Kansen op conferentie met Indonesië toegenomen O, was ik maar... AMERIKA hervat kernproeven Dr. De Kort wil handschoen wel opnemen tegen P.v.d.A. Y.S. willen meehelpen arrangeren agenda Soekarno wil spoedig wijziging kabinet Prof. De Quay in nachtelijk interview: Mr. P. Aalberse kandidaat voorzitterschap KI P Zgn. Indiase resolutie basis? Eind april in dampkring OVERIJSSELS APPEL DER KVP Verdediging KVP-beleid Nieuw-Guinea DAGBLAD VOOR ZEELAND Drie doden bij verkeersongeluk Gezin gevlucht naar Oost-Berlijn Ne Win waarschuwt ex-politieke leiders van Birma 3' doden door brand Veranderlijke bewolking Slachtoffer van carnaval MIG-15 OP FORMOSA 102e JAARGANGNo. 23919 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J- v. Hootegem mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda - Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) - Postgiro 278841. Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 5 MAART 1962 Abonnementsprijs f 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, f 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14- telefoon 2377 fBiibureausTemeuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 260' OOSTBURG Nieuwstraat 41 telefoon 2893) STIJGEND OPTIMISME IN DEN HAAG (Van onze parlementaire medewerker). In Den Haag is in liet afgelopen weekeinde - waarin zaterdag van 8 uiir 's avonds tot één uur 's nachts het kabinet bijeen is geweest - een stijgend optimise waarneembaar geweest ten aanzien van de kansen op een gesprek met Indonesië over Nieuw-Guinea. Dit opti misme is gebaseerd op telegrammen van minister Luns betreffende diens besprekin gen in Washinglon met president Kennedy en zijn Amerikaanse collega van buitenlandse zaken Dean Rusk. Mr. Luns zou bij die besprekingen hebben ervaren, dat Amerika bereid is al het mogelijke te doen om een Nederlands-Indonesisch gesprek thans op gang te brengen. Dit op gang brengen zou dan beslaan in het arrangeren van een vertrou welijk voorbereidend gesprek over de agenda van de werkelijke onderhandelingen. als ..openhartig en in een vriendschap pelijke sfeer" verlopen. Minister Luns wilde geen antwoord ge ven op een vraag of er wellicht onder zoekende besprekingen zouden worden gehouden door de Nederlandse ambas sadeur in Washington met Indonesische vertegenwoordigers, waarbij een derde partij aanwezig zou zijn. De gesprekken van vrijdag o.a. met Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken hebben een aantal „wanbegrippen" over de kwestie Nieuw-Guinea zowel aan Nederlandse als aan Amerikaanse zijde opgehelderd, al dus de heer Luns. Het voornaamste obstakel voor de on derhandelingen is nog steeds de Indo nesische eis om het bewind op Nieuw- Guinea over te nemen voordat er be sprekingen zijn gehouden. De Verenigde Staten hebben er blijk van gegeven, dat zij de Nederlandse afwijzing van deze voorwaarde begrijpen, aldus de minister. Hij is thans op weg naar Tokio, waar hij morgen aankomt voor het bijwonen van de conferentie van de Economische Commissie voor Azië en het Verre Oos ten. Amerikaanse functionarissen verklaar den. dat de besprekingen „tamelijk goed" verlopen waren. Zij hoopten, dat het resultaat een verbetering in de voor uitzichten op een regeling zou zijn. Naar verluidt wil Nederland op die agenda onder meer aan de orde stellen garanties voor de Papoea's en voor het in Nieuw-Guinea ge ïnvesteerd kapitaal. Die agendabespreking zal waarschijnlijk buiten de Verenigde Naties om geschieden. Gezien de bereidheid van Amerika om Nederland en Indonesië aan één tafel te brengen Amerika schijnt, mede door het rapport van Robert Kennedy over de situatie in Indonesië tot grotere activheit in deze kwestie bewogen te zijn is de vraag of de Nederland-e defensie op Nieuw-Guinea versterkt dient te worden, voorlopig van Nederlandse kant op het tweede plan geschoven. In een kort vraaggesprek in de nacht, van zaterdag op zondag, zei minister-! president De Quay: ..Wij hebben de eer-i ste berichten van minister Luns uit de. Verenigde Staten besproken en er, rustig om de tafel gezeten, een analyse van gemaakt". Voorts zei prof. De Quay: „Wij heb ben niets besloten". „Is", zo werd gevraagd, „de kans opl besprekingen gestegen?" „Ik geloof dat er een grotere kans om tot besprekingen te komen is", zo luiddei het antwoord van de minister-president. Op vragen of het bezoek van de Ame-1 rikaanse minister van justitie aan Ne-' (Ierland en de besprekingen van minis-' ter Luns met president Kennedy, minis ter Dean Rusk en andere Amerikaanse hoogwaardigheidsbekleders van invloed is geweest op de gang van zaken, ant woordde premier De Quay, dat „de be moeiingen van de Ver. Staten natuurlijk een functie hierin hebben vervuld". „Dit is een zaak, die het gehele Ne derlandse volk en een groot deel van de wereld aangaat. Wij zijn er elke dag en eigenlijk ook elke nacht mee bezig". Voorts zei hij na de» berichten van mi nister Luns niet minder optimistisch te zijn, dan voorheen. Op een vraag of de gedachten voor een basis van besprekingen uitgaan naar de zgn. Indiase resolutie in de V.N., zij het met ingebouwd zelfbeschikkingsrecht voor de Papoea's, gaf de minister-pre sident ten antwoord: „Nu zeg ik verder niets meer". Openhartig Minister Luns intussen verklaarde, zaterdag in Washington op een pers conferentie dat zijn besprekingen met president Kennedy en Amerikaanse regeringsfunctionarissen de kansen voor onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea hebben bevorderd. Hij zei, dat hij zeer ingenomen was met de besprekingen, die hij beschreef EEN HERCULES van de Amerikaanse luchtmacht heeft zaterdag de Ontdekker •18 in de lucht opgevangen, toen deze kunstmaan naar de aarde terugkeerde van 65 rondjes om de aarde. Het vorige recordaantal rondjes voor een Ontdek- kcr-retoursatelliet was 64 rondjes (Ont dekker 36). TUSSEN de Belgische regering en de twee grote (katholieke en socialistische) vakbonden is overeenstemming bereikt over de verbetering van financiële en so ciale voorwaarden. vijf INDONESIëRS zijn in Djakarta te ruggekeerd van een jaar studie aan het Russische kerninstituut van Moskou en aan de Russische academie van weten schappen. HET WRAK van de U-2, die sinds vrij dag werd vermist, is zaterdag in de .woestijn van Mojave bij de luchtbasis •Mwards gevonden, evenals het lijk van de piloot. H. DE WOLF, programmaleider van de AVRO, zal, in verband met het overlij den van de directeur, de heer D. Repko, ^et het waarnemen van de directie worden belast. het vroegere hoofd van de v.N. in Katanga, de Ier O'Brien, heeft een be noeming aanvaard als vice-kanselier van de nieuwe universiteit van Ghana. Kanselier is president Kwame Nkroema. DENEMARKEN zal, waarschijnlijk voor eind maart, het Britse voorbeeld vol gen en toetreding vragen tot de E.K. g.s. en Euratom. Op de rijksweg Apeldoorn - Amers foort is in de nacht van zaterdag op zon dag een personenauto, bestuurd door de 18-jarige J. Knol uit Ermelo, in de na bijheid van de Koningsweg door onbe kende oorzaak in een bocht tegen een boom gereden. Hierdoor werden drie van de vier inzittenden, de chauffeur, G. J. van Dolderen en D. van Slot. vrijwel op slag gedood. De vierde inzittende. H. Voerman, werd bij de aanrijding zwaar gewond. Zijn toestand is niet levensge vaarlijk. De slachtoffers, die in leeftijd varieer den van 18 tot 20 jaar, waren allen af komstig uit Ermelo. Ten aanschouwé van een Westberlijnse politieman hebben grenswachters in de Russische sector van Berlijn een uit zes mensen bestaand gezin het prikkeldraad helpen oversteken. Het gezin een man. eerv vrouw en vier kleine kinderen wilde echter niet naar het westen uitwijken, maar in om gekeerde richting vluchten. De politie verklaarde, dat het gezins hoofd een Nederlander was, die een paar maanden met zijn gezinsleden in een Westberlijns tehuis voor daklozen had ge woond. Op zijn vlucht nam het gezin een fiets en een kinderwagen mee. De West berlijnse politie heeft het gezin geluk gewenst. Vanuit zijn paleis in Bogor heeft president Soekarno van Indonesië gisteren meegedeeld, dat hij „zeer binnenkort" wijzigingen in zijn kabinet zal aanbrengen. De mededeling kwam na een onder houd dat de president had gehad met premier Djoeanda. de minister van de fensie en chef-staf van het leger, gene raal Abdoel Haris Nasoetion, en Chaer- foel Saleh, plaatsvervangend voorzitter van de raadgevende vergadering. Soekarno. die na .de vergadering van twee uur. de pers te woord stond, -ttei niet waarom hij zijn kabinet zou wijzi gen, maar hij noemde het wel van „zeer groot belang" dat het regeringsapparaat „zo doeltreffend mogelijk" werkte. Op de vraag wanneer de reorganisatie van de regering zou plaatshebben, antwoord de Soekarno: „Zeer binnenkort". Welingelichte kringen in Djakarta zijn van mening, dat de wijziging in de eer ste plaats verbetering zal beogen van de economische toestand van het land. On der de bevolking is onrust ontstaan door het feit dat de prijzen sterk zijn gestegen en de meest elementaire le vensmiddelen zijn schaars geworden. De president, die gisteren een onder houd heeft gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Djakarta. Howard Jo nes, zei, dat dit een voortzetting was van de besprekingen over de Ameri kaanse politiek inzake het geschil met Nederland, begonnen met Amerika's mi nister van justitie, Robert Kennedy, tij dens diens recente bezoek aan Indone sië. Ambassadeur Jones confereerde een uur met Soekarno. Hij ontweek de pers en liet verklaren, dat hij over zijn ge sprek geen communiqué zou uitgeven. Wie van al die duizenden zal hebben geméénd wat hij met schorre keel, het glas geheven, heeft gezongen: „O, was ik maar bij moeder thuis gebleven". Niemand, ook niet deze nu al bijna le gendarische Bredase carnavalsfiguur, Birma's revolutionaire raad, die vrij dagavond de macht overnam, heeft gis teren de leiders van de Birmaanse poli tieke partijen de schuld gegeven voor de toestand van het land die het leger noopte tot ingrijpen. De raad waarschuwde de politieke lei ders dat, tenzij zij zouden meewerken aan de vernieuwing van het land, zij voorgoed uit het openbare leven zou den worden verwijderd. De revolutionaire raad van generaal Ne Win noemdq drie redenen op waarom tot optreden tegen de regering Oe Noe was overgegaan. Het waren; de opwaartse en ongecontroleerde prijzenspiraal; verslechtering van de binnenlandse veiligheid; de starre houding van de sjans ten aanzien van het federalisme. Ne Win zei, dat de thans gevangen zittende politici zouden worden vrijgela ten op voorwaarde van samenwerking met de raad tot het bereiken van een welvaartsstaat. President Kennedy van de V. S. heeft zaterdag voor de Amerikaanse radio en t.v. be kend gemaakt, dat de V. S. laat in april a.s. de kernproeven in de atmosfeer boven de Stille Oeeaan znllen hervatten. Hij voegde daaraan toe, dat er uitstel mogelijk was, als de Russen bereid zou den zijn om een uitvoerbaar verdrag te sluiten, waarin voorzieningen zouden moeten worden aangegeven voor inspec tie. Moskou: TSjet Radio Moskou reageerde dit keer al bijzonder vlug. Eens te meer was het antwoord „Njet". De Amerikaanse eisen voor inspectie achten de Russen drie uur na Kennedy's voorstel „volkomen onaanvaardbaar". Radio Parijs maakte later op de avond bekend, dat Amerika en Engeland dat tevoren op de hoogte was gesteld van het besluit van de V.S. tot hervatting van de kernproeven bereid zouden zijn hun eisen inzake stringente inspectie iets In de hal van het ministerie van Verkeer en Waterstaat korten journa listen, die op „nieuws" omtrent de ka binetszitting wachten, de tijd met het leggen van een kaartje. In een Syrisch dorp zijn in het week einde 31 mensen om het leven gekomen tengevolge van het in brand vliegen van een tankauto met benzine. De tankauto was op de weg van La- takia naar Aleppo in botsing gekomen met een vrachtauto, waardoor een lek in de tank ontstond. Een zeventigtal dor pelingen snelde toe om de benzine op te vangen. Toen de benzine plotseling vlam vatte, kwamen twintig hunner di rect om het leven. Elf mensen bezweken later aan hun brandwonden. In het zie kenhuis bevinden zich 39 dorpelinger van wie er enige in levensgevaar verke ren. l Weersverwachting van het K.N.M.I. 5 tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: •Veranderlijke bewolking met plaat- j selijk enkele sneeuwbuien. Matige, aan dc kust af en toe vrij krachtige J wind tussen oost en noord. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: zon onder 18.25 uur. Maan onder 17.12 uur. Morgen: zon op 7.17 uur. Maan op •7.33 uur. Te Echt is gisteren de 7-jarige Jan Crousch uit deze plaats verongelukt tij dens de carnavalsoptocht. De jongen liep tijdens de optocht plotseling op een der carnavalswagens toe en bleet met zijn voet haken achter een der wielen. Hij kwam daarop met zijn hoofd onder het wiel terecht en was op slag dood. De jongen kwam uit een gezin van vijf kinderen. Het carnavalscomité heeft alle festiviteiten voor gisterenavond afgelast. (Van onze parlementaire redacteur) De statenverkiezingen (28 maart a.s.) hebben het provinciaal be lang tot inzet en zijn geen kracht meting op het veld van de natio nale politiek. Als de PvdA er echter op staat het beleid van het kabinet-De Quay tot inzet te maken van de komende verkie zingsstrijd, dan ben ik bereid de handschoen op te nemen. Dit ver klaarde dr. De Kort, de voorzit ter van de Tweede Kamer-fractie der KVP, op het zaterdagmiddag te Hengelo gehouden Overijssels appel der KVP. Tegenover de leus der socialisten „Burger of De Quay" - stelde dr. De Kort een andere leus; „Het volle pond voor een politiek van waarachtigheid". Wie zich aan die leus houdt zal moe ten erkennen, riep de fractieleider der K.V.P., dat het kabinet-De Quay, hoe wel zijn werk pas in 1963 tot volle rijpheid zal zijn gekomen, thans reeds met behoorlijk gevulde handen staat. Dr. De Kort richtte zich in zijn rede fel tegen de socialistische oppositie, te gen de partij van de „propaganda-ar- beid". Hij verweet de oppositie dema gogie en onwaarachtigheid met name op het stuk van het Nieuw-Guineabe- leid. De socialisten bestrijden thans een beleid, waarvoor zij jarenlang mede verantwoordelijkheid hebben gedragen, constateerde dr. De Kort. Minister Luns kreeg een extra pluim op de hoed. Speciale aandacht vroeg de K.V.P.-fractieleider voor de be scherming van de 20.000 Nederlanders op Nieuw-Guinea, die „desnoods op de volle kracht der Nederlandse wapens moeten kunnen rekenen om Kongolese toestanden te voorkomen". Met deze en andere uitspraken dis tantieerde dr. De Kort zich openlijk van zijn fractiegenoot mr. De Graaf, die onlangs in een pubükatie van een Duynstee-achtig inzicht blyk heeft ge geven. De fractievoorzitter sprak in dit verband van buiten-parlementaire activiteit. Wij steunen het Nieuw-Guineabeleid verklaarde dr. De Kort, op verstande lijke en morele overwegingen. Het komt aan de Papoea's toe zelf over hun toekomst te beslissen. Tot een open, eerlijk gesprek met Indonesië is Nederland bereid, maar Indonesië heeft er tot dusverre niet van willen weten. Dr. De Kort betreur de dit. De katholieke fractieleider wees er zijn gehoor verder op. dat Nederland het Nieuw-Guineabeleid alleen kan rea liseren met de ruggesteun van ruime internationale politieke steun. Zeer uitvoerig ging dr. De Kort in op de beloften, die van P.v.d.A.- zijde zijn gedaan inzake het zelfbe schikkingsrecht der Papoea's. Mr. Bur ger zegt nog. dat Nederland zich niet aan zijn verplichtingen terzake mag onttrekken. Tegelijkertijd staat hij ech ter op het standpunt, dat Nederland uiteindelijk bereid moet zijn de Pa poea's aan hun lot over te laten. Dit is gecamoufleerd gegoochel, riep dr. De Kort. „Ten aanzien van Nieuw- Guinea wordt door de oppositie een enorme onwaarachtigheid gedebi teerd". te matigen. Hierop is nog geen reactie van Moskou gevolgd. De V.S. zullen een verscheidenheid van kernwapens beproeven, maar geen reuzenbommen van de soort die in het najaar door de Sovjet-Unie tot ontplof fing werden gebracht. Engeland en Frankrijk stemmen in met het besluit van Kennedy. Van Neder landse zijde „bestaat begrip voor het besluit van de Amerikaanse president", aldus een woordvoerder van het minis terie van buitenlandse zaken in Den Haag. West-Duitsland noemt het besluit „onvermijdelijk". Bijna even scherp als de Russische reacties zijn de reacties van Japan. De Amerikaanse ambassadeur in Tokio, Ed win O. Reischauer, zal vandaag op het Japanse ministerie van buitenlandse za ken worden ontboden, waar hem te ver staan wordt gegeven, dat Japan zich het recht voorbehoudt schadevergoeding te eisen voor eventuele voor Japan of Japanse onderdanen schadelijke gevol gen van de proeven. Bijzonder ontstemd zijn de Japanse vissers, die in het zui delijk deel van de Stille Oceaan grote hoeveelheden tonijn vangen. Bij de proeven van de V.S. zullen 9000 man van de strijdkrachten en 2800 bur gers betrokken zijn. die aan de intocht van prins Kees I extra luister verleende. Prins Kees stap te zijn laatste earnavalsjaar in vanuit een schuimend glas bier. Ook in vele an dere plaatsen hebben de prinsen hun in tocht op luisterrijke wyze gehouden. In Bergen op Zoom arriveerde prins Wan nes I per leut-diesel op het station, waar na hij in een grandioze prinsenwagen stapte. In Oosterhout maakte prins Mie- nus I zijn intrede per BBA-bus, een wat prozaïsche intocht, die in het tachtigja rige Oeteldonk overigens weinig roman tischer werd uitgevoerd. Prins Amadei- ro immers kwam per extra-trein aan. Ook in Zeeland werd carnaval gevierd. In Sas van Gent kwam Nozemius aan de macht in de stad na een zorgvuldig door Eerste Minister Kousenbreier voor bereide staatsgreep. Voor het eerst had ook 's-Heerenhoek een waarachtige prins, die op een onvervalste Zeeuwse boerenkar arriveerde. In talloze klei nere plaatsen hadden de Nillisscn, de Peer-en, de Rinussen etc. etc. originele wijzen gekozen om te arriveren. Overal mondde de intocht echter uit in een bruisend feest, waarin slechts een devies gold: „Leve de leut". Een uit communistisch China afkom stige „Mig-15" straaljager is zaterdag te Tao Yoean, een luchtbasis op ruim 50 km ten zuiden van Taipeh op het na tionalistisch Chinese eiland Formosa, geland. De piloot, die geïdentificeerd werd als tweede luitenant Lioe Tsjen- Sze, verklaarde volgens een mededeling van de luchtmacht, dat hij vertrokken was van de luchtbasis Loetsjiao aan de zuidkust van Tsjekiang. Hij is de eerste piloot uit communistisch China die naar Formosa is gevlogen. (Advertentie) DE SIKKENS GROEP (Van onze parlementaire redacteur) Het partijbestuur van de KVP heeft besloten als kandidaat voor het voorzitterschap van de KVP aan de bestuursraad voor te dra gen mr. P. J. M. Aalberse te Den Haag. Bij de benoeming van de huidige voorzitter yan de K.V.P., mr. Van Doorn tot voorzit ter van de KRO, is medegedeeld dat mr. v. Doorn uiterlijk per 1 juli 1962 het partijvoor zitterschap zal neerleggen. De bestuursraad komt bijeen op 23 juni, op welke da turn de beslissing valt over de kan didatuur van de heer Aalberse. Op dit moment wordt niet verwacht dat tegenkandidaten gesteld zullen wor den. Mr. Aalberse (51 jaar) is de enige) gen. Mr. P. J. M. Aalberse zoon van de „grote" Aalberse, een pio nier van het eerste uur op het gebied van de sociale wetgeving, die van 1918 tot 1925 minister van arbeid is geweest. Na het gymnasium doorlopen te hebben heeft hij in Leidefi rechten gestudeerd. Na zijn rechtenstudie vestigde hij zich eerst in Wassenaar als advocaat. In Wassenaar is mr. Aalberse voorzitter geweest van de K.V.P.-fractie in de ge meenteraad. Dezelfde functie vervult hij thans in de Haagse gemeenteraad. Mr. Aalberse is jarenlang vice-voor- zitter geweest van St.-Adelbert en se cretaris van het Katholiek Gemeen schappelijk Beraad. Tevens is hij advi seur van de Katholieke Fabrieksarbei- dersbond St.-Willibrordus. Mede daar door is hij een algemeen bekende figuur in het katholiek maatschappelijk leven en is hij op de hoogte van de problema tiek in de diverse geledingen van de r.-k. volksgroep. In al deze functies heeft hij zich doen kennen als een onafhankelijke geest. Mr. Aalberse is niet een man die het voetlicht zoekt. Algemeen gewaar deerd als een zeer beminnelijk en inte ger mens hij is het type van de pcr- fect-gentleman ligt volgens de commu nis opinui zijn grote kracht in 't zoeken naar formules, die voor iedereen aan vaardbaar zijn, in het samenbinden en houden dus van soms botsende menin-

de Stem | 1962 | | pagina 1