Voning contingent door Ced. Staten verdeeld Techniek bepaalde vaak het lot van de 60 STRAATHONDEN OP EREPODIUM IN TILBURG Dr. J. Grosfeld benoemd tot medewerker aan r.-k. universiteit Nijmegen Brand in Amsterdams oude binnenstad IVlARUNEN KOELKAST In totaal zevenhonderd woningwetwoningen WWiSmm Dj geschiedenis van het gereedschap Marquinie 3 jaar bij eidsbureau Overhemdblouses lange mouw j «SSÉ Geen visa, dan maar naar Boedapest Middelburg tersmokkelaar ontkomt in navalskledij rbeidsmarkt nverminderd overspannen ?ilingdag Kapelle gewijzigd HOOGWATER Vandaag Morgen Vughtenaar overleed aan verwondingen na verschrikkelijke val Ginnekenstraat 44 - Breda uw speciale adres j voor exclusieve damesmode i i De motor Maar de mens is méér dan een aap met werktuigen Grimmig De tijd Moskou aarzelt handelsverdrag met Benelux af te sluiten Overheidssteun industriële toepassing kernenergie „Sabotage" Verdeeldheid an onze verslaggeefster) intieme kring heeft gisteren A. Marquinie te Middelburg ig dienst jubileum gevierd bij ïstelijk arbeidsbureau in deze heer Marquinie, behalve be- tctambtenaar bij dit bureau medewerker van ons blad en goochelaar, voelde er weinig >n met zijn vrouw op het kan orden ontvangen om daar alle orden over zich heen te laten ndaar, dat in de morgenuren e deputatie naar huize Mar- tk, zodat de jubilaris toch niet nderen dat zijn directeur, de Marijs, mej. J. Vermeulen et personeel en de heer J. de hef van het arbeidsbureau in huldigende woorden spraken, neel van d© bureaus in Vlis- Middelburg schonk de jubila- ffer voor grammofoonplaten, dinspecteur-dir. van 't districts oor arbeidsvoorziening in Zee- •handigde de heer Marquinie, >halen van vele goede herinne- uitspreken van nog meer waar. woorden namens de directeur- van het departement van so rt een envelop met inhoud, ilaris, die een bijzonder geziene op Walcheren. is met zijn ie tijdens de huldiging orchi- eeg aangeboden ergens in Ne- ijn feest verder gaan vieren. mokkelaars hebben te Sas van robeerd van de carnavalsvie- ruik te maken om hun slag te ang na het sluitingsuur van de ag zagen surveillerende ambte- n de douanepost Axel tot hun rbazing, dat nog enkele carna- ders, de carnavalskleren nog cn met boter vanuit een huis t station te Sas van Gent in een ito droegen, en daarmee in het de grens gelegen stationsempla- verdwenen. Bij de schermutse- wisten zij een van de smokke- grijpen. maar dank zij zijn car- leding. die in de handen van de verbaasde ambtenaren achter- 'ist. hij te ontkomen. Ook de an- ïokkeiaars waren in het duister ïen. De auto bevatte 1572 kg ;er voor een gezamenlijke waar- ongeveer f 5300. Van onze Haagse redactie) lantal werkloze mannen is in fe- met een kleine 5000 man gedaald 00. De vraag om mannelijke ar- achten steeg daarentegen met )00 tot 73.000. Vergelijkt men dit net het aantal openstaande aan- in februari 1961 60.000 dan >ok hieruit, dat de spanning op idsmarkt als gevolg van de hoog- tuur onverminderd voortduurt, ng van de arbeidsreserve houdt i met een verkorting van de -seizoenwerkloosheid. Vele land- rs en losse arbeiders blijken nu door de industrie te worden op- n. Een deel van deze arbeids- n keert, blijkens gegevens van Zaken, niet meer tot de land- erug. il de bouw heeft veel mensen op- n. lerkloosheid is thans per 1000 like werknemers het geringst Limburg en Zuid-Holland. Drente met 69) aan de top. Voor Bra- Zeeland zijn de cijfers resp. 14 wekelijkse fruitveiling zal in de de week in Kapelle-Biezelinge niet gehouden op woensdag maar op om 1 uur. Dit in verband met de voor het gewas op woensdag 14 n onze adverteerder» [TBREIDING GARAGE TE KLOOSTERZANDE t zijn reeds veertig jaar bestaande irage heeft de heer G. CoppenaO» owroom annex reparatie-inrichting ij wielen en bromfietsen geopenö. i ruime publieke belangstelling Dok burgemeester van Hootegem een kijkje nemen. *en, vrijdag 9 maart, zijn de hoog- tanden voor de provincie Zeeland dgt: iweert 5.07 en 17.40; Vlissingen 16.18; Wemeldinge 5.51 en 18-21. izen 4.19 en 16.48. DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 MAART 1962 id 20 uur Susanne, 18 j. INGEN >r 20 uur Waar de stengun regeert aar imbra 20 uur Susanne, 18 j. ELBURG tro 19.30 uur De zwarte sperwer, 20 uur In naam van het onrecht. aar De stonde van Waarheid HERPEN 20 uur André Chénier JANSTEEN H. Stevens 19 uur Voorlichting-^ id GENT 20 uur Vijf gebrandmerkt VAN npia twen EUZEN ,.ma or 20 uur De held van Iwo Ju*13 aar Het college van gedeputeerde staten van Zeeland heeft de aan deze provincie toegewezen woningwetwoningen voor het jaar 1962 ver deeld. Het gaat hierbij om een totaal van 700 woningwetwoningen waarvan op aanwijzing van de miester van volkshuisvesting en bouwnijverheid 223 woningen moeten worden toegewezen ter vervan ging van noodwoningenterwijl 100 woningen zijn bestemd voor het vervangen van krotwoningen. Voor het voldoen aan algemene be hoeften zijn dus 700(223+100) 377 woningen beschikbaar. B(j de verdeling van dit aantal van 377 woningen zijn in aanmerking geno men de economische (en in het bijzonder de industriële) behoefte, het woningte kort in het algemeen en het bevolkings verloop in de onderscheidene gemeen ten. Een bijzondere moeilijkheid deed zich voor als gevolg van de acute be hoefte aan woningen by de N.V. Smit en Bolnes te Zierikzec; Gedeputeerde Staten zij" van oordeel, dat het belang van industrievestiging in Zeeland het noodzakelijk maakt aan deze behoefte tegemoet te komen. Het voor vervanging van noodwoningen bestemde aantal van 223 woningen is verdeeld naar rato van het in de ge meenten nog bewoonde aantal noodwo ningen. Daarbij is mede aandacht ge schonken aan de toestand waarin die noodwoningen verkeren. De toewijzing van het aantal van 100 woningen ter vervanging van krotwonin gen is geschied op grond van gegevens, verstrekt door de provinciale directie voor de volkshuisvesting. Toewijzing voor: algemeen Arnemuiden 4; Biggekerke 1; Koude- kerke 4; Middelburg 28; Nieuw- en St.- Joosland 2; Oost- en West-Souburg 7; Vlissingen 58; Sint-Annaland 4; Sint- Maartensdijk 6; Oud-Vossemee r 3; Poortvliet 3; Tholen 4; Scherpenisse 2; Borssele 2; Goes 34 (met inbegrip van (Van onze verslaggever)» Dr. J. C. M. Grosfeld is aan de r.-k. universiteit te Nijmegen be noemd tot wetenschappelijk me dewerker van de medische facul teit afdeling huidziekten. Dr. Gros feld, huidspecialist te Bergen op Zoom is vooral belast met onder zoekingen op het gebied van de weefselcultures en de celleer waar het de overgevoeligheid van de huid betreft. De benoeming van dr. Grosfeld is per 1 januari van dit iaar en met terug- ter k^ndc kracht. De'nieuwe mede werker is echter reeds vanaf sep tember opgeno men in de weten schappelijke staf van de afdeling huidziekten, die onder leiding staat van prof. dr. J. Mali. In deze staf zijn o.a. ook werk zaam de huidartsen dr. K. M.alten uit Arnhem en dr. Van Neer uit Sittard, die zich respectievelijk bezighouden met de bedrijfsdermatolo- gie (beroepseczemen) en eveneens de overgevoeligheid van de huid. Deze on derzoekingen worden niet in Nijmegen zelf gedaan maar in het laboratorium van de klinische afdeling van de uni versiteit te Leiden, waar men thans de techniek van het „weefselkweken" be studeert. Overigens heeft dr. Grosfeld geen dagwerk met zijn nieuwe bezighe den cn blijft hij natuurlijk zijn praktijk in Bergen op Zoom waarnemen. Zoals de zaken nu liggen reist hij driemaal per week naar Leiden. Dr. J. GROSVELD De heer Grosfeld, Rooscndaler van ge boorte, vestigde zich in 1951 in Bergen als huidspecialist. Dit was kort nadat hij aan de universiteit van Amsterdam was gepromoveerd op het proefschrift „Bak kerseczeem". Voordat hij op deze wijze zijn medische studies aan deze universi teit afrondde, was hij huisarts. In Bergen op Zoom geniet de heer Grosfeld naast medische faam ook be kendheid als voorzitter van het Bergen op Zooms mannenkoor. Misschien is „ge niet" niet helemaal het juiste woord, want nog maar pas geleden heeft hij juist door zijn nieuwe werkzaamheden afscheid van het koor moeten nemen, maar niettemin is nog niemand vergeten wat hij als voorzitter tot stand heeft ge bracht. De thans vijftigjarige doctor zal dit jaar nog de klinische afdeling van de universiteiten van Cambridge, Luik en Praag bezoeken om zich op zijn nieuwe werk te oriënteren en te zien welke me thodieken zoal gebruikt worden bij on derzoekingen op het hem aangewezen terrein. woningen die eind 1961 moesten wor den teruggenomen); 's-Gravenpolder 3; 's-Heer Arendskerke 4; 's-Heerenhoek 1; Heinkenszand 2; Hoedekenskerke 2; Kapelle 10; Kloetinge 4; Krabbendijke 6; Kruiningen 8; Ovezande 2; Rilland- Bath 3; Waarde 2; Wemeldinge 3; Yer- seke 4; Axel 8; Clinge 3; Hoek 4; Hon- tenisse 6; Hulst 5; Sint-Jansteen 5; Koe wacht 2; Sas van Gent 10; Terneuzen 50; Vogelwaarde 4; Biervliet 2; Bres- kens 8; Cadzand 1; Oostburg 1; Sluis 5; Waterlandkerkje 2; Zuidzande 2; Zierik- zee 35 (ten behoeve van de huisvesting van personeel van de n.v. Smit en Bol nes) Westdorpe 3. Uitsluitend voor vervanging van noodwoningen Middelbur 22; Oost- en West-Souburg 12; Vlissingen 47; Westkapelle 4; Goes 20; Aardenburg 12; Breskens 28; Oost burg 12; Schoondijke 14: Sluis 15; IJzen- dijke 7; Bruinisse 28; Sint-Philipsland 2. Krotvervanging Arnemuiden 6; Biggekerke 2; Dom burg 4; Koudekerke 2; Middelburg 8; Vlissingen 6; Nieuw- en St.-Joosland 1; Sint-Maartensdijk 4; Poortvliet 3; Scher penisse 2; Borssele 2; Goes 8: Heinkens zand 2; Kloetinge 2; Krabbendijke 2; Kruiningen 2; Wemeldinge 3; Yerseke 3; Axel 4; Clinge 3; Hoek 2; Hulst 5; Sint-Jansteen 2; Koewacht 1; Terneuzen 6; Vogelwaarde 2; Zaamslag 3; Cad- zand 2; Oostburg 2; Sluis 2; Brouwers haven 2; Zierikzee 2. Gemeenten zonder toewijzing Aagtekerke; Grijpskerke; Sint-Lau- rens; Meliskerke; Oostkapelle; Ritthem; Serooskerke; Veere; Vrouwenpolder; Zoutelande: Stavenisse; Baarland; Drie wegen; Ellewoutsdijk; 's-Heer Abtsker- ke; Kattendijke; Nisse; Oudelande; Wol- phaartsdijk; Kortgene; Wissenkerke; Graauw en Langendam; Overslag; Phi lippine; Zuiddorpe; Groede; Hoofdplaat; Nieuwvliet; Retranchement; Duiveland; Middenschouwen; Westerschouwen. In het Groot-ziekengasthuis te 's-Her- togenbosch is de 17-jarige P. G. uit Vught overleden. Hij was bij werkzaamheden zaterdag van een vijftien meter hoge schoorsteen in de Hofstad gevallen en moest toen met. een hersenschudding en verschillende fracturen worden opgeno men. DE AMERIKAAN Jocko Maggiamagiamo zal samen met de Zweed Ulf Norinder met een experimentele Ford Falcon deelnemen aan de 12 uur van Sebring op 24 maart. De wagen wordt experi menteel genoemd in verband met be langrijke wijzigingen van het standaard type. Bijzonderheden zijn niet onthuld. (Advertentie) t 4 ISo-lron f 12.75 Tricot-nylon f 16.90 m "N Het bureau van de internationale kracht sportbond heeft naar een uitwijkmoge lijkheid gezocht, indien de wereldkam pioenschappen gewichtheffen te Hershey (Pennsylvanië) in gevaar zouden komen door visummoeilijkheden. Indien de Amerikaanse autoriteiten niet de garantie kunnen geven, dat alle deelnemers aan dit kampioenschap een inreisvisum voor Amerika krijgen, zal het toernooi om het wereldkampioen schap van 10-15 september 1962 in Boe dapest worden gehouden. Een voorstel van deze strekking tenminste zal op het van 16 tot 18 maart in Moskou te houden congres van de FIH (internationale krachtsportbond) ter tafel komen. Alles wat de mens doet en elk voorwerp dat hij om zich heen heeft, bezit een geschiedenis. De ballpoint is de zeer verre nazaat van de scherpe beitel waarmee duizenden jaren geleden inscrip ties in de rotsen werden gehakt. En de welgevormde lepel waar mee u de soep naar uw mond brengt is niets anders dan het in metaal uitgevoerde, sterk gesty- leerde kommetje dat onze voor ouders vormden van de vingers van hun hand. Wij staan er dik wijls niet bij stil hoe angstwek kend functioneel alles is, en evenmin hoe lang het heeft moe ten duren eer de mens ontdekte dat hij gereedschappen kon ma ken die zijn ledematen „een handje" konden helpen. Hoeveel tijd is er niet overheen gegaan eer het wiel werd gebruikt? En hoeveel eeuwen is de ploeg niet de onhandelbare kromme stok gebleven waarmee de aarde werd omgewroet? Toch was er tijd, veel tijd nodig om de techniek want alles wat betrekking heeft op het gebruik van werktuigen is techniek - in het dagelijkse le ven van de mens in te passen. Het was een groeiproces van eeuwen, dat leidde van het eerste door mensen handen ontstoken vuur tot de door mensenhanden tot stand gebrachte kernreactie in een atoomzuil. En zo was het ook met de evolutie van de platte steen, waarmee onze verre voor ouders kuilen groeven tot de moderne dragline; met de uit een visgraat ver vaardigde naald tot de supersnelle naai machines van de brokkelige krabbers en slijpers van de oervolkeren tot de precisie-draaibanken van nu. De geschiedenis van onze werktuigen is fascinerend, want zij beleidt de ont wikkelingsgang van de mensheid volko men getrouw. De gereedschappen en de machines weerspiegelen de tijdper ken van de menselijke beschaving, al zijn zij zelve ,,de beschaving" niet. Over de evolutie in de werktuigen van de mens heeft Irving Adler een boek geschreven dat hij noemde ..Werk tuigen in ons leven". In dit boek, dat in het bijzonder voor jonge mensen is bedoeld, maakt hij de lezer tot een be wuste waarnemer van het technische vernuft van de mens. De lezer ziet de holenmens proeven nemen met een ge kartelde steen waarmee hij de huid van een gedood dier van vet- en vleesresten ontdoet om dan te ontdekken dat de krabber een nuttig stukje gereedschap is. Eeuweft later vindt hij toevallig uit, dat de krabber heel wat effectiever wordt als hij van een handvat wordt voorzien. Het mes is geboren. Hij ont dekt ook dat de veerspanning in een taai stuk hout als het ware samenge bald en in één keer weer losgelaten kan woiden en dat een dunne stok, waaraan een puntig stukje steen beves tigd is, een mes met afstandsbediening wordt; de pijl en boog zijn ontstaan. En zo gaat het verder. Brons en ijzer blij ken materialen te zijn, die je kunt vervormen door er met een steen op te slaan, maar beter gaat dit als het me taal eerst wordt verhit. Het vuur blijkt opeens nog een andere toepassing te kunnen vinden dan alleen het verschaf fen van warmte aan kleumende holbe' woners. l)e Engelse zanger en filmster Fran- Jcle Vaughqn is op Schiphol aangeko men. /zaterdagavond zal hij in een pi ogramma van Teddy en Henk Schol- ten op de Nederlandse TV-schermen verschijnen. Foto: Natuurlijk ontbra ken bij de aankomst op de luchthaven de tulpen niet. Zo gaat het verder. Soms schijnen de uitvindingen elkaar nodig te heb ben om bruikbaar te kunnen zijn. Dat was bijvoorbeeld het geval toen het spinnewiel werd bedacht. Er moest een weefgetouw komen eer de veel snellere produktie van het spinnewiel zijn nut begon af te werpen. De ene uitvinding joeg soms ook de andere op. Snellere spinnewielen eisten snellere weefgetou wen, totdat de wind en het water de nodige kracht niet meer konden leve ren en de motor nodig werd. Eerst de stoommachine die het water tot dus verre door zijn vallend gewicht de schoepen van de schepraderen in bewe ging had gebracht, een nieuwe kracht afhandig maakte: de stoomdruk. Daar na de verbrandingsmotor, welke plotse ling een enorm toepassingsgebied voor de juist gevonden, maar nutteloos ge achte aardolie openlegde. Daarna kwam de elektriciteit, onzichtbare kracht, wel ke over geweldige afstanden getranspor teerd kon worden en in onze tijd de in de vorm van materie samengebundel de natuurkracht, de atoomenergie Hele tijdperken ontstonden en gingen ten onder als gevolg van de techniek, of als gevolg van de afwezigheid daarvan. Het feodale tijdperk, om niet al te ver van huis te gaan, ging ten onder aan het kapitalistische, dat de fabrie ken deed ontstaan en arbeidskrachten nodig had die echter niet beschikbaar waren zolang z\j lijfeigene van de feoda le heren waren. Door de slavernij van de machine te aanvaarden ontkwam de mens aan de slavernij van de feodale tyd. Maar ook gingen er mensengroe pen ten gronde omdat zij in gebreke bleven de technische ontdekkingen waar over andere volkeren wel beschikten, te ontdekken en te gebruiken. Het verhaal van de vooruitgang is grimmig en hard. Irving Adler weet, door de geschiedenis te laten spreken, de lezer in dit inzicht mee te slepen. Met het overgrote gedeelte van zijn relaas kunnen wij het zonder meer eens zijn. Alleen daar waar hij de fase be schrijft waarin de mens zich van zijn stamvader, de aap losmaakte, vinden wij de zaak wel iets te simplistisch voor gesteld. Volgens Adler onderscheidde de mens zich van de andere dieren door zijn vermogen om gereedschap te ver vaardigen en zich dusdoende in leven te houden, daar waar de natuur hem geen schijn van een kans meer gaf. Adler hanteert daarbij de evolutie-theo rie van Darwin en maakt zich dan ook niet druk over de vraag in welk opzicht de mens zich nog meer van het dier onderscheidt dan alleen als gereed schapmaker. De ziel, en het denkende brein, zijn geen delfstoffen geweest en evenmin zijn zij, zoals Adler het doet voorkomen, ontstaan onder de druk van de omstandigheden. Getrouw het Darwi nisme volgend, maakt Adler geen pro bleem van de vraag wanneer het glorie volle ogenblik plaatsvond dat de mens zich van zichzelf bewust werd en waar door dit ogenblik voor het apenras dat een mensenras zou gaan worden, werd veroorzaakt. Als het enige levende schepsel op aarde is de mens in staat om zich geestelijk als het ware over zichzelf ja, over zijn geest zélf heen te buigen. Dat supreme ogenblik was het hoogtepunt in het leven van de gereedschapmakende, op zijn achter benen lopende baviaan. ginnen: ook in dit boek ontberen wjj nu net datgene wat voor de denkende mens het grote raadsel uitmaakt: de tijd als fenomeen op zichzelf en een visie op datgene wat alle wetten van aardse tijd buiten bedrijf stelt: de eeuwigheid. Adler beschrijft in ,,De tijd in ons le ven" de vele manieren die de mens heeft gevonden om de hem op aarde toegemeten tijd te registreren. Ook ver telt hij hoe de natuur haar eigen mid delen voor tijdregistratie heeft, waar mee in feite wordt bedoeld: veroudering, zoals de jaarringen van de bomen en de wisselende standen van de sterren. Het is dus helemaal de aardse tijd welke voor Adler het object was. Niettemin is ook dit boek uitermate fascinerend omdat het de lezer laat kennismaken met de driftige oerkrachten die elk in hun eigen ritme en ieder op hun eigen manier het verouderingsproces van moe der aarde en van de mens aangeven. Het blijkt soms moeilijk de auteur in zijn abstracties te volgen en men moet al een heel pientere en geinteresseerd middelbare scholier zijn, wil men Ad ler tot het eind toe kunnen volgen. De beide hier besproken boeken wer- de" fleurig uitgegeven door uitgeverij ,,West Friesland" in Hoorn. A. W. DE ROTTERDAMSE politie heeft in een woning aan de Albregt Engelmanstraat het stoffelijk overschot aangetroffen van de 73-jarige weduwe Bloem, die al twee weken geleden moest zijn overleden, zon der dat iemand in haar omgeving daar iets van wist. DE ILSY. Internationale Luchtvaart show Ypenburg, gaat dit jaar niet door. Het hoofdbestuur van de KNWL ziet er van af, ,,door overmacht", aldus een communiqué. Woensdagochtend is door nog onbe kende oorzaak brand uitgebroken op de zolderverdieping van een kantoor gebouw aan de Oude Zijds Voorburg wal in Amsterdam. De brandweerdie we hier in actie zien, wist het vuur in korte tijd te doven. De Sovjet-Unie heeft tot dusver ge aarzeld een handelsverdrag met de Be nelux te sluiten, omdat dit een begin van erkenning van de Europese* integratie zou inhouden en commerciële consequen ties zou hebben indien de Europese Eco nomische Gemeenschap eveneens als eenheid handelsakkoorden met derde landen zou gaan afsluiten. Dit blijkt de reden te zijn van de vertraging die in de bespreking met de Russische regering over een nieuw handelsverdrag is ont staan. De drie Benelux-landen hebben de afgelopen weken in Brussel verdere voorbereidende besprekingen gevoerd en verwacht wordt, dat over enkele maan den het overleg in Moskou kan worden hervat. De Russische onderhandelaars blijven nieuwe uitvluchten zoeken om een ak koord zo lang mogelijk te ontwijken. (Van onze parlementaire redacteur) De Nederlandse industrie zal bij de in Noordbrabant (Geertruidenberg) te bou wen kernenergiecentrale steun van over heidswege krijgen. Mede daartoe is een steunfonds van vijftien miljoen gulden gesticht. Een desbetreffend wetsontwerp is door de Tweede Kamer goedgekeurd. Minister de Pous (econ. zaken) verklaar de, dat uit dit steunfonds ook nog ande re projecten gefinancierd kunnen wor den. De minister noemde in dit verband het ultracentrifugeproject en de ontwik keling van nieuwe (scheeps) reactoren. Tegen de suggestie van ir. Geuze, het Kreekrakplan ten noorden in plaats van ten zuiden van Zuid-Beve land te situeren, kunnen bedenkingen worden geopperd o.m. omdat daardoor België zou kunnen gaan twijfelen aan de Nederlandse bereidheid mede te werken aan de normalisatie van de Westerschelde. Hoe gevaarlijk het kan zijn dergelijke vermoedens te wekken, blijkt weer eens uit een rede van de reder L. Maes voor het Liberaal Ekonomisch Verbond te Antwerpen. Hij kwam weer met een aantal sug gesties om de bij hem veronderstelde onwil van Nederland tegemoet te tre den, t.w. het inroepen van de hulp van het Internationaal Hof van Justi tie, het graven van een nieuwe vaar weg naar de Rijn door Limburg en het graven van een zeekanaal Ant- werpen-Zeebrugge. We hebben zulke plannen al meer uitgestippeld gezien, telkens als onze zuiderburen meenden, dat Nederland de oplossing van de Nederlands-Belgische waterwegen vraagstukken in de weg stond. De redenering was en is dan: we moeten ons zoveel mogelijk onafhankelijk ma ken van de noodzaak van Nederlandse bewilliging en medewerking; we gaan een tweede Nieuwe Waterweg aanleg gen op eigen territoir; dan zijn we van de Nederlandse sabotage af. Intussen moet men dergelijke voor nemens en dreigementen wel met een korreltje zout nemen. Men kan hier de aantijging van sabotage gevoeglijk omkeren, want als zulke pleidooien voor een rechtstreekse verbinding Antwerpen-Rijn veel weerklank zou den vinden, zou daaruit bijna nood wendig volgen, dat de Nederlands- Belgische onderhandelingen over een nieuwe Schelde-Rijn-verbinding door de Nederlandse tussenwateren daar door in de lucht komen te hangen. IVIen kan de vraag stellen, of er krin gen in België zijn, die een misluk king van de Nederlands-Belgische on derhandelingen niet ongaarne zouden zien. De Antwerpse schepen Delwaide, die aan zijn ongeduld over het aan slepen van die onderhandelingen tel kens uiting geeft, vertolkt ongetwij feld het standpunt van zijn gemeente bestuur, dat door Brussel wordt ge deeld. In Antwerpse rederskringen is er echter nog altijd een stroming welke vóór alles aanstuurt op een zo lang mogelijk behoud van de Rijnvaart premies. Een definitieve oplossing voor de Schelde-Rijn-kwestie, waarbij naast een zeekanaal naar de Oosterschelde ook een verdere vaarweg door de Eendracht wordt vastgelegd, zoals het Antwerpse gemeentebestuur zou wil len, zou de Rijnvaartpremies wel eens op korte termijn 'kunnen doen ver dwijnen. Dit kon men trachten te verhoeden door balletjes op te werpen voor heel andere oplossingen, die niet eens realiseerbaar behoeven te zijn, als zij maar de verdienste hebben de onderhandelingen en daarmee het voortbestaan der Rijnvaartpremies te rekken. Wanneer men dit goed voor ogen houdt, ziet men de beschuldiging van sabotage aan het adres van Nederland als een boemerang op het hoofd van de Belgische beschuldiger terugvallen. Niet de Nederlandse regering noch de Nederlandse onderhandelaars staan een oplossing van het Schelde-Rijn- vraagstuk in de weg en evenmin is dit het geval met de ambtelijke krin gen in België, naar men mag aan nemen, maar enkel de aarzelende en verdeelde houding in belanghebbende kringen van het Antwerpse bedrijfs leven doet de zaak nog traineren. Gaat men nu ook van Nederlandse zijde nieuwe oplossingen lanceren voor het Kreekrakplan, dal hoe dan ook met een oplossing voor het Schelde- Rijn-vraagstuk in de tussenwateren in betrekking komt te staan, dan speelt men alleen, door ook onzerzijds de zaken te laten vervluchtigen, de nog overgebleven Belgische voorstan ders van uitstel in de kaart, die men bovendien daarmee houvast geeft voor een beschuldiging ten rechte van sabo tage aan Nederlandse kant. En dit moeten wij nu toch beslist niet doen. (Advertentie) Kan de industrie dergelijke projecten niet zelf financieren De bedrijfseconomische toepassing van kernenergie ligt nog achter de hori zon. zei drs. de Pous. Er zijn tal van on derzoekingen gaande, waarvan geenszins vaststaat, dat ze in de praktijk tot re sultaten zullen leiden. In een dergelijke situatie is het redelijk, dat de overheid de industrie te hulp komt. De industrie moet echter ook zelf een bijdrage leve ren. Eventueel kan de overheidsbijdrage later worden teruggevorderd. ALS 'T OM EEN KOELKAST GAAT IS DE KEUS MAKKELIJK goed voor vele, vele jaren. Tabletop 135.1 slechts f 398,-. In een tweede boek gaat Irving Adler dieper in op de raadsels van het leven. Dit tweede boek heet ,,De tyd in ons leven". Om hier met onze kritiek te be- (Van onze verslaggever) Zestig doodgewone straathonden zullen zondag a.s. in Til burg in het middel punt van de belang stelling; staan dank zy Jan Bogaers (24) die dan 's middags in café Pas Buiten aan de Bredaseweg f een straathonden- tentoonstelling or ganiseert. „B(j miir weten de eerste in ons land", zegt hy. De zestig honden, die nu als deel nemers zijn ingeschreven, zyn van alle ras en soort, want raszuiverheid is voor de jury geen norm by de be oordeling. Hoofdzaak is het karakter van de hond. Verschillende „joekels" zullen van de jury hoge punten krijgen, want het is bekend hoe edelaardig een straathond kan zijn. Met name zal de jury. die uit drie leden bestaat en wordt samengesteld door het be stuur van de Tilburgse afdeling van de dierenbescherming, letten op de overeenstemming tussen het karakter 'an de hond en dat van de bege- eider. Dat gebeurt, als de baas of iet vrouwtje de hond voorgeleidt. Belangrijk bij de beoordeling zal >ok de verzorging zijn. Het beest noet vrij zijn van ongedierte en aan ijn velletje moet te zien zijn of de oeding goed is. Fikkie mag evenmin erwaarloosde gebreken vertonen. Overigens kan een beestje met drie >oten, best, met de eerste prijs gaan trijken. Als zijn baas maar geen «chuld heeft aan de mankementen. Bij de zestig straathonden is er ;én uit Thailand, vertelt Jan Bo gaers. Een echtpaar uit Den Bosch heeft het beest onlangs uit dat land meegebracht. Zij vonden het op straat, juist toen zij op weg waren naar het vliegveld. Het dier was daar kennelijk neergelegd om doodgere den te worden. Nu geniet hij een uitstekende verzorging. ..Ze hebben hem zelfs een leren broekje gegeven, om te voorkomen dat hij een kou vat in dit klimaat", aldus Jan Bogaers. Het idee een show van straathon den te organiseren werd geboren tij dens een gesprek over het unifor men- en instrumentenfonds van de harmonie en drumband „Capelle St. Jan", dat. nodig gespekt moet wor den. ..Wij wilden eens wat anders dan speelkaarten verkopen of luci fers". aldus Jan. „Toen dacht ik: waarom geen straat.hondententoon- stelling De baten zijn voor de mu zikanten." Jan is met; zijn show een damesweekblad, dat soortgelijke plannen heeft voor het gehele land, oen slag voor. Het wordt in ieder geval een unie ke show. Volgens Jan krijgen de toeschouwers een Schotse collie te zien mft de kop van een keeshond en de staart, van een bouvier. Bil „joekels is alles mogelijk...,..

de Stem | 1962 | | pagina 3