Hearst OVER Kroestjev dreigt met .nieuw soort wapen Y.S. dokteren aan geheim gesprek Kennedy: geen sentimentaliteiten, s.v.p. Tiendschuur door brand verwoest Powers mocht Russen (bijna) alles vertellen KROLL IN „CANOSSA" Katholieke intellectuelen vragen opheldering over taalk westie in de liturgie New York óók zijn muur AVRO moet stembiljetten uitsturen In Sovjetstijl CSWV voigt NYY niet na Nederland-Indönesië 7 roepen transpo rt via Tokio blijft doorgaan BRIEF AAN EPISCOPAAT Toch gratificatie voor PTT-ers? NS OVER Bezoek aan Hitier BOEKENPLANK Stille revolutie DAGBLAD VOOR ZEELAND „Rebellen" winnen Kroestjev twee radio-omroepers te erg Opklaringen Zelfmoord niet verplicht Begroting Nieuw-Guinea passeert Senaat Mi-loclc VL Prins Bernhard nam de wijk voor een stammenoorlog 102e JAARGANG No. 23922 Voor God, Koningin en Vaderland publiek vergeet echter snel. De :ratische Partij bracht hem zelfs Congres. Hij waagde een gooi iet kandidaatschap voor de hoog st in de Verenigde Staten. Hij het op de partij-conventie afleg- learst stichtte een nieuwe partij 1de daarmee burgemeester van York worden. Ook dit mislukte s een campagne voor het gouver- hap in New York. Hearst ging ïaar weer verder met kranten op- En wederom sloeg hij op de oor- im, nu tegen Mexico. Die oorlog maar de vrede brak naar :s smaak te vroeg uit. De verslag- in zijn bladen tijdens de vredes- iandelingen werd erop gericht aan en. dat President Wilson eigenlijk een lafaard was, die het Ameri- volk voor de gek hield. Hearst die dagen 1917 ook in een moei- arket, omdat hij sinds het uitbre- an de grote oorlog in 1914 zich pro-Duits had betoond, zo jzelfs, in bladen in Canada, Engeland en .rijk niet werden toegelaten en zijn scorrespondenten verbannen. Toen ika zich ook ging mengen in de zwenkte hij om naar een yurig ttisme, maar zo gauw de vrede en was, betoonde hij zich tegenover de grote kampioen van het isola- ne en hier kreeg hij zijn zin: Ame- ileef buiten de Volkenbond. Fn in iep hij bij de presidentsverkiezingen pak en zak over naar de Repu- nen, omdat Wilson zijn gezworen 1 was geworden. Tussen de beide doorlogen in veranderde kameleon ;t nog een paar keer van politieke 1934 bracht hij een bezoek aan en hij kwam daarvan terug als Tijwei kritiekloos bewonderaar van Tazi-regime. Hij was te naief om ivaren van de Hitler-dictatuur te ien. Hij beijverde zich ook te be- n, dat onder Roosevelt de commu- i in alle mogelijke regeringsdien- waren doorgedrongen. Het uitbre- van de oorlog in Europa Hearst echter geleidelijk aan bij en. Maar iedere hulp aan Rusland hij ten scherpste bestrijden. i laatste levensjaren was hij door sterk verzwakt, maar hij bleef sijn landhuis uit toch zijn kranten- rium controleren. De dood kwam 51. zijn zo enkele punten uit de loop van een man, die ongetwijfeld ge- gaven bezat, maar die door heers gedreven de hem geschonken it veelszins misbruikte. Hij praalde net zijn rijkdommen verzamelde an- >p grote schaal, kocht zelfs in Euro pee complete Middeleeuwse kloos- op om die steen voor steen naar ika te laten overbrengen en bouw- n enorm lustslot in Californie. t boek van dr. Hans Hermans ids een bekend journalist in Ne- [nd en lector in de dagbladweten- aan de Nijmeegse universiteit, voorlichtingscommissaris op Cu- vertelt in vlotte journalistie- ijl over deze grillige en gecompli- \le mens, wiens leven zo nauw ver- n was met de grillen en complexi- x van de Amerikaanse geschiede- jedurende verscheidene decennia, chrijver heeft ook gelegenheid om •re groten uit het Amerikaanse ladwezen te belichten: Gordon xett, Greedy, Pullitzer, om het aan van de grote persbureaux aan ippen, de opeenvolgende presiden- en hun politiek te typeren. Het toont weer eens, hoe de werke- eid boeiender kan zijn dan de eel ding. H.P. Leopolds Uitgevers maakte er een aantrekkelijke uit- van. tijd ongelooflijk veel geld verdient fenomeen noemt, dan heeft Bert i gelijk, maar verder zouden wij absoluut niet willen gaan. Voof teen- i heeft deze Vlaamse pocket (Heide- Hasselt) misschien waarde als ïsbeschrijving en voor de vele foto's hun idool. Voor liefhebbers van mu- en aanverwante aspecten heeft het geen waarde. De schrijver haalt b.v. is eer vergelijking aan tussen Pres- :n Sinatra, een vergelijking die dan n het nadeel- van Sinatra uitvalt, lijke uitlatingen tekenen al de sfeer Ihet boek dat Presley vanuit muzi- standpunt beschouwd werkelijk hoog ophemelt. Nogmaals, een kri- pze teener zal er pleizer aan beleven, iedere kenner staat er over ver- erd, dat er over zo weinig nog zo te vertellen valt. H. van H. ns Wirtz is een leek, maar een teek ehoort tot „de onrustigen in de lastigen en onrustverwekkevs" 231). Zijn onrust echter stamt uit jeloof aan het Godsrijk, temidden ie dreigende, maar beloftevolle te- i van de tijd. In deze bewogenheid ij onomwonden zijn kritiek zowel' over de geestelijkheid als de leken, zou zijn boek een goede voorbe* g kunnen noemen op het Concilie, het geeft weer wat er bij de leken lan verlangens naar nieuwe wegen ezig is. Met grote vrijmoedigheid de schrijver de vinger op zieke en bij priester en leek, om beiden en te openen voor de noodzakelijk- van een grondige vernieuwing bin- 3e Kerk, ,,een stille revolutie". Of ïvolutie zich nu zo stil zal voltrek- is gezien de belangrijke proble- die Wirtz op de helling plaatst, te jfelen. Hoe dan ook, het boek van zet de lezer aan het denken. Wie leest het is te wensen, zeer ve- wordt meegetrokken met de krach iet betoog en uitgenodigd mee te n naar een oplossing van de ve e selzijdige problemen, die op °nS tormen. Een pasklare oplossing Wirtz ook niet, hij is zich al te st dat die oplossing momenteel nog tan gegeven worden, maar zijn ëro' ïrdienste is, dat zijn prettig lees boek een dringende oproep ig °nl afzijdig te blijven bij deze poging nieuwe banen. Het is een uitgave _,annoo. TH. Uitgave: N. V. Uitg My. Neerlandia Directeur: E- H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A- Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Keigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Stem WOENSDAG 7 MAART 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES. Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377_ (Biibureaus ~Terneu7.en IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' - OOSTBURG Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) DRUK VOOROVERLEG INZAKE GENEVE t i Behalve Berlijn krijgt nu ook New York zijn muur. In het begin van dit jaar kochten J de Russen een gebouw van 12 ver- diepingen achter het hoofdkwartier J van de V.N. Het gebouw is nog niet in gebruik genomen. J Amerikaanse werklieden, die de J muur bouwen weten niet waarvoor J het bouwsel van sintelblokken die- J nen moet. Het kan zijn dat er j een extra bescherming mee bereikt J moet worden tegen bommen, maar i het zou ook kunnen zijn, dat de J Russen slechts een patio willen i i onttrekken aan de blikken van de J bewoners in de omgeving, i De Russen zelf zeggen niets. De president van de rechtbank in Am sterdam heeft het bestuur van de AVRO bevolen om uiterlijk 15 maart aan alle AVRO-leden in de negen gewesten waar kandidaten zijn gesteld voor een plaats in de gewestelijke besturen, stembiljet ten met bijbehorende enVeloppcn toe te zenden. Indien de AVRO hieraan niet voldoet, moet zy een dwangsom van f 10.000 betalen aan de negen kandidaten die vorige week in een kort geding om een dergelijke voorziening hadden ge vraagd. "Zfj stelden, dat het AVRO-bestuur de verkiezing voor de gewestelijke besturen op onrechtvaardige wijze heeft beperkt en bemoeilijkt, omdat in strijd met de statuten de stembiljetten alleen op schrif telijke aanvraag van de leden worden toegezonden. Het kostenargument (losse toezending van stembiljetten zou volgens de AVRO ruim f 134.000 kosten) en de praktische uitvoerbaarheid om voor 20 maart a.s. nog stembiljetten aan alle leden toe te zenden, achtte de rechtbankpresident niet aanvaardbaar. In het vonnis werd niets gezegd over de aanvullende eis van de negen kandi daat-bestuursleden, dat nieuwe stem biljetten worden toegezonden van een van dj reeds in omloop zijnde exempla ren afwijkend model. De AVRO werd veroordeeld in de kos ten van het geding. De komende conferentie in Genève, waar achttien min één landen (Frankrijk doet immers niet mee) bijeenkomen om over ontwape ning te spreken, brengt steeds toenemende diplomatieke drukte met zich mee. Zoals bekend gaat aan de conferentie, die op 14 maart begint, een bespreking tussen de ministers van buitenlandse zaken van de V.S., de Sovjet-Unie en Engeland vooraf (ook hier laat Frankrijk verstek gaan) en dat betekent in eerste instantie een succes voor de Westerse diplomatie. Kroestjev heeft gisteren, nu officieel, ingestemd met een ministe rieel gesprek, in plaats van de door hem voorgestelde topbijeenkomst. Hij zei erbij dat het hem geweldig speet. Hij was liever zelf gekomen om met Kennedy en MacMillan te spreken. Gisteren zijn boodschappen tussen Ken nedy en Kroestjev gewisseld, die het al eerder onofficieel bekendgemaakte feit van de ministeriële bijeenkomst beves tigen. Dat ging in het geval van Kroestjevs brief gepaard met een dreigement in onvervalste Sovjetstijl. Hij greep name lijk Kennedy's aankondiging inzake nieu we kernproeven in de dampkring als aanleiding aan te dreigen met weer een nieuwe Russische kernproevenserie, ,,in het belang van Ruslands veiligheid en van de wereldvrede". Hij liet tussen de regels doorscheme ren dat daarbij een „nieuw soort wapen vervolmaakt" zou worden, met de nogal dik opgelegde bedoeling angst te ver wekken. Kroestjev noemde het Amerikaan se besluit „een nieuwe uiting van de agressieve Amerikaanse buitenland se politiek"; een vrij merkwaardige uitlating voor een man die zelf be gon met een lange reeks van zware kernproeven Veel werk Kennedy heeft in zijn zeer korte bood schap zijn vreugde uitgesproken over Kroestjevs instemming met een ministe rieel gesprek. Kroestjev kon het overi gens met die slechts 140 woorden doen, want de Amerikaanse president stelde daarin voor op te houden met „het uit wisselen van propaganda" en daaraan voegde hij toe dat hij wijselijk niet in- Het lezen van de rede die premier Kroestjev heeft gehouden nam vijf uur cn 13 minuten in beslag. De Russische premier las de hele rede zelf. De omroepers van radio Moskou die gis teren de rede voorlazen konden dat niet aan. Twee mannen losten elkaar af. Bo vendien werd er tweemaal een kwartier pauze gegeven. Gromiko namens Arocstjev zal komen aandragen met een nieuwe datum voor een Oostduits vredesverdrag. Aan dc ene kant zal hij daarmee mogelyk het Westen willen dwingen tot soepelheid, en er tevens mee willen bereiken dat Kennedy en MacMillan zullen zwichten voor Kroestjevs aandrang tot een top- gesprek op een tijdstip dat hy op die wijze zou kunnen bepalen. ging op de „vele sentimentaliteiten" in Kroestjevs brief. Met al die franje wil de hij niets van doen hebben, hij aan vaardde alleen de nuchtere boodschap van Kroestjevs bereidheid tot confereren op ministerieel niveau. Zowel in Washington als in Londen zijn nu drukke voorbereidingen aan de gang. Er is ook zeer druk overleg tus sen de Westelijke grote twee. Het ge sprek met Gromiko in Genève zal name lijk reeds op 12 maart, maandag a.s.. dus, plaatshebben. De Britten zijn, als altijd, wat meer geneigd om het goede in der Russen handelingen te zien en zo meent men in Londen nu dat er een wezenlijke veran dering in de Sovjetpolitiek op til, en eigenlijk reeds gaande is. Ook in Moskou wordt vooroverleg ge pleegd. De Amerikaanse ambassadeur Thompson heeft gisteren met Gromiko gesproken. Behalve over de ontwapening zul len de drie ministers over een mogelijk verbod van kernproeven spreken (een moeilijke zaak, en in feite onderdeel van ontwapeningspolitiek), en over Berlijn moeten spreken. Er is dus tevoren heel wat werk aan de winkel. Het zal beslist geen gezellig praatje bij de haard wor den. De drie kernpunten van de huidige wereldproblemen komen nu ter sprake. Erg veel optimisme lijkt dus bepaald wel wat voorbarig. Voordat Rusk naar de conferentie gaat zal hij ook met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, Schroeder, pra ten. Dwangmiddel Van Westelijke zijde houdt men ken- nelijk rekening met de mogelykheid dat Het Centraal Sociaal Werkgevers Ver bond zegt niet van plan te zijn de nieu we algemene aanwijzing van de regering inzake de loonpolitiek, naast zich neer te leggen, zoals het NW heeft gedaan. Het verbond blijft echter zijn standpunt handhaven, dat de genomen beslissing onjuist is. Ze brengt op onbillijke wijze verandering in de in Wassenaar met de regering overeengekomen gewijzigde spelregels, meent het verbond. Het zal er zijn volle medewerking aan verlenen, dat het overleg over de herziening van de grondslagen van de huidige loonpoli tiek zoveel mogelijk wordt bespoedigd, werd gezegd. Naar onze parlementaire redacteur bericht, heeft het Tweede-Kamerlid, de heer Roemers (P.v.d.A.), gisteren aan de kamervoorzitter verzocht vragen te mogen stellen aan minister Veldkamp (sociale zaken) over de loonpolitiek. Dit in verband met de situatie die is ont staan na het geven van de jongste alge mene aanwijzingen over de loonvorming. Over het verzoek zal vandaag aan het begin der vergadering worden beslist. pE POKKEN hebben in Engeland een tweede dode geëist. Gisteren overleed fl.e arts die de lijkschouwing had ver eent op het eerste slachtoffer, een vl'ouw die vorige week aan pokken stierf. MEXICO schijnt belangstelling te heb ben voor de failliete Borgwardfabrieken ln Bremen. De regering wil een eigen auto-industrie opbouwen. GODFRIED BOMANS heeft gisteren floor een eerste storting te verrichten de girorekening voor het nationaal hulde- fl'Ük ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van koningin en prins ge opend. ^E DIRECTEUR van een Amsterdam se krant is veroordeeld tot het betalen van een boete van 200 gulden, wegens hot betalen van een te hoog uurloon aan technisch personeel. I Weersverwachting van het K.N.M.l. I lot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: 5 Opklaringen met aanvankelijk hier en daar een sneeuwbui. Zwakke tot matige naar oostelijke richtingen draaiende wind. Weinig verandering m temperatuur. erwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Verbetering van het weer. Stijging van de temperatuur overdag, maxi- J van 3 tot 8 graden. vandaag: zon onder 18.29 uur. Maan onder 20.01 uur. Morgen: zon op 7.12 uur. Maan op 3.29 uur. In Washington is gisteren vernomen dat de mogelijkheid van uiterst gehei me onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië over Nieuw-Guinea, voor gezeten door een derde partij, thans wordt overwogen door het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken. Tot dusverre zijn geen namen voorge steld, maar het State Department zal vermoedelijk binnen niet al te lange tijd iemand voordragen. Het is waar schijnlijk dat de derde partij een of an dere connectie zal hebben met de Ver enigde Naties. De zegslieden meenden dat deze kwes tie is besproken toen minister Luns in Washington was. Uiterst geheime onderhandelingen zou den Indonesië in staat stellen met de Nederlanders aan de conferentietafel te gaan zitten, zonder te moeten verkondi gen dat het nog steeds vasthield aan prealabele voorwaarden. President Soekarno heeft gisteren acht vice-premiers benoemd als uitbreiding van zijn kabinet Door deze wijzigingen in het kabinet is het aantal posten vrij wel verdubbeld tot ongeveer veertig. Generaal Nasoetion neemt onder de nieuwe vice-premiers een van de sterk ste posities in. Hij is benoemd tot vice- premier voor defensie en landsveilig- heid, met zeven ministeries onder zijn toezichtv Dit zijn de ministeries van de fensie, landsveiligheid, leger, marine en luchtmacht en justitie. Bovendien zal hij een minister zonder portefeuille onder zich hebben. Twee der overige vice-premiers heb ben ieder zes ministeries onder zich. De kabinetswijziging is in de eerste plaats bedoeld als een maatregel die een strakkere leiding beoogt voor de mi nisteries die zijn belast met de econo mische ontwikkeling van het land. De in januari te Fak Fak opgerichte politieke partij die 950 leden telt, heeft onlangs een brief verzonden aan de Nieuw-Guinearaad, waarin aansluiting wordt verzocht bij Indonesië. In Hollandia is vernomen, dat André Durand. de vertegenwoordiger van het internationale Rode Kruis in Hollandia, erin geslaagd is een route te vinden waarlangs de 53 Indonesische krijgsge vangenen naar hun vaderland zullen kun nen terugkeren. Het vertrek van de Indonesiërs is be paald op a.s. zaterdag. Zij zullen per vliegtuig naar Singapore gebracht wor den. vanwaar zij naar Indonesië kunnen worden getransporteerd. (Van onze Haagse redactie) Het vervoer van Nederlandse mi litairen in burger naar Nieuw-Gui- nea via Tokio blijft doorgaan. Om de Japanse regering niet in moei lijkheden te brengen zal het aantal vluchten echter niet te groot zijn. Minister huns heeft dit Japan be loofd. Deze nadere uitleg heeft de eerste secretaris van de Nederland se ambassade in Tokio, dr. M.J. Meijer, gegeven aan verwarrende berichten rond de ontmoeting van minister Luns met diens Japanse ambtgenoot Kosaka. Er is dus geen sprake van dat dit vervoer zou worden stopgezet. Ook gisteren vertrok weer een KLM- lijntoestel met dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea. Luns eerder terug De voorzitter der Tweede Kamer, dr. Kortenhorst, heeft naar hij gis teren in de Kamer mededeelde, mi nister president De Quay gevraagd of de tijd niet gekomen is het par lement nader te informeren over de stand van zaken betreffende Nieuw- Guinea. Prof. De Quay heeft daar op medegedeeld met een verklaring nog even te willen wachten. De re gering wil eerst het vertrouwelijk gesprek afwachten dat zij donder dag terzake zal hebben met de com missie van buitenlandse zaken en defensie uit de Tweede Kamer. Daarop sluit «rijdag kabinetsberaad aan. Bovendien wil het kabinet ook nog eerst nader overleg met minis ter Luns, die nog deze week. dus eerder dan verwacht werd, uit Tokio in ons land terugkeert. -3S In Nuth is gisteren brand uitgebro ken in een uit 1738 daterend gebouw, een zogenaamde tiendschuur. Het ge bouw was in gebruik als opslagplaats bij een grote inkoopcentrale van le vensmiddelen. Vorige week vrijdag was nog een voorraad van 10.000 kg boter in het magazijn opgeslagen. De schade wordt geschat op een miljoen gulden. EEN MAN, die bijna tien jaar geleden had deelgenomen aan een roofoverval in Rotterdam, is nog juist voordat de zaak verjaard was. veroordeeld tot 8 maan den met aftrek, waarvan drie voorwaar delijk. Hij had zich al die tijd. bijna lang genoeg, in Parijs schuilgehouden. In een gisteren gepubliceerd rapport wordt verklaard, dat Francis Gary Po wers, de bestuurder van het indertijd boven de Sovjet-Unie omlaag gehaalde U-2 vliegtuig „zijn verplichtingen als Amerikaan is nagekomen". „Het was Powers en de andere U-2- vliegers toegestaan zich zonder verzet over te geven en tegenover degenen, die hen gevangen zouden nemen, een hou ding van samenwerking aan te nemen, indien er geen vooruitzichten meer wa ren voor een vlucht en gevangenneming onontkoombaar was geworden", aldus het rapport. Het door de hiervoor genoemde huis commissie gepubliceerde rapport werd opgesteld door de Amerikaanse geheime dienst na een grondige ondervraging van Powers. Er wordt in gezegd, dat het niet waar is dat Powers onder druk meer aan de Russen, die hem gevangen hadden geno men heeft verteld, dan hij mocht. In het rapport wordt gezegd, dat Po wers en de andere U-2-vliegers voor hun vluchten was meegedeeld, dat het hun, indien- zij in handen der Russen zouden vallen, volkomen vrij stond de volledige waarheid over hun opdracht te vertellen. Slechts bepaalde bijzonderheden van hun vliegtuig mochten zij niet prijsgeven. Uit het rapport is voor de eerste maal gebleken, dat Powers opdrachten vervul de van de Amerikaanse geheime dienst. In het rapport wordt gezegd, dat de vergiftigde naald, die Powers bij zich had en die genoemd is op het te Mos kou tegen hem gevoerde proces „in de eerste plaats bedoeld was om door de vlieger te worden gebruikt indien hij zou worden gemarteld, of onder andere omstandigheden, die naar zijn oordeel het gebruik ervan rechtvaar digden." „Er bestonden geen lastgevingen, dai Powers zelfmoord moest plegen". Powers was zelfs niet verplicht de naald in zijn vliegtuig mee te nemen. Powers vertelde het eerst in het open baar van zijn avontuur. Hij beschreef hoe zijn U-2 op grote hoogte boven Rusland kwam, over het Aralmeer, hoe hij Russische straalja gers ver onder zich lag en zich toen „tamelijk lekker" had gevoeld omdat zij hem kennelijk niet hadden opge merkt. Nabij de stad Sverdslovsk had hij de voorgeschreven bocht van 90 graden naar links gemaakt en ging hij zich kwijten van zijn volgende opdracht, over de zuidwestelijke rand van de stad te vlie gen. Hij herinnerde zich een vliegveld te hebben gezien dat niet op zijn kaart stond. Toen, terwijl hij zijn instrumenten naging, hoorde en voelde hij een ont ploffing en werd hij gewaar, dat het vliegtuig even meer vaart kreeg. Hij bevond zich toen op een hoogte van 68.000 voet. „Overal waar ik keek was het oranje. Zoiets had ik nog nooit gezien". Powers wist niet wat hem overkwam. Maar Amerikaanse deskundigen veron derstellen, dat de ontploffing is veroor zaakt door een Russisch projectiel, dat vanaf de grond is afgevuurd. Dertig katholieke intellectuelen, onder wie hoogleraren, priesters en journalis ten, hebben een brief gericht aan de aartsbisschop en de bisschoppen in Ne derland naar aanleiding van het ver schijnen van de apostolische constitutie „Veterum sapientia" en de commenta ren die over deze constitutie zijn gepu bliceerd. De constitutie handelt over „de bevordering van de studie van het Latijn". Ofschoon geen der in deze constitutie geformuleerde voorschriften zich uit spreekt tegen het gebruik van volkstaal of landstaal met name in de eredienst en de bediening der sacramenten, is toch feitelijk zeer nadrukkelijk de sug gestie gewekt, dat zelfs de vraag naar het gebruik van andere talen dan de La tijnse in de liturgie voortaan in woord en geschrift niet meer aan de orde mag komen, aldus deze brief. Uit persberichten hebben de onderte kenaren vernomen dat de eerste reacties in Rome erop wijzen, dat de constitutie bij voorbaat verdere discussie over het gebruik van de volkstaal in de liturgie uitschakelt en veranderingen, zoals die van het Concilie werden verwacht, uit sluit. Zij constateren, dat de waarde en het gezag van deze eerste reacties in Rome tot dusver onduidelijk en dubieus zijn, maar dat velen intus sen teleurgesteld en verontrust zijn, „doordat zij in de mening zijn ge bracht, dat het toenemende en aller wegen in de Kerk vernomen plei dooi voor ruimer gebruik van de landstaal in de liturgie thans afge broken is en dat van het aanstaande Concilie in verband hiermee stellig niets kan worden verwacht. Vooral de suggestie, dat hierin reeds beslist zou zijn voorafgaande aan het Concilie en buiten het Concilie om, lijkt gevaarlijk en bijzonder negatief". De dertig ondertekenaren doen een dringend beroep op het Nederlandse episcopaat om al het mogelijke bij te dragen tot opheldering, zowel voor het Nederlandse volk, als op het Concilie. De brief Is ondertekend door: mr. L. Baas, Amersfoort; Fr. Brakkee, Rotter dam; dr. E. Brongersma, Heemstede; J. Brouwers pr., Banholt; mr. F. H. J. M. Daams, Den Haag; prof. 'dr. B. Delf- gaauw, Haarlem; E. de Groot o.p., Nij megen; M. Hensen o.p., Nijmegen; Fons Hermans, Amsterdam; Fons Jansen, Hilversum; S. Jelsma m.s.c., 's-Graven- hage; prof. dr. R. C. Kwant o.e.s.a., Eindhoven; drs. D. de Lange, Biltho- ven; dr. H. v. d. Linde, Nijmegen; Th. Naastepad pr., Rotterdam; J. M. Nooy, Voorburg; D. Ouwendijk, Leidschendam; dr. C. A. J. Ouwerkerk c.s.s.r., Wittem; Michel van der Plas, Aerdenhout; prof. mr. W. P. J. Pompe, Utrecht; drs. H. van Run. Haarlem; drs. Th. M. Schol ten, Katwijk aan Zee; dr. P. Schoone- berg s.j., Maastricht; dr. A. J. M. van Tienen, Rotterdam; Lambert Tegen- bosch, Eindhoven; prof. dr. ir.- F. Ph. A. Tellegen, Aalst; dr. J. M. M. de Valk. Waddinxveen; mr. F. Vtrberk, Haarlem; mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst, Wassenaar; prof. J. A. M. Weterman, Utrecht. (Van onze parlementaire redacteur) Er is een goede kans dat er voor 25.000 maandloners bij de P.T.T. toch nog een gratificatie over 1961 uit de bus komt. Gisterenavond heeft minister Korthals (verkeer en waterstaat) name lijk in de Eerste Kamer gezegd, dat de ze kwestie opnieuw in overweging is en spoedig zal worden beslist. Vanwege deze mededeling zag senator Tjalma (A.R.) af van het indienen van een mo tie, die anders stellig door alle fracties zou zijn ondersteund. (Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren de begrotingen van Nederlands Nieuw-Gui nea voor 1961 en de begroting van de scheepswerf „Konijnenburg" voor 1961 z.h.s. goedgekeurd. Er werd over de wetsontwerpen door de Senaat niet ge discussieerd, omdat men van mening was dat de begrotingen daarvoor te laat in behandeling waren gekomen. 'èti- Op KoedLe Voet) Dr. Hans Kroll. de Westduitse am bassadeur in Moskou, aan wie enige Duitse bladen uitlatingen toeschrijven, die niet door de regering in Bonn wor den gedekt, is in Bonn aangekomen om daar de zaken uit te leggen aan de minister van Buitenlandse Zaken, Schroder en bondskanselier Adenauer. Prins Bernhard is gis teren in een motorboot de Nijl afgevaren, na dat hij tien dagen in het Karamoja-district wild had gadegeslagen en had gejaagd. De prins schoot een „rode" antiloop, moge lijk een record voor Oeganda maar hij kwam geen beisa-antiloop te gen. of een leeuw die goed genoeg was. Tijdens een buffel- jacht op de ruim twee duizend meter hoge Ka- dam-berg ontstond een bosbrand die door de dragers was veroor zaakt. Het gezelschap trok zich terug op een rotsachtig deel van de berghelling. terwijl rondom de brand woed de. „Het was niet echt gevaarlijk, maar vrese lijk heet en dorstig", verklaarde de door rook besmeurde prins later, terwijl hij de as uit zijn haar kamde. De prins schoot ook een python, waarover het gezelschap „struikelde" terwijl men ronddoolde. Een stammenoorlog die in het Karamoja-district woedde, ging niet onop gemerkt aan het gezel schap voorbij. Bij een overval op een dorp in de nabijheid waarvan het gezelschap zijn kamp had opgeslagen, werden alle voedsel voorraden geroofd. Als inleiding tot een tegen- overval werd door de beroofde dorpelingen prompt een stier geof ferd. maar de prins ver trok toen hij hoorde hoe de zaken ervoor stonden. Veiligheids halve naar elders.

de Stem | 1962 | | pagina 1