Zestig CA. O. s op de weg terug Regering geeft algemene aanwijzing loonvorming Langer talmen kan gevaarlijk worden 't Spu! kan beginnen.... Leger weerhoudt Birma van het federalisme Directeur van AVRO overleden vlekkenpast Woedend NVV: Loonvrede is meteen van de haan Kasteel dat historie zal maken. Angst voor een bloedbad drijft onderhandelaars Speculaties over rede van Kennedy j Kater vindt j huis (100 km ver) terug „Onder druk" „Opstapjes" Luns luidt bel in VS. Belgische loodsen in staking Bel nu uw handelaar op en zie vanavond in uw eigen huiskamer de Europese kampioen schappen kunstrijden op de schaats op DAGBLAD VOOR ZEELAND Hervatting A-proeven „Het is knots zegt v. Tilburg Sneeuwbuien Staatsgreep in enkele aren PRESIDENTSZOON OMGEKOMEN Unesco wordt huur opgezegd Watson mag niet in Oost-Bcrlijn Algerijnse delegatie naar Genève Parijs wemelt van soldaten ENGELAND VRAAGT TOELATING TOT DE E.G.K.S. BANANEN Versterkingen naar Nicuw-Guinea In Vlissingen PHILIPS TELEVISIE Wèg die vlek met ■K 75ct 3 102e JAARGANG No. 23918 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N V. Uitg Mij. Neerlandia Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J v Hootegem mr dr. A J. J. M. Mes, mr H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v 't Westende. Bureaus Breda Reigerstraat 16 - Tel 22341 (4 lijnen) Postgiro 278841. ZATERDAG 3 MAART 1962 Abonnementsprijs 7.30 per kwartaal, 8,60 per post, 1 0,56 per week Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0 40 per mm (lng Med. t 1.8i)' contract aanzienlijke reductie Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Klokstraat 1 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Biibureaus Terneuzen IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURGNieuwstraat 41 telefoon 2893) Naar gisteren in Washington stel lig werd verwacht, zal president Kennedy in zijn radio- en televisie rede van hedenmorgen vroeg zijn besluit tot hervatting van dc Ame rikaanse kernproeven in de damp kring bekendmaken. Dc president heeft hieromtrent zowel de Britse als andere verbonden rege ringen geraadpleegd. Verondersteld werd dat er met de proeven, waarvoor de Ame rikanen de beschikking hebben over het Christmas-eiland, niet voor april zullen worden gehouden. Kennedy's rede is bedoeld als goed in gestudeerd voorspel van de ontwape ningsbesprekingen in Genève. De Ja panse regering heeft al laten weten tegen elke vorm van proefnemingen met kern wapens gekant te zijn. President Ken nedy heeft de Japanse premier dan ook een speciale boodschap toegezonden om zijn besluit te motiveren. Premier Kroestjev heeft gisteren ter propagering van zijn plan om van de ontwapcningsconfentie een topbespreking te maken, een brief aan de Italiaanse premier Fanfani geschreven. Fanfani is echter niet te bekeren. (Van onze Haagse redacteur) De regering heeft gisteravond door middel van een algemene aan wijzing aan het college van Ri.jksbemiddelaars ingegrepen in het loon- conflict binnen de Stichting van de Arbeid. Deze aanwijzing houdt in: 2 Op 19 februari gaf de heer A. 2 Breeuwsma te Stompetorenbij 2 Z Alkmaar, zijn broer uit IJlst in Frieslanddie bij hem op bezoek waseen anderhalf jaar oude rode 2 2 kater cadeau. De broer stopte het 2 Z dier verpakt in een zak in de 2 bagageruimte van zijn auto en reed er mee naar Friesland. Op zijn Z 1 boerderij gaf hij de kater de vrij- 2 2 beid, die het dier benutte om op 2 1 de hooizolder van de boerderij te kruipen. De volgende morgen bleek het dier verdwenen. 2 2 Gistermorgen vroeg, dus 12 dagen 2 2 later, ivas de kater weer terug op 2 de boerderij in Stompetoren. De j afstand tussen Stompetoren en IJlst bedraagt meer dan 100 km. 2 2 Het dier was wat vermoeid, maar 2 2 kennelijk blij weer thuis te zijn, 2 over de Afsluitdijk komen wandelen. Nu wil de heer Breeuwsma zijn Z J kater niet meer missen... 2 Bij C.A.O.'s met een looptijd van anderhalf jaar of langer mogen tussen tijdse loonsverhogingen niet eerder gegeven worden dan na afloop van de helft van dc contractperiode. Dit betekent: niet eerder dan 1 oktober 1962. Bij C.A.O.'s met een looptijd van minder dan anderhalf jaar mogen tus sentijdse loonsverhogingen pas gegeven worden na afloop van het eerste contractjaar. Dit betekent: niet eerder dan 1 januari 1963. Want na afloop van de bijeenkomst waarin van de regeringsbeslissing mede deling werd gedaan, troffen wij een zeer verbolgen N.V.V.-bestuurder Van Til burg aan. Hij achtte de algemene aan wijzing in strijd met alle afspraken en in strijd ook met de opvattingen die bij de rijksbemiddelaars zijns inziens over deze afspraken leven. Bovenal meende hij dat de voor 1962 overeenge komen matiging nu ook voor 1963 ge ïntroduceerd was. De consequentie van de algemene aan wijzing is dat nu 60 C.A.O.'s, waarover tot gisteren niet beslist kon worden, door de rijksbemiddelaars naar het bedrijfs leven terug moeten worden gestuurd, al dus de heer Van Tilburg. (Deze C.A.O.'s voldoen namelijk niet aan de nieuwe voorwaarden) Het stond voor hem niet vast of het bedrijfsleven dit wel zou „nemen". Hij voorzag eerder voor 60 bedrijfstakken een contractloze periode aanbreken. „Het is knots", aldus Van Tilburg. Hij het er ook nu weer geen twijfel over bestaan dat het N.V.V. „geen enkele verantwoordelijkheid voor de uitvoering van de maatregel op zich neemt". Of een en ander het einde betekent van de sa- (Van onze Haagse redacteur) Op deze wijze wil de regering voor komen dat reeds zeer spoedig na de aanvang van een contract een verhoging zou worden geïntroduceerd, welke de to tale loonkostenstijging over het eerste contract]aar zou brengen boven de ge matigde produktiviteitsruimte van dat zelfde jaar. De regering kan dit laatste niet toestaan met het oog op de aanhou dende economische spanningen. Ook meent de regering dat in het andere ge val de afspraak met het bedrijfsleven (gematigde loonstijgingen in 1962) zou worden ontkracht. Op deze beide argumenten heeft staatssecretaris Roolvink (Sociale Za ken) gisteren namens de regering zwa re nadruk gelegd. Deze regeling heeft behalve aan de bestaande onzekerheid ook een eind ge maakt aan de „loonvrede" van kasteel Oud-Wassenaar van november 1961. BINNENKORT wordt een nieuwe invoer- reehtenregeling van kracht voor reizi gers die uit het buitenland terugkomen. Als de waarde van de ingevoerde arti kelen niet meer dan 215 gulden be draagt, kan men eenvoudig volstaan met 10 procent invoerrecht te betalen. ZATERDAG 24 maart wordt in Krasna- Polsky in Amsterdam het jaarlijks con gres van de K.V.P.-jongeren gehouden. IN AMERIKA wordt een U-2-toestel van de Amerikaanse luchtmacht vermist. Ieder spoor ontbreekt. TWEE RUSSEN die in Duitse krijgs dienst zijn geweest en die tijdens de oor log deelgenomen hebben aan het uit roeien van burgers in Rusland, zijn ter dood veroordeeld. MINISTER CALS heeft beloofd een ..be ter klimaat" voor de Nederlandse film te zullen scheppen. Dat zal zowel het filmjournaal (dat onder de t.v. lijdt) en de speelfilmproduktie ten goede komen J Weersverwachting, geldig tot van- avond i Veranderlijke bewolking met plaat- selijk sneeuw. Zwakke tot matige J wind uit veranderlijke richtingen. Temperaturen om het vriespunt. t Vandaag: zon onder 18.22 uur. Maan onder 14.32 uur J Morgen: zon op' 7.21 uur, onder 18.24 t uur. Maan op 6.22 uur, onder 15.49 i uur. J Maandag: zon onder 7.19 uur. Maan op 7.00 uur. menwerking met K.A.B. en C.N.V. De heer Van Tilburg gaf geen antwoord op deze vraag. „Maandag hebben wij be-j stuui-svergadering", luidde zijn ontwij kende reactie. Hij maakte zich vervol-; gens boos over de vraag of de oppositie van het N.V.V. tegen dc loonvrede niet door politieke redenen wordt ingegeven „Geen sprake van", zei hij. Het is echter een publiek geheim dat het N.V.V. gezwicht is voor de druk van onder: voor die machtige groepe^ ringen in het N.V.V. die de loonvrede van Oud-Wassenaar al vanaf het begin niet gewild hebben. Het N.V.V. sloot zich daarom maar al te graag aan bij het Centraal Sociaal Werkgeversverbond (C.S.W.V.), dat als eerste poogde zich aan „Oud-Wassenaar" te onttrekken. Sommige werkgevers schijnen namelijk de gevolgen van te grote loonsverhogingen niet te schu wen Staatssecretaris Roolvink gaf gisteren na afloop van de besprekingen de ach tergronden van het regeringsbesluit uit voerig weer. Hij stelde voorop dat de regering honderdmaal liever niet met een algemene aanwijzing gekomen was. ..Toen het de regering niet lukte een brug te slaan tussen de partijen in de Stichting van de Arbeid moesten we wel ingrijpen", aldus de staatssecretaris. Hij beklemtoonde dat ,,wij al te ver doorgeschoten zijn en dat vandaag al een ongewenst verschil bestaat tussen de produktiviteitsstijging en de loonstij ging. Hij noemde een stijging van de lo nen en een dalen van de winstmarges „op zich verheugend". Maar de omstan digheid dat dit het regelrechte gevolg van prijsstijgingen, exportvermindering en daardoor gevaar voor de werkgele genheid met zich meebrengt dat acht te de staatssecretaris een zeer veront rustende zaak. „De regering kan een duidelijke sti mulering in deze richting niet gelaten aanzien". Een duidelijke illustratie van het reële gevaar noemde liy het, dat in 1962 voor het eerst sinds jaren de be lastingopbrengst waarschijnlijk onder de raming zal blijven. Hij zei voorts dat de regering niette min geen dogmatisch standpunt ten aan zien van de Oud-Wassenaarse afspraken in wilde nemen. Daarom zijn trapsge wijze loonsverhogingen („opstapjes") onder de genoemde voorwaarden toch nog in 1962 maar niet vóór 1 oktober toegestaan. In de loop van dit jaar zal voorts worden nagegaan welke loon stijgingen in 1963 kunnen worden toege staan. Nieuwe overeenkomsten zullen dan uiteraard ook op de in 1963 lopende contracten van toepassing zijn. Zolang echter de matigingsformule van Oud-Wassenaar niet is gewijzigd, zal daarvan bij de beoordeling van contrac ten voor de gehele contractduur worden uitgegaan. Door een snelle en soepel uitgevoerde staatsgreep heeft het Birmaanse leger gisteren de macht in het land overgeno men. De Putsch, geleid door generaal Ne Win, kreeg in enkele uren zijn be slag. Er viel één dode; de oudste zoon van de president, Thaike. Premier Oe Noe en enkele andere ministers en po litieke leiders zitten gevangen. De opstand broeide al lange tijd als gevolg van de steeds slechter wordende economische omstandigheden, die Oe Noe hadden genoopt om maatregelen te nemen die in wezen dictatoriaal waren. De zoon van president Thaike stierf door een verdwaalde kogel, toen opstan dige troepen vuurcontact kregen met gezagsgetrouwe soldaten die het huis van de president bewaakten. Dc Birmaanse radio-omroep zweeg tot gisterenavond over de staatsgreep, doch zond alleen muziek uit. Eindelijk hield generaal Ne Win, die vroeger premier van Birma is geweest, een rede, waarin hij de bevolking verzocht kalm te blij ven. Ne Win verklaarde dat de staatsgreep ten doel had de bevolking een beter leven te verschaffen, maar dc ware aan leiding wordt gezocht in het feit dat en kele politieke leiders een federaal be wind voor Birma hadden willen invoeren en een eind wilden maken aan de Bir maanse unie. De regering scheen be> reid om de eisen van de federalisten in Ie willigen, doch nu zitten zowel de federalisten als hun aanhangers in de regering achter slot en grendel. Birma telt ruim 20 miljoen zielen. Het land werd in 1948 onafhankelijk, na de wrede Japanse bezetting te hebben mee gemaakt. Thans bestuurt een revolutio naire raad de staat. Gisterenmiddag even na vyven is plot seling overleden de heer D. Repko, di recteur van de AVRO. De lieer Repko werd op zijn bureau onwel, kort nadat hij was teruggekeerd van de receptie ter gelegenheid van het vijftienjarig be staan van de N.R.U. De heer Repko, die 51 jaar is gewor den, was sinds 1952 verbonden aan de AVRO. Sinds 1953 was hij directeur van deze omroeporganisatie. Dirk Repko werd op 11 oktober 1910 te Amsterdam geboren en was daar la ter vijftien jaar lang in gemeentedienst. Hij diende van 1946 tot 1949 als reserve officier en was daarna tot 1952 rijksac countant. In dat jaar trad hij in 'dienst van de AVRO. De Franse regering zal de Unesco ver zoeken zijn Y-vormige hoofdkwartier in Parijs, dat drie jaar oud is cn meer dan 30 miljoen gulden heeft gekost, te ont ruimen. Een reden is niet opgegeven. Oostduitse grenswachten hebben giste ren de Amerikaanse commandant in Berlijn, generaal-majoor Albert Watson, de toegang tot Oost-Berlijn ontzegd. Naar het Oostduitse persbureau A.D. N. meldt, voerde de grenswacht daar mee instructies uit van de Russische be velhebber kolonel Solofjev, die in de cember door de Amerikanen buiten West-Berlijn was gehouden. Dat Ameri kaanse verbod werd indertijd uitgevaar digd omdat de Russen burgerlijke assis tenten van generaal Watson aan de sec torgrens hadden tegengehouden. De komende officiële Frans-Algerijnse besprekingen over een wapenstilstand zullen waarschijnlijk plaatsvinden in kasteel Vaux-le-Vicomte, dat op deze foto is afgebeeld. Ahmed Boumendjel, één van de sleu telfiguren uit de Algerijnse delegatie die met de Fransen onderhandelingen heeft gevoerd over een wapenstilstand, is naar Genève vertrokken, vermoedelijk om contact op te nemen met de Franse on derhandelaars over de hervatting van de onderhandelingen. Zowel de Fransen als de Algerijnen zijn vastbesloten zo spoedig mogelijk een begin te maken met de laatste fase der onderhandelingen. De voornaamste reden voor de haast is de angst, dat als er niet snel een de finitieve ontwikkeling wordt ingezet, het in Algerië zal uitlopen op een bloedbad. Men verwacht dat de laatste onder handelingen een week of iets langer zul len duren. Er zal nog overeenstemming moeten komen over vrij veel punten, waarover wel in beginsel een akkoord bestaat. Intussen zijn in Parijs nog vijf com pagnieën oproerpolitie aangekomen, zo dat er thans 31.000 soldaten in de hoofd stad zijn. Algerië Het zwaartepunt van de onlusten in Algerië lag gisteren weer in Algiers, waar eenheden van het Franse leger de kasbah binnendrongen, nadat een Franse soldaat door enkele moslims was neergestoken. Het vuurgevecht dat ontstond, duurde een half uur en het aantal doden bedraagt stellig meer dan dertig. Nagejouwd door de moslims, die hun strijdkreet „jioe-jioe-jioe" lieten galmen, verlieten de Fransen de kasbah. Ook in Mers el Kebir werden weer terreurdaden tegen de moslimbevolking gepleegd, waarbij onder meer een baby levend verbrandde. Slachtoffer van de O.A.S. werd ook de Franse advocaat Pierre Garrigues, de opvolger van Po- pie, die vorig jaar werd vermoord. Gar rigues' lijk werd gevonden in dezelfde kamer aïs die waarin Popie werd ver moord. Engeland heeft gisteren een formeel verzoek ingediend om te worden toegela ten tot de Europese gemeenschap voor kolen en staal. Zoals bekend onderhan delt Engeland reeds over toetreding tot de Europese economische gemeenschap. Verwacht mag worden dat Engeland ook de deur naar de derde gemeenschap van „de Zes", Euratom, zal weten te vinden. Acht commissies zijn gisteren begon nen om onder leiding van de Amerikaan se raad voor de burgerluchtvaart, te on derzoeken door welke oorzaak donder dag een straal-Boeing bij New York is neergestort. Duikers van de marine zijn neerge daald in de modder van het moeras waarin het vliegtuig is neergestort, om te zoeken naar het automatisch regis tratiepaneel, dat zoals in elk groot vliegtuig de vlieggegevens bevat. Op de registratiestroken zijn alle bijzonder heden vanaf het moment van de start vermeld. (advertenties) zijn lichtverteerbaar Minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, heeft gisterenavond in Washington zyn eerste gesprekken gevoerd met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dean Rusk over de kwestie Nieuw-Guinea. De ge ruchten rondom dit gesprek willen, dat de kans op een vreedzame oplossing van het geschil is toegenomen. OP 9 MAART zal de Amsterdamse rechtbank uitspraak doen in het kort ge ding dat negen AVRO-leden tegen het bestuur hebben aangespannen. De ne gen, het bekende actiecomité vormend, eisen dat het bestuur alle (460.000) le den een stembiljet voor de bestuurs verkiezingen toestuurt. (Van onze correspondent) Om 14.30 uur gisterenmiddag dreef er op de rede van Vlissingen een schip dat geen rivierloods van Vlissingen naar Antwerpen kon krijgen. Er bleek een wilde staking te zijn uitgebroken onder de Belgische rivierloodsen. Zij eisen be halve salarisverhoging ook een reorga nisatie van het loodswezen. Tot gisterenavond bleven zij nog door gaan met het loodsen van schepen van de Belgische kust naar Vlissingen. Van Antwerpen zijn er alleen maar kleine schepen zonder loods vertrokken. Enkele schepen konden een Nederland se loods krijgen. Vandaag houden de stakers een vergadering. De overheid wil trachten de moeilijk heden op te lossen door de schepen via het Oostgat binnen te laten komen, waar ze dan een Nederlandse loods krijgen. Het aantal Nederlandse loodsen is ech ter beperkt. De haven van Vlissingen zal er mis schien van kunnen profiteren. Op de rede van Vlissingen lagen gisterenavond zes schepen, slachtoffers van de sta king, die niet door konden varen naar Antwerpen. Het Belgische passagiers schip „Elisabeth", dat naar zee had moeten vertrekken, is voorlopig niet vertrokken. In Indonesië wordt verondersteld, dat i mr. Luns een oplossing wil vinden doorj Nieuw-Guinea geassocieerd lid van de j economische commissie voor Azië en het' Verre Oosten te maken. Het bezoek dat mr. Luns op 6 maart aan Tokio zal brengen, waar op die dag een conferen tie van de Ecafé begint, wijst in die richting. Andere veronderstellingen zijn dat het toch tot een open gesprek met Indonesië zal komen, waarbij een nog niet bij na-I me genoemde Canadees als bemiddelaar moet optreden. In elk geval, zo tekent onze parlemen taire redacteur hie2*over aan, zal mr. Luns van Dean Rusk een antwoord wil len hebben op de volgende vragen: 9 Heeft het nog zin langer te wachten op de bemiddelingspogingen van de secretaris-generaal der V.N., Oe Thant? Blijft Amerika afzijdig indien Indone sië uiteindelijk naar de wapens zal grijpen? Het antwoord op die vragen zal van grote invloed zijn op het verdere beleid van de Nederlandse regering. De regering overweegt, zeker voor het geval Amerika geheel afzijdig zou blij ven, een versterking van de defensie op Nieuw-Guinea. Daarbij wordt op de eer ste plaats gedacht aan de twee onder zeebootjagers die thans met hr. ms.l vlicgkampschip Karei Doorman een be zoek brengen aan de West. Volgens onze inlichtingen zijn reeds besprekingen gaande met enkele landen op de route naar Nieuw-Guinea over het verlenen van bunkerfaciliteiten. Officieel heeft men in Den Haag het vertrouwen in de bemiddelingspogingen van Oe Thant nog niet opgegeven. In werkelijkheid gelooft men er echter niet in, omdat Oe Thant geen doorzetter is. Dat de regering juist nu zo luid in' Amerika aan de bel trekt houdt behalve met de afkondiging van de algemene mobilisatie in Indonesië, ook verband met de terugkomst van Robert Kennedy in Washington. Men heeft in Den Haag begrepen, dat ook de heer Kennedy ge-j schrokken is van de oorlogszuchtige1 stemming, die hij bij zijn bezoek aan In donesië heetf aangetroffen. Men hoopt in Den Haag, dat het re laas van Robert Kennedy er de Ameri kaanse president en het State Depart ment van zal overtuigen dat verder tal men gevaarlijk kan worden. In Haagse regeringskringen wordt verder gesproken over de mogelijkheid i van een beroep op de Verenigde Naties. Het wapengekletter van Indonesië vormt' daartoe alle aanleiding^

de Stem | 1962 | | pagina 1