Televisiespel Alexander over grote de Grote 2^ocjeze(jcI kaf duiven Zwart p Wit SNELFIX KANNEN IISJES NNEN geeft extra werklust, verkwikt bij spel en rust Wie wordt opvolger van Avro-directeur? lek Windhonden contra Filatelisten Klankbeeld over Bunschoten Luister naar Kijk naar Terugblik PROCO crème - shampoo Radioprogramma Televisieprogramma Straalbommenwerper valtdrie doden BEURS VAN AMSTERDAM Staatslening: disagio Tf, DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 MAART 1962 R telier ïrkzaamheden wd) DORDRECHT smede 15.-- kostgeld :ot maandagmorgen. ATEN IDSBUREAU. ENE, Noordstraat 5. krijgers, blijkbaar aangetrok ken door het lawaai, met op geheven wapens nader, haia- rin maakte van het ™»el1 haastig gebruik door zich aai de andere rijde van de gans terug te trekken. av.cI ..Ik ben benieuwd hoeveel waardigheid ge te stellen nep tegenover deze macht, rnu onstuimige vriend," mompeJjfn hij meedogenloos en j-'J. zacht lachen vermengde zien met het geschreeuw der san- stormende wachters. HET televisiespel, dat morgen, donderdagavond door de NCRV wordt uitgezonden, handelt over een der grootste veldheren en staatslieden van alle tijden: Alexander de Grote, koning van Mace- donië. Voor een auteur biedt het leven van Alexan der tal van roemruchte episoden, die te dramati seren zijn en die konden inspireren tot groots opge zette produkties in de stijl van Cecile de Mille. TALL CAMMERMANS liJamt hij was een veldheer, wiens ver overingszucht nauwelijks grenzen kende: de zoon van Philippus II van Olympia maakte veldtochten door na genoeg heel Klein-Azië. Hij versloeg de Perzische koning Darius, onderwierp Phoenicie en bezette na een beleg van zes maanden Tyrus. Ook Egypte werd door zijn legers onderworpen. r\e Perzische stadhouder gaf hem dit gebied trouwens gewillig over en ook de bevolking bood nergens weer stand, omdat zij in Alexander de be vrijder zag van het Perzische juk. Bij het orakel van Zeus-Ammon riepen de TlE algemeen programmaleider van de AVRO, de heer de Wolf, is door het dagelijks bestuur van de AVRO na het overlijden van de heer D. Repko aan gewezen als waarnemend directeur. De heer Hans van Overvest. hoofd van de afdeling ernstige muziek, neemt tijde lijk de plaats van de heer H. de Wolf in de programmaleiding in. De heer Henk de Wolf is een van de oudste radiomedewerkers in Hilversum en hij zal over enige jaren met pen sioen gaan. Reeds in 1926 kwam hij in dienst van de Hilversumse draadom roep, de voorloper van de AVRO. Hij doorliep successievelijk alle rangen in het radiobedrijf tot in 1953 zijn aan- ling volgde als algemeen programma leider. Zijn grootste bekendheid kreeg hij met zijn radiorubriek „Het klokje van zeven uur". Daarnaast schreef hij vele kinderboeken. Hoewel er in radio- kringen als opvolger van de heer D. Repko de namen van de heren J.C. Bongenaar, administrateur, en het hoofd van de televisiesectie Siebe van der Zee worden genoemd, lijkt het ons waarschijnlijker, dat voor deze verant woordelijke functie een financieel-eco- nomisch geschoolde kracht uit het za kenleven wordt aangetrokken. JN het programma-onderdeel „Da's voor de kas" komen op donderdagavond 8 maart voor de NCRV-microfoon tegen elkaar uit de Bredase windhonden-ren- vereniging en de afdeling Katwijk van Philatelica. Men zou kunnen zeggen dat de Katwijkse postzegelverzamelaars een „herdruk" krijgen, omdat door techni sche moeilijkheden de vorige uitzending uit Katwijk niet tot zijn recht kwam. De wedstrijd wordt nu gespeeld in Koordwijk. Jk dacht dat jij zo tegen de tele visie was," zei ik verbaasd tot 'n ken nis bij wie ik even aanliep. In zijn kamer stond namelijk zo'n kijkkast, sen beetje wat ouder model al, maar het was er toch een. „Dus je hebt ook gecapituleerd?" meesmuilde ik, „je 'noest toch helemaal niks van die t.v. hebben?" ■Moet ik ook niet" antivoordde hij ge heimzinnig, „en daarom heb ik dit amg gekocht'. Hij lachte triomf ante- 'yk Ik zal hem wel verschrikkelijk dom aangestaard hebben en gelukkig kreeg ik toen de verklaring. „Kijk", zt' hij' dat is een heel oude knar, die het helemaal niet meer doet, en die ik voor vijfentwintig gulden ge kocht heb, en als nu de buren van hiernaast of van hierover of van hier achter weer komen vragen of we ko ven kijken omdat het vanavond toch weer zo leuk is, dan zeg ik gewoon: hoeft niet meer, mensen, hoeft niet meer% ik heb zelf t.v." Hij had het ding met opzet zo ge plaatst dat het van buitenaf goed zichtbaar was. „Alle buren en ken nissen komen altijd, met de allerbes te bedoelingen natuurlijk, vragen of we komen kastje-kijken" verklaarde hij, „en ik vind er eigenlijk nooit iets aan, ik heb veel liever een boek. Maar als je dat dan zegt dan zie je ze den- ken-, 't is zonde, ze kunnen het niet betalen. En daarom heb ik nu een nep-t.v., min of meer als burenver- schrikker, snap je!" „En als ze nu op den duur merken dat het ding nooit aanstaat, wat dan?" wilde ik we ten. „Nou" zei hij tevreden, „nou, dan geloven ze misschien eindelijk dat ik er niks aan vind!" PRAET-MAECKER SIGRID KOETSE priesters hem uit tot godenzoon en ver kondigden hem de wereldheerschappij. Zijn erfvijand werd door hem. in de nabijheid van de Eufraat cn Tigris, in een gigantische veldslag beslissend ver slagen. Maar ook daarna bleef Alexan der de Grote een rusteloze veldheer, die „de grenzen der wereld wilde be reiken". Hij was een der allergrootste leiders uit de wereldgeschiedenis. Zijn vroege dood verijdelde zijn plan om heel de wereld te verenigen in een gemeenschappelijke cultuur. Het tv-spel voert de kijkers terug naar de tijd die beheerst werd door de man, aan wie fabels, gedichten en legenden werden gewijd. Onder de titel ..Adven ture Story" schreef Terence Rattigan het spel dat onder regie van Peter Koen op het scherm wordt gebracht. De rol van Alexander wordt gespeeld door Coen Flink. Verder werken mee: JN het programma „Prisma" van vrij dagavond 9 maart is een kort klank beeld opgenomen over Bunschoten- Spakenburg De afsluiting van de Zui derzee betekende voor de bevolking van beide plaatsjes het onherroepelijke ein de van een eeuwenlange familietraditie in de visserij. Het pleit voor het aan passingsvermogen van deze aan zee verknochte landgenoten, dat zij snel wisten om te schakelen naar de voor hen enige bestaansmogelijkheid: de in dustrie. De overwinning van de ma chine op het visnet is weliswaar niet volledig geweest. Nog steeds trekken de ras-vissers er in het seizoen op uit. Maar toch zijn de vissersdorpen Spa kenburg en Bunschoten vissersdorpen geworden. De industriële welvaart spoelt over ons land en ook deze dor pen ontvangen hun deel. Het volk van de zee is echter niet vergeten, zoals blijken zal uit het klankbeeld „Tussen wal en schip", dat werd samengesteld door Jan de Visser. COEN FLINK Sigrid Koetse, Maxim Hamel, Jan Re- tcl, Johan Schmitz, Cas Baas. Jaap Maarleveld. John Lanting. Paul Cam- mermans, Heieen Pimentel. Ingeborg Elsevier, Marie-Louise de Vries, Jan Blaaser, Onno Molenkamp, Therèse Steinmetz, Hans Pauwels en Rob van der Linden. De decors zijn van Jan van der Does. Op Hilversum I (402 m - fm 92.6 MHz kan. 19) speelt om 20.15 uur voor de NCRV het radio filharmonisch orkest o.l.v. Jearr Fournet o.a. het concert voor altviool en orkest van Bartok. Om 21.20 uur volgt „Mozaïek" o.l.v. Jo Bos. Het Nederlands strijkkwartet komt om 21.50 uur voor de microfoon. Tenslotte is er om 23.20 uur de rubriek „Platennieuws". Op Hilversum II (208 m - fm 96.8 MHz kan. 33) biedt de VARA om 20.05 uur serenade- muziek voor strijkorkest; om 20.50 uur geeft de sopraan Maria van Dongen een (Advertentie) recital. Het hoorspel „Witte telefoons" wordt om 21.20 uur onder regie van Jan C. Hubert opgevoerd. Daarna kunt u om 22.40 uur luisteren naar de rubriek „Hart op de tong" en om 23.20 uur naar jazz- magaz'me. Na het journaal volgt om 20.20 uur AVRO's televizier en om 20.30 uur de rubriek „Sportpanorama". Jan Moraal schreef een fantasie, getiteld „Spiegel gevecht om wooi'den", dat om 21.00 uur wordt uitgezonden. Om 21.40 uur volgt een nieuwe aflevering van „Mijn zuster Eileen" en tenslotte is er om 22.10 uur de artistieke discussie in „De Kring". België Vlaams vertoont om 20.20 uur een documentaire over het galvaniseren. Om 21.15 uur volgt de- tv-western „Bo nanza" en om 22.05 uur een wetenschap pelijke uiteenzetting over de rol van de eiwitten in het menselijk lichaam. De journaaldienst heeft de laatste tijd blijkbaar gebrek aan filmnieuws. want herhaaldelijk ziet men de mededeling op het scherm: „De uitzending wordt voort gezet te 20.20 uur". Daarbij dient men dan nog te bedenken, dat de commentator regelmatig voor de lens verschijnt om zijn „laatste" telexnieuws voor te lezen. Is de chronometer stuk of kampt men soms met stagnatie in de aanvoer van de film cassettes? Enfin, dat zullen we dan van avond wel bemerken. Na een bijzonder charmant filmpje, waarin de ciheast een geslaagde poging deed. zich in de kinderwereld te ver plaatsen, volgde de documentaire „Het miljoen dollar trio", welke een gunstiger tijdstip verdiende dan de uitzending op vastenavond. Overigens zullen de ware muziekliefhebbers zich daardoor niet heb ben laten weerhouden. Dit was magnifiek musiceren met een natuurlijkheid van grootmeesters, die niet aan camera of microfoon denken. De hoofdfilm van de avond „The smal lest Show on Earth" welke oorspronke lijk op tweede kerstdag zou worden ver toond en later nogmaals moest worden uitgesteld, was een heerlijke Engelse ko medie, die genoeglijke ontspanning bood. de R. f L 't nieuwste! 't handigsteI milder schuim, schoner haar Froco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 65 ct. Morgen haarwassen volgens deze nieuwe methode! Hilversum 1 - 402 m WOENSDAG 7 MAART HILVERSUM I. 402 m 12.00 Operamu- ziek (gr.) 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12,33 Lichte muziek 12,53 Grammo foonmuziek, eventueel actualiteiten 13,00 Nieuws 13,15 Lichte muziek 13,45 Orkest muziek (gr.) 14.20 Kamermuziek (gr.) 15.00 Jeugdconcert 15,45 Programma over vrije tijdsbesteding 16.00 Voor de jeugd 17,20 Lichte orkestmuziek (gr.) 17.40 Beursbe richten 17,45 Het Spektrum, lezingen 18.00 Kamermuziek (gr.) 18,19 Koorzang 18,30 Radio-Volksuniversiteit: Mens en weten schap - III - Historicus, door prof. dr. F. N. Huhenholtz 19,00 Nieuws en weerbericht 19,10 Op de man af, praatje 19,15 Leger des Heilsmuziek (gr.) 19,30 Radiokrant 19,50 Godsdienstige samenzang 20,15 Filharmo nisch orkest en solist 20,55 De ontwikkeling van enkele sociaal-geneeskundige voorzie ningen, lezing 21.20 Lichte orkestmuziek en zangsolist 21,40 Kanttekeningen bij de voor pagina 21.50 Strijkkwartet 22,30 Nieuws 22.40 Avondoverdenking 22,55 Orkestconcert 23,20 Platennieuws 23,55-24,00 Nieuws. DONDERDAG 8 MAART KRO: 7,00 Nieuws 7,15 Pianorecital (gr.) 7,30 Voor de jeugd 7,45 Morgengebed en overweging 8,00 Nieuws 8,18 Lichte gram- mofoonmuziek 8,50 Voor de vrouw 9.35 Wa terstanden 9,40 Schoolradio NCRV: 10,00 Grammofoonmuziek 10.15 Morgendienst 10.45 Zangrecital (gr.) KRO: 11,00 Voor de zie ken 11,45 Gewijde muziek. Hilversum 2 298 m WOENSDAG 7 MAART HILVERSUM II, 298 m VARA: 12,30 Me dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw 12,33 Voor het platteland, praatje 12,38 Orgelspel 13,00 Nieuws 13,15 Zigeunerorkest en zangsoliste 13,45 Ges proken portret 14,00 Kamermuziek 14,20 Noord-Hollands Filharmonisch orkest, koor en solisten 15,10 Op reis door de wereld, lezing 15,20 Voor de jeugd 17,00 Hammondorgelspel 17,20 Lichte orkestmuziek en zangsoliste 17,50 Re geringsuitzending: De aanmelding van eer- ste-jaars studenten in de tandheelkunde voor het studiejaar 1962-63, door prof. dr. H. M. J. Scheffer, directeur van het tand- heelkudig instituut te Utrecht 18,00 Nieuws en commentaar 18,20 Lichte gram mofoonmuziek 18,30 Lichte muziek 18,50 Ac tualiteiten 19,00 Voor de kinderen 19.10 VARA-Varia en lichte grammofoonmuziek 19.20 Kanttekeningen, lezing VPRO: 19,30 Voor de jeugd VARA: 20,00 Nieuws 20,05 Strijkorkest 20,35 Zestig jaar levenserva ring, lézing 20,50 Zangrecital 21,20 Witte te lefoons, hoorspel 22,30 Nieuws 22,40 Hart °P de tong, actuele problemen 22,55 Viool en piano 23,30 Jazzkroniek 23,55-24,00 Nieuws. DONDERDAG 8 MAART AVRO: 7,00 Nieuws 7,10 Ochtendgym nastiek 7,20 Lichte grammofoonmuziek VPRO: 7,50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws 8,15 Lichte grammofoonmuziek 9,00 Gymnastiek voor de vrouw 9,10 De goente- man, praatje 9,15 Klassieke grammofoon muziek 9.40 Morgenwijding 10,00 Lichte grammofoonmuziek 10,50 Voor de kleuters 11,00 Kookkunst, lezing voor de vrouw 11,15 Zangrecital (gr.) 11,30 -Toneel-Camera, vice versa, klankbeeld. Brussel - Vlaams WOENSDAG 7 MAART BRUSSEL. 324 m 12,00 Nieuws 12,03 Lichte grammofoonmuziek 12,30 Nieuws, 12,35 Lichte muziek 12,50 Beursberichten 13,00 Nieuws 13,15 Kamermuziek 14,00 School radio 15,00 Pianorecital 15,20 Operettemu ziek 16,00 Beursberichten 16,06 Engelse les 16.21 Operettemuziek 17,00 Nieuws 17,15 Lichte grammofoonmuziek 17,50 Boekbespre king 18,00 Symfonie orkest 18,10 Lekenmo- raal en filosofie 18,20 Voor de soldaten 18,50 Sportkroniek 19.00 Nieuws 19,40 Grammo foonmuziek 20,00 Klankbeeld 20,15 Interna tionaal Belcanto Festival 21,30 De zeven kunsten 21,45 Orkestmuziek 22,00 Nieuws 22,15 Koorzang 22,25 Etnische muziek 22,55 Nieuws 23,00-23,15 Voor de zeelieden. agafha christie een tussen de 60) O, ja. daar ben ik zeker van," be vestigde Eileen Rich. ,,Dat heb ik al door beseft. Dat is wat ik eigenlijk no dig heb het is de grote liefde van mijn leven." Wees dan geen dwaas! Ik doe je een goed aanbod," verzekerde juffrouw Bulstrode. ,,Dat wil zeggen: als alles hier terechtkomt. Het zal ons misschien twee a drie jaren kosten voordat Mea dowbank weer is wat het geweest is. Jij zult je eigen ideeën erop nahouden, die ongetwijfeld anders zijn dan de mij ne. Maar ik zal naar je ideeën luiste ren. Misschien zal ik de mijne op som mige punten ervoor prijsgeven. Jij zult natuurlijk vee] anders wensen, of niet soms?" ,\In sommige opzichten wel, ja," be kende Eileen Rich. ,,Ik zou het accent veel meer willen verleggen naar leerlin gen die werkelijk de moeite waard zijn., die later in de maatschappij iets zullen betekenen." „Aha, ik begrijp je," zei juffrouw Bulstrode. .Het snobistische element staat je niet aan, hè? Maar laat ik je dit vertellen, lieve kind. om het soort meisjes te krijgen dat jou voor ogen staat, heb je dat snobistische element toch nodig. Dat element is bovendien erg klein, weet je.Een paar buitenlandse meisjes van koninklijke bloede, een paar klinkende namen en alle malle ouders van hier en van overal willen hun doch ters op Meadowbank hebben. Verdringen elkaar om hun dochtertje geplaatst te krijgen. En wat heb ik daarmee bereikt? een reusachtige wachtlijst, waaruit ik kiezen kan. Zo krijg je ook de keuze die je hebben wilt. Snap je? Ik heb mijn leerlingen ook altijd met zorg gekozen Enkelen om hun karakter, enkelen om huji goede aanleg, anderen omdat zij in derdaad voor hoger onderwijs bestemd waren. „Je bent nog jong, Eileen, en vol idealen. Dat is goed. En bet gaat ook echt om het bestwil van de leerlingen Maar als je wilt slagen in het leven moet je ook commercieel zijn. Het zal ontzaglijk veel van ons vergen om Mea dowbank weer op de been te helpen. Ik zal enkele goede relaties persoonlijk moe ten bewerken om ze ertoe te brengen hun dochters weer naar me toe te stu ren. En dan zullen de anderen wel vol gen. Laat mij daarbij maar begaan, dan zul jij ook je zin krijgen. Meadowbank komt er bovenop en wordt vast wel weer een pracht van een school!" ,,De beste van heel Engeland!" riep Eileen vol geestdrift uit. „Uitstekend," zei juffrouw Bulstrode, maar. Eileen, ga naar de kapper en laat je haar kort knippen en neem een ander kapsel. Met dat knoedeltje wordt het nooit watl Maar nu." de toon van haar woorden veranderde op slag, ,,nu moet ik naar Chaddy" Juffrouw Bulstrode ging daarop naar de kamer van juffrouw Chadwick en nam plaats naast haar bed. Juffrouw Chadwick lag daar doodsbleek en on be weeglijk. Een politieambtenaar zat met een notitieboekje voor zich naast haar bed. Aan de andere zijde van het bed zat juffrouw Johnson. Zij zag juffrouw Bulstrode aan en schudde zachtjes haar hoofd. „Hallo, Chaddy!" groette juffrouw Bulstrode vriendelijk. Zij nam haar slap pe hand in de hare. Juffrouw Chadwick keek haar aan. „Ik moet je zeggen," begon zij, .Eleanor, dat heb ik gedaan.' „Ja, liefje, dat weet ik," gaf juf frouw Bulstrode haar ten antwoord. „Jaloers," vervolgde Chaddy, „Ik wil de...." „Ik weet het," zei juffrouw Bulstrode nogmaals. Langzaam rolden er een paar tranen over het gezicht van juffrouw Chadwick. „Ik vind het zo afschuwelijk van me Ik was het helemaal niet van planik weet nóg niet hoe ik ertoe gekomen ben!" „Denkt er maar niet meer aan, troostte juffrouw Bulstrode. „Maar dat kan niet ik zal 't mezelf nooit vergeven.." klonk het zacht. Juffrouw Bulstrode drukte de slappe hand wat steviger in de hare. „Hoor eens, lieve. Jij hebt mijn leven gered. Mijn leven en dat van die aardige me vrouw Upjohn. Dat heeft óók iets te betekenen!" „Ik heb maar één wens," fluisterde Chaddy. „Mijn leven te verliezen voor jullie beiden Dan zal alles weer goed zijn gemaakt." Die avond is haar wens in vervulling gegaan. HOOFDSTUK XXIV Een legaat 1 „Er is een zekere mijnheer Robinson voor u, meneer!" „Ah!" zei Her ule Poirot, zijn hand uitstrekkende naar een brief die voor hem op zijn bureau lag. Hij las die brief nog eens door. Daarop zei hij: ,Laat meneer naar binnenkomen, Geor ges!" De brief bevatte maar enkele zinnen. „Beste Poirot, Een zich noemende heer Robinson komt je dezer dagen bezoeken. Mis schien heb je al eens eei'der van hem gehoord. Een zeer gezien man in be paalde kringen. Er is in de tegenwoor dige wereld behoefte aan mannen van zijn slag. Ik meen te mogen zeggen dat hij in het onderhavige geval een goede zaak voorstaat. Dat is een alleszins gerecht vaardige aanbeveling, als je daaraan nog mocht twijfelen. Het spreekt van zelf, en dit zeg ik nadrukkelijk, dat wij er absoluut geen notie van hebben, waarover hij je zou willen spreken.. Ha ha! en eveneens ho ho! Als altijd je Ephraim Pikeaway." Poirot stond op, toen de heer Robin son de kamer binnentrad. Hij boog, drukte hem de hand en bood hem een stoel aan. De heer Robinson nam plaats en haal de een onberispelijke zakdoek te voor schijn, waarmede hij zijn brede, oker- kleurige gezicht afveegde. Hij maakte daarbij de opmerking dat het een war me dag was. „U bent met deze warmte toch niet komen lopen?" Van afschuw vervuld bij de gedachte alleen al, zag Poirot hem aan. Onwillekeurig vlogen zijn vingers naar zijn snor. Gelukkig, deze ver toonde geen enkel teken van slapte. De heer Robinson keek alsof hij niet minder gechockeerd was. „O, nee, c nee! Ik ben met mijn Rolls hier geko men. Maar die enorme verkeersopstop pingen tegenwoordig., die bezorgen je soms wel- een half uur vertraging." Poirot knikte vol medegevoel. Daarna viel er een pauze. Deze diende ter in leiding van een volgende gedachtenwis- seling, die van geheel ander karakter zou zijn. „Ik heb met belangstelling gehoord men hoort natuurlijk zo vaak iets de meeste dingen zijn meestal volkomen onjuist dat u zich de laatste tijd hebt beziggehouden met bepaalde toestanden op een meisjesinternaat." „Ah-" zei Poirot. „Bedoelt u dat? Hij leunde achterover in zijn stoel. „Meadowbank," ging de heer Robin son bedachtzaam voort. „Een van de beste scholen van het land." „Het is een pracht van een school." „Is? Of was?" „Ik hoop het eerste." „Dat hoop ik ook," beaamde de heer Robinson. „Ik ben anders bang dat het misschien een dubbeltje op zijn kant zal zijn. Maar ja, je moet doen wat je kunt! Een financieel steuntje om over een onvermijdelijke inzinking heen te komen En dan een paar met zorg uitgekozen leerlingen. Ik ben niet zon der invloed in continentale kringen." Poirot zei: „Ik heb ook al een goed woordje gedaan in bepaalde milieus. (wordt vervolgd) TWIST I De Engelse kippenboer Eric Wes ton heeft het beste voor met zijn diertjes. Na enig experimenteren met een bandrecorder in de kip penren was hij er achter gekomen, dat zijn kippen dol waren op'Zuid- amerikaanse muziek en dat het meeslepende ritme ook op het aantal eieren zijn invloed deed gelden. Er van uitgaande, dat ook kippen wellicht van afwisseling houden, draaide hij de twist. On middellijk liep de eierproduktie terug. TW IST II Dr. Brian Welbeck, een Britse arts, heeft in „Reynolds News" de lichamelijke inspanning van de modedans de twist vergele ken met het martelrad, dat ten tijde van de Spaanse inquisitie in gebruik was. Dr. Welbeck is ervan over tuigd, dat de twist de beoefe naars op de duur rugklachten bezorgt. VOORGEVOEL? De tachtigjarige Marcus Ford uit San Francisco had een tevreden ge voel, toen hij dezer dagen de plaatse lijke begraafplaats verliet. Hij had nu reeds vele jaren van zijn pensioen ge noten en, zich bewust van zyn gevor derde leeftijd, had hy het afgelopen weekeinde besteed aan het treffen van voorbereidingen voor zyn begra fenis. Hy kocht al vast een mooie graf steen en hij ging daartoe naar de be graafplaats. Tevreden met ztfn keus liep hy entge tyd later diep in gedachten verzonken de yzeren hekken weer uit. De chauf feur van een zware vrachtauto kon hem net niet meer ontwyken..« SLAUG Plaats: hoofdbureau van politie te New York tijd: uurtje van Klaas Vaak handeling: dienstdoende bri gadier neemt telefoon op. Een ang stige vrouwenstem vertelt hem iets, waarop de politieman een microfoon naar zich toeschuift en met een barse stem zegt: „Wagen 406 en 407 hier zonnestraal; slang doden, Kanowitz west-side zoveelste straat vier hoog". Het duurt niet lang of een der poli tieauto's heeft de flat van mevrouw Kanowitz bereikt. Een gericht schot en een vette één meter lange slang is niet meer. Als de mannen even later de man aan het schakelbord melden dat „mis sie slang" geslaagd is, rest het raadsel hoe het reptiel een slaapkamer op vier hoog heeft kunnen bereiken. „Ben ik te vroeg, kinderen?" Brussel - Frans BRUSSEL 484 m 13,00 Nieuws 13,15 Or kestconcert 14,03 Kamermuziek 15,03 Lichte grammofoonmuziek 15,30 Grammofoonmu ziek 16,08 Lichte muziek 17,00 Nieuws 18,30 Jazzmuziek 19,05 Muzikaal feuilleton 19,30 Nieuws 20,00 Chansons 20,30 Denkbeeldig concert 21,45 Grammofoonmuziek 22,00 We reldnieuws 22,55 Nieuws. NCRV: 17,00 Voor de kinderen NTS: 17,35-17,45 Internationaal jeugdjournaal Kerken: 17,45-18,00 Jeugdprogramma over de Bijbel NTS: 20,00 Journaal en weerover- zicht AVRO: 20,20 In AVRO's Televizier 20,30 Sportpanorama 21.00 Cabaretprogram ma 21,40 Film 22,10-22,40 De Kring, lite raire gedachtenwisseling. VLAAMS-BELG.: 17.00-18.00 Voor tie jeugd 19,00 TV-feuilleton 19,30 Filmreportage 19,45 Ons kunstbezit 20,00 Nieuws en sport uitslagen 20,25 Het manneke 20,30 Documen tair programma 21,15 TV-Western 22,05 We tenschappelijk programma 22,50 Nieuws. FRANS-BELG.: 18,30 Voor de jeugd 19,00 Actualiteiten uit het verleden 19.30 Land bouwkundige uitzending 20,00 Journaal 20,30 Speelfilm 21,50 Ballet 22,10 Nieuws. Drie Amerikaanse vliegers hebben het leven verloren toen hun supersonische straalbommenwerper kort na de start van de luchtmachtbasis Carswell in Texas neerstortte. De B58 „Gokker", een gevechtstoestel dat met snelheden die boven de geluids- grens liggen kernwapens kan vervoeren, explodeerde en brandde geheel uit. Vanzelfsprekend is de grootste aan dacht van de beurs gegaan naar de hoek van de staatsfondsen. Gisteren immers zouden voor de eerste maal de nieuwe 4 procent staatsobligaties 1962, waarop eergisteren werd ingeschreven tot een koers van 99% procent, worden ver handeld. Er heerste een grote drukte in deze hoek. De eerste koers bracht een grote teleurstelling. Gedaan werd 98 7/8, daarna dalend tot 981., procent. Na het eerste beurskwartier nam de han del in deze hoek sterk af. Gedurende het laatste beurshalfuur ging er weinig meer om in deze afdeling. Van de in schrijvingen op genoemde staatslening groot 300 min wordt 5,79 procent toe gewezen. Dit werd maandagavond bekend gemaakt. Deze toewijzing was hoger dan waarop men had gerekend. Zij die voor een te hoog bedrag hadden ingeschreven (majoreren) kregen nu meer stukken toe gewezen dan zij in werkelijkheid nodig hadden. Het gevolg hiervan was dat het zeer ongebruikelijke zich maandagavond heeft voorgedaan in de effectenhandel. Toen is gedurende het telefonische effec tenverkeer gehandeld in de nieuwste staatsobligaties. Gedaan werd 99Vz da lend tot 99. Hoeveel er is omgegaan valt moeilijk te achterhalen. De beurs vond de handel in dit papier „onelegant". Van makelaarszijde is ons medegedeeld dat deze groep, die de avondhandel in han den heeft, maandagavond niet één stuk nieuwste staatsobligatie heeft verhan deld. Van die zijde heeft men dan ook geen enkele koers van genoemde staats obligaties voor publikatie in de dagbla den doorgegeven. De koers schommelde gistermiddag gedurende de verdere beurs- duur rond de 98 7/8 procent. De stemming voor de .internationale waarden was bij de opening licht ver deeld met weinig zaken. Alleen de Phi- lipswaarden konden zich toen goed hand haven op 1051, plus vier punten. Latei- werd 1054 voor de stukken betaald. Aku steeg van 399 tot 404 (400%), Unilevers circa 70 centen lager op 187, Kon. Olie min 1,50 op 141,50; Hoogovens her stelden zich tot 826, na 822. De vorige slotkoers was 825%. De leidende cultures vielen, vergeleken met de hoogste koersen gedurende de ochtendhandel van gisteren, tegen. 5-3 8-3 Ned. '59 4% 103 Va 1027a Ned. '47 3% .94» 4 93'S AKU A 400 »/4 403» 2 Hoogovens cA 825 »/2 824l2- Philips GBA 1047V2 1052»2 Unilever cA 187.75 86.85 Kon. Olie A 142.90 141.50 Scheepvaart Unie A 150 i'e 15Ö*/4 A'dam Bk A 404Vi 405 Kon. Zout cA 1101 1104 NABEURSKOERSEN Telefonisch vaondverkeer AKU 401—403; Kon. Olie 139.50 g.b.— 141.00; Philips 105010554; Unilever 186.30—187.00 g.l.Hoogovens 822—825. (Advertentie) Kunststofplaten lijmen met van Ceta Bever 126. De trein haastte zich zo goed en zo kwaad als het ging door de bergen en de machinist floot vrolijke liedjes, om er de moed in te houden. Af en toe deed Mei de deur van het huis open en reikte hem iets warms aan: koffie of een broodje of- zo, waarbij ze oppaste, om niet te vallen. Verder zaten Sylvester en Mei een spel letje te dammen, wat je op het eerste plaatje kunt zien. De blauwe merel keek, vanaf Sylvester's hoofd, geïnteresseerd toe. „Ha, ha", lachte Mei geheimzinnig en ze stak haar hand uit om een gevaarlijke zet te doen. Op dat moment remde de trein krachtig en alle stenen schoven van hun plaats. Even was het stil; toen hoorde ze buiten roepen: „Mijnheer, mijnheer, komt u eens". Sylvester keek Mei aan en liep toen naar de deur. Buiten stond de ma chinist naast de rails. De mist was nu zo &A NIET ^RDER Hizr. '£»«'6«ö/i vv<-rz dik, dat je bijna niets meer zag. In het licht van de locomotief kon Sylvester nog vaag een huisje onderscheiden, dat rechts van de trein stond. „Komt u eens kijken, wat vindt u hier nou van?", vroeg de machinsit. Hij ging Sylvester voor naar het huisje. Het was koud; rillend stonden ze voor een groot bord, dat daar, denk ik, door de stationschef was neergezet, want het opschrift luidde: Ga niet verder. De draak is weer hier in de buurt gezien. Ik ben al weg. Stationschef Goozer. „Wat moeten we daarmee?" vroeg de machinist. Sylvester dacht na: „Niet op letten", vond hij toen. „Bent u bang voor draken?" „Ja", zei de machinist, „maar bestaan ze eigen lijk wel?" „Nee", zei Sylvester toen, want hij wilde de machinist niet ongerust ma ken. Daarop klommen ze in de trein e» deze kwam weer langzaam op gang. (Brr!)

de Stem | 1962 | | pagina 9