ioJO Bloeiend keizerrijk in het Kongogebied jSUNIL HALEN! kou gevat? Vissers in Tweede Kamer Romeinen doen vaak denken aan sluimerende vulkaantjes JWEN AFRIKAANS VERLEDI Fabrikanten sceptisch t.o.v. rapport over roken mm ERAS noem een unaan ew 2ijn naam Meng U niet j in een ruzie DRECHT Het Rijk Zang Het Rijk Kongo Sluiting Navo- raketbases in Italië Astronauten-drieling RYNBENDE'S Vier maanden voor agent bedreigen Weer vliegrecord voor Amerika Hiêf V&Ujdw Beroep op Engelse regering Vijfmaal inbraak bij ex-werkgever Tien piaanden geëist Amerika lanceert weer satelliet 10 defroster wegligging: aérostable -ieid'door felle acceleratie.. *n frdntkap' sluiten Is: f ilige sluitrichting. Viiek kleurenpalet. dg brochure over de Renault >9tzeoel, zenden aan Renault rdam. Tel. 91.91.91. voor f 218, voor f 267, voor f 251, ndsestraat 32 :1. 2360 lig mogelijk: of BISCUIT voorzieningen ier ling - 609, Axe. Cloqué pyama j\ cfoqué is een ideale stof voor pyama's, kreukt wel-* nig, strijken overbodig, elegant model met revers- kraag, korte mouwtjes en lange pantalon r~ 13 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 9 MAART 1962 13 (Van een medewerker) Het aantal onafhankelijke Afrikaan se negerstaten neemt welhaast wekelijks toe. De gebieden, dip nog niet onafhan kelijk zijn, beslaan nog maar een klein ituk van wat tot voor kort heette het „Donkere Deel" van Afrika. Tot 1950 was dit anders. Toen waren er slechts twee ..donkere" onafhankelijke staten, te weten Liberia en Ethiopië (ook wel Abessynië genoemd.) Ethiopië heeft afgezien van een korte periode van Italiaans bestuur in onze eeuw steeds zijn onafhankelijkheid weten te bewa ren. Liberia werd (met Amerikaanse hulp) als onafhankelijke negerrepubliek „gesticht" op 26 juli 1847. De rest van „Donker Afrika" kwam in de achttien de en de negentiende eeuw onder Euro pees opperbestuur en bleef dat tot en met de tweede wereldoorlog. De eerste klanken van het Afrikaanse onafhanke lijkheidslied werden reeds hoorbaar kort na de eerste wereldoorlog. Na de twee de wereldoorlog werden die klanken steeds krachtiger en thans is de staat kundige onafhankelijkheid van bijna ge heel „Donker Afrika" praktisch gespro ken een voldongen feit. Afrika's staatkundige problemen staan sedert enige jaren in het middelpunt der wereldbelangstelling. De recente ge beurtenissen in Kongo hebben die be langstelling geactiveerd. Beluistert men de gesprekken over de Kongolese troe belen, dan kan men dikwijls (opnieuw!) de opvatting horen verkondigen, dat de negers pas in onze eeuw „rijp" zou den zijn geworden of gemaakt voor po litieke onafhankelijkheid en zelfstandig heid en dat zij pas de laatste tientallen jaren zouden hebben geleerd om poli tiek te denken en te handelen. Zij, die deze mening huldigen, doen de. geschie denis echter geweld aan. Immers, de historie leert, dat er in vroeger eeuwen in verscheidene delen van „Donker Afri ka" machtige rijken hebben bestaan. Zij dankten hun ontstaan aan en werden geregeerd door donkere potentaten. De ze Afrikaanse heersers en hun raads lieden waren als bestuurders, als staat kundige en militaire leiders veelal figu ren van formaat, die de vergelijking met tal van middeleeuwse „collega's" in Europa zeer wel konden doorstaan. De herinnering aan die grote mogend heden, aan die vroegere bloeitijd leeft in Afrika voort, zij het, dat waarheid en verdichtsel soms moeilijk te scheiden zijn, als men de verhalen uit Afrikaanse mond hoort. Niettemin willen wij hier enige van die negerrijken de revue la ten passeren. Als eerste nemen wij een Oostafrikaanse (federatieve) staat on der de loep. In de twaalfe eeuw onzer jaartelling bestond aan de oostkust van Afrika een machtige rijk. De naam was Zang of Zeng. Het strekte zich uit langs de kust van Somaliland tot bezuiden de mond van de Zambesi. Zang vervulde een func tie van grote betekenis in de politieke, culturele en economische geschiedenis van Afrika. Immers, dit rijk was ge vreesd door zijn macht, vermaard door zijn welvaart, geacht als cultureel cen trum en internationaal bekend dank zij zijn overzeese handel. Strikt genomen was Zang geen een heidsstaatmaar een federatie van kleine staten. De onderlinge rivaliteit der gewestelijke heersers leidde zo nu en dan tot bloedige burgeroorlogen en tenslotte tot de ondergang van het rijk. Alvorens het zover kwam, had Zang echter eeuwenlang bestaan. Be richten uit Portugese bron zijn voor ons belangwekkend. Toen de Portu gezen kort vóór 1500 via Kaap de Goede Hoop de Indische Oceaan opvoeren en met hun schepen voor de kust van Oost-Afrika verschenen, wa- I ren zi') niet weinig verbaasd, daar een machtig Afrikaans rijk (Zang) te vin den met welvarende, bloeiende steden. n berichtgevers schreven aan de regering in Lissabon, dat de handel van Zang zeer belangrijk en internatio naal was. De kooplieden van dat rijk ft'ernam men in de Portugese hoofd stad.) onderhielden betrekkingen met ndia, China, de landen om de Rode £ee en waarschijnlijk zelfs met enige B?j5e»centra °P de kusten van de Middellandse Zee. nJBnigi^as niet de eerste „staatkundige ntidekking" der Portugezen in „Donker Af^li Voor ziJ aan de oostkust van verschenen, hadden zij namelijk dan de westkust een ander machtig Afrikaans rijk leren kennen. Op hun tochten langs de Afrikaanse kust waren de Portugezen in de tweede helft van de vijftiende eeuw ook bij de mond van de Kongo gekomen. Toen zij deze rivier een eind waren opgevaren, kregen zij te doen met de autoriteiten en de ambte naren van een groot en invloedrijk land. In M'bansa, de hoofdstad van die staat, knoopten de Portugez.en goede betrek kingen aan met de regering. Daar zij de wereld waren ingetrokken zowel om handel te drijven als om het christe lijk geloof uit te dragen, spanden de Portugezen zich in om de Kongolezen voor het christendom te winnen. Hun missionarissen hadden veel succes. Tien duizenden Kongolezen lieten zich dopen. De hoofdstad M'bansa kreeg een nieuwe naam, te weten San Salvador. Zelfs de Staatkundige onafhankelijk heid is geen nieuw verschijnsel in Afrika. Eeuwen geleden reeds zwaaiden donkere poten taten de scepter over grote Afrikaanse rijken, die zich in menig opzicht konden meten met Europese rijken uit die tijd. keizer, de M'foemoe, liet zich dopen. De hovelingen en. de adel volgden het kei zerlijk voorbeeld en omhelsden even eens het christelijk geloof. Het begon er naar uit te zien, dat het Rijk Kongo een christelijke staat zou worden. De M'foe moe stond- bij de Portugezen hoog in aanzien. Hij kreeg Portugese titels en onderscheidingen. Het Rtik Kongo werd geen christelijke staat. Geleidelijk vervreemdden de Kon golezen van de nieuwe leer. Dit vond mede zijn oorzaak in het feit, dat de Portugezen soms erg hardhandig optra den en dat het kruis niet in staat bleek te zijn om de door het Portugese zwaard geslagen wonden te helen. Niettemin leefde de herinnering aan die christe lijke periode uit de Kongolese geschie denis nog in het eerste kwart van onze eeuw in de Kongolese dorpen en oer- Dapper, fier en onversaagd waren de- krijgers die in de middeleeuwen de macht der Oostafrikaanse rijken schraagden en uitbreidden. Hun na zaten zijn het nog. En nog steeds smeren zij hun haar in met roodgele oker, nog steeds zijn zij geduchte sol daten. al dienen er thans velen in Brits-Afrikaanse regimenten. wouden. De ruïnes van de grote kathe draal van San Salvador (M'bansa) be stonden nog in 1914 en bestaan mis schien nu nog. Europeanen, die tochten maakten door de Kongolese wildernis, werden vaak verrast door de bekende klank, die de liedjes van hun donkere dragers hadden. Die liedjes waren on getwijfeld „souvenirs" uit de christe lijke tijden, bijvoorbeeld: Sina mama, sina mamai, Sina mama Maria, sina mamai Dat het Rijk Kongo niet slechts groot, machtig en invloedrijk was, maar ook cultureel op een tamelijk hoog niveau stond, blijkt niet slechts uit wat de Por tugez.en hebben meegedeeld, maar ook uit prachtige bronzen, ivoren en houten kunstvoorwerpen, die daar werden ge maakt. Zij verraden enige Portugese in vloed en grote kunstzinnigheid der ma kers. Zowel negers als Portugezen zijn op die kunstvoorwerpen afgebeeld. De staatkundige banden tussen Portugal en het Kongolese Rijk van de M'foemoe bleven nog lange tijd, zij het „in de schaduw", be staan. Ruim een halve eeuw ge leden leefde er nog een afstamme ling van de Christelijke M'foemoe, die zich Dom Pedro V, Katholiek Koning -van Kongo en Onderhorig heden noemde. Hij ontving van de Portugese regering een jaargeld. Nieuwe landbouwmethoden zijn nodig wil Afrika slagen als onafhankelijk werelddeel. (Advertentie) De voormalige Italiaanse minister van buitenlandse zaken Gaetano Martino, voorzitter van de liberale partij heeft in het parlement te Rome de vraag ge steld of het waar is, dat Italie's nieuwe „links van het centrum"-georiënteerde regering stappen heeft gedaan om de sluiting van Navo-raketbases op haar ge bied te bewerkstelligen. De krachtig pro-westers gezinde Mar tino, tot voor kort Italiaans delegatie leider bij de V. S. te New York, gaf door zijn vragen uiting aan zijn vrees, dat Fanfani's met het Westen meedraaiende buitenlandse politiek zou verwateren, omdat hij zijn nieuwe aanhangers ,Pie- tro Nenni's neutralistische socialisten, te vriend diende te houden. Vorige week vrijdag zei de Italiaanse premier in zijn politieke redevoering ter loops, dat Italië „door de aanwezigheid van raketbases op zijn gebied meer ver antwoordelijkheden" had gekregen. De ze opmerking werd door waarnemers als positief beschouwd. De heer en mevrouw A. Revkov, wo nend te Goerjev in Kazakstan, heeft zijn drieling de namen Joeri, Gherman en John gegeven, naar de Russische ruim tevaarders Joeri Gagarin en Gherman Titov en hun Amerikaanse collega John Glenn. Het echtpaar hoopt, dat de jongens even dapper zullen worden als de man nen naar wie zij zijn genoemd. De heer en mevrouw Revkov, beiden 35 hebben nog vier kinderen. (Advertentie) een ronde 'jonge' jonge White Label dubbele klare f 8.55 per literfles exclusief glas De politierechter in Haarlem heeft de 43-jarige chauffeur F. H. B. uit Haar lem wegens bedreiging van een agent, veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan een maand voor waardelijk. Een agent hield op 17 janu ari een 17-jarige bromfietser aan. Hij sommeerde hem mee te gaan naar het politiebureau. De jongen weigerde ech ter. Toen greep de agent de knaap vast. Juist op dat ogenblik kwam de chauffeur B. in een vrachtauto voorbij. Hij stopte, stapte gewapend met een koevoet uit zijn wagen en gelastte de agent de jon gen los te laten. De chauffeur werd spoe dig opgespoord en ingesloten, de jon gen werd op zijn werk opgezocht. Toen deze de politie zag aankomen, greep hij een ijzeren staaf, waarmee hij dreigend begon te zwaaien. Een der agenten trok hierop zijn pis tool en loste een schot. De jongen werd in zijn hand getroffen en liet de staaf vallen, waarna hij kon worden gearres teerd. Hij zal nog voor de kinderrech ter verschijnen. De Amerikaanse marine heeft te Was hington bekendgemaakt, dat één van zijn Phantom'-straalgevephtsvliegtui- gen kortgeleden boven zijn basis te Brunswick in de staat Maine een nieuw wereldrecord hoogte/klimsnelheid heeft gevestigd door binnen een minuut en 17 seconden tot bijna 12 kilometer te komen. De gegevens zijn doorgezonden naar de internationale luchtvaartfederatie te Pa rijs. (Advertentie) NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Britse sigarettenfabrikanten hebben met scepsis gereageerd op het rapport van de Britse Koninklijke Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst, waarin op de regering een beroep is gedaan een campagne om het roken te beperken, te steunen. In twee verklaringen, een van de per manente commissie van fabrikanten va- rookwaren en een van de advieseoin missie voor tabak,- zetten de fabrikantor. hun bezwaren uiteen. In dè verklaring van de eerste com missie werden de wetenschappelijke as- (Advertentie) pecten van het rapport behandeld. De andere verklaring had betrekking op de invloed die het rapport op de omzet zou kunnen uitoefenen. Enkele van de bezwaren waren als volgt: door de afzonderlijke behandeling van het vraagstuk van de verontreiniging van de lucht heeft de artsencommissie onvoldoende aandacht besteed aan alle -roblemen die een rol spelen; de bewijzen dat roken farmaco logische en psychische effecten heeft op F rokers, die voor hen zeer waardevol zijn, nemen toe; slechts een minderheid van degenen die zeer veel roken krijgt longkanker of chronische bronchitis. Wellicht spe len andere factoren een rol; het is nodig de chemische en bio logische effecten van het roken aan een verder onderzoek te onderwerpen. De omzetbelasting op sigaretten drie shil ling en vier pence op een pakje dat in de winkel vier shilling en zes pence kost, dus ongeveer 400 procent is in Engeland hoger dan waar ter wereld; het is te betwijfelen of de mensen minder zullen gaan roken als de rook waren duurder worden. „Het zou den straf zijn voor de miljoenen rokers, die in een sigaret vertroosting en genot vinden en die, zoal6 is -aangetoond in het rapport, voornoemde ziekten niet oplopen". (Van onze Romeinse correspondent) In de nacht rukte een heftige wind aan de ramen van onze hotelkamer, welke uitzicht ge ven op een stukje oud-Rome nabij het wijdse Stazione Ter mini, en toen we naar de ont bijtzaal afdaalden, verwelkom de ons de slome huisbediende handenwrijvend met eeno fred- do, freddo, Siberia. Net hadden we tot elkaar gezegd, dat het weer prachtig was buiten en we meenden in de spraakwaterval van de Italiaanse radio vernomen te hebben, dat er weliswaar een kortstondige inbreuk op het mooie weer plaatsvond door een sterke wind vanuit de gure bergen, maar dat we midden in de winter nog al tijd op 14 graden konden rekenen. Maar Pietro zei freddo, koud, en rilde erbij en dus zou het wel zo zijn Onze onverschilligheid voor zijn ge jammer zal hem wel gestijfd hebben in zijn mening dat die Olandeses maar koudbloedige vissen zijn. Wij waren intussen al een eind op weg onze overtuiging te wijzigen, dat de Italianen een heetbloedig volk vormen. En wel om het schouwspel dat de eigenaren van het hotel blijkbaar een hele clan van de padre een mager heertje met een keurig- verzorgd spitsbaardje, een onge looflijk gezette matrone en een respectabele reeks reeds aan de slapen grijzende zonen ons elke mor gen boden. Wanneer wij ons knap pend broodje met een café-latte naar beneden spoelden, had in de ontbijtzaal een voortdurend komen en gaan plaats van de leden des gezins in een nauwelijks bemerk baar tempo, van' de ene deur naar de andere, stil, geruisloos, als vrees den ze hun eigen schim. In de eer ste dagen zeiden we hartelijk; Buon giorno, goede morgen, maar aange zien ze met geen kik erop reageer den, hadden we verder maar elke dag vermaakt naar de pantomime gekeken. Totdat we op een goede morgen plotseling de schrik van ons leven beleefden. Het geviel dat terzelfdertijd twee van deze ochtendslome breeders de zaal binnentraden, de een door de deur waarop Service staat, de ander langs de gasteningang. Net hadden we een fikse slok van onze melk- met-koffie genomen, of daar ontstond een spektakel dat horen en zien verging. De een met een falsetstem, de ander met een dreunend geluid als een basso continuo, met handen en voeten werkend, zaten ze blijk baar prompt in een heftige uiteen zetting. Onze slok koffie verdween schielijk van schrik in het verkeer de keelgat en we verwachtten een fikse knokpartij. En daar we van vredelievende natuur zijn en het ergste wilden voorkomen, maak ten we al aanstalten om ons met onze indrukwekkende gestalte tus sen de strijdende partijen te werpen. Voorbarig, beste lezers, glad over bodig. Want plotseling klonk van er gens uit het trappenhuis een alles- overstemmende gil: Bernardo!! Waarop midden in hun prevelemen- to de beide kemphanen onbewege lijk als versteend bleven staan een van beiden tenslotte op oorverscheu rende ^ijze: riep, in de rich ting van het trappenhuis wegslak- kenhuisde, en de ander bijna onbe wegelijk zijn wandeling naar de keu ken voortzette. Geen twist „Hebt u dat gehoord?" vroegen we later aan de portier. Maar de man vroeg ons verwonderd: „Wat. gehoord? O, die woordenwisseling? Maar dat was geen twist. Ze heb ben alleen maar hun indrukken over de voetbalmatch van gisteravond uitgewisseld!" Diezelfde vergissing maakte we nog geen uur later, toen we plot seling getuige waren van een hefti ge woordenwisseling op de hoek van de Piazza di Independenza tussen twee kleine maar gespierde Itali- anen.Ze schreeuwde elkaar de meest uitgezochte scheldwoorden naar het hoofd, welke ze onderstreepten met gevaarlijke vuist-en voetbewegingen. En benauwd keken we al uit naar een guardia toen de scheldenden uit eengingen met 'n definitief '„basta". Dat wil zeggen ze keerden zich na enkele meters om en riepen el kaar een hartelijk tot weerziens toe; A rivederci! „En nu had jij je eens met die ruzie moeten bemoeien", zei ons later een kennis, „dan had je eens wat beleefd. Waarschijnlijk zat je nu op een of andere Questra aan een ongeduldige ufficiale duidelijk te ma ken, dat alleen maar algemene men- senmin of je ingeboren noordelijke zin voor orde en rust en niet een of ander particulier motief je heeft doen besluiten jezelf in het strijd perk te werpen. Mét als resultaat, dat je mede de boete zou moeten betalen!" Op de duur begint men zich er op te betrappen, dat men geleidelijk in de Italiaanse versnelling begint te leven en dat men voortdurend de voet op de gaspedaal houdt. Op onze eerste wandeling langs de mo numenten van Rome en door de zalen van de Vaticaanse Musea er gerden we onze Italiaanse gids door de al te kille wijze, waarop we naar zijn mening 'aan onze bewon dering voor wat we zagen, uiting gaven. Ons eerlijk gemeend: „mooi" of „prachtig" bij het zien van de duizend-en-een schoonheden van Ro me. klonk hem als een stukje ge borneerdheid in de oren. Hij had van ons minstens een vlucht in superla tieven verwacht. Maar nu we zelf kennissen en gasten de heuvel van het Kapitool opleiden door het Fo-* rum Trajanum loodsen of binnen het eerbiedwaardig Colosseum voe ren, betrappen we ons erop dat we zelf alleen nog maar in allesover- treffende termen spreken: het bel- lissimo, superbo, magnifico liggen ons al in de mond bestorven. Het tempo van Rome heeft ons na een paar maanden al helemaal in zijn bezit! In de Tweede Kamer is de behande ling van de begroting van landbouw en visserij voortgezet. Voor de afdeling visserij hadden tien tallen vissers in klederdracht plaats genomen op de publieke tribune. De rechtbank te Groningen eiste gis teren tien maanden gevangenistraf met aftrek tegen de 19-jarige machinist, thans dienstplichtig soldaat, A. J. van der W. uit Sappemeer, die in totaal vijfmaal achtereen had ingebroken bij zijn werk gever. Drie inbraken waren hem ten laste gelegd. In de nacht van 4 op 5 februari haalde hij uit de brandkast 1200 en uit het kantoor 35. In de nacht van 30 sep tember op 1 oktober eigende hij zich ge reedschappen toe en in de nacht van 9 op 10 december maakte hij 35 buit. Bij een poging tot inbraak in de kerstnacht werd hij op heterdaad betrapt. De raadsman, mr. de Jong, vroeg een gecombineerde straf. De rechtbank zal over veertien dagen vonnis wijzen. (Advertentie) De Amerikaanse luchtmacht heeft op nieuw een verkenningssatelliet in een baan rond de aarde gebracht. De capusule, die door een Atlas-Agena- combinatieraket werd voortgestuwd, was waarschijnlijk van het type „Midas" of „Samos" van de categorie „ruimtespion nen". Een woordvoerder maakte het type niet bekend, maar zei, dat het ruimtevaartuig een „aantal testinstrumenten" bevatte. Het doel van de ruimteproef werd nog geheim gehouden.

de Stem | 1962 | | pagina 11