O.A.S. in Amsterdam eist f 15.000 van garagehouder P* Voorjaar hij Max Heijmans niemand de deur uit zonder een VOOR DE VOORJ AARS-UITSTAPJES BLOUSES GUN GUN KLEDING naar maat Centrale verwarming Uniek hotel Hang naar romantiek DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 MAART 1962 e Drie verdachten: twee vrijgelaten Twee termijnen uzelf en uw gezin 'n feest op uw dis wee moorden in Kopenhagen Kinderen m NYLONS DE kwalifeifsnyfons Verzoek om afschaffing doodstraf in Engeland Leutige katten met geijser als warmtebron •m.s J De recherche van het bureau Pieter Aertszstraat in Amsterdam heeft drie mannen aangehouden, nl. de 28-jarige handelsvertegen- woordiger R. J., de 58-jarige direc teur van een reclamebureau W.G. en diens zoon F.G. Twee van hen worden ervan verdacht de garage houder H. Tabak meermalen te hebben opgebeld en hem o.a. door het noemen van de naam O.A.S. te hebben gedreigd hem van kant te zullen maken als hij niet aan hun wens voldeed hun een bedrag van 15.000 te betalen. Deze pogingen tot afpersing waren op zondag 18 februari begonnen. Op die dag was de heer Tabak zelf niet thuis. De volgende morgen kreeg hij persoon lijk een telefoontje, waarin hem werd gevraagd of zijn leven hem vijftiendui zend gulden waard was. „U spreekt met de OAS," werd de heer Tabak toege voegd, „en u weet, dat wij over plastiek- bommen beschikken. Vanavond ontvangt u verdere instructies." 's Avonds kreeg de heer Tabak dezelfde man aan de telefoon. Hij noemde zich Jongbloed. De heer Tabak verzon allerlei uitvluchten, doch bereikte slechts, dat de man genoe gen wilde nemen met een betaling in twee termijnen. Ongeveer een uur later kreeg de garagehouder telefonisch in structies over de wijze, waarop de beta ling moest geschieden. De volgende middag om 1 uur moest de heer Tabak een envelop met f 7500 deponeren in de zandbak op de Nieuwe Doelenbrug en zich daarna onmiddellijk verwijderen. Er werd aan toegevoegd, dat de bedreigingen ook zouden worden uitgevoerd als de heer Tabak de politie zou waarschuwen. Dit is niettemin ge beurd. Op het afgesproken tijdstip deponeerde de garagehouder een envelop met een gemerkte brief en een aantal bankbil- Advertentie) en leesdezeweek eens in de jeugd bladen: Okki, Sjors en Tap toe hoe Jonker Fris ook uw kind op leuke manier wil verwennen. de heerlijke produkten, waar mee Jonker Fris elke tafel genoot verwent: jims vruchten* en groentenconserven VAN WAGENBERG-FESTEN N.V. HEUSDEN ^.cen ,aPpartement in Kopenhagen is öe 34-jarige Belgische vrouw Philomena Leona Sacijn vermoord aangetroffen. Aorte tijd later arresteerde de politie haar 32-jarige vriend Jens Mortensen, een bootsman, in de woning van zijn zuster. Toen de politie zich aan het adres van °e verdachte vervoegde, bedreigde de- 7 lrt a^enten met *ets' dat hij in een van aKKen had. De agenten namen geen ri- c°s en een van hen schoot in Morten- sens been. Het voorwerp bleek nader hand een pijp te zijn geweest. up weg naar het ziekenhuis bekende "e zeeman de Belgische vrouw om het leven te hebben gebracht. .de vroege morgenuren vond *~°penhagens ».Casanavo"-bar een yeede moord plaats. Een onbekend ge- jetten, waarvan de nummers waren ge noteerd, in de zandbak en liep door. Rechercheurs, die zich onopvallend in de omgeving hadden opgesteld, wachtten op hetgeen er zou gebeuren. Na ruim een uur gebeurde er iets ge heel onverwachts. Drie kinderen kwa men van de Kloveniersburgwal, liepen naar de zandbak lichtten het deksel er van op en een hunner, een jongetje van 8 jaar, griste de envelop uit het zand, stak die bij zich en liep met de beide andere kinderen door. De verbaasde rechercheurs volgden het drietal. Toen de kinderen een cineac wilden binnen gaan hielden de politiemannen hen staande. De kinderen bleken geheel te goeder trouw. Door louter toeval hadden zij de envelop gevonden. Ze kwamen van een bruiloft en hadden kaartjes gekregen voor een bioscoopje. De bruide gom, die daarop uiteraard werd ver hoord, bleek ook volkomen onwetend te zijn van de chantagepoging. In de avond van diezelfde dag werd de heer Tabak opnieuw gebeld. De „OAS" vroeg waarom hy het geld niet in de zandbak had gelegd. Hoogst ver ontwaardigd antwoordde de bedreigde: „Dat heb ik wel gedaan. Wat is dit voor onzin. Bent u wel van de OAS?" Klaarblijkelijk wat geïntimideerd brak de afperser het gesprek af met „U hoort nog nader." Door dit gesprek is de politie op het juiste spoor gekomen."De telefoniste van de garagehouder had meegeluisterd en herkende zeer positief de stem van een zakenrelatie. Deze, de eerder genoemde R. J., is sindsdien onafgebroken gevolgd. Men hoopte hem op heterdaad te kunnen betrappen. Zover is het niet gekomen. Wel kreeg de heer Tabak later nog een telefoontje van een andere man, die aankondigde, dat nadere instructies zou den volgen over de manier, waarop de heer Tabak het gevraagde geld moest betalen. De justitie heeft inmiddels in gegrepen, zodat de recherche tot arresta tie van het eerder genoemde drietal overging. Inmiddels zijn twee van de drie ver dachten, die werden aangehouden weer op vrije 'voeten gesteld. Uit het voorlo pig onderzoek is gebleken, dat de 58- jarige directeur van het reclamebureau en diens 17-jarige zoon niets met de zaak te maken hebben. Toen de politie tot arrestatie van de 28-jarige handels vertegenwoordiger R. J. overging ver keerden deze beiden in zijn gezelschap. De handelsvertegenwoordiger heeft tij dens het provisorische verhoor steeds ontkend iets met de afpersing te maken te hebben. Zoals gemeld heeft een tele foniste van de firma Tabak zijn stem evenwel duidelijk herkend toen hij op belde met de vraag waarom de heer Tabak het gevraagde geld niet op de af gesproken plaats had gedeponeerd. Het moet volgens de politie waarschijnlijk geacht worden, dat in ieder geval twee personen bij de zaak betrokken zijn. 1 Men vermoedt dat de handelsvertegen-1 woordiger zich voor ,,Van der Zee" heeft uitgegeven. De politie heeft nog geen spoor van de man, die zich „Jongbloed" genoemd heeft. Vast staat wel, dat de O.A.S. niets] met de afpersing te maken heeft. De da ders hebben de naam van de geheime Franse legerorganisatie slechts gebruikt] om indruk te maken op hun slachtoffers. (Advertentie) bleven neger stak de 52-jarige barbe- UA-jai igc aiende Julius Steindursson met een mes in hartstreek en nek. Op de moordenaar wordt jacht gemaakt. (Van onze verslaggeefster) In het Hirschgebouw aan het Leidse- plein te Amsterdam heeft Max Heymans z'n voorjaars- en zomercollectie getoond Zoals altijd was het een evenement waarvoor een groot deel van mondain Amsterdam was uitgelopen. De felle schijnwerpers van de televisie verblind den de ogen en maakten het bijzonder moeilijk de lijnen en kleuren goed te onderscheiden. Een vreemde situatie voor een show die heette bestemd te zijn voor de pers om deze een indruk te geven hoe deze couturier de modelijn heeft geïnterpreteerd. Wie „pers show" echter wil uitleggen als een show waar op men geperst zit, heeft gelijk gekre gen: de kleine smalle gouden stoeltjes zijn niet meer geschikt voor mensen uit een welvaartsstaat. Het werd al gauw duidelijk dat Heymans zijn vroegere voorliefde voor zwart en voor kleuren balancerend tussen beige en bruin, heeft vaarwel gezegd. Daar voor in de plaats komt blauw: zacht van kleur voor overdag en wat dieper voor de avond. Daarnaast speelt ook grijs een grote rol in deze collectie. De hoeden zijn overwegend van een hoog tulband model met hier en daar 'n spleetvormige opening waardoorheen het haar zichtbaar wordt. Deze turbans" zijn vervaardigd van mousseline of van zuiver zijde imprimé. Grote bretons en canotiers van parabuntal, prachtig van lijn en soms gegarneerd met een rand van glinsterende stenen. Als een hulde aan Amsterdam kan wellicht de kroon worden opgevat van donkerblauwe mous seline en in parten verdeeld door rijen strasz: „zij die de kroon draagt van Europa„Een eveneens blauw pill box gaf hij een kokette versiering mee door middel van een enorme waterlelie die één oor bedekte. Ook de bruid aan het einde van de show had een water lelie op het hoofd waar onderuit de rag fijne sluier sproeide, afgewerkt met klei ne kraaltjes. Dat bruidje maakte echter een weinig devote indruk: het wil nu eenmaal niet zo'n kniekort jurkje, door plooien bol gevouwen als een balonnetje. Een grote tropenhelm was bezaaid met lelietjes-van-dalen en een recht bearretje met rode gardenia's. Dat werd gedra gen bij een beeldschone breitschwanz robe-manteau met mouwen tot de elle boog en een prachtig vallende ruime rug. De overige creaties zijn moeilijk samen te vatten onder één categorie. Zonder overdadig aan te doen zijn ze ingewikkeld van plooien, losse panden en panelen. De twist-rok neemt ook hier een al is het zeer stijlvolle plaats in: bij een zijden jurkje wapperen de gepli- seerde panden los tot in de taille. Op alle japonnen dragen de manne- jquins de veel-rijige snoeren van Chanel. I De drie-kante doek zien we ook meer malen terug: mooi als omslagdoek bij (Advertentie) een bleu wollen ensemble maar lelijk bij 'n donkerblauwe mousseline japon waar over een kort jasje van witte nertz werd gedragen. Er kwam een klein zielig pun tje net onder uit. Na afloop van de show waren de luide exclamaties niet van de lucht: eenvou dig in een grijze trui en broek onder ging Max ze lijdzaam. (Advertentie) Engelands minister van binnenlandse zaken, R. A. Butler, zal vandaag een delegatie van alle politieke partijen uit het Lagerhuis ontvangen, die bij hem komt om te vragen om wijziging van de Homicide-act van 1957, die de dood straf alleen nog mogelijk maakt voor bedrijvers van op bepaalde manier uit gevoerde moorden. Engeland is een van de zeer weinige Westeuropese landen waar de doodstraf nog kan worden opgelegd. De deputatie uit het Lagerhuis wil hieraan een einde maken. VOOR BETERE WONINGINRICHTING VAN COOTHPLEIN 12 - BREDA TEL.39400 Om van een paar verrukkelijke vakantie dagen te genieten zouden wij niet wachten op de grote uittocht van half Nederland, hadden wij afgesproken! Zullen wij nu eens een toertje ondernemen naar Ieperen in Vlaanderen? Katten hebben voor Ieperen een grote betekenis. En het getal 1000 ook, ofschoon dat niets met katten heeft uit te staan. De „kattenstad" is namel'jk in 1962 duizend jaar geworden. Hoe groots de feesten ter herdenking van dat feit zullen worden, kunt u zij het waarschijnlijk nog maar flauwtjes gewaar worden op de tweede zon dag in mei (de 13e dag van die maand). Dan wordt het kattenfeest (al heel uitbundig) gevierd, zodat, men u ten aanzien van het duizend jarige bestaansfeest beslist f en kat in de zak zal verkopen. Dat kattenfeest is een overblijfsel van een zeer oud Germaans gebruik. De Germanen waren niet zulke lieve diertjes1 Symbolisch doodden zij kwade geesten, die naar overlevering in de kat huf. den. Voor het jaar 1817 werden van het Belfort levende die ren naar beneden geworpen, maai* zo gruwelijk gaat het nu in leperen niet meer toe. Anders zou het geen feest zijn. Wollen vervangers zijn nu de symbolen bij het kattenfeest. dac echt Vlaams is met veel „leut". lepe ren is op „kattendag" eigenlijk veel te klein. Want de plekjes straat, die niet door de soms honderdduizer T be zoekers zijn volgepropt, worden be- Zeker vervijfvoudigd, maar moge lijk zelfs verzesvoudigd, is in ons land de recreatie te water. Dat is het zee- mansbloed, dat zich niet verloochent! Deze toeneming zal zich progressief voortzetten. Er zijn drie redenen om dit te geloven: 1 op het water kan men nog echt rust en ontspanning vinden. De vrije natuur wordt steeds meer in gekrompen (industrialisatie), be halve op het water; 2 de scheepjes worden kleiner en goedkoper. Sterke prijsdalingen worden echter nog geremd door de export! 3 recreatie te water is goedkoop. Als men door Nederland trekt in een boot(je) heeft men nauwelijks enige kosten. Voor een behoorlijke ligplaats zijn geen verblijfkosten verschuldigd. Een moeilijke kwestie bij de recreatie te water is, dat de uitbreiding ook een toeneming van de jachthaven accommodatie zal vergen. De Neder lander is namelijk iemand, die zijn scheepje ergens veilig wil achterla ten. In watersportkringen ziet men het als overheidstaak voor voldoende zomer- en winterberging te zorgen. Elke gemeente vindt het immers doodgewoon ruimte te reserveren voor en kapitaal te spenderen aan sportvelden. Maar de waterrecreatie wordt vergeten. En dat terwijl de accommodatie voor de watersport slechts weinig ruimte vergt, omdat men vaak in het water kan uitbou wen. Toch blijkt, dat de overheid van de toenemende betekenis van recre atie te water sterk is overtuigd. Daarvan getuigen de voorzieningen in en aan de randmeren van de IJsselmeerpolders, het scheppen van het IJmeer bij Amsterdam „uniek in de wereld", beweren insiders de instelling van recreatie- en plas- senschappen (de Marrekrite in Fries land), waar al talrijke ligplaatsen zijn aangelegd) en de vele verhaal- potten en trekkettingen, aangelegd onder bruggen in Friesland. Voor watersport geldt toch nog heus wel het „Fryslan boppe".... Katten hebben voor Ieperen een gro te betekenis. En het getal 1000 ook, ofschoon dat niets met katten heeft uit te staan. De „kattenstad" is namelijk in 1962 duizend jaar geworden. Hoe groots de feesten ter herdenking van dat feit zullen worden, kunt u zij het waarschijnlijk nog maar flauwtjes gewaar worden op de tweede zondag in mei (de 13e dag van die maand). Dan wordt het kattenfeest (al heel uitbundig) gevierd, zodat men u ten aanzien van het duizend-jarige be staansfeest beslist geen kat in de zak zal verkopen. Dat kattenfeest is een overblijfsel van een zeer oud Germaans gebruik. De Germanen waren niet zulke Ueve diertjes...! Symbolisch doodden zij kwade geesten, die naar overlevering in de kat huisden. Voor het jaar 1817 werden van het Belfort levende die ren naar beneden geworpen, maar zo gruwelijk gaat het nu in Ieperen niet meer toe. Anders zou het geen feest zijn. Wollen vervangers zijn nu de symbolen bij het kattenfeest, dat echt Vlaams is met veel „leut". Iepe ren is op „kattendag" eigenlijk veel te klein. Want de plekjes straat, die niet door de soms honderdduizend be zoekers zijn volgepropt, worden benut voor 'n stoet van ruim 1500 figuran ten, tientallen muziekkorpsen en tal rijke praalwagens. Hoogtepunt en dat dan ook letterlijk is 't katten werpen van 't Belfort af. Maar geen angst dus beste toerist, deze Vlaamse katten klauwen beslist niet XXX Scheepjes in alle maten en alle soorten, eenvoudig en luxueus, alle een garantie voor een heerlijke va kantie als tenminste het weer mee werkt. nut voor n stoet van ruim 150 figu ranten, tientallen muziekkorpsen en talrijke praalwagens. Hoogtepunt en dat dan ook letterlijk is het kattenwerpen van 't Belfort af. Maar geen angst dus beste toerist: deze Vlaamse katten klauwen beslist niet! De meest ontspannende vrijheid zal het uitstapje op het water u brengen. De echte liefhebber van watersport wacht niet tot een hittegolf hem naar hem water jaagt, maar trekt er al op uit als de lentezon warm begint te stralen. Die liefhebber bezit natuurlijk een bootje. Maar u weet toch zeker, dat in alle watersportcentra boten te -uur zijn, en dat er instructeurs beschik baar zijn om leerlingen in de kunst op te leiden? Zolang tailleurs in de mode blij ven, zullen blouses onmisbaar in de garderobe zijn. Dit seizoen brengt weer, wat aarzelend, blou ses die in de rok worden gedragen. Dat neemt niet weg dat alle andere blouses, óver de rok, zonder en met ceintuur of bolero-achtige blouses over japon, in alle collec ties voorkomen. De avondblouse die hier is afgebeeld, (of zegt u liever „kraag", of „bolero") is van stroken kant gemaakt en wordt gedragen op een eenvoudige basis- japon van Italiaanse herkomst. De blouse met stola daaronder iS even eens voor gala bedoeld: straz en pailletten zijn op de imprimé ge borduurd. Dat de centrale verwarming het in comfort wint van alle andere warmtebronnen, weten we nu wel; maar dit betekent nog niet dat iedereen daarom centrale ver warming heeft. Ten eerste moet Bruin het kun nen trekken en dat is in dit geval een heel karwei. Maar voorts is daar de omvangrijke installatie. De centrale verwarming zónder ketel is nieuw. Op de aanstaande voorjaarsbeurs te Utrecht zal een installatie (van gerenommeerd Nederlands fabrikaat) te zien zijn, waarbij de verwarmingsketel is vervangen door een gasgeyser (met circulatiepomp) als warmte bron. Een centrale verwarming, uitgerust met deze automaat, geeft een be langrijke ruimtewinst omdat de warmtebron, 'n geëmaillerde gasgei- ser (breedte 45 cm, diepte 25 cm. In VVuppertal ligt hoog op een berg, ver van het verkeerslawaai een heel ongewoon hotel. De gasten van dit hotel mogen luidkeels brullen als hun iets niet bevalt of als ze er zo maar zin in hebben. Niemand zal hier kwaad over zyn, want het be treft hier namelijk gasten van tien dagen tot twee jaar. Het is een baby hotel. In de Duitse bondsrepubliek neemt dit baby-hotel een unieke plaats in omdat er de kleinste baby's logeren. West-Duitsland kent meerdere baby hotels. echter vooral voor oudere dreumesen. Het baby-hotel heeft reeds goede diensten bewezen. Gebrek aa. gasten is er niet. Voor vele ouders is bij zonder gemakkelijk dat zij als zij plotseling door omstandigheden op reis moeten het kind veilig kun nen achterlaten. De leidster, die ervaring opdeed als kraam- en ziekenverpleegster in Amerika, Engeland, Italië, Zwitser land en Frankrijk richtte het baby hotel volledig naar de behoefte van de kleine gasten in. In de grote lichte vertrekken liggen overal de poppen en beesten voor het grij; n. Des nachts wordt in ieder slaapvertrek een microfoon ingeschakeld zodat de nachtzuster de slapende pensiongas ten in de gaten kan houden. In de twee modern ingerichte keu kens wordt het voedsel voor iedere gast, zoals het door de moeder is voorgeschreven, klaargemaakt. Ba gage hebben de baby'tjes niet. Een menuekaart en eventueel een gezond heidsverklaring van de dokte, is al les was de baby's mee moeten bren gen. Voor de rest wordt alles door het baby-hotel verzorgd, van luier tot piepbeesten toe. Het is een heel bijzonder huis, dit hotel waar vele „buitenlanders" sa men komen, want moeilijkheden zijn er nóóit. Zelfs geen taalmoeilijkhe den.... totale hoogte 105 cm), aan de muur hangt en kan worden ondergebracht in keuken, bijkeuken, kelder of zelfs gangkast. Het enige vereiste is, dat er afvoer voor de verbram ingsgassen is en aanvoer van lucht. Er is natuurlijk geen opslagplaats nodig voor kolen of olie, want de brandstof, het gas, is voor ons opge slagen bij het Gasbedrijf! Andere voordeeltjes: De installatie werkt vrijwel ge luidloos; Men komt nooit voor de onaange name verrassing te staan dat de brandstof ongemerkt op is geraakt. Indien de gehele installatie een kleine waterinhoud heeft (bij nieuw) installatie gemakkelijk zo te maken) wordt het huis heel gauw warm.' maar ook bij oude installaties met grote waterinhoud kan de automaat worden toegepast. De regelapparatuur waarborgt vol komen automatische werking en staat borg voor absolute veiligheid. Deze verwarmingsautomaat kan in twee verschillende capaciteiten wor den geleverd n.l. 20.000 kcal/uur voor kleinere flats of etagewoningen; 27.000 kcal/uur voor b.v. bungalows of kleine villa's. Er heeft iets aan het „moderne" interieur ontbroken. Waarom komt anders de verguisde „prulleboel" uit grootmoeders tyd zo hevig in de mo de? De jeugd haalt met dingen uit de oude doos, haar schade in. En de ouderen zyn blü niet achter te hoeven biyven. Hier voorbeelden om op roman tische wijze gordijnen te draperen. Wist u dat kleine ramen groter lij ken met een val of lambriquin, die op de muur buiten de grenzen van de kozijnen worden bevestigd? Het geeft de illusie of er achter die dra perieën nog meer raam verborgen is. De stichting maatkledingshows zal in de komende maanden regionale vakwedstrijden organiseren die wor den gehouden in Amsterdam, Breda, Kerkrade en Zwolle. Zij zullen hun hoogtepunt vinden in een nationale finish in Utrecht. Daar zal gewed ijverd worden om de wisselbekers. De categorie herenkleding omvat gelegenheidskleding, galakleding, wandelkostuums, overjassen en sportkostuums. De dameskleding: mantelkostuums, mantels en japon nen. Rustige kleuren en dessins zul len dit Jaar de herenmode beheersen. De slank makende coupe, reeds merk baar in de mode van 1961, wordt in de nieuwe modelijnen nog sterker geaccentueerd, Het Nederlandse mo del, gekenmerkt door een elegante en slanke vorm, groot van aanzien, maar zonder buitenissigheden. Het model laat. overal voldoende bewegingsvrijheid, maar heeft toch een slank makend effect, omdat het vloeiend over de heupen valt. De mouwen zijn royaal maar worden slank aan de polsen. Ze laten een duidelijke rand van de overhemd manchetten vrij. De schouderlijn is matig aflopend; bij de kraag loopt deze lijn enigszins gebogen tegen de hals, zodat de kraag wat meer tegen het boord komt te staan. Het split is gehandhaafd en zakken kunnen zowel recht als schuin wor den ingezet. De lijn van de pantalon bedoelt het geheel nog slanker te maken De pantalon wordt op de heupen gedragen en heeft een matige maar zeker niet bekrompen ruimte voor de dijen, knieën en voeten. De voetwijdte is gemiddeld 44 cm. Nieuw voor dit jaar is tenslotte een royaal weggesneden opening aan de ondervoorzijde van het vest. Dit vest sluit daar niet maar wordt gegarneerd met een sierknoop en een sierknoopsgat. Zo zal volgens deze richtlijnen de heer in het ko mende seizoen gekleed zijn, maar aangezien het hier kleding naar maat betreft, zal er meer rekening gehou den kunnen worden met de persoon lijkheid die door de kleding onder steund of geaccentueerd kan worden. Daarnaast is er natuurlijk meer mo gelijkheid om tegemoet te komen aan speciale wensen en een goede kleer maker combineert dit met de mode lijnen tot een harmonieus en up to date geheel.

de Stem | 1962 | | pagina 5