangs heeft overgenomen en premier Oe Noe liet gevangen zetten, zal, naar men ver wacht straf optreden tegen de separa tistische elementen, die de Birmese staat met ontbinding bedreigen. Ne Win, een militair, die van weinig omslag en een krachtig centraal bewind houdt, zal daarbij allereerst kunnen re kenen op moeilijkheden met de Sjan- staten in het noord-oosten van het iand en wellicht ook met de geduchte Karens, tegen wie de regering enige jaren geleden een volledige oorlog heeft moeten voeren. Birma is reeds een un;e van staten op federatieve grondslag, doch de Sjans willen nog meer autonomie en voor Ne Wins staatgreep leek het erop, dat de regering van Oe Noe hun die zou geven. Ne Win heeft echter reeds duidelijk ge maakt, dat hij tot een staatsgreep is overgegaan, voornamelijk om aan der gelijke separatistische tendensen het hoofd te bieden. Hij heeft, toen hij aan de macht kwam, dan ook onmiddellijk 29 Sjan-leden van het parlement laten arresteren. Er zijn in Birma feitelijk 33 Sjan-sta- ten en zij zijn al jarenlang een probleem. Deze gebieden worden geregeerd door er felijke prinsen, die zich voortdurend ver zet hebben tegen het gezag van Rangoon. In sommige streken heeft men zelfs ge tracht zich geheel uit het Birmese staatsverband los te maken, hetgeen Rangoon noodzaakte een militaire cam pagne in te zetten. In het woeste berg gebied van de Sjans zijn reeds felle ge vechten geleverd en onder Ne Win zal waarschijnlijk binnenkort een beslissing geforceerd worden. Hij is immers vier kant tegen een verdere uitbreidng van de plaatselijke autonomie en met behulp van het leger wil hij juist het centrale gezag versterken. Hij vreest, dat elke uitbreiding van zelfbestuur in het ene gebiedsdeel een ander gebiedsdeel ertoe zal brengen hetzelfde voor zich op te eisen. Dat kan alleen maar léiden tot het uiteenvallen van Birma, aldus zijn re denering. Speciaal voor de lezers die bij de tuinbouw zijn geïnteresseerd be gint Dagblad De Stem vandaag een serie van drie artikelenwaar in een uitvoerig overzicht wordt gegeven van de situatie waarin de Nederlandse tuinbouw verkeert. Vandaag het eerste artikel, dat de Nederlandse positie verkent op de Euromarkt. invoerverbod of minimumprijzen wegens vastgestelde verstoring van de nationale markt van het land van invoer. Die vrijwaring of bescherming mag echter niet verder gaan dan thans het geval is en voor de kwaliteit Extra be hoeft zij de voorafgaande goedkeuring van de Europese Commissie. Voor kwaliteit I vervallen de contin genten en minimum-importprijzen op 1 januari 1964 en voor kwaliteit II op 1 januari 1966. Ook zij kunnen dan later tot 1970 nog door tijdelijke invoerver boden worden geweerd, mits deze niet drastischer zijn dan thans het geval is. Over die invoerstoppen moet de Euro pese Commissie dan binnen vier werk dagen hier dus achteraf beslissen, of zij gehandhaafd kunnen blijven, dan wel gewijzigd of opgeheven moeten wor den. Besluit de Commissie tot wijziging of opheffing, dan moet het invoerland onmiddellijk hieraan voldoen. Het kan echter wel in beroep gaan tegen de beslissing van de Europpese Commissie bij de Ministerraad van de Euromarkt, die het besluit van de Commissie kan wijzigen met een gewogen meerderheid van stemmen, d.w.z. van minstens 12 tegen 5. Het invoerland kan dus niet met een zgn. vetorecht de beslissing van de Europese Commissie in de minister raad ongedaan maken. Neemt men nu in aanmerking, dat Ne derland en Italië, allebei tuinbouwlanden bij uitstek, in de ministerraad van de Euromarkt over resp. 2 en 4, dus samen 6 stemmen beschikken, dan lijkt het ge vaar toch niet groot, dat de ministerraad inderdaad een beschikking van de Euro pese Commissie tot opheffing van een b.v. Duits of Frans invoerverbod weer terzijde stelt. Tot zover mag men zeggen, dat het landbouwakkoord voor de groenten- en fruitsector al een kennelijk beter per spectief heeft geschapen. Er is nochtans één element, dat veel minder goed is uitgevallen, nI. de vaststelling van de richtlijnen voor de minimumprijzen. De Europese Commissie had voorge steld als maximum voor de minimum- importprijs te nemen 90 pet. van de ge middelde marktprijs in de voorafgaande drie jaar (eventueel gecorrigeerd door de gemiddelde nationale kostprijs). De ministers in Brussel hebben daar 92 pet. van gemaakt, wat voor groenten en fruit veel te hoog wordt geacht. Toch is dit nog een betrekkelijk aannemelijk resul taat, omdat de importlanden zelfs 100 pet. als maximum aanvaard hadden wil len zien. Er komt bij, dat de kostprijs als berekeningsbasis voor de minimumprijs nagenoeg uit de richtlijnen verdween. Bovendien zal het stelsel van open gren zen bij minimum-exportprijzen verplicht moeten worden toegepast in alle geval len, waarin de nodige garanties kunnen worden gegeven. En Nederland kan die geven, zoals in de praktijk bij onze ex port naar Duitsland en België al is be wezen. Het stelsel van de onbevredigende minimumprijzen zal tenslotte toch ook helemaal verdwijnen na de over gangsperiode. Het heeft een aflopend karakter. De land. en tuinbouwinte- gratie met een volledig open Euro pese markt moet 1 januari 1970 zijn verwezenlijkt. Er zullen voordien pog wel eens ern stige moeilijkheden rijzen. Doch nu er streefdata zijn vastgesteld en we een enorme integratiedruk werkzaam zagen bij het overgaan van de eerste naar de tweede etappe van de Euromarkt, zodat men de landbouw wel móest meenemen in de algemene stroming, mag men ver wachten, dat ook de nog overblijvende moeilijkheden zullen worden overwon- Twee Australische biologen heb ben een groot schildpadachtig beest gezien, dat geen ogen had. Zij hadden het zeven meter grote dier gezien, terwijl het half be graven lag aan het strand van de westkust van Tasmanië. Dr. Bruce Mollison, verbonden aan de organisatie voor wetenschap pelijk en industrieel onderzoek, en zijn collega dr. Bennett, ver klaarden: „Het is het vreemdste schepsel dat wij ooit hebben ge zien. Het dier was zeven meter lang en 6 meter breed. De hoogte was 1,20 meter. Naar achteren ein digde het lichaam min of meer in een punt. Het scheen dat het dier behoorde tot een soort dat vroeger een behaarde huid had gehad. De halshuid was glad." De biologen schatten het gewicht op vijf tot tien ton.

de Stem | 1962 | | pagina 17