Schip uit losse stukken kan vreemdste capriolen maken Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Tweede Zeeland-wêék feest voor gastronomen Denk om sportvissers, zegt Sjef van Dongen SLECHTHORENDEN ZUID-BEVELAND Dagblad De Slem Leerlingen van „Markendaal op excursie naar Zeeland Werkloosheid vrij constant A. Marquinie 25 jaar bij arbeidsbureau DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 MAART 1962 3 MIDDELBURG Geslaagde lenteshow ten behoeve van 10 X 10 VLISSENGEN Burgerlijke stand GOES Verrukkelijke „Boeing boeing* AXEL Geslaagde uitvoeringen HULST GEMEENTE HULST Uitbreüliiigsplan Noon) II TERNEUZEN Op de Groenplaats in Antwerpen Varkenslapjes Forum Spoorwegbeveiliging te Kloetinge C. W. Vervest komt met eigen lijst Vrije Burgers Economisch en sociaal belang In tweeën door de bocht bukken onder een brug en Leerlingstelsel telt bijna 1000 leerlingen Een tweede consulent Vrachtauto door personenauto gegrepen Binnen enkele maanrlen Rapport Souburgs winkelplan Te Middelburg: Botersmokkelaar ontkomt in carnavalskledij Veilingdag Kapelle gewijzigd HOOGWATER Vandaag Morgen Arbeidsmarkt onverminderd overspannen De organisatie van de Lente-show ten behoeve van de anti-hongeractie 10 x 10 kan met genoegen terugzien op een dank zij een spontane medewerking van een vijftal Middelburgse middenstanders zeer geslaagde avond, die vijfduizend gulden heeft opgebracht. De omgeving waarin deze tot in alle details verzorgde show werd gebracht, de majestueuze Burgerzaal van 't statige stadhuis leende zich hier bijzonder voor. Het was dan ook een tot de laatste plaats bezette ruimte, waarbij de burge meester, mr. M. Drijber en diens echt genote eveneens aanwezig waren, die een vlot door de nieuwbakken manne quins gebrachte demonstratie aanschouw de van de laatste nieuwigheden op het gebied der mode voor het komende na jaar. Elk optreden der meisjes, die zich met volle ernst en enthousiasme kweten van de hun opgedragen taak, werd met een hartelijk applaus beloond. Een goed idee was het geweest van het comité om naast de show door de aanwezigen ook een prijzenocrdeel te laten vellen over de geleverde prestaties der debuterende mannequins en met welke uitslag allen zich ook spontaan konden verenigen. Geboren: Nanda, dv J. Christisvan Acker; Marianne dv K. Minderhoud Stroo; Agnes dv J. de Witvan der Hoe ven; Erik zv D. Davidsevan der Hooft, Johanna dv J. TalahatuLitaay; Johan nes zv H. Arsde Jong; Jan zv J. van de Sandedu Bois; WUfried zv J. Ha melinkde Paepe. Ondertrouwd: R. Adam, 21 jaar, 's-Gra venhage en A. Bonkers 18 j. J. v. Zweden 27 jaar, Kapelle en H. Minderhoud 21 jaar. G. Verseput, 24 jaar, en H. Kopmels 19 jaar. Gehuwd: A. H. Vreeke, 23 jaar, O. en W. Souburg en A. Scharloo 20 j. J. Hoo- gerheijde 18 j. en S. de Roo, 15 jaar. J. Korstanje, 22 jaar, Goes, en A. Koop man, 19 jaar. A. Stormink 23 jaar, De venter en D. Hontelé 24 jaar. J. Klooster man 23 jaar en N. Bastiaans 24 jaar. Overleden: Wilhelmus Jansen 79 jaar, e.v. A. van Oevelen, Jan van der Mee, 75 jaar, e.v. G. Poelman, Adriana van Broekhoven, 80 jaar, w.v. A. König. (Advertentie) „Boeing, boeing" is de titel van liet ondeugende maar zeker aantrekkelijke blijspel van Mare Comoletti dat het Rotterdams Toneel gisteravond voor een goed bezette, zeer enthousiaste zaal heeft opgevoerd. Het succes dat de Rot terdammers in de Prins van Oranje te Goes hadden was, dachten we, wel ver diend. Want al zal niet iedereen de wat dub belzinnige grapjes hebben gewaardeerd, het spel was toch wel zodanig, dat men er een hartverkwikkende avond toneel aan had. „Boeing, boeing" vertelt de lotgeval len van een jongeman die in zijn liefde voor de schoonheid zover gaat, dat hij er drie vriendinnetjes stewardessen van verschillende nationaliteit op na houdt. Om te voorkomen dat de meisjes elkaar zouden ontmoeten heeft hij een heel dienstrooster opgesteld, dat hem garandeert, dat er maar één tegelijk in de stad is. Totdat het fout loopt, en de stewardes sen allemaal tegelijk aanwezig zijn in het huis van de levenslustige jongeman, die alle mogelijke moeite heeft de gangen 'van de meisjes zodanig te regelen dat ze elkaar ook in het huis niet treffen. Dat gaat gepaard met zo'n geklap van dicht slaande deuren, waarop de titel is geïn spireerd: „Boeing, boeing". Het Rotterdams Toneel heeft er met Guido de Moor, Luc Lutz, Petra Verbeek. Trins Snijders en Thera Verheugen een verrukkelijke lichtvoetige voorstelling van gegeven, die zoals gezegd veel bij val van het publiek kreeg. L. R. Yerseke GOED GESPAARD Op het P.T.T.-kantoor Yerseke en res sort werd bij de Rijkspostspaarbank in de maand februari ingelegd f 51.077,55 en terugbetaald f 67.785,57. Spaarover- Bij de Raiffeisenbank werd bij de af deling spaarbank ingelegd f 311.191,18 en terugbetaald f 67.785,57 Spaarover schot f 243.405,61. Gedurende de maand februari werden er 37 nieuwe boekjes uitgegeven. Dagblad voor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan- deren: Hulst, Steenstraat 14, telefoon 2377 Rayonredacteur: P.G. Kuypers, tel. 3327 RayonbeheerderL. K. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z.- Beveland: Goes, Klokstraat 1, tele foon 6252. Rayonbeheerder: J Fait Prijs voor losse advertenties bestemd voor de editie voor Zeeland t 0,15 per mm 1 mm ingezonden mededeling 2M mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes": 3 regels of minder 0,90 elke regel meer t 0,15. Bi) plaatsing ook in Brabantse oplage resp. f 1,50 en 0,40. Bij 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. (Advertentie) MORGEN dus VRIJDAG van 2-6 uur wederom ZITTING van uw CONSULTATIE BUREAU VOOR S.H. in gebouw DE VESTE, OUDE VEST 3, BREDA; advies gratis, levering van geboortoestellen ev. over Ziekenfonds. De r.-k. zang- muziek- en toneelver eniging „Thalia" presenteerde weer haar jaarlijkse bonte avonden, die een bom volle zaal trokken. Na het openings woord van voorzitter Vael trad aller eerst het jeugdorkest op o.l.v. de heer J. Mannaert uit Hulst, dat daverende bijval oogstte. Paul de Rijcke en Ineke Mannaert wijdden bij wijze van inter mezzo een nummertje aan het afscheid van Henk Stam als directeur der Zeeuw se Muziekschool, terwijl een tweetal jeugdige leden succes had met een aar dige declamatie „De Verkeersbrigadier- tjes". De kleurig-geüniformeerde drum band o.l.v. de heer A. de Bart hoorde zich qua luidruchtigheid zowaar geëve naard door het welverdiende applaus Na een korte pauze volgde de revue „Contrasten" o.l.v. de heren Ed de Kort en Walter Maas, die „verantwoordelijk" waren voor respectievelijk de teksten en de muzikale omlijsting. Het werd een programma vol vaart en verveVrolij ke zangnummertjes, kluchtige sketches, politieke spotprenten, pantomimes etc. wisselden elkaar in vlot tempo af. Het accordeonduo Ria Maas en Theo Gee- rinck bracht o.a. de nummers ten geho re, waarmee zij op de culturele dag te Roosendaal de eerste prijs verwierven. De finale in een oogcharmerend decor vormde een spectaculair sluitstuk, waarna tenslotte het voltallige gezel schap van veertig man het podium be volkte voor een welverdiende bloemen hulde. Toen werd nog officieel afscheid genomen van Walter Maas. die met de omroepster van deze avonden, Mies Moorthamer, zijn aanstaande bruid, naar elders vertrekt. In warme bewoordingen hoorde hij zich door de voorzitter ge dankt voor zijn vele onbaatzuchtige werk ten faveure der vereniging, die met bui tengewone voldoening op deze ontspan ningsavonden kan terugzien. BILJARTEN In café „De Tragel" bij W. Sturms werd de returnwedstrijd gespeeld tegen de biljartclub Wauters. Dank zij een over winning van Omer Stevens in de laatste en beslissende partij werd het opnieuw een zege voor „De Tragel". (5-4). „MARIE-CECILE ZINGT. Het bestuur van de plaatselijke afdeling van het r.-k. Vrouwengilde heeft einde lijk zijn pogingen beloond gezien om Marie-Cecile Moerdijk ondanks haar vele contractuele verplichtingen jegens radio, televisie, etc. een avond naar Hulst te halen. Donderdag 15 maart brengt zij in het klein patronaat een gevarieerd repertoire van internationale volksliedjes. De uit voering is ook toegankelijk voor niet- leden. (Advertentie) Het hoofd van net gemeentebestuur van Hulst brengt ter openbare kennis dat het ontwerp herziening plan Noord II met bijbehorende bebouwingsvoorschrif ten, ter gemeentesekretarie alhier voor eenieder ter inzage ligt van 7 maart tot en met 4 april a.s. Gedurende deze vier weken is eenieder bevoegd zijn bezwaren tegen dit plan bij de gemeenteraad in te dienen. Hulst. 5 maart 1962. Het hoofd van het gemeentebestuur van Hulst, A. L. S. LOCKEFEER. St.*Jan steen VOORLICHTINGSAVOND De Streekverbeteringscommissie Koe wacht en omstreken, afdeling St.-Jan- steen zal heden, donderdag 8 maart, een speciale voorlichtingsavond geven. Op deze avond zullen spreken juffr. Schoenmakers en de heer P. van Geijt, waarbij eerstgenoemde het zal hebben over douche's en was- en badgelegenheid en de tweede spreker over het boek in deze moderne tijd, waarbij hij enige boe ken zal tentoonstellen. Sas van Gent LEZING MET LICHTBEELDEN De Stichting Zeeuwse Volksuniversi teit organiseert in samenwerking met de plaatselijke personeelsverenigingen op woensdag 14 maart in het sociaal gebouw van de N.V. Stijfsel- en Glucosefabriek een instructieve voorlichtingsavond. De heer J. v. Hinte uit Sint-Kruis, die de leiding heeft van de opgravingen te Aar denburg, zal spreken over de ontdekking der Romeinse bewoning aldaar en over de middeleeuwse grafschilderingen in de Sint-Baafskerk. Beide voordrachten wor den geïllustreerd met lichtbeelden. Schoondijke 10 X 10 ACTIE Ook in onze gemeente is een comité gevormd in het kader van de landelijke 10 x 10-actie. In het comité hebben de volgende personen zitting: A. de Koeijer, F. Delnad. W. Huigh en mej. J. Wijffels. Dit jeugdcomité zal zich nader beraden (Advertentie) over de te voeren acties. Begonnen zal worden met de verkoop van de bekende rode f 1.- kaarten. Aan de landbouwers buiten de dorpskern is door de burge meester een aparte circulaire gestuurd waarin hun medewerking wordt verzocht. KAARTLEESRIT De west-Zeeuwsch-Vlaamse Automo bielclub organiseert op zondag 11 maart een kaartleesrit voor auto's onder de naam Willem Beukelszoonrit. De start vindt plaats om 14.30 uur vanaf ontspan ningszaal Wijffels. In totaal zullen 40 deelnemers aan de start verschijnen. BRIDGE VIERTALLEN BONDSCOMPETITIE In de beslissingswedstrijd voor de hoofd klasse won Terneuzen II van Luctor II met 72 tegen 42 punten. Hiermede degra deert Luctor II naar de eerste klasse. Geroosterde varkens en koeien, een kruidige saus daarover, een bloemenzee, Zeeuws fruit, een restaurant waar Zeeuw se oesters, mosselen en garnalen al dan niet verwerkt kunnen worden geproefd, alles omlijst door zang van een Zeeuws koor, dat zijn de voornaamste ingrediën ten voor de tweede Zeeland-week, die in september weer in Antwerpen wordt ge houden. Het comité dat verleden jaar de Zee land-week in elkaar heeft gezet en dat intussen enige wijziging heeft ondergaan, is tenminste druk bezig aan weerszijden van de Westerschelde contacten te leg gen met de diverse betrokken instanties om de komende feestelijkheden tot in de finesses te regelen. Ditmaal doet het Zeeuwse comité het niet alleen. Het geeft, evenals de Antwerpenaren, zijn volledige medewerking aan een aantal landelijke instellingen, die de week organiseren. Er komen hierdoor wat meer artikelen die niet specifiek Zeeuws zijn. maar wel de aantrekkelijkheid van deze actie ver hogen. De stichting plantverzorging Hol land en de reclamecommissie van de Ne- derlandse bloemisterij zorgen er bijvoor beeld voor, dat de Groenplaats, het cen trum van de feestweek midden in de stad, in een 'toch weer Zeeuwse) bloe mentuin wordt herschapen. Midden in deze bloemenzee komt het Zeeuwse visrestaurant te staan, waar alle Zeeuwse zeebanket te krijgen is. Voor de exploitatie van dit restaurant blijkt veel interesse te bestaan o.a. van de zijde van het produktschap voor vis- en visse rijproducten. De geur van de geroosterde varkens en koeien zal menigeen naar de Groen markt trekken en wie er dan zin heeft in een stukje koe met een speciale saus erover krijgt dat nog ook. De stichting voor vlees- en vleesprodukten is verant woordelijk voor dit deel van de feest week. De Zeeuwse veilingen zullen in samen werking met het centraal bureau voor tuinbouwveilingen het Zeeuwse fruit een ere-plaatsje op de Groenplaats geven. In de Grand Bazar in Antwerpen zul len artikelen van Zeeuwse makelij op een speciale manier onder de aandacht van het Belgische publiek worden ge bracht. Van de Zeeuwse koren, die aan deze zakelijke actie een cultureel tintje komen geven, heeft het befaamde St.- Ceciliakoor uit St.-Jansteen als eerste zijn medewerking toegezegd. Er zullen naar alle waarschijnlijkheid nog meer koren volgen. Leerlingen van de eerste en tweede f klassen van het katholiek instituut voor sociale opleiding Markendaal te Breda maken op 8, 9 en 10 maart een excursie naar de provincie Zeeland. De toekom stige maatschappelijk werksters en wer kers (29 dames en 6 heren) zullen o.l.v. twee leraren Zeeland exploreren. Spe ciaal t.a.v. de vele Zeeuwse sociale as pecten. Deze zullen in hun vele facetten worden toegelicht door medewerkers van de Zeeuwse katholieke raad voor maatschappelijk werk, met name door zijn directeur, drs. W. Dusarduyn. Het werkprogramma is bijzonder aantrekke lijk en gevarieerd samengesteld door drs. Dusarduyn. Vandaag om elf uur begint de excursie te Hulst met een be zoek aan de sociale werklpaats „Hulster Ambacht", waar directeur Rammeloo een inleiding zal houden. Na de lunch worden diverse Hulsterse monumenten bezocht. Om drie uur begint een bezoek aan het katholiek maatschappelijk cen trum te Terneuzen. Hier wordt 't gezel schap ontvangen en wordt een inleiding gehouden door de heer F. Hagenaar, voorzitter van het inter-parochieel cen trum voor Terneuzen en Sluiskil. Mej. A. E. Hommen, psychiatrisch sociaal werkster, en mej. A. van Ravels, wijk zuster van het W. G. K., zullen daarna iets over hun werk vertellen. Om 17.15 uur is er een officiële ontvangst op het gemeentehuis te Aardenburg. Voor het verblijf gedurende het 3 dagen du rende bezoek wordt gebruik gemaakt van het katholiek vormingscentrum Ma- ris Stella" te Aardenburg. Hier wordt tot besluit van de eerste bezoekdag een inleiding gehouden door de heer L. A. Hartman, directeur van de stichting Gereformeerd maatschappelijk werk in Zeeland, over „Het diaconaat in de pro testants christelijke kerken". Vrijdag morgen wordt een bezoek gebracht aan „De Schelde" te Vlissingen, alwaar kennis zal worden gemaakt met het bedrijfsmaatschappelijk werk. In de middag maakt het gezelschap onder lei ding van drs. Dusarduyn een tocht langs de Delta-werken. In Yerseke wordt men weer op het gemeentehuis ontvan gen, waar burgemeester A. C. Willem sen zal spreken over het onderwerp ,,De gevolgen van het Deltaplan voor deze streek en voor de gemeente Yerseke". 's-Avonds vindt in Maris Stella een forumgesprek plaats. Het forum, dat on der leiding staat van drs. Dusarduyn be' staat uit de heren E. Lansu, de secretaris van het dekenaal -centrum west-Z Vlaanderen, mr. M. Somers, secretaris katholieke raad voor maatschappelijk werk, zr. A. van Crimpen, districtsver- ple<ggster, geestelijke volksgezondheid, mej. M. Rijk, leidster gezinszorg Goes en omgeving, mej. R. Kamps, maatschap pelijk werkadviseuse diocesaan charita tief centrum, en de heer J. Mallee, maat. schappelijk werker in het parochieel een- truim Zuid—Beveland-west. Het bezoek aan Zeeland wordt zater dag besloten te Middelburg waar drs Dusarduyn in het Nederlands Koffiehuis om tien uur een lezing houdt over het onderwerp „Zeeland, vroeger, nu en straks". Om een uur verlaat het gezel schap Zeeland per trein richting Breda. Bij de overweg in de spoorlijn Roosen- daal-Vlissingen, gelegen in de Buys Bdl- lotstraat, gemeente Kloetinge, zullen van morgen om 11.00 uur de afsluiting en bewaking worden opgeheven en auto matische halve overwegbomen in dienst worden gesteld. Het overzicht van de werkloosheid in de provincie Zeeland vertoont vrijwel geen wijzigingen met die van de vorige maand. Het totaal aantal werkelozen be droeg 2001, vorige maand was dat 2267. een geringe daling dus. die te verklaren is uit het feit. dat met name in de bouw en landbouwsector weer meer werk is gekomen. Ook in de metaal- en textielnij verheid was een geringe opleving in de werkgelegenheid te bespeuren. Het aan bod bij de vrouwen was 227, een minder dan de vorige maand. Vooral in de bouw- en metaalnijverheid was er een grote vraag. resp. 187 en 243. De totale vraag was 601. In het rayon Oostburg was re werkeloosheid het grootst: 482. Het Goese raadslid C. W. Vervest. die twee jaar geleden door de KVP werd ge royeerd, in verband met zijn kritiek op het beleid van de KVP in Goes, komt bij de a.s. raadsverkiezingen met een eigen lijst uit. De lijst krijgt de naam Vrije Burgers. No. 1 op de lijst is de heer Ver- vest, no. 2 de heer C. P. E. Spangenberg, gepensioneerd oud-onderofficier van het voormalige KNIL en no. 3 de heer A. W. de Rozario. De heer Spangenberg is Ne derlands-Hervormd; de heer De Rozario is rooms-katholiek, evenals de heer Ver- vest. (Van onze parlementaire redactie) Aardenburgs burgemeester van Don gen (KVP) heeft gisteren in de Tweede Kamer tijdens een visserüdebat een warm pleidooi gehouden voor de sportvisser^. Er zijn op het ogenblik ruim 500.000 sportvissers in ons land. Door de vriie zaterdag breidt dit aantal zich nog steeds uit. De sportvisserij is daardoor een groot sociaal goed betoogde de heer van Dongen Ook een economisch belang van beteke nis. De gemiddelde sportvisser besteedt namelijk per jaar meer dan honderd gul den aan zijn liefhebberij. Gezien dit alles is het alleszins rede lijk om met de behoeften van de henge laars rekening te houden, zei hij. In dit verband klaagde hij over de eenzijdige samenstelling van het visbestand. Er wordt bv. te weinig pootsnoek uitgezet. Natuurlijk werd bij dit debat ook en op de eerste plaats aandacht ge schonken aan de beroepsvisserij. De Zeeu wen van Dongen (KVP) en Kodde (SGP) vroegen daarbij voornamelijk aandacht voor de Zeeuwse vissers, die door de af sluiting van de Deltawerken in hun be staan bedreigd worden. Mqn denktop het ogenblik teveel aan de afsluiting van de zeegaten, oordeelde de heer v. Dongen, en te weinig aan het menselijk aspect. Dat is nu weer eens Holland op z'n smalst, zei de KVP-afgevaardigde. Minister Ma- rijnen antwoordt de kamer vandaag. De grootste bedreiging voor de visserij ligt echter in de watervervuiling. Daar door wordt meer vernietigd dan wat ten koste van veel geld en moeite is op gebouwd. VROOM 8. DREESMANN BERGEN OP ZOOM OOSTERHOUT Tot dusverre werden er nog slechts weinig schepen uit lichtmetaal gebouwd. Op de hele wereld bestaan er pas vier van deze soort, die alle onder de vlag van Hamburgse rederijen varen. Sedert enige tijd ziet men ze op de Rijn en de benedenloop van de Elbe. Volgens de verklaring van hun eigenaren hebben de schepen van aluminium gedurende de anderhalf jaar, dat zij in gebruik zijn, uitstekend voldaan. De voordelen springen direct in het oog: het wegvallen van schilder- en conserve- ringswerkzaamheden, geen verontreiniging van de vracht, geringe schade in geval van averij door de grotere elasticiteit van het materiaal, geen vonkvor- ming, waardoor explosies worden voorkomen, een ho gere snelheid door een la gere wrijvingsweerstand van de scheepshuid en ten slotte de corrosiebestendig- heid van het lichtmetaal. Bovendien kunnen de sche pen sneller en gemakkelij ker gereinigd worden en combineren zij een licht ge wicht met een grote capa citeit en een lange levens duur bij geringe onder houdskosten. De „Marleen I", de op de Elbe tussen de haven van Hamburg en de Noordzee opererende bunkerboot, is, evenals het op de Rijn ge stationeerde zusterschip, 31 meter lang en 5,4 meter breed. De diepgang be draagt 2,2 meter, het draagvermogen 200 ton. Goede wendbaarheid en een relatief hoge snelheid van 16 knopen maken het moge lijk, de klanten gedurende de vaart van brandstof te voorzien. Op het ogenblik ontstaat den, het kan echter ook alleen dienst doen. In min der dan vijf minuten kun nen de delen uit elkaar ge nomen worden, terwijl men ze in dezelfde tijd kan sa- menbouwen. Het aan- en afkoppelen geschiedt vol automatisch. Volgens de Duitse con structeurs opent deze mo derne manier van scheeps bouw nieuwe perspectieven. Het grotere laadvermogen, dat ontstaat doordat het mogelijk is meerdere scheepseenheden naar be lieven in te voegen, gecom bineerd met een grotere op een werf aan de Wezer in het noorden van de Duitse Bondsrepubliek het meest interessante project in de reeks van aluminium- schepen: een tanker voor de binnenvaart, de ,.ATR I", een geprefabri ceerd schip, bestaande uit meerdere zelfstandige scheepseenheden met ver wisselbare scheepsuiteinden en verbindingsstukken. In de achtersteveneenheid be vinden zich de machineka mer en de comfortabele compartimenten voor de bemanning. Aan dit deel kunnen één of twee andere eenheden gekoppeld wor- snelheid en wendbaarheid van het schip, heeft be langrijke economische voor delen. De uit verschillende leden bestaande tanker kan zich beter aan de plaatselijke omstandigheden aanpassen dan een conventioneel schip en eventueel in afzonder lijke delen gesplitst door een nauwe bocht in de ri vier varen. Bovendien ligt de diepgang van de ,,ATR I" met 2,2 meter on der die van de gebruike lijke binnen vaarttankers. Is men genoodzaakt onder lage bruggen door te varen, dan kan men de stuurhut laten zakken en tevens het bovenste deel daarvan bin nen enkele seconden geheel wegnemen. Deze tanker is dus bijzonder geschikt voor de binnenvaart, temeer daar dit schip is uitgerust met een moderne roercon structie voor het manoeu vreren in nauwe havenbek kens. De „ATR I" kan voor meerdere doeleinden ge bruikt worden, daar de middenstukken met de daarbij behorende scheeps uiteinden en verbindings stukken verwisseld kunnen worden, zodat het schip nu eens dienst kan doen als tanker, dan weer als vrachtschip, al naar de be hoefte van de klant. Het schip is eveneens in staat om bijvoorbeeld kolen, olie en chemicaliën tegelijker tijd te vervoeren. Ook kun nen de afzonderlijke delen op verschillende plaatsen gelost en geladen worden. Een prototype van dit nieu we „ledenschip", dat ver vaardigd werd uit alumini um en staal, is reeds gedu rende een half jaar in de vaart, waarbij dient te wor den opgemerkt, dat het aan alle gestelde eisen voldoet. Een tweede scheepseenheid hoopt men in de zomer van het volgend jaar gereed te hebben. Deskundigen uit de Verenigde Staten hebben grote belangstelling voor de bouw van de „ATR I" en zijn van plan, het in li centie na te bouwen. De jaarvergadering van het Leerling stelsel Zeeland is gehouden onder voor zitterschap van de heer C. J. Buurman. Uit het jaarverslag bleek, dat bij het leerlingstelsel eind december 1961 934 teerlingen ingeschreven stonden, ver deeld over 11 vakrichtingen. Het grootste aantal der leerlingen be vindt zich in het bouwbedrijf, n.l. 247. Gezien de groei van het aantal leerlin gen werd besloten aan het Ministerie van Onderwjjs, Kunsten en Wetenschap pen een verzoek te richten een tweede consulent te mogen benoemen. Uit de ingekomen stukken bleek, dat het bestuur aan het Ministerie het ver zoek heeft gedaan een gedeelte van de oude Ambachtsschool als kantoorruimte te mogen gebruiken. Uitvoerig werd stilgestaan bij de vraag of het oprichten van streekscholen voor voortgezet technisch onderwijs zinvol is. Vorige maand is n.l. door de staatsse cretaris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, mr. Stubenrouch, een com missie-streekscholen ingesteld, die aan de minister rapport zal uitbrengen over bovenvermelde vraag. De leerlingstelsels Zuid-Holland-Zuid en Zeeland zijn hierin vertegenwoordigd door de voorzitter van het leerlingstelsel Zeeland. Hoewel de inzichten van de de indu strie vertegenwoordigende leden ver schillen met die uit de ambachtelijke sector was men algemeen van gevoelen, dat een streekschool als bovenbedoeld voor Zeeland op dit ogenblik niet ge wenst is. De vergadering, die een geanimeerd verloop had, was goed bezocht. Op het kruispunt van de rijksweg Ter- neuzen-Sluiskil en Terneuzen-Hoek heeft een aanrijding plaats gehad tussen een vrachtauto en een personenauto, waarbij de laatste zware schade opliep. De vracht auto, bestuurd door C. L. uit Wieringen- Den Oever, reed op de provinciale weg in de richting van de rijksweg. De perso nenauto, bestuurd door P. v.d. B. uit Nijmegen, reed over de Kanaalweg rich ting Terneuzen. Op het kruispunt werd de vrachtauto, die linksaf sloeg, door de personenauto gegrepen. Met een daveren de klap kwam de vrachtauto twintig me ter verder, nadat er drie paaltjes waren gesneuveld, op de berm tot stilstand. De vrachtauto werd slechts licht beschadigd. De enquette, die het Centraal Orgaan ter bevordering van de bouw van Mid denstandsbedrijfspanden (COM) in Sou burg heeft gehouden, is bijzonder goed geslaagd. Nagenoeg alle winkeliers heb ben hun medewerking verleend aan dit onderzoek naar de wenselijkheid van uit breiding van het aantal winkels. Dit in verband met het uitbreidingsplan Burg van de gemeente Souburg waarin werd voorgesteld het winkelapparaat met een 35 winkels te vergroten. Er wordt in Zeeuwse middenstands kringen verwacht, dat over enkele maan den het rapport, dat het COM hierover heeft samengesteld, aan de openbaarheid wordt prijs gegeven. Voor die tijd krijgen de diverse topfiguren, die bij deze Zeeuw se middenstandszaak betrokken zijn. de gelegenheid het rapport naar aanleiding van de enquette,, te bestuderen. (Van onze verslaggeefster) In zeer intieme kring heeft gisteren de heer A. Marquinie te Middelburg zijn 25-jarig dienst jubileum gevierd bij het gewestelijk arbeidsbureau in deze stad. De heer Marquinie, behalve be- drijfscontactambtenaar bij dit bureau ook nog medewerker van ons blad en bovendien goochelaar, voelde er weinig voor samen met zijn vrouw op het kan toor te worden ontvangen om daar alle goede woorden over zich heen te laten gaan. Vandaar, dat in de morgenuren een kleine deputatie naar huize Mar quinie trok, zodat de jubilaris toch niet kon verhinderen dat zijn directeur, de heer D. J. Mdfrijs, mej. J. Vermeulen namens het personeel en de heer J. de Voogd, chef van het arbeidsbureau in Vlissingen, huldigende woorden spraken. Het personeel van de bureaus in Vlis singen en Middelburg schonk de jubila ris een koffer voor grammofoonplaten. De hoofdinspecteur-dir. van 't districts bureau voor arbeidsvoorziening in Zee land overhandigde de heer Marquinie, na het ophalen van vele goede herinne ringen en uitspreken van no.g meer waar. derende woorden namens de directeur- generaal van het departement van io- siale zaken een envelop met inhoud. De jubilaris, die een bijzonder geziene figuur is op Walcheren, is met zijn vrouw, die tijdens de huldiging orchi deeën kreeg aangeboden ergens in Ne derland zijn feest verder gaan vieren. Botersmokkelaars hebben te Sas van Gent geprobeerd van de carnavalsvie ring gebruik te maken om hun slag te slaan. Lang na het sluitingsuur van de laatste dag zagen surveillerende ambte naren van de douanepost Axel tot hun grote verbazing, dat nog enkele carna valsvierders, de carnavalskleren nog aan, dozen met boter vanuit een huis nabij het station te Sas van Gent in een bestelauto droegen, en daarmee in het vlak bij de grens geleden stationsempla cement verdwenen. Bij de schermutse lingen wisten zij een van de smokke laars te grijpen, maar dank zij zijn car navalskleding, die in de handen van de hoogst verbaasde ambtenaren achter bleef, wist hij te ontkomen. Ook de an dere smokkelaars waren in het duister verdwenen. De auto bevatte 1572 kg roomboter voor een gezamenlijke waar de van ongeveer f 5300. De wekelijkse fruitveiling zal In de komende week in Kapelle-Biezelinge niet worden gehouden op woensdag maar op vrijdag om 1 uur. Dit in verband met de biddag voor het gewas op woensdag 14 maart. Van onze adverteerder» UITBREIDING GARAGE TE KLOOSTERZANDE Naast zijn reeds veertig jaar bestaande auto-garage heeft de heer G. CoppencP een showroom annex reparatie-inrichting voor rijwielen en bromfietsen geopy hetgeen ruime publieke belangstelt trok. Ook burgemeester van Hoottf<in kwam een kijkje nemen. Morgen, vrijdag 9 maart, zijn de hoog' waterstanden voor de provincie Zeeland als volgt: Hansweert 5.07 en 17.40: Vlissingen 3.48 en 16.18; Wemeldinge 5.51 en 18-2L Terneuzen 4.19 en 16.48. GOES Grand 20 uur Susanne, 18 j. VLISSINGEN Luxor 20 uur Waar de stengun regeer 18 jaar Alhambra 20 uur Susanne, 18 J. MIDDELBURG Electro 19.30 uur De zwarte sperwer, City 20 uur In naam van het onrecht, 18 jaar GENT KNS De stonde van Waarheid ANTWERPEN KVO 20 uur André Chénier ST. JANSTEEN Café H. Stevens 19 uur Voorlichtings avond (Van onze Haagse redactie) Het aantal werkloze mannen is in fe bruari met een kleine 5000 man gedaald tot 32.000. De vraag om mannelijke ar beidskrachten steeg daarentegen met. ruim 2000 tot 73,000. Vergelijkt men dit cijfer met het aantal openstaande aan vragen in februari 1961 60.000 dan blijkt ook hieruit, dat de spanning op de arbeidsmarkt als gevolg van de hoog conjunctuur onverminderd voortduurt. De daling van de arbeidsreserve houdt verband met een verkorting van de (winter)-seizoenwerkloosheid. Vele land arbeiders en losse arbeiders blijken nu vroeg door de industrie te worden op genomen. Een deel van deze arbeids krachten keert, blijkens gegevens van Sociale Zaken, niet meer tot de land bouw terug. Vooral de bouw heeft veel mensen op genomen. De werkloosheid is thans per 1000 mannelijke werknemers het geringst (7) in Limburg en Zuid-Holland. Drente staat (met 69) aan de top. Voor Bra bant en Zeeland zijn de cijfers resp. 14 en 35. SAS VAN GENT Olympia 20 uur Vijf gebrandjaerjew vrouwen TERNEUZEN a Luxor 20 uur De held van Iwo 14 jaar

de Stem | 1962 | | pagina 2