r Optocht werd hoogtepunt van carnaval Hontenisse Carnavalsoptocht te Bergen op Zoom op zelfde (goede) peil Eerste officiële opening door mevrouw Drijber KNV B-Zeeland iTIEZUSTER, 7XSV Scheepvaartbeweging door kanaal van 2'u Vuurwerk en kinderoptocht besloten Sasse carnaval IRPLEGENDE, Maagklachten? CHEFAROX Kaartspel moet gezellig blijven Enorme drukte in Bergen op Zoom AANBESTEDING MAART 1962 /eersters g-serveersters L Slrcekziekenhais )h, Vlissingen, Hfi?' Bezinningsdag jonge boeren te Philippine VERZEKERINGEN A.P.A. v.d. Walle Zn. Rusland bouwt glazen stad voor poolstreken N.O.V. wil recht op humanistisch onderwijs Amerikaanse B 58 breekt record Oranjeverenig ing te Biezelinge opgeheven Geestelijk adviseur werknemersbond kring Vlissingen sfunc ZO ZACHT EN ZUIVER Groot aantal vreemdelingen langs de weg Leninisme Openingszet Achtergrond 10 12 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 7 MAART 1962 GETBALCLUBEMBLEMEN van een vaste betonbrug 15 x 23 m) over de uo. 12 nabij de Burg. van n hel uitbreidingsplan lissingen. vorden franco toegezonden na - op postrekening no. 45208 ten en Architectenbureau op ten ieterskerkhof 5 te Utrecht. zd voor direct: TCK BOWLING 1 - Breda - Tel. 38452 laar operatieafdeling een lste verplegende, alsmede jpgeleid tot operatiezuster. i aan de Eerw. Moeder Overste ïgenoemd ziekenhuis. door W. VAN DER STEEN iV ir 4 1 i Het carnavalsfeest in de gemeente Hontenisse vond na drie dagen zijn hoogtepunt in de carnavalsoptocht, gis termiddag te Kloosterzande gehouden. Op het Wilhelminaplein werd de grote optocht, bestaande uit praalwagens, groe pen en enkelingen geformeerd. Bij de opstelling van de optocht was ook Prins Kloris II met gevolg aanwezig; hij werd begroet door de burgemeester van Hon tenisse. Voorafgegaan door de kon. harmonie St. Cecilia, trok daarna de kleurige optocht door de voornaamste straten van Kloos terzande. Op het fraaie Marijkeplein werd de optocht ontbonden en werden de gewonnen prijzen bekendgemaakt en uitgereikt door Prins Kloris II. Aan hoge prijzen werden toegekend: f 30, voor de wagen voorstellende „CafJ in de aap", buurt Groenendijk (zie foto), f 25.- voor de wagen „Ach ge maar leut et" „kermis", buurt Noordstraat, f 25, voor de wagen: ,,Wij steken er de draak mee", Buurt Walsoorden; f 50.Kon. harmonie St. Cecilia. Prijs van ver dienste. f 5,Voor de tambour-maitre K.H.M. St. Cecilia. De overige pjijzen werden in kleinere bijdragen toegekend, terwijl de kinderen elk een zakje snoep kregen toegewezen. Gedurende de verdere avond werd er in de verschillende balzalen gedanst, waarvan door een kleurig uitgedoste menigte druk gebruik werd gemaakt. De jonge boeren van Philippine en Sas van Gent hebben voor het eerst te Philippine een bezinningsdag gehouden, waarop allereerst de prijzen bekend werden gemaakt van het proefveldbe- drijf. Koewacht bleek met de eer te zijn gaan strijken. De heer P. Bouwman hield een lezing waarin hij o.a. besprak de installatie van een jonge boer, de financiering, de over name van een bedrijf, de kredietmoge lijkheid en het borgstellingsfonds. Ook de vakbekwaamheid was onderwerp van gesprek. Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd druk gebruik gemaakt. Na een lof in de parochiekerk van Philippine en een koffietafel werd nog opgevoerd het toneelstuk „Deining om een dorpsdokter", waaruit wel bleek, dat de jonge boeren zich ook op de toneelplanken goed thuis voelen. (Advertentie) Administratie- en Assurantiekantoor In de maand februari 1962 passeerden er door het kanaal van Zuid-Beveland 6071 schepen welke een inhoud hadden van 3.316.123 ton. Van deze schepen wa ren 4.186 geladen van 2.356.892 ton en 1.885 van 959.231 ton waren ledig. Daar van waren 3.843 geladen motorschepen van 1.933.241 ton en 1.172 ledige van 724.288 ton en 327 geladen sleepschepen van 417.633 ton en 173 ledige van 207.254 ton. Verder passeerden er 498 sleepboten en 58 coasters van welke laatste er 16 ge laden en 42 ledig waren. Tot de rijn- vart behoorden 912 geladen motorsche pen van 559.231 ton en 62 ledige \%in 54.749 ton en 175 geladen sleepschepe^ van 235.349 ton en 1 ledige van 1.170 ton naar België en 606 geladen motorschepen van 386.828 ton en 51 ledige van 32.414 ton en 47 geladen sleepschepen van 63.943 ton en geen ledige van België. Er passeerden 2.329 geladen motorschepen van 1.200.797 ton en 276 ledige van 196.625 ton en 224 sleepschepen van 297.257 ton en 28 ledige van 21.319 ton naar België en 1.514 geladen motorsche pen van 732.444 ton en 896 ledige van 527.663 ton en 103 ledige sleepschepen van 120.376 ton en 145 ledige van 185.935 ton van België. In nationaliteiten waren Russische architecten hebben een met glas omgeven stad ontworpen voor de poolstreken, waarvan de bewoners „de geneugten van een sub-tropisch klimaat zouden hebben". De stad zou een hotel van drie ver diepingen omvatten en een bestuurscen trum, omgeven door „hoge glazen wan den afgedekt door een plat dak". De zwakke poolzon zou assistentie krijgen van duizenden „speciale lampen", die de temperatuur van de stad zouden regelen. de schepen verdeeld in: 3.548 Nederland se, 1.763 Belgische, 251 Duitse, 303 Fran se-, 188 Zwitserse, 9 Luxemburgse, 3 Engelse, 1 Zweedse, 4 Deense en 1 Ita liaanse. In de maand februari passeerden er 64 schepen minder dan in de maand januari. In een adres aan de Tweede Kamer heeft het hoofdbestuur van de Neder landse Onderwijzers Vereniging een aan tal wensen geformuleerd ten opzichte van de regeling van het openbaar on derwijs in het wetsontwerp op het voort gezet onderwijs (Mammoetwet). Het hoofdbestuur vraagt o.a. het verbod tot het stichten van (niet door het rijk be kostigde) openbare scholen uit het wets ontwerp te verwijderen, daar een der gelijk verbod ook niet voor het bijzonder onderwijs geldt. Ook willen zij de aan trekkelijkheid van het stichten van (voorlopig) ongesubsidieerde scholen heel klein gemaakt zien. Voor de stichting van de eerste open bare school en de opheffing van de laat ste openbare school In een bepaald ge bied vraagt het adres gunstiger normen te doen gelden dan voor de bijzondere scholen en de overige openbare scho len. Dit in verband met het feit, dat er, naar het oordeel van het hoofdbestuur, een zekere garantie moet zijn dat het openbaar onderwijs in al zijn vormen overal aanwezig is. Tenslotte wenst het, NOV het recht voor geestelijke genootschappen als het Humanistische Verbond om vormings onderwijs op openbare scholen te geven op dezelfde voorwaarden als de kerkge nootschappen godsdienstonderwijs kun nen geven. TABAKSTRAAT 20 Tel. 01440-2824 HULST Met een bezoek aan de Sasse zieken in het ziekenhuis te Sluiskil werd een oude carnavalstraditie voortgezet. Prins No- zemius overhandigde allen een fruit- mandje en monterde hen met een gulle lach op. Vooraf werd een bezoek ge bracht aan de scholen in de Zandstraat. Het bal voor de bejaarden in hotel Rotterdam bracht voor de oudjes datge ne waar zij naar hadden verlangd. Veel plezier, een lekker kopje koffie met ge bak dat door de plaatselijke bakkers gratis ter beschikking was gesteld en Gistermiddag heeft de echtgenote van de burgemeester te Middelburg mevr. M. Drijber-Halbertsma haar eer- sle officiële opening aldaar verricht, •et was de opening van de tentoon stelling voor landelijk v oor lichting s- centrunij die gehouden wordt in het buurthuis 't Zand te Middelburg. De tentoonstelling is georganiseerd door de stichting commissie voor huishou delijke en gezinsvoorlichting. Op de foto van links naar rechts: mej. M. van Blommestein, mevr. M. Drijber mevr. E. Strubbe-van Veen. voor de liefhebbers een ouderwetse dans. De feestvreugde bereikte een hoogtepunt toen prins carnaval met gevolg na zijn bezoek te Sluiskil het bal kwam opluiste ren. 's Avonds heerste er overal een gezel lige drukte. Dinsdagmiddag had de kinderoptocht plaats. Dat dit voor de kinderen een unieke gelegenheid is om zich uit te le ven kan men zich voorstellen. Dit jaar was er meer aandacht door de jeugd ge schonken aan de kledij. Er waren ze-lfs prima verklede groepjes bij die in de grote optocht zeker geen slecht figuur zouden hebben geslagen. Met de Erre- menie Lol en Leut trokken de kinderen met de prins en zijn gevolg door Sas van Gent hetgeen veel bekijks trok. De avond was weer voor de groten en gezien het de laatste avond was puilden de dancings uit van de verklede en niet-verklede be zoekers. Naarmate het sluitingsuur naderde trokken de carnavalsvierders naar de Markt om naar oud gebruik rond de pomp carnaval uit te blazen. Voor velen te vroeg sloot zich dit driedaagse leute- program met een vuurwerk op de Dam. Een B 58 „Gokker" straalbommen- werper van het Amerikaanse strate gische luchtcommando heeft het snel heidsrecord voor transcontinentale vluchten gebroken door de 7900 kilo meter van Los Angeles naar New York en terug in 4 uur, 43 minuten en 51 se conden te volbrengen. Het toestel liet een spoor van verniel de ruiten en gescheurde muren achter door de zware ontploffingen, die ont stonden. toen het de geluidsbarrière doorbrak. Deze knallen waren hoorbaar over een afstand van 60 kilometer. In hun recordtijd zat nog een half uur oponthoud wegens bijtanken op de basis te New York. Volgens de eerste berekeningen heeft de „Gokker" op de heenweg een gemid delde snelheid bereikt van 1950 km/h en op de terugweg 1770 km/h. De doorsnee-snelheid voor de gehele vlucht werd voorlopig aangehouden op 1675 km/h. (Advertentie) vqo/» blijvende verbetering j Vormt een genezende laag op de maagwand Biezelinge heeft geen Oranje vereniging meer. Maandagavond is besloten, de vereniging op te hef fen, omdat er geen animo meer voor bestaat. Het zittende bestuur zal de traktatie van de schoolkin deren voor het komende koningin - nefeest nog regelen, mede omdat er nog een bedrag van f 40 in kas is en de gemeente gelden voor dit doel beschikbaar heeft gesteld. Daarna zal de Oranjevereniging in Biezelinge ophouden te bestaan. Hiertoe is besloten tijdens de maandagavond ge houden buitengewone ledenvergadering waarop slechts drie bestuursleden en lid aanwezig waren. Twee weken gele den was een gewone vergadering belegd en toen waren 1 lid en 5 bestuursleden aanwezig. Het bleek toen niet mogelijk te zijn in twee bestuursvacatures te voorzien. Daarom besloten de zittende bestuurs leden een extra-vergadering te beleggen met het voorstel de vereniging op te heffen. Er werd hieraan een ruime be kendheid gegeven maar niemand scheen zich er iets van aan te trekken en daar om was het nemen van het opheffings- besluit ook niet moeilijk. In haar tegen woordige vorm heeft de Biezelingse oranjevereniging slechts drie jaar be staan. Tevoren was er echter vele tien tallen jaren een oranje-comité dat was samengesteld uit afgevaardigden der buurtverenigingen. De buurtverenigingen werden echter een voor een opgeheven en dus moest er voor het oranje-comité een andere organisatievorm worden ge kozen. Het werd een vereniging met en kele honderden leden maar er was nie mand die zich wilde inzetten voor het organiseren van een feest. De leiding op de opheffingsvergadering berustte bij de heer J. Godeschalk. Kapelaan E. P. A. Bouwmans te Vlis singen is benoemd tot geestelijk adviseur van de „Nederlandse Katholieke Bond van Werkmeesters en ander Toezicht houdend Personeel" kring Vlissingen. (Advertentie) OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE me*. Wat is kaarten? Een spel, een tijdverdrijf, een gezellige bezigheid. Laat het dus voor alle deelnemers werkelijk gezellig spel blijven! Stel dat U een doorgewinterd bridger bent, of een canasta-kampioen, en dat U speelt met beginne lingen. Ai, wat is het dan vaak verleidelijk om spitse kritiek te leveren! Of om soms héél verwonderd, soms héél verveeld te gaan kijken. Arme partners, zij krijgen er nog een minderwaardigheidscomplex vanVermijd dit dus zoveel mogelijk! Wees geduldig! En, weet U wat? Presenteer een Gladstone. Want Gladstone is met of zonder filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt! KING A s|Z£ Een machtig groot aantal Krab ben en nieuwsgierigen uit een wijde omtrek hebben gistermiddag door de binnenstad gekrioeld. Zij waren gekomen om de carnavals optocht te zien, waarschijnlijk de laatste volgens de huidige finan ciële opzet. Er zijn namelijk plan nen om de financiële basis voor de deelnemers enigermate te ver breden. Dat de carnavalsoptocht al enige jaren op een bepaald hoogtepunt is gekomen, is gistermiddag inder daad bevestigd. De optocht was even goed en degelijk en kleurrijk en carnavalesk als in de twee voorafgaande jaren. Hij was niet duidelijk beter en ook niet slechter. Het is inderdaad een feit, dat de bouwers en de verenigingen met de beschikbare middelen aan een top zitten. Het is overigens nog steeds een voor vele andere plaatsen benijdenswaardige top. De grote wagens waren wel klein in getal maar zij bepaalden toch in be langrijke mate de totaalindruk; die men van de Vastenavondoptocht mee kreeg. In de eerste categorie waren er slechts twee: ..De kleine straatjes motte weg", een goed uitgevoerde persiflage op de saneringsplannen in de binnenstad, cn de heel carnavalesk uitgevoerde „Goo chelaar van de leut". Buiten mededin ging deden mee het nieuwe leutkanon van de Narrenkop en de showwagen van dezelfde carnavalssociëteit. Paste de eer ste buitengewoon goed in deze optocht, de laatste was mooi als praalwagen, maar er zat te weinig kleur en praktisch geen zeggingskracht in. Bovendien mocht men medelijden hebben met de meisjes op deze showwagen, die zich heel wat plezieriger zullen voelen als ze in hun luchtige kledij binnenkort naar zuidelij ker oorden zullen afzakken. Bij de grote wagens was het overigens opmerkelijk dat de tweede prijs niet werd toegekend. Ut Gaspitje (de gooche laar) we-rd evenals vorig jaar eerste. De Blomkooltjes kregen een derde prijs. De wagens in de tweede categorie vie len iets tegen wat hun geestkracht be treft. De wagen die de eerste prijs won: De goochelaar van de leut maar bovendien door het hanteren van miniatuur-serpentine-kanonnetjes. Beschaafd Extra-prijs Bij de extra grote groepen was het duidelijk, dat de Leutige Krabben met hun perfecte groep glansrijk de eerste prijs zouden halen. Zij kregen volkomen verdiend zelfs een extra-prijs toegekend Deze groep blonk vooral uit door zijn veelzijdigheid, „Berrege" werd heerlijk op de hak genomen. Zo werden o.m. het pendelen, de stadssanering, de Zande rijen en het Luxor ondor de loep gelegd. Rijke voordrachtmogelijkheden had „Hé je mag niet zoenen op het zebra pad", heel artistiek van uitvoering was „Vogeltjes, die te vroeg zingen zijn voor de poes", terwijl de wandelende Pieren zich geestig door de straten kronkelden Bij de grote groepen was- die van de Blommemeskes vooral van kleur heel aantrekkelijk. Bij de middelsoort groepen heerste een enorme concurrentie. Hier was het bovenal de kleur, die opviel. In deze categorie, kon men ook de ver zorgdste groepen aantreffen. Buitenge woon geslaagd was de uitbeelding van „Voordat z'ons gaan verklunsen gaan we eerst nog effe luns (ch) en". Dit was carnaval op z'n best. dat door iedereen begrepen werd (een nadeel van het bren gen van de plaatselijke politiek in de optocht is toch wel dat de vele bezoe kers van buiten Bergen op Zoom er maar gedeeltelijk plezier aan beleven). Ge noemd mogen hier nog worden „Kendet nog terug T' en „Ons klupke kan tegen 'n drupke". De laatste groep verraste nie* In de afdeling kleine groepen kwamen vooral de herrie op marktdagen en de annexatie van een stuk van Halsteren tot uitbeelding. Bij de paren bleek „De Sik van de stichting heeft Abraham gezien" de bes te indruk bij de jury achter te laten. In de categorie enkelingen was een „Brood je Krab" het best. Grote indruk bij degenen, die hem nog niet gezien hadden, maakte de Prinsen wagen, die werkelijk af was. Zoals gebruikelijk hadden ook ver schillende muziekgroepen zich' zeer ver dienstelijk gemaakt. We vermelden de harmonie Vogelklonerie en de leutige Vastenavond-katers. Dat het ondanks alle voorzorgen en een groot aantal radioposten toch moei lijk blijft de optocht zonder horten en stoten door de nauwe Bergse straten te loodsen is tenslotte ook gisteren weer gebleken. alleen door een beschaafde totaalindruk gadegeslagen. De gunstige weersomstandigheden zijn er oorzaak van geweest, dat Bergen op Zoom gisteren een record aantal bezoe kers heeft mogen ontvangen voor het bezichtigen van de vastenavondoptocht. Rekent men, dat op de parkeerplaatsen alleen bijna 6000 auto's en 44 autobussen werden gesteld, dat meer dan 10.000 be zoekers per trein zijn gearriveerd, dat de BBA vele extra lijndiensten heeft in geschakeld, dat van gistermiddag half twee tot vier uur één onafgebroken file, auto's vanuit Roosendaal de stad binnen drong, dan kan geschat worden, dat ten naastebij 80.000 mensen de stoet hebben 1Z" roest]ev moet het centraal comité 'x van de Russische communistische partij duidelijk maken, dat hij altijd goede richtlijnen heeft gegeven voor de ontwikkeling van de landbouw, maar dat deze toch telkens weer te korten vertoont. Het zijn de plaatse lijke leiders, de bureaucraten, de slor dige boeren, die zijn prachtige poli tiek hier en daar in de modder lieten rijden. Die prachtige politiek vertoont echter een zigzaglijn, waaruit men heel moeilijk wijs wordt. Met de land bouw hebben de Sovjet-leiders altijd moeilijkheden gehad, omdat een boer nu eenmaal gesteld is op eigen-baas zijn. Stalin heeft die verfoeilijke ka pitalistische gedachtenkronkel met een afzichtelijke terreur trachten weg te werken, maar Kroestjev zit er nu nog mee. De tijd van de barbaarse terreur is gelukkig voorbij. Een econo mische dwangbureaucratie moet het nu doen. Ook die bleef onvoldoende. Nu verwacht Kroestjev veel heil van „materiële aansporingen" om de boe ren meer te laten produceren. Zulks vertelde hij aan het centraal comi té, welks geheime gedachten hij na deze woorden blijkbaar vreesde, want, onmiddellijk liet hij er op volgen, dat dit een „leninistisch beginsel" was en dat het niets te maken had met de jacht op winst uit de kapitalisti sche maatschappij. Welnee, als een Russische boer wordt aangemoedigd, om harder en beter te werken door hem persoonlijk allerlei materiele voordelen te beloven, dan is dat heel wat anders dan wanneer de Westelijke boer zijn zwoegen ook goed beloond wil zien. Er zit immers het etiket „leninisme" op geplakt en dat ver klaart het enorme verschil. De com munistische logica blijft toch een wonderlijk verschijnsel. president Kennedy heeft voorlopig 1 succes gehad met zijn voorwaarde lijke aankondiging van de hervatting der kernproeven. Moskou staakte het dreinen om een topconferentie on middellijk en liet weten, dat het in stemde met een bijeenkomst van mi nisters van buitenlandse zaken in Ge- nève ter inleiding van de grote ont wapeningsconferentie. De ministers bijeenkomst zal echter een manco vertonen, omdat er geen Fransman zal verschijnen, zelfs geen waarnemer. In Parijs wil men de handen vrij hou den voor het verder zelfstandig door werken aan atoomprojecten. Zelfs een waterstofbom schijnt al „op stapel" te staan. Deze houding van Frankrijk maakt het succes van de ministersbe- sprekingen, dat toch al problematisch was. helemaal twijfelachtig. De rus sen zullen wel zo trachten te manoeu vreren, dat er toch een topconferen tie in het zicht komt, waardoor de hervatting van de kernproeven door Amerika weer geblokkeerd zou kun nen worden. Ze knopen aan bij een verschil van mening tussen MacMil- lan en Kennedy. De eerste zou In een topconferentie ook willen toestemmen als de ministers niet tot een begin van overeenstemming komen, de Ame rikaanse president acht zulk een begin van overeenstemming voorwaarde voor een topconferentie. Zo is er een ingewikkeld schaakspel aan de gang, waarvan Kennedy's openingszet ge lukkig is uitgevallen. Maar er komen nog vele zetten. Tn de verklaringen van de heer Roe- 1 mers, voorzitter van het N.V.V. zijn vooral onthullend de volgende woor den: „Het akkoord van Wassenaar was niet onredelijk, maar het is bij bepaalde bedrijfstakken op grote weerstanden gestuit". Anders gezegd: we hebben het redelijke akkoord aan onze volgelingen niet kunnen verko pen. Bij de uitleg van een bepaald onder deel heeft men dan ook de gelegen heid aangegrepen om zich aan het akkoord te onttrekken. Dat is de achtergrond van heel deze jammerlij ke historie. (Advertentie) Verkoudheidsbacillen zijn als de dood voor „iafh U Dit doosje betekent: protektie tegen infektie le klas A Aardenburg l-'s-Heer Arendskerke 1; Hansw. Boys 1-Walcheren 1; Vogelwaar de 1-Hoofdplaat 1: Sluiskil 1-IJzendijke 1; Ria W 1-Schoondijke 1, le klas B Dreischor 1-Burgh 2; Renesse l-Zie- rikzee 2. Reserve le klas Luctor 2-Clinge 2; Com. Boys 3-Bres- kens 2; Terneuzen 2-RCS 2; Oostburg 2- Zeelandia 2; Biervliet 2-Zeeland Sport 3. 2e klasse A Robur 1-Kwadendamme 1; Hansw. Boys 2-Volharding '32 1; Yerseke 2-Cort- gene 1; Domburg 1-Noormannen 1; Mid- delb. Boys I-Patrijzen 2. 2e klas B Vlissingen 5-Zeeland Sport 4; Vogel waarde 2-Retranchement 1; Schoondijke 2-Aardenburg 2; Terneuzen 3-Jong Am- bon 1. 2e klas C Brouwershaven 2-Zonnemaire 1; SVOWK 2-Renesse 2. 3e klas A Middelburg 4-Lewed. Boys 2; Robur 2- Kwadendamme 2; Volharding '32 2-Krui- ningen 2; 's-Heer Arendskerke 2-Patrij zen 3. 3e klas B Aardenburg 3-Zuidzande 1; Hoofdplaat 2-RCS 3; IJzendijke 2-Retranchement 2; Groede 2-Noormannen 2. 3e klas C Clinge 3-Philippine 2; Ria W 2-Honte- nisse 3; Sluiskil 3-HVV '24 3.

de Stem | 1962 | | pagina 5