Landbouw sterk in verminderd en visserij betekenis VOLKSTELLING ZEELAND TOONT EHBO-instruc tie-a vond te Oostburg geslaagd 4 maanden gevangenis 5 jaar ontzegging en Jaarmarkt St.-Jansteen trok grote belangstelling Hengstdijk weer in raad Vogelwaarde aanwezig Gevoelig verlies voor gidsen te Ovezande VORSTELIJKE KINDEREN MOETEN OOK GEHOORZAMEN Loononvrede Verdeeldheid Indrukken van mevr. Kennedy Bevolking weinig toegenomen W er kgelegenheid Verlies Woningen Pendel Eis tegen Goesenaar Goesenaar stal vijfhonderd gulden bij Kinderzorg Gewestelijke raad Landbouwschap Nieuw raadslid J. P. van Bellen geïnstalleerd paabïaï) ?3e Üfreiti Guido Magda Rijk nam a Uienprijs op recordhoogte Staten verkiezingen LIJST TWEE IS K.V.I'. DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 3 MAART 1962 In een vrij uitvoerig rapport heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek een aantal interessante conclusies getrokken uit de 13de algemene volkstelling van 31 mei 1960. Aan dit rapport opgenomen in de „Mededelingen" van het CBS ontlenen wij het volgende: De bevolking in de provincie Zeeland is in de periode tussen beide tellingen toegenomen met bijna 23.000 personen (van 260.800 tot 283.465) d.w.z. met bij na 9 pet. en met gemiddeld bijna 1.750 personen per jaar. Voor wat de leeftijd betreft valt op te merken, dat de groepen tot en met 19 jaar in absolute zin in 1960 zwaarder zijn bezet dan in 1947 en dat hetzelfde geldt voor die boven de 39 jaar, met name voor die van 50 jaar en ouder. Het aantal personen van 65 jaar en ouder nam zelfs toe van ruim 24.000 tot bijna 32.000 ofwel met ruim 30 pet. De leeftijden van 20 t.m. 39 jaar tellen een geringer aantal personen dan in 1947. De indeling naar kerkelijke gezindte laat zien, dat voor alle groeperingen het absolute aantal is toegenomen. In rela tieve zin is slechts sprake van een toe neming voor rooms-katholieken (van 26 tot 27 pet.) en voor personen zonder kerkelijke gezindte (van 7 tot 8 pet.) Daartegenover is het percentage Neder lands-hervormden teruggelopen (van 45 tot 43 pet.) Dat voor de gereformeerden (20) en voor de groep overige kerkelij ke gezindte (2) bleef ongewijzigd. Uit de gegevens betreffende de staat van werkzaamheid blijkt, dat de Zeeuw se beroepsbevolking (op de teldatum 101.557) bijna 6.500 personen minder be draagt dan in 1947. Daartegenover is het aantal beroepslozen (181.908) ruim 29.000 hoger dan in 1947, o.m. veroorzaakt door ruim 10.000 meer kinderen beneden 14 jaar, bijna 6.500 meer dagonderwijs ge nietenden, bijna 10.000 meer bejaarden (65 jaar en ouder). Wat de laatste groep betreft, zij nog opgemerkt, dat in 1960 van de 3i.800 personen van 65 jaar en ouder nog maar 3.600 of ruim 11 pet. een beroep hadden tegen 6.000 of 24 pet. van de 24.400 in 1947. Rela tief gezien is de beroepsarbeid onder bejaarden in dit tijdvak dus tot op min der dan de helft teruggelopen. Blijkens verdeling van de beroepsbe volking over afzonderlijke bedrijfscate- gorieën 1) heeft de landbouw (inclusief visser^) absoluut en ook relatief sterk aan betekenis verloren. Het totaal voor deze bedrijfstak verminderde tussen 1947 en 1960 van 38.205 (incl. 1.400 vis- serü) tot 23.461 (incl. 1.200 visserij), d. w.z. van 35 tot 23 pet. van de totale beroepsbevolking. Het aandeel van de andere vermelde klassen (zie staatje) is thans hoger dan in 1947, behoudens een gelijk gebleven (Advertentie) percentage voor Overheid, onderwijs, maatschappelijke diensten, enz Voor de mannelijke beroepsbevolking (in totaal ruim 2.000 lager dan in 1947) zijn de relatieve verschuivingen tussen de afzonderlijke bedrijfstakken vrijwel van gelijke betekenis als die voor de to tale beroepsbevolking, met uitzondering van de teruggang voor „Overheid, on derwijs, maatsch. diensten, enz." Beroepsbevl (in 31 mei 1947 31 mei 1960 Belangrijkste M. V. Tot. M. V. Tot bedrijfstakken Landbouw, visserij 37 30 35 27 7 23 Industrie, ambacht 17 8 15 21 12 20 Bouwnijverheid, 14 1 11 enz 11 0 9 Handel, bank-, verz. wezen 9 19 11 11 26 14 Vervoer-, op- slagbedr., enz. 7 2 6 9 2 8 Overheid, onderw., maatsch. diensten, enz 16 40 21 14 50 21 3 1 3 4 2 3 Totaal 100 100 100 100 100 100 Nog zij toegevoegd, dat uit de overi ge in de tabel vermelde cijfers valt af te leiden, dat de teruggang van het aan tal werkenden in het agrarisch bedrijf vooral is veroorzaakt door een geringer aantal landarbeiders, doch daarnaast ook door een geringer geworden aantal bedrijfshoofden en medewerkende zoons in dè landbouw. meente en één andere gemeente, waar zij him beroep uitoefenen, is wat min der gestegen nl. van 10.400 tot 17.300, d. i. met rond 7.000 of 66 pet. De stijging voor vrouwen (van 1.600 tot 3.800) is relatief sterker dan voor mannen (van 8.800 tot 13.500) De toeneming van de overige buiten hun woongemeente werkende personen is groter geweest dan voor de eigenlij ke forensen (nl. van 4.700 tot 13.200). Tot deze groep behoren alle personen die niet dagelijks naar een andere werk- gemeente trekken en/of meer dan een werkgemeente hebben, zoals bijv. chauf feurs bij intergemeentelijke busdien sten, vissers, handelsreizigers, e.d. Uit de bij deze telling voor het eerst verzamelde gegevens over het onderwijs niveau van degenen, die geen dagonder wijs meer genieten komt naar voren, dat, wat de Zeeuwse beroepsbevolking betreft, 61 na 't lager eonderwijs geen ander diploma meer heeft behaald (62 pet. van de mannen en 59 pet. van de vrouwen). 31 pet. heeft na de lagere school nog het u.l.o.-diploma dan wel een lager vakdiploma behaald (bijv. ambachtsschool, verpleegstersdiploma, lager landbouwdiploma of dergelijke) Voor mannen bedraagt dit percentage 30 pet., voor vrouwen 35 pet. Voorts heeft 7 pet. van de Zeeuwse beroepsbe volking het einddiploma van de middel bare school dan wel een middelbaar of semi-hoger vakdiploma (bijv. H.T.S., middelbare akte, akte N, school voor maatschappelijk werk of dergelijke. Een hogere opleiding heeft slechts 1 pet. van de Zeeuwse beroepsbevolking genoten. Het aantal buiten hun woongemeente werkende personen is tussen 1947 en 1960 verdubbeld en bedroeg 31 mei I960 ruim dertig procent van de totale be roepsbevolking (d.i. 30 procent). Het aantal eigenlijke forensen onder hen, d.w.z. de personen, die dagelijks - heen en weer gaan tussen hun woonge- tot U.b9. Tot slot bevat de tabel nog enige cij fers betreffende de woningvoorraad. De ze is tussen 31 mei van de jaren 1947 en 1960 gestegen van 65.000 tot 81.000, d.w.z. met 16.000 of 25 pet. Van de eind mei 1960 aanwezige woningen wa ren ca. 25.500 of ruim 31 pet. gebouwd in 1946 of later. Het aantal beschikbare vertrekken (in cl. keuken) is nog meer toegenomen dan het aantal woningen, nl. met 52 pet. en voor de in woningen gehuisveste be volking is het gemiddeld aantal perso nen per vertrek teruggelopen van 0,95 De E.H.B.O.-afdeling Oostburg heeft voor haar zusterafdelingen van west- Zeeuwsch-Vlaanderen een instructie avond georganiseerd waarvoor grote be langstelling was. De afdelingen IJzendijke, Aardenburg, Waterlandkerkje, Cadzand en Biervliet kregen ieder een geval uit de praktijk te behandelen. Om de toeschouwers actief te laten deelnemen, had men dè ploeg die het ge val moest verzorgen afgezonderd en het publiek medegedeeld, welk ongeval er geënscèneerd zou worden. Werd het geval vrij gegeven, dan kwam de hulpverleningscolonne ter plaatse in actie. Aan het gedrag van het slachtoffer en de aanwezige entourage moest de ploeg zijn diagnose stellen, naar best vermo gen de eerste hulp verlenen, waarbij ze gebruik kon maken van opgestelde hulp middelen. De beoordeling door dokter Jong volg de, wanneer de leider zich had gem a'd. Deze bestond uit correctie van dia gnose en aanvulling of verbetering van de geboden eerste hulp waarbij uiteraard belangrijke tips werden gegeven. Na de koffiepauze werd een massa-ongeval ge suggereerd met 12 verongelukten. Vooraf waren aan de ploegen die nu in teamverband moesten werken, aan wijzingen gegeven hoe bij zo'n catastrofe het beste gewerkt kan worden. De hulpverlening ging prima en dok ter de Jong was dan ook vol lof over de afwerking van het ongeval. Binnen 25 minuten was alles geruimd en was de juiste hulp verleend. Iets nieuws was dat de patiënten door middel van E.H.B.O.-labels ter plaatse werden geregistreerd. Tot slot van deze instructieve avond erd een torso getoond eigendom van de afdeling Sluis, waarop belang ijke organen van het menselijk lichaam wor den getoond ter verduidelijk van de theorie. Dokter de Jong demonstreerde verder een nieuw hulpmiddel voor kunstmatige ademhaling. Deze avond waarmee Oostburg alle eer inlegt werd bijgewoond door b. en w. van Oostburg, deken Lievegoed de doktoren Lievens en de Bruijcke die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun belangstelling voor dit voortreffelijke stuk E.H.B.O.-werk. „Een woord van lof aan de mensen die dit werk voor de medemens geheel be langeloos en spontaan verrichten", aldus burgemeester Leeuwen in zijn slot woord. Deze avond is tot ieders voldoening verlopen. Mcj. E. Buyck, lid van afdeling Oost burg, dankte dokter de Jong voor zijn (Van onze correspondent) Drie gevallen waren de Goesenaar J. L. ten laste gelegd, het rijden onder in vloed, het besturen van een auto ter- Hijl hem de rijbevoegdheid was ontzegd 0,1 het doorrijden na een aanrijding. Dit alles zou gebeurd zijn op 4 januari In Sas van Gent. Uit Gent was een getuige overgeko men om een toelichting te geven. Het geen die verklaarde was echter veel meer in het vage gehouden dan wat hij op de bewuste dag tegenover de politie nad gezegd. De officier van justitie nam het ver dachte ernstig kwalijk dat hij terwijl nem zijn rijbewijs was ontnomen toch *?r* ^et stuur was gekropen. Nota bene onder invloed van drank Ook vond de officier het bedenkelijk dat ■L». andere mensen in moeilijkheden had gebracht en verklaard had dat een an der de auto bestuurd had. Mr. Rosingh eiste tegen L. vier maan den gevangenisstraf en vijf jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, alsmede een voorwaardelijke verbeurdverklaring van de auto met een proeftijd van drie jaar. De raadsman, mr. W K. H Diele- man meende dat het rijden onder in vloed aan twijfel onderhevig was, om dat L. heus niet zoveel gedronken had en per slot van rekening de politie is afgegaan op een verklaring van de vrouw van een garagehouder in Sas van Gent. Het tweede punt stond voor plei ter uiteraard vast. Ten aanzien van het derde punt merkte mr. Dieleman op dat zijn cliënt zich tijdig bij de politie gemeld had. Hij vroeg de rechtbank oen gedeelte van de straf voorwaardelijk op te leggen. Verbeurdverklaring van de auto had volgens hem weinig zin Uitspraak 14 maart. deskundige medewerking, alsmede de waarnemend secretaris Verbraak. Deze zomer zal de afdeling Groede een in structiemiddag organiseren, die geheel buiten zal worden geënsceneerd. (Van onze correspondent) Voor de Middelburgse rechtbank stond gisteren terecht de varensgezel W. v. d. W. uit Goes. HU werd ervan verdacht in augustus van het vorig jaar in het gebouw van Kinderzorg te Middelburg een bedrag van 500 gulden te hebben weggenomen. Van de W. arriveerde in Middelburg zonder geld op zak. Hij begaf zich daar om naar Kinderzorg, waar hij een tien tje kreeg. Later keerde hij terug op de Veersesingel en bemerkte dat men daar bezig was met geld te tellen. In een onbewaakt ogenblik gleden zijn vingers over de bankbiljetten en hij stal 500 gul den. Het kostte weinig moeite te weten te komen wie de dader van de diefstal was. Tegen Van de W., die reeds eerder met de kinderrechter in aanraking is geweest, eiste de officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan vier voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en aftrek van voorarrest. Uitspraak 14 maart. (Advertentie) Tijdens de vergadering van de Ge westelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap zijn voor de kostprijs- boekhouding voor het LEI 24 nieuwe be drijven aangewezen, als volgt verdeeld over de districten: Schouwen-Duiveland 7, Tholen 3, oost-Zeeuwsch-Vlaanderen 6, west-Zeeuwsch-^haanderen 8. In totaal nemen thans in Zeeland 74 bedrijven aan de kostprijsboekhouding deel. De raad nam met belangstelling kennis van het besluit van de gemeente Terneu- zen tot realisering van het uitbreidings plan „Nieuwe Neuzenpolder", en besloot de betrokken eigenaren en pachters de nodige medewerking te verlenen, ter ver krijging van een zo gunstig mogelijk re sultaat inzake de schadeloosstelling. De recreatieplannen van enkele ge meenten werden uitvoerig besproken, waarbij de raad zich op het standpunt stelde dat de betrokken eigenaren vrij dienen te worden gelaten in de verkoop van hun gronden. Met voldoening kon worden geconstateerd dat voor dit stand punt in het algemeen begrip bestaat bij de betrokken gemeentebesturen. De plannen van rijkswaterstaat tot op sluiting van een plm. 160 ha groot land bouwgebied ten zuiden van Axel. met baggerspecie, afkomstig van de kanaal verbreding, zijn thans zover gevorderd dat de betrokken commissie de nodige activiteiten kan ontwikkelen in het be lang van de betrokken eigenaren en pachters. Alhoewel één en ander voor belang hebbenden uiteraard minder aangename gevolgen met zich brengt, mag de mede werking die van de zijde van rijkswa terstaat wordt ondervonden verheugend worden genoemd. Daar het aantal melkmachines in Zee land in enkele jaren tijds is gestegen van plm. 100 tot meer dan 500 besloot de raad tot de instelling van een melk machinecommissie, teneinde op dit ter rein de noodzakelijke voorlichting te kunnen geven, in het bijzonder wat de melkwinning betreft. Tevens zal deze commissie worden ingeschakeld voor de cursussen die voor het machinaal melken worden gegeven. Prinses Gracia van Monaco heeft omlijnde denkbeelden over de op voeding van haar kinderen, prins Albert en prinses Caroline. Wat er in dit opzicht in het paleis van Monaco precies gebeurt kunt u - als zovele andere Nederlanders - zien en lezen in de Libelle van volgende week. Want daarin vindt u betoverend mooie kleurenfoto's, die speciaal voor Libelle werden gemaakt door een van 's werelds beroemdste fotografen. Bovendien vindt o in dezelfde Libelle „patro nen om zelf Chanel-pakjes te ma ken", „een nieuw vakantie-gebied in Frankrijk ontdekt", welke wand- bekleding na de schoonmaak" en al die andere verhalen, artikelen en rubrieken, die Libelle zo leven dig en lezenswaard maken. Wan neer ook u deze nieuwe Libelle niet wilt missen, abonneer n dan per briefkaart bij Libelle, Nassau- plein 7, Haarlem. Wat te Sint Jansteen gehoopt werd is uiteindelijk verwezenlükt, want de jaar markt is een succes geworden. Er wer den 97 stuks vee en 32 paarden aange voerd. De publieke belangstelling was zeer bevredigend. De muziekvereniging van St. Jansteen bracht de pryswinnaars een serenade en de kampioenen der ver schillende categorieën konden van de burgemeester allen een prachtige beker in ontvangst nemen. Deze kampioenen waren: koudblocd paarden eig. P. Suij, Absdale; warm bloed paarden eig. G. Vael, Absdale; vetvee J. Pieters, St. Jansteen; fokvee J. Pieters, St. Jansteen; ossen C. de Moor, St Jansteen; stieren Arth. D'Hoo- ghe, St. Jansteen. De prijzen werden verder als volgt behaald: Merriepaarden (koudbloed) van 3 jaar en ouder grote maat le prijs J. Pierssens, Kapellebrug, 2e prijs P. Suij, Absdale, 3e prijs J. Dobbelaer, St. Jansteen. Merriepaarden (koudbloed) van 3 jaai en ouder (kleine maat) le prijs P. Suij, Absdale, 2e prijs gebrs. Cocqheijt, Abs dale, 3e prijs A. de Rechter, St. Jansteen. Merriepaarden van 3 jaar en ouder (warmbloed) le prijs G. Vael, Absdale, 2e en 3e prijs idem. Ruinpaarden van 3 j. en ouder (warm bloed) le prijs G. Vael, Absdale, 2e prijs P. Inghels, St. Jansteen, 3e prijs G. Vael, Absdale. Ruinpaarden (koudbloed) van drie jaar en ouder, le prijs J. van Avermaete, Absdale. 2e en 3e prijs C. Pieters, St. Jansteen. Merriepaarden van 2 jaar en ouder le prijs R. Doffemont, Heikant, 2e prijs Ch. v. Remortel, St. Jansteen. Warmbloed merriepaarden van 2 jaar: le en 3e prijs A. v. Remortel, St. Jan steen, 2e prijs P. d'Hooghe, St. Jansteen. Warmbloed ruinpaarden van 3 jaar en ouder: 2e prijs G. Vael, Absdale. Koudblocd merriepaarden van 1 jaar: le prijs J. Dobbelaer, St. Jansteen, 2e prijs wed. Th. Verstraeten, Absdale. Warmbloed ruinpaarden van 1 jaar: le prijs A. d'Hooghe St. Jansteen. Slachtpaarden: A. v. Remortel, St. Jansteen, C. v. Remortel, St. Jansteen, Shetlandse pony's: le en 2e prijs Bas Verschueren. Koudbloed merriepaarden van 2 jaar: le prijs J. Dobbelaer, St. Jansteen, 2e prijs Ch. v. Remortel, St. Jansteen. Melkkoeien met 6 en meer tanden: le prijs Jan Pieters. St. Janst.een, 2e prijs A. d'Hooghe, St. Jansteen, 3e prijs A. v. Remortel. Melkkoeien met 2 tanden: le en 2e prijs Jan Pieters, St. Jansteen. Vaarzen met 4 en meer tanden: le prijs J. Dobbelaer. St. Jansteen, 2e prijs L. v. Dorsselaer, Heikant. Vaarzen met 2 tanden: 3e prijs J. Dobbelaer. Runderen met 2 tanden: 2e prijs J. Dobbelaer, St. Jansteen, 3e prijs L. v. Dorsselaer, Heikant Runderen zonder tanden (grote maat): le prijs A d'Hooghe, St. Jansteen, 2e prijs J Pieters St. Jansteen, 3e prijs L. v. Dorsselaer, Heikant. Runderen zonder tanden kleine maat: le, 2e en 3c prijs J. Dobbelaer, St. Jan steen. Graskalveren: le en 2e prijs G. Ruijm- beke, Kapellebrug, 3e prijs E. Picavet, Hulst. Vaarskalveren: le prijs G. Ruijmbeke, Kapellebrug. 2e prijs L. v. Dorsselaer, Heikant, 3e prijs G. Ruijmbeke, Kapelle brug. Stieren met tanden: le prijs A. d'Hoo-, gre, St. Jansteen, 3e prijs J. Pieters, St. Jansteen. Stieren zonder tanden: le prijs J. Pie ters, St. Jansteen, 3e prijs A. d'Hooghe, St. Jansteen. Stieren van 'n half tot 1 jaar: le prijs A v. Remortel, St. Jansteen, 2e prijs E. Picavet, Hulst. Stierkalveren tot 'n half jaar: le prijs L. v. Dorsselaer, Heikant, 2e prijs G. van Ruijmbeke, Kapellebrug. Vette koeien met 6 en meer tanden: le prijs C. de Moor, St. Jansteen, 2e prijs L. v. Dorsselaer. Heikant. Vet rundvee met 4 tot 6 tanden: le prijs C. de Moor, St. Jansteen, 3e prijs idem, 2e prijs J. v. Duijse, Kapellebrug. Vet rundvee met 2 tanden: le prijs P. van Duijse, Kapellebrug, 2e en 3e prijs C de Moor, St. Jansteen. Vet rundvee zonder tanden: le prijs P. van Duijse, Kapellebrug, 2e prijs J. Pieters, St. Jansteen, 3e prijs C. de Moor, St. Jansteen. Ossen met 4 en meer tanden: le prijs C. de Moor, St. Jansteen. Ossen met 2 tanden: le prijs L. v. Dors selaer, Heikant, 2e prijs idem. Ossen zonder tanden: le prijs G. Ruijm beke, Kapellebrug, 2e prijs F. Pieters, Heikant, 3e prijs J. Pieters, St. Jansteen. Dikbillen met tanden: le prijs L. v. Dorsselaer, Heikant. Vetkalveren: le en 2e prijs F. Pieters, Heikant. In de persoon van de heer J. P. van Bellen heeft Hengstdijk weer een verte genwoordiger in de gemeenteraad van Vogelwaarde gekregen. Burgemeester Hendrikse zei in zijn gelukwens aan het nieuwbenoemde raadslid dit wel prettig te vinden, al stelde hy voorop dat de raadsleden niet alleen de belangen van hun kerkdorp moeten behartigen, maar in het belang van de gehele gemeente dienen te werken. De heer van Bellen betrad overigens geen onbekend terrein, want al eerder had hij zitting in de ge meenteraad. De zeventien punten tellende agenda bracht geen schokkende zaken aan het licht en praktisch alle onderwerpen wer den zonder enige bespreking afgedaan. De kleuterscholen en de lagere scho len kregen hun voorschot voor het lo pende jaar toebedeeld, terwijl ook reeds de afrekening van de vergoeding met de kleuterscholen over 1961 plaats vond Het bijzonder onderwijs ontvangt dit jaar f 65.per leerling. Aan mevr. A. Staal-Castenmiller' werd op haar verzoek eervol ontslag verleend als vakonderwijzeres in nuttige hand werken aan de openbare lagere school te Pauluspolder en in haar plaats werd be noemd mej. M. de Waal te Hontenisse. Wegens vertrek uit de gemeente werd eervol ontslag verleend aan dol:ter Du Puy als gemeente-arts. Inzake de be doen van de kosten van de reeds ge maakte reis, maar aangezien de leden zelf een flinke bijdrage hebben betaald, zal hiermee zeker niet meer dan f 100. gemoeid zijn. Nul op het rekest kregen onder meer de verzoeken om subsidie van de U.T.S. te Terneuzen en van de Stichting Mat- thaus Passion te Hulst. Met de verkabeling van het boven grondse elektriciteitsnet in de omgeving Koekebakkerspad te Boschkapelle, waarmee voor de gemeente een bedrag gemoeid is van f 644,kon de raad zich verenigingen. De grondaankopen te Boschkapelle werden voorlopig afgerond met een per ceeltje van het Parochiaal Armbestuur tegen een prijs van f 1,per m2. De rondvraag bracht een hele variatie op het terrein van de verlichting, voet paadjes en aanverwante artikelen ter tafel, De heer de Poorter vroeg een noodop lossing voor een kleedlokaal op het voet balterrein te Boschkapelle, maai de voorzitter voelde daar niets voor gezien de gevorderde plannen tot aanleg van een gemeentelijk sportterrein. In deze geest is ook al eerder de KNVB inge licht. De heer Vereecken wees op de slechte toestand waarin zich het fietspad van Stoppeldijk naar Rapenburgtol bevindt. Aan de grindwegcommissie, die onder houdsplichtig is, zal worden gevraagd dit pad op te knappen. De heer Perdaen achtte het nodig om de bejaarden, die alleen van het AOW- pensioen moeten -ondkomen, een aan vullende ondersteuning te geven, althans in die gevallen waarin deze bejaarden het blijven wonen in eigen huis verkie zen boven een verblijf in een bejaarden tehuis. Bij nader inzien bleken aan deze kwestie heel wat haken en ogen te zit- - "VV. "V twai.11 V.IJ I.U noeming van een opvolger zal de voor-, ten, maar suggestie zal worden door- zitter eerst overleg plegen met de ge neeskundig inspecteur. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer R. van Kampen te Ossenisse en de vacatures in de com missie tot wering van schoolverzuim werden aangevuld door benoeming van de heren J. Bogaart te Ossenisse en L. Krieckaert te Hengstdijk. Voor een traktatie van de schoolkin deren in verband met de zilveren brui loft van het koninklijk paar stelde de raad een bedrag beschikbaar van f 0,50 per schoolkind. De comité's voor bejaardenzorg te Boschkapelle, Stoppeldijk en Ossenisse krijgen elk een bedrag van f 50.voor het organiseren van wekelijkse kaartmid- dagen voor bejaarden uit die parochies. De raad stelde zich verder garant voor de reiskosten van de EHBO-afdeling Vogelwaarde in verband met deelname aan de nationale wedstrijd te Coevor- den. De voorzitter kon nog geen opgave De St.-Agncs-gidsengroep te Ovezande heeft afscheid genomen van haar guido, mej. Magda Ryk, en dit geschiedde tij dens een speciaal daartoe belegde avond, waarop ook de districtsaalmoezenier, pa ter Pontenagel uit Goes, en de voorzit ter van Parochieel Jeugdcontact, de heer Steyn, aanwezig waren. Het afscheid van deze guido (wegens huwelijk) betekent voor de Ovezandse gidsen een gevoelig verlies. Guido Mag da is de voornaamste oprichtster geweest van een groep, die in de nu meer dan tien jaren van haar bestaan een zekere faam heeft gekregen; niet alleen in eigen dorp, doch evenzeer in de omliggende dorpen en zelfs nog in wijdere omtrek. Vanaf de oprichting tot op heden heeft mej. Rijk haar organisatietalent en haar liefde voor het jeugdwerk in dienst ge steld van de gidsenbeweging. Vele schijnbaar onoverkomelijke moeilijkhe den heeft zij daarbij overwonnen en meermalen heeft zij zulks moeten preste len zonder de assistentie van een mede- leidster, aangezien gedurende bepaalde perioden geen assistente in de leiding beschikbaar was. Ruim een jaar geleden vierde de St.- Agnes-groep haar tienjarig bestaan, het geen gepaaid ging met een uitstekend verzorgde feestavond, die grotendeels door de scheidende guido werd ge schraagd. Bij die gelegenheid werd mej Rijk dooi de plaatselijke autoriteiten en door de gidsen zelf reeds een spontane en verdiende hulde gebracht Geen en-prestaties. kele moeite was haar te veel voor „haar" gidsjes. Moest er iets worden georgani seerd, dan ging ze zelfs tot in Bergen op Zoom om bijdragen te verkrijgen! Bczieleiul leidster De Ovezandse gidsen zijn onder de bezielende leiding van guido Magda een groep gewprden, welke in alle Zeeuwse sportcentra een reputatie bezit. De vele bekers en lauwerkransen getuigen daar van. Zij is zelf de voornaamste organi satrice van de jaarlijkse Ovezandse wan delsportdag, die bij de derde aflevering reeds 700 deelnemers trok. Het hoeft derhalve geen betoog dat het hele plaatselijke verenigingsleven deze markante leidster met lede ogen ziet vertrekken. Haar taak wordt overgeno men door mej. Annie van Loenhoud, die daarbij geassisteerd gaat worden door twee nieuwe leidsters, namelijk Tonny Rijk en Nelly Steenbakker. De nieuwe guido heeft haar „gidsen"-sporen reeds verdiend, doch zij ziet zich nu reeds ge plaatst voor een groot probleem: de be huizing. Jarenlang heeft deze groep de be schikking gehad over de voormalige kleuterschool. Nu echter dit gebouwtje opnieuw voor zijn oorspronkelijke be stemming moet worden ingericht (de nieuwe kleuterschool is te klein en ver groting is een kwestie van jaren), staan de gidsen op de keien. De enige uitwijk mogelijkheid schijnt thans nog te zijn het overbrengen van de gidsen-inventaris naar het lokaaltje, waar reeds alle an dere jeugdverenigingen „opgehokt" zit-' ten: het; Zoldertje. Geen gemakkelijk begin dus voor de nieuwe guido. doch een oplossing, al is die dan verre van ideaal, zal er toch wel komen. Voor het overige kan de scheidende guido er op rekenen, dat de ganse bevolking van Ovezande haar dankbaar is voor haar niet-geringe gegeven aan het Burgerlijk Armbestuur. De heer Perdaen zag in het. toenemen de toerisme aanleiding om te pleiten voor meer gelegenheid tot bouw van bungalows. Verder zou hij 't schoolpaadje te Ossenisse graag geasfalteerd zien. Wethouder Serrarens maakte duidelijk, dat beide kwesties al breedvoerig in b. en w. besproken zijn en derhalve de volle aandacht hebben. Wat de voetpaden betreft, zal door de gemeente-opzichter rapport worden uitgebracht in hoeverre de onderhoudskosten bij asfaltering zich zullen verhouden tot de huidige kosten. Wethouder de Bakker was daarbij van mening, dat de bij de gemeente in on derhoud zijnde paadjes eerder voor ver betering in aanmerking dienen te komen dan het genoemde schoolpaadje, dat bij de polder in onderhoud is. Wethouder de Bakker bracht tenslotte nog de a.s. verbetering van de weg in de kom van Stoppeldijk ter sprake. Bij de uitvoering van dit werk zal ook het Bewaarschoolstraatje van een klinker wegdek worden voorzien. (Advertentie) Reeds vele weken achtereen zyn de uien het belangrijkste exportprodukt van de Nederlandse tuinbouw. Wekelijks gingen tussen 5 en 6 miljoen kg uien de grenzen over. Dat kwantum is nu wel wat teruggelopen maar dat wordt alleen veroorzaakt door de afname van het aanbod en niet door mindere vraag. De prijs van uien heeft namelijk de laatste dagen een ongekende hoogte be reikt. Export geschikte middel en grove uien worden op het ogenblik n.l. ver kocht voor 60 cent per kg, een prijs wel ke wel als een hoogterecord geldt. Vooral West-Duitsland vraagt op het ogenblik bijzonder veel uien Ook naar Belgie, Frankrijk en Engeland is er sprake van een goede export. geland heerst nog steeds een goe de drukte bij de uienhandelaren al wor den de voorraden hier nu ook zichtbaar minder. Er zijn weinig telers meer welke van deze hoge prijzen profiteren want de meesten hebben hun uien verkocht. De huidige gang van zaken in de uien- sector toont weer eens aan hoe geweldig wisselvallig het prijsverloop bij dit pro- dukt kan zijn. Het seizoen 1961-62 is voor de Nederlandse uientelers over het alge meen een goed seizoen geweest en zeker voor hen welke dit produkt konden be waren. De kwaliteit was belangrijk beter dan de laatste jaren meestal het geval was. [-Jet NVV, gesteund door de liberale werkgevers, heeft de loonvrede van Wassenaar opgezegd. Daar komt de houding van de grootste vakcen trale op neer. Ze wilde foefjes sanctio neren, waardoor de bereikte „loon vrede" kon worden ontdoken. Bekend is, dat het aanvaarden van de Wasse- naarse vrede in het NVV onvrede heeft gesticht. Velen harer leden waren toe gankelijk voor de communistische agi tatie, die stookte tegen een akkoord, dat tot matiging in de loonvorming aanzette. Bovendien kan een verzet tegen de bereikte overeenkomst ook een politiek doel dienen. Zo tegen de verkiezingen ziet men er profijt in het kabinet te laten opdraaien voor een bindende aanwijzing, die gemakkelijk in demagogische zin kan worden uit gelegd. We prijzen de werkelijkheids zin en de moed van KAB en CNV, die dwars tegen deze stroom blijven in- liggen. Voor een nuchtere beoordelaar behoeft het geen betoog, waar de ware liefde voor de arbeider ligt. Door een te ver uitschieten van het loonpeil kan heel het welvaartsgebouw aan het wankelen worden gebracht. Als de prijzen daardoor oplopen en de ex portkracht wordt afgeremd, zullen de arbeiders een te ver oplopen van het loonpeil duur moeten betalen. Beste dingsbeperking, werkloosheid liggen in het verschiet bij een verstoring van het evenwichtig beleid, dat aan de ar beiders toch al flink wat verhoging van het loonpeil heeft gebracht en dat in de toekomst nog verdere stijgingen belooft. Het beschermen van dit even wicht is het waarachtig belang van de arbeider. De houding van het NW roept ook het gevaar op. dat het insti tuut van de Stichting van de Arbeid nu doorlopend een toneel van onvrede zal worden. Het is een ongelukkige ontwikkeling. \Tu Kroestjef weer is opgedoken ach ter zijn bureau in het Kremlin en vandaar de ene uitnodiging voor een topconferentie na de andere uitstuurt, gonst het weer van bedrijvigheid in de diplomatieke milieus. In het Westen ontwaren we de nodige verwarring. Het had zijn pijl gericht op een mi nistersconferentie ter inleiding van nieuwe ontwapeningsbesprekingen. Frankrijk heeft gezegd: daar doe ik niet aan mee. Kennedy verwierp de topconferentie zolang de ontwape ningsbesprekingen geen resultaten be loven. MacMillan wil verderop in het jaar in ieder geval een topconferen tie. De Westduitse ambassadeur in Moskou, Kroll, die het persoonlijk nogal goed kan vinden met Kroestjev, schijnt weer eens op eigen houtje een plan uitgebroed te hebben ter oplos sing van het Duitse vraagstuk, dat zeer ver gaat in het tegemoetkomen aan Russische eisen. Ontkenningen kunnen niet verhullen, dat er inderdaad wel iets van waar is. Verder heeft Kroest jev zijn satelliet Ulhricht ontboden, om hem iets gewichtigs mede te delen. Wat? De een zegt: K. heeft eindelijk zijn geduld Verloren en gaat nu een vredesverdrag met Oost-Duitsland sluiten. De ander meent daarentegen, dat Ulhricht nog eens heeft gehoord, dat hij geduld moet oefenen. Al deze verschijnselen bij elkaar doen vermoe den, dat we weer spanningen gaan beleven. Het is dus wel heel onge lukkig, dat het Westen zijn verdeeld heid nu zo duidelijk demonstreert. J-Jet socialistische Vrij Nederland kan het o.i. terecht niet eens zijn met de politieke detectives (o.a. van de N.R.Ct.), die uit de woorden van minister Robert Kennedy opmaakten, dat hij minister Luns tot de'onrede lijke mensen rekende: „In ai zijn for muleringen was deze nog jeugdige po liticus zo weloverwogen en politiek, dat eenvoudig ondenkbaar kan worden geacht, dat hij zich tegenover een ge zelschap studenten een dergelijke kwa lificatie over zijn gastheer zou hebben veroorloofd". Hetzelfde weekblad geeft de inhoud weer van een gesprek, dat zijn mede werkster Bibeb heeft gehad met de vrouw van de Amerikaanse minister. Deze vertelde, dat de Indonesische vrouwen een grote vriendschap voor Nederland gevoelen. Op Bali werden de Kennedy's door duizenden verwel komd om hen aan te raken en er werd gezegd, dat zij dachten „dat wij Ne derlanders waren". Zo ziet men, dat de verbeten overheidscampagne tegen de Nederlanders in Indonesië toch niet veel vrucht draagt. Mevr. Kennedy had ook waargenomen, dat er veel ge brek aan alles is in Indonesië. Zo bij voorbeeld in de ziekenhuizen. Zij wek te de vrouwenverenigingen in ons land op steunfondsen te stichten. Zou ze werkelijk denken, dat Soekarno zou toestaan zulke steun te aanvaarden? Curieus is ook nog de opmerking: De zoon van uw minister-president De Quay is hoofd van een school in Djakar ta Hij is een priester en werd Indone siër. Als hij de Indonesische bisschop ontmoet, buigt de zoon van uw minister president zich over de hand van de In donesische bisschop en kust zijn ring. Dat is een schoon symbool. We geloven, dat mevr. Kennedy zich hier vergist. Niet de zoon. maar de broer van de minister-president is een jezuïet, die al vele jaren op Java werkt. op het stadhuis te Middelburg heeft gisteren de nummering van de kandida tenlijsten voor de verkiezing der Provinciale Staten in Zeeland plaats gehad. De uitslag was als volgt O 1. P. v. d. A. (M. J. van Poelje) O 2. K.V.P. (mr. dr. A. Mes) O 3. C.H-U. (C. F. v. d. Peijl) O 4. A. R. (J. van den Bos) O 5. S.G.P. (D. Kodde) O 6. V.V.D. (mr. J. Schlingeman) O 7. G.P.V. (D. J. Oggel) O 8. P.S.P. (mevr. Stern- Dooyenweerd) O 9. C.P.N. (C. Mulder). De namen tussen haakjes zijn de lijst-. trekker* -rmf1

de Stem | 1962 | | pagina 3