Raadselachtige wilde paarden op eenzaam schepenkerkhof Vaste verbinding over de Schelde in het oosten Zwarte pokken. gesel van de middeleeuwen A 1 Dl C P ww P V-1 ip ubica OA f999.99 Met aansluiting op Zoomweg Woei Tsjomb valler Maart: maar PROTEST JAPj* Meer zandbank dan eiland Schepenkerkhof Mysterie -gordel Van Allen-^ geen probleem voor astronaut Gidsen" BURGEMEESTER A. LOCKEFEER BEPLEIT: In 5 jaar veel veranderd Kreekrakplan Door dr. H. J. Wasserburger Engelse stalmeid bracht Jenner op idee dat miljoenen redde Culturele Kringdag RKJB en BJB BOEKHOUDINGEN A.P.A. v.d. Walle Zn. Pierre Benoit overleden ra BINNENVERING RUBBER Hervatting ke WEER KO DAGBLAD DE STEM VAN MAANDAG 5 MAART 1962 (Bijzondere medewerking) Het gesprek ging over wilde paarden. „Je vindt ze", zei een paardenkenner „in het zuiden van Frankrijk. Je vindt ze in Duits land nabij de Nederlandse grens in het Merfelder Broek. Je vindt ze in sommige streken van Rusland. Wat Europa betreft zijn er geen andere gebieden, waar ze nog voorkomen. Wel natuurlijk in Austra lië, de zogenaamde brumbies Dan in Noord-Afrika hier en daar. En in Amerika. „Je vergeet", zei een koopvaardij-officier, die met ons aan tafel zat, „de wilde paarden op Sable Island. Het raadsel van die paar den is nog steeds niet opgeiusl. Ja, er leven ongeveer driehonderd wilde paarden op dat eilandje. Vrijwel niemand weet het". (Advertentie) Die opmerking uit een zeemansmond over de dierlijke bewoners van een eilandje welks naam wij zelfs niet ken den, deed ons op onderzoek uitgaan. Rauw, eenzaam en verlaten ligt in de Atlantische Oceaan op een afstand van ongeveer 280 km ten oosten van de Canadese havenstad Halifax een zandig eilandje. Sable Island is van zijn oostelijk tot zijn westelijke punt ongeveer 40 km lang. De breedte bedraagt ruim 1,5 km Het heeft ongeveer de vorm van een wassende maan. Eigenlijk is het juis ter om te spreken van een hoge zand bank dan van een eilandje, want Sable Island is het boven water uitstekende deel van een onderzeese zandbank of zandrug, die 120 km lang en 16 km breed is. Wanneer het ontdekt werd, is niet na te gaan. Wel weet men, dat die ontdek king geschiedde kort na, misschien zelfs voor de reis van Columbus naar Ame rika. Immers, op een tweetal kaarten, die voor 1550 het licht zagen, is Sable Island reeds aangegeven. Cabot en Rein- el, die de kaarten maakten, wisten dus van zijn bestaan. Reinel noem de het Santa Cruz. Duidt dit op ontdek king door de Spanjaarden? Of maakte Reinel gebruik van de in zijn tijd ge bruikelijke Spaanse naam van Sable Island? Wij weten het niet. Pas tegen het einde der zestiende eeuw horen wij opnieuw iets over Sable Island. Een Frans edelman, de markies de la Roche, trok met vijftig mensen naar die .Geheimzinnige Zandbank' om daar een nederzetting te vormen. U kunt zich voorstellen, dat de markies hogelijk verbaasd was, toen hij op het eilandje verwilderd vee aantrof. Voor hem hadden dus mensen op Sable Is land gewoond. Waren het kolonisten of schipbreukelingen geweest? Noormannen Spanjaarden, Fransen of Engelsen? De la Roche kon geen antwoord op die vraag geven en wij kunnen het even min, want Sable Island heeft geen ar chieven en geen geschreven geschiede nis. Wel staat vast, dat het de Franse edelman en zijn volgelingen niet goed ging op die zandbank in de Atlantische Oceaan. Vijf jaren vertoefden zij er zon der enig contact met Europa. Toen zij eindelijk een schip vonden, dat hen naar Frankrijk terugbracht, waren er, met inbegrip van de markies nog maar twaalf mensen in leven. Na het vertrek van de markies de la Roche bleef Sable Island twee eeuwen onbewoond. Het eilandje verwierf in die eeuwen een treurige reputatie, want ve le, ja, zeer vele koopvaarders en vissers schepen leden schipbreuk op zijn kus ten en op de onderzeese voortzetting van Sable Island. In de zeventiende en achttiende eeuw had het by het zeevolk een zeer slechte naam. „Het schepenkerkhof van de Atlantische Oce aan", zeiden de zeelui, als Sable Island ter sprake kwam. Nog kan men langs de kusten van het eilandje veel wrak ken zien. In 1801 vestigden zich een klein aan tal Canadezen op Sable Island. Hun taak was het de schipbreukelingen te helpen en schipbreuken zoveel moge lijk te voorkomen. In 1873 liet de (cen trale) Canadese regering twee vuurto rens op het eilandje bouwen. Voorts kwam er een permanente kustwacht. Dank zij die maatregelen nam het aan tal schipbreuken sterk af. In deze eeuw bouwde men op het eilandje een mete orologisch station. Thans woneri er on geveer twintig mensen op het voormali ge Schepenkerkhof". Die .bezetting' zal blijven tot het eilandje geheel door de zee zal zijn verzwolgen. Heel lang Het probleem houdt de historici reeds tientallen jaren bezig, doch tot nu toe heeft geen hunner een stellig ntwoord kunnen geven op de vraag Hoe kwamen de wilde paarden op Sable Island? zal dat niet duren. Om dit te begrijpen, behoeven wij slechts te vermelden, dat twee eeuwen geleden Sable Island twee maal zo lang en tweemaal zo breed was als thans. Zij zwerven door de zandige duin- terreinen van hun eilandje, dat belaagd wordt door water, weer en wind. Sable Island is een raadselachtig eiland. Het grootste mysterie van die door water, weer en wind geteisterde boomloze zandrug is een .dierenmyste- rie'. Er leven namelijk de koop vaardij-officier had geiijk ongeveer driehonderd wilde paarden. De dieren zwerven over de zandvlakten en door de duinen. Waar komen zij vandaag? Er is niemand, die het met zekerheid weet. Er bestaat een legende, volgens welke de paarden de enige nog in le ven zijnde nakomelingen zijn van de menselijke en dierlijke leden ener kolo nie, die voor die van de markies de la Roche op Sable Island bestond. Een an dere lezing wil, dat een paar paarden er in slaagden de kust te bereiken, toen het Franse fregat „L'Africane" een paar eeuwen na de la Roche's koloni satiepoging strandde bij de kust van het eilandje. Ook is er het verhaal, dat een excentrieke Engelsman tegen het einde der achttiende eeuw enige paarden op Sable Island bracht om te zien, hoe zij zich zouden handhaven en verme nigvuldigen. Die Engelsman kwam echter onverwachts te sterven en nie mand bekommerde zich meer om de uitkomsten van zijn .paardenproef'. Wat er ook zij van die .verklaringen', het staat onomstotelijk vast, dat op het ogenblik ongeveer driehonderd wilde paarden op het eilandje leven. Zij trotseren er de ongunst der ele menten en de karigheid der gewassen. Zij zwerven over het eilandje gestadig op zoek naar voer. 's Winters, als strie mende sneeuwstormen het schaarse har de gras met een witte wade bedekken, moeten zij .sneeuw ruimen' om voedsel te kunnen verorberen. Zij schuilen dan in enigszins beschutte dellen achter de lage duinen en wachten in koude, storm en sneeuw op beter tijden, op het voor jaar dus. Geen wonder, dat de wilde paarden van Sable Island in de loop der tijden zeer taai en gehard werden! Zij hebben bovendien een uiterst scherp oriëntatievermogen ontwikkeld, dat zeer van pas komt, als de sneeuwjachten hun domein in e^n witte nevel hullen. WIN IN FEBRUARI. MAART EN APRIL TERUG OP UW VESPA SCOOTER Wees erbij vóór 15 april! Vraag wed strijdformulier bij de Vespa- dealer IMPORTEURS: IMPORT "NEGA- N.V. G.A.M. I N.V. NEDESPA Rotterdam Soerweg 25 Roermond Telefoon 176600 Telefoon 435* Overal dealers ia binnen- en buitenland RUIM TWEE MILJOEN OPOE WEGI FIRMA M. J. JEREMIASSÉ" Vismarkt 5 Hulst VESPA-SCOOTERS voor de Bevelanden GARAGE KERCKHAERT Oostwal 21 GOES Tel. 01100.6063 Ook voor onderdelen. Uitvoerige metingen, die verricht zijn door een kunstmaan hebben aangetoond, dat de eerste en meest „hete" van de twee zogenaamde Van Allan-gordels rond de aarde geen probleem is voor de bemande ruimtevaart. Dit is in Washington door de Ameri kaanse luchtmacht bekend gemaakt. Men is tot de ontdekking gekomen, dat de radioactiviteit in de kern der gordel zes maal zo hoog is als aanvankelijk werd gedacht. Maar de intensiteit neemt zeer snel af naar de buitenste lagen van de gordel en het totale gebied van de gordel is maar half zo groot als aan vankelijk gedacht werd. Deze eerste Van Allen-gordel, de zo genaamde protonenband, ligt ongeveer over de evenaar op een hoogte die vari eert van 500 tot 1000 kilometer boven de aarde. De tweede Van Allen-band, de zogenaamde electronengordel, ligt hoger. De Amerikaanse luchtmacht maakte bekend, dat een periode van een week ononderbroken blootstelling aan de ra dio-actieve straling in het centrum van de eerste Van Allen-gordel nodig zou zijn om dodelijke gevolgen te hebben. Een ruimtevaarder passeert deze gordel binnen enkele minuten, hetgeen geen en kel nadelig effect tot gevolg heeft, aldus de Amerikaanse luchtmacht. (Advertentie) Dat oriëntatievermogen komt ook de weinige mensen op Sable Island te stade. Zij hebben namelijk enige van die wilde paarden gevangen en ge temd. Zij gebruiken de getemde .po- nies' als „gidsen of padvinders" op hun tochten over het eiland De paar den zorgen wel, dat de mensen veilig thuis komen, als het zicht door sneeuw of nevel zeer slecht is. Er is het bleek uit dit artikel heel weinig bekend omtrent de wilde paarden op het „Schepenkerkhof van de Atlantische Oceaan". Omtrent hun do mein of „woongebied", het eiland zelf dus, weten wij ook heel weinig. Maar niettemin is het fascinerend, dat daar midden in de Atlantische Oceaan op een zandrug van zowat 60 km2 driehon- der wilde paarden leven, terwijl hun „Lebensraum" jaar in jaar uit kleiner wordt. Omtrent de herkomst van de dieren is niets bekend. Een grondige studie heeft men voorzover wij weten over hen nooit gemaakt. Misschien is er een Nederlandse bioloog of paardenvriend te vinden, die de wilde paarden van Sable Island nader wil gaan bestuderen, ook al zou dat voor hem betekenen, dat hij zich al het ongerief van een tamelijk lang verblijf op het „Schepenkerkhof van de Atlantische Oceaan" zou moeten getroosten. SHMi Niet groot van stuk, maar taai en gehard als weinige van hun soort genoten, dat zijn de wilde paar den van Sable Island. Officiële Publicatie. GEMEENTE KLOETINGE Het gemeentebesstuur van Kloetinge maakt bekend dat vanaf 5 tot 15 maart 1962 de spoorwegovergang Rijksweg Buys Ballotstraat in deze gemeente voor alle verkeer en ook voor voetgangers gesloten zal zijn, een en ander in ver band met de uitvoering van werken ter plaatse. Kloetinge, 5 maart 1962. De burgemeester van Hulst, de heer A.L.S. Lockefeer, heeft on langs een warm pleidooi gehouden voor economische samenwerking met België en binnen het kader daarvan voor een vaste verbinding over de Schelde ten oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen en Vlaanderen. Dit pleidooi nu week in belangrijke mate af van het standpunt, dat hij vijf jaar geleden huldigde als lid der provinciale staten en dat er in feite op neerkwam, dat de ontsluiting van Zeeuwsch-Vlaanderen haar kans diende te krijgen over de eigen na tionale bodem, om zodoende de tóch al zo grote zuigkracht van België in deze contreien niet nog verder aan te wakkeren Zijn huidige visie heeft ons daarom aanleiding gegeven tot het stellen van een tweetai vragen, die de kern van de zaak rechtstreeks raken: le) is u „omgezwaaid" en zoja: waarom? en 2e) om welke reden prefereert u thans een vaste oeververbinding in het oosten boven een soortgelijke verbinding over de Westerschelde? Reële omstandigheden, zoals ze zich vandaag-de-dag aandienen, kunnen een „ommezwaai" alleszins rechtvaarvaar- digen, aldus de heer Lockefeer die er in dit verband de nadruk op legde, dat sinds 1957 ingrijpende veranderingen de economische ontwikkeling ten aanzien van België hebben gekenmerkt. Vijf jaar geleden geloofde ik nog in ernstige plannen van onze regering om Z.-Vlaan- deren te ontsluiten, doch op grond van vele interne contacten met terzake tot oordelen-bevoegde autoriteiten heb ik dit geloof laten varen „Wie de verwachting koestert, dat door de Nederlandse overheid een vaste verbinding zal worden aangelegd over de Westerschelde, warmt zich m.i. a een steenkoud vuur!" Zo luidt het oordeel van Hulsters eerste burger, die er vervolgens de aan dacht op vestigt, dat met name de boot verbinding bij Doel en de daarna ge volgde tunnel tot de Belgische activi teit' n behoren die „aan ons" niet onge merkt voorbij zullen gaan en zelfs be langrijke gevolgen kunnen hebben. Evenals de plannen van onze Zuiderbu ren tot realisatie van drie of vier vaste oeververbindingen over de Schelde tus sen Antwerpen en de grens! Ook het na 1957 geboren Kreekrakplan voor Brabant kan m.b.t, een vaste oeververbinding uitermate be langrijk zijn voor Z.-Vlaanderen, aldus burgemeester Lockefeer, die nog eens nadrukkelijk stelt, dat hij met de thans door hem bepleite economische samen werking met België uitsluitend en al léén de gezonde ontwikkeling van Z. Vlaanderen beoogt. Waarbij zijn persoonlijke „nationale gevoelens" totaal niet in het geding zijn! Zomin als b.v. ook de perfectionering der Beneluxge- dachte, de E.E.G. en het streven naaar een groot-Europa met nationale gevoe lens iets te maken hebben! In een verbinding over de Schelde in het oosten ziet de heer Lockefeer een reële mogelijkheid, zulks in tegenstel ling met de overbrugging van de brede Wcsterscheldemond. Zou men deze even wel, naast de oostelijke kunnen realiseren: dan gaarne! Een centrale weg in Zeeland, mede via de Westerschelde, zou ik toejuichen. Maar als men spreekt over de vaste Westerschelde verbinding als een schakel hierin, dan stel ik, aldus bure-mees ter Lockefeer dat een verbinding over de Schelde in het oosten minstens een even sterke schakel is tussen Frank- rijk-België-Zeeuwsch-Vlaanderen éner- zijds en (overig) Nederland-Duitsland anderzijds! Gezien vanuit het Z.-Vlaamse standpunt, is dit géén „deel-oplossing", zoals in een publiciteits' ;aan gesteld werd doch een vollédige en reële! Om het vaderland te bereiken, behoeft Z.-Vlaanderen niet per se het Zeeuw se grondgebied te bewandelen, doch het oosten (België). Hezelfde geldt voor België en Frankrijk t. o. v. Nederland! Aldus het oordeel van bur gemeester Lockefeer, die het altijd nog belangrijker vindt via een orte tun nel in België onmiddellijk op de aan te leggen Zoomse weg te ^eraken dan via diverse oeververbindingen door Zeeland. Waarbij hij de weg over het vaste land bovendien prefereert boven dam- en brugwegen over brede zeear men. In welk verband de burgervader ter loops nog even attendeerde op het be kende rapport van prof. Haccou, dat evenééns tot een vaste verbinding in het oosten, met name in Saeftinge, conclu deert. „Moge onze regering zich eindelijk eens uitspreken of zij, in samenwer king met België de ontsluiting van Z.-Vlaanderen in de buurt van het land van Saeftinge wil nastreven (Advertentie) „Ik kan de echte pokken niet meer krijgen, omdat ik de. koepokken al gehad heb". Deze woorden, welke voor nog nietl helemaal tweehonderd jaren een Engelse stalmeid tot dr. Edward Jenner, plaltelandsarts sprak, zouden later eenmaal historische betekenis krijgen. Zij gaven uileindelijk toch de stoot tot een der grootste ontdekkingen in de geschiedenis van de bestrijding van besmettelijke ziekten. De pokken, ook wel zwarte vlek ken of zwarte pokken genoemd vormen eigenlijk een oosterse ziekte. Daar waren zij reeds in de oudheid vóór Christus bekend. Wanneer zij optreden hebben ze meteen een besmettelijk karakter met snelle verspreiding. In de Mid deleeuwen traden ze in Europa en Afrika op en verspreidden zich na de ontdekking van Amerika ook prompt in de nieuwe wereld. Prak' tisch is er geen landstreek meer op de aarde, waar de pokken niet zijn voorgekomen en vele offers hebben geëist. Alhoewel de symptomen van deze ziekte karakteristiek zijn en nauwelijks met andere verschijnselen verwisseld kunnen worden, wordt zij naar verhou ding echter eerst laat vastgesteld. Zaterdag 24 maart wordt alhier in het groot patronaat de vijfde culturele kring dag gehouden van de RKJB en BJB, waaraan tevens de herdenking verbon den zal zijn van het eerste lustrum der culturele vormingsactiviteiten onder de boeren jeugd in de kring Hulst van de (Advertentie) Administratie- en Assurantiekantoor TABAKSTRAAT 20 Tel. 01440-2824. HULST De Franse schrijver en lid van de Franse Academie sedert 1931, Pierre Benoit, is zaterdag in zijn huis te Saint- Jean-de-Luz in zuid-west-Frankrijk over. leden. Hij was de afgelopen maand be zig aan een nieuwe roman, maar kreeg toen opnieuw last van bronchitis waar door de longen werden aangetast. Benoit werd op 16 juli 1886 in Albi geboren. Hij stierf in de villa die hij de naam had gegeven van „Allegriaeen van zijn heldinnen wier namen alle met een ,,a" begonnen, „zoals Amour", aldus heeft de auteur zelf gezegd.. Benoit begon zijn loopbaan als departe- metsambtenaar. Na in de eerste we reldoorlog een jaar gemobiliseerd te zijn geweest keerde hij naar zijn bureau terug waar hij, naar eigen mededeling, zijn eerste roman „Koeningsmark" schreef, de enige die in Parijs tot stand kwam. Daarna volgde zijn bekendste werk ,,1'Altantide" dat in zeventien talen vertaald is en waarvan drie miljoen exemplaren zijn verkocht. -■ 1 NEERLANDS MEEST VERKOCHTE MATRAS TOONZALEN TE AMSTERDAM. ROTTERDAM. UTRECHT. BREDA Alhoewel de zwarte pokken door de effectieve bestrijding door in enting met koepokstof niet meer dat massale dodelijke gevaar voor ae bevolking betekenen, gelijk dat in vroeger eeuwen het geval was, blijven zij toch als gevaarlijke be lagers der mensheid beschouwd en worden zij met zo radicaal moge lijke maatregelen tegemoet getre den. Nu ze hier en daar in West- Europa weer optreden en daar door de aandacht weer eens op de zwarte pokken is gevestigd, vertelt de auteur van bijgaande beschouwing het een en ander over deze ziekte en haar bestrijding. Volkswijsheid Enigermate betrouwbare opgaven I over het optreden van de pok-1 ken in Europa in de Middeleeuwen tonen aan, dat zij tijdens de Kruistoch-T ten een verderfelijke rol gespeeld heb-l ben. Men weet uit de geschriften, dat I bijna het hele gevolg van Frederik Bar-| barossa aan de pokken ten offfer viel. I In de dertiende eeuw drong de ziekte I door tot IJsland en in de vijftiende eeuwl tot Groenland. Beide landen werden er I volledig door ontvolkt en zij bleven meer dan een eeuw dood land. In de 16e en 17e eeuw leed geheel Europa onder de pokken. In het jaarf 1570 stierven in de stad Neurenberg in een paar weken meer dan 1600 kinde ren. Beruchte pokken jaren waren 1574, 1641 en de jaren 1719 tot 1723. In dezej jaren stierven alleen in Rome 6000 lij ders. Rond de eeuwwisseling van 1800 stierven alleen in Pruisen 26.000 men- sen eraan, terwijl de jaarlijkse verliezen in Rusland op meer dan twee miljoen werden geschat. Ook het oorlogsjaar van f 1870-1871 was een berucht poklenjaar, alhoewel door de inenting van de solda ten der legers meer burgers stierven. De plattelandsdokter Edward Jenner, tot wie de stalmeid in de aanhef be-l doeld, de voor die tijd merkwaardige I woorden had gesproken, had in zijn I landpraktijk al heel wat meegemaakt en I ook menige medische volkswijsheid! waargenomen. Hij was trouwens niet de I eerste arts, die opmerkte dat mensen,! die de koepokken hadden gehad, del zwarte pokken beter overleefden. Uit I oude geschriften was overigens bekend, dat reeds in het oude Indië en Perziël zoiets als het inenten met koepokstof be- kend was, terwijl Alexander von Hum-| boldt over soortgelijke entmethoden herdersstammen in Mexico berichtte.! Jenners verdienste bestaat nu erin, dat I hij de koepok-inenting systematisch en I met grote wetenschappelijke zorgvuldig- heid is gaan ontwikkelen. In zijn land-I praktijk vond hij 16 personen, die del koepokken goed overleefd hadden en I hen vond hij bereid als „proefkonijn" tel dienen. Hij infecteerde hen met echte I pokken. Tot algemene opluchting ge lukte het experiment. Geen van del proefpersonen werd ziek. Daarop dorst I Jenner het beslissende experiment door-r voeren en wel op 14 mei 1796 bij een 1 8-jarige jongen. Hy entte hem in met koepokstof en I drie weken later met zwarte pokken j Het experiment verliep tot volle tevre j denheid. Jenner wees bovendien als ab-T soluut zeker de eigenlijke pokkenver j wekker aan, al kon hij dit toen weten I schappelijk niet bewijzen. Hij is eenvi-l rus, dat lichtmicroscopisch niet zicht- F baar is en dat eerst na de ultvindin? I van de elektronenmicroscopie ander f halve eeuw later wetenschappelijk gt' iocaliseerd kon worden. Jenner was met dit éne experimtf' nog niet tevreden. Hij experimented verder en kon geleidelijk ook bewp' dat de pokkenstof zich in de mens**1' der cultiveren laat. waarbij hij di«eJ I uitsloot. Toen hij dat had vastgesteld I vatte hij zijn uitgebreide studies in een I wetenschappelijk verantwoord werk sa' I men en leverde ze in bij de beroemd* I Royal Society of Public Health". Er zit wel een zekere tragiek in, da' I hij zijn wetenschappelijke arbeid no?1 enige tijd voor zichzelf hield uit a door bekendmaking zijn wetenschappe' I lijke naam in gevaar te brengen. Dj 1 Royal Society, oer-conservatief bleek I maar weinig vertrouwen in het weten I schappelijk werk van „maar een platte-1 landsdokter" te hebben. Daarop besloot F Jenner zijn resultaten maar zelf wereld kundig te maken, wat* in 1798 geschied de. De publikatie sloeg in als een bom I Overal werd de „bedwinger der zwarte I pokken" gehuldigd. Berlijnse en Weense I artsen zonder hun Engelse collega en- f thousiaste gelukwensen. Er werden Jenner-verenigingen tot I pokkeninentlng opgericht. De Italiaanse I arts dr. Sacco, die de inentmethode zeer I verbeterde, entte alleen meer dan een I half miljoen mensen in. In Duitsland I werd het inenten tegen de pokken in I 1874 reeds by de wet verplicht gesteld-1 Natuurlijk waren er hier en daar ook I mislukkingen bij de inenting. I hyena's van de farmaceutische niarKJ I in die tijd meenden natuurlijk ook nier i hun slag te kunnen slaan en brachten meermalen ondeugdelijke entstof in om- I loop. Bovendien zijn er wel eens moge-1 lijkheden, dat een doorgevoerdein* I enting niet tot het verwachte resultaa i leidt. Daarvan is ook nu weer spraK I geweest. Tenslotte bestaat er in het g* I heel geen profylactische of therapy I tische methode in de medische weten' i schap, die bij alle mensen voor honder g procent werkt. Maar critici zien <w l toch wel over het hoofd de heerscharen i van miljoenen mensen, die door tijdig I inenting niet aan de zwarte pokken te offer zijn gevallen! 102e JAARGANC Uitgave: N. V. Ui: Directeur: E. H B Hoofdredacteur: J. Redactieraad: J. M C. J. v. Hootegem Mes, mr. H. M. L. d Vercauteren, L. J. Bureaus: Breda - Tel 22341 (4 lijnen Bureau voor de Ze< President Tsjombe de V.N. ervan besc aanval te hebben inf katangese stad Kam Volgens Tsjombe w volkomen verrassing' V.N.-troepen zware a ren gebruikten. „E waren gedood of gew mee. Een hoge function in Elisabethstad hee bes bewering catego zei: „Het is mogelijk trouille-activiteit van geweest is, maar zek val". Ijzige kou; dat l Amerikaans weerkund wacht voor het gebie en Noord-Italië gedii maart. Ook in andere Europ; een groot deel van No temperatuur lager bly mogen verwachten. Er zal verder lielite vallen in Scandinavië, land, Nederland, België rijk. In andere landei neerkomen, aldus de 1 nose van het Amerika: Fyn dat we het wetei De Japanse minister zaken, Zentaro Kosak« nota's overhandigd aa Amerikaanse ambassad waarin wordt geprotes voorgenomen kernproe\ sfeer en de Britse one ven in de Verenigde St; Kosaka doet een ber cnigde Staten om hun zien, en waarschuwt dó vergoeding zal verlange panse onderdanen of gi explosies nadeel zal wo Premier Hayato Iked vestigd. Een Japanse zeven led missie ter bevordering vrede, waarin de I, voor natuurkunde, Hidel ting heeft, heeft een br president Kennedy, wai, gevraagd terug te kome om de kernproeven in te hervatten. N plannen mei g aan e gaat DE UITVINDER van eei oen eenpersoons-autogiro dens een demonstratiev meter hoogte neergestor yen gekomen. Het gebeu m de V.S. 3 APRIL zal de Eur< conferentie een ontwerp u.Jke Europese verkeersr öelmg nemen. Elf landen mee. ISRAEL maakt van een reactor, 'die iP van water wordt ook gewerkt centrale. morgen, Yan Europa feestvertoon ge scholen zal wel v*ag wapperen. franco heeft de uitnoi ouwelijk van prins Juan Lxnekse prinses Sophia. Hr,,b.ne' af6eslagen. Hij h ca uk voor. BINNENKORT verschijn ooek over prins Be""u"*"<1 pand van mevrouw -de oorlogsjaren Mms is geweest Bernhard in woensdag, w gevierd. 1 gebeurt. Var •-1 de groen- OP 82-JARIGE yen Haag overli letterkundige en Bernhard. M. Br secret en he oorlogstijd" -leeftijd overleden de tekenaa Weersverwachting tot Vanavnrtr? vanavond, i avond 23.15 uur en dan o Plaatselijk een hjk in de zwakke ïiuorac J verandering in J Verwachting van kundig instituut: f;waar bewolkt j net westen. Wat I \°Tn- Sneeuw en Vandaag: zon oi onder 18.36 uur a n?rgen: zon °P O.02 uur. van opgemaa opklaringen «-en sneeuwbui kustprovincies noordelijke wi tempera het Be met opk t sneeuw plaatselii onder 18.2' 7.14 uu

de Stem | 1962 | | pagina 10