Stemming te Evian zeer optimistisch Sloom-hrommers voor jongt ets Soekarno: ik wil zelf naar Nederland gaan Carnaval en 1-2-3 Treinramp in Italië eist 13 doden; 31 slachtoffers bij busramp in Mexico 55 jTmtona GRAAF WAS OAS-LEIDER Luns zondag thuis maandag ministerraad dan nieuws Over sneeuw gesproken.... Nieuwe (en onvoordelige) verlofregeling militairen ANDERS DAN ANDEREN Australië optimistisch Bedoeling: N.S. ontlasten Zwaar weer teistert VS Frans-Algerijns gesprek De eerste resultaten DAGBLAD VOOR ZEELAND Gasontploffing in Brussel: 2 doden VELE DODEN Van heuvel Negen ton extra voor de B.B. Bert Garthoff presenteert: Looninterpellatie (dinsdag) belooft groot debat VERSIER HET BI0SC00PJE EENS! ffuitïTS 3 9°ed i I MENSENDIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA 102e JAARGANG No. 23923 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. blaJ VRUDAG 9 MAART 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, f 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.40 per mm (Ing Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt Bureau vnnr Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 -- fBiibureaus Terneuzen IJsbsanstraat 24 - telefoon 26IUOOSTBURG. Nieuwstiaat 41 tol f on -8.3) GESPREK MET INDONESIËRS Een moeder en haar twaalfjarige dochter zijn gisteren om het leven ge komen bij een gasontploffing in Kraai- nem bij Brussel. De vader van het ge zin, een 39-jarige taxichauffeur, kon eerst na enige uren uit het puin van de ingestorte woning worden bevrijd. Hij lag onder zijn auto in de garage van het huis. Met zware brandwonden aan het gezicht is hij naar een ziekenhuis overgebracht, Dc ontploffing was zo hevig, dat van zes huizen aan de andere kant van de straat dc daken en deuren werden los gerukt. In een straal van 300 meter werden alle ruiten 'vernield. Graaf Horace Savelli, voorzitter van de Franse unie van oud-strijders en bur gemeester van La Chapelle sur Erdre, die op 5 maart werd gearresteerd, heeft na een dagenlang verhoor bekend de geheimzinnige „Marceau" te zijn. die als hoofd van de OAS in West-Frankrijk wordt beschouwd. De graaf werd in zijn kasteel nabij Nantes gearresteerd. Carnaval vieren en toch zo puz zelen dat er buit te behalen valt, dat is kennelijk een kunst die men alleen in Maastricht verstaat. Want het merkwaardige feit doet zich voor dat niet minder dan drie Maas trichtenaren deze week met duizend gulden uit de 1-2-3 puzzel gaan strij- ken- Nu behoeven Brabanders en Zeeu wen dat niet op zich te laten zitten. En ze behoeven ook beslist niet tot de volgende vastenavond te wachten om revanche te nemen. Aan de slag, zouden we willen adviseren. MR. VAN DOORN is door de leden van de zeven man. tellende commissie van vooronderzoek in de zaak-Van der Put ten gekozen tot voorzitter. Mr. Van Doorn is vroeger officier van justitie geweest. DE TWEEDE KAMER heeft besloten nog niets te doen met een verzoek schrift waarin wordt gevraagd de oor logsmisdadigers Slagter, Poos en Krom geen gratie te verlenen. Slagter is dezer dagen ln vrijheid gesteld. TE ROTTERDAM zijn gisteren drie ar beiders vrij ernstig gewond geraakt, toen in Pernis het dak van een in aanbouw zijnde loods gedeeltelijk instortte en hen bedolf. HET DISCONTO van de Bank of Eng- 1 2& me* onmiddellijke ingang ver laagd van zes tot 5procent. HEI DAGELIJKS bestuur van de AVRO heeft besloten in hoger beroep te gaan tegen dc uitspraak van de president van de rechtbank te Amsterdam, die heeft bepaald dat de AVRO aan alle leden voor 15 maart stembiljetten moet toe zenden in verband met de verkiezing van de gewestelijke besturen. MR. C. L. W. FOCK uit Den Haag is benoemd tot commissaris van de konin gin in Groningen. (Advertentie) OP TIL? De verbeide radiorede, die Soekarno gisteren ter gelegen heid van bet einde van de vas tenmaand Ramadan heeft ge houden, bleek in vrij vriende lijke bewoordingen gesteld. De Indonesische president gewaag de mei is waar van het niet te schokken voornemen om ,,West-!rianin bezit te krij gen, desnoods door wapenge weld maar de deur voor onder handelingen stond volgens hem open en hij liet na teveel op de prealabele voorwaarden aan te dringen. Hij zinspeelde zelfs op de mogelijkheid dat hij (self) naar Nederland zou gaan als blijkt dat Den Haag wil onder handelen. „Laat ons geen bloed vergieten", stel de Soekarno (die onlangs zijn miljoenen bevolking mobiliseerde tegen Nieuw-Gui- nea. zichzelf en zijn Nederlandse te genspelers voor. Daaraan voegde hij toe dat de militaire maatregelen zullen worden voortgezet. Naar de Indonesische president zei, had hij berichten ontvangen die erop wezen dat Nederland bereid zou zijn tot onderhandelingen, maar dat er nog geen duidelijke aanwijzingen be stonden over de vraag of die onder handelingen zich zouden beperken tot de overdracflt van het bestuur. Hij herinnerde aan Robert Kennedy's erkenning van Indonësiës rechten op Nieuw-Guinea. In Australië blijkt men optimistischer te worden over dé mogelijkheid van een vreedzame oplossing. De minister van (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president prof. De Quay heeft gisteren de commissie van bui tenlandse zaken en defensie uit de Tweede Kamer vertrouwelijk inge licht over de stand van zaken betref fende Nieuw-Guinea. Na afloop van deze anderhalf uur durende bespre king waren noch prof. De Quay noch de aanwezige kamerleden bereid eni ge mededeling te doen. Desgevraagd vertelde prof. De Quay ons wel, dat hij minister Luns zondagmorgen uit Tokio in Nederland terugverwacht. Maandagochtend komt dan de minis terraad hijeen om met mr. Luns te spreken over diens ervaringen in Washington en Tokio. In politieke kringen wordt ver wacht, dat er de volgende week na dit kabinetsberaad nadere me dedelingen gedaan zullen worden, wellicht in de vorm van een rege ringsverklaring. Nader nieuws wordt met name verwacht over de vraag of een gesprek met Indonesië al dan niet mogelijk is gebleken. Zoals reeds eerder gemeld heeft mr. Luns al per telegram uit Wash ington bericht, dat de Amerikaanse regering op het ogenblik alles in het werk stelt om een inleidend gesprek tot stand te brengen tussen Neder land en Indonesië. Dit gesprek, wel licht in het bijzijn van een Ameri kaan, zou dan gaan over de agenda van de definitieve onderhandelingen. Indonesië wil op die agenda als voornaamste punt plaatsen de over dracht van Nieuw-Guinea, Neder land het zelfbeschikkingsrecht dei- Papoea's en garanties voor het in Nieuw-Guinea geïnvesteerde kapi taal. Zijn er thans reëje kansen op een gesprek? Zekerheid op dit punt is er niet. In Den Haag is men echter niet pessimistisch. Er gaan zelfs geruch ten. dat er bij het inleidend gesprek reeds vorderingen gemaakt zouden zijn. Hoe dit zij, mr. Luns zal h§t kabinet over deze kwestie nadere in lichtingen kunnen verschaffen. Het kabinet heeft aan die nadere ophel dering echt wel behoefte, want er is een samenhang tussen gesprekskan- sen en het probleem van de veilig heid van de 20.000 Nederlanders op Nieuw-Guinea. Volgens bepaalde publikaties zouden er over de vraag of de Nederlandse defensie op Nieuw-Guinea op dit mo ment versterkt dient te worden, bin nen het kabinet grote meningsver schillen bestaan. Deze verhalen moe ten echter volgens onze informaties met de nodige korrels zout genomen worden. In regeringskringen zou men het er over eens zijn, dat het zenden van belangrijke versterkingen naar Nieuw-Guinea Indonesië in de kaart zou spelen. De Afro-Aziatische lan den zouden een dergelijke verster king ongetwijfeld uitlegger als een provocatie. Algemeen is men van oordeel, dat het- vraagstuk van de bescherming van de Nederlandse ambtenaren en dergelijke in Nieuw-Guinea uiteinde lijk alleen kan worden opgelost met behulp van Amerika en de V.N. Wel ke koers hier nu precies gevaren moet worden schijnt echter nog n'j geheel duidelijk te zijn. Naar ver luidt wil het kabinet hierover pas beslissen na mr. Luns zelf gehoord te hebben. De Tweede Kamer heeft gisteren met 100 tegen 3 (C.P.N, en P.S.P.) stemmen haar fiat gegeven aan de Nieuw-Guineabegroting voor 1962. De communist Bakker had om hoofde lijke stemming gevraagd. Wie voor stemt gaat ipso facto akkoord met het Nieuw-Guineabeleid der rege ring, zei hij. De socialistische oppo sitie negeerde die opmerking. buitenlandse zaken noemde gisteren de vooruitzichten voor. onderhandelingen tussen Indonesië en Nederland „gunsti ger dan ooit". De Papoea's schijnt deze ontwikkeling bezorgd te maken. Tien bekende Pa poea's. waaronder de vice-voorzitters van de Nieuw-Guinearaad Kaisiepo enj Jouwe, hebben gisteren een telegram naar Den Haag gestuurd waarin zij ver klaren niet akkoord te gaan met een re geling waardoor West-Papoea aan In donesië zou worden overgedragen. Zij j herinneren daarbij aan „de plechtige be lofte van Nederland het gebied te zullen blijven besturen tot het tijdstip van zelf beschikking". In hun telegram waarschuwen ""de Pa poea's dat er overal in Nieuw-Guinea ongeregeldheden zullen optreden, die zou den leiden tot een toestand zoals in Kon go. „Wij vechten liever dan toe te staan dat Indonesië de soevereiniteit over West-Papoea krijgt", besluiten zij. Een andere groep Papoea's, uit de Vo gelkop, hebben de Nieuw-Guinearaad en de Nederlandse regering een ontwerp- motie gezonden waarin voorgesteld wordt Nieuw-Guinea zo spoedig moge lijk zelfstandigheid te geven. De V.N. zouden dan de eerste jaren bij het be stuur moeten helpen en Nederland zo wel als Indonesië zouden zich bij die si- j tuatie moeten neerleggen, aldus het voorstel. (Van onze Haagse redactie) Vervoersmoeilijkheden t.a.v. het gewone reizigersvervoer bij de N.S. zijn er oorzaak van dat voor de dienstplichtigen een nieuwe verlofregeling is ontworpen. Het militair vervoer kan hierdoor op andere tijden plaats vinden, het geen voor de N.S. een belangrijke ontlasting betekent. De nieuwe verlofregeling houdt in, dat de dpi. militairen in opleiding op scholen en depots per 10 maart om beurten kort en lang verlof genieten van resp. zater dag 13.00 zondag 24.00 en zaterdag 06.00 maandag 12.00 uur. Per 1 juni wordt deze regeling weer gewijzigd en krijgen deze militairen achtereen 2 maal het korte en tweemaal het lange weekend. De oude verlofregeling voor de oplei dingseenheden hield in: beurtelings eeïi kort weekend van zaterdag 13.00 tot zondag 24.00 uur en een lang weekend van vrijdag 18.00 tot maandag 12.00 uur. De parate troepen krijgen met ingang van 1 juni eenmaal in de vier weken verlof van vrijdag 13.00—maandag 12.00 uur en eenmaal in de vier weken verlof van zaterdag 13.00maandag 24.00 uur. Thans krijgen de parate troepen nog een- Veel bewolking Weersverwachting van het K.N.M.I. I '°t vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: «Vrij veel bewolking, maar geen re- Ken van betekenis. Overwegend ma- nge zuidoostelijke wind. Op de mees- 2 te plaatsen zachter. 2 Verwachting van het Belgisch weer- 2 kunchg instituut: •Veranderlijke bewolking die in de 2 2 va" de dag toeneemt. Kans op i^ n"' Maximumtemperaturen van 3 tot 9 graden. 2 V!?,Pdaü? zon ""der 18.32 uur. Maan i 5 onder 22.44 uur. 59^25uur Z°" "P 7 08 uur' Maan op i maal in de vier weken verlof van vrij dag 18.00 uurmaandag 24.00 uur en eenmaal in de vier weken verlof van vrijdag 18.00maandag 12.00 uur (twee weekends per maaifd blijven de parate troepen in de kazernes.) liet resultaat van de nieuwe regeling is ,dat het lang verlof van de dienstplich tigen in opleiding twaalf uur korter wordt. De parate troepen krijgen volgens de nieuwg regeling 14 verlofuren per maand minder. Amerika's oostkust is zwaar belaagd door de furie van een late winterstorm die huizenhoge oceaangolven landin waarts joeg en in de kuststreken van Florida tot Nieuw-Engcland dood en ver derf zaaide. Volgens de laatste gegevens hebben de elementen 40 levens geëist en zijn ongeveer 7000 mensen geëva cueerd. Reddingsploegen van de Amerikaanse burgerbescherming werkten koortsach tig aan de bevrijding van geïsoleerde kustbewoners. Op het eiland Chincoteague in de staat Virginia, wachtten circa duizend men sen huiverend van de koude boven op hun daken tot de redders hen met amfi bievoertuigen uit hun benarde positie kwamen ontzetten. Bij een spoorwegramp bij de Italiaanse plaats Castel Bolognese zijn gisterochtend minstens dertien mensen om het leven gekomen en ongeveer 120 gewond. Toen het ongeluk gebeurde had de trein een veel te hoge snelheid, volgens Italiaanse journalisten. Met een vaart van 90 km per uur reed de trein, die ruim 700 mensen vervoerde (merendeels werklozen die in Milaan werk gingen zoeken) het station binnen. Men veronderstelt daarom dat de rem men niet werkten. Met donderend geweld boorde de lange trein zich, na uit een wissel geschoten te zijn, in een huis dat aan de spoorlijn stond. Daarop kantelden alle wagons en verscheidene schoven over elkaar heen. Tientallen mensen hehben urenlang be kneld gezeten tussen de wrakstukken Duizenden mensen uit het stadje snelden op het geraas van het ongeluk toe om hulp te bieden. Alle ziekenhuizen in de omtrek werden gealarmeerd en namen de gewonden op. Het dodental zal, vreest men, nog stij gen omdat vele gewonden er zo ernstig aan toe zijn, dat voor hun leven moet worden gevreesd. Bij de Mexicaanse plaats Cuernavaca zijn bij een busongeluk 31 personen van wie 15 kinderen om het leven gekomen en tenminste 26 anderen gewond geraakt. De autobus raakte op een helling stuurloos, joeg in razende vaart naar omlaag en botste op een personenauto Daarna sloeg de bus over de kop. De nog zeer jeugdige bestuurder van de auto werd verpletterd. Een man en zijn zoon, die in een geparkeerde auto wilden stappen, werden door de autobus gegrepen en gedood. De overige doden waren passagiers van de bus. Het station van Finse aan de spoor weg Oslo-Bergen in Noorwegen, ligt onder meer dan een meter sneeuw be dolven. Bij een temperatuur van meer dan 30 graden onder nul moet de sneeuw verwijderd worden. (Van onze parlementaire redactie) Om in versneld tempo noodrantsoenen en radiologische apparatuur voor be- smettingsonderzoek op te slaan en aan te kopen is de minister van landbouw voor 1961 een bedrag van f 900.000 extra beschikbaar gesteld. De Tweede Kamer ging gistferen akkoord met een desbe treffende begrotingswijziging voor de ci viele verdedigingsvoorbereiding. 55 De Franse en Algerijnse afge vaardigden, die le Evian vredes besprekingen voeren, hebben gis teren besloten hun overleg in versneld tempo voor te zetten om bet einde van dc golf van terreur in Algerije te bespoedigen. De stemming in Hotel du Pare, waar zij voor de tweede achtereenvol gende dag bijeen waren, was vol gens zegslieden „zeer optimistisch". Volgende week hoopt men, volgens insiders, het ontwerp van een staakt-het-vuren bekend te maken. Het optimisme in Evian is vooral te danken aan het uitblijven van de ver wachte nieuwe en harde eisen van de rebellen. En mede dat feit is er oor zaak van, dat de voorzitter van de Franse nationale vergadering gisteren het bureau van de assemblee heeft meegedeeld, dat het parlement waar schijnlijk tussen 15 en 22 maart in buitengewone zitting bijeen wordt ge- roepen om kennis te nemen van de ondertekening van een akkoord om het vuren in Algerije te staken. De zitting zal vijf tot zes dagen kun nen duren. Alleen als er een motie van afkeuring wordt ingediend, zal het de- bat met een stemming worden besloten. Ook gisteren is het in Algerije niet i rustig geweest. Eenheden van-de Alge- rijnse rebellen hebben vanaf Tunesisch grondgebied d,es nachts hun mortiervuur geopend op Franse stellingen in Algerije langs de grens. Vijf burgers werden daar bij gedood, twintig gewond. Zeven re bellen' werden buiten gevecht gesteld. i i Nieuwe aanslag op De Gaulle De Paryse politie stelt een onderzoek in naar de mogelijkheid, dat OAS-terro- risten opnieuw een aanslag hebben be raamd op het leven van De Qaulle. Aanleiding hiertoe is de ontdekking, dat de vrachtwagen die afgelopen maan dag op een parkeerplaats in de Par ij se voorstad Bois Colombes explodeerde, ge huurd was door de man, die door de politie wordt beschouwd als de beramer van de 'aanslag op De Gaulle vorig jaar september op de weg van Parijs naar Colombey-les-deux-Eglises. Deze man heet Belvisi. Hij is voortvluchtig. In onze editie van dinsdag 20 fe bruari gaven wij reeds enkele punten van het toen gesloten bestand. De „Algerie Presse Service" in Tunis maakte gisteren nader bekend, dat te Evian thans de laatste hand wordt ge legd aan een akkoord, waarbij: 1. Frankrijk zijn marinesteunpunt na bij Mers-El-Kebir nog 15 jaar zal kunnen behouden. Frankrijk zou er echter in toegestemd hebben zijn andere bases en militaire installa ties in Algerije binnen vijf jaar te ontruimen. 2. Er zou te Evian nog steeds geen akkoord bereikt zijn over de be voegdheden die zullen worden ver leend aan de voorlopige Frans-Al gerijnse regering, die het land ge durende zes maanden na het sta ken van het vuren zal besturen. 3. Frankrijk erkent de territoriale in tegriteit van Algerije en het recht der Algerijnen om door vrije ver kiezingen hun toekomst te bepalen. Die vrije staat zal dan een eigen nationaal leger mogen hebben. Het huidige „rebellenleger" zal hiervan de kern uitmaken. 4. De overeenkomst bevat een uit voerig tijdschema voor de terug trekking van de ongeveer 440.000 Franse soldaten. 5. Drie jaar lang zullen Frankrijk en het vrije Algerije economisch nauw samenwerken. 6. Frankrijk erkent de Algerijnse sou- vereiniteit over de (olierijke) Sa hara. Aldus de „Algerie Presse Service", welk persbureau voorts verklaarde, dat Frankrijk en Algerije in gelijke mate worden vertegenwoordigd in een nieuw „mijnbureau" dat de exploita tie van de aardolievoorkomens in de Sahara ter hand zal nemen. De Europese minderheid in Algerije in totaal 1.100.000 mensen zullen drie jaar krijgen om te beslissen of zij de Algerijnse nationaliteit al dan niet willen aannemen. Tijdens deze periode zullen zij de Algerijnse bur gerrechten hebben. Het persbureau verklaarde echter met nadruk dat een en ander niet inhield dat de betrokke nen over een dubbele nationaliteit zouden beschikken. BALAGUER, de voormalige president van de Dominicaanse Republiek, en ge neraal Rodriguez Echavarria, zijn giste ren als vluchtelingen uit hun land, op aparte gelegenheden in Puerto Rico aan gekomen. (advertenties) Maandag 12 maart jlmtona (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie van N.V.V.-voorzitter Roemers over de loonpolitieke situatie in het algemeen en de jongste aanwij zing van de regering in het byzonder, is nader vastgesteld op a.s. dinsdag. Het belooft een groot loondebat te wor den. Drs. Roemers en alle op hem vol gende sprekers hebben 45 minuten spreektyd gekregen. (Van onze Haagse redactie) De bromfietsindustrie heeft plannen „trage bromfietsen" te maken spe ciaal voor jongelui van 14 tot 18 jaar. Er bestaat namelijk grote kans dat de minister van verkeer en water staat de leeftijdsgrens voor bromfiets- rijders uit veiligheidsoverwegingen verhoogt van 16 tot 18 jaar. Door nu een nieuw type bromfiets te introduce ren met een maximumsnelheid van 30 km per uur, hoopt de industrie aan de bezwaren van de verkeersoverheden tegemoet te komen. Tevens blijft dan een belangrijk af zetgebied van jeugdige kopers voor de industrie behouden. In het nieuwe type bromfiets zou den motortjes moeten komen die niel kunnen worden opgevoerd. Dergelijke bromfietsen zijn al in de handel maar worden nu nog maar weinig verkocht. Ook in Zwitserland kent men sinds een jaar de langzame brommer voor veer tien- en vijftienjarigen en de ervarin gen zijn daar gunstig. De fabrikanten wijzen er op. dat in de grote steden, maar vooral op het platteland, het gebruik van een brom fiets door jeugdige scholieren en ar beiders harde noodzaak is. Het argu ment dat de brommer door een kleine groep nozems gebruikt wordt voor joy riding en „stuntrijden" doet voor de ze grotere categorie geen opgeld, al dus de fabrikanten. „Het is onjuist dat deze kleine groep nozems alle anderen door hun gedrag zouden du peren". De A.N.W.B. zei ons desgevraagd, het plan van de fabrikanten niet haal baar te achten, hoewel men de nood zaak van het gebruik van een brom fiets ook doqr jeugdige personen geens zins ontkende. Men wees ons op dc afwijzende houding van de minister van verkeer en waterstaat. Over een eventuele verhoging van de leeftijdsgrens voor bromfietsers tot 18 jaar wordt op het departement overi gens nog steeds gestudeerd. Inmiddels is ons gebleken dat men op dit depar tement voor het plan van ..de lang zame brommer" weinig voelt. Speel zélf eens een actieve rol als u naar de bioscoop gaat. Doe het niet afgemeten haastig. Versier het gezellig met vóór of na de film ergens neer te strijken, wat te drinken of iets te eten. Met zo'n initia tief kunt u tegen de grootste ster van het witte doek con» curreren. Nóg een tip voor een leuk initiatief: als u een ca deautje moet geven, geef dan Horeca-cheques, waarmee in elk Nederlands Horecabedrijf betaald kan worden. Cheque boekjes a 10.- of 25.-, in coupures van f 2.50, kunt u bestellen bij het Bedrijfschap Horeca, Koninginnegracht 58- 59, Den Haag. (giro 63.53.00; vermelden: Cheque boekje). (giro 63.53.00; L voopu! J Als U nu belt,kunt U uiterlijk morgen de inte ressante progVamma's volgen op Uw nieuwe Radio Crusio tei.4350 Antwerpsestraat 14 - Bergen op Zoom

de Stem | 1962 | | pagina 1