Als zelf bouwen niet mogelijk verbouwen kan ook best is Vul in: I. 1, 3 EN WIN 1 11 lil 1 i b 1 1 1 i 1 1 1 B 1 Li. 1 Voorkeursrecht vastgesteld in gewijzigde Pachtwet Ik SI' llfel Beatrix en Margriet op operabal in Wenen Min. (als twijfelt aan vakantiespreiding „PIJPENLAWERD BEWOONBAAR HUIS Zelfs fraai met geringe kosten resultaat bereikbaar l "o Pachter verder beschermd mag met CHALET KAAS Bed in kast Voorlichting Ook de keuken r De -i" IJ_ IV F st ,v! A 1 c a I 0 1 F 1 G I 1 1 H 1 ft 1 1 K __J Haven van Barrow niet zo Vacatie-verhoging gecommitteerden 491 miljoen dollar voor de B-70 Eind aan prijsbeheersing landbouwgronden Prijsbeheersing V.N.-functionaris van Rusland ontslagen Voorkeursrecht Polaris-raket gelanceerd 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 MAART 1962 13 De doe-het-zelver kan best zelf zijn huis bouwen", schreven we in een var de vorige artikelen in deze rubriek. Dat dit een slechts voor enkelen bereikbaar ideaal is, hebben we daarin niet zo nadrukkelijk aangestipt. Het hgt daarvoor te zeer voor de hand. Maar een huis moderniseren? De mogelijkheid daartoe is heel wat groter: het is, al vergt het Celd, heel wat gemakkelijker te financie ren dan de bouw van een heel huis, hoe voordelig dat in doe-het-zelf- techniek ook wordt. Het is bovendien eenvoudiger. De bouw van een huis vraagt meer dan middelmatige vaardigheid. Een stevige onknapbeurt, gepaard gaande aan een modernisering en herindeling, kan iedere normaal geoefende doe-het-zelver tot stand brengen. 55 „Ta, maar ik voel er niets voor veel Jgeld te spenderen aan andermans huis" zegt menigeen die in 'n huur huis woont. ,,Ik mag op grond van mijn huurcontract niets veranderen' merkt een ander mismoedig op. Het laatste bezwaar is vaak inderdaad een hinderpaal. En het zij bij deze gezegd dat het onbegrijpelijk is dat gemeente besturen, die als overheid toch de zinvolle vrijetijdsbesteding moeten aanmoedigen, allerlei maatregelen hebben uitgevaardigd die het tegen overgestelde effect sorteren. In de meeste huurhuizen mag men niets veranderen. Soms kan het, na speciale aanvraag, en op conditie dat men bij het verlaten van het huis alles weer in de oorspronkelijke staat terugbrengt. Dat vergt dus dubbele kosten. En bovendien betekent een ver bouwing meestal een wezenlijke verbetering. Waarom moet die dan bij een verhuizing teniet gedaan worden De kans is groot dat de volgende bewoners eenzelfde verandering wensen. Dergelijke gevallen zijn ons wel bekend. Een andere beperkende maatregel is de vaak voorkomende clausule dat sousterrains en schuurtjes „onder geen beding gebruikt mogen worden als werkplaats" Dat men wil voorkomen dat een timmerman of loodgieter daar zijn bedrijf gaat uitoefenen is alles zins te rechtvaardigen en toe te juichen. Maar die bepaling treft ook, en voornamelijk, de knutselaar die in zijn vrije uren iets wil maken. TT) ie bezwaren van aspirant- U restaurateurs, kunnen we dus volledig onderschrijven. Maar duur Een modernisering van het huis behoeft helemaal niet duur te zijn. Integendeel, men kan welhaast wonderen doen met heel goedkope materialen. De industrie heeft zich de laatste jaren uitgesloofd om boards, bouwplaten, plasticplaten en wat al niet meer op de markt te brengen, speciaal ten gerieve van de amateur. De doe-het-zelfwinkels staan er vol mee Om aan te tonen wat men met een handvol geld kan bereiken geven we hier weer wat het laatste nummer van het interessante blad „Goed Wonen vertelde. Het gaat over een echtpaar dat een bovenhuis in Amsterdam kreeg toegewezen, een vooroorlogse woning waarin het woongedeelte uit twee (Advertentie) 2 LITER KOSTELIJKE ALPENMELK IN ÉÉN DOOSJE VAN 170 GRAM FIJNPROEVERS KIEZEN DUS STEEDS ALTIJD VERS Imp. J.C.N. Boering Amsterdam achter elkaar liggende kamers be stond. Het was met recht een pijpenla. De twee kamers waren niet als één geheel te bewonen, want dat gaf o.a. een on oplosbaar verwarmingsprobleem, en daarnaast een ruimteprobleem. De vindingrijke bewoner begon*met de schuifdeuren tussen de twee kamers naar voren te verplaat sen. Het voorste stuk van de pijpenla was toen vierkant. Waar die deuren geweest waren werd het plafond een eindje verlaagd, tot een flink stukje in de acherkamer. Daarmee was niet alleen de achterkamer zijn pijpenla karakter kwijt, maar men had meteen de gehele ruimte in drie duidelijk herkenbare, maar toch geheel in el kaar overlopende gedeelten her schapen, die elk hun functie hadden. Bovendien gaf deze listige oplos sing de mogelijkheid tot verwarming begrijpen dat men toch over precies dezelfde ruimte beschikt. Het lijkt allemaal veel groter. Het geheim is slechts een praktische indeling. TAit verhaal wil, heel in het kort, aanduiden dat er voor degene voor wie het niet mogelijk is zijn droom een eigen huis zélf bou wen, te verwezenlijken, toch vele andere mogelijkheden zijn. Er valt heel wat te bereiken met betrekkelijk eenvoudige middelen. En verreweg het meeste wek kan men zelf doen. Er is een overvloed aan uitmuntende en ge makkelijk verwerkbare materialen op de markt en in onze tijd is de doe-het- zelf-gedachte al wel zozeer verbreid dat het niet moeilijk meer is om zo Dit maakte de vindingrijke kenner van een ouderwetse tweekamerwoning. De kast in het midden is de bergplaats voor het tweepersoonsbed. In het verlaagde gedeelte staat, waar op de foto alleen het schoorsteengat zicht baar is, de kachel. Foto Arjé Plas, maandblad „Goed Wonen" met één kachel. Die kwam namelijk onder het verlaagde plafondgedeelte te staan, zodat de warme lucht ge dwongen werd zich naar beide richtingen te verplaatsen. De wanverhoudingen in lengte en breedte waren nu volkomen wegge werkt. En de kosten Tot nu had het alleen maar hardboard en zachtboard gekost - Board werd ook gebruikt bij het ver donkeremanen van de oude schuif deurgleuven, de overbodig geworden schoorsteen, die weggepleisterd werd, kreeg een bedekking van kunstleer en plastic. Het gecombineerde woon- en eet vertrek is tevens slaapkamer voor de ouders. Dicht bij de schuifdeuren hebben de bewoners zelf een grote wandkast gemaakt, vn triplex, waarin het bed verborgen is. Dat wordt in de lengterichting neergeklapt en men kan dan naar believen de schuifdeuren dicht doen of open laten. |e keuken was een van die on mogelijk kleine dingetjes zoals men ze in huizen van voor de oorlog nog vaak tegenkomt. Ook daar heeft de bewoner van het huis waar over „Goed Wonen" met gerecht vaardigd enthousiasme schrijft, met erg eenvoudige middelen een maxi mum aan resultaat bereikt. De geweldige kast, waar alles in kon, maar waarvan een groot deel voor een normaal gebouwd mens een voudig onbereikbaar was, is wegge broken en daarvoor in de plaats kwam een kleinere. Wat daarin geen plaats kon krijgen, vond een nieuwe berg ruimte in een lange rij ondiepe berg- plaatjes zonder deur. Daaronder doet een plank dienst als tafel (van poten heeft men in het kleine keukentje nu geen last) en onder die plank-tafel staat een rij kabouterstoeltjes. Wanneer men na deze zelf uitge voerde inwendige verbouwing het resultaat vergelijkt met wat het huis daarvoor was, kan men nauwelijks i kwartje per kolom 4 kolommen f I .- I" IL st, B tl *1" ai ii- SÈL B H JÏ-H K I II ill P i kwartje per kolom"^ 4 kolommen f I I I I —J 1 b BI E Vul in 1, 2 of 3.en win. iierboven plaatsen wij nog enkele 1 ulkolommen voor onze puzzel -'nemers kunnen deze gebrui ken als zij meer dan vier kolommen willen invullen. Inzendingen uiterlijk dinsdagavond 18.00 u., postbus 2500 Amsterdam nodig aan uitgebreide voorlichting te komen. In het begin was een man die zelf aan de slag wilde 0111 het in wendige van zijn huis aan de eisen van onze tijd aan te passen, nog een vreemde vogel die zijn wilde plannen maar met zichzelf moest uitvechten. Dat is nu anders. Iedere goede doe-het-zelf-zaak staat de ama teur met raad en daad terzijde. Misschien nemen op de duur de gemeentebesturen en de huis eigenaren ook eens een wat soe peler houding aan jegens dege nen, die hun (huur)huis graag zouden willen moderniseren. Het opperbevel van de Britse marine stelt een onderzoek in naar de vraag, hoe studenten kans hebben gezien zo dicht bij dc uiterst geheime onderzee boot „Dreadnought" te komen, dat zij de huid met verf konden bekladden. Stu denten van de universiteit van Manches ter drongen door tot de vlootbasis Bar row en schreven het woord „rag" in rode letters van een halve meter hoogte op de zijkant van de „Dreadnought", een onderzeeboot, die door kernenergie wordt aangedreven. „Rag" is een Engels studentenwoord, dat „feest" of „carnaval" aanduidt. De studenten hadden een feest op touw ge zet voor liefdadige doeleinden. Een woordvoerder van de marine heeft verklaard, dat men thans overweegt de veiligheidsmaatregelen in de haven van Barrow te herzien. (Van onze parlementaire redactie) Het zg. „vacatiegeld" voor deskundi gen en gecommitteerden bij eindexamens van het vhmo en voor leden der diverse examencommissies zullen per vacatie worden verhoogd van 25 tot 35. De vacatiegelden, die thans minder dan 25 bedragen, zullen differentieel met 7,50 of met 5,worden verhoogd. (Advertentie) i'w - ■MA - i In de V.S. heeft de commissie voor de strijdkrachten uit het huis van afge vaardigden het Congres de aanbeveling gedaan de minister van Defensie, Robert S. McNamara,' op te dragen onmiddellijk voort te gaan met de produktie van de B-70 bommenwerper, een vliegtuig dat een snelheid van 2000 mijl (3218 km) per uur kan behalen. De commissie-voorzitter, Carl Vinson, deelde mede, dat de commissie een extra bedrag van 491 miljoen dollar voor dit doel had gevoteerd. De ministers van Justitie en van Land bouw cn Visserij hebben over de al dan niet verlenging van de wet op de ver vreemding landbouwgronden het advies ingewonnen van de Sociaal-Economische Raad en van het landbouwschap. Zij zijn tot de slotsom gekomen, dat het gewenst is de wet thans te laten ver vallen onder gelijktijdige invoering van een nieuwe regeling. De bestaande wettelijke regeling heeft als voornaamste doelstelling het hand haven en bevorderen van een rationeel grondgebruik. Als nevendoelstelling gold het stabiliseren van de koopprijzen van landbouwgronden op een in verhouding tot de pachtprijzen redelijk te achten peil. Zulks met het oog op de ongewen ste gevolgen van stijgende grondprijzen voor de ontwikkeling van de kostprijzen der landbouwprodukten. Er hebben zich echter binnen de agra rische sector belangrijke verschuivingen voltrokken, zoals de afneming van de „generatiedruk" in de landbouw als ge volg van de sterke afvloeiing van agra rische jongeren naar niet-agrarische be roepen. De ministers en ook de S.E.R. Dc waarnemende secretaris-generaal der V.N., Oe Thant, heeft het ontslag aan gekondigd van dc Rus George P. Arkadev VN-onder-secretaris voor politieke aange legenheden en zaken betreffende de Vei ligheidsraad. Volgens Oe Thant liggen „persoonlijke familie-omstandigheden" ten grondslag aan het ontslag, dat op 14 maart van kracht zal worden. Op de Russische diplomaat werd on langs kritiek geleverd omdat hij de Rus sische ambassadeur, Valerian A. Zorin. met raad had bijgestaan hoewel de V.N. de leden van het VN-secretariaat uitdruk kelijk hadden bevolen de delegaties geen adviezen te verstrekken of raad aan de afvaardigingen te vragen. en het Landbouwschap, verwachten dat dit proces zich in de naaste toekomst waarschijnlijk zelfs in versterkte ma te zal voortzetten. Dit heeft tot ge volg, dat de opwaartse druk op het grondprijspeil en het gevaar voor een achteruitgang en de doelmatigheid van het grondgebruik voortdurend in beteke nis afnemen. Er hebben zich echter ook nieuwe ont wikkelingen voorgedaan, welke een te genovergestelde invloed uitoefenen en de handhaving van de prijsbeheersing toch wenselijk maken. Zowel de S.E.R. als het Landbouwschap noemen in dit ver band de drang tot bedrijfsvergroting als gevolg van de toenemende mechanisatie in dé landbouw. De kleinst mogelijke meerderheid van de S.E.R. en een meer derheid van 't Landbouwschap verwach— tendat deze ontwikkeling de spanning op de grondmarkt in stand zal houden. Naar hun mening moet de prijsbeheer sing dus worden gehandhaafd. De mi nisters delen deze opvatting niet, omdat de drang tot bedrijfsvergroting huns in ziens eerder leidt tot een geheel andere vraag naar grond dan naar een te hoge generatiedruk in de landbouw. Als gevolg van de tendens naar be drijfsvergroting zien zij een relatief hoog prijsniveau voor los land yen een ver betering en de doelmatigheid van het grondgebruik. Een relatief hoge prijs zal huns inziens een groter aanbod van los land uitlokken van ondernemers die zich specialiseren in wienig grond vra gende produktieinrichtingen (tuinbouw, verdclingsprodukten) of die denken aan opheffinf van hun bedrijf. Dit zal een matigende invloed hebben op de ont wikkeling der grondprijzen. De ministers achten een beperking van de vraag naar grond voor bedrijfvergroting ongewenst, omdat dit een gewenste aanpassing van de bedrijfsgrootte-structuur in de land bouw zou belemmeren. De grondgedachte van het voorkeurs recht is, dat de pachter bij verkoop van door hem geëxploiteerd land in de ge legenheid moet zijn tot aankoop over te gaan. Het ontwerp verplicht de verpachter dan ook om, alvorens tot vervreemding van het verpachte over te gaan, een aanbod te doen aan de pachter. Als de pachter de vastgestelde waarde als prtfs accepteert, doch de verpachter niet, dan mag het land niet aan een derde worden verkocht. Het ontwerp stelt de pachter dan voor het alternatief: verko pen aan de pachter of helemaal niet. De doelmatigheid van de voorgestel de regeling is mede afhankelijk van de sancties welke op denale ving van de aan de verpachter opgelegde gedrags regels rusten. De ministers hebben daar om de regeling uitgerust met zuiver pri vaatrechtelijke snacties. Het ontwerp verplicht de verpachter die 't voorkeurs recht schendt tot het betalen van schade vergoeding. Andere voorzieningen houden in, dat de pachter die een nieuwe eigenaar te genover zich krijgt die het goed zelf wil gaan gebruiken nog een ruim aan tal jaren na de overdracht kan blijven zitten. Voor overeenkomsten die voor 1 janu ari 1963 zijn aangegaan dient alsnog volgens het systeem van de oude wet te worden getoetst of er een pachter is die op een voorkeursrecht aanspraak kan maken. De sancties van die wet kunnen na 1 januari 1963 evenwel niet meer werken. Indien bij voorbaat vaststaat dat er geen pachter is die een voorkeursrecht kan of wil uitoefenen, kan de goedkeu ring door de grondkamer zonder enig onderzoek worden verleend. De prinsessen Beatrix en Margriet heb ben gisteren uitgerust na donderdag avond en de nacht daarop te hebben deel genomen aan het befaamde Operabal in Wenen. Zij waren ongetwijfeld de koninginnen van het bal en de jongemannen gunden de prinsessen nauwelijks rust tussen twee dansen door. Van de eerste dans, kort voor elf uur donderdagavond, af tot de laatste, even voor vijf uur, waren zij bijna voortdurend op de dansvloer. Prinses Beatrix was gekleed in een strapless-japon van citroenkleurige kant met losvallend pand in de rug en had zich getooid met een diadeem van parels en diamanten, paarlen-oorknoppen, een parelsnoer en een armband. Zij droeg groen satijnen schoentjes. Haar jongere zuster had eveneens een strapless-baljurk aan, maar deze bestond (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals (O. K. en W.) betwijfelt of de belanghebbenden bij de vakantiespreiding der scholen zelf wel de overtuiging hebben dat er een (wettelijke) regeling voor moet komen. Dit blijkt uit de memorie van antwoord op zijn begroting aan de Eerste Kamer. De minister zegt dat men zich er re kenschap van moet geven hoe weinig in vloed er door de ouders bij de school besturen is uitgeoefend om mee te wer ken aan de door de „Stichting Recreatie" voorgestane regeling. Deze regeling was en is onder de bestaande onderwijswet mogelijk, maar er heeft altijd maar wei nig belangstelling voor bestaan. Minister Cals schrijft voorts, dat ook hij het nut van een betere vakantiesprei ding inziet. Over enige suggesties belooft hij zelfs overleg te plegen met de minis ters van Sociale Zaken en Economische Zaken. Minister Cals onderstreept echter dat een eventuele regeling op basis van vrijwilligheid zal moeten worden aange gaan. Rijksstudietoelagen De minister is voorts van plan het maximum bedrag van de rijksstudietoe lagen aan studenten te verhogen van 2400 tot 2800. Hij acht dit verantwoord vanwege de stijging van het kostenpeil in het algemeen. Zendtijd V.P.R.O. De minister, zo blijkt verder uit deze memorie van antwoord, meent, dat een volledig nieuwe zendtijdverdeling moet wachten op de nieuwe omroepwet. Hij staat echter tevens op het standpunt dat niets een gedeeltelijke wijziging van de zendtijd in de weg staat, „teneinde deze aan te passen aan de omstandigheden". Met name komt volgens de minister de VPRO in aanmerking voor verruiming. Hij vindt het onjuist een verzoek van deze omroep niet in behandeling te ne men. Op de foto de prinsessen Beatrix en Margriet in de ereloge. uit wit satijn en had een met parels en glinsterende steentjes bestikt lijfje. Op het hoofd droeg ze een smalle diamanten tiara, waarbij zij zich had getooid met kleine oorknoppen van diamanten en pa rels, een parelsnoer en een armband. Zij danste op witsatijnen schoentjes. Onder de honderden gasten bevonden zich leden van het corps diplomatique, van de Weense elite en de rijken uit alle delen der aarde. Het openen der deuren van het grote operagebouw aan de „Ring" om 21.30 uur betekende het eind van 48 uur voor bereidingen, waarbij de zaal van de opera was omgebouwd tot een reusachtige dansvloer, op gelijke hoogte met het toneel. Nadat de Oostenrijkse president Adolf Schaerf en zijn dochter Martha Kyrie in de ereloge hadden plaats genomen, trad het operaballet aan om op de wals „Fruehlingsstimmen" van Johann Strauss te dansen. Hierna verschenen 208 jonge paren op de dansvloer. De debutanten in witzijden baljurken met kleine glinsterende kronen op het hoofd en de jongemannen in rok of het grijze uniform van het Oosten rijkse leger. Na de traditionele polonaise begon het eigenlijke bal met een wals. De 5000 gasten dansten de gehele nacht tot 5 uur in de morgen door. De dansmuziek werd gespeeld door zeven orkesten, verspreid over het gehele gebouw, tot aan het sousterrain toe. In de deftige „Philharmonic bar" speelde het filharmonisch orkest. De Amerikaanse marine heeft met suc ces een Polaris-raket gelanceerd. Het doel van de lancering was grond stoffen te beproeven die zouden worden gebruikt bij de vervaardiging van ver beterde raketten. Ongeveer een kwartier na de lance ring bereikte de neuskegel van de raket zijn bestemming, op meer dan 2400 ki lometer afstand van Cape Canaveral. Men was niet van plan de neuskegel of de instrumenten te bergen.

de Stem | 1962 | | pagina 9