U! ZACHTER Bomli van de NRU gaat nu tuinieren 2^ocpezeffc/ kat duiven )ÜDT va" ERTROFFEN RKRIJGBAAR p Wit AEG Slachtoffers luchtramp in massagraf Philips hoger 16 WASS6" Jieuwe moderne dion. Nu gaat U FOCH ZACHT! DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 8 MAART 1962 „DE BAAS" GAAT IN APRIL MET PENSIOEN De balsem met direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Stenen tijdperk Verzoekplaten Cursus Biljartreportage uit Kaatsheuvel MOEILIJKHEDEN ROND „SPORT IN BEELD" Luister naar Kijk naar Terugblik Radioprogramma Kan KLM-overalls nu óók mWM indanthren-blauw HH Lange! onder merk KLM-ÉXTRA WERKKLEDING Mee! v""" e' n™'! Stem-reuilleton Televisieprogramma Nieuwe satelliet BEURS VAN AMSTERDAM inno tot in de kleinste details stijl, standing en comfort in Uw huishouding Ook met volautomatische wasmachines 1 1 Rekord sop is vol- achter. Veilig en oor alle soorten was. j voor wasmachine Waskracht ge- oor de witte èn de vas! )ij Radion Rekord mooi textiel. door W. VAN DER STEEN (Van onze radio- en t.v.-redacteur) Dezer dagen is de heer E. Bomli, sinds 1950 programmadirecteur by de Neder landse Radio Unie, vijfenzestig jaar geworden, hetgeen inhoudt, dat hu aan het einde van deze maand de radiowereld de rug toekeert. De musici in Hilver sum zeggen: „Bomli gaat tuinieren" en ze bedoelen daar mee, dat ..de baas" een rustiger leven tegemoet zal gaan met een beetje radiomuziek op de achter grond en een schat van herinneringen aan een dynamische tüd, waarin hu de radio zag uitgroeien tot een van de modernste media onder de massacommuni catiemiddelen. Deze scheidende radiopionier zal dan zyn functie overdragen aan de heer R.A.Th. Herckenrath, die voorheen waarnemend hoofd was van de af deling muziek by de NCRV. (Advertentie) Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig in de rrijdens een gesprek in zijn mooie werk- kamer in een villa aan de Hilver- sumse Heuvellaan was de heer Bomli graag bereid, om nog eens iets te ver tellen over ,,het stenen tijdperk" van de radio, waar hij in 1930 mee in con tact kwam. Hij werd toen aangesteld als assistent-redacteur van de radio- gids bij een omroepvereniging, die in de volksmond de naam had „Van Ar moede Rammelt Alles". Een roman tische tijd noemde de heer Bomli het, want in die jaren beschikte de radio slechts over een zendtijd van bijna vijftig uren, die mondjesmaat over de diverse omroepen werden verdeeld Reeds na een korte aanloopperiode werd de heer Bomli benoemd tot chef van de programma-afdeling van de VARA. Een uitzending in die jaren van een „bont programma", dat op zaterdag avond om zeven uur begon en tot mid dernacht duurde, mocht nooit meer dan vierhonderd gulden kosten. Daar kun je tegenwoordig zelfs geen be kend combo langer dan twintig mi nuten voor laten spelen. Ook toen al verdienden de buitenlanders veel meer dan de Nederlandse topartiesten. De heer Bomli herinnerde zich nog, dat men destijds aan een bekend Neder lands musicus, die een radiorecital gaf slechts twintig gulden kon uitke ren. Toch maakte die periode de radiomen sen bijzonder inventief. De luiste raars waren bijzonder gesteld op gram mof oonplatenprogramma's en dank zij deze interesse kwam de heer Bomli toen op het lumineuze idee. om een verzoekplatenprogramma te lanceren. Hij noemde het: „Men vraagt., wij draaien.'", dat een enorme populariteit verwierf en jarenlang in de ether kon worden gehandhaafd. Reeds na de eerste uitzending lag zijn bureau vol postzakken met tienduizenden brief kaarten van luisteraars, die graag een bepaalde plaat wilden horen. De stroom was zo overstelpend, dat men reeds veertien dagen na de start via de mi crofoon moest mededelen, dat de men (Advertentie) voorlopig voor twee jaren vooruit kon Hoewel de NRU tegenwoordig over een prachtig archief beschikt, waarin vele magnetofoonbanden en lakplaten van oude uitzendingen bewaard worden betreurde de heer Bomli het, dat de radio juist uit die beginperiode alleen maar eendagsvliegen produceerde, waarvan niets bewaard is gebleven. f")nze gastheer, die niet alleen directeur is van de vijf NRU-orkesten, maar tevens jarenlang de supervisie heeft gehad over de hoorspel-afdeling, de muziekbibliotheek, de discotheek en de afdeling programma-coördinatie van de Nederlandse Radio Unie, sprak met enthousiasme over die pionierstijd toen de gehele jeugd van Nederland nog kon genieten van de avonturen van „Ome Keesje". De schrijver Willem van Cappelen had het in die dagen zo druk met het schrijven van hoorspelteksten, dat het meermalen voorkwam, dat Van Cappelen vlak voor de uitzen ding nog naast de hoorspelkamer hij zijn secretaresse de teksten stond te dicteren, die dan stilletjes onder de studiodeur werden doorgeschoven, omdat de medespelenden reeds de dialogen voor de open microfoon voordroegen. Bleef Van Cappelen soms iets hij het tempo achter, dan waren er altijd artiesten die met improvisaties de minuten vulden tot er weer enige tekstblaadjes op de drempel van de studiodeur ver schenen... Tijdens de bezetting nam de heer Bomli ontslag. Na de oorlog keerde hij bij de omroep terug. Eerst werkte hij bij „Herrijzend Nederland" en daarna bij „Radio Nederland in Overgangs tijd". Alles moest van de grond af worden opgebouwd, want de Duitsers hadden de studio's grondig leeggesto len. Nadat in 1947 de Nederlandse Radio Unie onder voorzitterschap van de bekende dominicaan prof. J. B. Kors o.p, was opgericht, werd de heer Bomli hoofd van de afdeling muziek en vijf jaren later volgde zijn benoe ming tot directeur van de programma- dienst. Deze radiopionier, die aanvan kelijk als onderwijzer was opgeleid en zelfs meermalen vioolsoli voor de mi crofoon heeft uitgevoerd, verplichtte de laatste jaren vele jonge musici aan zich toen hij de zakelijke leiding in handen nam van de bekende dirigen tencursussen van de NRU. Deze cur sussen werden bekend tot ver in het buitenland en velen van de huidige bekwame dirigenten verkregen hun internationale reputatie dank zij deze unieke cursus. Dat tegenwoordig een indrukwekkende rij van uitstekende ensembles de zend tijd van de Nederlandse omroepen vul len is mede te danken aan uitnemend en ver vooruitziend beleid van deze radiopionier, die daarmede heeft aan getoond, dat de samenwerking tussen de „zuilen" beter is dan de tegenstan ders vaak beweren. Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling mei Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wagineer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. ^Jaar w(j vernemen ligt het in de be doeling van de Nederlandse Televi sie Stichtng om zondagmiddag 11 maart een uitgebreide tv-reportage te geven van de Europese kampioen schappen ereklasse driebanden uit Kaatsheuvel. Momenteel wordt er in Hilversum druk gediscussieerd over de nieuwe organisatievorm van de wekelijkse tv-rubriek Sport in Beeld", welke, zoals bekend, door de gezamenlijke omroepen, met uitzondering van de NCRV, zondagavond op het beeld scherm wordt gebracht. Siebe van der Zee, hoofd van de AVRO-tv en tevens voorzitter van de sportcommissie van de NTS, heeft een uitvoerige nota ingediend, waarin hij een lans breekt voor de huidige situa tie. De medewerkers aan „Sport in Beeld" zouden dan namelijk in dienst blijven van hun eigen omroepvereni gingen en worden toegewezen aan de sportcommissie. Naar wij vernemen is ook de KRO een voorstander van dit plan. Daarentegen is er een plan van de heer J. W. Rengelink, die een apart orgaan bij de NTS wil stichten vQor sportzaken, zoals het journaal en het bureau filmzaken. Dit NTS-or- gaan zou onder supervisie komen te staan van de samenwerkende omroe pen, maar zelf de sportuitzendingen onder NTS-vlag verzorgen. De VARA en de VPRO zijn voorstanders van laatstgenoemd plan, omdat men op deze wijze niet alleen een betere coör dinatie kan bereiken, maar bovendien op veel efficiënter wijze de extra-uit zendingen over sport kan plannen en voorbereiden. De heer Rengelink heeft bezwaar tegen het plan zoals het thans functioneert, omdat de heer Siebe van der Zee zowel hoofd van AVRO's televisiebedrijf is als voorzitter van het tv-sportbureau. (Advertentie) Op Hilversum I (402 m) bi*engt de NCRV om 20 uur het blokprogramma „Donderdaigavondmozaïek" met o.a. „Op volle toeen" en om 20.25 uur de avonturen van inspecteur Scott. Om 20.55 u. volgt de ensemble-parade en om 21.25 uur de wedstrijd „Da's voor de kas". Johan Bodegraven leidt om 21.50 uur de rubriek „Doe wat terug" en om 22 uur kunt u luisteren naar muziek voor miljoenen. Het Heksterkwartet mu siceert om 23 uur, terwijl tot slot van de avond om 23.30 uur de rubriek ,,Vers in het gehoor" wordt uitgezonden. Op Hilversum II (298 m) speelt om. 20.05 uur het omroeporkest a.l.v. Henk Spruit. Daarna kunt u om 21 uur luis teren naar het hoorspel „Zoetwater- kout". Los Fronterizos brengen om 22.10 uur muziek uit Argentinië. Ten slotte is er om 23,10 uur „Discotaria". Na het journaal biedt de NCRV om 20.20 uur de rubriek „Memo", om 20.30 uur gevolgd door een opvoering van het tv-spel „De grote veroveraar" van Te rence Rattigan met medewerking van Coen Flink, Sigrid Koetse, Maxim Ha mel, Jan Retel, Johan Schmitz, Cas Baas, Jaap Maarleveld, Johan Lanting, Paul Cammermans, Heieen Pimentel, Ingeborg Elzevier, Jan Blaaser, Onno Molenkamp, Therese Steinmetz, Hans Pauwels en Rob v. d. Linden. De dag sluiting wordt verzorgd door ds. Lang straat uit Arnhem. België Vlaams biedt om 20.20 uur de speelfilm „De inspecteur-generaal" ge maakt naar „The revisor" en om 22.10 uur een reportage van de aankomst van de zesdaagse in Antwerpen. De AVRO herdacht gisterenavond zijn overleden directeur, de heer D. Repko, met een treffende reportage van de be- aardingsplechtigheid, waarna een minuut stilte in acht werd genomen. In „Sport- panorama", ditmaal gepresenteerd door Piet Duinker en niet door Aad van Leeu wen, zoals op de beeldbuis te lezen stond, werd aandacht besteed aan de nieuwe Hilversumse wielerbaan, het Amsterdamse honkbalcentrum, zomede het gouden jubileum van het Olympisch Stadion, waarover men een filmpje toon de met tal van historische fragmenten uit de dagen der oude glorie. Met bij zondere waardering maken wij gewag van „Spiegelgevecht om woorden", waarin Jan Moraal een beatnik-achtige show rond Ton von Duinhoven vervaar digde. Een knap werkstuk met een mar kante regie en geluidsmontage van Jef de Groot. Van geheel andere orde was de komedie „Mijn zuster Eileen", waarin ook nu de dames verwikkeld raakten in dolle situaties. Hilversum l 402 m DONDERDAG 8 MAART KRO: 12,00 Middagklok-noodklok 12,04 Lichte gram. 12.25 V. d. boeren 12,35 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12,38 Chansons de France 12,50 Act. 13.00 Nws. 13,15 Lichte orkestmuz. en zangsol. 13,40 Kopstukken, licht progr. (herh.) NCRV: 14,00 Lichte muz. 14,25 Orkestwerken van Deense comp. (gr.) 15,15 Pianorecital (gr.) 15,35 Klass. ka- mermuz. (gr.) 16,00 Bijbeloverd. 16,20 Kamer- muz. 17,00 V. d. jeugd 17,30 Gram. 17,40 Beursber. 17.45 Metropole-ork. 18,15 Sport- rubr. 18,30 Barokkoperens. 18.50 Soc. per spectief. lez. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje 19,15 Geest, liederen (gr.) 19.30 Radiokrant 19,50 Pol. lez. AR 20.00 Donderdagavondmozaiek, gev. progr. 22.30 Nws. 22,40 Avondoverdenking 22,55 Boek- bespr. 23.00 Kamermuz. 23,30 Vers in het gehoor, lit. progr. 23,55-24,00 Nws. VRIJDAG 9 MAART NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7,10 Lichte gram. 7,30 Gewijde muz. 7,50 Het brood des levens, med. 8,00 Nws. 8,15 Radiokrant 8.35 Lichte gram. 8,50 Walsmuz. (gr.) 9,00 V. d. zieken 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw 10,10 Pianospel (gr.) 10,15 Morgend. 10,45 Zang recital 11,15 V. d. oudere luisteraars. Hilversum 2 298 m DONDERDAG 8 MAART AVRO: 12,00 Lichte muz. 12,30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12,33 Lichte muz. en zangsol. 13,00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13,30 Dansork. en zangsol. 14,00 Pianoduo 14,30 V. d. vrouw' 15,05 Koper- ork. 15,30 Voordr. 15,50 Klavecimbel-recital 16,20 Mercator 1512-1594. klankb. 16,50 Lichte gram. v. d. jeugd 17,30 V. d. jeugd 18,00 Nws. 18,15 Act. 18,20 Lichte gram. 18,30 Sport- praatje 18.35 Gespr. brief 18,40 Lichte muz. 19,00 V. d. kind. 19.05 Ga er eens even voor zitten: liedjes en het Vogelkwartier, hoorspel 20,00 Nws. 20,05 Omr. ork. en sol. 21,00 Zoutwaterkout. hoorspel 22,10 Muz. uit Argentinië (gr.) 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23,00 Sportact. 23,10 Nwe. gram. 23,55- 24,00 Nws. VRIJDAG 9 MAART VARA: 7.00 Nws. 7,10 Ochtendgym. 7,23 Lichte gram. 8,00 Nws. 8.18 Lichte gram. 9,00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Klass. orkestmuz. (gr.) 9.40 Schoolradio. VPRO: 10,00 Inzicht en uitzicht, lez. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 V. d. vrouw 11,00 V. d. kleuters 11,15 Pianorecital 11,30 Orgelspel en zang. Brussel - Vlaams DONDERDAG 8 MAART BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.02 Lichte gram. 12,30 Weerber. 12,35 Amus. muz. 12,50 Beursber. 13,00 Nws. 13,15 Kamermuz. 14,00 Schoolradio 16.00 Beursber. 16,06 Franse les 16.21 Schoolkoren 17,00 Nws. 18,15 Piano recital 18,20 V. d. sold. 18,50 V. d. toeristen 19,00 Nws. 19,40 Lichte gram. 19,50 Vrije politieke tribune 20,00 V. d. vrouw 21.00 Amus. muz. 22,00 Nws. 22,15 Ork.muz. 22,55- 23,00 Nws. Brussel - Frans DONDERDAG 8 MAART BRUSSEL 484 m 13.00 Nws. 14,13 Kamer muz. 15,03 Lichte muz. 16,08 Kamermuz. 17,00 Nws. 17.30 Pianorecital 18,30 Lichte gram. 19.05 Muz. feuill. 19,30 Nws. 20,00 Gram. 22,55 Nws. Misschien, heel misschien, hehhen de Amerikaanse ruimtevaartopperhoof- aen gezegdmag Glenn in de toekomst een ontmoeting hebben met zijn Rus sische collega Titov. Maar dan op voor waarde dat er een oprechte uitwisse- hng van gegevens plaatsvindt, is er serieus aan toegevoegd. Het moet geen kletspraatje worden, daar heb je niets aan. Een hele tijd heb ik over de ko mende ontmoeting tussen de twee mannen, die als enigen ter wereld drie nhmterondjes rond de aarde gemaakt "ebben, zitten mediteren. Het lijkt me een merkwaardige bijeenkomst te wor den. Het zal wel aan mijn ondeskun- ai9heid liggen, maar ik kan me met 0cen mogelijkheid een ander gespreks- erloop voorstellen dan het volgende: Glenn: Hello! Titov: Hello! G: Dat ging hard hè? T: Nou! Was jij bang? G: Beetje. Jij? T: Ook* een beetje. (Politiek com missaris fluistert hem iets in het oor) O nee, ik bedoel: nee! G: O. Nou, ik ook niet zo erg. T: Kon jij alles goed zien? G: Ja, mooi hè? T: Ja, prachtig. G: Nou. T: Zou jij weer durven? G: Best. Jij toch ook? T: Tuur lijk. G: Maar mijn vrouw vindt 't eng. T: O. G: De jouwe niet? T: 'k Weet niet. G: O. Enzovoorts. Of zouden ze elkaar mechanische, nautische, elektronische en andere ge heimen van hun capsules uit de doe ken doen? Dat is misschien wel een 'j?ïruc^t>are uitwisseling van gegevens". Maar dat lijkt me veel saaier. Als ik "ruimtevaarder was zou ik met een andere ruimtevaarder best een praatje willen maken. Maar dan niet over ruimtevaren. Ik zou een borrel met em drinken en hem na een uur „ouwe jongen noemen. Maar misschien zou het gesprek aarna dan té oprecht worden... PRAET-MAECKER agatha chrisiie een tussen de 61) Het gaat inderdaad om een overbrug gingsperiode, juist zoals u zegt. Geluk kig zijn de meeste mensen heel kort van memorie." „Dat hopen we tenminste maar in dit geval. Maar ja, er zijn daar in zeer kort tijdsbestek dingen gebeurd die wel in staat zijn op de zenuwen te werken van liefhebbende mama's en papa's. De sportlerares, de lerares Frans., en dan nog een derde leraresalle drie ver moord." „Inderdaad." „Ik heb gehoord," vervolgde de heer Robinson, „je hoort zoveel tegenwoor dig dat die ongelukkige jonge vrouw die hiervoor aansprakelijk is, van jongs- af een abnormale angst voor onderwij zeressen moet hebben gehad. Een diep ongelukkige schooltijd.Psychiaters we ten daarvan wel wat te maken: Zij zul len in elk geval wel aansturen op een vermindere toerekeningsvatbaarheid, zo als ze dat tegenwoordig noemen." „Die keus lijkt me ook niet slecht!" gaf Poirot te kennen. „U wilt me wel verontschuldigen als ik zeg dat ik even wel van harte hoop dat ze daarmee niet het minste succes zullen oogsten." "1?I^airmee stem ik van ganser harte in. Wat een afschuwelijk koelbloedige moordenaarster! Maar men zal natuur lijk alle mogelijke goeds omtrent haar karakter vertellen, haar eervolle staat van dienst in de oorlog., ik meen zelfs- contra-spionage. Dit laatste woord kreeg speciale be tekenis door de half-vragende toon waarop het werd uitgesproken. „Ze moet zelfs héél goed zijn geweest in die functie," ging hij iets opgewekter voort „Erg jong nog, maar briljant, van heel veel nut naar twee zijden. Dat was haar vak. Was ze dat maar gebleven Maar ik kan de verleiding wel begrij pen.. de kans om dit keer zelf lang aan slag te blijven en een fikse prijs te winnen." Zachtjes herhaalde hij: "Een bijzonder fikse prijs zelfs!" Poirot knikte. Nu boog de heer Robinson zich naar hem toe. „Waar zijn ze, monsieur Poi rot?" I „Ik denk dat u dat wel zult begrij pen, waar zij zijn!" I „Och, ja, dat wel. Banken zijn hoogst nuttige instellingen, vindt u ook niet?" Poirot glimlachte alleen maar. „Kom, wij hoeven heus geen verstop pertje te spelen, waarde heer. Wat bent u van plan ermee te doen?" „Ik heb even gewacht." „Waarop?" „Laten we zeggen., op wenken, op ideeën en voorstellen." „Juist, dat begrijp ik." „U begrijpt, ze behoren niet aan mij. Ik zal het bijzonder op prijs stellen wan neer ik ze kan overdragen aan de recht hebbende. Maar dat valt niet zo dade lijk vast te stellen, als ik de situatie juist taxeer." „Regeringen verkeren tegenwoordig in een moeilijke positie," verzekerde de V dtoÜrtriWimiÈïiiÓi Met heer Robinson. „Zij zijn kwetsbaar, zal ik maar zeggen. Door al die olie en uranium en cobalt en de rest zijn de buitenlandse betrekkingen een uitermate delicate aangelegenheid geworden. Hoofdzaak blijft dat Harer Majesteits regering naar waarheid kan verklaren op generlei wijze kennis te hébben ge kregen van de zaak." „Maar ik kan dit hoogst belangrijke depot natuurlijk niet een onbeperkte tijd op mijn bank laten staan." „Precies! Daarom kom ik U het voor stel doen het aan mij ter hand te stel len." „Ah!" zei Poirot. „En waarom, als ik vragen mag?" „Ik kan u enkele voortreffelijke rede nen opsommen. Deze juwelen., gelukkig zijn wij geen ambtenaren en kunnen we dingen dus netjes bij hun naam noe men zijn het onbetwistbaar eigendom van wijlen prins Ali Yusuf." „Dat heb ik ook vernomen." „Zijne Hoogheid heeft ze ter hand ge steld aan zijn eskader-commandant Raw- linson, met een bepaalde opdracht. Zij moesten buiten Ramat worden gebracht en aan mij worden toevertrouwd." „Kunt u het bewijs daarvan leveren?" „Zeker!" De heer Robinson bracht een lange ge le envelop te voorschijn en haalde daaruit enige documenten, die hij voor Poirot op diens bureau neerlegde. Poirot boog zich over de stukken en bestudeerde ze aandachtig. „Alles wijst erop dat het precies zo is als u zegt," concludeerde hij. „Nu dan?" „Vindt u het goed dat ik u nog een vraag stel?" „Uitstekend." „Wat brengen ze u op?" De heer Robinson keek verrast. „Geld natuurlijk, waarde heer, een hele hoop geld." Poirot zag hem nadenkend in de ogen. „Het is een zeer oude en een zeer winstgevende handel," vertelde de heer Robinson. „Er zijn nog vrij veel van ons soort handelaren. Wij vormen een web over heel de wereld. Wij zijn zoveel als de regelaars achter de schermen. Ten behoeve van vorsten, presidenten, politici, feitelijk voor ieder die in het felle licht der openbaarheid treedt, zoals de dichter zegt. Wij werken samen, maar onthoud dit goed: wij houden ons woord. Tussen ons heerst de goede trouw. Al zijn onze winsten hoog, wij zijn eerlijk. Onze diensten kosten geld, maar het zijn ook werkelijk diensten." „Ik begrijp het", gaf Poirot ten ant woord. „Eh bien! U krijgt ze". „Ik geeft u de verzekering dat deze beslissing aan alle betrokkenen grote vol doening zal schenken." De ogen van Ro binson bleven daarbij rusten op de brief van kolonel Pikeaway, die dicht bij Poi- rots rechterhand lag. „Een moment nog. Ik ben maar een mens. En dus nieuwsgierig. Wat bent u van plan ermede te doen?" De heer Robinson keek hem aan en zijn breed, geelkleurig gelaat ontspan de zich tot een glimlach. Hij boog zich voorover. „Dat zal ik u vertellen!" En toen vertelde hij het. 2 Kinderen speelden overal op straat. Hun schelle kreten vervulden de lucht. De heer Pobinson kwam zwaarwichtig uit z'n Rolls gestapt en werd prompt ge torpedeerd door een kleine bengel, die tegen hem opvloog. De heer Robinson duwde het kereltje niet onvriendelijk op zij en keek naar het huisnummer. No. 15. Dat was het. Hij duwde een hekje open en stapte drie treetjes op naar de voordeur. Hij zag keurige witte gordijntjes voor de ramen en een glim mend gepoetste klopper. Een onbeteke nend huisje in een onbetekenende straat in een onbetekenende stadswijk. Maar men bemerkte toch een zeker gevoel van eigenwaarde... De deur werd geopend. Een jonge vrouw van ongeveer vijfentwintig jaar, aardig om te zien, verwelkomde hem met een glimlach. „Meneer Robinson? Komt u binnen." Zij bracht hem naar een kleine zit kamer. Er hingen cretonnen gordijnen en er stonden een TV-toestel en een kleinmodel piano. Zij droeg een donkere rok met daarboven een grijs truitje. „Wilt u een kopje thee? Ik heb het water op staan." „Nee, dank u wel. Ik drink nooit thee. Ik kan trouwens maar kort blijven. Ik kom u alleen maar datgene brengen waarover ik u geschreven heb." „Van Ali?" „Juist." „Is er dan.bestaat er dan geen en kele hoop meer? Ik bedoel.is het wer kelijk waar dat hij is omgekomen? Kan er geen sprake zijn van een vergissing?" „Het spijt mij zeer, maar er is geen vergissing mogelijk," verzekerde de heer Robinson op vriendelijke toon. (wordt vervolgd TE OUD? De mazen in het net van het moderne kiesstelsel in Denemarken hebben het mogelijk gemaakt, dat een l-jarige man zijn stem kon uit brengen bij de gemeenteraadsver kiezingen. De man was in jeite 101 jaar, maar het ponskaartsysteem ging niet boven de honderd. De heren van het stembureau plaatsten de man na raadpleging van hun archieven in de klasse van de 1-jarigen. VERZOEK „Niet storen", stond op een bordje aan de deur van een ho telkamer te Frankfort. De ka merkelner voldeed aan dit ver zoek. Na een dag liet de directie de kamer openen. De gast was door het raam verdwenen zon der zijn rekening van 200 mark te hebben voldaan. GEWOONTE Te Birmingham werd door een re chercheur aan mevrouw Langhead de vraag gesteld, waar zü de moed van daan had gehaald om de man, die in haar woning een inbraak wilde plegen, met een mattenklopper op het hoofd te slaan. „Ik dacht dat het mijn man was, die veel te laat thuiskwam", luidde het bescheid. HOOG In Moskou is dezer dagen een voor lopig ontwerp van een toren van twee kilometer hoogte gereedgekomen. Dui zenden mensen zullen op deze 20e eeuwse toren van Babel naar zons opgang kunnen kijken, ongeacht de bewolking, omdat zij er boven uit steken. „Uw buurman zat in bad. Wilt u dit pakje misschien aannemen?" DONDERDAG 8 MAART NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20,20 Memo 20,30 De grote veroveraar, tv-spel 22,30 Dagsluiting VLAAMS BELG. 19,00 V. d. jongeren 19,30 Sportkron. 20,00 Nws., sportuitsl. en weeroverz. 20,30 Speelfilm 22.10 Reportage v. d. aankomst v. d. Zesdagen van Antwer pen 22,35 Nws. FRANS BELG. 18,30 V. d. kind. 19,00 V. d. vrouw 19,30 De socialistische gedachte 20,00 Journaal 20,30 Film 20,40 De mens van de 20e eeuw, wedstrijdprogr. 21,40 Sociolo gische documentaire over Israël 22,40 Joum. vervolgens Rep. v.d. Zesdaagse te Antwerpen De 111 slachtoffers van de vliegramp in Kameroen waarby een van de Sabe na door Caledonian Airways gecharterd vliegtuig neerstortte, zyn gisteren in een massagraf bügezet. De plaatselijke overheid weigerde toe stemming te verlenen de stoffelijke res ten naar de landen van herkomst te la ten vervoeren. Slechts van vier slacht offers waren familieleden bij de begrafe nis aanwezig. Zes Nederlanders kwamen zoals bekend, bij de ramp om. Een zilver- en paarsgekleurde satelliet van een meter middellijn, met instrumen ten voor dertien verschillende waarne mingen aan boord, is gisteren vanaf Ca pe Canaveral met een drietrapsraket in een baan om de aarde gebracht. Na een uur bleek de satelliet, die voor namelijk de zon geheimen moet ontfut selen, in een ca. 560 km hoge baan om de aarde te draaien, met de van Titov en Glenn bekende snelheid van 28.000 km per uur. De waarde van het 200 kilo zware ruimtelaboratorium is ongeveer 4.5 miljoen dollar. Het zijn gisteren de Philips waarden geweest die bij de opening de stemming van de hoofdfondsen een redelijk aanzien hebben gegeven. De stukken ontmoetten ruime lokale vraag waardoor een koers winst, ten opzichte van de voorgaande slotkoers kon worden geboekt van circa tien punten bij een notering op 1062. Aanbod van het buitenland alsmede winstnemingen waren oorzaak dat de koers, gedurende de verdere beursduur inzakte tot 1052. De elektro-aandelen verlieten de markt op circa 1055. Gister morgen werd als hoogste koers voor de stukken 1068 betaald. AKU's verander den weinig evenals Unilevers. Kon. Olies die eergisteren in Wall Street 3/8 dollar lager noteerden, lagen op f 140,80 circa zeventig cent beneden de slotprijs van dinsdag. In Philips en Kon. Olies werd nog wel het een en ander omgezet. In de hoeken van, de overige internationals was het' stil. Van Wall Street ondervond het Damrak niet de minste steun, omdat de beurs aldaar eergisteren onregelmatig lager was. De Westduitse beurzen waren gisteren praktisch onveranderd. In de staatsfondsenhoek was meer affaire dan men aanvankelijk had ver wacht. De stemming in deze afdeling viel zeker niet tegen. De nieuwste 4 procent 1962 staatslening gaf een licht herstel te zien. 6-3 7-3 Ned. '59 4 li 102% 103% Ned. '47 3% mi »4A AKU A 403% 403% Hoogovens cA 824% 819 Philips GBA 1052% 1056 Unilever cA 186.85 186.55 Kon. Olie A 141.50 140.90 Scheepv. Unie A 150% 153% A'dam Bk A 405 407 Kon. Zout cA 1104 1111 (Advertentie) NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer AKU Kon. Olie 139.50—140.10; Phi lips 1058—1064; Unilever 187.00—187.30 g.l.; Hoogovens wereldconcern 76 fabrieken 125.000 werknemers 127. „Wat was dat?" vroeg Mei, toen Syl vester weer binnenkwam. „O niks", zei Sylvester geruststellend. „Ik moest even helpen; er zat een wiel los". Je begrijpt, dat hij ook Mei niet ongerust wilde ma ken; ondertussen kneep hij hem toch wel een beetje. Papier, om weer een kop te maken had hij niet en zonder Johannes kon er niet overtuigend gebruld worden. Een hele tijd gebeurde er niets. De trein reed verder en als Sylvester de deur open deed en zachtjes aan de machinist vroeg: „Nog niks gemerkt?", antwoordde deze: „Nee mijnheer, maar ze bestaan toch niet". „Ze bestaan niet", zei Sylvester dan, „dat weet ik zeker", en sloot de deur weer. Daarna ging hij aan tafel zitten met de merel op zijn hoofd en zei niets. Mei was in een leunstoel in slaap gevallen en droomde: Ha, ha.... Joep Wittert.... tot ziens Johannes". Verder was er niets te horen, dan de fluit van de locomotief zo nu en dan. Het was al middernacht, toen Sylvester, die ook was ingedut, wakker schrok. De remmen van de locomotief piepten en de trein reed langzamer. Op eens klonk boven het gepiep en gefluit een afgrijselijk gehuil. „Oooeiii". Sylvester sloeg zijn handen voor zijn oren; onmid dellijk daarna begon het huis te wankelen. De stoelen, de tafel en de kasten, alle in zittenden en de koffers van Pierepof vie len over elkaar heen en het huis smakte krakend tegen de grond. Toen hoorde je alleen nog de locomotief, die zich snel ver wijderde....

de Stem | 1962 | | pagina 13