Bestand wellicht 15 maart rond Chinese dreiging inzake N.-Guinea? Kernpunt van moeilijkheden met Italianen: de aardappel Algerijnen leggen zich neer biJ eis: over oude zaken niet meer praten AKKOORD EEG-VS Russen harnassen zich stevig tegen „Genève bont ■M Kamer weet niet, wat met affaire-Stalmann te doen Gewild tenue kogelvrij vest Zaak Marcel Nivard voor Hoge Raad .maar de Russen wisten het wel DAGBLAD VOOR ZEELAND 1 anevenovereenkomst Vrees voor OAS Tractor kantelt: vader en zoontje omgekomen Droog weer Kernstop (bijna) zonder toezicht wil Moskou Spaghetti en lange vakantie hoojdzaken AYRO-directeur begraven Hiswa-Goed Kamp Veel en goed nieuws over buitensport Loon-impasse Stichting van de Arbeid beraadt zich 102e JAARGANG No. 23922 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Stem DONDERDAG 8 MAART 196z Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeowsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 CBiibureausTerneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) EVIAN GUNSTIG VAN START Tekenend voor de situatie in Pa rijs is het feit, dat de fabrikanten van kogelvrije vesten op het ogen blik goede zaken doen. In een half jaar tijds hebben twee van deze fa brikanten 6140 kogelvrije vesten aan bevreesde klanten geleverd. Al naar de kwaliteit kosten deze kogelvrije vesten overigens nog 900 tot 1450 gulden, maar daarmee is men dan ook wat veiliger. President Kennedy heeft gisteravond zelf bekendgemaakt, dat de V.S. gisteren te Genève een overeenkomst hebben ge sloten met de EEG en met 25 andere landen, tot drastische vermindering van een aantal tarieven. De Amerikaanse president zei, dat de overeenkomst nood zakelijk was geworden voor de V.S. om dat Amerika waardevolle markten dreig de te verliezen. In enkele gevallen zijn de tarieven zo veel lager geworden, dat een aantal Amerikaanse industrieën het zeer zwaar te verduren zal krijgen. De tariefcommis. sie van de V.S. noemde de in het ver drag aanvaarde verlagingen ontoelaat baar. President Kennedy zei, dat er echter maar een alternatief was geweest: de ineenstorting van de onderhandelingen (die toch al lang genoeg geduurd hadden) en een fataal verlies van overzeese markten. De president zette uiteen, dat de tarie ven in de V.S. en de tarieven in de EEG door dc nieuwe overeenkomst ongeveer aan elkaar gelijk waren geworden. Kennedy gaf het congres de verzeke ring, dat de waarde van de concessies, die Amerika had gekregen veel groter is dan de waarde van de concessie die Amerika had moeten doen tegenover de EEG. Dat is door EEG-functionarissen Genève met enige spijt erkend. Een van de consequenties van de nieuwe overeenkomst is, dat het be drag aan invoerrechten voor elke auto die door de Verenigde Staten naar Eu ropa wordt uitgevoerd, met 126 dollar verlaagd wordt. De voornaamste andere produkten, waarvoor de Verenigde Staten conces sies van bijzonder belang hebben ver kregen zijn chemische en farmaceutische produkten. industriemachines en elektri sche machines, textiel, fruit in kisten en huitconserven en vetten en oliën. De laatste fase in de moeizame poging om tot vrede in Algerië te geraken is gisteren in Evian ingezet, op een dag waarop voor hei eerst sinds vele weken opvallend weinig gewelddaden uit Algerië werden gemeld. Het uitgangspunt van de slotbespreking tussen de Franse en Alge rijnse onderhandelaars is al bijzonder gunstig, omdat de Algerijnen erin hebben toegestemd niet meer te zullen terugkomen op de al eerder besproken punten. De Fransen hadden laten weten, in geen geval nog wijzigingen te zullen aanbrengen in de punten, die bij het vorige gesprek uitgewerkt zijn. Zij vreesden dat de Algerijnen bij een herbespreking verscherpte eisen zouden stellen. De delegatie uit Tunis beeft zich daarbij nu neergelegd. duurd heeft, nog enkele andere bijko mende eisen gesteld, die gedeeltelijk ver band houden met hun gegronde vrees voor de kracht en de wreedheid van de OAS. Die eisen komen hierop neer: De Algerijnen willen dat de door Frankrijk toegezegde strijdmacht van 40.000 man vergroot wordt en dat dit militaire apparaat onder commando komt van de Algerijns-Europese tussen- regering, en niet onder Frans comman do. Zij willen tribunalen instellen die uit Europese èn islamietische rechters be staan, om tijdens de tussenperiode recht te spreken. Ook wensen zij dat alle FLN-rebellen die thans gevangen zitten, worden vrij gelaten. Dat geldt derhalve ook voor Ben Bella, de vice-premier van de „voorlopige Algerijnse regering" en zijn medestanders. Gisteren is achter de boerderij van Je veehouder S. Jongbloed te Beneden-Knij- Heerenveen) ee 36-jarige heer «Jongbloed met zijn 3,5-jarig zoontje ver ongelukt. De veehouder was op zijn land bezig niet dc tractor. Op de tractor zat zijn zoontje van 3,5 jaar en twee buurjongens van 10 en 4 jaar. Door tot nu toe onopgehelderde oor zaak raakte de tractor op een gegeven moment in de zachte onderwal. Het voer tuig kwam daarbij op zijn kant in de °ot terecht. De veehouder en zijn zoon tje Bonne raakten onder dc tractor en verdronken. De 10-jarige buurjongen wist zichzelf en het 4-jarige jongetje in vei ligheid te brengen. VOLGENS ERHARD, de Westduitse mi nister van economische zaken, wenst Is- rael geen associatie bij de E.E.G. PAUS JOANNES zal vandaag een af- scheidsaudiëntie verlenen aan kardinaal wiszmski, aartsbisschop van Warschau, ÖJe morgen naar Polen terugkeert. DE AARTSBISSCHOP van Canterbury, nr. Michael Ramsey, zal in dc loop van k' uJaai GGn bezoe brengen aan Mos- Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: 2 Droog weer, maar wat minder zon- 2 1 nig dan gisteren. Matige tot krach- 2 tige wind tussen oost en zuidoost. 2 Ongeveer dezelfde middagtempera- 2 turen. 2 Verwachting van het Belgisch weer- J J kundig instituut: J Toenemende bewolking met kans op sneeuw of regen. Maximumtempe- raturen voor vandaag van 0 tot 5 2 graden. UVnadnedra2f24Zuur0nder 18 31 UUr' Maa" 5 j3M36ruur. Z0""0P 7'10 uur' Maa" °P j De besprekingen vinden plaats in het diepste geheim. Evian en vooral het hotel Du Pare. waar de delegaties el kaar ontmoeten, worden bijzonder zwaar bewaakt. Toen gisterenmorgen de drie Zwitserse helikopters met de Algerijnse delegatie arriveerden, leek het dorp in staat van beleg. Publiek en pers worden verre gehouden. Met de les van vorig jaar (toen de burgemeester van het dorp door OAS- terroristen werd vermoord) in het ge heugen, neemt men nu geen enkel risico. De streefdatum voor de beëindiging van het slotgesprek ligt rond 15 maart. Mogelijk zal men echter enkele dagen meer nodig hebben om het bestand, dat aan meer dan zeven jaar strijd in Alge rië een eind moet maken, af te ronden. Maar aan beide zijden rekent men op een succesvolle afloop van het gesprek. Hoewel geen officiële mededelingen worden gedaan, zou de Algerijnse dele gatie gisteren, naar vernomen werd, de eis gesteld hebben dat Frankrijk een grootscheepse en doeltreffende actie be gint tegen de Europese terroristen (waarmee uiteraard de OAS bedoeld wordt) in Algerië. Dit is dc belangrijkste kwestie voor de Algerijnen. Tegenover de ga ranties die zij zelf voor de veiligheid der Europeanen in Algerië hebben gegeven, voor de tijd na het bestand, verlangen z\\ zekerheid dat dc OAS volkomen zal worden uitgeroeid. Zij hebben tijdens het gesprek van gisteren, dat twee en een half uur ge- Ben Bella Een Tunesisch blad wist gisteren te vertellen dat Ben Bella, die ondanks zijn uitschakeling een gezaghebbende stem heeft bij het bepalen van de Alge rijnse opninies, de formele onderteke ning van de wapenstilstand zal weige ren, als het daartoe straks mocht ko men. Hij zou het overigens zeker niet met het komende akkoord oneens zijn, maar de handtekening van de vier Algerijnse ministers, die thans in Evian onderhan delen, zou hij voldoende achten. Dwangbevelen In Frankrijk is gisteren een succes volle razzia op ÖAS-leden gehouden, waarbij heel wat arrestaties werden ver richt. Het geheime leger wordt ten op- zichte van dc Italianen hoe langer hoe driester. Nu de journalisten uit dat land vertrokken zijn <de laatste is door zijn directie teruggeroepen), stuurt de OAs dreigbrieven naar Italiaanse kranten, waarin „boeten" van 500.000 lire worden geëist voor hun berichtgeving inzake de Algerijnse kwestie. De kranten waren ,,La Stampa" en „Gazetta del Popoio". Ook vooraanstaande inwoners van Turijn kregen dwangbevelen, ondertekend dooi de OAS-kolonel J. Dutheil. De brieven waren in Italië gepost. Drie Franse soldaten, gewapend met machinepistolen, hebben gisteren in Al giers de wacht betrokken bij de bureaus van „The New York Times", „France- De Algerijnse delegatie op weg naar Evian, waar aan het komende bestand thans de laatste hand moet worden ge- legd. Soir". Radio Luxembourg", „Europe 1' en „United Press International". De OAS heeft intussen een communi qué uitgegeven waarin de journalisten verzekerd wordt, dat de bedreiging van de 12 Italiaanse journalisten „een door de Franse regering verzonnen maatregel was om de pers af te schrikken". De OAS zou spoedig zelf de journalisten een discrete maar doeltreffende bewaking geven". 55 De groten onder de deelnemers van de achttien-landenconfcrentie die de veertiende in Genève begint, zijn elkaar druk aan het „aftasten". Zo hebben voor aanstaande Russische diplomaten die aan de ambassade in Londen verbonden zijn (Londen is voor de Russen een di plomatiek knooppunt) laten doorscheme ren dat Gromiko wel eens zou kunnen komen met een plan voor een ,,kern- Ter gelegenheid, van de opening van een nieuw restaurant in Scandinavi sche stijl in het Piccadilly-hotel in Londenis daar een show gehouden van Scandinavisch bont. De vijf man nequins, die hier op Piccadilly-circus poseren, dragen bontkleding met een totale waarde van bijna tweehonderd duizend gulden. Misschien is het over bodig te vermelden, maar de man links neemt niet aan de show deel. De zaak Marcel Nivard komt voor de Hoge Raad. Mr. G. J. Doekscn uit Rot terdam. de verdediger van de 40-jarige verdachte J. G. L. heeft namelijk cassa tie aangetekend tegen het arrest van het Gerechtshof in Den Haag, waarbij de kappersbediende op 28 februari wegens moord op de 8-jarige jongen Marcel Ni vard in hoger beroep werd veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf met aftrek en ter beschikking stelling van dc rege ring. Deze straf was gelijk aan die in het vonnis van de Rotterdamse recht bank. stop" waaraan weinig of geen toezicht verbonden zal zyn. Dat de controlemaatregelen die het Westen, ondanks enkele al gedane con cessies nog steeds hanteert als eis voor een doelmatig verbod tot kernproeven, weinig belangstelling ondervinden aan Russische zijde, is geen geheim. Waar schijnlijk zai reeds vanaf de eerste dag van de conferentie blijken dat Moskou voldoende pijlen op zijn boog heeft om de zaken* weer doelmatig in het honderd te sturen Volgens de „Londense" Russen zal Gromiko pleiten voor een „symbolisch toezicht", en een controle met apparaten voor waarneming op lange afstand. In het licht van de ongetwijfeld lang durige en moeizame onderhandelingen die voor de deur staan, is MacMillans boodschap van gisteren, aan Kroestjev, dat hij „op elk willekeurig moment be reid is naar Genève te komen" lichtelijk aan de optimistische kant. De Britse premier voegt daaraan toe: „als een dergelijke stap van waarde kan zijn", hetgeen dan uit vordering ter conferen tie zou moeten blijken. Adenauer kijkt er in elk geval scepti scher tegenaan. Hij zei gisteren voorals nog weinig te verwachten van de acht- tien-landenconferentie. Bonn verwelkomt het gesprek wel, en wil ook medewer ken aan alles wat ontwapening beoogt, maar hij heeft weinig hoop op concrete resultaten. Bonn vermijdt het ook leedwezen te betonen over Frankrfjks weigering deel te nemen. Men vindt het kenne lijk een praktische houding. Het lid van de Tweede Kamer, de heer Goedhart (PvdA) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijke vragen gesteld over berichten die spreken van oorlogsvoorbereidingen welke communistisch China tegen ons land zou treffen. De heer Goedhart vraagt of de minis ter de juistheid kan bevestigen van be richten die spreken over het aanwerven van „vrijwilligers" in het zuiden van communistisch China voor een militaire onderneming tegen Nederlands Nieuw- Guinea en die verder zeggen, dat er in een havenplaats nabij Kanton voor het zelfde doel oorlogsmateriaal en munitie voor verscheping naar Indonesië gereed liggen. Tenslotte vraagt hij de minister of hij niet van mening is, dat deze voorberei dingen van Peking de noodzaak om tot een snelle en vreedzame oplossing te ko men in bijzondere mate vergroten. Aan die oplossing wordt nog steeds op vele plaatsen gewerkt. Zo heeft de waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant, andermaal met de per manente Nederlandse vertegenwoordiger bij de volkerenorganisatie mr. C. W. A. Schürmann, over de kwestie Nieuw-Gui nea gesproken. De Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft mét Soekarno hierover gesproken en voorts bësprekingen gevoerd met de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta, Howard Jones, en de ambassadeur van de VAR. Luns in Tokio De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft nog steeds druk bezette dagen. Gisteren heeft hij de afvaardigingen bij de ECAFE- conferentie te Tokio meegedeeld, dat Ne derland een actieve rol wil gaan spelen in de economische en sociale aangelegen heden van het Verre Oosten. De minister gaf geen commentaar op een verklaring die eerder op de dag was afgelegd door de Indonesische afgevaar digde Soewito, die had gezegd, dat de economische vooruitgang in Indonesië was belemmerd door het vraagstuk van de overdracht van Nieuw-Guinea. Tevoren had minister Luns een (eerste) onderhoud gehad met de Japanse premier Hayato Ikeda. Nieuw-Guinea is daarbij echter niet besproken, aldus minister Luns, die zei, dat slechts EEG-aangele- genheden onder de loep genomen waren. Hij weigerde in te gaan op berichten uit Washington als zouden geheime onder handelingen tussen Indonesië en Nederland onder voorzitterschap van een derde partij momenteel worden over wogen. Dreigement Het officiële Indonesische persbureau Antara heeft te Djakarta bekendgemaakt dat de politieke partijen er bij de rege ring Soekarno op aan hebben gedrongen om al het resterende Nederlandse kapi taal in beslag te nemen, indien westelijk Nieuw-Guinea niet woi'dt overgedragen. Het persbureau publiceerde te tekst van een verklaring die de organisatie van mohammedaanse onderwijzers „Nahda- toel Oelama" in aansluiting op een con ferentie van politieke groeperingen had uitgegeven. In de Knmer (Van onze parlementaire redacteur) Als een politieke partij op Nieuw-Gui nea wil ijveren voor aansluiting bij In donesië is men daartoe volstrekt vrij. Dit verklaarde minister Toxopeus gisteren in de Tweede Kamer naar aanleiding van een opmerking van de communist Bak ker als zouden pro-Indonesische Papoea's in de gevangenis worden geworpen. De Tweede Kamer behandelde begroting. De van Nieuw-Guinea. Bakker was de eni ge die er over sprak. De andere fractie gaven er in de huidige situatie de vooi keur aan met een debat nog even 1 wachten. Vandaag wordt over de begn ting gestemd. Die hoofdelijke stemmin is aangevraagd door de CPN onder hf motto dat wie de Nieuw-Guineabegro ting goedkeurt in feite het Nieuw-Guinea beleid van de regering accepteert. Volgens Bakker voert het kabinet-D Quay op Nieuw-Guinea een vergaand ko loniaal bewind. Minister Toxopeus haal de de schouders op. (Van onze parlementaire redacteur) Het Tweede-Kamerdebat als onder deel van de begrotingsbehandeling van landbouw over de zaak-Stal ma nn is gisteren zonder conclusie geëindigd. Mi nister Marijncn bleef op het standpunt staan, dat van hem geen nader onder zoek verwacht kan worden en de kamer, die zelf tot een onderzoek had kunnen besluiten, wist niet wat ze moest doen. Waarschijnlijk zal deze kwestie nog wel nader in de landbouwcommissie be sproken worden. Mr. Van Dijk (V.V.D.). die aanvankelijk van plan was geweest in een motie om een onderzoek (door de minister) te vragen, hield die motie (Van onze Haagse redactie) Een studiecommissie van het Europese parlement is er na een reis door Nederland, langs de „Italiaanse centra" Enschede en IJmuiden, achtergekomen dat de moeilijkheden rond de Italiaanse arbeiders terug te brengen zijn tot: de aardappel. In IJmuiden krijgen z\j aan boord van hun woonschip spaghetti en andere goed-Italiaanse gerechten, tenvyl de in en rond Enschede werkende Italianen, die ondergebracht zijn in gezinnen, da gelijks worden blootgesteld aan de gru wel van de Nederlandse aardappel. Een van de conclusies van de studie- groep is dan ook dat het beter is de Italianen te laten bijeenwonen in spe ciale huizen dan hen onder te brengen in afzonderlijke pensions. Er zijn dan minder taalproblemen, terwijl ook voor Italiaans eten gezorgd kan worden. Het meest tevreden over hun woon- en werkmilieu waven de Italianen die in IJmuiden zijn ondergebracht. Zij ge nieten ook 18 aaneengesloten vakantie dagen per jaajr, zodat in die tijd ruim gelegenheid is voor familiebezoek. In het oosten van het land wordt slechts één aaneengesloten week vakantie ge geven: te kort voor een reis naar huis. Volgens minister Klompé (maatschap pelijk werk) met wie de delegatie gis terochtend een onderhoud gehad heeft, zijn de aantallen Italianen thans nog te klein om speciale opvangcentra en tehuizen te creëren. Met het oog op nog te verwachten grotere aantallen Italia nen moet men zich hier echter volgens de minister „al wel reeds op instellen". De arbeidsmigratie zal immers op de duur geheel vrij worden. Het woningprobleem voor de gehuw de Italianen na één jaar in Neder land hebben zij recht op overkomst van hun gezin zou de delegatie wil len oplossen door het beschikbaar stel len van extra woningen. Gedacht wordt ook aan een Europees woningbouw fonds. in afwachting van eventueel nader be raad in zijn zak. Onbeantwoord bleef de vraag of er buiten ..landbouw" om wellicht ambtena ren van andere departementen op de hoogte zijn geweest van de omkooppo gingen van het Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen. Minister Marijnen negeerde alle vragen op dit punt. Hij beperkte zich tot zijn eigen ambtenaren. Die hebben er in ieder geval geen weet van gehad, zei hij. Wat een nader onderzoek betreft stelde minister Marijnen zich op het standpunt, dat hü niet competent zou ztfn om als arbiter op te treden in de kwestie of oud-minister Mans- holt nu wel dan niet op de hoogte is geweest van de omkooppogingen van het C.B.T.V. Dit bureau houdt vol dat dr. Mansholt destijds wel is in gelicht. Ik heb bovendien geen bevoegdheden, verklaarde mr. Marijnen, om getuigen op te roepen en te horen. De bewinds man kaatste de bal terug naar de ka mer. Deze heeft wel enquête-bevoegdhe den. De kamer hield zich echter (voor lopig) doof. Zij nog vermeld, dat de door de vijf grote fracties gesteunde motie-Biewen- ga (A.R.) met algemene stemmen werd goedgekeurd. In deze motie wordt de re gering uitgenodigd voor 1963 meer geld (thans 120 miljoen) beschikbaar te stel len voor cultuur-technische werken. Mr. Marijnen liet het oordeel over dit ver zoek aan de kamer over. Hij zei geen behoefte te hebben aan de motie. (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Hoe groot het medeleven was met hel verscheiden van de AVRO-directeur. dc heer D. Repko. bleek woensdagmiddag bij de rouwplechtigheid op de Noorder begraafplaats te Hilversum. Honderden medewerkers uit de radio- en t.v.-we- reld, vrijwel het voltallige AVRO-perso- neel en vele kunstenaars en talloze re laties van de ontslapene, bevonden zich op de dodenakker, toen de droeve stoet arriveerde. Nadat de kist, gedekt met de AVRO-vlag en gevolgd door ontel bare bloemstukken, de aula was binnen gedragen, bleek de gereserveerde ruim te veel te klein om allen te bevatten. Namens de regering en de staatssecre taris van O., K. en W. sprak de rege ringssecretaris voor het radiowezen, de heer M. van Veen, die de onverdroten ijver en de grote werkkracht van de overledene releveerde. Verder spraken Hilversums burgemeester, de heer J. J. G. Boot, mr. A. D. Roosjen, voorzitter van de N.R.U., mr. E. Schuettenhelm, voorzitter van de N.T.S.. drs, L. F. Tymstra, directeur van de wereldom roep en de heer F. J. M. Hol, hoofd van de dienst voor personeel en sociale zaken bij N.R.U. en N.T.S. De jaarlijkse kampeertentoonstellmg van de A.N.W.B., „Goed Kamp", is ver huisd naar Amsterdam. Op 16 maart wordt deze expositie, welke door de ja ren heen een soort Mekka voor de kam peerders is geworden, in het nieuwe RAI-gcbouw geopend. „Goed Kamp is een liaison aange gaan met de tentoonstelling van de ,,His- wa", welke de liefhebbers letterlijk al les op het gebied van de watersport laat zien; van schnorkelapparaten voor ama teurduikers tot zeewaardige jachten toe, waaronder één van 45 ton. De „natte" afdeling zal het meeste nieuws bieden, aangezien hier nog let terlijk en figuurlijk een „open vaarwa ter" voor ontwerpers en botenbouwers te vinden was. De kampeersector is na genoeg afgegraasd, maar toch is er ook daar wel het één en ander dat tot de verbeelding spreekt. Tentstofzuigertjes b.v., of de alarminstallatie aan de voordeur" van de tent. of.... de bar becue (spreek uit: babbekjoe), zijnde een houtskoolfornuisje waarop men vlees kan roosteren! De „Caravantasie" zal stellig worden geprikkeld als wij zeggen, dat er maar liefst 160 modellen geëxposeerd zullen worden, waaronder vijftig primeurs. Kort voor de openingsdatum zullen wij zeer uitvoerig over „Hiswa-Goed Kamp" berichten. Tot zolang geduld, liefhebbers van de buitensport! (Van onze Haagse redactie) De Stichting van de Arbeid komt van daag bijeen om zich te beraden over de jongste algemene aanwijzing van de regering inzake de loonvorming. Woens dagochtend heeft de looncommissie van de Stichting van de Arbeid reeds verga derd. Op het ogenblik is de situatie nog zo dat de Stichting van de Arbeid geen van de vele bij haar ingediende C.A.O.'s kan goedkeuren. Interpellatie De Tweede Kamer heeft N.V.V.-voor zitter, drs. Roemers (P.v.d.A.), toege staan volgende week woensdag of don derdag de regering te interpelleren over de jongste algemene aanwijzing inzake de loonvorming. Minister Veldkamp (So ciale Zaken) zal de regeringsbeslissing verdedigen. Zoals bekend heeft het N.V.V. gezegd de algemene aanwijzing naast zich te zullen neerleggen. IN VELE Nederlandse gemeenten is gisteren de ..Dag van Europa" gevierd. Met uiteenlopende manifestaties is het ideaal van de Europese integratie onder de aandacht gebracht. Een advocaat in Was hington, die voor een cliënt te weten moest zien te komen hoeveel ambtenaren werkzaam waren in het nieuwe gebouw van de. uiterst geheime, Amerikaanse centrale inlichtingen dienst, wendde zich hiervoor eerst tot deze dienst zelf, waar men hem echter de gevraag de gegevens weigerde. Ook bij twee Senaatsle den. bij wie hij zijn licht trachtte op te steken, had hij geen succes. Teneinde raad belde de advocaat de Russi sche ambassade in Was hington op. Na zijn ver zoek kenbaar te hebben gemaakt en even te hebben gewacht, kreeg hij te horen: „Er zijn op het ogenblik 3500 amb tenaren, doch te zijner tijd zullen het er 11.000 zijn".

de Stem | 1962 | | pagina 1