okken, de uwen Vliegtuig stort neer na start 111 doden, w.o. zes Nederlanders Rusk, Home en Gromiko komen in Genève bijeen Robert Kennedy gelooft in overname N.-Guinea FLN eist aandeel in de strijd tegen geheime leger Journalist tart O.A.S. Drama in onherbergzaam moerasgebied in Kameroen Woensdag begint moeilijk slotgesprek met Algerijnen Tsjombe: Y.N. vallen aan Maart: alleen maar KOU KROESTJEV GEEFT TOE Parijs negeerf conferentie volkomen X o, echte BELOFTE VAN LUNS AAN JAPAN? DAGBLAD VOOR ZEELAND WEER DODEN Hervatting kernproeven PROTEST VAN JAPAN WEER KOUD Centraal comité in Moskou alleen landbouw Troepenkonvooi naar A .-Berlijn Ambtenaren N.-Guinea eens met regering V uurwerkf abriek ontploft17 doden Oostduitse spion gearresteerd Amerikaans vlootbezock aan Rotterdam Maar geen aanvalsplannen' IN MODDER WITTE KRUIS 102e JAARGANG No. 23920 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG MAART 1962 serburger «er krijgenomdat ik de rden, welke voor nog niet Engelse stalmeid tot dr, akzouden later eenmaal avert uiteindelijk toch de ten in de geschiedenis van ten. ioewel de zwarte pokken door effectieve bestrijding door in- ing met koepokstof niet meer massale dodelijke gevaar voor bevolking betekenen, gelijk dat vroeger eenwen het geval was, ven zij toch als gevaarlijke be- lers der mensheid beschouwd en rden zij met zo radicaal moge- Ie maatregelen tegemoet getre- i. Nu ze hier en daar in West- fopa weer optreden en daar- r de aandacht weer eens op zwarte pokken is gevestigd, •telt de auteur van bijgaande chouwing het een en ander deze ziekte en haar bestrijding. igermate betrouwbare opgaven het optreden van de pok- in Europa in de Middeleeuwen aan, dat zij tijdens de Kruistoch- ?en verderfelijke rol gespeeld heb- Men weet uit de geschriften, dat het hele gevolg van Frederik Bar- isa aan de pokken ten of ff er viel. e dertiende eeuw drong de ziekte tot IJsland en in de vijftiende eeuw Groenland. Beide landen werden er dig door ontvolkt en zij bleven dan een eeuw dood land. de 16e en 17e eeuw leed geheel pa onder de pokken. In het jaar stierven in de stad Neurenberg in paar weken meer dan 1600 kinde- Beruchte pokkenjaren waren 1574, en de jaren 1719 tot 1723. In deze stierven alleen in Rome 6000 19- Rond de eeuwwisseling van 1800 ven alleen in Pruisen 26.000 men eraan, terwyl de jaarlijkse verliezen lusland op meer dan twee miljoen len geschat. Ook het oorlogsjaar van •1871 was een berucht pokkenjaar, ewel door de Inenting van de solda der legers meer burgers stierven. Volkswijsheid plattelandsdokter Edward Jenner, iwie de stalmeid in de aanhef be de voor die tijd merkwaardige den had gesproken, had in zijn praktijk al heel wat meegemaakt en menige medische volkswijsheid rgenomen. Hij was trouwens niet de te arts, die opmerkte dat mensen, de koepokken hadden gehad, de rte pokken beter overleefden. Uit geschriften was overigens bekend, reeds in het oude Indië en Perzië ts als het inenten met koepokstof be- 1 was, terwijl Alexander von Hum- over soortgelijke entmethoden bij iersstammen in Mexico berichtte. Iers verdienste bestaat nu erin, dat de koepok-inenting systematisch en grote wetenschappelijke zorgvuldig- is gaan ontwikkelen. In zijn land- ctijk vond hij 16 personen, die de jokken goed overleefd hadden en vond hij bereid als „proefkonijn" te en. Hij infecteerde hen met echte een. Tot algemene opluchting ge- e het experiment. Geen van de ifpersonen werd ziek. Daarop dorst ïer het beslissende experiment door ren en wel op 14 mei 1796 bij een rige jongen. y entte hem In met koepokstof en weken later met zwarte pokken, experiment verliep tot volle tevre- heid. Jenner wees bovendien als ab- lut zeker de eigenlyke pokkenver- cker aan, al kon hy dit toen weten- appelyk niet bewijzen. Hü is een vi- dat lichtmicroscopisch niet zicht- ,r is en dat eerst na de uitvinding de elektronenmicroscopie ander- ve eeuw later wetenschappeiyk Se' iliseerd kon worden. enner was met dit éne experiment niet tevreden. Hij experimenteerde der en kon geleidelijk ook bewijzen' de pokkenstof zich in de mens ver- cultiveren laat. waarbij hij dier^1 >loot. Toen hij dat had vastgesteld, te hij zijn uitgebreide studies in een ;enschappelijk verantwoord werk sa- n en leverde ze in bij de beroemde oyal Society of Public Health". !r zit wel een zekere tragiek in, dat zijn wetenschappelijke arbeid n0® ge tijd voor zichzelf hield uit angst >r bekendmaking zijn wetenschap^ e naam in gevaar te brengen. U® /al Society, oer-conservatief bleeK ar weinig vertrouwen in het weten* appelijk werk van „maar een platte- dsdokter" te hebben. Daarop besloot iner zijn resultaten maar zelf wereld- idig te maken, wat* in 1798 geschieo- De publikatie sloeg in als een bom- eral werd de „bedwinger der zwarte [ken" gehuldigd. Berlijnse en Weens sen zonder hun Engelse collega en" usiaste gelukwensen. werden Jenner-verenigingen to keninenting opgericht. De Italiaanse 3 dr. Sacco, die de inentmethode zeer beterde, entte alleen meer dan een f miljoen mensen in. In Duitsland rd het inenten tegen de pokken 4 reeds by de wet verplicht gestel latuurlijk waren er hier en daar oo' ilukkingen bij de inenting. *L ma's van de farmaceutische mar die tijd meenden natuurlijk ook n* slag te kunnen slaan en kr?cPm. ermalen ondeugdelijke entstof in o p. Bovendien zijn er wel eens p10*? [heden, dat een doorgevoerde ;ing niet tot het verwachte resulrke it. Daarvan is ook nu weer spra veest. Tenslotte bestaat er in het e ïl geen profylactische of therap_ che methode in de medische wet ïap, die bij alle mensen voor hona jcent werkt. Maar critici zien n :h wel over het hoofd de ^eers(;v.j;ge n miljoenen mensen, die door tya a inting niet aan de zwarte pokken er zijn gevallen! Uitgave: N. V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, t 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. t 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus TerneuzenIJsbaanstraat 24 - telefoon 260. OOSTBURGNieuwstraat 41 - telefoon 2893) OAS-TERREUR LAAIT President Tsjombe van Katanga heeft de V.N. ervan beschuldigd een grote aanval te hebben ingezet op de Noord- katangese stad Kamina. Volgens Tsjombe was de aanval „een volkomen verrassing". Hij zei, dat de V.N.-troepen zware artillerie en mortie ren gebruikten. „Enige" Katangezen waren gedood of gewond, zo deelde hij mee. Een hoge functionaris van de V.N. in Elisabethstad heeft gisteren Tsjom- bes bewering categorisch ontkend. Hij zei: „Het is mogelijk dat er enige pa trouille-activiteit van geringe betekenis geweest is, maar zeker geen grote aan val". Ijzige kou; dat is wat het centraal Amerikaans weerkundig instituut ver wacht voor het gebied tussen Zweden en Noord-Italië gedurende de maand maart. Ook in andere Europese streken en in een groot deel van Noord-Afrika zal de temperatuur lager blijven dan men zou mogen verwachten. Er zal verder lichte regen of sneeuw vallen in Scandinavië, Engeland, Ier land, Nederland, België en Noord-Frank rijk. In andere landen zal iets meer neerkomen, aldus de langlopende prog nose van het Amerikaanse instituut. Fyn dat we het weten HEVIG OP Gisteren is in Algerië de barbaarse OAS-terreur in verhevigde mate opgelaaid. De dag begon met een groot aantal aanslagen die elkaar met grote snelheid opvolgden. Men schat dat er ruim 150 plastiekbom- men zijn ontploft en er werd ook een aantal bommen nog tijdig onschadelijk gemaakt. Terwijl in Algiers, Oran, Bone en andere steden de dreunende slagen weerklonken, werd hier en daar vuur uit machinegeweren gehoord. In Algiers was het 's morgens een heksenketel. Het geluid vau ont ploffingen en mitrailleurvuur vermengde zich met het sinistere geloei van brandweerwagens en ambulances, die gillend van de ene plaats naar de andere stoven. De reeks aanslagen, zo hevig en fre quent als nog niet eerder is voorgeko men, was gericht tegen de moslims en vele huizen, winkels, cafés en andere gebouwen werden ernstig beschadigd. Er vielen enkele tientallen doden. Van hun kant demonstreerden de moslims tegen de door de fanatieke OAS-Fransen ontketende aanslagenreeks en er werd ook met geweld geantwoord. De Europeanen toonden zich overigens vrij onverschillig voor het geweld, waar mee een groot deel van hen overigens sympathiseert. Men is gewend aan het geluid van ontploffende bommen. ..Operatie rock 'n roll" noemden de Fransen de aanslagenreeks van gisteren morgen. laconiek. In andere plaatsen gingen Europeanen en moslims elkaar met knuppels en mes sen te lijf. De politie en het leger heb ben in geheel Algerië een verschrikke lijke dag achter de rug. Het is de OAS kennelijk ernst met haar voornemen de slotfase van de onderhandelingen over De Japanse minister van buitenlandse zaken, Zentaro Kosaka, heeft gisteren nota's overhandigd aan de Britse en Amerikaanse ambassadeurs in Tokio, waarin wordt geprotesteerd tegen de voorgenomen kernproeven in de atmo sfeer en de Britse ondergrondse proe ven in de Verenigde Staten. Kosaka doet een beroep op de Ver enigde Staten om hun besluit te her zien, en waarschuwt dat Japan schade vergoeding zal verlangen indien aan Ja panse onderdanen of goederen door de explosies nadeel zal worden berokkend. Premier Hayato Ikeda heeft dit be vestigd. Een Japanse zeven leden tellende com missie ter bevordering van de wereld vrede, waarin de Nobelprijswinnaar voor natuurkunde, Hideki Yoekawa, zit ting heeft, heeft een brief gestuurd aan president Kennedy, waarin hem wordt gevraagd terug te komen op zijn besluit om de kernproeven in de dampkring te hervatten. DE UITVINDER van een „sky-scooter", een éénpersoons-autogiro, is gisteren tij dens een demonstratievlucht van 150 meter hoogte neergestort en om het le ven gekomen. Het gebeurde in Gillespie, in de V.S. OP 3 APRIL zal de Europese ministers conferentie een ontwerp voor gezamen lijke Europese verkeersregels in behan deling nemen. Elf landen werken er aan mee. ISRAEL maakt plannen voor de bouw van een reactor, die men voor het ont- zouten van water gaat gebruiken en er wordt ook gewerkt aan een kernenergie centrale. MORGEN, woensdag, wordt de „Dag van Europa" gevierd, hetgeen zonder fees (.vertoon gebeurt. Van stadhuizen en scholen zal wel de groen-witte Europese vlag wapperen. I'RANCO heeft de uitnodiging om het huwelijk van prins Juan Carlos met de ïfiekse prinses Sophia, op 14 mei in Athene, afgeslagen. Hij heeft het er te druk voor. BINNENKORT verschijnt een nieuw hoek over prins Bernhard. Het is van de hand van mevrouw M. Brave-Manks, die Jh de oorlogsjaren secretaresse van de prins is geweest en het heet „Prins bernhard in oorlogstijd". OP 82-JARIGE leeftijd is gisteren in en Haag overleden de oud-journalist, ytmrkundige en tekenaar Cornells de Weersverwachting van het K.N.M.I. lot vanavond, opgemaakt gisteren- ja vond 23.15 uur: njU *en -^an °Pklaringen, maar ook Plaatselijk een sneeuwbui, voorname- lyk m de kustprovincies. Matige tot zwakke noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. I er^yachting van het Belgisch weer kundig instituut: 6waar bewolkt met opklaringen uit n pesten. Wat sneeuw in het oos- ,Sneeuw en plaatselijk ijzel. in'o zon onder 18.27 uur. Maan .onder 18.36 uur. •SoTuur' Z°n °P UUr' ^aan op In felgekleurde verslagen hebben de Italiaanse journalisten die door de OAS uit Algerië verdreven zijn, van hun wederwaardigheden van de laatste dagen verteld in hun kranten. Tien van de elf Italiaanse reporters hebben, zoals men weet, gevolg gegeven aan het bevel van de OAS, maar één van hen, de dertigjarige Nicola Caracciolo, heeft het bevel genegeerd. Hy wordt extra bewaakt omdat men vreest dat de OAS de bedreiging hy is „ter dood veroordeeld" waar zal maken. De bedreiging van de journalisten heeft een hele rel ontketend, die ook andere verslaggevers enige angst heeft bezorgd. De Franse overheid heeft verzekerd dat zij alles doet o?/.i de veiligheid van de buitenlandse journalisten te verzekeren. In Italië is de verontwaardiging om de „uit wijzing" bijzonder groot. Het hotel van de dappere Italiaanse journalist, die de OAS tart, is door een leger zwaar gewapende politiemannen onderzocht, op zoek naar degenen die voor de ontvoering van Caracciolo's collega verantwoordelijk waren ên die later binnendrongen om naar de verslaggever die zich niet, zoals de elf overige, aan het uitwijzingsbevel gestoord had, te vragen. Caracciolo was er echter niet. De persmensen in Algiers zyn vol spanning. Zal de OAS wraak nemen voor de openlijke uitdaging? Algeriës onafhankelijkheid door zoveel mogelijk geweld te bemoeilijken. Van de andere kant doet de Franse overheid haar uiterste best de zaak in de hand te houden, hetgeen een bijzon der zware taak is, die nog met het uur hopelozer schijnt te worden. Niettemin konden gisteren in Algerië verscheidene arrestaties verricht worden. Men gelooft een aantal belangrijke leiders van het OAS-front te hebben gegrepen onder de 27 opgepakte Fransen, die nu naar Frankrijk worden overgebracht om voor een speciaal tribunaal te worden geleid. Ook werden verscheidene Algerijnen gearresteerd. De beste vangst van giste ren was ongetwijfeld de arrestatie van Georges Calle, die via Spanje Frankrijk was binnengekomen om de eerder ge grepen Castille op te volgen. Calle zou een der allerbelangrijkste OAS-leiders zijn geworden. „Vernietigen,, Morgen, woensdag, begint het slotge sprek in de Frans-Algerynse onderhan delingen. Dat is gisteren van de zijde van de voorlopige Algerijnse regering bekendgemaakt. Het gesprek zal in Evian plaatshebben. De Algerijnse de legatie vertrekt vandaag uit Tunis daar heen. Zij staat onder leiding van Belka- cem Krim en Joxe zal de Franse dele gatie weer aanvoeren. Volgens de minister van buitenlandse zaken uit het Algerijnse rebellenbewind, Dajlab, die gisteren uit Tunis naar Ge- nève reisde, moeten er nog „belangrijke problemen" worden opgelost. Een van die vraagstukken is de organisatie van het gezagsapparaat in Algerië na het „staakt het vuren". Dit duidt erop dat de Algerijnen zeer beducht zijn voor de moeilijk heden die de OAS veroorzaakt en straks ongetwijfeld nog veroorzaken zal. De onderhandelaars uit Tunis zullen waarschijnlijk eisen dat hun strijdkrachten dus de FLN-mili- tairen deelnemen aan de strijd te- den de geheime organisatie, om deze „volledig te vernietigen", zoals men het uitdrukte. Premier Kroestjev heeft gisteren met een rede de zitting achter gesloten deu ren geopend van het centrale comité van de Russische communistische partij in het Kremlin. Radio Moskou zei dat Kroestjevs ver slag gewijd was aan de taken van de partij in verband met de verbetering van de landbouw. Hoewel op de agenda van de confe rentie alleen het punt landbouw staat, achten westelijke waarnemers het niet onmogelijk dat Kroestjev ook zal spre ken over internationale vraagstukken. Honderd vijfenzeventig soldaten en 25 legervoertuigen van het Amerikaanse le ger in Duitsland zijn gisteren vanuit West-Duitsland over de autobaan door Oostduits gebied naar West-Berlijn ver trokken. Ze zijn de eersten van een groep van vijftienhonderd die in de loop van drie dagen zal worden verplaatst. Het eerste konvooi is zonder moei lijkheden de Russische doorlaatpost bij Marienborn gepasseerd. Zoals gebruike lijk werd de Amerikaanse troepenver plaatsing gadegeslagen vanuit patrouil lerende Russische auto's. (Van onze Haagse redactie) Het wetsontwerp tot instelling van een bijstandskorps voor rijksambtenaren in Ned. Nieuw-Guinea zal worden gewij zigd. Dit als resultaat van de bespre kingen die de afgelopen weken zijn ge voerd tussen de regering en twee ver tegenwoordigers van de ambtenarenor- ganisaties in Ned. Nieuw-Guinea. Naar wij vernemen zullen de wijzigin gen gedeeltelijk dienen tot accentuering van het rijksambtenaarschap van de le den van het bijstandskorps. Ook is men het aan beide zijden eens geworden over de wenselijkheid van snellere afdoening van uit Ned. Nieuw-Guinea afkomstige naturalisatie-verzoeken. Om dat de Franse autoriteiten nog aldoor aanvallen van de OAS verwach ten op de radio- en televisiezender, waarvan de installaties om en op de Eifeltoren staan, is de omgeving van de toren onder zware bewaking ge steld en zijn de installaties omgeven door stalen netten ter bescherming tegen granaten of kneedbommen. De foto toont het aanbrengen van een van deze beschermende netten. In de hoofdstad van Iran, Teheran, is een fabriek van vuurwerk in de lucht ge vlogen, waarbij zeventien mensen wér den gedood en tien ernstig gewond. De explosie vernielde tegelijkertijd vijf huizen. Een grote hoeveelheid ontplof bare stof en ongeveer honderdduizend voetzoekers vlogen de lucht in. De fa briek was gevestigd in de kelder van een huis. Het vuurwerk was bedoeld om te worden gebruikt op 21 maart, nieuwjaar in Iran. De politie in Zürich heeft een Oost duitser aangehouden, die getracht zou hebben via huwelijksadvertenties in een Wesjduits blad vrouwelijke agenten te werven voor de Oostduitse geheime dienst. De man, wiens naam niet werd bekendgemaakt, was als vluchteling uit Berlijn naar Zürich gekomen, waar hij zich vestigde met zijn vrouw, zijn schoonmoeder en een vriendin. Kroestjev heeft kennelijk zijn plannen om zelf naar Genève te komen, voor de komende achttien- landen-conferentie over de ontwa pening, opgegeven. Gisteren liet Moskou aan Washington weten dat de minister van buitenlandse zaken, Gromiko, zich naar Genève zou begeven. Kort daarna werd bekendgemaakt dat de Amerikaanse minister Rusk op 10 maart naar de conferentiestad zal ver trekken. Daar zal hij dan lord Home, zijn Britse ambtgenoot, ontmoeten en sa men zullen ze, ter voorbereiding van het grote gesprek, dat op 14 maart begint, met Gromiko praten. Daarbij zal niet de Franse minister van buitenlandse zaken aanwezig zijn. De Franse regering heeft gisteren n.l. be kendgemaakt, dat Frankrijk de gehele 18-1 an den-conferentie links laat liggen. Het stuurt zelfs geen waarnemer. Aan deelneming aan het vooroverleg tussen de Grote Drie door Couve de Murville valt dus in het geheel niet te denken. MacMillan liet gisteren het Lagerhuis weten, dat hij een nota van Kroestjev had gekregen, waarin deze van zijn be reidheid tot een ministerieel gesprek in Genève voorafgaande aan de grote con ferentie, liet blijken. MacMillan voegde eraan toe, te hopen dat het gesprek tussen Rusk, lord Home en Gromiko zo gunstig zal verlopen dat daarna een bijeenkomst van Kennedy, Kroestjev en hemzelf mogelijk zou zijn, teneinde over het verbod op kernwapen proeven en de ontwapening in een top- gesprek te behandelen. De Oostduitse communistische leider, Ulbricht heeft geopperd, dat op de aanstaande 18-mogendhedenconferentie besprekingen tussen Oost- en West- Duitsland zullen worden gehouden. In Genève is de sfeer misschien gunsti ger' vindt hij. De regering van Oost-Duitsland is be reid tot besprekingen met vertegenwoor digers van de Westduitse regering over al die maatregelen die het behoud van de vrede dienen en ook over zulke za ken als de wederzijdse erkenning van papoorten, wer gezegd. (Van onze Haagse redactie) Een volledige „Task group" van de Amerikaanse marine zal van 15 tot 22 maart a.s. een informeel bezoek aan Rotterdam brengen. De groep behoort tot de Amerikaanse vloot in het ooste lijk deel van de Atlantische Oceaan en bestaat uit een vliegdekschip. acht tor pedoboot jagers, een onderzeeboot en een oliebevoorradingsschip. In Breda heeft de jaarlijkse optocht, on danks het kille weer, duizenden mensen naar de binnenstad getrok ken. Vele scholieren hadden maandag vrijaf en in de meeste bedrij ven lag het werk stil. In de stoet, die deze keer een betere indruk maakte dan vorig jaar, trok o.m. deze wagen mee, voorstellend de salarispolitiek van Toxopeus. De optocht in Oetel- donk trok duizenden kijkers, waarvan vele uit de Langstraat. De belangstelling voor de grootse optocht te Chaam bleef ook niet tot die van de dorpsgeno ten beperkt. Te Bergen op Zoom kwam Wan nes in een pakske uit de lucht gevallen te mid den van de Krabbekes en Kreukeltjes. Hij be zocht ook volgens tradi tie de zieken en ouden van dagen. Oosterhout had weer veel plezier in de boerenbruiloft. Voorts was in tal van gemeenten de maandag de dag voor de jeugd. %Te Putte maakte een op tocht het kinderfestijn bijzonder aantrekkelijk. Groter dan vorig jaar was de kinderoptocht te Oud-Gastel en te Woensdrecht was de deelname verdubbeld. Te Vlijmen trokken niet minder dan tien wagens in de stoet mee en de jeugd van Drunen nam in haar uitbeeldingen verscheidene gemeente lijke zaken op de korrel. In Dongen werden de kleine carnavalisten ge trakteerd op een goo chelaar en limonade en Raamsdonksveer zag ook voor het eerst de jeugd aan het werk. De Amerikaanse minister van justitie, Robert Kennedy heeft te Washington in een televisie-uitzen ding verklaard, ervan overtuigd te zijn, dat Indonesië „westelijk N. Guinea zal gaan overnemen". De broer van de Amerikaanse presi dent, die enige dagen geleden een reis rond de wereld heeft afgesloten, ver klaarde echter, dat hij tijdens zijn bezoek aan Djakarta de indruk had gekregen dat de Indonesische regering bereid is om met Nederland een vreedzame regeling té treffen. „Indonesië loopt niet met de bedoeling rond om een aanval te doen" zei hij. Kennedy uitte woorden van lof aan het adres van president Soekarno. „U dient bewondering te hebben voor hetgeen hij met zijn regering heeft ver richt", zo zei hij. Het Indonesische persbureau „Antara" Twee minuten na de start is in de nacht van zondag op maandag een gecharterd DC-7 toestel tijdens een hevige storm neergestort in een moeras bij het vliegveld Doeala in Kameroen. Geen van de 111 in zittenden, onder wie 6 Nederlanders, heeft de ramp overleefd. Het toestel, eigendom van de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena was sinds vorig jaar december gehuurd door de Britse maat schappij Caledonian Airlines, die het vliegtuig voor deze chartervlucht had afgestaan aan de Trans-African Aircoach maatschappij. In de geschiedenis van de burger- luchtvaaht is 't nog nooit voorgekomen dat een zo groot aantal inzittenden aan boord van één toestel is verongelukt. Tot dusverre stond het grootste verlies met 99 passagiers op naam van de KLM toen de ,Hugo de Groot" op 14 augustus 1958 voor de Ierse kust ver ongelukte. Het gecharterde toestel, de „Robert Burns" was met 101 passagiers, van wie 3 kinderen en een bemanning van 10 koppen van Lorenzo Marques via Lissa bon op weg naar Luxemburg. Op de passagierslijst komen de namen voor van zes Nederlanders en verder Duitsers, Denen en Oostenrijkers en (voor het merendeel) Amerikanen en Engelsen. Reddingsploegen die bij het aanbreken van de dag met rubberbootjes en heli kopters de plaats van de ramp hadden bereikt, troffen geen overlevenden aan. De wrakstukken van het toestel lagen over een groot gebied verspreid. Het vliegtuig is in brand gevlogen na dat het op de grond terecht kwam, op ongeveer twee kilometer van het einde van de startbaan. Door de grote hitte rond het brandende wrak konden de red ders niets uitrichten. Alle hulpdiensten van het vliegveld werden gealarmeerd en aan ziekenhuizen werd verzocht alles in gereedheid te brengen voor de slacht offers. Men kon echter alleen zwaar ver minkte lijken bergen. De omstandigheden waarin dit gebeur de waren verschrikkelijk. De dikke mod der belemmert de redders in hun werk zaamheden. Aan boord bevond zich een bruidspaar dat zaterdag in het huwelijk was getre den. Namen De namen van de Nederlandse passa giers werden als volgt opgegeven: De heer en mevrouw R. W. Kraak en hun 20 maanden oud zoontje, die voor vakan tie op weg waren naar Nederland, me vrouw F. van der Vrugt en haar zoon, A. J. van der Vrugt en de heer D. van der Weyden. Allen waren op weg naar Nederland. Op de passagierslijst komt ook voor de 32-jarige mevrouw Inge Hoekstra (met Brits paspoort) uit Port Elizabeth, die op weg was naar Engeland om zich daar bij haar echtgenoot van Nederlandse af komst, de heer A. F. Hoekstra te voegen. Mevrouw Hoekstra, wier meisjesnaam Lehmann was, en een zuster van haar. waren de enige overlevenden van een door de nazi's in Duitsland omgebracht joods gezin. Beiden vluchtten destijds als kinderen uit Duitsland. De heer Hoekstra, die nu tydens zijn oponthoud in Nederland het nieufcs van de ramp moest vernemen, was één van de 64 passagiers die het er le vend afbrachten toen een Zuidafri kaans vliegtuig in september 1960 bij Assioet in Egypte verongelukte en uitbrandde. Onder de passagiers van het in Kame roen verongelukte vliegtuig waren ook de heer Dolf Beukes, bedrijfsleider van het Johannesburgse blad „Die Vaderland" en zijn echtgenote. Tezamen met het echtpaar Kraak, dat zich in Nederland wilde gaan vestigen, reisde een zuster van mevrouw Kraak, de 21-jarige Calie van der Herwe uit Pretoria. Deze laatste had weer een vriendin, mej. V. A. Steyn uit Pretoria, overgehaald, ook naar Nederland te gaan om daar werk te zoeken. (Advertentie) PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen etc.' heeft gemeld, dat president Soekarno maandag besloten heeft, de minister van defensie, generaal Nasoetion, naar Oost- Indonesië te zenden om zich op de hoogte te stellen van de „voorbereidingen om West-Irian te herwinnen". Soekarno heeft ook meegedeeld, dat hij donderdag, wanneer de mohamme daanse vastenmaand „Ramadan" eindigt, een „zeer belangrijke" rede over de kwestie Nieuw-Guinea zal houden. De onrust in Indonesië als gevolg van de stijgende prijzen van levensmiddelen en de schaarste van deze artikelen neemt toe. De afgelopen acht maanden zijn de prijzen van levensmiddelen, kleding en vervoer sterk gestegen en er heerst een tekort aan rijst, suiker, meel, brood en zeep. In Soerabaja zijn demonstraties tegen de schaarste en duurte gehouden en in Djakarta verzamelden zich vijftig leid sters van vrouwenorganisaties bij de wo ning van mevrouw Soebandrio, de echt genote van de Indonesische minister van buitenlandse zaken. Zij deden een beroep op de regering, de prijzen aan banden te leggen. (Van .onze Haagse redactie) In Den Haag werd gisteren geen bevestiging gegeven van berichten over beëindiging van Nederlands militair vervoer naar Nieuw-Guinea via Tokio. Dergelijke berichten wa ren afkomstig uit Tokio, waar minis ter Luns zondagochtend een beleefd heidsbezoek heeft gebracht aan zyn Japanse ambtgenoot. Het zou ty dens dit bezoek geweest zijn dat minister Luns in bedekte termen heeft toegezegd dat voor het mili tair vervoer naar Nieuw-Guinea een andere route zal worden gekozen. Het is niet duidelijk welke route dat dan zou kunnen zijn. Zoals be kend is de Amerikaanse route via Anchorage voor Nederlandse troe pen verboden. Mogelijk dat nu aan een route via Zuid-Afrika wordt ge dacht. Minister Luns heeft zondag 55 mi nuten met de Japanse minister van buitenlandse zaken gesproken. Hij blijft nog tot 9 maart te Tokio voor het bijwonen van een zitting van de economische commissie voor Azië en het Verre Oosten.

de Stem | 1962 | | pagina 1